Kismama kisokos

Kétcsíkos lett a teszted? Gratulálunk! Innentől hivatalosan is kismama vagy – bár nyilván akkor fogod majd igazán annak érezni magad, ha már megkapod a kiskönyved.

Addig is, tudj meg mindent arról, hogy milyen koraterhességi tünetekre számíthatsz a következő hetekben, és mit tehetsz például a reggeli rosszullét ellen. Érdemes végigvenni, milyen orvosi vizsgálatokon kell majd részt venned a következő hét-kilenc hónapban. És ha megkapod az első ultrahangos papírod, azt is megnézheted, hogy melyik rövidítés mit takar. Közben pedig találd ki, hogyan mondod el a párodnak a nagy hírt, majd hogyan avatjátok be a családot is.

Számíts rá, hogy a következő időszak – bármennyire is csodás sok szempontból -, bizony esetlegesen terhes is lehet majd. Nincs ezzel semmi baj, jogod van úgy érezni, ahogy érzel, akármilyen terhesnek is érezd ezt az időszakot, biztos, hogy remek anya leszel!

Nemcsak a fent említett koraterhességi tünetek okozhatnak bosszúságot kismamaként, hanem sok egyéb más is. Többek között a saját környezeted is, például azzal, hogy miket mondanak neked. Azért összességében ne hagyd magad: a legtöbb nő csak pár alkalommal élheti át a terhesség időszakát, élvezzük ki, amennyire csak lehet!

Például már az elején érdemes elgondolkodnod, akarsz-e valamilyen módon emléket állítani a kismamaságodnak. Jó közérzeted érdekében azt javasoljuk, ne hagyd abba a sportolást sem – vagy ha eddig nem sportoltál, most iktasd be a napi ritmusodba, jót fog tenni neked és a babának is! Persze, ne rögtön a maratoni futásban gondolkodj…

Beszélj sokat a babádhoz! Ugyan a hallás úgy a negyedik hónap környékén alakul ki, a babára már előtte is pozitívan hat, ha a mama beszélget vele és simogatja. Egy szoros anya-magzat kapcsolat majd a megszületése utáni időszakot is könnyebbé teheti mindkettőtöknek. Bízz a megérzéseidben! Később is sok hasznát veszed majd ennek és az anyai ösztönnek.

Számíthatsz rá, hogy a következő időszakban mindenki jó tanácsokkal fog ellátni, és ezek gyakran teljesen ellentmondanak egymásnak. Például arról, hogy szedj-e vitamint vagy sem, amíg kismama vagy. Vagy arról, hogyan táplálkozz, és mennyit egyél, mennyit szedj magadra. Ne bosszankodj rajta, a döntés úgyis a tiéd.

Használd ki ezeket a hónapokat arra, hogy megértsd, mi történik odabent, a méhedben: mi táplálja a gyermeked és mi védi a külvilágtól. Csodálkozz rá, milyen fantasztikus is a női test, hogy képes egy új életet magában felnevelni, majd útjára engedni. Ennek jele például a pocakodon végigfutó linea negra vagy a sokakat bosszantó, de akár egy nagyszerű dologért kapott plecsnivel is felérő striák. Igen, a tested változik, és lehet, hogy már sosem lesz ugyanolyan, mint előtte. De mostantól tisztában leszel a valódi értékével.

A legjobb pillanat talán az a terhesség során, amikor elkezd a baba mozogni. Ezt szinte kivétel nélkül minden egykori kismama vágyakozó nosztalgiával idézi később vissza – és szülés után kifejezetten hiányzik, de tényleg. A másik ilyen nagy pillanat, amikor kiderül, fiú vagy lány-e a leendő gyerek. Persze, nem mindenki kíváncsi rá előzetesen, az is jó móka, ha csak a szülésnél derül ki a neme.

Ha babonás kismama is vagy és csak később kezded beszerezni a babakelengyét, nem baj, ha szem előtt tartasz egy-két hasznos tippet. És az sem árt, ha tudsz róla, hogy ma már szükségtelen órákig róni egy babaáruház polcai között az utat, amikor a weben is beszerezhetsz mindent.

Ahogy nő a pocakod, ideje arra is felkészülni, ami a szüléskor vár rád. És persze arra is, ami utána következik, hiszen az mégiscsak hosszabb időszak lesz. Készüljetek arra, hogy együtt szültök-e a leendő apukával, és arra is, vajon hogyan hat majd a kettőtök kapcsolatára a baba jelenléte. Döntsd el, hogyan szeretnél majd először találkozni a babáddal.

A legtöbb kismama azon aggódik, nem fogja tudni eldönteni a szülés közeledtével, hogy valóban indulni kell-e a szülőszobára vagy sem. Érdemes tudnod azokról a jelekről, amelyek még csak a szülés közeledtét jelzik, és azokról is, amelyek a vajúdás megindulását.

Ne csak a szülésre koncentrálj, amíg kismama vagy: olvass és tanulj minél többet a szoptatásról, mert legtöbbször egyáltalán nem megy zökkenőmentesen – a megfelelő információ viszont megvéd a pániktól, a tévhitektől és segíthet túllendülni a nehézségeken.

