Rendelő

Terhesgondozási protokoll

Kérdés:
17. hetes kismama vagyok. Elég sok kismama ismerõssel a környezetemben. Különbözõ helyekre járunk terhesgondozásra (vidék, Budapest). Megtenné, hogy megírja melyek azok a vizsgálatok amelyek kötelezõ jellegûek, esetleg kérhetõ az elvégzésük... ?
Több helyen, többféle felsorolást láttam. Pld. az AFP-t mindenhol említik, az ultrahangok idõpontja eltérõ... Vagy nem kell ezt ilyen komolyan venni?

Válasz:
Amit leírhatok, az a vonatkozó jogszabályok, szakmai kézikönyvek alapján az az eljárás, amit Székesfehérváron végzünk. A kiemelés a nyomtatott un. Terhesgondozási protokoll-ból való. Én ezt követelem meg magamtól és munkatársaimtól.

Alapvizsgálatok, amelyek a védõnõi tanácsadás keretében minden alkalommal elvégzendõek:
- Testsúlymérés
- Vérnyomásmérés
- Pulzus számlálás
- Haskörfogat mérése
- Symphisis-fundus távolság (SF) mérése a 20. héttõl, illetve a has megtapintása (uterus méret, contractilitás)
- Vizelet vizsgálat (elfogadható gyakorlat, ha a kismama az elõzõ tanácsadáson kapott beutalóval a tanácsadást megelõzõ egy héten belül laborban készíttet vizeletet, ennek hiányában a helyszínen tesztcsíkkal, esetleg vegyszerrel el kell végezni a vizsgálatot!)
- Magzati szívhang észlelése (babydoppal már a 12-14. héttõl észlelhetõ); 24 hét után a szívfrekvenciát meg is kell számolni
- Végtagok megtekintése (oedema, varixok)
- Az elsõ találkozás alkalmával meg kell mérni a testmagasságot, a medenceméreteket és meg kell tekinteni az emlõket.
- A szûrõ jellegû vércukor vizsgálatokat a protokoll idõrendje szerint a védõnõ a terhessel egyeztetett helyen és idõben végzi el (csak quantitatív meghatározásra alkalmas készülék pl. D-Cont , Exatech használható!)

Az ultrahang szûrések alapelvei

- Az ultrahang szûrõvizsgálatok elvégzésére során a Magyar Szülészeti és Nõgyógyászati Ultrahang Társaság által kiadott protokoll elõírása szerint kell eljárni. Ezen belül kiemelendõ, hogy szûrést csak a megfelelõ MASZNUT jogosítvánnyal rendelkezõ végezhet, a dokumentálás során a vizsgálatra használt készülék típusát is jelölni kell. A kiszûrt esetek diagnosztikus célú ultrahang vizsgálatát csak nagy tapasztalatú, legalább "B" ka-tegóriás vizsgáló végezhet a célra alkalmas nagyfelbontású készülékkel. A definitív patológiás esetet "C" kategóriás vizsgálóval is véleményeztetni kell.
- Az elõírt szûrõvizsgálatokon kívül orvosi indikáció nélkül nem indokolt több ultrahang-vizsgálatot végezni. Indokolt lehet ugyanakkor a szûrés megismétlése, ha pl. magánrendelõben elvégzett vizsgálat dokumentációja hiányos vagy hiányzik, vagy feltételezhetõ, hogy a készülék nem felel meg a szûrõvizsgálatok által támasztott szakmai követelményeknek.
- A 12-14. héten végzett elsõ ultrahang szûrés során a terminust az anamnesztikus adatokkal egybevetve egyértelmûen meg kell határozni, az ultrahanggal megállapított kor a mérvadó; ha késõbbi vizsgálatok során ettõl lényegi eltérés mutatkozik, azt a fejlõdés zavaraként kell megítélni.
A terhességi kort koronggal minden tanácsadáson ki kell számolni és a dokumentációba bejegyezni.
- Az elsõ szûrésnél felmerülõ minden malformatio gyanú esetén indokolt a diagnosztikus célú transvaginalis vizsgálat elvégzése.
- Második ultrahang szûrést az AFP vizsgálat eredménye birtokában és annak értékelésével együtt kell elvégezni. A leletben a szükséges mértékû részletességgel kell nyilatkozni a felismert rendellenességekrõl vagy azok gyanújáról, negatív esetben azok hiányáról. Elvárt minden pozitív lelet célzott foto-dokumentálása.
- A 3. és 4. ultrahang szûrés során el kell végezni a rutin flowmetriás vizsgálatot és fel kell kínálni az utolsó hónap során hetente történõ elvégzését, alternálva a 38. hét után szintén hetente végzendõ kardiotokográfos vizsgálattal (NST). A flowmetria végzése során fokozottan törekedni kell annak rövid idõtartamára a magzati ultrahang terhelés csökkentése érdekében.

A terhesség utolsó négy hete egyértelmûen fokozott kockázatú idõszak, ezért szövõdménymentes terhességben sem engedhetõ meg, hogy  ebben az idõszakban a kismama "eltûnjön" a gondozásból. A szükséges látogatások, vizsgálatok gyakoriságát a szakorvos határozza meg, de normál esetben is indokolt legalább hetente a védõnõvel történõ találkozás, amely során a magzati szívhang, a vérnyomás mérése, oedemák képzõdésének figyelése elengedhetetlen. Bármely kóros érték esetén sürgõsséggel az 5. pontban leírtak szerint kell eljárni, ha a szakorvos azonnali elérhetõsége akadályozott, a beteget kórházba kell irányítani.


A terhesgondozás protokollja idõrendben

Szövõdménymentes terhesség
1. gondozásba vétel során
1.1. nõgyógyászati vizsgálat kolposzkópiával, cytológiával, a mellek vizsgálatával
1.2. "nulladik" ultrahang szûrés a terhesség méhen belüli és élõ voltának igazolására
1.3. részletes anamnézis felvétel, rizikótényezõk rögzítése és értékelése
1.4. a védõnõi tanácsadás alapvizsgálatai
1.5. labor: rutin vérkép (htk, hgb, fvs), ajánlott a thrombocyta, a seFe, TVK meghatározása; vizelet+üledék vizsgálat
1.6. serológia: toxoplasma, HBV, lues
1.7. belgyógyászati (családorvosi) vizsgálatra, elsõ fogászati szûrésre utalás
1.8. regisztrálandó a soron következõ vizsgálatok, elsõsorban a 12 hetes ultrahang szûrés idõpontja

2. A 12. héten elsõ ultrahang szûrés. Célja a magzat életviszonyainak, a terhesség pontos korának megállapítása, durva fejlõdési rendellenességek szûrése. Ezen lelet birtokában kell átadni, pontos vizsgálati dátumot megjelölve a betöltött 16. héten esedékes se-AFP, vércsoport, Rh és ellenanyag meghatározásra a beutalókat. (Székesfehérvári betegeknek a CSNK-ban az ultrahang vizsgálat során átadjuk a beutalókat.)

3. A 18. hét körül:
3.1. az AFP lelet birtokában 2. ultrahang szûrés
3.2. elsõ vércukor szûrés (éhgyomri és postprandialis érték {1 zsemle+ 2dl tej} meghatározása. Indokolja, hogy többéves felmérésünk alapján a terhesség indukálta cukoranyag-csere zavarok közel 70 %-a már ekkor kimutatható!
3.3. Beutalás a következõ havi tanácsadásra elkészítendõ vérkép vizsgálatra.
3.4. A 22. hét körülre célszerû idõzíteni a második toxoplasma szûrést, ennek beutalója ekkor átadható.
3.5. Panaszmentes esetben is célszerû belsõ vizsgálatot végezni a tünetmentes korai cervix inkompetenciák kiszûrésére.

4. A 22-28. hét között a havonkénti terhestanácsadáson a korábban leírt alapvizsgálatokat kell elvégezni. Az orvos megítélése szerint, de legkésõbb az idõszak végén panaszmentes esetben is indokolt a hüvelyi vizsgálat elvégzése. Lényeges a terhesség növekedésének regisztrálása (SF), a magzati szívhang ellenõrzése, a testsúlygyarapodás megítélése. Fel kell kérni a kismamát a magzatmozgások figyelésére és számolására. Az idõszak elején elvégzett vérkép alapján a szükségessé váló vaspótlás megkezdése; amennyiben a kismama nem szed komplex terhesvitamint, a D-vitamin pótlás megkezdése.
Étrendi diétás tanácsok fontossága ettõl az idõszaktól külön aláhúzandó!

5. 28-32. hét között
5.1. harmadik ultrahang szûrés flowmetriával egybekötve
5.2. vércsoport szerológia: ellenanyag vizsgálat
5.3. toxoplasma vizsgálat
5.3. második vércukor szûrés (éhgyomri és postprandialis)
5.4. vérkép, vizelet üledék vizsgálat. Célszerû a seFe, TVK vizsgálata is.
5.5. hüvelyi vizsgálat ezt követõen a 36. hétig átlag havonta indokolt.

