Anya spórol Spórolj a fixnek tűnő költségeken is!

Az állandó költségekről tudjuk, hogy akkor is fizetni kell, ha nem is használjuk: ilyen az áram, a fűtési vagy a gáz alapdíj. De hogy mennyit fogyasztunk, az rajtunk múlik, így ez a része nem fix költség, hanem nagyon is változó! Nézzük, hogyan tudunk spórolni a közművek használatán!

Az árammal kapcsolatban a 60-100 wattos normál izzók megszűnésével más megoldásokat kellett keresnünk. Amikor beköltöztünk az új lakásunkba, utánanéztünk, milyen megoldások vannak.

Vannak a halogén izzók, talán ezek fényereje hasonlít legjobban a normál régi izzóhoz. Léteznek még kompakt izzók, ezek energiatakarékosabbak, de olyan helyiségbe érdemes elhelyezni, ahol nem kapcsolgatjuk folyamatosan le és fel, mert az csökkenti az élettartamukat. Ilyen kompakt izzók vannak a nappaliban, az étkezőben és a konyhában - ez egy helység -, itt vagyunk a legtöbbet. Meg a gyerekszoba kis lámpáiban, azok gyakran égnek egész éjjel is.

Több mint egy éve használjuk az izzókat, de legközelebb márkásat veszünk, mert a kínai „olcsót”, ami szintén nem olcsó, már háromszor kellett cserélni! Led lámpát is választhatunk, ezek a legalacsonyabb energia-felhasználásúak, de jelenleg még elég drágák.

Tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy ha kimegy egy szobából, kapcsolja le a lámpát. Nálunk a vécé a neuralgikus pont, kisfiam soha nem kapcsolja le a villanyt, én pedig már papagáj üzemmódban működve figyelmeztetem erre. Egyszer csak megszokja!

Amit csak lehet - tévé, router, laptop töltő, mobil töltő -, egy gombbal kikapcsolható elosztóba dugjunk, így este egy nyomás és minden kikapcs, reggel egy nyomás és minden bekapcs. Nem is gondolnátok, hogy ezzel is mennyit lehet megtakarítani!

Sokat jelent, ha a háztartási gépek A+ vagy AA+ kategóriásak - ha vásárlásra kerül sor, akkor ezt mindenképpen tartsuk szem előtt. Nálam a hűtő kivételével minden ilyen, de sajnos pont a hűtő fogyasztja a legtöbb áramot, le kéne cserélni. Még szerencse, hogy a kamrában kapott helyett, ahol nyáron sincs meleg. A hűtőt évente legalább egyszer olvasszuk le, mert lefagyott állapotban sokkal több energiát vesz fel, a jég ugyanis szigetel.

A mosógépet és a mosogatógépet csak teli töltettel indítom el. 40 fokon mosok, ha pedig nem olyan piszkos a ruha, a rövid programot használom, ami 2 óra helyett 30 perc alatt végez. A mosogatógépet is mindig az öko 50 fokon indítom.

A tűzhelyen az edényekre tegyünk fedőt, így gyorsabban forr fel a víz, fő meg az étel. Azzal is spórolhatunk, ha a lábos alatt még a főzésidő lejárta előtt egy kicsivel elzárjuk a lángot-hőt. A sütővel azonos módon lehet eljárni.

Egy kisgyerekes család rengeteg vizet használ. Csak gondoljunk a sok mosásra, mosogatásra - itt is az A+ készülékek tehetik a legjobb szolgálatot . Akinek nincs mosogatógépe, az mosogasson úgy, mint anyáink régen: teleengedve az egyik medencét, a másikban meg öblítve. Anyósomnál így megy, mire az evőeszközökig érek, már nem sok mindent kell lemosni róluk.

A vízzel úgy is spórolhatunk, hogy fürdés helyett gyorsan lezuhanyozunk - régen a bojler miatt még a szappanozáshoz is lezártuk a vizet -, a gyerekeket is fürdethetjük így. Fogmosás és borotválkozás közben nem folyatjuk a vizet. A gyerekek kézmosása megint egy gyenge pont, imádják folyatni a vizet. Itt megint bekapcsol anya papagáj üzemmódja: ne pazarold a vizet!

Létezik egy úgynevezett perlátor, amit a csapra lehet szerelni és levegővel dúsítja a vizet, így feleannyi víz fogyasztásával is olyan érzetünk lesz, mintha bő víz folyna a csapból. Bár egy lábos vizet dupla annyi idő alatt töltünk meg, de zuhanyzásnál és kézmosásnál kevesebbet használhatunk. Perlátorokat az interneten, ökoboltokban lehet beszerezni.

Nagyanyám testvére mindig a fürdőkádban elhelyezett vödör fölött mos kezet, amit a vécé leöblítésére használ. Ha a mosógépből a kádba folyik a víz, ezt is felfoghatjuk hasonló célra. Ha kevesebb vizet használunk, az nálunk a gázszámlán is meglátszik, ez sem mellékes szempont.

