Down Ambulancia

Down Alapítvány


Down szindrómás gyermekek komplex szûrése, ellátása és tanácsadás

A Református Egyház Bethesda Gyermekkórháza és a Down Alapítvány közös szolgáltatása


A Down szindróma leggyakrabban a 21-es kromoszóma triszómiájának következménye. A Down tünetegyüttes külsõ jegyekben, értelmi fogyatékosságban és egy sor, az átlagpopulációhoz képest gyakoribb rendellenesség és betegség megjelenésében mutatkozik meg. Ezek diagnózisára a lehetõ legkorábban sort kell keríteni, hogy kezelésük minél hatékonyabb legyen, hogy a betegségek ne hátráltassák a gyermek fejlõdését.

 A Down szindrómás gyermek akkor fejleszthetõ eredményesen, ha a korai fejlesztéssel párhuzamosan, azzal szorosan együttmûködve, elõre meghatározott szûrõvizsgálati programra alapozva biztosítjuk az optimális orvosi ellátást. A gyógypedagógiai és orvosi ellátás mellett a megfelelõ pszichoszociális környezet is szükséges a gyermek optimális fejlõdéséhez.

A korai fejlesztés módszereit részletesen kidolgozták és az elmúlt 20 évben Magyarországon is szép eredményeket értek el ezen a területen, így ma már természetes, hogy a korai fejlesztésben résztvevõ Down szindrómás gyermek 1-2 éves korában járni kezd, szobatisztává válik és beszédfejlõdése is szépen megindul, így egyre nagyobb az esélye, hogy integrálódhassék épek bölcsõdéjébe, óvodájába, esetleg iskolájába. De a legjobb korai fejlesztés sem érhet el sikert egymagában. Fejleszteni csak az egészséges, jó fizikai állapotban lévõ gyermeket lehet, tehát a korai fejlesztésnek támaszkodnia kell a szakorvosi segítségre.

A Down szindrómás gyermeket is egy sor rendellenesség, szív és hormonproblémák,  látás- és halláselégtelenség, gyakori légúti megbetegedések, stb. hátráltatják a fejlõdésben, teszik lehetetlenné az optimális fejlesztést, a szülõket arra kényszerítve, hogy szakorvostól szakorvosig szaladgáljanak, rendeléseken álljanak sorba és rettegve nézzenek a jövõ elé.

A Down Ambulancián Dr. Csepeli Hilda vezetésével 16 szakorvos végzi a legújabb, nemzetközileg is elfogadott szûrõvizsgálati program szerinti vizsgálatokat. A szakorvosok munkáját gyógytornász, védõnõ, korai fejlesztõ gyógypedagógus és családsegítõ szakember támogatja, azzal a céllal, hogy segítse a szülõt abban, hogy megtalálja gyermeke számára a legmegfelelõbb ellátási, fejlesztési és oktatási formákat, elfogadni gyermekét, megoldani a család krízishelyzeteit, tudomást szerezni a megfelelõ szolgáltatásokról, és jogokról.