Amire egy kismama sem figyel!

Nyáron a nagy kánikulában harsog a rádió és televízió, igyunk, igyunk, igyunk! Ki ne tudná, hogy bizonyos esetekben különösen nem elegendő naponta egy-másfél liter folyadék bevitele. Ez alól nem kivételek a kismamák sem, a várandósság és a szoptatás alatt, még ősszel és télen sem, amikor már a nagy melegek is elmúltak.

Egy átlagos felnőtt folyadékszükséglete 2-2,5 liter naponta. Ennek a mennyiségnek egy részét az elfogyasztott ételek folyadéktartalma teszik ki (zöldségek, gyümölcsök, levesek), ezen felül ténylegesen körülbelül 1,5-2 liter vizet kellene meginnunk. Áldott állapotban és szoptatás alatt azonban ezt a mennyiséget tovább kell növelni, terhesség alatt körülbelül 3-4 deciliterrel, anyatejes táplálás esetén pedig 7-8 deciliterrel.

De miért is fontos kismamaként a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék bevitele?

  • A terhesség során a női szervezet átalakul, felkészül a baba kilenc hónapig tartó gondozására. A magzat testének zöme még víz, sőt, a csecsemők tömegének is körülbelül 75 százalékát víz teszi ki.
  • Továbbá fontos, hogy a magzatvíz mindig cserélődhessen, és frissülhessen, így is hozzájárulva a gyermek megfelelő fejlődéséhez.
  • A tipikusan az első trimeszterben jelentkező reggeli rosszullétek, a hányás, akár súlyos kiszáradáshoz is vezethetnek! Ebben az esetben különösen fontos a folyadékpótlás az anyuka és a gyermek érdekében is. Émelygés esetén pár korty behűtött víz, vagy cukormentes limonádé sokan javíthat a közérzeteden.
  • Egy másik „tünet”, mely szintén gyakran jelentkezik, a székrekedés. Kezelését tekintve kettő az egyben módszerrel is támadhatunk, hiszen a megfelelő rost és folyadékbevitel segíthet a helyzeten, a rostok és a víz pedig karöltve járnak együtt a friss gyümölcsökben és zöldségekben.
  • Szoptatás alatt tovább emelkedik a szükséglet, mivel az édesanya számára az „elvesztett” folyadékot pótolni kell, valamint a megfelelő mennyiségű víz elfogyasztása hozzájárul a kielégítő tejtermelődéshez.

Fontos szem előtt tartani, hogy az anyatejben kiválasztódnak az édesanya által elfogyasztott italok és ételek összetevői, ízanyagai. A túlzott kávéfogyasztás befolyásolhatja a baba alvási ritmusát, élénkké válhatnak tőle, azonban naponta egy jó minőségű, gyengére főzött kávé még a szoptatós kismamáknak is megengedett. Az alkohol is megjelenik az anyatejben, ettől pedig aluszékonynak és étvágytalannak tűnhet a gyermek.

A legjobb választás a tiszta csapvíz vagy ásványvíz. Fogyaszthatók még cukormentes limonádé, frissen facsart százszázalékos gyümölcs és zöldséglevek, turmixok. Sőt, már kapható olyan egészséges üdítőital-család is, amely nemcsak, hogy cukrot nem tartalmaz, de aszpartammentes is.

 Azonban az italokkal elfogyasztott természetesen is jelenlévő cukrokról sem szabad elfeledkezni. Lehetőség szerint a szénsavas és cukorral édesített üdítők ne kapjanak helyet az étrendben.

  • Ha úgy érzed ennyi folyadékot nem tudsz meginni, próbáld meg az étrendedben a levesek mennyiségét növelni.

Banános-almás fahéjas turmix

  • 1 db banán felkarikázva
  • 1 db alma felkockázva
  • 1/2 pohár víz vagy tej
  • szükség esetén 1 teáskanál méz
  • 1 késhegynyi őrölt fahéj

A megmosott és előkészített alapanyagokat tegyünk turmix gépbe, adjuk hozzá a folyadékot és a fahéjat. Turmixoljuk össze az egészet, majd poharakba kiöntve fogyaszthatjuk is.

A cikk elkészítésében segítségünkre volt a Kellaq10 üdítőital család is, az egészséges folyadékfogyasztás elkötelezett támogatója.

 

Inzám Bernadett, dietetikus, 2016. október 25.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?