Játékok hóra-fagyra hangolva

Talán most már reménykedhetünk egy kis hóban. Ha nem is ígérkezik túl sok, talán egy "hóembernyi" esni fog.  Én már alig várom, remélem, ez egyszer tényleg igaza lesz az időjósoknak. Ti se maradjatok otthon, menjetek ki a szabadba, számtalan remek mulatságot lehet csinálni még akkor is, ha közben vacog a fogunk.

Persze, ott vannak a klasszikus téli elfoglaltságok: a hóemberépítés, a hógolyózás, a szánkózás, síelés vagy korcsolyázás, sőt, akár lékhorgászni is elindulhat a család. De azért álljon itt egy lista pár extra ötlettel, hogy tényleg kiélvezzétek a telet, a havat és a hideget.

  • Vakációzó hóember– Szedjük elő a nyári cuccokat, és a szimpla, megszokott kis hóemberünket ez alkalommal ne kalappal-sállal-seprűvel lássuk el, hanem napszemüveggel-naptejjel. Vagy akár egy hawaii nagyvirágos inggel, úszógumival.
     
  • Tótágast áll a világ– Próbáljuk ki a fejen álló hóember elkészítését, igazán remek móka, biztosan megállnak majd a szomszédok és a járókelők, hogy megnézzék.

  • Építsünk jégembert!- Három lufit töltsetek fel vízzel, hagyjátok kint a hidegben éjszakára. Aztán reggel szedjétek le a lufit, pakoljátok egymásra a fagyott részeket úgy, mint a hóember esetében. És már kezdődhet is a díszítés!
     
  • Hó-hó-hó-hernyó– A hóból gyúrt nagy labdacsokból nemcsak hóembert építhetünk. Hanem például hóhernyót is. De művészi hajlamú és vállalkozó szellemű családok megpróbálkozhatnak a hó-Süsüvel is.
     
  • Indul a hóolimpia!– Miért ne rendezhetné meg a család a magáét, így télen? Találjunk ki különféle számokat, pl. hógolyó-célbadobás, zsákfutás a hóban, hóból készült akadálypálya, és hirdessünk számonként eredményt is. Akik akár érmeket is kaphatnak egy hóból készült dobogón.
     
  • Találd el a színeket!– Célba dobás hógolyóval, ez a lényeg, akár beépíthetjük az előző hóolimpiába is. Kell hozzá pár tálka teletöltve vízzel, tálkánként más-más színű, pár csepp ételfesték, amit alaposan elkeverünk a vízzel. Aztán a tálkák tartalmát fagyasszuk meg – akár kint, akár a mélyhűtőben -, másnap reggel szedjük ki, rakjuk egymásra gúlában. A gyerekeket sorakoztassuk fel egy megadott távolságban, és már próbálhatják is szétzúzni a gúlát a hógolyókkal.
     
  • Világítás hóval– Készítsünk közösen jó sok hógolyót, aztán azokat szépen rendezzük el egy gúlában, aminek a közepe legyen üres. Mikor már sötétedik, fogjunk egy LED-karácsonyfa izzósort, emeljük le a legfelső hógolyót, pottyantsuk be középre a már felkapcsolt izzósort, aztán meg csak gyönyörködjünk a végeredményben.
     
  • Fújjunk buborékot!– Még hogy a buborékfújás nyári tevékenység! Dehogy az! Ha fagypont alá csökkent a hőmérséklet, akkor érdemes csak igazán elővenni a buborékfújókat. A hidegben ugyanis sokkal tovább tartanak a buborékok, sokkal erősebb a faluk, mert ugye, megfagynak. (Ezt a hétvégén mi is kipróbáljuk!)
     
  • Homokozzunk hóval!– A szekrény mélyén pihennek a homokozó készletek? Akkor most szedjük elő, és irány a havas kert vagy a játszótér! A formák ugyanúgy használhatók télen hóval is, mint nyáron homokkal. Még várat vagy kastélyt is építhetünk belőle.
     
  • Hóerőd– Ha már kastély és vár, akkor bizony a hóerőd sem maradhat ki! Készítsünk minél magasabb falakat, ami mögé bebújhat a két csapat, és aztán lehet ostromolni a másik csapatot a hógolyó záporral.

  • Hókunyhó – Persze, nemcsak csatázáshoz készíthetünk hóból búvóhelyet: építhetünk hókunyhót is, amiben aztán egy pár mécses mellett lehet egymásnak mesélni, miközben a kesztyűs praclikban gőzölög a kakaó. Sok minden nem kell hozzá: hó, egy nagy műanyag doboz – akár a lakásból -, hólapát meg egy lelkes csapat.
     
  • Kirándulás és piknik– Miért csak nyáron, a jó időben lehetne kirándulni vagy pikniket rendezni? Simán elindulhatunk a zimankóban is: készítsünk be (több) takarót, ennivalót, édes finomságot és persze, több termosznyi kakaót, forró csokit, forralt bort a felnőtteknek. A télnek megvan az az előnye is, hogy legalább hangyák és darazsak nincsenek.
     
  • Forró csoki-kakaó kicsit másképp!– Készítsük el a szokott módon, aztán szépen töltsük jégkrémformákba, tegyünk beléjük pálcikákat, és fagyasszuk le! Vihetjük a piknikre is, vicces a mínusz tízben lassan jéghideg forró csokit szopogatni.
     
  • Melegedjetek a tűznél– Ha otthon nincs is kályha vagy kandalló, odakint most igazán nem fenyeget a fokozott tűzveszély. Persze, azért maradjunk a kijelölt tűzrakó helyeknél, és ott gyújtsunk egy kisebb máglyát. Ha viszünk magunkkal szalonnát, kolbász – húst vagy akár pillecukrot -, akár egy nyári kerti grillezés hangulatát is megidézhetjük.
     
  • Fessük meg a havat– ehhez nem kell más, mint némi víz, különféle színű ételfestékek (csak pár csepp), ecsetek és tálkák, vagy szórófejes flakon. A vízben elkeverjük a – tényleg csak pár csepp – ételfestéket, betöltjük, a gyerek kezébe adjuk, és irány a kert vagy a tér. Fogadjunk, hogy télen is lehet minden színes!
     
  • Játsszunk a jéggel!– Itt is festékkel színezett vízre lesz szükség, amit különféle formákba töltünk, fonalakat lógatunk bele, aztán kint hagyjuk éjszakára. Másnap fel lehet fűzni a ragyogó, színes jégdarabkákat, amiket persze előbb-utóbb majd eltűntet a nap, de addig bármikor gyönyörködhetünk bennük.
     
  • Színes családi fotózás– Ugye, tudjátok, hogyan készül a hóangyal? Ki ne tudná, igaz? Na, akkor készítsen a család minden tagja egyet, aztán a fent emlegetett színezős sprayvel fújjátok le a körvonalakat. Végül kapjátok elő a fényképezőgépet és örökítsétek meg a Ti színes angyali családotokat.
     
  • Különleges hóangyalok– Ha már így szóba kerültek. A leggyakrabban háton fekve, kezekkel-lábakkal vízszintesen kaszálva készülnek. De mi történik, ha például az oldalunkra fekve dőlünk a hóba, lábainkkal úgy téve, mintha futnánk? Vagy hogyan készítenétek hatkarú Sivát a szimpla, mezei hóangyal helyett?
     
  • Milyen a hópehely?– igazán egyszerű játék, nem kell hozzá más, csak egy nagyító, amit adjunk a gyerekek kezébe. Ezzel alaposan megvizsgálhatják a hópelyhek szerkezetét, amihez persze nem árt, ha épp hull a hó is. Ha tovább akarjuk fejleszteni, adjunk nekik papírt-ceruzát, és próbálják meg megörökíteni a legszebb pelyheket.

  • Hagyj nyomot!– Persze, lehet nyomvadászatot is játszani, kutatni, hogy milyen állatok járkáltak a friss hóban, de akár mi magunk is kreálhatunk különféle nyomokat, megpróbálva utánozni az állatokat, de kitalálhatunk mesebeli lényeket is – ebből lehet jó kis történeteket is szőni.
     
  • Kincsvadászat a hóban– Ehhez szükségeltetik némi előkészület, hiszen suttyomban el kell dugdosnunk ezt-azt a hóban, és nem árt, ha készítünk mellé egy kis térképet is. De megéri, mert remek móka, a gyerekek imádják!
     
  • Mi vagyunk a felfedezők!– Igazi szerepjáték, amit nemcsak a fiúk, de a lányok is imádni fognak. Szükségeltetik hozzá hátizsák, kötél, térképnek látszó tárgy, meg mindenféle, ami eszünkbe jut, aztán irány a kert! Akarom mondani, irány az Déli Sark!
     
  • Házi korcsolyapálya– Mert télen is kell a sport, és mert a nagyobb koripályákon sokkal nehezebb biztonságosan megtanulni az alapokat. Ha van a pincében egy nagyobb méretű felfújható medencénk, akkor kapjuk elő, félig-meddig – de ne teljesen – töltsük fel vízzel, hagyjuk megfagyni és már kész is a házi korcsolyapálya! Persze, óvatosan a vasakkal, mert a gumimedencéket könnyű kilyukasztani…

Remélem, mindenki talál a fentiek között hasznosítható ötletet! Öltöztessétek fel a gyerekeket rétegesen, harisnya, zokni, nadrág, póló, pulcsi, overáll, sál, sapka, kesztyű, csizma, de semmiképp se rettenjetek meg a hidegtől! (Persze, a nagyon piciknek nem ajánljuk a durva mínuszokat.)

Ti mit fogtok csinálni, ha végre megérkezik a hó?

Szilágyi Diána, 2012. február 03.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?