Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!
A ma 3 hónapos kicsibabám meglehetősen elveszítette az érdeklődését a szopi iránt, pontosabban este, félálomban és nagyon éhesen szopik mint a kisangyal, de egyébként pici szopi, sok sírás, nyűglődés! Nem cumizavaros, ez már kiderült, egyszerűen nem mindig van kedve dolgozni a tejcsiért (pedig szerencsére még van elég). Egyébként jól fejlődik, már 6,5 kg. Tudom, hogy elég sok anyuka jár/járt hasonló cipőben, ezért szeretném, ha lenne aki megosztaná velem praktikáit! Köszi: Évi

KépKép
KépKép
evikismama
Budapest XVIII. kerület
 
 


Szia Évi!
Az én kisfiam ma 5 hónapos! Kb. 1 hónapja nem volt szopisztrájk! Azelőtt rengetegszer! Nagyon sokat sírtam vele együtt, mert egyáltalán nem akart szopizni, közben meg hangosan korgott a gyomra és üvöltött, de valahogy túl lettünk rajta! Nagyon sok türelem kell hozzá! Volt amikor használt az, ha magam mellé fektettem arcal egész közel a cicimhez és kivártam míg rátalál! Sajna ez nem mindig vált be! Volt amikor kicsit drasztikus voltam! Bölcsőtartásba fogtam úgy hogy miközben sírt a cicim a szájába tettem és ringattam-ringattam egész addig míg rá nem cuppant! Amikor semmi nem segített, akkor általába addig sírt míg álomba nem sírta magát! Akkor egy ici-picit ébreszgettem, éppen csak hogy félálomba legyen és úgy tudtam megszoptatni! Sokszor úgy éreztem feladom, de akkor mindig helyreállt a rend. Nálunk ez hetente, de volt hogy naponta előfordult elég sokáig és soha nem jöttem rá, hogy mi okozza! A védőnőm mindig megnyugtatott, hogy van amikor a baba egyszerűen nem akar enni, de figyeljem meg, hogy azt többszörösen bepótolja és igaza volt, mert Norbika is nagyon szépen fejlődött, pedig voltak olyan napok, hogy szinte semmit nem evett!
Szóval tényleg nagyon nehéz és igazán jó tanácsot nem is lehet adni, mert ezzel neked kell megbírkóznod, de biztos hogy menni fog, csak ne add fel és legyél nagyon türelmes! Ha nem akar szopizni, akkor próbálj valami mást csinálni vele, játszál vele, ringasd, stb. és egy óra múlva próbáld újra, előbb-utóbb sikreülni fog!!!
Sok sikert!
Különben van a szoptatás topik, ott biztos hasznos információkat tudsz még gyűjteni!

Puszi
Györesz

Kép
Kép
 


Nagyon köszönöm a válaszod Györesz! Sokat segített már az is, hogy nem vagyunk egyedül!! Egyébként én is ilyen "praktikákat" szoktam bevetni! Viszont még egyet kérdeznék tőlek, így hogy nem a cicin aludt el Norbi baba, hogyan altattad el, konkrétan rázogattad, ringattad, babakocsi, vagy magától elaludt? Az én Rolcsi babám ugyanis nem igen akar elaludni, ha nem a cicin történik (persze valószínüleg éhes is!). Várom válaszod!
Puszi: Évi

KépKép
KépKép
evikismama
Budapest XVIII. kerület
 
 

 
 

Évi!
Norbi éjszaka csak a cicin tud elaludni, ha felkel, akkor mindig újra cicire rakom és egyszercsak elalszik! Nappal viszon Ő cumival tud csak elaludni vagy a cicin, de akkor ha leteszem egyből felkel, így marad a cumi! Éjszaka soha nem kap cumit, mert nem akarok ugrálni visszatenni neki, amikor kiesik!
Most biztos azt gondolod, hogy hát itt a megoldás, az én fiam biztos azért sztrájkolt mert cumizavaros volt, de nem hiszem. Próbáltam cumi nélkül is, de csak egy hétig bírtam, mert akkor meg állandóan a cicimen lógott és azt sem éreztem megoldásnak és én abból is gondolom, hogy nem a cumi zavarta be, mert azt mindig tudta, hogy hogyan kell a cicit szívni, tehát nem az volt a probléma szerintem. Azóta is cumival alszik napközben és mostmár egy hónapja nem sztrájkol! Talán ezt is kinőhetik!?
Azért ha Te eddig nem használtál cumit, akkor most már ne is kezdd el! Hamarosan meg fogja találni az ujját a babád és lehet, hogy akkor könnyebben elaltatja magát!

Puszi, Györesz

Kép
Kép
 


Szia Györesz!
Teljes mértékben egyetértek veled a cumizavarral kapcsolatban, nekem is többen mondták először, hogy biztos az a baj elvettem tőle, de csak még rosszabb lett a helyzet, még nyugtalanabb lett, viszont ugyanúgy nem szopott! Azóta bár visszakapta a cumit, már nem nyugtatja meg úgy, nem tud vele elaludni. Ezelőtt vagy elaludt a cicin, vagy cumit adtam neki, be a kiságyba és egyszer csak elaludt, max. egyszer-egyszer megszeretgettem még, de mégis magától aludt el a cumikával. Éjszaka neki sem kell, velem alszik és valahányszor felébred, szopikál. Legújabban babakocsiban tologatva alszik, de gondolhatod ez nem egy hosszútávú megoldás! Eléggé tanácstalan vagyok, de egy biztos: NEM HAGYOM SÍRNI!!! Puszi: Évi próbálok küldeni neked 1 fotót Rolcsimról

KépKép
KépKép
evikismama
Budapest XVIII. kerület
 
 


Szia Évi!
Mióta visszaadtam Norbinak a cumiját, azóta már Ő sem úgy fogadja mint azelőtt! Vannak napok amikor szinte azt sem tudja, hogy hogyan kell bekapni, na hát olyankor szinte semmit nem alszik csak a cicimen a kezemben! Ez természetes, hogy nem hagyod sírni!
Én a friss kismamák topikba írogatok, ott több hasonló korú baba van, mint a Tiéd! Szívesen látunk minden új anyukát, gyere oda írogatni, ott mindig mindenki segít egymásnak!!!! Pont most írt oda egy új anyuka akinek szintén 3 hónapos a babája és Ő is épp szopisztrájkkal küzd! Innen másoltam át amit neked írtam neki is!
Várom a fotót!