6. 36. héten és ezt követõen a szülésig
6.1. negyedik ultrahang szûrés flowmetriával, a lepény állapotának megítélésével
6.2. vérkép, vizelet vizsgálat, postprandialis vércukor ellenõrzése
6.3. hüvelyi vizsgálat (cervix score), a késõbbiekben a terminusig ez a jósló fájások, a kismama panaszai és tünetei alapján a szakorvos megítélése szerinti gyakorisággal. Magzatvízcsorgás gyanúja esetén belsõ vizsgálat és szükség esetén ultrahang végzendõ; ha a burokrepedés biztonsággal nem zárható ki, a kismamát haladéktalanul kórházba kell irányítani.
6.4. A 38. héten és azt követõen hetente a szülésig NST vizsgálat végzendõ, amelyet célszerû alternálva végezni a 36. hét után hetente javasolt flowmetriával.
6.5. A terminusát elért kismamát terhes szakambulanciára kell irányítani, ahol a fentieken kívül az amnioszkópia lehetõségei is adottak.
6.6. Az utolsó négy hétben a védõnõ a már leírtak szerint legalább hetente személyesen találkozzon a kismamával: informálódni kell a jósló fájásokról és egyéb jelekrõl, magzatmozgásokról, magzati szívhangot kell hallgatni, figyelni kell oedémák képzõdését, vizelet fehérjét nézni és vérnyomást mérni. Ezek a találkozások egyúttal a szülésre és az anyaságra felkészítés utolsó fázisaira is alkalmasak.

Dr. Nagy László


 

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Legfrissebb kérdések

HELLP újra?

Üdvözlöm!7 hónapja született a kisfiam császárral, 37. hétre toxémia miatt.A műtét után lett HELLP szindrómám, ami miatt még egy napig küzdenem kellett, de szerencsére minden rendben volt. Sajnos egyedül nevelem a gyermekemet... A kérdésem az lenne, hogy ha a későbbiekben terveznék még egy gyereket (ugye másik apukától...) mennyi az esélyem egy újabb toxémiára? Több helyen hallottam, hogy ha más az apa, akkor nagyobb az esély? (nem igazán értem miért :( )Illetve érdemes-e elvégeztetnem a Leiden "tesztet", mert a családban előfordult már, és lehetséges, hogy ettől vagyok...  tovább »

Meddig kell vitamint szedni?

Jo napot. Olyan kerdesem lenne, hogy a 11.het elott egy nappal fog elfogyni a vitaminom, de uj csomaggal nem szeretnek venni. Eleg ha a 13.hetig csak folsavat szedek es magnerotot. Utana persze szedem a 2-es vitamint. Koszonom.

  tovább »

Vércukor 7 fölött

Tisztelt szakértő!A véleményét szeretném kérni a vércukorterhelés eredményemmel kapcsolatban. 75 grammos terhelés után a 2 órás cukorszintem 7.2. Ez alatta van a 7.8-as határnak, ennek ellenére nem minősül ez soknak? A védőnőm szerint, ha nem írták rá a leletre, hogy kontroll szükséges, akkor rendben van az eredmény. Viszont hallottam olyat, ahol 7 feletti értéknél már diétát írnak elő. Igyekszem ezután még jobban odafigyelni majd a szénhidrátra, de érdekelne az Ön véleménye is.Köszönettel:Bakuczné Tóth Csilla

  tovább »

Császár után természetesen

Kedves Doktor!2012 decemberben császármetszéssel született meg kisfiam (akkor 29 éves voltam). Problémamentes terhesség után, a terminus után 3 nappal magzatvízszivárgás gyanújával mentem be a kórházba. CTG-re kötöttek, ami alpján a szülés megindult, de nem éreztem semmit, tágulni sem tágultam. Burkot repesztettek, a magzatvíz mekóniumos volt és mivel még a természetes szüléstől fényévekre voltam, nem akartak kockáztatni, vágtak. 3800 grammal egészséges fiam született (én 50 kiló vagyok, később mondták, hogy a súlya miatt is volt esély a császárra). Műtét közben kiderült, hogy...  tovább »

A fogantatás időpontja

ÜDVÖZLÖM!! MELINDA VAGYOK AZT SZERETNÉM KÉRDEZNI ÖNTÖL HOHY MIKOR FOGANHAT MEG A BABA A CIKLUS SORÁNN VAN A KI AZT MONDJA A MENZESZ UTÁN 6.IK NAP KÖRÜL VAN AKI AZT A MENZESZ UTÁN A 14.IK NAP KÖRÜL NEM TUDOM SAJNOS SEGITSEN NEKEM NAGYON SZERETNÉNK BABÁT NEKEM ILYEN 26-28 MIKOR MILYEN A CIKLUSOM .HOGYAN SZÁMOLJAK A MENZESSZ UTÁN .? ELÖRE IS KÖSZÖNÖM ÜDV: MELINDA

  tovább »

   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 27 37 47 57 67 77 87 97   

X
EZT MÁR OLVASTAD?