És ha már a gáznál tartunk: panellakásból költöztünk egy padló és falfűtéses házba, 8 centis szigeteléssel és műanyag ablakokkal. A panelben megszoktuk, hogy télen egy szál rövidgatyában és ujjatlan pólóban flangáltunk, ez itt megszűnt. Nappal 21,5 fokra van állítva a fűtés, délután 22-re. A gyerekek és mi is nadrágban, zokniban, és pulcsiban vagyunk, de így jobban is alszunk, mint a nagyon száraz melegben.

Igaz, a panellakásunkban volt egyedi mérő és a radiátorokat is lehetett állítani, így aztán a másfél szobás kislakásban, a konyhában soha nem volt fűtés, hiszen ott főztem, csak a nappaliban. Itt remek a szigetelés és jól zárnak az új ablakok, de akinek erre nincs pénze, az tegyen az ablakok közé ablakpárnákat és az ajtók alá is hurkákat, hogy ne szökjön a hideg!

Ti hogyan spóroltok az árammal, vízzel, gázzal? Milyen praktikáitok vannak?

Anya Spórol - Annamari


Anya Spórol - Annamari, 2012. április 12.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(3 hozzászólás) 

2012 04 12. 13:17
Jó cikk, jó ötletek. Ami eszembe jutott, hogy pl nálunk egész éjjel ég a villany a fürdőszobában, mert így a nagyobbik már kimegy egyedül ha kell neki éjjel pisilni és ezzel megspórolunk egy felkeltést.:-)
A másik meg hogy nekünk ezek a hiperszuper, marha drága energiatakarékos izzók egyenlőre nagy csalódások: ég-ég majd egyszercsak elalszik már kidobtunk kettőt bosszankodva hogy 3 hetet sem bírt ki, aztán egyszercsak az egyik ami már vagy 4-5 napja nem égett, visszakapcsolt....akkor most honnan a fenéből tudjam hogy végleg tropa, vagy csak épp pihenőt tart? Írtó dühítő, ha mondjuk a 4 izzós konyhai lámpában 3 energiatakarékos izzó éppen téli álmot alszik, majd pár nap múlva mégis kegyeskednek némi fényt adni....szóval mi lassan lemondunk róluk emiatt. A kézmosás is nagy mumus, főleg mert pont spórolás szándékkal nálunk csak éjjeli áram van, tehát éjjel melegíti be e vizet és ha az elfogy akkor bizony nincs melegvizünk. Ez nyáron működik, de télen amikor hidegek a falak, akkor sajnos nagyon hamar elfogy a melegvíz. Úgyhogy ősszel átkapcsolunk az egész napos melegítésre. De ahol lehet, ott érdemes ezt az éjjeli dolgot bekapcsoltatni, mert állítólag rengeteget lehet vele tényleg spórolni. Két gyerekkel már nem elég, de egy Csöppséggel még bőven, főleg ha van mosogatógép, tehát a mosogatás nem viszi el a melegvizet.
→ válasz erre
2012 04 12. 21:41
Aprooka, a hálózatotok rendben van, vagy nincs véletlenül valami állandó kisebb ingadozás, ami tönkre teheti az izzókat? Nem lenne szabad ennyire hamar kiégniük. Sőt ha jól csalódom, a drágákhoz garancia is van, úgyhogy vissza is lehetne vinni. A mieinkben évek óta takarékos égők vannak, már vagy öt éve nem kellett cserélni. Egyetlen lámpában, a hálóban van egy olyan körte, amelyik időnként fura, zizegő hangot ad. De attól még ég rendesen, csak oldalba kell kocogtatni olyankor.

Kedden voltam fent egy villanykapcsológyár honlapján; hát eszméletlen, miket ki nem találnak. Ledes vezetőfény az előszobába-lépcsőkre, hogyha kimegy a gyerek a sötétben, megtalálja a helyes utat; időkapcsolós, programozható villanykapcsoló, meg olyan, ami a bejárati ajtóval függ össze: ha kimegy az ember, mindent lekapcsol. Meg olyan, amivel a lakás összes lámpáját fel vagy le lehet kapcsolni és meg a távirányítós villanykapcsoló. A bejárati ajtós meg az utóbbi nagyon megmozgatta a fantáziámat :-) Persze pont Magyarországon nincs jelen ez a cég, csak a szomszédban...
→ válasz erre
2012 04 12. 22:41
Elvileg rendben van...amúgy még kicsi koromban voltunk pihizni nővérem barátnőjének nyaralójában a Balcsin, apuka villanyos szaki volt, ráérő idejében pont ilyeneket talált ki a házukba. Emlékszem, voltam vagy 9-10 éves és rettenetesen élveztem a mozgásérzékelő lámpákat, meg volt vmi beszerelt zenedobozka a fürdőben, ott is sok kis lámpa a szegélylécben, na, meg hasonlók, már nem is emlékszem mindenre, csakhogy egész nap ezekkel szórakoztam...szóval szakembert tutti lehet találni aki maszekolna Nálatok is egy sort.:-)
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?