Puszi
Györesz

Kép
Kép
 


Sziasztok!

Csak bíztatásként..
A kisfiam 3 és fél hónaposan "sztájkolt". A végén már kénytelen voltam pótlást adni neki, szigorúan kanállal! A tetejébe a sok tejtõl mellgyulladásom is lett, magas lázzal. Aztán lassacskán megoldódott a helyzet. A mai napig szoptatom még, most lesz 10 hónapos.

Úgyhogy türelem, biztos sikerül újra rábírni a szopira.


Ági

Boeske
KépKépKépKép

Kép
 
 


Nekem már 11 hónapos a kisfiam. Az első 7-8 hónapban rengetegszer sztrájkolt, periodikusan, hol rajtam lógott volna állandóan, hol pedig a szokásos, szenvedős szopizgatás. Sokszor már akkor elkezdett üvölteni, mikor beültem a "szokásos" székbe (egyébként ez legtöbbször az esti utolsó szopinál fordult elő, fürdés után), és csak feszítette magát hátra.. Én is kipróbáltam többféle variációt, együtt fürcsizést, magamhoz vettem az ágyba stb. Egyébként sokszor sikerült "észhez térítenem", amikor magam mellé fektettem, és fekvő helyzetben próbáltam szoptatni. Így sokszor elfogadta. Ha nem, akkor következett a "morcos" módszer, azaz betettem az ágyába, mondván, hogy ha nem hát nem.. és vártam. Persze hamarosan elkezdett kiabálni, követelni, hogy vegyem ki, de azonnal. Erre kivettem, megpróbáltam újból. Ha még mindig nem kellettem neki, akkor ismét betettem.. és ezt megismételtem még egyszer, ha kellett. De általában az első, max. a második után "feladta". Én sosem pótoltam, mert úgy gondoltam, ha éhes, enni fog. Volt olyan is, hogy elaludt cici nélkül a karomban, ilyenkor megpróbáltam letenni. Ha felébredt, akkor ismét cici-próba... Ez is bevált sokszor, mert félálomban ugyebár könnyebben rávehetők a szopizásra. A lényeg, hogy ne görcsöljetek rajta, hagyjátok rá a döntést. Ha pedig fejni kell, akkor csak annyit, hogy a mellfeszülés megszűnjön, és várni a csodát Kép
 


Sziasztok!

Mi is hasonló problémákkal küzdünk. 7 hetes a kisfiam, és állandóan kínlódunk a szoptatással. Nálunk menetrend szerűen szopizik kb. 40-50 grammot. Elalszik. Felébred, éhes, de akkor már nem lehet a szájába adni a mellemet. Ha nagyon üvölt, fejek le tejet, aztán cumisüvegből megetetem. Nem tudom máshogy, mert akkor már nagyon pipa, és fuldoklik, ha kiskanálból etetem. Szerintetek ne adjak neki cumisüveget? Sajnos én nem nagyon bírom idegileg ezt a helyzetet. Fel tudnék robbani. Az idegesít legjobban, hogy senki és semmi nem tud segíteni.
Nálatok mennyi ideig tart egy ilyen sztrájk? Nálunk eddig hetente max. kétszer volt ilyen, most meg már 3 napja ez megy. Kép
Ha elalszik e gyerkőcötök ilyenkor, megvárjátok, amíg magától felkel vagy felkeltitek mondjuk 2 vagy 3 óra múlva?
Ha 100 grammot fejlődött csak ezen a héten, mit csináljak?

Köszi a válaszokat előre is:
Móranya
 


Szia Móranya,
ha eddig okésan hízott, akkor ez még belefér, majd bepótolja...
Tényleg borzasztó érzés, amikor úgy érzed, hogy senki nem tud tenni értetek semmit. (Ismerős: amikor a lányom sztrájkgyanús helyzeteket produkált, meg voltam akadva, mert ráadásul minden pótlási kísérletre mereven nemet mondott, a cumisüveget is beleértve. Ma már nem bánom, de akkor...) De hidd el, hogy meg fog oldódni. Llnyeg, hogy ne idegeskedjetek. Amúgy vannak babák, akik nagyon érzékenyen reagálnak a légköri változásokra, és most éppen durva melegfront van, ennek is betudható a hirtelen megnőtt sztrájkolókedv. Nekem anno azt mondták, meg olvastam is, hogy ha sztrájkgyanús állapotok vannak, akkor jobb úgy próbálkozni, hogy a bébi nem nagyon éhes, azaz nem türelmetlen már az éhségtől. És persze elkerülni a cumizavart valahogy - könnyű ezt mondani, tudom Kép Mi lenne, ha amikor sírva ébred, próbálnád először másképp megnyugtatni (nem evéssel), és csak utána próbálkozni a cicivel?

De persze nem vagyok szakértő, csak felszedtem itt-ott egy-két dolgot. És nekünk igazi nagy sztrájkunk sem volt, csak sztenderd nemevésünk...

Üdv
Kriszi
 
 


Móranya!
Próbáld álmában etetni! Kb. 2-3 óránként (ahogy normál esetekben enni szokott) ne ébreszd fel csak vedd ki az ágyából, tedd mellre és meglátod, olyankor jól eszik majd!!! Nekünk ez a helyzet már több mint 1 hónapja tart, tudom, hogy nagyon nehéz! Próbálj megnyugodni, ez a legfontosabb és hogy fenntartsd a tejtermelést, ha kell fejéssel. Legutoljára adj neki csak cumisüveget, ha már nincs jobb ötleted! Próbáld meg a lefejt tejcsit kis kávés pohárból, vagy fecskendővel. Én nagyon sok anyukával, szopitanácsadóval beszéltem ez ügyben, mindnek más-más ötlete volt. Mégis az a tapasztalat, hogy ez a nem evés ahogy jött, úgy el is múlt, nem tudni mi volt a kiváltó ok, és azt sem mitől múlt el! Meglátod nálatok is rendeződni fog, ha megnyugszol, hamar! Hogy ha úgy érzed nem birod idegileg, akkor sincs semmi baj! Nagyon sokan etetik cumisüvegből, lefejt tejecskével csemetéjiket, sőt nagyon jók már a tápszerek is! A leges-legfontosabb, hogy nyugodtak és kiegyensúylozottak legyetek mindketten a babával!
:o))
Majd írj, hogy haladtok!
Minden jót kívánok nektek!
Évi

KépKép
KépKép
evikismama
Budapest XVIII. kerület
 
 


Sziasztok!

