Új privát üzeneted érkezett!

Csi javasolta egyszer, hogy nyissak egy topikot, ahol a szoptatással kapcsolatos tévhitekrõl beszélgethetünk és ahol mindjárt a tényeket is elmondhatjuk. Nagyon jó ötletnek tartom, így ezennel megnyitom a tények és tévhitek címû oldalt. Számomra külön aktualitását adja a dolognak, hogy vasárnap a Millenárison, az Aktív Szülés Központ rendezvényén éppen errõl fogok beszélgetni az érdeklõdõ mamákkal.

Rajta, lányok, jöhetnek a történetek, a tévhitek és persze azok is írjanak, akik bizonytalanok abban, hogy amit õk hallottak, az helyes vagy sem és szeretnék kideríteni, mi az igazság.

Iboly
 
 


Szia Iboly!
Jo otlet a topik!

Egy szomszedasszonyom azt mondja azert nem szoptatta a masodik babajat, mert nem volt jo a teje, csak valami "maszatos lotty" jott belole!
Mindennapos, hogy megkerdezik, hogy "jo-e a tejem"?
Szerintem NAGYON SOKAN elnek meg abban a tevhitben, hogy valakinek azert nem hizik a babaja, mert "vizes a teje", a masike meg azert husi, mert az anyukajanak "jo zsiros"!

Tudom, hogy aki olvassa a Babanetet, annak ez mar nagyon elcsepelt tema, bocsi!

Zsuzsi
 


Akkor néhány, a "negatív" topicban felmerült dolgokból:

-A pajzsmirigy elégtelen mûködése rossz anyatejet eredményez
-Terhességi vitaminokat kell szedni, akkor jobb lesz a tej vitamintartalma
-A vasbevitel fontos a termelõdõ tej vastartalma miatt
-Elégtelen gyarapodás esetén el kell kezdeni a hozzátáplálást /pl.almalé/
-A mellet minden szoptatás elõtt fertõtleníteni kell
-Ha az anya beteg, akkor szüneteltetni kell a szoptatást, mert a baba is megfertõzõdhet
-Anyám sem tudott szoptatni...
-A tápszertõl jóllakott a babám, míg a tejemtõl nem
-Ha kihagyunk egy szoptatást, akkor a következõre több tej jut
-És /ez a kedvencem/ nagy súllyal született babáknál az anya nem tud elegendõ tejet termelni.
-Sárgaság esetén a cukros tea elõsegíti a billirubin kiürülést
-Nagy melegben szükséges a baba folyadékpótlása a szoptatás mellett
-Az anyatej a fehérjébõl lesz, ezért fontos, hogy sok tejet, tejterméket fogyasszunk
-Az igény szerinti szoptatás elkényezteti a babát
-Az elegendõ szopást a mérleg mutatja meg
-Tápszeres babáknál korábban el kell kezdeni a hozzátáplálást

Iboly!
Biztos, hogy ezt akartad???Kép Kép Kép
Jó munkát!
Csi
 
 

 
 

Én is hallottam néhányat:

- Miután megjön a menstruáció, elapad a tej;
- Csak 1 mellbõl szoptassunk, mert nem lesz elég a következõ etetésre
- Gyereket itatni kell (teával)

Ezek is elég klasszikusak.
 
 


Sziasztok!

Csi drága, ha jól emlékszem megszavaztad nekem a 36 órás munkanapot... Kép

Na, lássuk sorjában.

Nincs olyan, hogy "jó tej" meg "rossz tej". Az érett tej szinte átlátszó, kékesfehér színû, de azért kellõen zsíros. A szopás elején ürül a hígabb, szomjoltó, elsõtej, a szopi végefelé pedig a zsírosabb, táplálóbb hátsótej. Ha a baba elegendõ ideig van egy mellen, akkor hozzájut a hátsótejhez is.

Zsuzsi, vajon mit értett a szomszédasszonyod "maszatos lötty" alatt?

Pajzsmirigy: Nem lesz rossz a tejcsi! Viszont, ha valakinek alulmûködik a pajzsmirigye, akkor elégtelen lesz a tejtermelése. A pajzsmirigybetegségre sokszor derül fény abból, hogy a szoptató mamának minden próbálkozás ellenére sincs elegendõ teje és a vizsgálat pajzsmirigy alulmûködést jelez. Az anya gyógyszert kap, amelytõl jobban érzi magát, elmúlnak a rosszullétei és a teje is több lesz. Ezek a gyógyszerek általában kompatibilisek a szoptatással.

Vitaminok: Az anyatej vitamin- és ásványianyagtartalma adott. Nem lesz több attól, hogy valaki vitaminkészítményeket szed. (Egyébként is a változatos táplálkozás volna a legideálisabb, még vitaminhiány eseetén is.) A vízben oldódó vitaminok tekintetében lehet némi ingadozás, de ez is inkább csak nagyon alultáplált vagy nagyon szigorúan vegetáriánus (makrobiotikus) anyák esetében igaz.

Vasbevitel: a vaskészítmények szedése nem befolyásolja az anyatej vastartalmát. Habár az anyatej vastartalma alacsony, nagyon jól hasznosul (49%-a). Ellentétben a tehéntejjel, amibõl 10%, a vassal dúsított tápszerbõl pedig csak 4%. Az anyatej magas laktóz és C-vitamin tartalma segíti a vas felszívódását.

Elégtelen gyarapodás esetén el kell kezdeni a hozzátáplálást /pl.almalé/ : Inkább meg kell nézni a szoptatási gyakorlatot. Lehet, hogy gyakoribb mellretétel szükséges, lehet, hogy a baba nem jó technikával szopik, ezért nem jut elég tejhez. A korai hozzátáplálás felesleges és káros. A babák emésztõrendszere 6 hónapos kor elõtt nem érett az anyatejen kívül más táplálék feldolgozására. Az meg egyenesen nonszensz, hogy majd az almalétõl fog hízni...
Ha a baba nem gyarapszik, mindig meg kell vizsgáltatni orvossal, hátha valamilyen betegség áll a háttérben.

Folyt. köv. Most megyek aludni.

Iboly
 
 


Sziasztok!

Az én kedvencem (by my anyós): ne nyúljak hideg vízbe, mert megfázik a tejem és a baba zöldet fog kakilni! Bbrrrrrrr Kép.

Nem hiszem, hogy ezt nagyon cáfolni kell Kép! Legalábbis remélem...

Iboly!
Hihetetlen amit csinálsz Kép! Hogy tudsz ennyi mindennel foglalkozni egy nap? Tényleg csodállak!
Amit írtál a pajzsmirigy-alulmûködésrõl az elgondolkoztatott... Lehet, hogy ezért nem mûködik nálam egyik tejserkentõ praktika sem?!? Azt hiszem utánanézek, hogy mik is a tünetek.

Üdv, Virág
 
 


És akkor a tejnek antibiót kell szedni???Kép
Kanga

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers
[img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/e49f5b8951.png[/img:ba0f9b55a6][img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/dceb25d9d6.png[/img:ba0f9b55a6]
 


Hahó,
üdvözlöm a témát - szerintem mind fantasztikusan fogunk szórakozni az õrültebbnél õrültebb tévhiteken. Akár könyvet lehetne majd szerkeszteni az anyagból... Kép

Na itt van még egypár a csokorhoz:

- a mellen cumizás és a cicin elalvás elkényezteti a babát és árt a mellnek (védõnõ)
- egy szopinak maximum 20-25 percig szabad tartania (védõnõ)
- a baba az elsõ öt percben kiszopja az összmennyiség 85%-át, aztán a többi csak desszert
- "És van még elég tejed?" (kérdés négy hónapos, kizárólag szoptatott baba mamájának)
- "ha következetesen 150g-t tud enni a baba, akkor lehet négy óránként etetni, mert 150g-mal már ki lehet bírni négy órát" (védõnõ + körzeti doktornéni egymás után)
- ha hideget iszom, pláne szoptatás közben, fájni fog a baba torka (ezt se nagyon kell cáfolni)
- ha idegeskedem, "ideges lesz a tej" (hasonló eset)
- kezdett kevés lenni a tejem, fejéskor már nemigen jött semmi, ezért pótolgatni kezdtem

Hamarosan újra jelentkezem, addigra biztosan hallok még Kép
Üdv
Kriszi
Kriszi
 


Nagyon jókat derülök!!!
Elképzelem amikor az ideges tej veszekszik a bébivel!Kép

És ha jégkockát szopogatok akkor kiskockákat fog bukni a csemete?

Tudom , hogy gyenge akarattal rendelkezem , de én sem négy óránként eszem!
Kanga

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers
[img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/e49f5b8951.png[/img:ba0f9b55a6][img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/dceb25d9d6.png[/img:ba0f9b55a6]
 


Sziasztok!

Még egy "érdekesség", amit a kórházban hallottam:

Kismama apósa addig nem hitte el, hogy az ételek hatással lehetnek az anyatejre, amíg a kismama által elfogyasztott uborka darabjait (!!!) nem látta a baba kakis pelusában...

Azóta gyakran elképzelem, hogy például a kenyérmorzsák, krumplifõzelék, kakaóscsiga stb. "megrekednek" a mellem környékén, és a mellbimbómon át a kicsi pocakjában landolnak Kép

Üdv, Virág
 
 


Sziasztok,

nagyon nevetseges dolgokat irtatok, teccik.

En aszt szeretem a legjobban, amikor azt kerdezik: es van eleg tejem?
Erre mindig azt valaszolom: aki rendesen szoptat es akar is szoptatni annak mindig van eleg teje.

gabomamo
 


Sziasztok,

"Ha napraforgómagot esztek táplálóbb lesz az anyatej! Nálunk bevállt!"
Errõl mi a véleményetek?
Ágci

Kép
 
 


Ovistárs anyuka (no nem a picijé, hanem a középsõ gyerekemé)
Túl sûrû a tejed, attól fáj Julka hasa.
Sajna rohantam haza szoptatni, azóta sem tudom, hogy mit fed a túl sûrû?Kép

Urszila
 
 


Ja, és "nagyon erõs a tejed", attól kiütéses a baba (2 hónaposan).
 
 


Tesóm kedvence, ennek köszönhet +15 kilót. Akkor lesz sok tejed, ha szoptatás elõtt megiszol egy pohár langyos tejet, amiben feloldasz 3 kanál kristálycukrot. Az elsõ gyereknél még elhitte...
 


Jaj! A másik nagy kedvencem: Ha sokáig szoptatod a gyerek aberrált lesz. Ezt nagynénémtõl kaptam meg(+anyámtól is, csak õ enyhébben fogalmazott). Szerencsére a nagymamamáimmal folytatott eszmecsere után nekik tudtam szegezni a kérdést. Minden nagybátyám, nagynéném, +apu és anyu is bõven 2 éves kor fölött hagyta abba a szopást. Ez azt jelenti, hogy az egész család aberrált? Néma csend volt a válasz, majd egy elhaló nem úgy gondoltuk. Kép Kép
 


Vacskamati!Kép

Micsoda egy aberrált családKépKépKép ;)
Jó ez a topik nagyon sokat derültem a tévhiteken, de tényleg! Nekem akkor is az a kedvencem hogy almalével kell itatni a gyereket, ha az anyának kevés a teje... 2 korty almalé az aztán nagyon hízlalóKép

puszi
sasha

Kép
 
 


Tényleg jókat szórakozom. A probléma csak az, hogy tényleg vannak akik ezeket komolyan gondolják. És nem csak anyós korúak.

Nekem azt mondta a minap, egy végzett védõnõKépde nem védõnõként dolgozik),Hopgy öt és fél hónaposan azért kell megkezdeni mindenképpen a hozzátáplálást, mert addigra a baba hozott tartalékai elfogynak. Meg ugye már ilyenkor az anyatejben sincs már semmi.

Nina
nina74
 


Virga,
Rosszul vagyok a gondolattol, hogy azok a nagy uborkadarabok atmennek a mellbimbomon! A hideg is kiraz! Ezt eddig nem is tudtam...de most, hogy mondod, en is lattam Miki pelusaban ma uborkat...de ha egyszer nem is ettem?! Kép Kép Kép

Nagyon jokat irtok, csak szegeny Iboly fog majd nagyokat nezni, es kenytelen lesz mindenre valaszolni is, nehogy valaki, aki ideteved esetleg tenyleg elhiggye!

Zsuzsi
 


Zsuzsi,

Nézek bizony! Kép Na jó, összeszedem magam és megpróbálok hamarosan írni. Bár az elmúlt másfél órában kb. 25-ször írtam le a szoptatás szót..., de azért majd igyekszem.

Iboly
 
 


Szijasztok!

Egy rokonunk babája nyáron született, 3 hetesen csupa pötty volt a pici teste. Azt mondták, azért, mert túl zsiros az anyuka teje és ez kicsapta...
Az oké, hogy nem lehet TÚL zsiros egy anyatej, de akkor mitöl volt csupa pötty a pici? A nyári melegtöl?

Szijasztok, Lara
 
 


Sziasztok!

Én is jót szórakoztam. Kedvenceim az ideges és a megfázós tej.Kép
Az a szomorú, hogy sokan tényleg így gondolják, és mivel pl védõnõ, orvos mondja, szentírásnak veszik.

Én is megkaptam, hogy szülés másnapján miért akarok én szoptatni, egy császáros anyukának akkor még nincs teje. (Nekem el sem apadt.)Megmutattam, hogy már elázott a hálóingem, úgy spriccel a tej. Válasz: Ááááá, anyuka, csak izzad.....

A játszótéren is gyakran kérdezik az anyukák, hogy ugye, a 21 hónaposom csak játszik a cicivel, abban már nincs semmi.... Nekik sem volt tejük, csak pár hónapig, mert az itteni védõnõ a korai hozzátáplálás híve, kiegészítésként tápszert javasol. (Nekem még nem volt vele dolgom, most költöztünk ide.)
A szomszédunkban januárban születtek ikrek (koraszülöttek, nagyon kis súllyal). Lelkesen magyarázta az anyukának a védõnõ, hogy adjon nekik almát, legalább kapnak valami vitamint.

Ma a játszón anyuka pár hónapos kicsivel: a sok kiütés az arcán az anyatejtõl van, túl erõs.... Nagyon sírt a kicsi, nem tudta megnyugtatni, pedig próbálkozott teával és cumival is. A babának egyik sem kellett, sírt tovább....... Mi meg ketten egy másik anyukával (VirágKép) szoptattunk a padon. Igaz, a mi gyerkõceink már önkiszolgálók.Kép

Andi

Andi
 
 


Lara,
azok valszeg tejkiütések voltak, amit az anyatej hormontartalma okoz. Remélem nem mondtam nagy hülyeséget. EZek néhány hét vagy nap alatt elmúlnak maguktól, szinte nem kell velük csinálni semmit.

Iboly kontárkodhatok még egy kicsit?

Ideges tej: no, jó ez így nem igaz, de azért van benne vmi:
gondoljátok el, fõleg a kezdeti idõszakban a gyakran szoptatott babák nagyon sok szoros testkontaktusba kerülnek az anyukájukkal, a nap nagy részét is együtt töltik. Így, ha az ideg nem is megy át a tejbe, de az édesanya rezgéseit mindenképp átveszik a babák. Ezért is szoktam én ajánlani az anyukáknak, hogy fõleg a kezdeti vagy vmi oknál fogva stresszesebb idõszakban pihenjenek többet, a délutáni, kora esti órákban, ha megtehetik, adják oda apának. Soha nem felejtem el, mikor hasfájós volt a kisfiam, és már nagyon nem tudtunk vele mit kezdeni, apukája felvette magához, picit járkált vele, vagy csak lassan, ütemesen lélegzett, halkan OM-ot hangoztatott, és egybõl megnyugodott a pici. Tehát vhol mind a nyugodtságot, mind az idegességet átveszik a kisbabák. Arról nem is beszélve, hogy egy fáradt, idegesebb anyuka a mindennapi tevékenységeit sem úgy tudja csinálni, ezért aztán idegesebb lesz, ami így tovább, generálja az egészet.

A másik a menstuációt: ebben is van vmi, csak nem ilyen formában. Sok anyuka megfigyelte, hogy a menstruáció ideje alatt (még ha nem is volt vérzés, csak az ideje lett volna) csökken a tej mennyisége. Erre nagyon sok anyuka ahelyett, hogy gyakrabban szoptatná a kisbabát, ami pár nap alatt valóban helyreállítaná a problémát, el kezd pótolni. A pótlást pótlás követ, hiszen egyre kevesebb lesz a tej, hisz a szervezet nem termel annyit, minek is, a baba nem úgy szopizik mint elõtte. Így már el is indult a mókuskerék, ami nagyon rövid távon a tej elapadásához vezethet.

Iboly,
a napraforgóra tényleg kíváncsi lennék. Vagy bármi más ilyesmire. "Dúsabbá" teheti? Vagy ez teljesen egyéntõl függ? Akkor miért van az, hogy mondjuk egyik gyerkõce az anyukának alig gyarapszik hónapról-hónapra, a másik gyermeke meg mint a gomba? A rutinosabb szoptatástól, a helyesebb gyakorlattól?

Még vmi, az egyik barátnõm írta, itt találta vhol, hogy etessük mákkal a gyereket és akkor jobban fog aludni. Ugyi, régen is mákteával itatták. Ha én eszem mákos tésztát, ez hat a gyermekere is? És milyen mértékben károsíthatja?

Sasha, 1x azt hiszem te írtál vmi nagyon nevetségeset a Szoptatás topikban. Akkor tök jót derültem rajta. Azt hiszem a nagymamád mondott vmit. annak tuti itt lenne a helye. De bocs, ha nem te voltál.

Ágci

Kép
 
 


Szia Ágci!

Nem tudományos álláspont, hanem saját tapasztalat: amikor mákos tésztát ettem utána úgy aludt a kismaszat, hogy alig akart felkelni Kép. Tudom, hogy disznóság, de mi használtuk néha ezt a "praktikát".

Még egy szó a menstruációhoz: amikor megjön az elsõ napon kismaszat az elsõ néhány korty után kedvetlenül húzodik el a cicirõl (biztos más egy kicsit az íze), de azért némi kitartással hajlandó szopizni. És igaz, hogy kevesebb tej termelõdik, de ez valóban csak átmeneti.

Milla
 
 


Most olvastam a Pocak kuckóban:
Ha a mama menstruál a szoptatás alatt, nagyon lecsökken a baba vastartaléka.
Borcsa

Borcsa
KépKépKép
 
 


Agci,

talan ram gondoltal, amikor Ibolyt kerdezted, hogy 1-ik gyerkoc alig, novekszik....stb?
azert ez tenyleg erdekes? Azert valszeg a kezdosuly is nagyon fontos.

gabomamo
 


Gabó,
nem rátok, hanem Anitáékra. Ott szinte azonos súllyal születtek a fiúk (és ráadásul azonos nemûek), szóval ez tök érdekes.Kép
Ágci

Kép
 
 


Iboly!

Ezt írtad: "Az érett tej szinte átlátszó, kékesfehér színû, de azért kellõen zsíros."
Azt szeretném kérdezni, hogy ha a tej tejfehér Kép (pl. mint a tehéntej) az milyen lehet minõségileg, ha az érett tej átlátszó?

Phaedra
 


Sziasztok!

Hát én most járok Nálatok elõször , és szeretnék segítséget kérni, ötleteket Tõletek.
Kezdõ kismami vagyok, elsõ babucit várjuk (31. hét).
mivel mindig attól tartok, hogy nem lesz tejcsim, meg , hogy elég lesz e, meg hasonló aggodalmak... ezért szeretném ha egy két kezdõ tanáccsal ellátnátok. Mire figyeljek nagyon, mit egyekek elõtte ( ha egyáltalán befolyásol vmit...) meg minden érdekel!Elõtejem még nincs.
Amúgy nagyon jókat mosolyogtam a fent leírtakon, hát tényleg így van, nagyonb sokan szeretnek "beleokoskodni" a dolgokbaKép( csak néha nem úgy sûl el...)
Várom hozzászólásotokatKép


Anita
 
 


Anita,
nézz át inkább a Szoptatás topikba.
Ajánlom figyelmedbe a [url=http://www.lll.hu/" TARGET="_top]http://www.lll.hu/[/url]
és a
[url=http://www.c3.hu/~hab/publications/szoptatos.htm" TARGET="_top]http://www.c3.hu/~hab/publications/szoptatos.htm[/url]
az pedig, hogy nincs elõtejed, nem jelent semmit. Nekem sem volt a 18 hónapos trónörökös pedig még aktívan szopizik.Kép
Ágci

Kép
 
 


Sziasztok!

Ezekkel a beleokoskodásokkal az a baj, hogy ha az ember elhiszi, akkor tényleg nem sok esélye van szoptatni Kép Mikor itt a környéken megtudták az anyukák, hgoy terhesen szoptatok, rögtön jöttek, hogy úgyis abba fogja hagyni a nagyobbik a szopit, amint megérzi a kistesót, meg úgyis elapad a tejem. Hát szerintem ilyenkor legkevésbé erre van szükség. Egy kis támogatás sokkal többet használna. Szerencsére nekem itt a net, és ez nagyon sokat segített. Minden infomat innen szereztem be. Ha ez nincs, valszeg nekem is tápszeres babám lenne.

cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Ágci!

Köszike szépen, tényleg sok jó dolgot találtal közötteKép

Anita
 
 


Hali!

Phaedra!
A tehéntej kicsit más mint a nõi tejKép Ezért a színe sem ugyanaz. Sõt a frissen fejt tehéntej amit még nem forraltak nem pasztõröztek nem szedték le a fölét nem csináltak belõle vaja, túrót, tejfölt az még sárga...Kép Szóval amit te tehéntejnek nevezel az már csak valami "végtermék", de ennek ellenére én a frissen fejt tehéntejet undorító ízûnek tartomKép, míg a bolti tejet imádomKép

na puszi
sasha

Kép
 
 


Szia Sasha!
Azt hiszem félre értettél. Én csak a "színére" akartam utalni, hasonlítani.
A kérdésem továbbra is nyitott ... Kép

köszi, Phaedra
 


Shasha!
Kicsit off: a frissen fejt tehéntej fehér színûKép
Csi
Névtelen
 


Ez nem tudom, hogy tévhit-e, mert nem nagyon hallottam még róla, azt hiszem, valahol olvastam. Azért nem ajánlják a hosszú ideig (2-2,5 évig) tartó szoptatást, mert az anyatej cukortartalma káros a fogakra. Ehhez mit szóltok???

Érdekes, nekem sosem volt kékesfehér színû a tejem, pedig fejtem az elejébõl, a végébõl, a közepérõl, újszülöttkorban, 8 hónapos szopi után, mindig. Akkor az én tejem rossz Kép?
A színe különben szimplán fehér, esetleg áttetszõ, ha az elejébõl fejtem. Ja, és sárgás "föle" van egy kis idõ múlva.

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Panda!
Én pont ilyen okokból kérdezem Ibolyt. Sosem volt áttetszõ a tejem függetlenül attól, hogy az elején, közepén vagy a végén fejtem. Ugye azt mondják, hogy nincs jó és rossz tejci, hanem megfelelõ. Épp ezért vagyok kíváncsi arra, hogy mit értünk "érett tej" alatt.

Most azért megnéztem a hozzászólásomat és úgy látom, ismételt átolvasás után is, hogy nem a tehéntejrõl kérdeztem Kép csak a szinét írtam, mint egy hasonlatot.

Iboly! Komolyan várom a válaszod Kép !
köszi, Phaedra
 


Sziasztok!

Kezdem a végén:

Phaedra! Az anyatej úgy jó, ahogy van. Teljesen mindegy, milyen a színe, az a tápértékén nem változtat. Az átlátszóságot azért érdemes mindig példaként felhozni, mert arra szokták mondani, hogy vizes a tej. Ha szép fehér, akkor ez a butaság senkinek nem jut eszébe. Mondjuk az biztos, hogy az elsõtej, tehát, ami a szoptatás elején ürül, az áttetszõbb, hiszen a zsírosabb tej a szoptatás vége felé ürül. Ha állni hagyjuk a lefejt tejet, akkor kettéválik vizesebb és zsírosabb részekre. Vagyis "föle" lesz. Kép
Egyébként még színes is lehet a tej, pl. piros vagy rózsaszínû bizonyos adalékanyagoktól, de volt már olyan mama, akinek fekete volt a teje egy bizonyos gyógyszertõl.

Panda! A szoptatás a fajunkra jellemzõ csecsemõtáplálási mód. Nem okozhat bajt, még fogszuvasodást sem! Sõt!
-Az a baktérium, amelynek nagy szerepe van a fogszuvasodás kialakulásában (Strep. mutans), jól szaporodik alacsony PH-n. Az anyatej nem csökkenti a száj PH-ját.
-Az anyatej csak mérsékelt baktériumnövekedést okoz a szájban.
-Az anyatej kálciumot és foszfort épít be a fogzománcba, vagyis remineralizálja.
-Az anyatej egyes összetevõi, pl. az IgA és az IgG gátolni tudja a streptococcusok mûködését, s a Strep. mutans nagyon érzékeny a laktoferrin baktériumölõ hatására is.

Bõvebben az LLL Lapja XI. évfolyam 1. számában olvashatsz errõl a témáról. [url=http://www.lll.hu/archiv/ujsag/0301/0301_01.shtml" TARGET="_top]http://www.lll.hu/archiv/ujsag/0301/0301_01.shtml[/url]

Cory! Úgy emlékszem, még nem válaszoltam neked a negatív topikban arra a kérdésedre, hogy mit beszéltünk Csordás Ágnessel, ugye? Megírom oda.

"Ha a mama menstruál a szoptatás alatt, nagyon lecsökken a baba vastartaléka. "

Ez jó vicc! Talán kommentálni sem kell, hiszen mi köze lehet a baba vastartalékához a mama vérzésének?

Még mindig menzesz: Valóban elõ szokott fordulni, hogy a baba nem akar szopizni, míg a mamája menstruál, bár ez inkább csak az elsõ napokban szokott ilyen komoly lenni. Van, aki csak köpi a tejet, van, akit nem zavar meg egyáltalán. De az biztos, hogy nem kell abbahagyni miatta a szoptatást. (Pedig pl. spanyol orvosok ezt javasolják.)
Még annyit, hogy a hormonális változásoknak köszönhetõen a menzeszt megelõzõ napokban csökkenhet a tej mennyisége, de ez természetesen átmeneti probléma, pár nap alatt magától rendezõdik. Ilyenkor a tej íze sósabb lesz. Néhány anyának az a tapasztalata, hogy ha ezekben a napokban kevesebb sót fogyaszt, akkor nem csökken jelentõsen a mennyiség és a sós íz sem lesz olyan jellemzõ.


Mákos tésztáról az a családi anekdota jutott az eszembe, hogy a nagymamámat egyszer a szomszédasszonyra bízta a mamája, míg elment valamit elintézni. Szomszédasszony úgy altatta el a kisgyereket, hogy vászonba cukros mákot kötött, azt adta oda neki szopogatni. Nagymamám el is aludt. Majdnem örökre.
Azért az anyatejbe átmenõ hatóanyag nem hiszem, hogy halálos dózis lenne.


Napraforgó: Ágci! Biztos, hogy nem lesz zsírosabb a tej, de a zsírsavak arányát tekintve számít, hogy mit fogyaszt a mama. A legjobbak a többszörösen telítetlen zsírsavak, amelyekhez pl. halakból és tengeri herkentyûkbõl lehet hozzájutni. (Visszatérõ mellgyulladás esetén is azt szoktuk javasolni,hogy inkább ezeket fogyassza a mama és iktassa ki az étrendjébõl az egészségtelen zsírokat.) Omega-3 zsírsavak nagyon ajánlottak. (Angolul tudók olvasgassák dr. Mercola oldalát, www.mercola.com )

"Akkor miért van az, hogy mondjuk egyik gyerkoce az anyukának alig gyarapszik hónapról-hónapra, a másik gyermeke meg mint a gomba? A rutinosabb szoptatástól, a helyesebb gyakorlattól? "

Igen, pl. ezektõl is lehet, hiszen a helyes mellretétel segíti a zsírosabb tej ürülését. De ez gyerekfüggõ is, egy családon belül is gyarapodhatnak különbözõ ütemben a babák. A géneknek is óriási szerepük van, nem mindegy, hogy kire üt a gyerek. A nagydarab, testes apukára mondjuk, vagy a madárcsontú, vékony anyukára.

Ja, Ágci! Profik nem szoktak kontárkodni! Kép

Lara! Akár az anyuka által elfogyasztott tehéntejtõl is lehetett kiütéses az a baba.

Andi! Emlékszem az izzadós sztoridra Kép
A kis koraszülött babák éretlen emésztõrendszerének jól "betenne" az alma.

"ugye, a 21 hónaposom csak játszik a cicivel, abban már nincs semmi.... "
Ezt azért gondolják, mert nem tudják, hogyan mûködik a tejtermelés. Nem tudják, hogy az elsõ három hónapban kell jól megalapozni a szoptatást és utána már gyakorlatilag automatikus az egész. Legalábbis a hormonális része, mert a napi gyakorlat azért még sok mindent befolyásol. És onnantól már amíg szoptatsz, lesz tejed.


"öt és fél hónaposan azért kell megkezdeni mindenképpen a hozzátáplálást, mert addigra a baba hozott tartalékai elfogynak. Meg ugye már ilyenkor az anyatejben sincs már semmi.

Nina, a védõnõ "majdnem" jól tudja, csak kicsit keveri a dolgokat. Tehát 6 hónpos kornál elõbb nem kéne megkezdeni a hozzátáplálást. (2 hét mínusz még belefér, hiszen a baba nem nézi a naptárt, de csak akkor, ha egyértelmû jelei vannak az érettségnek. Hirtelen nagyon gyakori szopási igény, csillapíthatalan éhség, ami nem orvosolható néhány nap alatt intenzív szoptatással; tud stabilan ülni; van foga; ha beteszed a kanál ételt a szájába, nem löki ki a nyelvével.)
Viszont 6 hónapos kor után már mindenképpen el kell kezdeni kínálgatni a babát, mert valamikor a második félévben már kiürülnek a magzati vasraktárak és az anyatejben lévõ aránylag kevés vas kiegészítésre szorul. Ennek pótlására a legalkalmasabb táplálék a hús. Amikor a baba elfogadja és megeszi a szilárd hamit, biztosak lehetünk benne, hogy megérett rá.
Az anyatejben pedig továbbra is megvan minden tápanyag. Az anyatej egy élõ testnedv, nem tûnik el belõle egy csapásra minden.

Folyt. köv.

Sziasztok,
Iboly
 
 


cSIKép

Akkor az a tehén amitõl én hoztam a tejet, akkor az valami mutáns tejet adott, mert az olyan sárga volt, hogy mégKép Lehet, hogy azért nem ízlett csak úgy ala nature?Kép Na mindegy... ne offoljak már annyitKép

pusi
sasha

Kép
 
 


Védõnõ és gyerekorvos(nem a mienk) teljes egyetértésben: a sok ásványvíztõl vizes lesz a tej, a rostos gyümölcslétõl rossz minõségû, a jó tejhez teát kell inni.
rjuli
 


Szijasztok!

Az én kislányom, mindig kevesebbet szopizott az ELÖIRTNÁL(pl.napi 900g helyett 750g-ot), és a doki azt mondta, hogy azért, mert kevés neki a tej.
Én mondtam a dokinak, hogy tök nyugis a baba, sosem sir, szoptatás után 4-5 órákat alszik(és egyenletesen gyarapodott). Ha éhes lenne, akkor sirna.
Erre azt válaszolta, hogy vannak olyan babák akik megszokják, hogy mindig pl. 750g tejet kapnak és elvannak ezzel a mennyiséggel, de valójában többre lenne szükségük, és bár több tej kéne nekik, de mégsem szólnak(sirnak), mert MEGSZOKTÁK a mennyiséget...
Szóval ha több tej lenne, többet is enne.

Lehetséges ez? Olyan hülyén hangzik...

Lara
 
 


Azonos korosztályt, ha nézünk, mindig vannak kis és nagyétkû emberek, így jön ki az átlag. Az orvos erre hivatkozhat, de ettõl mind2 irányban el lehet térni.
Olyan van, hogy egy elhanyagolt gyerek egy idõ után feladja és nem kommunikál, mert nincs visszajelzés, de ezt legkevésbé a fizikai szükségleteknél teszik, inkább a szociális igényeiket hagyják el. Olyat el sem tudok képzelni, hogy elsõ perctõl kezdve tök éhes, mégis csöndben van és jól hízik.
rjuli
 


Hehe. Az meg egész biztos, hogy a zsírszövetei nem gondolják azt: csúny anyu nem ad többet enni? Na jó, akkor ezentúl csakazértis ennyitõl fogok gyarapodni.
Névtelen
 


Hahó Lányok,
na az elõzõrõl jutott eszembe a nagy szokásos sirámom: ugye nincs olyan, hogy a kölkec folyamatosan kevesebbet eszik, mint amennyire szüksége lenne, holott lenne mit, és ez nem látszik semmin, csak a (nem) hízáson??? Ez így leírva még nekem is hülén hangzik, de már nem tudom, mit gondoljak... Az öt hónapos lányomat sosem volt könnyû szoptatni, két hónapos kora óta minden elvonja a figyelmét, de amióta kitört a nagy meleg, szó szerint alig eszik. Azaz nagyon rövid ideig szopik, elég gyakran ugyan, de a cici minden egyes kaja után tök feszes marad, teljesen függetlenül attól, hogy mennyi idõ telt el az elõzõ kajolás óta. Azóta a leányzó nem is igen hízik, két hétig hat-hat dekákat, a múlt héten nagy nehezen 15-öt, a héten nem mértük, de nem lesz sok...
Szóval nem értem. Pisis-kakis pelus nem állati mennyiség, de elegendõ, kedélyállapot csúcs, alvás napközben jóformán nuku (de ezt három hetes kora óta csinálja), mozgásfejlõdés átlagos (talán még egy picit gyorsabb is), de ez az étvágytalanság aggaszt.
Lehet, hogy nagyon off, bocsánat érte...
Üdv
Kriszi
Kriszi
 


Szijasztok!

Hát én sem értettem, ezaz, de aztán elhittem neki, gondolván, hogy ö az orvos, biztos igy tanulták. Bár nemtom honnan szedte..

Lara
 
 


Kedves IbolyKép

"Ha az anyuka szoptat egy csecsemõt, akkor maximum 600ml anyatejet adhat le naponta, hogy saját csecsemõjét hátrány ne érje, illetõleg a leadott tej még megfelelõ minõségû legyen."
Ezt vajon honnan vehettem....Kép Kép

Csi
 
 


Megegy doki aranykopes:

"Onnan lehet megtudni, hogy eleget szopott e a baba, hogy ha utana cukrosvizbol kevesebbet fogad el, mint 50 gr!"

Na mit szoltok?
Kakukkfu
 


Szép-szép a jószándék, tényleg fontos a szoptatás, de kicsit bántó, hogy ti olyan okosnak képzelitek magatokat, és egy csomó orvost, védõnõt, egész országok lakosságát idiótának állítjátok be, nevettek rajtuk.
Nem hiszitek el, hogy van anyuka, aki a legnagyobb elszánás ellenére is a kelleténél korábban hagyja abba a szoptatást, pedig mindent megtett? Nem hiszitek el, hogy vannak extrém hasfájós babák, akik mellett egyszerûen nem lehet elegendõt pihenni, és elapad a tej? Vagy hogy vannak anyukák, akiknek az elsõ hónapban minden kúrálgatás ellenére vérzik a cicijük, ezért nem szoptathatnak megfelelõ gyakorisággal (véres tej kimondottan ellenjavallt a babáknak), vannak gyenge babák, akik nem tudnak elég hatékonyan szopni, ezért minden praktika ellenére nem kielégítõ a gyarapodás, stb...
Persze, tudom, tévhit, és a védõnõ meg hülye, nem kell rá hallgatni...

Örüljetek, hogy nektek olyan jól megy a szoptatás, de nem kéne olyan sértõen beszélni azokról (orvosok, védõnõk), akik aligha akarnak rosszat, és sokszor igazuk van, fõleg a konkrét esettel kapcsolatban.
A tápszerezés pedig még nem tragédia, (habár nem is kívánatos). Az pedig, hogy cicin elaludni egészséges-e... Nos, ezt az alvászavar topikon más szemszögbõl nézve tárgyalják. És ott legalább ennyire igazuk van. Ha egy egyéves gyerek nem szopik, az nem olyan nagy baj, mint ha szopik ugyan, de minden visszaalvásához az anyja cicijét kell cuminak használnia. Úgyhogy azért nem olyan egyértelmû az ábra.

Bocs, hogy beleszóltam - sõt, nem is muszáj megbocsátani -, csak egy kicsit felhúztam magam ezen a sok lenézésen, ami árad a mondataitokból. Mielõtt kijelentitek, hogy nem néztek le senkit, talán olvassátok vissza a saját írásaitokat.
Névtelen
 


Még egy: nem vagyok regisztrált felhasználó, csak most keresek valamit. Ezért nem névvel szólok hozzá. De ha válaszoltok esetleg, azt elolvasom majd.
Névtelen
 


Kedves Névtelen!

Én ugyan csak olvasója vagyok ennek a topicnak, de azért válaszolnék. Szerintem jó, hogy össze vannak szedve ezek a dolgok, mert tényleg elképesztõen sok tévhit kering. (nekem a napokban panaszkodott egy anyuka, akinek a babája 3.5 hónaposan közel nyolc kiló, hogy el kellett kezdenie tápszert adni, mert VIZES a teje. Hmmm.)

Segíteni akaró szakemberek:
Ha tényleg segíteni akar, akkor továbbképzi magát. Az mi gyerekorvosunk közelebb van már a nyugdíjhoz, mint az egyetemhez, de totál naprakész nézetei vannak a szoptatásról. Pedig feltételezem, Õ is azt tanulta anno az egyetemen, hogy szigorúan 3 óránkét, 1 mellbõl, stb. A védõnéninket nem akarom bántani, mert tényleg nagyon kedves, meg jóindulatú, de a 3 év alatt még egy használható tanácsot nem tudott adni. Viszont a fiam imádjaKép.

Szoptatásról:
nekem speciel meg kellett küzdenem érte. Ezt most nem részletezném, már régebben leírtam. És nekem igenis óriási dolog, hogy a maKép féléves lányomat sikerült kizárólag szoptatnom 6 hónapig. Cicibõl, viszonylag könnyedén, persze egy-két mellgyusz és egyéb probléma befigyelt, de ez most összejött. És ebben a sikerben óriási szerepe volt azoknak a lányoknak, akiknek a stílusát kritizálod.

Zulu

Kép

Kép

Kép
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet:

 

cron