És ha szeretnél mindenről tudni, olvasd végig Várandós Naptárunkat – sőt, ha regisztrálsz a szolgáltatásra, hetente e-mailben is megkaphatod, mire számíthatsz az adott héten.

 

Szamárköhögés tünetei és kezelése: 11 jel, ami fertőzésre utalhat csecsemőknél, gyerekeknél

Milyen tünetei vannak a szamárköhögésnek, hogyan lehet kezelni, miként segítheted otthon a gyereked gyógyulását, és miért fontos az szamárköhögés elleni oltás? Válaszok a cikkben!  

Első trimeszter: 5 dolog, amivel szembesülni fogsz a terhességed elején

Az első 12 hétben kezdődnek meg a baba normál fejlődését és a te egészségügyi állapotodat ellenőrző vizsgálatok, és rengeteg változáson mész át mind fizikálisan, mind mentálisan. Sok új tapasztalattal leszel gazdagabb, és... 

Hasi fájdalom a terhesség alatt: ebben a 3 esetben azonnal fordulj orvoshoz!

Nem mindegy, milyen tünetek társulnak a várandósság alatti hasfájás mellé! Ezek a szülész - nőgyógyász tanácsai.  

Vérzés a terhesség alatt: mi okozza, és mikor jelez bajt?

Nem szokatlan, hogy valaki vérezzen a terhesség alatt, ám a dolog elég váratlan és ijesztő lehet. Érdemes minél többet tudnod arról, mi okozhatja a problémát, hogy tudd, mi a teendő, ha veled is megtörténik!  

Fájdalomcsillapító szedése a terhesség alatt: mégis biztonságos a paracetamol?

Nincs összefüggés a terhesség alatti paracetamol szedése és a kognitív kockázatok között - állítja a témával foglalkozó eddigi legnagyobb kutatás.  

Gyomorégés, puffadás a várandósság alatt: ezeket a természetes módszereket ajánlja az orvos

Borsmenta, almaecet, gyömbér és rágózás- a gasztroenterológus elmondja, melyik segíthet a terhesség alatt, és melyikkel legyünk óvatosak!  

Hogyan kell büfiztetni a babát? Tanácsok, amik segíthetnek

Milyen gyakran kell büfiztetni a babákat, miért nem szabad kihagyni, és mi a legjobb módja a felesleges gázok eltávolításának? Elmondjuk!    

Miért sír a baba? Ez a sírás 12 leggyakoribb oka

Az éhségen és a fáradtságon kívül más okai is vannak annak, ha sír a baba. A gyerekorvos elmondja, melyek ezek!    

A babák érzik, amikor dühös vagy, és szeretnének megnyugtatni

A gyerekekben már egészen korán mély nyomot hagy, ha egy felnőttet mérgesnek, haragosnak látnak - még akkor is, ha a viselkedés nem rájuk irányul.  

Honnan tudom, hogy jó a baba szeme, és miből vehetem észre, ha gond van?

Mit lát a baba 1 hónaposan, majd 6 hónaposan, mikortól képes felvenni a szemkontaktust, és miből lehet tudni, ha gond van? Cikkünkből kiderül!  

Hogyan lehet enyhíteni a reggeli rosszullétet, hányingert?

Van néhány otthoni praktika, amit érdemes bevetned, ha te is tapasztalsz émelygést, hányingert.  

Szülés előtti napok: hogyan készülhetünk fel testileg és lelkileg?

Mit tegyünk a kórházi csomagba, hogyan készüljünk lelkileg, és miben segíthet a terhesmasszázs?  

Hüvelyszárazság terhesség alatt: fogadd meg a nőgyógyász tanácsait!

Elmondjuk, mitől alakulhat ki a hüvelyszárazság, és miért figyelj rá oda a várandósság alatt.  

Mit ehetünk kismamaként, és mi az, amit jobb, ha kerülünk?

A várandósság ideje alatt kiemelt figyelmet kell fordítani arra, hogy mely ételek segíthetnek, és mik azok, amiket jobb átmenetileg hanyagolni.  

Jóga terhesen: lazítja a medencédet és a túlfeszült idegszálaidat is

A jóga erősíti a gerincedet, mentálisan ráhangol a szülésre, oldja a stresszt, és még számos olyan dologban segít, aminek nagy hasznát fogod venni a szülés után is!  

Hogyan előzhetjük meg a striák kialakulását?

Természetes, hogy a testünk megváltozik a terhesség alatt, amihez a striák is hozzátartoznak. De mit tehetünk azért, hogy megelőzzük, vagy halványítsuk a terhességi csíkokat?  

„A gyermekágy nem hat hét. Az inkább egy év!” – Az anyaság gyászáról Sepsi Helga pszichológus

Babát várni nem terhesség, az áldott állapot. Anyának lenni nem nehéz, az életed legszebb időszaka. Sírni a szülés után: ugyan miért? Ne hisztizz, szedd már össze magad! Sokan a fél karukat adnák, ha lehetne gyerekük. Az... 

   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 27 37 47   

X
EZT MÁR OLVASTAD?