Habituális vetélés

Ismétlõdõ vetélések
Dr. Csákány M. György

 

           
1.      Szakmai alapok:

Az ismétlõdõ vetélés (itthon kettõ, az amerikai irodalom szerint 3) okai közül két olyan van, ami gyakori: kromoszóma eltérések és a méh fejlõdési rendellenességei.

  1. genetikai hibák: kb. 60%-okoznak ismétlõdõ vetélést. Ezt onnan tudjuk, hogy végeztek sorozatban ilyen vizsgálatokat az elvetélt magzatokon (abortatumokon). Ugyanakkor a szülõk vizsgálata csak 2-5%-ban mutatott kromoszóma eltérést, azaz gyakorlatilag megjósolhatatlan a kromoszóma okú vetélés. Ha a szülõk ismert rendellenesség hordozók donor inseminatio, vagy preimplantatios genetikai vizsgálat  lehet(?) a megoldás.

  2. A méh fejlõdési rendellenessége 15%-ban okoz ismétlõdõ vetélést (bár inkább a második trimeszterben – a 12. hét után)  Diagnózis: a méh  rtg, hysteroscopos, újabban 3D UH vizsgálata. Kezelése: különféle mûtétek vannak, melyek néha hatásosak.

  3. Anyai betegségek közül a nem kezelt cukorbetegség, pajzsmirigy betegségek, a leggyakoribbak, de ezeket az okokat a páciensek többnyire ismerik, betegségükrõl tudnak.

  4. Különbözõ immunologiai faktorok: kevésbé ismertek, de szerepük igazolt. Pl. lupus anticoaguláns, anticardiolipin, és az ismertebb alvadási faktorokat befolyásoló genetikai okok, mint pl. az V.kromoszóma Leyden mutatioja. Ezek vizsgálhatók és kimutatásuk után van lehetõség a kezelésre is (Heparin származékok, aspirin)

  5. Progeszteron hiányt mint okot igen sokan feltételezik és emiatt a terhesek aránytalanul nagy számban kapnak progestagén kezelést, de sajnos a progeszteron hiány (csökkent érték) tudományos bizonyítása hiányzik, azaz oki szerepe az ismétlõdõ vetélésekben nem igazolt! Mivel a kezelés mai tudásunk szerint nem árt igen sokan ennek ellenére adják. Kivizsgálása szinte lehetetlen, hiszen a terhesség alatt kellene ezeket a vizsgálatokat végezni. Nem terhes állapotban végzett progeszteron vizsgálatok teljesen mások mint a terhesség alattiak, nincs összefüggés!

  6. Fertõzések: Igen sok fertõzõ ágenst gyanúsítottak már, talán egy-egy esetben okozhatnak vetélést (pl. toxoplasma biztosan okoz egy (egy!!!) vetélést, de sorozatos esetekben nincs bizonyíték.

Mindezek kivizsgálása után is több mint 50%-ban nem található ok.

2.      Mi ezek után a véleményem?

Megértem mindkét oldalt. A betegek igénye a korrekt kivizsgálásra érthetõ, de szembe kell nézni azzal, hogy ezek a vizsgálatok igen sokáig tartanak és rendkívül költségesek. Tudomásom szerint itthon is mindegyik vizsgálat elvégezhetõ és az OEP mindegyik vizsgálatot fizeti! Más kérdés, hogy ezeket a vizsgálatokat nagyrészt csak egy-egy helyen lehet végezni az országban, nincs olyan központ, ahol mindezeket elvégzik! A híres Optimális Családtervezési Központ csinál egy csomó tök felesleges vizsgálatot, elkölt igen sok pénzt feleslegesen, de ezeket a vizsgálatokat nem csinálja, mert nem tudja (akkor mitõl optimális???)

Tulajdonképpen, és itt értem meg az orvosokat, minek is? Csak a, c és d pont alatti vizsgálatoktól várható pozitív eredmény, azaz kezelhetõ eset, de ezeket csak centrumok végzik (elvész a beteg!! Bocs) és ritkák (1-2%) Nem éri meg olyan vizsgálatot végezni, melynek nincs terápiás konzekvenciája, vagy csak minimális sikerrel.

Mindezek után az „okosabb” doktorok a progeszteron kezelést favorizálják, csak errõl tartanak elõadást a betegeknek, és mivel az okok egy része spontán megszûnik (új kapcsolat) vagy nem tudjuk az okot (50%) de kiviselhetõ terhes lesz, inkább erre játszanak. (és progeszteront adnak, majd ennek tulajdonítják, ezért van annyi sikeres eset mely hamis tudatot teremt.)

3.   A saját praxisomból:

 Cukorbeteg asszony 6-szor elvetélt, elvetélt akkor is, amikor jól volt beállítva, a kivizsgálás minden fenti tényezõre megtörtént, de semmit sem találtunk. A vetélések miatt férje elhagyta, a nõ néhány év után ismét talált párt, 37 évesen, 20 év cukorbetegség után, magas vérnyomással simán kihordta az elsõ új-közös terhességet….

Másik eset, szintén cukorbeteg,  5 vetélés után jött, a 6. és 7. jó beállítás ellenére már velem volt. A 8. terhesség alatt fõnököm javaslatára Prednisolont adtunk – kihordta és kihordta a 9.-t is, két gyereke van. Egy bökkenõ: nincs ilyen elfogadott kezelés a terhesség alatt, fõleg nem minden ilyen irányú kivizsgálás nélkül. Elvileg immunbetegség kezelése lehet a steroid és pl. a diabetes is az … véletlen? Nem tudom.                                                            

Sok mindent nem tudunk még.

Dr. Csákány M. György
osztályvezetõ fõorvos
Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház


2003.11.04

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?