Lenne ötletetek arra, hogy hogyan lehet rávenni egy 3 hónapos gyereket arra, hogy a bal mellemből is egyen újra? Már minden pozíciót kipróbáltam, imátkoztam neki, kérleltem, de csak a jobból hajlandó szopni. Ez az állapot már kb. 2 hete folyik és az állandó akrobatikától már úgy fáj a hátam, hogy alig birom megemelni a majdnem 6kg-os gyereket. Már ha csak ránéz a bal mellemre elkezd nyüszögni, majd ordítani, mintha nem tej, hanem vmi más jönne belőle, viszont a jobbra rácsap, mint a tyúk arra a bizonyos dologra. Múlt héten találtam egy másik pozíciót, amit 2 napig elfogadott, de most megint sztrájkol... Mit csináljak?

Erika
 


Szia Erika!
Próbálgasd a pozíciókat, ez a legjobb megoldás, egyszer csak megnyugszik! A legjobb ilyenkor a hónalj-tartás, mert így olyan helyzetben van mintha a másikból szopizna! Próbáld fejni, lehet, hogy a balban kevsebb a tejci?! Egyébként, ha végképp nem sikerül semmi, lehetséges egy ciciből is szoptatni! Persze azért én drukkolok, hogy sikerüljön!!!
Üdv.: Évi

KépKép
KépKép
evikismama
Budapest XVIII. kerület
 
 


Sziasztok!

Kösz az ötleteket. 2 napja javult a ehyelyzet, volt olyan etetés, hogy már evett rendesenKép Először eszik kb. 60 grammot, aztán visszafektetem magam mellé büfi után, beadom a cumit a szájába, amikor már majdnem leragadnak a szemei, akkor cumi csere cicire. Éjszaka azért ez így elég szadi. De inkább ezt csinálom, mert annyira tápszer ellenes vagyok, mint állat.
Remélem, egyszer csak megszűnik ez az állapot.

Erika!
Kitartás. Nincs taács ilyn gyerekekhez szerintem, csak türelem kell, ami néha nálam elfogyKép

Puszi Mindenkinek
 


Sziasztok!
Még új vagyok itt köztetek, de 9 hónapos kisfiammal én is végigéltem a fenti problémákat.

Szopisztrájk: Nálam mindig az jött be, ha ráhagytam. Óránként megpróbáltam ciciztetni. Néha elfogadta, de többször nem. Gondoltam elöbb-utóbb ennie kell. A pótlásra nem is gondoltam, annyira természetes volt, hogy csak anyatejet egyen.
Ha már nem bírtam, nálunk a cumi bejött.( Nagy cumis a kiscsávó.) Ölbe vettem, cumi be, aztán mikor megnyugodott, egy ügyes csere a cicire, és már szopizott is mint egy kis angyal.
Nem Szentírás de nálunk 100%-san bevált.

Úgy olvasom Móranyának is bejött.KépNE ADD FEL!!!

ERIKA!

Az én kisfiam 2 hónapja CSAK A BAL MELLEMBŐL SZOPIK.
Én is megpróbáltam mindent: hónaljtartás, fekveszopi stb. de semmi nem segített. Mintha nem tudom mivel kentem volna be, üvöltött már akkor is ha jobbtartásban vettem ölbe.
Erőlködtem, de nem ment. Egy darabig fejtem, de ki bírja ezt a végtelenségig. Ha megnyomogatom még ma is jön belőle. Én hiszem azt hogy ha sikerülne rávenni a jobb cicire, újra visszaállna még ennyi idő után is a tejci. A sutba a könyvekkel! A természet ennél csodálatosabb dolgokra képes, csak akarni kell, hinni kell benne és ki kell tartani.

Szóval még nekem sem oldódott meg a 2 cicis szopi. Nem tanácsot akartam adni, csak jelezni szerettem volna, hogy nem vagy egyedül és tudom milyen csalódott tud lenni az ember ilyenkor, de fel a fejjel!

"Aki nem felejt el játszani, örökké fiatal marad."
www.csudajatek.hu
 
 


Nálunk is volt szopi sztrájk, volt, hogy csak az egyik cicit fogadta el napokig, aztán megoldódott magától. Én bogtem, a gyerek bogött, de elmúlt. Én csak annyit tudok mondani, hogy kitartás!!!!
Vendég
 


Sziasztok!

Freia75!

Nálam megoldódott az egy ciciből való evészet, de újabb probléma állt elő. Egy új pozíciót találtam, ami igencsak megeröltető és röhejes, de ezzel legalább nem veszi észre a gyerek, hogy mikor, melyik cici van a szájában. Csak annyit írok, hogy Romolus és Remus is így evett, de ha jobban érdekel, akkor részletesebben is leírom, csak attól tartok, hogy kiröhögnének a többiek miatta... :-)

Más gond...
Azt hiszem, hogy megint elrontottam vmit az etetéssel kapcsolatban. Mit csináljak, hogy a gyerek ne részletekben egyen? Nálam egy etetés 2 óráig tart, mert kb. 2 perc (max. 30g) után befejezi, és ha a fejem tetejére állok, akkor sem eszik újra. Ilyenkor böfiztetem és visszateszem az ágyába, akkor kb. 15 percig eljátszadozik, majd elkezd ordítani, hogy éhes. Erre újra etethetem kb. 2-3 percig, majd abbahagyja, nézelődik, vigyorog és tiltakozik, ha próbálom etetni, pedig már totál fapofával etetem, nehogy játéknak vegye. Erre ágyba be, majd újabb 15-20 perc mire ordít, hogy éhes. Akkor etetem újra, és ez megy kb. 2 órán keresztül, mire jóllakik. Mit csináljak? Egész nap csak etetek, és semmire sincs időm. A gyerek egyébként 5 hónapos.

Erika
 


Sziasztok,
nem akarok itt okoskodni, pláne hogy most nem is szoptatok, de félcicis megoldás nálunk is volt. Kb. fél éves koráig kínlódtam, hogy egyen a bal ciciből is (két napos kora óta nem szerette), aztán ráhagytam, maradtunk a jobbnál. Ez is elműködött azért egy ideig. És a cicik sem maradtak felemásak Kép

Erika,
az én lányom pont ezt csinálta, méghozzá olyan két hónaposan kezdte eyg lájtosabb formával (kiabált szopi közben az ágy mintájának), aztán öt hónapos korára pont ilyen lett. Nálunk fél éves kora után a más kaja, illetve az "apai szigor" hozott másfajta eredményt (érdekes módon amikor Apával volt, nem kérte a cicit olyan gyakran, illetve amikor kérte, akkor többet és grmibusz nélkül evett egy-egy alkalommal, ja és a más kaját is nagyon gyakran Apától kapta).

Sok sikert mindenkinek,
üdv
Kriszi
 
 


Kriszi,

Nálunk még kicsit gázosabb az Apa ügy. Ha a gyerek meglátja az apját, akkor egyáltalán nem eszik. Minden és mindenki elvonja a figyelmét, így, ha tehetem tök csendben és egyedül etetek, hogy ne legyen a 2 órából három. Remélem, hogy ez a szitu változni fog és csak jobb irányba. Azért ha valakinek van vmi jó ötlete, azt szívesen várom.

Köszi szépen!

Erika
 


Sziasztok!

Erika2004
Nálunk is volt olyan, hogy egész nap etettem. Amikor bejött a jó idő, akkor oldódott meg. Ha 30-at evett. Fogtam, beraktam a babakocsiba, aludt 2 órát, evett utána rendesen. Ki kell zökkenteni ilyenkor a bébiket.
Mondjuk most már nem tudnám, mert nem alsziik a babakocsiban soha:o Ha alszik a Tiéd még 5 hónaposan, szerencséd van. Nálunk most az autózás a menő. Ha nem tudod elaltatni semmivel, adjál neki vizet kiskanállal vagy pohárból. tudom, hogy nem ajánlják, de nálunk ez is bejött, azóta nincs senómmi gond az etetéssel.
Puszi
 


Erika,
félreértettél: amikor Apával volt, akkor én arra az időre eltűntem a képből. Elmentünk egy konferenciára hétvégén, így kezdtük, én konferenciáztam, ők sétáltak vagy ami éppen adódott; én meg időről időre, amikor Apa jelzett, hogy szerinte éhes a gyerek, "kiszöktem" szoptatni, aztán mentem vissza. Cicin aludt el, amíg aludt, Apa vigyázott rá, és tisztába is tette , akkor naponta egyszer, szopi után kapott szilárdat a kölök, azt is Apa adta neki, meg ilyenek. Na erre volt érvényes, hogy amikor nem voltam a közelben, akkor nem jutott eszébe folyton a kölöknek, hogy kicsi időközönként néhány kortyot szopizzon, hanem sokkal ritkábban, akkor viszont többet. Később már olyan is volt (olyan 7 és fél hónapos kora körül), hogy Apa egy szopi után fogta a kölköt, be a hordozóba, és elvitte a hipermarketbe bevásárolni (persze hétvégén). Én meg azalatt itthon elvoltam, mint a befőtt, és csak figyeltem, ahogy telnek a cicik, és azon agyaltam, hogy biztosan a következő percben megjönnek, a kölök üvölt a ciciért, Apa nem tud vele mint kezdeni, stb. Órák múlva jöttek meg, szépen végigvették a bevásárlólistát, a kölök elnézelődött a bevásárlókocsiban, illetve aludt egyet, amikor hazaértek, vigyorgott, mint a vadalma, és szopizott, mint egy kisangyal Kép Valami olyasmi ez, mint amit Móranya is írt a kizökkentésről. Alapállapotban nekünk is a hangszigetelt sötétkamrás szopi volt műsoron persze Kép Egyébként ahogy emlékszem, olyan nyolc-kilenc hónapos korára Cicó megint megváltozott, megint voltak tévés-olvasós szopijaink (mármint közben én megint tudtam olvasni vagy tévézni), illetve akkor már rövid ideig tartottak, és jóval ritkábbak is voltak (amihez hozzátartozik, hogy akkor már csak a tízórai meg az uzsonna volt csak anyatej, a többi anyatej plusz kajálás, de ez így is maradt egyéves korán túl).

Szóval kitartás, lesz ez még másképpen is,
üdv
Kriszi
 
 


Kriszi,

Egyszer csináltam meg azt, hogy elmentem vásárolni és a gyereket otthon hagytam az apjával kb. 3 órára. Mire hazaértem a gyerek agyonbőgte magát, a szemei alig látszódtak ki, és természetesen semmit sem volt hajlandó enni. Természetesen rögtön mellre raktam, aminek következtében oltári nagy lendülettel állt neki enni, de mivel 3 órát ordított egyhuzamban, így kb. 3 perc szopi és max. 30g után elaludt. Lehetséges, hogy többet kéne magára hagynom az apjával? Csak a férjem sokat dolgozik, így nem igazán lehetséges ez a verzió.

Lehet, hogy elkapattam egy kicsit v. egy 5 hónapost még nem lehet? Ha állandóan etetem, akkor nem az lesz, hogy eszik csak annyit, amennyi éppen a pillanatnyi éhségét csillapítja, aztán majd kér az anyutól újra meg újra, fél óránként és így soha nem ürül ki a gyomra és soha nem áll neki a szopinak nagy lendülettel, mert nem igazán éhes.
V. hagyjam ordítani a következő etetésig, de azt meg ki bírja ki. Tanácstalan vagyok...

Móranya,
A babakocsiban max. akkor marad meg, ha tolom. Van úgy, hogy elalszik benne séta közben, de ha nem mozog a kocsi, akkor rögtön kipattannak a szemei. Én a Mecsek teát szoktam neki adni, de akkor inkább az akarja inni, mint a tejet, így nem nagyon adom neki, csak ha csuklik.

Erika
 


Nálunk is csak akkor marad el, ha megy a kocsi. Hááát, akkor megyek vele. Volt úgy, hogy délelőtt mentem 2 órát, du. meg HÁRMAT!!! A cél érdekében mindent. Én nagyon tápszerellenes vagyok. Szerintem megérte az a sok séta. Vissza is nyertem eredeti formámatKép
Puszi
 


Hahó,
Erika,
nálunk is volt ilyesmi pont abban az időszakban. És nem mondom, hogy ez az apáskodás mindig mindenkinek bejön, nekünk éppen ez vált be. Én egy elég idegbeteg alkat vagyok, apa hozta nálunk be a helyzetbe a nyugodt energiákat. Kép Nálunk mindig is az volt, hogy amikor már végképp nem bírtam idegekkel a kölköt, akkor amint lehetett, átpasszoltam apához, neki kikapcsolódás a meló után a babázás, én meg megnyugdohattam egy kicsit. Hozzá kell tenni, hogy apa egy született apa, egy hetes korától ő fürdet, meg hasonlók, szóval el vagyok kényeztetve ezen a terepen.
A gyakori szopira hasonlót mondott nekünk anno a gyerekorvos, mint amit te is írtál, hogy esetleg érdemes kicsit többet várni két szopi között, hogy ürüljön a gyomra. Végül is egy idő után nálunk ez is lett belőle. Ami pedig az apázást illeti, gyakran valami extra programmal kapcsolódott össze, mivel apa el tudta vinni pl. kocsival olyan helyekre is, ahová én egyedül nem, illetve tovább tudta cepelni kenguruban. így talán nem is az Apával lét, hanem a figyelemelterelés a kulcs, a kizökkenés a mindennapi rutinból. Ennek ugye része lehet a gyakori szopi... de ha a napi dolgok egy részét másképp csináljuk, méghozzá a baba számára érdekesen (és ebben a korban igazán nem igényesek még arra, hogy mi az érdekes Kép ), akkor nem biztos, hogy eszébe jut mindig anyán lógni Kép

Igen, hosszas babakocsizások nálunk is voltak, de csak amíg megmaradt benne. Kb. négy-négy és fél hónapos korától még a félig fekvő helyzetben is üvöltött, akár mentünk, akár nem, onnantól kezdve kenguruban szakasztottam a hátam. Igen, akkor is voltak napi két-három órák, méghozzá naponta kétszer (mivel nyár volt és nagyon meleg, reggel viszonylag korán, és este elég későn, akkor már apa is beszállt).

Most hogy újraélem ezeket, kíváncsi vagyok, milyen lesz a másodikkal, aki éppen ősz végére lesz akkora, mint most a tied Kép

Móranya,
ügye, hogy a séták milyen hatásosak? Kép Én is szerettem, persze a cipelészős változatot már nem annyire...

Üdv
Kriszi
 
 


Hahó,
mi van veletek? Minden sztrájk megoldódott? Tök jó Kép
Nekem viszont itt a 14 hetes új fiam, és több mint egy hónapja egyre durvábban sztrájkol Kép A gáz az, hogy egyre okosabb, és már emlékszik a trükkökre, úgyhogy egyre kevésbé jönnek be a dolgok. Félálom meg jóformán nincs, és nappali alvás is alig van. Remélem, nálatok már minden ok, én csak egy kicsit panaszkodni akartam Kép

Üdv
Kriszi
 
 


SZÜLÕK HÁZA - a felnőttekért és gyerekekért Kht.


Áprilisban a Szülők Háza tréninget indít, kisgyermekes szülők részére.

A szülői tréning öt alkalmas, minden alkalom másfél órás.
Az alkalmak érzelmi fejlesztő és kapcsolatépítő gyerekfoglalkozással indulnak, majd ezt követően csoportos beszélgetéseken vehetnek részt az anyukák, apukák.

A beszélgetések során, sok egyéb kérdés mellett, foglalkozunk az esetleges nehézségek, elakadások okaival is. A feldolgozásokat szupervíziós eszközökkel, drámajátékokkal, szituációs játékokkal és tesztekkel segítjük.

Amíg mi beszélgetünk, a gyerekekkel a drámapedagógus foglalkozik, de nem jelent problémát az sem, ha a gyermek >>bekapcsolódik<<, vagy akár egy-egy pillanatra meg is állítja a beszélgetés folyamatát.

A Tréning péntekenként 10.30 - tól 12-ig tart.
1 alkalom 2500 (öt alkalomra összesen12.500) Forint.

ELSÕ ALKALOM: április 7. Péntek
A Tréning minimum 6 fő esetén indul el, és maximum 10 fő jelentkezhet egy csoportba.

Addig is, Gyere el és próbáld ki a >>saját bőrödön<<:
Csütörtökönként 10.30.-tól 12 óráig az >>Éden<< játszóházban szeretettel várunk!

Jelentkezni lehet:
- Személyesen, a Bálint Házban (Révay utca 16)
- Telefonon: 06-30/ 942-3699-es számon
- Emailben: info@szulokhaza.hu

www.szulokhaza.hu
 
 


Sziasztok!

Nekem kb 2 napja indult be a "sztrájk", ami időleges és sosem tudom h a szopikor ordít-e majd...
Annyi mindent olvastam már róla, de én se jöttem rá miért...állítólag ha a mamánál visszaáll a menzesz akkor az bekavarhat, mert más a tej íze... :?

Kép
Kép
 
 


..

Kép
Kép
 
 


de mindenesetre nagyon-nagyon örülök annak hogy nem vagyok egyedül a gondommal... :wink:
amikor szopikor ordít a Drágám és kiabál rám, mindig az jut eszembe, hogy már csak egy év, és egész más gondom lesz..

Kép
Kép
 
 


Sziasztok!

Szia Timi!

De rég jártak elötted it, ugy látszik mostanában nem sztrájkolnak. Nem úgy mint a manóm. :( Nálunk egy hete kezdődött és fokozatosan kezdte megtagadni a cicizést. Mára már ott tartunk hogy egyáltalán nem kell neki a mellem csak egy-két kortyra és utána csak cumisüvegből eszik. Ami viszont jó annyiból hogy nem az íze miatt sztrájkol. De akkor mi miatt is? Egyenlőre eléggé kilátástalan a helyzet.
Képzeld el a drágám annyira imádja a hangját hogy mikor felteszem cicizni, eszik egy-két kortyit amíg dől az előtej és miután már doliznia kéne, rámnéz, mosolyog nagyokat és nekiáll ezerrel gőgicsélni majd pár perc után elkezdi verni a fejét a mellembe és üvölt torkaszakadtából. Ekkor büfiztetem, sétálok vele majd vissza a székbe, de ahogy ráfektetem a párnára már üvölt és jöhet a cumisüveg mert másból nem fogadja el.

Remélem neked már megoldódott és a manót újra a régi :)

Dóri 2011.01.31.
Peti 2008.11.28.
Ricsi 2007.02.07.

Eladó babás dolgaink, ruhák:
https://picasaweb.google.com/109901046313515431113
 
 


Most látom hogy mikor írtál, pont 10-étől sztrájkol a manóm

Dóri 2011.01.31.
Peti 2008.11.28.
Ricsi 2007.02.07.

Eladó babás dolgaink, ruhák:
https://picasaweb.google.com/109901046313515431113
 
 


Momi!

A cumisüveg is megzavarhatta a babádat. Az ugyanis nem csak a szopizási technikát tudja megzavarni, hanem elveheti a baba kedvét az anyamelltől. Egyszerűen azzal, hogy abból mindig egyformán jön a tej. És a baba dühös lesz, mert az anyamell nem így működik. Ott ugye tejleadóreflexre kell várni, aztán egy ideig jön a tej nagyon, de aztán már jobban kell dolgozni. És van amelyik baba úgy gondolja, hogy neki jobb a kiszámíthatóság. Szerintem konzultálj egy szakemberrel erről. Jó szívvel tudom ajánlani Schneiderné Diószegi Esztert például, akit így az interneten kersztül is kérdezhetsz. A tanácsadó oldala: http://www.nlcafe.hu/index.php?id=192&s ... 21&func=kf De míg várod a válaszát addig is lehet, hogy találsz ötletet a megoldásra, ha a belinkelt lap alján a tárgyszó szerinti keresőbe beírod, hogy sztrájk. Hátha találsz olyat, akinek hasonló okból kezdett sztrájkolni a babája.

Sok sikert a sztrájk-töréshez!

Zita
 
 


Sziasztok!

Szia Zita!

Ari vagy hogy próbálsz segíteni,meg fogom nézni az oldalt amit ajánlottál!

Sajna az üveget nem tudom elhagyni mert számomra elég fura lenne hogy 100-200 ml tejcsit kiskanállal adjak a szájába :shock: ugyanis tejcsi problémánk is van, az istenért sem termelődik nappal annyi amennyi kéne a manónak (már mindent kipróbáltam,) és így éjjel fejek mintaz őrült hogy nappal kiegészítsek vele, mert éjjel manó alszik szépen :) nekem meg akkor csak úgy dől a tejcsi :)

Sajnos ma volt olyan is hogy nem kellett neki a cumisüveg de viszont ő kéreckedett rá a cicire kétszer. Nem szopott akkor sokat de már haladás ez is. Meg reménykedek abban hogy ez a rossz idő is bezavart nála.

Szia: móni

Dóri 2011.01.31.
Peti 2008.11.28.
Ricsi 2007.02.07.

Eladó babás dolgaink, ruhák:
https://picasaweb.google.com/109901046313515431113
 
 


Móni!

Amit leírtál, abban jó hír van. Tudsz elég tejet termelni. Ezért a nappali pótlás a saját tejedből megy. Ez szerintem bíztató dolog.

A cumisüveg kényszeresen hozzátartozik a babagondoskodás képéhez. Pedig vannak alternatívák a pótlás adására (ha egyáltalán kell) az cumisüvegen kívül is. És nem csak a kanál. Ráadásul olyanok, amelyek nem okoznak cumizavart, sztrájkot. Ilyenek: pohár, ujjetető, Soft Cup, SNS, fecskendő. Biztos még kihagytam valamit. De érdemes megnézni a http://www.medela.hu/specetet.htm oldalt.

Természetesen érdemes annak is utána menni, hogy nappal miért kevés, vagy tűnik kevésnek tejed? Hányszor kerül mellre Ricsi? Használtok játszócumit? Bimbóvédőt használtok? Hogy zajlanak a szoptatások? Mikor eteted meg? Miből jutottál arra, hogy kevés? Kap valamit a tejen kívül? Te nem vállalod túl magad nappalra? Tudsz pihenni napközben, esetleg Ricsivel együtt?

Nagyon szurkolok nektek!

Üdv:

Zita
 
 


Szia momi!
Ugyanebben a helyzetben voltunk mi is Pannámmal. Ráadásul nálunk nem ez az első szopisztrájk!
Volt cumizavarunk is, akkor leálltunk a cumiüvegről, na de akkor azt a 30 ml-t még valahogy bekanalaztam neki. Azóta már én sem tudok leállni a cumisüvegről, ennyit képtelenség beadni kanállal a babának, annyi levegőt nyel be hozzá, hogy aztán bukik, csuklik.
Ahogy én tapasztlatam, nálunk a cumi már nem zavaró. Béreltünk szoptanítot, az sok esetben segít, de nálunk nem vált be, őrjöngött, ha szopni kellett. Csak azt tudom mondani, hogy nagy nagy kitartás és NYUGALOM kell, elmúlik egy idő után, csak ne érezze a babád, hogy kétségbe vagy esve! A lényeg, hogy minden alkalommal kínáls meg először a cicivel, nem szabad kihagyni egy etetést sem cici nélkül, de ha nem kell neki, én nem erőltettem, nehogy megutálja a szopást ezért. Nálunk 2 és fél hétig tartott a legutóbbi, most megint szépen eszik.
Kitartást nektek!
Ági

Kép
Kép
Kép
 
 
 
 
 


Sziasztok!

Képzeljétek el ma eddig a reggeli első kajcsit leszámítva szopott!!!! Mondjuk megharcoltunk egymással de nektek köszönhetően már nem idegesen áltam neki hanem lesz ami lesz alapon. Figyeltem hogy mikor van elege a szívásból és akkor gyorsan leszedtem a ciciről, beszélgettünk sétáltunk majd mikor megint jelezte hogy bizony enne tovább akkor folytattuk. Eddig bevált remélem a vacsi is ilyen "simán" megy majd. Meg kivittem a szobából a széket amin szopiztunk mert dührohamot kapott ha csak beleültünk, most visszakerültünk szopi közben az ágy szélére mint újszülött korában és nagyon tetszett neki. És ami még jobb, hogy eddig plusz tejcsit sem igényelt és nem kellett nagyon sűrűn etetnem :)

Cumi: már 3 naposan kapott a Ricsi cumit mert kiolthatatlan szopási ingere volt és ha nem volt cici a szájában üvöltött, egy ideig ciciztettem de miután szétáztatta a mellbimbóimat inkább lett a cumi. És nem zavarta egyáltalán, nem is okozott gondot. Viszont most már kezd leállni a cumiról, és a mutatóújját szopizza ezerrel :)

Tejcsi: tényleg mindent kipróbáltam már szinte, volt hogy fél óránként szopizott a manó egy álló hétig, de általában 1-2 óránként vagyok még most is kénytelen szoptatni ha nem adok neki plusz tejcsit. Nem tudom mi lehet a gond a nappalokkal, talán lehet tényleg hogy nem tudok pihenni egyáltalán. Drága kincsem két hetes korától nappal egyáltalán nem alszik csak nagy ritkán. Persze gondolom az is baj hogy nem tudja teletömni a pociját de így legalább nem kap tápit csak nagy ritkán ha nincs már lefejt tejcsi a vacsihoz (egy hó alatt 5* volt :) ). És ami nem mellékes hogy 1,5 kilót hízott egy hónap alatt!!!!! Tehát jó így neki. Remélem.

Megnéztem azokat a szopit segítő "segédeszközöket" és hát nekem annyira idegenek. Egyik sem nyerte el a tetszésem valahogy nem tudnám elképzelni velük a mindennapjainkat. Remélem a helyzetünk tovább javul és nem kell megváltoztatnom ezügyben a szemléletem. :) Talán a jó időnek is köszönhető a változás :)

Dóri 2011.01.31.
Peti 2008.11.28.
Ricsi 2007.02.07.

Eladó babás dolgaink, ruhák:
https://picasaweb.google.com/109901046313515431113
 
 


Sziasztok!

Na túl vagyunk a vacsin, manó alszik! Volt szopi, de volt ellenkezés is. Meg persze c.üvegből +200 ml tejcsi. Ha vacsi, akkor feneketlen a Ricsi gyomra . Kész mennyit eszik. Na de a lényeg, hogy megint cicin aludt el :) Nagyon örülök.

Dóri 2011.01.31.
Peti 2008.11.28.
Ricsi 2007.02.07.

Eladó babás dolgaink, ruhák:
https://picasaweb.google.com/109901046313515431113
 
 


momi!
Ez már haladás!
Én is azt vettem észre, hogy vacsi idejére éhezik meg a legjobban. Ha pótlás kell, általában ilyenkor kéri, gondolom a nap végére a sok inger miatt jobban megéhezik.

Kép
Kép
Kép
 
 
 
 
 


Szia Ági!

Képzeld ma "egész nap" cicizett és egyszer sem volt balhé csak egy kis nyüszi :lol: :lol: :lol: :lol: Sőt, annyira belejött a cicizésbe megint hogy csak na :) Holnap megpróbálom vissza hozni a széket is mert az ágyon görnyedve elég gáz, remélem már azzal sincs semmi baja.

Remélem nálatok is minden OK!!!

Dóri 2011.01.31.
Peti 2008.11.28.
Ricsi 2007.02.07.

Eladó babás dolgaink, ruhák:
https://picasaweb.google.com/109901046313515431113
 
 


Hát ma megint hisztizett kicsit a cicin, így tápszer is kellett ,de minden alkalommal szopott legalább 50 ml-t. Remélem a holnapi nap jobb lesz! Már én sem merek mozdulni szopi közben, ha ráharap a cicre, bármennyire kényelmetlen, én maradok úgy, nehogy megzavarjam.:)
Örülök, hogy kezdtek egyenesbe jönni! Írj holnap, hogy mi van a régi pózzal!

Kép
Kép
Kép
 
 
 
 
 


Szia Ági!

Maradtunk az ágy szélén egyenlőre :( nem mertem a széken mert hát még nem az igazi a helyzet. Szombaton szépen ment a szopi de ma megint ment a nyüglődés. Nekünk is kellett a tápi ma mert képzeld el nem tudok fejni. Nem indul meg a tejleadó reflexem ha fejni akarok. Hiába van nyugi meg gondolok közben a manóra, nem megy. Tele van a hócipőm ezzel a szopival. Lehet át kell néznem a szopis topikba hátha van valakinek valami ötlete erre. :(

Én is pont így vagyok, csak szopjon nembaj ha fáj vagy kényelmetlen máár a póz.

Dóri 2011.01.31.
Peti 2008.11.28.
Ricsi 2007.02.07.

Eladó babás dolgaink, ruhák:
https://picasaweb.google.com/109901046313515431113
 
 


Szia momi:
Hát a tegnapi nap nálunk sem volt túl sikeres... Szopott ő minden etetésnél, de 40-50 ml-ket. Így szintén táp..
Hát az elég rossz, ha nem indul meg a reflex... Szopi közben sem? Olyankor nem kezd el folyni a másik melledből? Mert akkor jól jöhetne a tejgyűjtő kagyló!

Kép
Kép
Kép
 
 
 
 
 


Szia Ági!

Szopi közben jön a tejcsi de éjjel kéne nekem fejnem pluszt hogy nappal adhassak kiegészítést belőle és akkor nem jön. Mondjuk már annyit ugysem tudnék fejni amennyi mostanában kéne. Szóval fogalmam sincs hogy mi legyen. Ráadásul ahogy éjjel szöszmötölök felébred a Ricsi is, holott eddig átaludta az éjszakákat. :(
Amúgy ma meg egész nap próbálom szoptatni nem nagy sikerrel. Már hulla vagyok, a tápot meg egyszerűen kiköpi. Kész ez a nap. :cry:

Nem is panaszkodom, próbálom túlélni, hátha holnap jobb lesz.

Dóri 2011.01.31.
Peti 2008.11.28.
Ricsi 2007.02.07.

Eladó babás dolgaink, ruhák:
https://picasaweb.google.com/109901046313515431113
 
 


Ja, szopi közben csak az első hetekben kezdett folyni autómatikusan a másik mellemből a tejcsi, most már nem.

Dóri 2011.01.31.
Peti 2008.11.28.
Ricsi 2007.02.07.

Eladó babás dolgaink, ruhák:
https://picasaweb.google.com/109901046313515431113
 
 


momi:
éjjel a szobában fejsz? Én azt csináltam, hogy kimentem a fürdőbe, és ott kattogtam. Szopi közben pedig a másik mellemre tejgyűjtő kagylót tettem, úgy belefolyt 20 ml-amíg a másikkal szüttyögött.
Mostanában egész hosszan elvan cicin, igaz, nem mindig jön annyi, amennyi elég neki, de ez is változó. Mérges is voltam ma, mert 60ml-t evett, és láthatóan elég lett volna neki. Mennünk kellett viszont a védőnőhöz, és így kénytelen voltam tápot adnom hozzá, mert útközben mit csinálok, ha mégis éhes lesz?

tápot kiköpi?
nem a cumisüvegnek túl nagy, vagy túl szűk a luka? Nálunk olyankor is kiköpi, ha nem elég meleg neki, vagy nagyon döntött pózban adnám.

Kép
Kép
Kép
 
 
 
 
 


Szia Ági!

Képzeld el ma hajnalban 200 ml-t préseltem ki az egyik mellemből :lol: :lol: :lol: Megdolgoztam érte de most ott díszeleg a hűtőben :lol:
Sajnos nálunk a fürdő a szobánkból nyílik és harmónikaajtó van rajta (anyóséknál lakunk az emeleten :cry: ) így nem nagyon tudok elvonulni csendben. Jaj, a csendről jut eszembe, mit össze bénáztam valamelyik este: nem akartam nagy fényt kapcsolni éjjel a fejéshez így félhomályban botorkáltam át a fürdőbe. Ott belerugtam a kiskádba ami nekivágódott a mosógépnek majd a fejés után vittem ki a hűtőbe a tejcsit, belerugtam az ajtóba, visszafele jövet feldöntöttem a flakon vizemet és végül belefeküdtem a sterilizálóba. Gondolhatod mekkora ricsajt csaptam. :oops:

Kiköpi a tápot!!! Nem tudom megetetni a táppal, vágja a pofákat és köpi kifelé. Ami a legjobb hogy ilyenkor fordul a cici felé hogy szopizni szeretne, mikor meg előveszem neki akkor meg fordul el hogy ő nem. Á lese írom hogy hogy zajlik nálunk most a szopi, de nem tulzok ha azt mondom hogy reggeltől estig szoptatok. Szegény bimbóim kész vannak. Izgulok is egy kicsit hogy nehogy aztán kevés legyen neki ez de a védőnő szerint hízott a multkori méréshez képest, majd meglátjuk.

cumisüveg: eddig az aventot használtuk de lecseréltem a nuk-os ra, állítólag abból nehezebben jön a tej meg attól nem szokik el a szopitól és kevesebb levegőt is nyel. Hát hogy nehezebben jön a tej az egy nagy hülyesség, nekem spriccelt belőle ha fejre
fordítottam ugyan úgy mint az aventosból de amugy jó,tényleg nem nyel annyi levegőt. Ti milyet használtok?

Na nálunk is finnyás a töki: nem mindegy hogy milyen meleg ám az "étel", neki éppen hogy melegnek kell hogy legyen, inkább már langyos.

Na Ricsi kezd nyűgösködni, kikell vennem a kiságyból :cry: Kezdődik a nap.........

Dóri 2011.01.31.
Peti 2008.11.28.
Ricsi 2007.02.07.

Eladó babás dolgaink, ruhák:
https://picasaweb.google.com/109901046313515431113
 
 


nekünk is aventos üveg van, meg MAM-os. Nekem a MAM-os jobban bejött, egyrészt sokkal jobban takarítható, másrészt nagyon jó a cumi kiképzése, hasonlít a mellbimbóhoz. Az 1-es MAM etetőcumival nem ömlik a tejcsi, nekem az aventosnál is nagyon jön, sokszor Panna el sem fogadja belőle. A mamosnál még nem volt ilyen gond.Na megyek, hiszti van..:)

Kép
Kép
Kép
 
 
 
 
 


Sziasztok!

Én sajnos most adom fel a szoptatás, de egyenlőre nem tudom, hogy hogyan is etessem a lányomat. Jázmin most 4 és fél hónapos. 2 hónapos koráig nagyon jól szopizott, 300 körülieket hízott. 3 kg 85-el született, most 6340 g kb. Nagyjából visszaolvastalak titeket és mindent amiket írtatok már kipróbáltunk. A védőnőm lll-es szoptatási tanácsadó, gondolhatjátok, hogy mindent bevetett. Minden szopizás egy igazi tortúra több mint két hónapja. Sajnos olyan mintha elfelejtett volna szopizni. Reggel amikor sok tejem van, akkor megeszik 180-200 g-ot, de aztán a nap többi etetése botrány. Megszívja a cicit aztán üvölt, szinte meg sem várja, hogy jöjjön belőle. Szerintem nem lusta, hanem valamiért nem jól szopik. A szája sem áll már jól, és szinte semmi vákumot nem csinál, simán kihúzom a cicim a szájából. TEhát szopi, üvöltés, szopi üvöltés... Ez már gyerekkínzás úgyhogy nem csinálom tovább, már a védőnőm is azt mondta. A legnagyobb gondom az, hogy ezt végre eldöntöttem (két és fél hónapomba telt, nagyon szoptatáspárti vagyok) de most meg nem tudom hogy etetni. A cumisüveget nem akarja elfogadni, illetve csak rágogatja a cumit, pedig amúgy cumizik, de nem egy nagy cumis. A csőröspohárból képtelenség 50 g-nál többet adni neki, kiskanállal sem adhatok 180 g-t neki. Nem tudom mit csináljak, mert kezd pokollá válni minden etetés. Vagy nem eszik semmit és akkor fogy. Nem tudjátok hogy lehet megetetni cumisüvegből? 4 féle cumifejet próbáltam már. Ha esetleg van valakinek valamilyen ötlete azt megköszönném. Próbáltam már, hogy az ujjam bedugom, megszívja és gyorsan cserélem a cumira, de nem lehet átverni. Egyébként fizikálisan nagyon fejlett. 4 hónaposan forog oda-vissza, picit már kúszik is, iszonyú érdeklődő, szóval nagyon fejlett gyerek.

Kép
 


Ja és nem az a gond, hgoy mennyire jön vagy nem jön a cumiból a tej, mert meg sem szívja. Vagy csak nagyon kicsit, mint a cumiját. Nem tudja mit csináljon vele. Mennyi idő szerintetek mígí megtanulja? Remélem nem sok, mert elfogy nekem.

Kép
 


györgyi:
mondanám a szoptanítot, de nem tudom, hogy ha nem jól szív, akkor azt tudnátok -e használni. Én azt csináltam, hogy mivel drága, kikölcsönöztem, és így legalább megtudtam, hogy hajlandó-e vele enni. Sajnos nem, de egy próbát megért!
Cumisüveg témában nem tudok segíteni, nálunk ilyen gond nem volt, szerintem azért próbálgasd, hátha ráérez a dologra!

Kép
Kép
Kép
 
 
 
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: