Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!
Csak a pontosság kedvéért én 1966. decemberében születtem, és 1967. január 1-től vezették be a 3 éves GYES-t, így anyukám már pont nem esett bele Kép! Sőt ő csak 3 hónapig maradhatott velem otthon, nem 2 évig.

Üdv.
Kriszta

Kép
 
 


Kikezdki, nem durva a hasonlatod, sőt, nagyon is találó! Például a meddőségnek is vannak lelki okai, mert végeredményben a teherbeesésről is az agy dönt (a "tudatalatti" meggátolhatja a beágyazódást, ha a terhességgel szemben van valami kimondatlan problémája a nőnek.).
A 98 kontra 2 százalékról meg annyit, hogy a babagondozási könyvecskémben nekem 90 kontra 10 százalék van, ami számomra sokkal hihetőbb.
De hogyan készítik ezeket a kimutatásokat? Mert ha például ebbe a 98 százalékba beletartoznak a fejlődő országok lakosai, akik nem tömik az agyukat felesleges információkkal, egyszerűen csak nekiállnak és szoptatnak, mert mondjuk nincs más választásuk, akkor rögtön árnyaltabb a kép. A - jobb híján hívjuk így - "nyugati" nő meg ugye kapja orrba-szájba ezt a sok tudományos fennköltséget az anyatejről a médián keresztül, és elkezd azon görcsölni, hogy na jó, de mi lesz, ha nem sikerül... vannak bizonyos helyzetek, amikor hiába akar valamit az ember, az azért nem sikerül, mert tudat alatt gátolva van.
Nem is tudom, itt valaki írta, hogy mintha az élete szégyenét olvasná vissza minden tápszeres dobozon ("A csecsemő legmegfelelőbb tápláléka az anyatej"). Ebben az a durva, hogy ez előbb utóbb egy önmagát generáló folyamatba torkollhat: hogyan sikerülhet a következő szoptatás, ha az első már ekkora frusztrációkat okozott?
Nekem is csupa frusztráló élményem van a szoptatásról. És ez olyan rossz, igazából én nem éltem meg azt a fantasztikus testi-lelki kapcsolatot anya és gyermeke között. Mert a háttérben mindig ott motoszkált a gondolat: "nekem nincs elég tejem".
 
 


Sziasztok

Hu nagyon elmentek itt a dolgok es nem is nagyon szeretnek benne lenni a vitaba,csak nehany dolog meg eszembe jutott.
En irtam itt hogy nem tudtak a baratnoim segiteni effektiv szopis ugyekben es ezt valaki megkerdojelezte.Mondvan hogy mindenki szenved egy kicsit..Szoval ha hiszitek ha nem de az en 4 db baratnom akik elottem szultek egyaltan nem szenvedtek se mellgyulladastol se szopisztrajktol se effelektol.Megszuletett a baba,rogton szopott,aztan a tejci beindulas sem volt fajdalmas es kb masfel eves korukig szoptattak boldogan.PErsze biztos volt fejlodes ugraskor nagy bombi de a gyakori szopit sem eltek meg nagy gondnakKép
Egyedul a noverem aki 1 evvel az en kisfiam utan szult(Mar volt neki egy ikerpar)szenvedte meg a mellgyulladast 2* is,de azt is azert mert suliban volt es sok ido telt el a ket szopi kozott.De Ot nagyon tisztelem azert hogy sikerult neki vegre a koraszulott es nem szopo ikrek utan a 3.-al.Ehhez kellett egy olyan segitseg a korhazban hogy csak biztos szopi mellett engedtek el.(Sajnos nem itthon tortent,mert akkor rohannek oda en isKép )

Egyetertek Jaminaval,nekem is soxor eszembe jutott hogy tul kepzett voltam a temaban es annyira rakoncentraltam,mintha ez is egy beszamolo lett volna a munkahlyemen.Csak epp itt pont az ellenkezojet ertem el vele.

Van a csaladban olyan tapsztalatom hogy az aki egyaltan nem nez utana a terhessege alatt a szopi temanak hanem osztonbol teszi hamarabb, sikeresen szoptat.

Egyebkent en sem elem meg kudarcanak a dolgot.Tul tokeletese is lett volna ha az en nem siros,boldog babam es azotta is kiegyensulyozott aranyos,kezelheto gyerekem meg jol is szopott volnaKép
Mindenkinek van ami nem jon ossze meg akkor sem ha vert izzad,kinek a teherbeeses,kinek a hozzatapi indul nehezen,a beszed,onallo eves szobatisztasag ,stb.
A baj az hogy konnyen megbelyegezzuk a masikat szopi temaban.Pl nekem eszem agaban sem lenne lesajnalni egy anyukat sem akinek meg nem beszel a gyereke tisztan 2 evesen,vagy nem szobatiszta3 evesen.
Tudom hogy sokan eszre sem veszik,de az elejen engem is megbantottak ilyenekkel pl:Szegeny hat nincs eleg tejed,pedig nekem annyi volt...
vagy:Jaj es cumisuvegbol etetet,hat az en gyerekem nem is ismeri meg hirbol sem ....
Es ezeket napi szinten kaptam meg ,keretlenul akar az utcan egy seta kozben anyukaktol,akik kozul nehannyal a mi napig is joban vagyok,tehat bizti nem akartak rosszat,csak epp nem eltek bele magukata helyzetebe.
Kataa

Kép
Kép
 
 

 
 

Soha nem értem meg ezt az iszonyt, hogy "ja de elmentek itt a dolgok", miért akkor mi van?
Kizárólag egyetérteni lehet?

Miért ne lehetne szabadon beszélgetni, és nem attól félni, hogy jaj most nem vagyok elég finom???

Nekem az is nagyon benne van a bögyömben, hogy ugyanmár mi is az a nagy baj a cumisüveggel meg a cumival??? Miért ez az iszony a cumisüvegtől???

NEM IGAZ, hogy pusztán atól, mert az ujszülött a kórházban cumiból ezt vagy az kap, nem sikerülne a szoptatás. Egy alapjában véve egészságes csecsemő, akit amúgy 3 óránként még mellre is tesznek, nem fogja az anyamellet emiatt megutálni. Azok a csecsemők teszik ezt, akik amúgy túlásgpsan besárgulnak, vagy egyáltalán nem akarnak szopni különféle okok miatt. Mint pl. Manojoe, akivel csinálhattunk amit akartunk, volt tejem, de egyáltalán nem akart szopni. Nem az, hogy szopott két percig aztán abbahagyta egy fenét. Kapásból kiköpte a bimbót. Sőt, még a kislukú cumisüvegből is alig evett, még akkor is, mikor elmúlt a sárgasága. A végén az anyám tanácsára kisollóval kibővítettük a cumi nyílását, érdekes módon onnantól kezdett gyarapodni. De akkor már 2 hónapos volt...

igaz meglett ennek a büöjtje, mert a szájizmai nem erősödtek meg. Valahol olvastam egy édibédi kismama szörnyülködését azon, hogy valami orvosféle azt javallta, hogy kislukú cumiból etessünk, hogy a gyerek igenis küzdjön meg az ételért, na ebből is nagy gúnyolódás lett, holottt van ebben valami ám... a lányomnak olyan gyengék voltak az állkapocs izmai, hogy a legelső foghúzásnál kificamodott az állkapcsa pl!

És mi a baj a szegény cumival he? MIkor megszületik egy kisbaba, akkor igen sokat ordít ám, és - nem mindenkinél - de a legtöbb kicsinél ha a szájába nyomunk egy cumit, akkor elhallgat. Mi ennek a kockázata? Megmondom én: az, hogy esetleg még 3 éves korában is ragaszkodim az esti cumihoz. Na és? Kérem jelentkezzen az, aki a LEGELSŐ OSZTÁLYKIRÁNDULÁSON nem tudott meglenni a cumi nélkül!!!!

A cumizással cumizik a gyerek, mozgatja a rágóizmait, vagy milyen izmait, mindegy, de ugyanazt csinálja mintha a felnőttek rágóznának...

És mi a baj a cumisüveggel?? Igaz nem női mell, de a szoptatni nem tudó anyuka, ha magához öleli a kisbabát, akkor nagyjából ugyanezt az élményt nyujtja! Az a kisbaba ugyanúgy szemkontaktust teremt az anyjával, ugyanúgy "szopik", max. valami mesterséges izéből és nem az anyamellből... ehhez képest abban az undorító topicban még az ellen is kikeltek és mindenféle szankciót fogalmaztak az anyák, ha egy babajátékban benne van a játékcumni!!!

Nem, nem, én mindig is harcosan fel fogok lépni ezek ellen a túlburjánzások ellen! Még akkor is, ha állandóan sértegetnek és kinevetnek egyesek!
 


Sziasztok!

Egy utolsó hozzászólás ide. Mivel a kérdésemre egyetlen válasz érkezett, az is Alíztól, hogy nincs miről beszélnünk. Úgy látszik, hogy magát a hozzászólást még ő sem értette meg, vagy el sem olvasta, mert látta benne a vörös posztó 2%-ot. Tehát az ügy érdektelenségbe vagy ellenségeskedésbe fulladt.

Egyébként lehet, hogy nem volt egyértelmű, de én sem vagyok képzett szoptatási tanácsadó. Ha az lennék, akkor sokkal több tudományos értekezést olvastam volna ezekről a számokról, pontosan tudnám, hogy hol és hogyan mérték fel a százalékokat. Mindamellett ez a szám számomra az emberiség átlagszámát jelenti. Azaz a tudománytalan gyakorlati nomád kismamákat is.

Alíz!
Mondd, szerinted senki nem kiváncsi rá, hogy valójában miért nem sikerült a szoptatás? Ennyire begyöpösödött IQ light kismamákkal beszélgetünk? Elég annyi, hogy mert nekem nem megy? Ahelyett, hogy szeretnék megtalálni az okot? És segíteni rajta, ha lehet?
Miért kellsz a védelmükre, amikor meg sem támadták őket, le sem sajnálták őket, meg sem sértették őket???? Csak szerinted, de hogy honnan? Ez frusztrál Téged? Miért? Senki nem bántott senkit. Csak Te sokakat.
Valóban nincs miről beszélgetnünk.
További szép estét!

Snoopy

KépKép
 
 


Sziasztok,

Én nem állok fanatikusan egyik oldalon sem, ha visszaolvastok azt hiszem az érződik.
Alice-hoz szeretnék szólni:
Kedves Alice, egy mai (12:17) idézet tőled:"Szóval jobb lenne, ha a tudományos magyarázatokat megtartantok magatoknak, és csak olyan ügyben adnál tanácsot, amiben tökéletesen biztos vagy. "
Nagyon szépen kérlek ezt vonatkoztasd magadra is és gondolkozz el újra azon amit a húgyuti fertőzéses topikba írtál Gyezsunak ( az előzmények nem érdekelnek, hogy Gyezsu miket mondott más topikokon a szoptatásról stb !! )Az a topik nem arról szól! Te azt mondtad, hogy Gyezsu tehet arról, hogy a gyerekének fertőzése lett, mert fanatikus szoptatás párti (ismétlem, nem ez a része az érdekes...nem az, hogy egyet értek-e vele vagy sem )hanem azt kérem, hogy mielőtt ilyet leírsz nagyon olvass utána, hogy mi miatt tud húgyuti fertőzés kialakulni,legalább annyira mint mondjuk egy érintett anya és csak azután írj be oda! Ne vadássz!! Olyan dilettantizmussal, mint amit ott produkáltál nálam más hozzászólásod is hitelét veszti, vesztheti.
Üdv mindenkinek, Sode
 
 


Manojoe,
˝mert végeredményben a teherbeesésről is az agy dönt˝
Meg néhány hormon, esetleg szervi elváltozás, sőt akár a testalkat, hovatovább genetikai eredetű probléma. Nem kéne a tudatalattiról oly sokat feltételezni. Sem a szoptatás sikerességét, sem a teherbeesést nem lehet általánosságban a rossz hozzáálásra fogni.
Pont ezen csúsztam el és is: nincs biológiai oka annak, hogy nincs elég tejem, akkor én csinálom rosszul. Hát nem!!! Van, akinek egyszerűen nem megy, ezt kéne elfogadni és akkor nem lenne ez a szopi-frusztráció.
 


Kyrandia!

Lehet, hogy tényleg túlbecsüljük a tudatalatti szerepét, de én bár alapvetően egy bizakodó, optimista természet vagyok, mégis a lelkem mélyén mintha tudtam volna előre, hogy nekem ezt az anyaságot nem fogják könnyen adni, és így is lett, sajnos...

Manojoe! Hidd el, a második könnyebb lesz, most már tele vagy tapasztalatokkal, levontad a tanulságokat, egyébként szerintem nem tehetsz magadnak semmiféle szemrehányást, ahogy én itt olvastam, mindent elkövettél az ügy érdekében, a többi már nem rajtad múlt.
 


Kyrandia, a hozzáállás tudatos dolog. A tudatalatti ettől még keresztbe tehet. ÉS MELLETTE még ezernyi más is, a hormonok, a testalkat, a genetika... és még mi minden, amiről nem tudunk!
De szvsz a 21. században, egy fejlett civilizációban, amikor hajszálból embert klónoznak nehogymár az legyen a legnagyobb egészségügyi problémája egy kiskrapeknek, hogy nem kap elég anyatejet. Túl van ez az egész spilázva, veszélyesen túl.
 
 


Sziasztok!

Megfogadtam, hogy soha többet nem írok sem ide, se sehova ahol szoptatásról esik szó, de most mégisKép

Megkerestem azt a topikot, amit Alíz emlegetett, mint tiltólistást. Eddig azt hittem, hogy az emberi hülyeség minden fajtájával találkoztam már, de mint kiderült, közel sem! Komolyan nem értem, hogy egyesek honnan veszik a bátorságot, tapasztalt gyerekorvosokat leírni, felülbírálni a szakmai hozzáértésüket??? Egy bizonyos doktörnő is szerepel a listán, akit személyesen ismerek, azzal a bűnnel, hogy tápszert akart felírni "csak úgy". Ez miért baj??? Én sajnos nem voltam ilyen szerencsés, mert a mi orvosunknak eszébe sem jutott, pedig mit nem adtam volna érte, amikor a két hónapos gyerekem órák óta üvöltött. Én már jobban bőgtem mint a gyerek, a férjem, aki egyébként a világ legnyugodtabb embere, a haját szaggatta, és próbált meggyőzni, hogy nincs baja a gyereknek, csak éhes. De a hülye anyuka csak kitartott az álláspontja mellett, miszerint valami fájhat szegénykének, mert igény szerint szopizik, ha óránként kér, óránként kap. Aztán hajnal egykor apuka kérésére megmértük, mennyit evett a gyerek. 10, azaz 10ml-t!!! Több mint 20 perc alatt! Hülye anyuka elszégyelte magát, megkérte apukát, hogy az éjszaka kellős közepén keresse meg az ügyeletes patikát a szomszéd városban, és vegyen egy doboz "tápszart". Apuka hazaért, csináltunk 120ml tápszert, a baba mind megette, és onnantól kezdve végigalussza az éjszakát. Itt vége is lehetne a mesének, de nincs, mert anyukát azóta sem hagyja nyugodni a tudat, hogy mindez elkerülhető lett volna, ha a gyerekorvos felír egy doboz tápszert, ami vésztartaléknak elfért volna a kamra polcon...
Zsófi még három hónapig szopott, több-kevesebb pótlással, de az okos tanácsok jöttek továbbra is. Csak egy valami változott: anyuka már nem hallgatott senkire, amikor látta, hogy éhes maradt a babája, bekevert neki egy kis "tápszart"...
Vendég
 


Snoopy,
igen igazad van a vörös posztó a szememben ez a 2%, világviszonylatban vagy hazai viszonylatban, mindegy. Tán el kéne fogadni, és axiómaként kezelni, hogy nem mindenkinek megy, van akinek az elsőnél nem megy, van akinél a msodiknál, a 4 gyerekes barátnőmet meginterjúvolva ez elsőnél ment, másodiknál egy csepp se, harmadiknál 3 hónapig, negyediknék egy csepp sem. Pedig ő pl. még életében nem olvasott erről semmit, mert hülyeségnek tarttta, ő igazi "ősanya" volt, könnyen esett teherbe és könnyen szült. Tehát nem kéne az okokat kutatni, hanem tudomásul venni azt, hogy ez vagy megy vagy nem. És nem dicsőség, és nem kudarc. És nem kéne ezen annyit agyalni, hanem aki kér segítséget annak megadni, aki meg nem kéri annak nem utánamászni és nem kitárgyalni, és a tápszert (cumisüveget, cumit) nem méregnek beállitani.

Sode,
ha olvastál utánam, akkor azt is olvastad, hogy abban a topicban tett kijelentésemért másnap elnézést kértem, és azt is megírtam, hogy szégyellem, hogy iyen mondatot leírtam. Érdekes mód az érintett megértette. MIndazonáltal fenntartom, hogy a jó veseműködéshez sok folyadékra van szükség, és ha egy kizárólag anyatejes baba alig pisil, annak nagyobb az esélye mindenféle hólyag és vesebántalmakra. És azt is, hogy a tea soha nem árt.

Sajnálom, ha a stílusommal van valakinek baja, én megmondom amit gondolok, de ha lehetséges, akkor nem kersek kibúvót a vita elől.
 


Alice!
Persze, hogy végig olvastam és azt is láttam, hogy elnézést kértél és nem is azzal van a bajom...még mindig nem érted.
Az igaz, hogy a jó veseműködéshez sok folyadék kell !!! Ez így van és erre akkor is kell figyelni ha az ember(gyerek, felnőtt, bárki)teljesen egészséges !
Azt nem érted, hogy a húgyuti fertőzésnek nincs köze a folyadékmennyiséghez!!!!! Hidd el nekem, nem egy nefrológust kerestem meg és nem egy cikket, tanulmányt olvastam el a témáról!A két dolog független egymástól és ha a gyerek napi 63 l vizet teát vagy tejet iszik akkor is kialakulhat ha arra hajlamos.
Én nem írok véleményt arról, hogy a szoptatás az csak akarat kérdése vagy sem, mert nem tudom és szerintem talán biztosan még senki nem is tudja.
Abban igazad van, hogy a tea nem árt. Viszont megkérdezlek, hogy az én esetemben és az én helyemben adnál-e plusz folyadékot (teát, vizet) a gyerekemnek???Kérlek szépen Ő 3,5 hónapos, naponta kb 6-7-szer szopik, melyek egyenként 10-15 perces intenzív szopizások. Néha lemérem, hogy mennyit eszik (120-180 között alkalmanként)utána marha elégedett, vidám és kiegyensúlyozott, szépen gyarapszik (3,23-mal született és most 6,20)sokat pisil.Próbáltam én már adni neki többféle teát,(mert hasfájós volt és próbálkoztam mindennel) cukorral is anékül is, vizet is, DE a cuumisüvegtől öklendezik, ha nagyon eröltetem sírva fakad. Próbáltam már kanállal is, hát lehet, hogy ha nagyon akarnám akkor mondjuk 0,5 óra alatt beletudnék eröltetni egy kis teát kanállal(remélve persze, hogy minden félrenyelést amit ilyenkor szokott produkálni ki tudja köhögni) de kérdezlek megéri ?? Csináljam?? Vagy szerinted elég neki ha még most csak szopik.
Nem vagyok szoptatás őrült, nem szoptatok soha nyílt helyen, nem tetszik ha egy gyereket még 2 évesen is szoptatnak......nem voltam egyszer se szülés előkészítő tanfolyamon, mert "túllihegésnek" éreztem volna ha már hónapokkal előre megtanulok lihegni ( megjegyzem, nekem a kitolási szak elején mondta el a doki 3 rövid és teljesen érthető mondatban, hogy mit kell csinálnom pontosan és ez bőven elég volt)
Mindenkitől elnézést, hosszú lett és nagyon OFF is. Azt hiszem nem írok ide többet, hogy ne vigyem el a témát (max ha Alice válaszol a kérdésemre akkor arra majd röviden reagálok)
Mindenkinek minden jót kívánok.
Sode
 
 


Sziasztok,
a teaztatast en is ertelmetlennek tarom, most biztos sokan fel fognak haborodni, de az en babam, kizarolag tejet iszik (15 honapos), es meg mindig cumisuvegbol (bar cumija nincs) vizet talan ha harom kortyot iszik poharbol naponta, de csak a jatek kedveert. Rendszeresen kerdezem az orvost, hogy mit gondol, de szerinte semmi gond ezzel, sot amikor kissebb volt kifejezetten tiltotta barmi mas adasat. Nekem tapszeres a baba, ugyhogy tudom pontosan mit iszik, de szerintem az anyetejben is hasonlo aranyu viz van. Az is igaz, hogy imadja a gyumolcsot es zoldseget amibol szinten kap eleg plusz folyadekot, de se a gyumolcslevet se a teat nem szereti ( az orvos szinten nagyon orul annak, hogy nem iszik gyumolcslevet). Szerintem csak olyan babanak van szuksege kiegeszito vizre, akinek nagyon jo az etvagya, es meg rengeteg tej utan is szomjas (a baratnome ilyen). Egyebkent en ugy latom, hogy fokozatosan csokkenti a tejet es eszik tobb gyumolcsot, es biztosan vizet is tobbet fog inni. Nem tudom minek kellene eroltetni, mikor magatol is erzi mire van szuksege.
Eniko

[url=http://www.nagyonbaba.hu]Kép[/
 


No azért olyat soha nem írtam, hogy teáztatni kötelező, ha a baba nem akarja akkor úgysem lehet és nem is érdemes, ha egyébként bőven pisil akkor rendben van a dolog. Az enyimek nagyon kívánták a teát, és az unokám is nyeldekelte a nyári hőségben. És nekünk azt mondta a védőnő is meg az orvos is, hogy nyugodtan, mert szépen átmossa a szervezetet.
Az unokám később, mikor elmúlt a nagy meleg már nem kívánta annyira a teát, most hogy már mindenfélét eszik a tápszeren kívül, most megint elfogadja és szereti.
Csak azt nem szeretem, mikor elve károsnak kiáltják ki.
 


Na, belepillantottam én is ebbe az ominózus topicba, de inkább nem időztem ott, mert bennem könnyen felmegy a pumpa. Azért a névtelenség, illetve egy nick mögé bújva orvosokat, védőnőket névvel lejáratni, az szerintem egy valamire vall - komoly jellemdeffektre. És Iboly, persze, mosolyogva asszisztál és bíztat, neki ettől csak jobban megy a biznisz...
 


KikezdiKépKép
Nem tudom, egyesek mit képzelnek magukról... Biztos bennem van a hiba, de én valahogy jobban adok egy sok éve a pályán lévő orvos/védőnő véleményére, mint a sok önkéntes zagyvaságára. Azért remélem, hogy egyesekben lesz annyi betyárbecsület, hogy amikor a "legújabb kutatások" megdőlnek, nem adok neki öt évet, akkor odaállnak a tükör elé, és szembeköpik magukat! Az gondolom, nem fordul meg a fejükben, hogy a következő generáció őket fogja őskövületnek nevezni, a nézeteiket meg elavult baromságnak titulálni. Szerencsére nem vagyunk egyformák...Kép
Vendég
 


Soda, nemcsak a szoptatás híveit érhetik olyan eü-i tanácsok, megróvások, amitől rettenetesen érzik magukat. Nekem nem egyszer mondták, hogy az elégtelen anyatejes táplálású babák esetében gyakoribb a bölcsőhalál. Én meg jól összefoshattam magam, hogy basszus, akkor most ruházzak be egy többezres légzésfigyelőre, mert nincs elég tejem?
Vagy a Kismamában volt egy olvasói levél, ahol egy kisbaba agyhártyagyuszit kapott a négyhós oltás után, és majdnem belehalt. A levél írója azt állítja, hogy a Madarászban az orvosok leszögezték, hogy semmi esélye nem lett volna a gyereknek, ha nem kizárólag anyatejen élt volna. Amikor ezt a cikket olvastam, két héttel a négyhós oltás előtt álltunk, görcsölt a hasam az idegességtől. Mert a Kismamában, ahol csak bizonyos olvasói leveleket kommentél szakértő, nem állt a levél végén egy apróbetűs kiigazítás, miszerint:
1.) agyhártyagyula ellen nem legyengített vírusokkal oltják a babákat, tehát az oltástól nem kaphatott agyhártyagyulladás a baba; viszont az egyik agyhártyagyulladás-fajta ellen nincs oltóanyag, ezt kaphatta el;

2.) az agyhártyagyulás eseteket hivatalosan nem a Madarász utcai kh, hanem a László Kh kezeli.

3.) Szakmailag nem etikus egy orvosnak a leendő páciensei egy részét ily módon diszkriminálni egy ilyen kijelentéssel (ha nincs meg a csak anyatejes táplálás, akkor a baba menthetetlen?)

Én különben ismerem Gyezsut, és tudom, hogy lelkiismeretesen utánajárt a nefrológián, mennyi folyadékot kell adnia Kiskatának, aki a világ legokosabb babái egyike, de tényleg, egészen szenzációs a kiscsaj. Kép) Szóval nem féltem Gyezsut, mert igen intelligens csaj és a kislánya is igazolja, hogy anyaként is remek.
 
 


""legújabb kutatások" megdőlnek, nem adok neki öt évet"

El kell, hogy mondjam, hogy ezek a jelenlegi anyatej-témájú ajánlások idestova legalább 12 évesek, mert én már akkor ezt hallottam az amúgy nem legbababarátabb kórház szülésfelkészítő akármijén.


Hajrá, lendüljetek bele, szídjátok itt Ibolyt, az aztán töményen etikus. Történetesen a szoptatásról ő tényleg többet tud, mint a mai gyerekorvosok jelentős része, a védőnőkről nem is bezsélve. Mert neki ez a szakmája, sok vaskos könyvet olvasott el és tanult meg róla, míg a gyerekorvosi tananyagban alig pár oldal szól erről. Dettó ugyanaz pepitában.



Cumi, cumisüveg:nem kötelező elhinni, de vannak olyan babák, akiket megzavar a szopási technikájában. Sok esetben az anyamellen keményen meg kell dolgozni a tejecskéért, míg a cumisüvegből könnyebben jut hozzá a baba. Sok olyan baba van, aki -tetszőleges- pótlás cumisüvegből érkezte esetén önként mellőzi az anyamellet és preferálja inkább az üveget. Azt talán nem kell nagyon ecsetelnem, hogy a lefejem és cumisüvegből odaadom neki módszer mennyivel kényelmetlenebb, mint a tisztán szoptatás.
Játszócumi: igen, sok sírós baba abbahagyja a sírást a cumi szájba érkeztére, mert szopómozgást végez, ami megnyugtatja őt. A dolog veszélyei, hogy sok esetben emiatt nem derül ki, hogy tulképpen miért sírt a baba, nem szüntettük meg az okot. Valamint a szopásigényének jelentős részét a cumival elégítve ki, megint csak nem lesz annyi igénye az anyamellre, mint lenne akkor, ha nem lenne cumija. Ugyanakkor talán nem kell bizonyítgatni, hogy a tejtermelés egyenes arányban áll a mellet érő szopási ingerekkel, a tej ürülésével, azaz ha a baba kevesebb időt tölt a cumi miatt a cicin, az a tejtermelés csökkenéséhez vezethet.
(az én kisebbik fiam pl. cumizavaros korában ellökte magától a mellemet és a cumira nyugodott meg, miközben feleannyit szopott, mint ikertesója. Cumi leritkítása után a probléma megoldódott.)
Szeretném hangsúlyozni, hogy itt -hat -het, meg léteznek szócskák szerepelnek, semmi olyan, hogy mindig. Olyan babák is vannak, akiket abszolút nem zavar se a cumisüveg, se a cumi.

Teáztatásnak az a hátránya lehet, hogy a baba a cukros vizzel tölti el a pocakját, később érzi az éhséget, ergo kevesebbszer igényli a szopást, az anyatejet. Azaz kevesebb inger éri a mellett, kevesebb lesz a tej. Ugyanakkor a cukros viz nem egyenértékű az anyatejjel vagy tápszerrel, nem helyettesítheti őket.

Befejezésül még azt szeretném mondani, hogy nem azért írom ide ezeket, mert többségetekről azt feltételezném, hogy erről még sosem hallott, hanem mert Aliz annyira felhozta és úgy éreztem választ vár rá, és eddig más nem írt ezügyben.

Ildi

Ildi
 
 


Elküldve 2005 Február 16 szerda - 11h 15:

--------------------------------------------------------------------------------
Kikezdi
Nem tudom, egyesek mit képzelnek magukról... Biztos bennem van a hiba, de én valahogy jobban adok egy sok éve a pályán lévő orvos/védőnő véleményére, mint a sok önkéntes zagyvaságára. Azért remélem, hogy egyesekben lesz annyi betyárbecsület, hogy amikor a "legújabb kutatások" megdőlnek, nem adok neki öt évet, akkor odaállnak a tükör elé, és szembeköpik magukat! Az gondolom, nem fordul meg a fejükben, hogy a következő generáció őket fogja őskövületnek nevezni, a nézeteiket meg elavult baromságnak titulálni. Szerencsére nem vagyunk egyformák...


Hajajj, de még milyen szerencse, hogy nem vagyunk egyformák! Utálnék ilyen demagóg és ostoba szöveget kiejteni a számon akár 5, akár 12 év múlvaKép

Ildi már elmondta, miért gondolom én is tkp. ezt.
 
 


Lecsillapodtam. Bocsánatot kérek, nem akartam személyeskedni.
Egyszerüen csak borzasztóan másképp látjuk a világot. Majd megpróbálom jobban elfogadni ezt...
 
 


Ildi!

Nem akarom Ibolyt támadni, lévén nem ismerem, de véleményem szerint a "sok vaskos könyvet olvasott el, és tanult meg róla", vagy huszonéve gyerekorvos, és többszáz baba fordult elő a praxisában, nem említhető egy lapon! Szerintem. Ezzel sokan egyetértenek, sokan nem, mert ugye különbözőek vagyunk, nincs is ezzel semmi gond.
Az én problémám az a dologgal kapcsolatban, hogy nem feltétlenül az a jó, ami az idén, tavaly napvilágot látott kutatási eredmények állítanak. Minden teóriát egy újabb követ, sokszor homlokegyenest megcáfolva az előzőt. Egyeseknek nem ártana ezen elgondolkodnia mielőtt mindenféle erőszakos kampányokba kezdenek, mert igenis erőszakos szopi-kampányt folytatnak nagyon sokan, pusztán önszorgalomból, mert ugye most az a divat, hogy mindennek klubbja meg ligája van. Ez a szekta stílus meg egyenesen elborzaszt... Az egyik ismerősöm jut mindig eszembe, aki belépett egy "kisegyházba", és csak fújja-fújja a hülyeséget, nem hallgat meg senkit, ha az ember észérvekkel próbálja meggyőzni, mosolyogva tudomást sem vesz róla, mert ugye mi mind hülyék vagyunk, mert még nem tértünk meg. És a legtöbb szopi-hívő dettó ugyanezKép Egy zárt közösséget alkotva próbálnak agitálni, és ha valakinek más a véleménye, azon röhögve átgázolnak.
Ha pedig ezek az ajánlások legalább 12 évesek, akkor meg végképp nem értem! 12 év sok idő, ha csak és kizárólag ez lenne a jó, és mindenki számára követendő, akkor már rég így vélekedne minden orvos, és védőnő. Már ez szerepelne az egyetemi tankönyvekben, és nem kellene aktivistáknak kampányolniuk... Csak akkor nem lenne kikről táblázatokat gyártani.

Bea
Vendég
 


Jamina!

Ilyenkor mindig az jut eszembe, hogy neked köszönhetem, hogy szép rendben vannak a fényképeim!Kép

Bea
Vendég
 


Bea,
itt van leírva, hogy mennyi KIFEJEZETTEN A SZOPTATÁSSAL FOGLALKOZÓ KÖTELEZŐEN LETÖLTÖTT GYAKORLATI idő kell ahhoz, hogy valaki tanácsadó lehessen, szóval nem csak könyvekről van szó! Még az orvos végzettségűeknek is kötelező 900 óra!!! Gondolhatod, hogy ez alatt, hány esettel találkozik! És kizárólag szopis esettel! Az oldal: http://www.iblce.org/pathways.htm .
Ezen annyira fel tudom húzni magam, komolyan, te jobban hinnél a 30 éve dolgozó háziorvosodnak szemészeti témában, mint egy szemésznek, aki 3 éve van a pályán, csak azért, mert rövidebb ideje praktizál? Én nem az aktivistákat védem, mert tényleg vannak olyanok, akikkel elszalad a ló, de a szopis tanácsadók más tészta, csak valahogy egy kalap alá vonjátok őket! Na, bocsi a kirohanásért, többet nem írok ide, ígérem!

Zsizsa

Zsizsa
Kép
Kép
Kép
Kép
 
 


Ha egy kisbabának valóban baja van, nincs az a cumi ami megnyugtassa. A fájdalomérzet, a hasgörcs nem múlik el a cumitól, de még a láz sem, sőt akkor sem használ, ha az anyját hiányolja, míg Iván rám volt bízva és rájött, hogy az anyja eltünt, dughattam én a szájába a cumit amennyit akartam. Viszont nagyon hasznos akkor, ha a gyerek már álmos, mert ennek a segitségével sokkal hamarabb el tud aludni. ÉN egyáltalán nem tartom üdvözítőnak azt, ha egy gyerek csak az anyja mellével tud elaludni pl.
Sőt azt sem tartom helyesnek, ha minden bajára a mellet tömik a szájába, mint varázsszert.

Ha a tea káros lenne, mert eltömíti a gyerek gyomrát, akkor valószinüleg nem gyarapodna megfelelően az a gyerek. Arra viszont nagyon jó, ha pl nem akarják kétóránként szoptatni, urambocsá már le akarják szoktatni az éjszakai szopásról (feltéve ha egyáltalán ismeri a cumisüveget és elfogadja, van olyan kisbaba aki nem.)

Ha valakinek az a keményen elhatározott célja, hogy csakis szoptasson (és megteheti mert van elég teje - hangsúlyozom elég teje), akkor éntőlem tarthaja egész nap a mellén, de tessen tudomásul venni, hogy ez nem mindenkinek a szíve vágya.

De nem kéne a játékgyártóknak írandó tiltakozó levelet fontolgatni, hogy a babajátékok között ne szerepeljen a babacumi meg a babacumisüveg.

Más: lehet, hogy a szoptatási tanácsadók sokat tudnak a SZOPTATÁSRÓL. De arról, hogy mi árt és mi nem árt a gyereknek arról a gyerekorvosok többet tudnak. Tehát ha szoptatási technikai stb problémákról van szó akkor oké, de azt nagyon utálom, amikor ők mondják meg, hogy mitől lesz beteg vagy mitől lesz egészséges egy kisbaba.
Márpedig a babaneten számtalanszor előfordul, hogy gyerekorvosok véleményét bírálja felül a sok - amúgy ezekhez a dolgokhoz laikus - kismama vagy szoptatási tanácsadó.
 


"mert tényleg vannak olyanok, akikkel elszalad a ló"
Ez a lényeg, ami a véleményemet illeti.

Amikor a terhességem 21. hetében elkapott a vesegörcs, illetve valami olyasmi, bementem az urológiára, mert ugye szakterület... Felírtak 3×2 No-spa-t! Én hülye beszedtem, mert ugye szakorvos írta fel. Nem lett jobb, sőt!!! Visszamentem, akkor állandó katétert akartak felrakni (nem jut eszembe a neve), egészen a szülésig, mondván a baba rajta fekszik a vesevezetéken. Nem engedtem. Felhívtam a nőgyógyászomat, hogy csináljon velem valamit, mert napok óta a falat kaparom. Fogadott, este tízkor járt már az idő, megvizsgált, szitkozódott egy sort és közölte, hogy húgyúti fertőzésem van. Felírt valamilyen antibikát, amitől már másnapra sokkal jobban voltam! Előtte két urológus látott, az egyik főorvos...
Én igenis tartom a véleményem, miszerint nem minden a szakterület, legalább annyit számít a tapasztalat!

Bea
Vendég
 


Én is megnéztem a "Szoptatás - kitől ne fogadj el tanácsot" c. topikot. Csak az első pár oldalt futottam végig, de megrettentem. Kép Szerintem semmi értelme ilyesfajta feketelistának. Nem hinném, hogy a személyeskedés bármiféle célt elér. Névvel, címmel kipécézni embereket, akik azóta lehet, hogy felülbírálták akkori nézeteiket - hááát... Ettől nem fog megváltozni az egészségügyi dolgozók szemlélete, csak gyűlölködésre jó.
Mondjuk egy olyan topikot el tudnék képzelni, hogy "milyen tanácsokra ne hallgass", vagy valami hasonlót.

Ildi, láttam, hogy a kezdet kezdetén te is írtál az említett topikba. A szoptatással kapcsolatban teljesen egyetértek pl. az előbbi beírásoddal, meg sok másikkal is. Éppen ezért nem ellenségeskedve megkérdezném: azóta is úgy gondolod, hogy jó ötlet volt az a lista, és a nyomában kialakult hangnem?

Ugyanezt megkérdezném Ibolytól is, ha véletlenül erre jár, és olvassa. (Akinek a munkáját egyébként nagyra becsülöm.)

Alíz megkapta, hogy dilettáns módon szólt hozzá egy témához, amivel megbántott valakit. Nos, aki a fent említett topikot indította, szerintem jó szándékkal, de szintén dilettánsan próbált egy jó ügy szolgája lenni.

Más. A tápszergyártás üzlet. Jó üzlet. Addig, amíg a tápszereket a boltban is meg lehet venni, nem csak receptre a patikában, addig teljesen korrektnek érzem a kritizált feliratot. ("A csecsemő legjobb tápláléka az anyatej...")

És mégegy: Alíz, miért nem kell firtatni a szoptatás sikertelenségének az okait? Miért kéne belenyugodni abba, hogy egyszer sikerül, egyszer meg nem? Valamiféle vak véletlennek lennénk kiszolgáltatva?
Én viszonylag sokáig szoptattam (direkt nem írom meg, hogy meddigKép), de voltak problémáim. Tápszeres kiegészítés is volt egy ideig. Miután kellő távolságba kerültem az eseményektől, levontam a tanulságokat, és a második gyermek szoptatásánál már tudom, hogy mit fogok másképp csinálni. (Ahogy Manojoe is.Kép) És megosztom másokkal is a tapasztalataimat, ha esetleg segíthetek ezzel. Mert ugyan minden anyuka és minden baba más, azért a szoptatás témájában vannak általánosságban is hasznosítható dolgok. (Számomra is voltak ilyenek.)

Ági
Kép
Kép
 
 


Hagnosz, azt hiszem egy szót sem értettél vagy fogtál fel ebből a topicból... te is erkölcstelennek tartod, hogy üzletben is lehet bébitápszert kapni (az, hogy csak olyat ami 4 hónapos kortól adható mellékes). Miért lenne az neked jó - személyszerint neked! - ha pl csakis patikában és csakis nagynehezen lehetne tápszert kapni? Mennyivel jobb lenne akkor a te sorsod, vagy mennyiben befolyásolja az a TE lelkiismeretedet? Csak gyanítom, hogy azért, mert azzal a megnyugtató érzéssel feküdnél le, hogy egy jó ügy érdekében harcoltsz. Az, hogy ez a jó ügy másnak nem jó az mellékes. Ez a baj azzal a topiccal is, és ha egy másikat nyitnál, hogy milyen tanácsokat ne fogadj el, az is ugyanez lenne zöldben. (mellesleg van egy ilyen, szoptatás - tények és tévhitek).

A szoptatás sikertelenségének okait meg azért nem jó ilyen formában firtatni, mert nem igaz az a nézet, hogy csak elhatározás kérdése. És a szoptatás nem siker vagy kudarc, hanem egy élettani adottság jórészt, két ember: az anya és a gyereke közös akaratán és adottságain múlik.

Nem a szoptatási ambulanciák és tanácsadások ellen vagyok, sőt, jó ha lenne ilyen, sőt jó ha lenne minden kórházban egy kifejezetten szoptatósnővér, aki segítene főleg az elsőszülő anyáknak. De ez a harc a "szemléletváltozásért" nem tetszik nekem. Ugyan hagyják már lógva a nőket ha lehet, éppen elég az az elvárás ami állandóan a nyakugba szakad, ebből már ne csináljunk versenyt!

Ami meg a tápszergyártók sok pénzét illeti, az autógyártásban is sok pénz van meg a gyógyszergyártásban is meg a reklámokban is meg a politikában is, mégsem indítanak ellenük szent háborút. Igen, vannak akiknek sok a pénzük na és? Az élet igazságtalan.
 


REklámozni, patikán kívül árulni KIZÁRÓLAG 4 hós kortól adható bébiételt és 5-6 hós kortól adható tápszert lehet. Az orvosi rendelőben lógó Nestlé maci nem a Nestlé anyatejpótló tápszerét reklámozza, hanem a 6 hós kortól adható elválasztó tápszert vagy a babatejet. (Ez szerintem még meredekebb, hogy a tehéntej helyett 3 éves korig a méregdrága babatejet ajánlják, holott az esetek többségében 1 éves kor fölött már nincs komoly rizikója a tehéntejnek...)
A Humana bébivíz nyomulásától viszont én is a falnak megyek.

Különben meg mindenben nagy pénz van, ami babás. A Kismama újság oldalainak felét méregdrága, babával kapcsolatos termékek reklámja teszi ki. Közben meg ezerrel nyomják ezt a bio-reformanyukás dumát, a csináldmagadot és a csaktermészetesent. Én ettől tudnék hányni, nem a tápszerreklámoktól.

Sztem az lenne a jó, ha a szoptatási tanácsadók nem lennének automatikusan szoptatásfanatikusak is, például tudomásul vennék, hogy nem akar mindenki "minél tovább igény szerint" szoptatni. Aztán meg vannak ezek a szoptatós sikertörténetek is, melyeket az LLL a zászlajára tűz. Egy elsőbabás anyuka számára talán riasztó lehet, hogy ezek 2-3,5 év szoptatásról szólnak.
Különben én jártam Iboly honlapján (Alíz igazított oda :DDDD) és az ő tanácsait követve mulasztottam el a tejcsatorna-elzáródásomat. A szoptatási tanácsadás tehát hasznos, de ettől függetlenül nincs joguk felülébírálni egy gyerekorvost, aki viszont komplexitásában látja a dolgokat. MInt ahogy egy gyerekorvosnak se szabad egy specifikusan szoptatási ügyben felülbírálni egy szoptatási tanácsadót.
 
 


Nem tartom erkölcstelennek a tápszerárusítást, csak profitorientáltnak. Ezért tartom korrektnek a feliratot.
Eszembe sem jutott, hogy a gyógyszertárban sokkal nehezebb lenne hozzájutni. Az orvos felírja, én bemegyek, kiváltom.
Nem akarnám senkinek megnehezíteni az életét. Harcos aktivista sem vagyok. Alíz, ezt egy kicsit összemostad, mert a tápszeres dobozon lévő feliratra tett megjegyzésem előtt odaírtam: "más:".
Szerintem sem csupán elhatározás kérdése a szoptatás. De ettől még lehet a "ment" illetve a "nem ment" okairól eszmét cserélni kulturált hangnemben, nem?
Alíz, amit a külön szoptatósnővérről írtál, például ahhoz kell a szemléletváltás.

Azzal is egyetértek, hogy a babás dolgok nagyrésze szintén jó nagy üzlet. Ettől még nem megyek a falnak, nem is nagyon szoktam hányni, egyszerűen tudomásul veszem, hogy az elsődleges cél a profitszerzés, minden csak azután jön.

Ági
Kép
Kép
 
 


Drága Hagnosz, a világon minden profitorientált, miért pont a tápszer ne lenne az? Talán Kubában nem profitorientált semmi manapság esetleg Észak Koreéban... és jó is hogy az, mert így egyre jobb tápszerek születnek. Mikor az enyimek voltak kicsik tudod milyen (nem profitorientált) tápszer volt? Pl. a Lactorisan, ami olyan volt, hogy decinként 1 kk cukrot kellett hozzáadni, ez volt az elkészítés módja. Ma már senki nem a gyerekének ilyen cukormennyiségeket... az meg, hogy készen lehet kapni mindenféle vízben feloldható papikat, az meg nem olyan nagy baj, van akinek kevés az ideje vagy kényelmes stb.

Szemléletváltás meg nem szükséges, hiszen azt, hogy a legmegfelelőbb az anyatej, már régóta evidencia. Szoptatási szaktanács, segítség kell, de nem az orvost felülbírálva.
Sajnos míg az egészségügy olyan amilyen, addig nem túl sok kórház van, ahol erre külön pénz jutna, a túlterhelt csecsemősöktől pedig nem nagyon lehet elvárni, hogy minden egyes első szülő nő lelkét ápolgassák, nekik a csecsemőkkel kell törődni.

Aztán itt van a rooming inn szoba is, ami nagyon jó alapesetben, de pl. nem mindenkinél jön be, mert nagyon sokan annyira gyengék a szülés után, hogy egyszerűen nem tudnák ellátni a kicsijüket, nem beszélve a császárosokról ugye... szóval a megoldás az a külön szoptatásra felügyelő nővér lenne, erre meg pénz kell, ennek a szükségességét szerintem minden szülészet belátja, amelyik ad magára.
 


Ja és persze, hogy lehet a ment nem ment kérdésről beszélni miért is ne lehetne, sőt kéne is, de onnan indítva, hogy "a nők 98 %-a tudná kizárólag anyatejjel táplálni a gyerekét ha megfelelő tanécsokat kapna" - nem, velem pl. legalábbis nem. Mert iszen ha csak a tanácsokon múlna... a szoptatási tanácsadók brossúra füzetei és beírásai nagyon magasról indítanak.
 


Drága AlízKép, én is arról beszélek, hogy a világon majdnem minden profitorientált, és ezt tudomásul is veszem. Sőt, elismerem az előnyeit is. (Én is kaptam Lactorisant, anyukám mesélt az akkori dolgokról.) De sajnos a profitorientáltságnak vannak nemkívánatos hozadékai is. Ezt szerintem mindnyájan érezzük a saját bőrünkön az élet minden területén.

Persze senki sem mondja azt, hogy az anyatejnél jobb a tápszer. De az egész kérdéshez nagyon sokféle módon hozzá lehet állni, úgy is, hogy a hangoztatott elvek mögött a gyakorlatban pont ezen elvek ellenére tesznek ezt vagy azt.

Azért beszéltem szemléletváltásról, mert amíg tényleg van, ami kőkeményen pénzkérdés (és ebből a szempontból hátrányban van az anyatejes táplálás, mert sose lesz profitorientált, amiből aztán finanszírozni lehetne, amit kell), addig vannak olyan dolgok, amik egész egyszerűen emberi hozzáálláson és némi tájékozottságon múlnak. A kisfiam születését követően a kórházban töltött napok alatt találkoztam ezzel is meg azzal is. Ugyanolyan körülmények között az egyik nővér így tett, a másik úgy. Az egyik a tetteivel is támogatta a szoptatást, a másik csak elméletben.
Idetartozik a rooming in is. Ha - ahogy írod - alapesetben nagyon jó, akkor ennek kéne az "alapesetnek" lennie, és akinél nem jön be, vagy nem akarja, annak legyen lehetősége beadni a babát a csecsemőosztályra. Ezzel szemben manapság azért nem ez az elterjedt gyakorlat, pedig a rooming in nem annyira pénzkérdés. Sőt, tehermentesíti is valamennyire a csecsemősöket, mert egy problémamentesen szoptató anyukával és a babájával egyáltalán nincs gondjuk.

Ági
Kép
Kép
 
 


Alice,.., akkor szerinted sem kell feltétlenül(!) teáztatni..OK.
Viszont erre:"Ha valakinek az a keményen elhatározott célja, hogy csakis szoptasson (és megteheti mert van elég teje - hangsúlyozom elég teje), akkor éntőlem tarthaja egész nap a mellén, de tessen tudomásul venni, hogy ez nem mindenkinek a szíve vágya." meg azt mondom, hogy a kettő nem feltétlenül jár együtt.Mint ahogy írtam nekem nem sok időmet veszi el a szoptatás (szerencsés vagyok, rendesen van tej és a gyerkőc is rendesen szopik)Szóval a dolog nem fekete és fehér, hidd el.
Manjoe! én nem ismerem Gyezsut, elhiszem neked, hogy meg tudja védeni magát, akkor ott abban a topikban még nem is szóltam úgy bele, viszont amikor itt Alice leírta azt a mondatot akkor már nem álltam meg, hogy ne reagáljak....azóta a bögyömben volt. Egyébként meg akkor miért nem mondtad meg édesanyádnak, hogy Gyezsu jó anya és tudja mit csinál???
Sode
 
 


Ja, és még valami Manojoe!
A bölcsőhalál is túl van "reklámozva". Te görcsölsz mert a gyereked nem kizárólagos anyatejes ezért nagyobb az esélye rá (mondják) én is görcsölök mert az enyém csak hason hajlandó aludni és így nagyobb rá az esélye (mondják) Szerintem marhára nem tudják, hogy mitől következhet be, ezek csak amolyan feltételezések, viszont mivel tudok a dologról, természetesen nem vagyok nyugodt. Nem akartam légzésfigyelőt venni, nagyon drága és úgy éreztem, hogy az már olyan "bekattant anyukás" dolog....viszont sosem voltam nyugodt és járkáltam a kiságyhoz, hogy lélegzik-e, napjában oly sokszor.Aztán úgy voltam vele (2 hete), hogy a nyugalmam(munk)megér annyit, inkább valami máésról mondunk le és megvettük.Az első 2 nap rosszabb volt, mert azon stresszeltem, hogy be fog riaszatni...mára a helyzet normalizálódott és végre teljes nyugalommal tudok aludni...nagyon jó érzés!
(persze nem volt olcsó mulatság, nem a legolcsóbbat vettük,mert azt hiszem az rosszabb lett volna ha a gépben sem tudok megbízni a téves riasztások miatt...az olyan olcsó húsnak híg a leve féle dolog...így ezen nem spóroltunk.
Sode
 
 


Sziasztok,
eddig csak olvastam, roppant nagy érdeklődéssel a topik indításától kezdve mindent, és elszántam magamat, hogy ebbe márpedig nem szólok bele Kép
Csak most kezdett egy picit piszkálni - hozzáteszem, hogy eléggé off -, hogy kizárólag a Kismamáról esik szó mint anyukás-babás magazinról, holott azért a piacon nem ez az egyetlen. Hogy mást ne mondjak, most éppen az jutott eszembe, hogy az egyik bababoltban valami akció is volt nemrég a Baba Magazinnal meg az Anyák Lapjával. Nekem mondjuk sok szempontból bejön a Kismama, elfogadom, hogy mint a legtöbb női (és férfi!) magazin általában, olyan mintákat ad, amiket egy az egyben senki sem tud követni (jelentkezzen, aki pl. egy az egyben tudja/tudta követni a Cosmo-életmódot Kép ), amivel meg nem értek egyet, azt átugrom (hiszen nem vagyok arra kényszerítve, hogy minden betűt elolvassak egy újságban, még kevésbé, hogy minden mondatot a magamévá tegyek, de ez más témában is így van). Na de beszéljünk már a többi babás magazinról is... komolyan kíváncsi vagyok, azokról kinek mi a véleménye hasonló vetületben: reklámok kontra lapimázs, szoptatási témák tárgyalása stb. Nekem anno, amikor mintaszámokat olvasgattam annak idején, akkor inkább pl. a Baba Magazin volt vörös posztó, emlékszem, abban olvastam tök nagy önellentmondásokat egy cikken belül is. Emellett pl. az Anyák Lapjában láttam egyszer egy interjút Dr. Sarlai Katalinnal... de ott is olvastam önellentmondásokat. Na nekem ezek az újságok most éppen kevésbé rokonszenvesek, illetve a Kismamában több nekem hasznos dolgot találtam, meg biztosan vannak olyan lapok is, amikről még életemben nem hallottam, na mindegy, nem ez a lényeg. Hanem hogy éppen a Kismama van ennyire reflektorfényben...pedig nem hiszem, hogy nem olvasnak-olvasunk legalább ekkora számban más tematikus lapokat is.

Üdv
Kriszi
 
 


off
Sode,
és végeztél tanfolyamot is? Ha baj van, újra tudod éleszteni a babát? (tudsz neki mesterséges lélegeztetést adni?) Vagy állsz tehetetlenül a csipogó (vagy nem tudom, hogy jelző) készülék mellett, halálra rémülve?)

((Ez nem személy szerint ellened szól, csak kibukott belőlem. Sokan vesznek légzésfigyelőt, "mert sosem lehet tudni". De (isten ne adja) ha baj van, nem tudnának semmit tenni, mert nem tanulták meg, hogyan kell a babán segíteni.))

(Amúgy én is rohangáltam az első gyereknél óránként, hogy lélegzik-e még. A másodiknál máér nem szaladgáltam olyan gyakran, a harmadiknál már csak akkor, ha sokat alszik Kép).
on

Zsóka
 
 


off
Ez itt nem a reklám helye, de mi is vettünk légzésfigyelőt méghozzá az egyik legdrágábbat (Babysense), de nem is bántuk meg, mert kaptunk hozzá egy kis képzést is, méghozzá itthon a saját házunkban és egy írásos tájékoztatót is a teendőkről, ha netán beriasztana. Megmondom őszintén, én csak így tudtam nyugodtan aludni, 1 év alatt egyszer riasztott csak be tévesen, de azt magunknak köszönhettük, ugyanis túl közel tettük egymáshoz a két érzékelő lapot, a gyerek meg elmászott az ágy végébe és ott feküdt keresztbe. KépEgyébként nagy előnye ennek a készüléknek, hogy a kókuszmatrac alá kell tenni és nem zavarja a gyereket az alvásban.
on
 


Off szintén!
Sode!
Azért az nézőpont kérdése, hogy mi van túllihegve. Aki volt olyan nagyon szerencsétlen, hogy esetleg bölcsőhalál miatt vesztette el a babáját, biztos nem jelentené ezt így ki Kép

Zsóka!
Mi speciell résztvettünk tanfolyamon is, de azt azért tudni kell, hogy nem biztos, hogy azonnal újraélesztésről szól a történet, ha a riasztó bejelez. Lehet, hogy a babának bőven elég annyi, hogy a hangra felriad (persze velünk együtt), és magától lélegezni kezd! Viszont ha nincs a készülék ...

Kriszta

Kép
 
 


Bea!
Az LLL nem mai találmány, nem idén vagy tavaly alakult. Utána lehet nézni.
A szoptatással kapcsolatos jelenkori elméletek sem tavalyi kutatási eredményeken alapulnak, hanem valóban volt már nyoma akár épp 12 évvel ezelőtt.
Sajnos ez a dolog pont arra mutat rá, hogy vannak orvosok és védőnők, akik tizensok év után sem haladnak a korral!
Jelenlegi gyerekdokim, meg a kedvenc védőnőm már 1992-ben (azt hiszem) elment LLL-tanfolyamra, meghallgatta ezeket a "legújabb" elveket, majd saját praxisában igazolva látta őket.
1993ban egy másik gyerekdokim volt, aki többekközött vérvételre küldött a kéthónapos gyerekkel, hátha megárt neki, ogy nem kap gyümölcsöt. Ugyanő 1995-ben teljességgel elfogadta, hogy az ikreknek nem adok semmi mást, mert addigra neki is lett elég tapasztalata ebben a témában.
De sajnos nem minden gyerekorvos és védőnő ilyen.
Ja, igen, és 1993-ban ismertem több védőnőt, az egyik elfogadta, amit én a saját gyerekemnek választottam táplálkozási elvekként, a másiknak meg, mikor beviharzott hozzánk (miután meg volt sértődve, hogy miért is nem ülök otthon a 8. hónapban), az volt az első mondata, hogy 3 cumisüvegre lesz szükség. Nem kérdezett semmit, hogy mit és hogyan akarok, csak közölte, ezzel kezdve a mondókáját.
Nem tudom, hogy ez a védőnő ma még pályán van-e és mit mond, de aki ma ugyanilyen elánnal viseltetik, arra ma is azt mondom, hogy igenis terjedjen el róla, hogy nem szabad minden szavát komolyan venni!
(ja, ez már Hagnosznak is válasz, nem tudom amúgy, a kórházas topikok ellen mért nem lázongtok, mikor ott is megy, hogy x doki jó vagy nem, szidtak már bőven dokikat ott is! Most én nem néztem vissza ominózus topik elejét, nyilvánvaló, hogy olyan megfogalmazásban kell(ett volna) csinálni, hogy x dokinak y tanácsa nem követendő tanács. Mondjuk a topik cime sem az, hogy kik azok a dokik, akiktől semmilyen tanácsot ne fogadj el, vagy akik úgy ahogy vannak rosszak, csak azt mondja, hogy kik azok, akiknek a szoptatással kapcsolatos tanácsait nem érdemes megfogadni. Nagy különbség!!)

Még visssza Beának: ez a szektás szöveg meg egyszerűen nevetséges, szerintem aki ilyeneket írt még sose beszélt valódi tanácsadókkal.



Aliz: nekem is volt több gyerekem, volt, akinek volt cumija. Igenis volt olyan, hogy szájába nyomtam és elhallgatott, holott másképp is meg lehetett volna oldani a szituációt. Sőt, első gyereknek, mikor kezdett kevés lenni a tej, és újra ébredt éjjel, szájába nyomtam a cumit, és elaludt vele, csak éppen közben folyamatosan csökkent a gyarapodása és nem növekedett a tejem. Végül is mindent lehet, nyilvánvaló, hogy fontossági sorrendet kell felállítani, és abban nem szükségszerű, hogy mindenkinek a hosszú ideig tartó kizárólagos szopi legyen az élen.
Teáztatás: na éjszakára meg pláne károsnak tartom, cukros lötyikével a szájában, tökéletes fogászati alapozás. Ha szomjas, kapjon sima vizet, ha éhségért ébred, anyatejet vagy tápszert, ha vigazsra, anyára van szüksége, akkor meg azt.


Érdekes lenne egy felmérés, mondjuk a 4-5 éves kislányok körében, miként játszanak a játékbabáikkal, és mik tartoznak ehhez hozzá. Mert innen indult a játékgyártós téma -mondjuk nem tiszta nekem, hogy ez most honnan jött ide elő. Szóval szerintem a gyerekek nagy többsége azt játsza, hogy cumisüvegből megeteti a babáját. Mert annak az a normális módja. Holott a cumisüveg egy segédeszköz, amire vagy van szükség vagy nincs.
SZerencsémre enyém gyerekek megszoptatják játékbabájukat, illetve anno nagyfiam a kutyusát, merthogy babája nem voltKép.

Ha már biznisznél tartunk, a babaholmik tekintélyes része bizniszből van a polcokon, és nagy részük teljesen felesleges, sőt némelyikük kifejezetten káros. Mégis rengeteget eladnak belőlök évente. Pár éve itt a bneten kérdezte valaki, hogy x összeg elég lesz-e a babaholmi beszerzésére, segítsünk neki. És röpködtek a százezrek, hogy mennyibe kerül ma az újszülött kelengyéje. Naná, hogy mégegyszer meg kell gondolni, akar-e valaki gyereket, ilyen összegek mellett. Aztán tulképpen, ha belegondolunk, akkor a tárgyak tekintélyes része pótolható vagy teljesen kihagyható.
(itt van mindjárt a kiságy, nem egy olyan ismerősöm van, aki megvette, aztán a gyerek sose aludt benne. Holott erről az ember végképp azt gondolná, hozzátartozik a babához, elemi dolog.)


Ildi

Ildi
 
 


Ildi, én egy kórházas topikban sem írok le senkiről (se orvosról, se nővérről) elmarasztalaó, vagy éppen felmagasztaló véleményt. Maximum annyit, hogy az illető dokihoz járok, meg vagyok vele elégedve, bővebbet magánban.
Egyszer volt is egy vitám a Boros Juditról szóló topikban pont erről. (Én nem jártam hozzá soha.) Valaki beírt, hogy a doktornő hibájából meghalt egy kisbaba, mert felelőtlenül végezte a terhesgondozást. Az illető nem akart senkit stresszelni (megtette), ugyanakkor semmi konkrétummal nem szolgált az esetről, mondván, hogy erre nincs felhatalmazva. Mindezt egy nicknévvel. A végén ígéretet tett, hogy bárhogy is alakul az ügy, meg fogja írni a fejleményeket. Azóta is írja.
Azt gondolom erről, hogy az internetes nyilvánosságra ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mintha valaki egy újságban, vagy bármely más médiában teszi közzé a véleményét egy másik ember szakmai munkájáról. (Vagy bármi másról.)

OFF
Kriszta, ha viszont újraélesztés szükséges, akkor egy kisbabát ugyanúgy kell szájból szájba lélegeztetni, mint egy felnőttet?
ON

Ági
Kép
Kép
 
 


Na ez az, nekem is voltak rossz tapasztalataim különféle orvosokkal, azt leírtam, hogy mi volt ez a tapasztalat, de név nélkül. (És igen, az lyesmi úgy működik, hogy akkor azt írja nekem valaki, hogy küldjek egy mailt és abban bővebben.)

Jelzem a hálapénzes topicot le is tiltották, és elég nagy kravál lett belőle, még a tévé is foglalkozott vele, bár a szoptatás és a hálapénz elfogadása, illetve nem is elfogadása, de kikötése, kikövetelése között van kicsiny különbség, az előbbi egy önálló döntés, amit minden nő az akarata meg a lehetőségei között kellene hogy csináljon, amúgy meg kizárólag magánügy, az utóbbi meg akárhogy is nézzük, de törvénytelenség, sőt adott esetben még kegyetlenség is. Még ennek ellenére is védi őket a személyiségi jogi törvény.

És nem lehet engem meggyőzni arról, hogy miért kell keresztesháborút folytatni olyan orvosok, védőnők, és rajtuk keresztül azok ellen akik megbíznak bennük, akik a másfajta táplálás létjogosultságát is eismerik.

Ildi az a baj, hogy te meg a hozzád hasonló lelkes aktivisták az életeteket tettétek fel arra, hogy mennél több nőt vonjatok a szoptatási zászlótok alá, mint egyedüli helyes üdvözítő. Mindezt ráadásul úgy, hogy közben állandó bűntudatot keltsetek azokban, akik ezt nem teszik a magukévá. A későbbi allergiával, asztmával való riogatás, a fogak elrothadásának, a gyerek lesoványosodásának stb rémképén soha nem mellőzitek beszúrni akármilyen beírásba.
Még akkor is, ha ezt a gyakorlat nem támasztja alá. (Különféle cégek, csoportok stb áltel felkért statisztikák meg felmérések eredményét meg a magam részéről leszarom, mindenki tud csináltatni olyan felmérést ami a maga igazát támasztja alá.)

(Manojoe egyébként nem olvasta azt a bizonyos topicot, tegnap keresett utána, és én meg azt sem tudtam, hogy ő ismeri Gyezsut, nekem mindenki csak egy nicknév nem más. )
 


Kriszi, azért szerintem még mindig a Kismama a legismertebb, annak ellenére, hogy van más is a piacon. Én is olvastam egy-két Anyák Lapját, meg Baba Magazint, akkor a rengeteg reklám mellett nagyon kevés értelmes anyagot találtam bennük, úgyhogy a továbbiakban mellőztem őket.

A Kismamán mostanában nagyon fel tudom húzni magam, egyrészt mert irreálisak a reklámozott termékek árilag (a múltkor valami zenélő-forgót mutattak huszonezer forintért, ehh...), másrészt pedig mintha az egész szerkesztőség fanatikusokból állna, eléggé "megmondóember"-esek lettek. Ugyanakkor mostanában elég sokat forgatom a hozzátáplálós táblázatot pl.

Kép
Kép
 
 


Ildi!

Nem akarok vitatkozni azon, hogy az LLL mikor, és miért alakult, mert nem is érdekel. Egy-két írást elolvastam anno a Kismamában, de nekem nem tetszett a stílus, nekem nagyon erőszakos. Ez az én véleményem. Azt, hogy sokaknak tudnak hasznos tanácsot adni, nem vitatom, akiknek szükségük van rájuk, kérjenek tanácsot. Azt sem vitatom, hogy vannak képzett szakemberek a témában, akik biztos sok anyukának segítettek, ha gondjaik voltak a szoptatással.DE!!! Arról a bizonyos topikról akkor is megvan a véleményem, mint nagyon sokaknak rajtam kívül! Egész egyszerűen nem fér a fejembe, hogy valaki, hogy mer nyilvánosan megalázni olyan szakembereket, akiknek más a véleménye, mint az övé! Én sem kezdek itt nevesíteni, pedig van egy-két olyan ember, akivel nem értek egyet, és teljesen más az életfelfogásom. Az én hobbim az építészet, dolgoztam is egy cégnél (semmi komoly munkám nem volt, csak látványterveket szinezgettem, meg próbáltam minnél több információt magamba szívniKép), de álmomban sem jutna eszembe diplomás építészeket bírálni (szakmailag), mert nincs hozzá jogom!!!
Szekta jelleg: sajnálom, de itt többekkel kapcsolatban akkor is ez a véleményem. És itt nem a valódi tanácsadókra gondoltam, hanem a hívekre, tisztelet a kivételnek, akik egy "kicsit" sokat képzelnek magukról.

Ebben az országban pedig szabad orvosválasztás van, tehát lehet másikat keresni, ha valakivel problémánk van. Én például akkor kerestem volna másikat, ha folyamatosan a szoptatással traktált volna...

Bea
Vendég
 


Na azt hiszem a lányom is azonal másik orvost keresett volna, ha csakazértsem ír fel tápszert. Az ilyen menjen a fenébe.

Tényleg szerencse, hogy mára szabad orvosválasztás van...

A Kismama ujságról még: neki a legjobb a píárja, hogy úgy mondjam. Pl nagyon ügyes és erőszakos fogás az, hogy a kórházban minden frissen szült kismama "ajándékcsomagjába" beleraknak legalább egy évfolyamnyi remittendát. És szó ami szó ez az ujság fogy a legjobban, sokkal jobban mint az Anyák lapja vagy a baba magazin. (mellesleg ez az egész babanet mintha a Kismama ujságból nőtt volna ki, nem is csodálom, hogy néhányan teljesen meg vannak rökönyödve, ha esetleg más véleménnyel is találkoznak...)
 


Sode, IRL megmondtam Kép nyilvános békítgetésbe meg nem nyúlok bele az interneten, veszélyes. KÜlönben is láttam, hogy már bocsánatot kért tőle.

Kriszi, sztem a Kismama a legismertebb ilyen tematikus lap. Terhesgonodzáson ingyen osztogatták a mintapéldányokat, érdekeltségük van a nagy bababörzében... én azért pont a Kismamán húztam föl magam, mert abban találtam a legtöbb önellentmondást, félreinformálást, neadjisten pánikkeltést. Az Anyák Lapját speciel kedvelem. Bár kicsit unalmas, ezért nem veszem.

Pildi, épp meg akartam kérdezni, hogy akkor hogyan etessék a kislányok a játékbabáikat, mellből? Mert nekem ez elképzelhetetlen volt. De látom, akad rá példa. Kép)) A játékgyártók a valóságot modellezik le, amikor cumit és cumisüveget is gyártanak a babának. A valóságban is lehet választani, hogy az ember használja -e őket. Ha anyutól azt tanulja a kiscsaj, hogy van más módja is a nyugtatásnak, akkor nem fogja a játékcumit használni a babáján. Bár nekem meggyőződésem, hogy a babázás nem épít be effajta szokásokat az emberbe, én például igen rútul levágtam a babáim haját és összefirkáltam az arcukat, oszt a fiam mégsincs összefirkálva. Kép)))
 
 


Zsóka:igen
Kikezdki: mi is azt vettük....nagyon megbízható.
Lujzika:ebben így igazad van...ezért is vettünk, mert nem akartuk, hogy esetleg mi legyünk az a 0,1 ezrelék (csak arra gondoltam, hogy van valószínűleg még ezer olyan dolog ami ritka de halálos és speciális megfigyeléssel megelőzhető lenne de mivel nem tudunk róla így nem izgulunk és nem rohangálunk a gyerekágyhoz óránként például, hogy a nyaki artárián nincs-e egy kis piros folt )
Manojoe: ne haragudj, nem értem azt, hogy IRL! Az szvsz-t is jó nehezen fejtettem csak meg.
Sode
 
 


Sziasztok!

Ne haragudjatok, de nincs energiám végigolvasni a topikot...Viszont azt látom, hogy egy kicsit elkanyarodtatok az eredeti témától, így én visszakanyarítalak Titeket KépKép
Nekem is volt egy pici kálváriám a szopival...
Kezdődött az egész a szüléssel ugyi... Mekóniumos magzatvíz, köldökzsinór 2x a nyaka körül, ami nem volt elég hosszú... Jól meg is folytogatta szegénykét KépKépKép A császár altatásban ment (gyorsabb, mint az epidurál...), ekkor kezdődött... Az altató miatt, egyrészt aludtam, másrészt ilyenkor meg kell várni, hogy az kitisztuljon a szervezetből, addig nem szabad szoptatni...
Amikor először megkaptam a fiam, 12 óra elteltével, megpróbálkoztam a szoptatással... Fiam két kézzel tolta el magát a cicitől... szerencsére 2 nap alatt elértem, hogy elfogadja a cicit (csecsemősök, a külön kérésemre SE adtak neki semmit, még cukros vizet se (állandóan nézték a vércukorját, láttam az ujjacskáján...)
No, hazamentünk, minden szép és jó volt, kb 1 hétig, aztán jött az üvöltés... Kipróbáltuk az igény szerinti szopit eredménye, még nagyobb üvöltés --> etetés -->még sokkal nagyobb üvöltés... Ekkor próbálkoztam az óra szerinti szigorúbb etetési renddel... eredménye szintén üvöltés... 6 hetes korától kapott tápit a fiam... Mert nem gyarapodott rendesen... Emiatt idegeskedtem, ekkor jött a fiam Dédije, aki "b@asztatott", hogy ne idegeskedjek, mert csak átmegy a tejbe és bizti azért üvölt a gyerekem... KépKép
No, mind1...
A fiam kb 3,5 hós korában úgy döntött, hogy ennyi elég volt a szopiból... Két kézzel tolta el magától újból a cicit és üvöltött minden alkalommal, mint egy sakál... Még kb 3 hétig tudtam fejni, aztán már nem volt mit...
Az egy másik dolog, hogy bukós volt fiam kb 8 hós koráig... A tápi is visszajött, de az anyatejből szinte alíg maradt benne vmi... Egyébként a lefejt tejet sem fogadta el...
A tápizás óta nincs üböltés, viszont többet eszik és így se gyarapszik többet, mint a tejtől... No comment... Most 10 hós és 8500 gr...

A tápis dobozon található szöveget aljasnak tartom... Én se találkoztam még olyannal, aki alapból elutasítja a szoptatást... Ez egy újabb rúgás egy amúgy is lelkileg összetört Anyukának...

Zsuzska
 


Ja és a cumis témához... Fiamnak biza én is nyomtam a szájába cumit... Amikor kibújt az első fogacskaája egyből kilökte, azóta nem fogadja el...
 


Zsuzska, ez van. A szoptatás két emberen múlik: az anyán és a kisbabán. Benned megvolt a hajlandóság, a gyerekednek nem ez kellett. És nagyon derék dolog, hogy 3,5 hónapig kapott anyatejet a kicsid. (Titokban megsúgom, hogy az orvosok szerint az első 3 hónap a leglényegesebb, de a legesleglényegesebb a kolosztrum, de ha valaki ezt se kapja meg még attól is tökéletes immunrendszerrel rendelkezik..) Kép
 


Na tessék, ezt se tudja az ember...
Egyébként az egész dolog után Anyukám nyugtatott meg, hogy nem olyan nagy baj, én és a 2 bátyám is csak 3-3 hónapig tudtunk szopizni...
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: