Új privát üzeneted érkezett!

Magyarországon jelenleg tiltják az orvosoknak az őssejt kinyerése céljából történő köldökzsinorvér levételét. Vajon miért?
Névtelen
 


Kedves Névtelen,

én errõl nem tudok. Több ismerõsöm kisbabájától is vettek köldökszinórvért. Szerintem félre vagy informálva. AZt hiszem a sejtbank.hu-n találsz errõl többet.

Orsi
Névtelen
 


[url=http://www.sejtbank.com/" TARGET="_top]http://www.sejtbank.com/[/url]
Névtelen
 

 
 

Sziasztok!

Mi is ezen a teman ulunk pont Apukaval!
En azt hallottam ill. olvastam kulonbozo cikkekben,hogy nemreg illegalisnak minositettek azt a magyar ceget,aki a szallitast vegzi a kinti bankba.Amig nem rendezodnek a dolgok,addig tenyleg nem lehet a dokiknak levenni a vert.A baratnom babaja 8honapos,nekik meg szerncsejuk volt.
A sejtbank.com oldalon nem talaltunk erre vonatkozo infot.Levelet irtunk nekik,de nem valoszltak.Most ott tartunk,hogy szemelyesen keressuk meg oket,de meg nem voltunk naluk es bevallom oszinten mar nem is tudom kinek miben higgyunk.Hova es miyen biztonsaggal kerulne a levett ver es nemutolso sorban a 300.000FT!

Ha valakinek van valami hasznalhato informacioja,kerem ossza meg velunk!
Nincs sok idom mar hatra,37-ik hetben vagyunk.

Orsi
Névtelen
 


Most latom,van mar egy Orsink.En leszek akkor Borsi.
Tehat utolso hozzaszolo:Borsi
Névtelen
 


Egyrészt van már egy topic az õssejtrõl, másrészt az én dokimnak pl. nagyon lesújtó véleménye van az egészrõl. Állítólag késõbb is bármikor elõ lehet állítani õssejtet, ráadásul az újszülött korban levett sejtek csak ideig-óráig használhatók, aztán kuka. Azért szüneteltetik az engedélyt, mert nincs biztosítva, hogy adott esetben megfelelõ állapotban és idõben visszajutna a külföldön tárolt csomag.
Névtelen
 


BOrsi, ha tényleg érdekel, dobj meg egy méllel!
Csucsuka
 


Az õssejtvétel orvoasi indokokkal alátámasztatlan,jelenlegi jogszabályok szerint illegális szervkeresekedelemnek minõsül,tulajdonképpen nem más mint üzlet.Sajnos ma minden elõfordul,a " ha Ön gondos Anyuka,akkor gondol majd leendõ újszülöttjére" mondattal igen sok pénzt lehet kaszálni.Ld.:kiküldjük a vért Londonba,s kiderül,egészséges-e a baba kezdetû hazugságot.Mindkét eseteben a háttérben ugyanazok a személyek állnak...
Névtelen
 


Az õssejtlevétel azért tilos,mivel a jelenlegi jogszabályok szerint a cég illegális szervkereskedelmet végez,engedély hiányában viszik külföldre az levett sejteket( ha egyáltalán viszik...).Hiába,ma Magyarországon semmi nem szent,ha pénzrõl van szó.Orvosilag indokolatlan,nem megalapozott tudományos szempontból,jogszabályba ütközik,etikai kérdéseket vet fel,de mindez nem számít a cégtulajdonosoknak,fõ a bevétel.
Névtelen
 


Az utolsókhoz még azt tenném hozzá, hogy szakmailag sincs értelma. ld. az angol nõorvos társaság homepage-n errõl egy állásfoglalást.
www.rcog.org
dr. Csákány
 


Viszont amig losz@r van, vereb is van! Kép
Névtelen
 


Tisztelt Csakany dr.! (es persze mindenki, aki olvassaKép)

Lenne nehany kerdesem az ossejt levetellel kapcsolatban. Igyekeztem minel tobb cikket elolvasni a temaban, de annyira ellentmondoak a begyujtott informaciok, hogy (szerintem) keptelenseg tisztan latni...

Mi a ferjemmel rengeteget toprengtunk mar azon, hogy erdemes-e ezt a "viszonylag" nagy osszeget erre aldozni. Meg mindig nem dontottuk el, pedig mar csak masfel het van a kiirasig. Ellene szol, hogy nem tudjuk, mennyire megbizhato a Sejtbank Kft, illetve a svajci anyaceg, tovabba, hogy mennyire valoban egy kesobb potolhatatlan, egyszeri lehetosegrol szol. Ez az osszeg magyar szuloknek tul nagy ahhoz, hogy esetleg csaloknak, vagy legalabbis teljesen feleslegesen fizessuk ki. Mellette szol, hogy ez a kutatasi ag hihetetlenul gyorsan fejlodik, es ha ma meg nincs is tul sok felhasznalasi lehetoseg, ki tudja, hogy par ev mulva hol fog tartani az orvostudomany... Ha valoban van ra egy pici esely is, hogy ezzel meg lehet majd valaha gyogyitani a gyermekunket, akkor mar nem tunik olyan borzasztonak ez az osszeg.

Engem az valahogy kevesbe erdekel, hogy mennyire szabalyos vagy nem szabalyos a Sejtbank Kft. tevekenysege, ha valoban kijuttatjak a levett koldokvert a megfelelo helyre. Ha kesobb neadjisten szukseg lenne ra, nem hiszem, hogy mindenfele franya jogszabalyok miatt nem engednek, hogy behozzam, es ezzel esetleg segitsek a gyermekemen.

1. Tobb helyen olvastam mar, hogy az ossejteket kesobb is le lehet venni. Azonban ha csak akkor veszik le, amikor kiderul a betegseg, akkor jo esellyel mar az ossejtek is karosodtak, nem? Kulonben miert lenne szukseg csontvelodonorokra?

2. Azt is olvastam, hogy az ujszulottol levett ossejteket jobban fel tudjak hasznalni, mint a felnottektol szarmazoakat, mivel az ujszulott sejtjeinek membranjan meg nem talalhato meg az osszes immunogenitasert felelos feherje, illetve az ossejtekbol keletkezo sejtek az akceptor szervezetere kevesbe reagalnak ellenanyagtermelessel. (Ennek persze csak akkor van jelentosege, ha nem a donor, azaz a leendo baba kapja az ossejteket. Viszont ha ez igy van, akkor esetleg tobb gyermek vallalasa eseten eleg lenne egyikuktol levetetni a koldokvert... Mennyi esely lehet arra, hogy testvereknel fel lehet hasznalni egymas koldokver eredetu ossejtjeit?)

3. Mik az elonyei illetve a hatranyai egymashoz kepest az ujszulott korban illetve a kesobbiekben levett ossejteknek (nagyobb-e az egyiknek a mennyisege a masiknal, jobban szaporithato-e az egyik a masiknal, valamire jobban felhasznalhato-e egyik a masiknal, karosodottabb-e, kevesebb lehetoseget hordoz-e, kevesbe jol konzervalhato, stb.)

4. Szinten olvastam, hogy az ujszulottol levett koldokverben talalhato ossejtek mennyisege igen keves, azaz nem is biztos, hogy szukseg eseten elegendo a transzplantaciohoz. Mashol viszont azt irtak, hogy ezeket a sejteket jol tudjak szaporitani. Ebben mi az igazsag?

5. A genetikai eredetu betegsegek, feltetelezem, nem gyogyithatoak ezzel a modszerrel, mivel az ossejtek is hordozzak ugyanazokat a hibas geneket. Ez valoban igy van?

6. Talan a legtobb embert ez a kerdes erdekli: jelenleg, a human orvostudomany mai szintjen lehet-e a levett ossejtekkel gyogyitani valamilyen betegseget? Sok helyen azt irjak, hogy meg csak allatkiserleteket vegeznek, es embereknel meg csak 1-1 alkalommal kerult a lefagyasztott koldokver felhasznalasra. Mashol viszont azt olvastam, hogy a feherveruseget mar ma is lehet ezzel a modszerrel gyogyitani. Egyeb betegsegek tekinteteben mi a helyzet?

7. Van esetleg szemelyes tapasztalata a Doktor Urnak akar a Sejtbank Kft.-vel (megbizhatosag, szerzodesben foglaltakhoz valo huseg, stb.), akar magaval a modszerrel, az ossejtek felhasznalhatosagaval kapcsolatban? Egy cikkben azt is olvastam, hogy ez a 300 000 Ft-os osszeg nem lehet eleg arra, hogy a mintat az eloirasoknak megfelelo modon taroljak, mivel ez ennek a tobbszorosebe kerulne. Ez valoban igy van?

A hozzaszolasom eleg hosszura nyult, de azert remenykedem!Kép Valaszat elore is koszonom. Termeszetesen mindenki mas velemenyet is erdeklodessel varom!Kép

Udvozlettel:

Leszter
38+4, szoval mar nagyon szorit az ido!Kép

Ui.: Engem nagyon erdekelt volna, de a www.rcog.org link valamiert nem mukodott, illetve valami egesz mas jott be helyette. Ha esetleg vannak meg hasonlo hiteles forrasok, nagyon megkoszonnem, ha irna nehanyat.Kép
 
 


Mi is arra gondoltunk, ha egyszer lesz gyermekünk, akkor mindent megteszünk hogy elökeritsünk erre a pénzt. De ezt nem gondoltam volna, hogy 300eFt. És ez egyszeri? Én azt gondolom évente kell fizetni a tárolásért. Sajna nem hiszem, nekünk erre futja majd.

Karmen
karmen
 


Leszter!
A bevezetõ eszmefuttatással egyetértek. A részletes részben az 5. pontban biztosan igazad van, a többiben nem vagyok olyan szakember, hogy biztos véleményt mondhassak.

az angol nõorvos társaság homepage-e helyesen:

www.rcog.org.uk
dr.Csákány
 


Sziasztok!Kép

Rengeteg fejtores utan vegul ugy dontottunk a parommal, hogy belevagunk, megkotjuk a szerzodest a Sejtbank KFT-vel, de valahogy nem annyira meggyozodesbol, hanem babonabol... Ha ertitek...Kép Nekem mar szo szerint fajt a fejem a sok agyalastol, ugy ereztem, hogy nem vagyok elegedett a dontessel, de ha mashogy dontunk, azzal sem lettem volna az. Ma reggel aztan felhivtuk az orvosomat, hogy megkerdezzuk, hogy egyaltalan o hajlando-e elvegezni ezt a beavatkozast. A valasz az volt, hogy korhaz igazgatoi utasitasra (Uzsoki) a mult het ota nem vehetik le a koldokvert... Tudom, hogy butasag, de en uuuugy megkonnyebbultem!Kép Lekerult a vallunkrol a dontes felelossege!Kép (Orsi es Borsi, ezek szerint helyes volt az informaciotok...)
Na, csak ezt szerettem volna megosztani a tarsasaggal!Kép

Csakany dr.,
Koszonom szepen a valaszt, mar tegnap elolvastam, csak gyengelkedik a netem (valamiert csak a babanetet nem hajlando letolteni, csak nagyon hosszu ido utan), es valaszolni nem tudtam. Este elolvastam par cikket a megadott homepage-en, hat sokkal okosabb nem lettem toluk.Kép

Karmen,
Az osszeg egyszeri, 20 evi tarolast biztositanak erte.

Udv mindenkinek:

Leszter
39Kép
 
 


Sziasztok!

A ferjem vegul felhivta a Sejtban KFT-t es nekikszegezte a kerdest,illetve rakerdezett a levelunkre is,amit vegul a kollegano megtalalt(Imadom,hogy a lehetoseg adott az Interneten torteno erdeklodesre,de a kutya nem foglalkozik vele...)
A holgy elolvasva a levelet,kozolte,hogy igen,valoban folyik az ellenorzes a ceggel kapcsolatban,de kapcsolna inkabb az igazgatot.O sajnos targyalt es amikor (becsuletere legyen mondva)visszahivta a ferjemet,mar kispapa targyalt.Vegul senki nem beszelt senkivel,de a lenyeg,ami miatt ezt itt leirtam,hogy a pletykak valamilyen szinten tehat igazak.
Ha nem is abban,hogy ez egy teljesen felesleges penzkidobas lenne,de jelenleg meg van kotve a dokik es szulok keze e teren.Ami igaz,hogy a dontes felelosseget leveszi az ember vallarol,de rettentoen bosszanto,hogy mondjuk ha Leszter es az en esetemben a kovetkezo honapra megis kitalaljak,hogy minden OK a ceggel,mar keso!

Tisztelt Csakany dr.
Nagyon orultem eloszor,hogy egy doktor is veszi a faradsagot,hogy ilyen topikokba belenezzen es esetleg szakmai tudasaval segitse az itt folyo levelezgetest.Hiszen doktori cime azthiszem rogton minden aggodo kismamaba bizalmat ontott.Oszinten szolva azonban csalodtam azon,hogy mint doktor negativ hozzaszolast ir nekunk,de vegul sajat velemennyel alatamasztani nem tudja,Illetve szakmailag nem erzi magat arra jogosultnak,hogy Leszter kerdeseire (ami a mienk is)valaszolni tudjon.Cikkeket,velemenyeket pro es kontra pedig azthiszem mar mindenki sokat olvasott e teren.
Persze mindez csak az en velemenyem es mivel annyit agyaltunk mar a teman a ferjemmel es ezert nagyon megorultem az On jelenletenek,annal nagyobb volt a csalodas,hogy megint nem tudtunk meg semmit.
Ennek ellenere azert en koszonom,hogy itt volt/van velunk!

Borsi
37
Névtelen
 


Borsi!

Nem mintha a védelmemre szorulna a dr.úr, de egy "mezei" szülész-nõgyógyász, aki alapvetõen a nõvel, mint olyannal foglalkozik, honnan tudhatna a humán-genetika legújabb részleteirõl felelõssége és lelkiismerete teljes tudatában válaszolni? Ez egy tök más tudomány. Ha a gyerekednek baja van, akkor sem a szülészednek viszed megmutatni. Nem véletlen, hogy külön van neonatológus, gyerekgyógyász és még ezeken belül is szakterületek.
Névtelen
 


Kedves Nevtelen!

Nos pont errol beszeltem,nem?!Mert ha nem tud es akar ebben a temaban nyilatkozni,magyarazni,velemenyt alkotni,mert nem genetikus mondjuk,akkor igy,mint doktortol furcsaltam az egyertelmuen negativ hozzaszolasat(ami eleve velemenyt sugall,ugye),plane hogy a dr.uron kivul meg harman merunk egyaltalan valamilyen nevet felvallalni itt!Ezek utan termeszetes,hogy Leszter is tole varta volna a valaszokat a kerdeseire,nem?Ez igy eleg zavaro.Raadasul Te ezek szerint jobban is vagy informalva mint en illetve mi,mert nem irta egy szoval sem,hogy szulesz-nogyogyaszrol van szo.....
Az en orvosom sem tudna Leszter kerdeseire valaszolni,azthiszem ez egyertelmu.
De szerintem pont egyrol beszelunk,ha belegondolsz,eppen ezert en nem is akarok tovabb vitazni errol.
A dr.ur jelenletenek pedig ennek ellenere tovabbra is orulok,mert mas,nogyogyaszati temaban biztosan szakszeru tanacsokat ad majd!

Borsi
Névtelen
 


attól még, mert szakvéleményt nem adhat, véleménye még lehet annak is, aki csak szegrõl-végrõl tájékozott egy témában. az én szülészem is lebeszélt róla, pedig nem genetikus, de a kollégák véleménye alapján azt tanácsolta, hogy másra költsük azt a pénzt.
Névtelen
 


Es azt megkerdezhetem,hogy a szuleszednek es kollegainak mi volt a velemenye?Miert beszeltek le rola ilyen hatarozottan?

Borsi
Névtelen
 


Van már egy topic errõl: Köldökzsinór-génbank címmel, onnan ollóztam ezt át. Nekem pont ezeket mondta és pont ezt a cikket nyomta a kezembe az orvos:
"Hátha valaki még olvassa a topicot, ez itt egy ellenvélemény: van egy érdekes cikk a netes a www. lam. hu oldalon, a "folyóirataink - Lege Artis Mediciane - 2002. 05. szám -ban", a címe: Mennyit ér egy köldökzsinórvérbank-betét? Egy Szt. Lászlós nõdoki írta az esszét, nagyon tanulságos. Neki most születik a 6. vagy 7. unokája, de eddig egyiknek sem vetetett le õssejtet. . . Én most járok a 32. hétben, de azt hiszem, nem fogom megcsináltatni, azt a 300 e Ft-ot majd másra fogom költeni."
Névtelen
 


[url=http://www.origo.hu/tudomany/elet/20030404ossejtbank.html" TARGET="_top]http://www.origo.hu/tudomany/elet/20030404ossejtbank.html[/url]
Névtelen
 


Sziasztok!

Leszter!
A www.lam.hu-s oldalon lelhetõ cik az, amit kerestem anno Neked. Úgyhogy megvan!!!
Itt találod pontosan:
[url=http://www.lam.hu/index.cgi?c=http://www.lam.hu/folyoiratok/lam/0205/tart.htm&k=lam&v=47134407171&r=423128521" TARGET="_top]http://www.lam.hu/index.cgi?c=http://www.lam.hu/folyoiratok/lam/0205/tart.htm&k=lam&v=47134407171&r=423128521[/url]

No nem mintha nem lenne már mindegy...

Snoopy
snoopy
 


Borsi!
Megértem a csalódásodat, de azt is meg kell érteni, hogy nincs univerzális szakember, aki mindenhez ért. Aki mindenhez ért, az nem ért semmihez. Én sem állítom, hogy értek az õssejtekhez, de van áttekintésem a szakma véleményérõl és azt tolmácsolom. Ez a vélemény pedig ebben az esetben negatív, nem csak a hazai, de a nemzetközi is. Amit javasoltam elolvasni, az nem egy cikk volt a sok közül, hiszen annak értéke valóban megkérdõjelezhetõ lenne, hanem az angol nõorvos társaság véleménye. Éspedig elutasító véleménye. Számomra ez egy irányadó állásfoglalás, és aki bízik bennem (más nem tehet, hisz még kevésbé ért hozzá) az (és csak az) ad a megítélésemre, akkor is ha azt csak átvettem.
Elnézést, ha ujra csalódást okoztam.
dr. Csákány
 


Az őssejt jogvita


- A szakterület alapos tanulmányozását követően döntöttek úgy a Sejtbank Kft. későbbi alapítói, hogy a szolgáltatást külföldi együttműködés keretében tudják megfelelő szakmai színvonalon biztosítani. A svájci bejegyzésű Cryo-Cell e tevékenység terén a világ egyik legtapasztaltabb szakértője. A szolgáltatás - melynek lényege a levett köldökvér a Cryo-Cell brüsszeli központjába való szállítása megőrzésre - tervezett biztosításáról tájékoztatták az ÁNTSz hivatalát, amely jóváhagyta tevékenységünket. Az anyacég működési területe Európában: Belgium, Hollandia, Ausztria, Németország, Nagy-Britannia, Írország, Magyarország, Törökország, Görögország, Spanyolország, Svájc, Olaszország, Portugália, Norvégia, Svédország, Dánia, Csehország. Természetesen az USA-ban is jelen vannak.

- 2003. április 18.: A szülészeteken levett vérmintát a belgiumi központba húszéves megőrzésre továbbító Sejtbank Kft. több mint egyéves szolgáltatása márciusban leállt. A leállás oka, hogy az egészségügyi miniszter tanácsadó testülete, az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) idén januárjában úgy foglalt állást, hogy "az összegyűjtött, izolált és tárolt köldökzsinórossejtek lehetséges felhasználása tudományos kutatási stádiumban van, ezért a köldökzsinórvér-őssejtek gyűjtésével és tárolásával kapcsolatos tevékenység egyelőre nem tekinthető megállapodott, rutin egészségügyi szolgáltatásnak". A szakmai grémium állásfoglalása szerint "a köldökzsinórossejtbank-vállalkozás lehetséges tevékenysége jelenleg emberen végzett kutatási tevékenység, ezért végzéséhez az egészségügyi törvényben foglaltak, továbbá részletesen a 23/2002. egészségügy-miniszteri rendelet előírásai szerint kell eljárni".

- 2003. ápr. 22.: Bírósághoz fordul egy család, mely egy hónap múlva várja gyermeke megszületését, és szeretné eltetetni az újszülöttje köldökzsinórvéréből kinyert őssejteket. "Bár semmiféle jogszabályt nem sértünk, a kórházak nem működnek együtt velünk, így nem tudjuk tovább folytatni tevékenységünket" - mondta a Korridornak Merhala Zoltán, a Sejtbank Kft. ügyvezetője. "Az Egészségügyi Tudományos Tanács nem hatóság, csak állásfoglalásokat, ajánlásokat tesz közzé" - mondta Merhala, hozzátéve: a gyakorlati problémát az okozza, hogy a kórházakat adatszolgáltatásra kérte az Országos Tisztiorvosi Hivatal, ettől a kórházak megijedtek, és nem hajlandóak levenni az anya kérésére sem a köldökzsinórvért.

- 2003. máj. 7.: Szülészi tevékenységükbe tartozónak ítélték az orvosok a köldökzsinórvér levételét, ezért végezték el azt szülői kérésre - derül ki az Országos Tisztifőorvosi Hivatal most lezáruló országos vizsgálatából. A jövőben valamennyi engedélyért folyamodó kórházat egyedileg bírálnak el, alkalmas-e a "beavatkozásra". Az őssejtügyben indított per tárgyalását soron kívül kitűzte a Fővárosi Bíróság. Lezárult az ÁNTSZ-nek az a vizsgálata, amelyben az ország valamennyi szülészetétől kért adatot arra vonatkozóan: az elmúlt év során levettek-e őssejttárolás céljára köldökzsinórvért, s ha igen, hány alkalommal. A szülészek azért tettek eleget a szülők kérésének, mert szerintük az orvosi tevékenységükbe beletartozik a köldökzsinórvér levétele - derül ki a válaszokból. (A csecsemők vércsoportjának megállapítása is a köldökzsinórvérből történik). Kovács Attila helyettes országos tiszti főorvos elmondta: a visszajelzésekben semmilyen várakozásukkal ellentétes nincsen, és az derül ki, hogy viszonylag sok kórházban és szülészeti klinikán teljesítették a kérést. A jövőben azt, hogy megvannak-e a szülészeteken a köldökzsinórvér levételéhez szükséges működési feltételek, az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) humán reprodukciós bizottsága fogja az ÁNTSZ számára megválaszolni - szögezte le Kovács Attila. Automatikusan egyetlen kórház sem kapja meg az engedélyt - azt valamennyinek külön-külön kell kérnie. Az ÁNTSZ azt követően fordult körlevélben a szülészetekhez, hogy az egészségügyi tárca kebelében működő ETT ez év januári állásfoglalásában kutatási területté nyilvánította az őssejtvállalkozást, ami engedélyköteles. Ennek következményeként március végére már nem merték levenni a szülészeteken a vért, hiszen a Cryo-Cell hazai alvállalkozása, a minta továbbítására a szülőkkel szerződött Sejtbank Kft. nem rendelkezik ilyennel. Igaz, nem is kutat, csak bonyolít, szervez. Anyacége, a Cryo-Cell - amelynek brüsszeli őssejtbankjába a vérmintákat továbbították - viszont rendelkezik a szükséges nemzetközi engedélyekkel. A szakember kemény vitákra számít a teljes jogi szabályozás létrejöttéig. Megoldás lehetne, ha az embrió és a spermium tárolásához hasonlóan letétként kezelné az őssejteket az egészségügy - fogalmazott a helyettes országos tiszti főorvos, aki szerint a legkisebb kockázat elvét kell biztosítani.

- 2003. máj. 25.: A felperesek arra hívják fel a figyelmet: az őssejteket az orvosi gyakorlatban több mint 15 éve alkalmazzák rákos megbetegedések, fehérvérűség, különböző eredetű vérszegénység, valamint immunhiányos állapotok kezelésére. Klinikai kutatások folynak annak érdekében, hogy az őssejteket a szívinfarktus, az agyvérzés, a porckopás, az Alzheimer- és a Parkinson-kór kezelésében is felhasználhassák. A perben azért kértek soronkívüliséget a felperesek, mert a leendő apa számára - hamarosan megszületik gyermeke - sürgős az ügy. Szerintük azért is kell sürgősen tisztázni az állásfoglalás törvényességét, mert amíg az érvényben van, az engedély nélküli vérlevétel a Büntető törvénykönyvben (Btk.) szankcionált cselekményként értékelendő. A Btk. szerint, aki emberen orvostudományi kutatást az egészségügyről szóló törvényben meghatározott engedély nélkül, vagy attól eltérően végez, bűntettet követ el, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható.

- 2003. máj. 26.: Az őssejtek felhasználásáról szóló ideiglenes intézkedést kértek a Fővárosi Bíróságtól a felperesek a hétfőn kezdődött őssejt-perben. A bíró három napon belül dönt, hogy hoz-e ideiglenes intézkedést. Az őssejtek tárolásával kapcsolatos szervezést végző Sejtbank Kft. és az öt magánszemély szerint az ETT és a tárca túllépte a hatáskörét, mert olyan tevékenységgel foglalkoznak, amely nem minősül egészségügyi szolgáltatásnak. Emellett úgy vélik, a döntéssel sérült a beteg törvényben előírt személyes szabadsága és önrendelkezési joga.

- 2003. máj. 27.: A minisztérium képviselője szerint ez pénzkidobás, mert folyamat ellenőrizetlen, ezért nem lesz orvos, aki szükség esetén ezeket az őssejteket visszaültetné. A Sejtbank Kft-t és a szülőket képviselő ügyvéd szerint a minisztérium sem tudhatja, hogy az orvostudomány mit fog mondani 10 év múlva az őssejtek felhasználásáról. Hidasi Gábor, a család ügyvédje szerint kártérítési perek is várhatóak az ügyben. A minisztérium képviselője szerint azonban nem ért és nem érhet kár senkit, hiszen nem ismernek olyan betegséget, amely kizárólag az őssejttel lenne gyógyítható.

- 2003. jún. 10.: A felperes a május végi első tárgyaláson ideiglenes intézkedést kért a bíróságtól, hogy a jogerős döntés megszületéséig folytathassák a köldökzsinórvér levételét a megszülető gyerekeken. A bírák ezt a kérést elutasították, a felperes kft. ezért módosította az eredeti keresetét. Az új keresetben a felperesek azt kérték, hogy a bíróság állapítsa meg: a tiltó rendelkezéssel az Egészségügyi Minisztérium megsértette az érintett szülők önrendelkezési jogát. Kiemelték: már több olyan precedens értékű eset is ismert, amelyben a köldökzsinórvér révén segítettek halálos beteg embereken. Furcsállták a felperesek azt is, hogy az ETT 2002. őszén még nem ellenezte az eljárást, ez év januárjában azonban már tiltó állásfoglalást bocsátott ki azzal szemben. Emiatt a felperesek a gyors állásfoglalás-változás mögött gazdasági érdekeket sejtenek. A bíróság mindazonáltal úgy vélte, a tárgyalófelek csak elbeszélnek egymás mellett. A per július 7-én folytatódhat a Fővárosi Bíróságon.

- 2003. jún. 30.: Néhány napja az ombudsman is állásfoglalt. Szerinte nem lehet megtiltani az őssejtek levételét. "Hogy az most felhasználható lesz-e, milyen betegségek gyógyítására, milyen állapotok javítására, az a jövő kérdése. Ebben egy tudományos kockázat van, de amilyen ütemben fejlődik az orvostudomány, ezt az esélyt ezen a téren is meg kell adni" ? nyilatkozta Lenkovics Barnabás.

- 2003. júl. 7.: A mintavétellel kapcsolatos eljárásokért és a 20 évre szóló tárolásért mintegy 300 ezer forintot kért a kft. Merhala Zoltán ügyvezető korábban az MTI-t úgy tájékoztatta, hogy az elmúlt egy év alatt mintegy 900 mintát vettek le. A kft. az ETT januári határozata óta felfüggesztette tevékenységét. Az alperesek álláspontja az, hogy a szakma világszerte megosztott a köldökzsinórvérből nyert őssejtek felhasználhatóságáról, klinikai gyakorlat még nincs. Egy EU-irányelv most készülő tervezete szigorú, részletes szabályozást ír elő az őssejtekkel kapcsolatban, azok kellően ellenőrzött, közösségi célú felhasználása érdekében.

- 2003. júl. 8.: Jogszerűen hozta meg azt az állásfoglalását az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT), amelyben a köldökzsinórvér levételét emberen végzett kutatásnak minősítette - mondta ki a Fővárosi Bíróság (FB) hétfői elsőfokú ítéletében. A szóbeli indoklásban elhangzott: a bíróság azt nem vizsgálhatta, hogy az ETT tudományos állásfoglalása megalapozott-e, hanem csak azt, hogy az jogszerűen született-e. A bíró kifejtette: az ETT az egészségügyi miniszter tanácsadó, véleményező, döntés-előkészítő testülete, jogosítványai között pedig szerepel: állást foglalhat olyan még nem szabályozott kérdésekben, így az emberen végzett kutatásokéban is, hogy azok milyen feltételek mellett végezhetők. Ezért az FB szerint az ETT feladatkörében járt el, amikor a köldökzsinórvér levételéről állást foglalt. A peres felek között abban nem volt vita, hogy a Sejtbank Egészségügyi Szolgáltató Kft. tevékenysége nem volt szabályozott - tette hozzá a bíró. Az indoklásban utalt arra is: az ETT állásfoglalása a jövőbeni szabályozás szükségességét is felvetheti. Az FB a felperesek valamennyi kereseti kérelmét elutasította, így az önrendelkezéshez és a személyiséghez fűződő jogok sérelmét sem állapította meg. A bíróság az alperes magánszemélyek kártérítési igényét sem tartotta megalapozottnak. Mint elhangzott: a szülők egyike 20 millió forintos nem vagyoni kártérítést szeretett volna azért, mert áprilisban született gyermekétől az ETT állásfoglalásának következtében nem vettek le köldökzsinórvért. A Sejtbank kft. egy svájci cég alvállalkozójaként tavaly január óta foglalkozott köldökzsinórvér külföldre szállításával és a minták ottani tároltatásával. A cég az ETT januári állásfoglalása óta felfüggesztette tevékenységét. A tárgyaláson a cég jogi képviselője ennek kapcsán elmondta: a kft. a per idejére azért szüntette be tevékenységét, mert az emberen végzett kutatás bűncselekménynek minősül, és ennek sem magukat, sem ügyfeleiket nem akarták kitenni
Névtelen
 


http://www.rcog.org.uk/press_releases.asp?PageID=944&PressReleaseID=11

erről a cikkről van szó? frissebb publikáció nincs ezzel kapcsolatban?
Névtelen
 


Sziasztok!
sajnos nem volt időm mindent végigolvasni, csak leírnám a saját véleményem.Mindenki azt mondja sokba kerül az őssejt levétel és tárolá és másra is lehet költeni.Mi sajnos későn hallottunk erről a lehetőségről.kiváncsi lennék milyen döntést hoznának az illetékesek ha az ő gyerekük lenne beteg.Az ördöggel is szövetkeznék ha meg tudnák gyógyítani a fiam.senki sem tudhatja mit hoz a jövő, szerintem ezt az esélyt minden gyereknek meg kéne kapni.
 
 



Sziasztok!

Ki tud valami többet erről az őssejt témáról?
Azt hallottam, hogy itthon a Sejtbank Kft. a legjobb, legrugalmasabb aki ezzel foglalkozik.Ismeri valaki őket?Álítólag részletfizetési kedvezményt is adnak.
 


Hát eléggé leült topic:(
 
 


IDEGES VAGYOK

http://index.hu/politika/belfold/zelionos05/

Nem szólt az őssejtcég, hogy csődben a bankja

* Spirk József - spirk@mail.index..hu

| 2008. 05. 05., 21:27 | Frissítve: 10 órája

Meghatározatlan időre leállt a hazai őssejtbiznisz második legnagyobb cége. A magát a köldökvérminták itthoni tárolásának előnyeivel reklámozó Zelion Őssejt Kft.-nek éppen az itthoni tárolóval, a hosszú távú hűtését végző állami intézettel gyűlt meg a baja. A cég és a felszámolás alatt álló Országos Gyógyintézeti Központ együttműködése megszűnt, de erről az érdeklődő ügyfelek még nem kaptak felvilágosítást.

„Első számú garanciánk, hogy az OGyK egy országos állami intézet” érvelt alig néhány napja a Zelion Őssejt Kft. egyik alkalmazottja, amikor egy várandós kismama a cég által kínált szolgáltatások előnyeiről érdeklődött, a cég azonban - miután többen is jelezték, hogy egy másik, kevésbé ismert vállalkozáshoz próbálták őket irányítani - az Index érdeklődésére elismerte, a fagyasztott nitrogénes hűtővel felszerelt laborral megszűnt a hivatalos együttműködés, ezért újabb ügyfelekkel nem kötnek szerződést.
Sokan adnak érte 350 ezret

A Zelion Őssejt Egészségügyi Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság 2005. novemberében másodikként indult el a lendületesen növekvő, mára milliárdos forgalmat bonyolító magyar piacon, azt ígérve, hogy szükség esetén a hazai tároló laborból bármikor gyorsan, akár órák alatt eljuttatják majd az újszülöttek köldökzsinórvéréből nyert készítményt a transzplantáció helyére. A szülőkkel történt megállapodás után a Kft. 350 ezer forintot kért a húsz éves tárolásért. Az összeg tartalmazta a minta felhasználásakor felmerülő belföldi szállítási költségeit is.

A Magyarországon alig félévtizedes múltra visszatekintő őssejtbanki szolgáltatásra a legfrissebb statisztikák szerint a szülők 10 százaléka áldozott, hogy a sejtkészítmény elraktároztatásával csökkentse gyermeke számára a daganatos vagy immunológiai betegségek kockázatát. A növekvő igényeket érzékelve már több konkurens is megjelent a 2-3 milliárd forintos piacon.
A cikk a hirdetés után folytatódik h i r d e t é s
Nem jelezték

A hasonló nevű, Zelion Pharma Gyógyszergyártó Kft. tulajdonában álló őssejtes vállalkozást az elmúlt években a gazdasági tárca, majd az MFB Beszállítói Befektető ZRt.-n keresztül az állam is támogatta, de még nagyobb segítség volt, hogy a Galgóczi István András és Kollár Mihály érdekeltségébe tartozó cég az igazán beruházásigényes feladatokra a Szabolcs utcai kórház területén működő Országos Gyógyintézeti Központtal szerződött. Az OGyK-ban 2004-ben kezdődött meg a kísérleti fázisú laboratórium kiépítése, felszerelése, így ott megteremtődtek a feltételek nagyobb mennyiségű minta hosszú távú tárolására is. Az intézményben a csontvelő-átültetést szolgáló, klinikai jellegű köldökvér-bank kialakítását tervezték, de a Zelion felismerte a lehetőséget, és hamar gyümölcsöző együttműködésre lépett a központtal. A magánvállalkozással kötött megállapodásról az OGyK honlapján [1] egyáltalán nem lehet olvasni.
Kiviszik a magyar vért

A piac másik három számottevő szereplője külföldön raktározza a rábízott vérmintákat. A magyarországi úttörő vállalkozás, a Sejtbank Kft. már öt éve Belgiumban és Hollandiában tárol. A kisebbek, a Humancell Kft. eleve svájci, az erős kampányt folytató Ceptra pedig szlovák hátterű vállalkozásként próbálja meggyőzni a szülésre váró kismamákat és apukákat, hogy a magzat születése után ne a kukába kerüljön a köldökzsinór, hanem az általuk biztosított gyűjtővel nyerjék ki belőle a 20-200 milliliter, őssejtben gazdag vért, amit a vállalkozások futárai juttatnak el a mínusz 190 fokot biztosító tárolókhelyekre.

Az állami infrastruktúra számára komoly kihasználtságot produkáló üzletre a 2006-os kórházreform vetette az első árnyékot. Az egészségügyi kormányzat ugyanis bejelentette, hogy megszűnteti az OGyK-t. A központ azóta részben felszámolás alatt van, részben pedig az Országos Vérellátó Szolgálat irányítása alá került. A Zelion honlapján [2] viszont – bár mind a mai napig referenciaként hivatkoznak rá – egyetlen utalás sincs arra, hogy javában zajlik a központ felszámolása. Csupán a céges honlap fórum rovatában, éppen az OGyK Köldökvér- Őssejtbank laborvezetőjétől, Regéczy Nórától értesülhetett néhány érdeklődő, hogy a őssejtbank labor működésével járó feladatokat az átszervezés miatt az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) vette át.
Nem kellett az őssejt

A zavaros helyzetet jelzi, hogy hétfőn a Zelion munkatársa, Kelemen Janka részletek ismertetése nélkül azt mondta, hogy az együttműködést a vérellátó szolgálattal kellett megszakítaniuk. Miskovits Eszter, az OVSZ főigazgatója viszont ezt kategórikusan cáfolta, és azt állította, hogy az őssejtügyhöz nekik semmi közük: volt ugyan szó a szolgáltatás átvételéről, de erről nem született megállapodás. A vérellátó vezetője szerint a működési zavarokról a felszámolóbiztos tudhat részleteket.

A OGyK központi számát azonban hétfőn senkit vette fel. Sikerült viszont elérni a sejtlabor vezetőjét, Regéczy Nórát, aki most azt mondta, pontos kormányzati döntés híján tavaly nyár óta folyik a jogászok vitája arról, hogy a labortevékenység hova tartozzon. Regéczy Nóra szerint a Zelion leállását is jelentős részben ez az elhúzódó jogi bizonytalanság okozta, ami az OgyK őssejtprojektjének finanszírozását is bedöntötte. Regéczy szerint a labor jelenleg nem működik, felelősen pedig nem lehet megjósolni, mikor indulhat be újra a kutatás. A laborvezető azt viszont leszögezte, hogy az újabb minták befogadásának leállítása ellenére a tárolt őssejtek biztonságban vannak és maradnak a jövőben is.
A cikkben hivatkozott linkek:

* [1] http://www.ogyik.hu/sejtbank/sejtbank.php?lng=hu
* [2] http://www.zelion.hu/bemutatkozas
 
 


sziasztok
látom elég régen írtak ide, de azért tennék egy próbát.
24 hetes kismama vagyok és szeretnénk köldökvért levetetni. a kérdés, hogy kivel? látom voltak zűrök a zelionnál.
nincs esetleg valakinek konkrét tapasztalata valamelyik céggel? szívesen olvasnék néhány véleményt, mielőtt belevágunk.
nagyon köszi
adri
 


Szia,

én levetettem a Sejtbankkal.

Ajánlom, mert kedvesek, segítőkészek, rugalmasak és két helyen őrzik a sejteket belgiumban és hollandiában.
A 24 havi részletet ajánlom.
A honlapjuk [/url]www.sejtbank.hu[url]
Van egy jó film most fenn: [/url]http://www.sejtbank.hu/index/video_02.php[url]
Ez egy sikeres terápiát mutat be.
Sok sikert.[/url]
 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet:

 

cron