Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!
Arról szeretnék beszélgetni, hogy mit csináltok, amikor a dacos 20 hónapos, vagy az akaratos 3,5 éves, vagy az éppen hisztiző akárhányéves előadja magát. Én általában tudom, hogy mit kéne tenni, pl. 35.ször is leszedni a késtartóról és türeémesen odébbtenni, nyugodtan kivárni ahiszti végét, stb. Ma készülve a topikindításra, megszámoltam, hoyg a 20 hónapos dedet tizennyolcszor(18!!) szedtem kia konyhaszekrény fiókjából, amibe beleállt. A végén már ordítani tudtam volna a feszültségtől, majd szétrobbantam. Szoktam is ordítani, a türelmem az előző éjszaka függvénye. (már hogy hányszor keltek felKépKép)
Hogyan kezelitek ezeket a helyzeteket? Mit csináltok a saját feszültségetekkel? A babkönyvek leírják, hoyg mit tegyünk a gyermekkel, de mi hogyan csillapodjunk le?
Ha van kedvetek, beszéljűnk erről.
Zsuzsa
 
 


Szia Zsuzsa!
Érzékeny pontra tapintottál! Bár az én lányomnál(29hó) nem ilyen rosszalkodások fordulnak elő. Ő nem pakolós (nem is volt az), és nem megy tiltott helyekre.
Azt nem mondom, hogy kisebb korában nem próbálkozott a konyhafiókokkal, szekrényfiókokkal. De szerintem meddő próbálkozás lett volna csak szép szóval elérni nála, hogy ne csinálja. Egyszerűen elérhetetlenné tettem számára ezeket a dolgokat. A konyhafiókok fogantyújába függőlegesen beleállítottam egy farudat, ami összekötötte a 4 fiókot. Így csak egyszerre tudta őket kihúzni, de egyikhez sem fért hozzá, mert a legfelsőt ugye nem érte el. Az olyan fiókoknál, amiket rúddal nem tudtam összekötni, madzaggal rögzítettem egymáshoz a fiókokat. Ez csak ritkábban használtaknál jön be, mert te megad sem nyitod ki egyhamar.KépA rudas változat is megnehezíti az életet, de nem vészes, és csak akkor tettem be, ha a ded ébren volt. Elég hamar rájött, hogy nem boldogul és attól kezdve nem érdekelte a dolog, elhagyhattam az elhárító eszközöket. (kapni a boltokban gyermekek ell. való fiókzárakat: műagyag lenyomható kampó, belülre kell szerelni)
Lehet, hogy a gyerekek nem egyformák, de az én meglátásom az, hogy még 2,5 éves korban is eléggé eredménytelen az értelmére hatni. Ha van kedve, hallgat rá, ha nics, akkor nem. Tehát úgysem tudatosan fogad szót.

Viszont most eszméletlen módon tud hisztizni!
Van, hogy amiatt tör ki az egetverő balhé, hogy el van törve a Túró Rudi, amit adok neki.
Vagy a délutáni ébredés után megmagarázhatatlan okból sírni kezd és nem kommunikál velem egyáltalán, meg sem érinthetem.
És rászokott arra, hogy nem szavakkal közli, ha valami nem tetszik neki, hanem egyszerűen ordít.

És hogy én hogyan reagálok ezekre? Hát igyekszem angyali nyugalommal... Egyre inkább sikerül. Viszont ennek az a hátránya, hogy ha nagyon kitartó a ded, egy idő után kirobban belőlem a feszültség, amit ugye mesterségesen szorítottam vissza.Kép Ilyenkor ordítok, ne adj isten a fenekére is csapok. Ez tudom, hogy rossz.
Szerintem a gyerek számára kiszámíthatóbb viselkedés az, ha már az elején látja rajtad, hogy mérges vagy rá, és nem derült égből jön a villámcsapás. Tehát ha olyan súlyos dologról van szó, akkor én azonnal erőteljesen rászólok, elveszem onnan a kezét, vagy arrébb teszem a dedet.
Itt teszek egy vallomást is. Mikor a lányom még egészen kicsi volt, és az elkeseredésbe kergetett a számomra megmagyarázhatatlan sírásaival, akkor kirohantam a szobából, és bevallom, rendesen csapkodtam a fürdőszobaajtót. Ez volt akkor az én feszültséglevezetésem. Kép Ezt a gyerek akkor nem látta. Én meg mostanra leszoktam róla.Kép
Most már tehetetlenebb vagyok ezekkel a hisztikkel, mert itt nem vehetek ki semmit a kezéből, nem tehetem arrébb, hiába szólok rá erélyesen, vagy kedvesen, a hiszti tombol tovább.... Kép

Ilyenkor én azzal szoktam nyugatni magam (már ha az idegességtől eszembe jut), hogy semmi sem tart örökké! Kép Eddigi bajaink is elmúltak, ezek is el fognak.
De mindenképpen szükségünk van arra, hogy alkalmunk legyen időnként leszakadni a gyerekről, kikapcsolódni. Ez feltölt bennünket. Engem legalábbis nagyon.
Én is hiányolom a szakirodalomból az anya érzelmeivel foglalkozó részeket.
nekünk kötelességünk türelmesnek lenni egy ördögfiókával is, megvigasztalni egykétségbeesettet, de VELÜNK ki foglalkozik???
Tegnap sajnos pont emiatt volt kiseb családi dráma, de ezt majd máskor.
Így is túlzottan hosszú voltam.
Márti
T-Márti
 


Sziasztok!
Az én védőnénim mindíg azt mondta,hogy tegyek úgy,ahogy én jónak látom. Ne folytsam vissza az érzelmeimet,ha indulatos vagyok,akkor sem,mert azzal magamnak is ártok. Ha úgy érzem ki kell adnom a gőzt tegyem meg. Pl,ha úgy érzem kiabálnom kell,akkor kiabálljak! Ha a fenekére ütök,akkor tegyem azt.Az idő múlik,de sajnos ezzel a türelem is fogy,ezt be kell látni. Én is mindíg azzal bíztatom magam,hogy mindennek vége lesz egyszer. Szerintem ne legyen lelkiismeret furdalásod,hogy néha kiborulsz,mert ez azzal is megesik,aki nem valja be.Mi is emberek vagyunk,hibázhatunk,elveszíthetjük néha a türelmünket. Ettől még jó anyák vagyunk!!!!
És,hogy velünk ki foglalkozik? Hát igen! Ha van időnk,akkor mi magunk. Néha a férjünk,párunk a nagymamik,de legfőképpen mi magunk.
Helyzet kezelés: Ezen is túl leszünk,tudatosítani magunkban,hogy JÓ ANYÁK VAGYUNK! A histit próbálld magadban úgy levezetni,hogy ebből is tanul a gyerek,jóbb hogy most ilyen,de milyen jó lesz ha túl lesz rajta,és már nem fogja csinálni,mert tudja,hogy semmi értelme. Később visszaköszön a jó neveltségén,hogy nem hagytunk neki mindent,és hogy megérte a jó néhány hiszti,és kiborulás azt,hogy most szófogadó.
Noémi
Névtelen
 

 
 

Én nem értek egyet a védőnővel. Az én nagyobbik lányom 3 éves, és bizony előfordulnak műsorok: dackorszak, kistesó érkezése, szóval van ok elég.
Én úgy látom, hogy soha nincs hiszti ok nélkül, csak úgy. Ez nem azt jelenti, hogy még sosem kapott a fenekére, bár inkább csak olyan esetben, amikor a saját vagy más testi épsége volt a tét, és képtelen volt a szép, ill. nem szép szóból érteni. De a saját feszültségem levezetésére nem ütöm meg és nem ordibálok vele, hanem végiggondolom, hogy mi a cirkusz kiváltó oka, megpróbálom azt megváltoztatni, kizökkenteni, higgadtan beszélek vele és, ha ő megnyugszik, akkor én is leeresztek.
 
 


Rjuli!
Kíváncsi vagyok Noémi véleményére is, de szerintem ő nem kimondottan a saját feszültségének levezetésére fenekeli el a gyereket.
Ez nálam is csak akkor következik be (és akkor sem mindig), ha a szép szó, ill. az erélyes beszéd már hatástalan.
Nagyon szégyellem magam, mikor ráütök a gyerek fenekére, de be kell látnom, néha ez tűnik az egyetlen járható útnak.

Rjuli! Tényleg nem egyformák a gyerekek! A lányom fütyül a higgadt beszédre, a nyugtatásra! Mi több, látom rajta, hogy idegesíti. De ha belegondolok, ez érthető is. Eleve dühös valamiért rám, és akkor én még ott nyomulok neki.Kép Más a helyzet persze, ha bánata van, akkor bújik hozzám magától is.

És kapaszkodj meg! Egy 2,5 éves már képes a szemedbe nevetni és kijelenteni, hogy én most bosszantani akarlak téged!

Abban viszont igazad van, hogy lenyugszom, amint a gyerek lehiggadt. Visszatekintve már semmi sem olyan borzasztó. De nem mindegy, hogy mennyi idő alatt jutsz el odáig. Hidd el, nem könnyű egy 3/4 órás visítást nyugodtan kibírni.
Márti
T-Márti
 


Sziasztok!

Nem tudom tegnap mi volt a levegőben,de egyszerre lett mind a két lánykám kezelhetetlenné.A kicsi(20hó)álmos volt, a "nagy"(4é)pedig csak azért is szórakoztatta.Ezen persze mindketten jót nevettek és elkezdtek visítva rohangálni a lakásban.Az egész úgy kezdődött:apa elvitte Korit lefektetni.3 perc múlva Kori kiszaladt.Mindy közölte apa alszik.Egyszer kértem meg a párom altassa el a kicsit,hát nem jött össze.
Később a nagyobbik összerajzolta filctollal az új polóját,nekilátott festeni és elúsztatta a lakást a kicsi segítségével.Majd az összes játékot kihordták a szobájukból és a lakás különböző pontjain elhagyták.Nekem közben dolgoznom kellett számítógépen kb 2 órát.Apa addig figyel a gyerekekre címen jót aludt.

Én is szoktam sajna kiabálni,néha kaptak a fenekükre is,de igyekszem odafigyelni,hogy másképp oldjam meg.Korival már jobban tűröm a nehézségeket,ritkábban hoznak ki a sodromból.Úgy látszik hozzá lehet edződni.
A hisztiről igyekszem nem tudomást venni,általában abba is hagyják,ha látják nincs eredménye.Néha próbálkoznak vele,de főleg akkor amikor más gyereknek hiszti után megvesznek valamit és ők is látják.
 
 


A hisztinél érdekes módon a legtöbb esetben higgadtan, néha sajnos (mondjuk kb. fél óra üvöltés után) már fásultan, de nyugodtan tudok reagálni. A csattanások nálunk is akkor vannak, ha saját, vagy más testi épségét veszélyeztetik. Sajnos a hangos szó már hamarabb kiszalad, de ez is csak akkor, amikor direkt bosszantanak. A szerencse az, hogy együtt még nem hisztiztek. Valami mélységes és megmagyarázhatatlan oka lehet, de amikor egyik hisztizik, amásik csöndben meghúzódik.
Nálunk inkább az a baj, hogy Sára (3) kicsit erőszakosan játszik Mátéval (1,5) és a kicsinek túl nagy ahangja és nagyon hamar visít. Azt nagyon-nagyon nehezen viselem. Ilyenkor ki tudnék szaladni a világból. Pedig tudom, hogy ált. "csak" együtt szeretne játszani Sára, amit a magánakvaló öccse nem mindig vesz jónéven. Ilyenkor sokszor robban a bomba.

És hogy mi van a feszültségemmel? Gyűlik. Aztán egyszer robban. Van fojtott robbanás és egetrengető. Kép

Ezt olvastátok?
http://www.origo.hu/itthon/20030922csaladi.html

Solya
 
 


Sziasztok!

Akkor egy kicsit keményebb, lányom tavaly télen. 7,5 éves,ez már nem a kétév körüli dac. KÉt sztori:1.: szülinapi buli, télen, minuszokban, kb. 20 perc gyalognyira lakónál. Odafele csak hideg, visszafele sötét. Leányzó ott vastag ruhában, harisnyában. Útra rávetettem a harisnyára egy nadrágot. Hazafelé közölte, hogy márpedig nem tűri be a ruhát a nadrágba (alatta csak egy trikó), mert ronda buggyos lesz a fenekénél. Vaksötétben, senkivel nem találkozva, kemény minuszokban jöttünk haza. És semmilyen módszerrel nem lehetett megváltoztatni a véleményét. 2._ még mindig tél, kesztyűje vizes lett, de estére nem tette ki száradni (zsebre dugva), reggel induláskor derült ki. Én előkaptam 2 öröklött kesztyűt, különböző szinben, szárazok, jó méretben. Nem, ő azt nem veszi fel. Kint minusz 15 fok, gyalog plusz busszal megy a suliba, és eléggé hidegérzékeny a keze, rondán ki szokott vörösödni, meg a bőre is olyan bibis érdes stb lesz sokszor 10 perc alatt is.
Ami a közös: egyszerűen sehogy se lehetett meggyőzni a gyerkőcöt. Sem észérvekkel (pedig amúgy értelmes a lány), sem fenyegetéssel, sem ordibálással, fenekeléssel stbsbstb. A legfélelmetesebb a dologban a tehetetlenség érzés, amikor pár perc után tudom, hogy a fejem tetejére is állhatok, akkor sem fogja megtenni. (persze kompromisszumokra sem hajlott) Én ekkor ijedtem be igazán, mert ez már nem az a 3 éves dackorszak. Nem tudom, ez már a kezdőkő kamaszkori lázadás, vagy micsoda. Csak valahogy a ráhagyás sem az igazi sokszor...

Ildi

Ildi
 
 


Hiszti tényleg nincs ok nélkül. Pontosan erről van szó. Mit csináljak,ha 10-re mondom el,de mint a falra hányt borsó,semmibe sem veszi,amit mondok. Nem a feszülltség levezetéseként ütök a fenekére,hanem amikor kérem szépen,kérem erőteljesebben,és még mindíg semmi.Van amikor hiába beszél vele az ember higgadtan. Amelyik gyerek annyira konok hogy azért is megmutatja,akkor az más képpen nemnyugszik meg,csak ha véghez vitte az akaratát.

rjuli!
Te mit teszel,ha pl a fent említett helyzet előfordul? Mert van amit hiába gondolsz végig,hogy hogyan változtathatnál a helyzeten,akkor sem szabad neki.Vannak akiket nem tudsz kizökkenteni az elképzelésükből.
Tegyük fel,hogy hagyod sírni,mert amit nemszabad,azt nemszabad. Kihisztizi magát,és újra kezdi,mintha misem történt volna.Te újra eljátszod vele az egészet,és akkor hol a vég? Engedsz neki? Az sem megoldás (legalább is szerintem). Na szóval amikor napjába többször is előfordul egy ilyen hisztike,akkor azért elfogy a türelem,megemeled a hangod,s ha még ebből sem ért,akkor rá ütsz a fenekére. Ez alatt nem azt értem,hogy agyba főbe verem a gyereket,és leordítom a fejét.De igenis mindennek van egy határa,és ez felnőtként is így lesz.Az életben sokszor nem úgy történik valami,ahogyan azt elképzeltük. Szerintem erre már gyermek korban fel kell készíteni az embert. Az egyik gyereknek elég,ha elmagyarázod,a másiknak sajnos a fenekére kell ütni,hogy végre megértse.
Én sem azért emelem meg a hangomat,és ütök a fenekére,mert ez nekem jó,hanem mert néha szükséges (rossz).
Noémi
Névtelen
 


Ildi!

Elfenekelted a 7 éves lányodat? Kép
Névtelen
 


Néha azt érzem,hogy nekik nem lehet "parancsolni".Ez rossz szó tudom,de kérni sem lehet,akarni sem és egyáltalán semmit sem.Felvázolhatok több lehetőséget melyek közül választhatnak,de akkor is nagy kegy,ha valamelyiket elfogadják.Persze ez inkább a 4 évesre jellemző,de úgy látom nagyobb korban sincs másképp.Van egy 9 éves féltestvérük is apai részről. Ő is éppen ilyen nehéz eset,ha olyan kedve van.Egyébként meg egy tündér.
 
 


"Mint tanár és szülő azt hiszem, hogy óriási a félreértés a fogalom értelmezésében. A pofon nem a gyereket neveli, hanem annak a feszültségét vezeti le, aki adja, és természetesen őt minősíti. 20 éves gyakorlatom van abban, hogy az agresszió agressziót szül, másra nem jó. Aki törődik a gyerekével, odafigyel rá, beszélget vele, annak ilyen módszerekre nincs szüksége akkor sem, ha a gyerek hülyeséget csinál. Hátborzongató, ami megjelent a sajtóban a gyerekek bántalmazásáról. A környezetnek / nagyszülő, szomszéd, tanár, védőnő / sokkal jobban oda kellene figyelni és MEGAKADÁLYOZNI!!!"

En kulfoldon elek, es csak annyit kerdeznek, hogy nalatok Magyarorszagon nem bunteti a torveny, hogy VERITEK a gyerekeiteket????
Kép Kép Kép
Névtelen
 


Ez egy kicsit erős,hogy verjük a gyerekeinket.Te soha nem kaptál egy atyai vagy anyai pofont gyerekkorodban?Esetleg túl sokat,hogy most ez a véleményed?Én sem vagyok a pofon híve,de úgy gondolom nekem nem ártott,ha egyszer-kétszer rávertek a fenekemre gyerekkoromban.


Miért nem vállalod a nevedet?
Így könnyű mások felett ítélkezni.
 
 


Kedves linato!
Es az miert jobb, ha odairom, hogy ez Nora velemenye Kaliforniabol? Kép
Kerdesedre valaszolva: igen, bizony kaptam en is atyai es anyai pofonokat (nem sokat) gyerek, sot serdulo koromban is. Nagy valoszinuseggel ezek a pofonok is kozrejatszottak abban (is) hogy nem szeretem a szuleimet.Kép
Ha erdekel: en nem szoktam verni - nem lennek kepes ra!!! - a gyerekeimet. Maximalisan ELITELEM azokata szuloket, akar barmilyen formaban fajdalmat okoznak a gyerekeiknek.
Jobb, ha tolem tudod, hogy ahogy okosodik, no a pofozkodas, fenekreveres "hatasara" hazudozni kezd, sunyi lesz, nem lesz hozzad oszinte,...es nem tud megbizni benned. Erre is gondoljatok, amikor bantjatok oket.
Nora
 


Kedves Nóra!

Azért jobb,mert nem szeretek anonymussal eszmét cserélni.
Szerintem a szüleit az ember(akármilyenek is)szereti.Ez genetikailag kódolt.Lehet éppen haragudni rájuk,de akkor is a szüleink.Nélkülük nem lennénk!!!
Mindenki azt utálja másokban,amit magában sem szeret.Jó kis tükör!
Azért örülök,hogy neked mindig sikerül észérvekkel meggyőzni a gyerekeidet.
Nem hiszem,hogy a mindent ráhagyok a gyerekre nevelés hosszú távon jóra vezet.
Szerintem a lelki terror sokkal rosszabb,mint néha egy pofon.De hangsúlyozom,én sem szoktam verni őket.Egy -két popóra suhintás,persze csak finoman,az nem FÁJDALMAS.Itt nem ütlegelésről van szó.Úgy látszik félreértetted.A cikkben sem rólunk írtak.Sajnos tényleg vannak olyan szülők akik bántják a gyerekeiket,de azok nem az átlaghoz tartoznak.
 
 


Nora,
én is kaptam anno taslikat, és fenékre veréseket a szüleimtől, mégis szeretem őket, és nem lettem sunyi, hazudós és még őszinte is vagyok velük. Sőt mi több, megbízom a szüleimben. Nem vertek meg úgy istenigazából, amire szerintem Te gondolsz. Egy-egy seggrepacsi sokszor jobbat tesz adott szituációban, mint a magyarázkodás. Első, hirtelen mozdulat, beidegződés, ezt láttuk. Meg is próbálunk tenni ellene, különben ez a topic sem jöhetett volna létre! És igaz az is, hogy agresszió agressziót szül. DE! Nem lehetsz ott minden pillanatban mellette. Meg kell tanulnia bizonyos dolgokat. Ha máshogy nem sikerül, akkor így sajnos. Tény és való, hogy a magyarok eléggé temperamentumos nép. Itt Németországban eléggé kirívok a sajátságos nevelési elveimmel. Tudniillik vannak ilyeneim. És szeretném megtanítani a gyerekeimnek, hogy az úttestre nem szabad kiszaladni, hogy a játszótérnek határai vannak és azt is, hogy vannak nemszabad dolgok. Mert én ezt érzem szükségesnek. De ez bizony néha zajjal jár. Esetenként hisztiznek miatta, vagy egyszerűen csak rájuk kell szólnom. A legrosszabb, amikor direkt húznak és tudják, hogy rosszat tesznek és mégis megteszik. Ilyenkor eléggé nehézkes mondjuk egymás után rohangálva a nyugodt elbeszélgetés. A gyerek már túlhevült, ráhagyni nem lehet, mert akkor legközelebb még messzebb megy, egy legyintés a popsira ilyenkor nem biztos, hogy a későbbi sunyiságának a megalapozása. Az emberek különbözőképpen reagálnak a dolgokra.
Ne ítélj, hogy ne ítéltess!

Szerencséd van, hogy olyan nyugodt környezetet tudsz biztosítani a gyermekeidnek, ami veszélymentes és amiben nem érzed úgy, hogy túlmentek minden határon! Kaliforniában egészen máshogy süt a nap. Mondom én itt Németországban, ahol szintén.

A popsira verés pedig nema fájdalom okozásáért van, hanem figyelemfelkeltés.

A törvény pedig szerintem bünteti a családon belüli erőszakot is, de úgy gondolom ez nem nevezhető annak.

Solya
 
 


Hát, Nora Kaliforniából, ott valami másnak is kellett történnie, nem csak egy-két pofonnak! Ha valaki ki tudja jelenteni felnőtt fejjel, hogy NEM SZERETI A SZÜLEIT, akkor bizonyos, hogy súlyos sérelmek érték. És, mivel mint ahogy írod, kevés pofont kaptál, nyilván nem a pofonok hatására fordultál el a szüleidtől, hanem más, komolyabb, súlyosabb dolgok miatt. Szememben ez is bizonyíték arra, hogy nem a gyerek meglegyintése a legnagyobb vétek, amit elkövethetünk ellene.
Tudod, én is kaptam néha makarenkói pofonokat, sőt, egyszer apám a kelletténél jobban is ellátta a bajomat, amit nem tett jól, már ő is tudja, de ettől még a szülő-gyerek kapcsolat közöttünk töretlen, nem csorbult, hanem inkább erősödik. Azért, mert eközben mindent megtett értem, amit más szülők elmulasztanak. Ezalatt főként a helytállást értem, hogy a külvilággal szemben mindig az én érdekeimet védte, hogy nem hagyott a slamasztikában egyszer sem!
Azt meg egyenesen nem szeretem, amikor nagy bölcsen félrevezetik, tanácstalanná és bizonytalanná teszik a teljesen jószándékú és józalnul viselkedő anyákat az ilyen kijelentésekkel, hogy "a pofozkodas, fenekreveres "hatasara" hazudozni kezd, sunyi lesz, nem lesz hozzad oszinte". Ez, kereken kijelentem, marhaság. A gyerek nem ettől nem lesz őszinte. Ha így viselkedik egy kamasz, ott más okokat kell keresni. És biztosan vannak is.
Kíváncsi
 


Mi van? Ez most komoly?
Ez nem is kicsit durva,amit Nora ír,amivel "rágalmaz" minket!
Ki beszéllt,itt pofonról? "Veritek a gyerekeiteket"- te tudod miket írsz? Végig gondoltad,és olvastad mielőtt elküllted? Agyadra ment KALIFORNIA? Hazudni,sunyinak ,őszintétlennek lenni,nem attól lesz,hogy gyerek korában kapott néha a fenekére. Szerintem neked fogalmi zavaraid vannak a fenékre ütés,és a verés között! Szabad szellemben nevelésről van egy jó storym,lehet,hogy veled esett meg!
Egy kisfiú az anyukájával utazik a buszon. A kisfiú folyamatosan rugdossa az előtte ülő ülését. A férfi szól az anyukának,szóljon már a gyerekére. Erre az anyuka: "én szabad szellemben nevelem a fiamat,azt csinál amit akar". Erre a férfi felállt,odalépett a nőhöz,és ezt mondta: "az én anyukám engem is szabad szellemben nevelt"-és ezzel a ruhájába nyomta a szájából kivett rágógumit.
Ennyit a szabad szellemben nevelésről,és a néha jótékony hatású atyai pofonról!
Téged biztosan ütöttek,vertek gyermek korodban,úgy hogy először is egy jó pszichológust keressél fel,aki enyhítene lelki gondjaidon!
Drágám a hülyeséged téged minősít! Jó,hogy már nem mészárszékre küldessz,egy pár ártatlan popsira ütésér. Úgy minősítettél minket mintha legalábbis,étlen-szomjan ,a mocsokba hátra kötött kezekkel,lábakkal,mostoha körülmények között nevelnénk a gyerekeinket. Inkább maradtál volna csöndbe onnan a messzi kaliforniából!!!!!!

Nemírom alá,mert miért lenne jobb(legalább is agyonkultúrállt KALIFORNIAI barátnénk szerint)

Valaki Magyarországról.
Névtelen
 


Nora! Off!
Névtelen
 


Woooow! Ezt nevezem kulturalt beszelgetesnek!
OK, nem szolok bele, igazatok van...nyugodt lelkiismerettel verjetek csak tovabbra az ARTATLAN, VEDTELEN, kisbabatoknak a feneket, (ja, meg a 7 eveset nyugodtan pofozzatok csak!),lelketek rajta.Kép
Tanacsom csupan annyi lenne, ha legkozelebb "nem birtok magatokkal" akkor inkabb a ferjeteknek a fenekebe rugjatok, annak keverjetek le egy taslit, de ne azon tortenjen a feszultseg levezetese, aki nem kepes/nem tud visszautni!
Nora
 


Sziasztok többiek!
Itt Ausztriában is törvény sújtja azt, aki veri vagy veszélyezteti a gyerekét. Ami nyilván nagyon helyes is, de jellemzően túllőnek a célon. Például egy alkalommal a férjem a csatornaparton sétált a gyerekekkel, és arra lett figyelmes, hogy a rakpart szélén bosszantják egymást a fiúk, hogy már szinte bele is estek. Mivel a helyzet több volt, mint veszélyes, a legnagyobb, akkor 11 éves kapott egy taslit. Erre odapenderült egy 16 év körüli fruska, és keményen a sarkákra állva kioktatta a férjemet, hogy ha nem tudná, ez Ausztria, itt törvény védi a gyerekeket, és ez égbekiáltó, amit csinált, tehát rendőrt hív. (A férjem nem várta meg a történet végét Kép)
A másik esetben a párhónapost vittem kenguruban, és a gyerek feje hátrahajlott benne. Tudni kell, hogy az én gyerekeim mind "lógó fejű csecsemők" voltak, ahogy a keresztanyám nevezi őket. Hanem egy öregasszony letámadt, hogy mit csinálok én azzal az ártatlannal, mindjárt rendőrt hív. (Ezeknek ez a mániájuk Kép)
Ezenközben azt látom, hogy itt a gyerekekre annyira ráhagynak mindent, hogy az már nekem, magyarnak elképesztő. És én inkább ezt nevezném veszélyeztetésnek. "Jobb" esetben csak erkölcsi, szellemi, de néha testi veszélyeztetést is eredményez az abszolút ráhagyás.
Véleményem szerint a sok felnőttkori beilleszkedési és lelki probléma egyik oka (most itt a fiatal felnőttekről beszélek) éppen az, hogy gyerekkorban túlságosan megvédték őket a konfliktusoktól. Felnőttként is nagyon sok elutasításnak, rendszabálynak, akár terrornak - nem terrortámadásra gondolok - vannak kitéve az emberek, és ha nem tanulják meg gyerekkorban azt, hogy alkalmazkodni kell, mert különben..., akkor később sokkal nehezebben tudják ezt megérteni. (Megengedem, nem a legjobb szavakkal fejeztem ki magam, de remélem, értitek Kép)
Magam úgy vagyok vele, ahogy Zsuzsa: a reakcióim nagymértékben függnek attól, hogy én éppen milyen lelkiállapotban vagyok.
Folyt. köv, most balhé van itthon.
Kíváncsi
 


Mivel nekem még csak 1 éves a kisfiam nincs túl sok ilyen tapasztalatom, de egy dolog nálunk mindig beválik. Megfigyeltem, hogy a gyerkőc akkor teljesen hibbant, amikor ÉN is az vagyok. Vagyis legtöbbször azt "veszi le", hogy a mama nincs jól a bőrében, ezért Ő is nyafi és kibírhatatlan lesz. Ez persze ördögi kör, Én is egyre idegesebb Ő is,.... Tehát erre való nálunk az összebújci: vagyis a karomba kapom, leheveredünk a nagyágyra és elkezdem nevetgélve puszilgatni és bökdösni, símogatni. Van, hogy 1-2 percig kiabál, mert nem tetszik neki, de utána mindketten rájövünk, hogy a legtutibb összebújva hülyéskedni és minden más (és mindenki más) tehet egy szívességet. Ez úgy kb 10 percig tart és utána minden teljesen OK. Azt viszont nem tudom jó lesz e a módszer mondjuk 2 év múlva KépKépKép.

PIldi!
Én állítólag egy nagyon szófogadó gyerek voltam, de tisztán emlékszem hasonló esetre. Lehettem vagy 5 éves (még ovis), amikor az anyám egy olyan pulcsit akart rám adni, amit ki nem állhattam (szúrt, és egyébként is utálatos darab volt). Nem ragozom, az eset pont úgy zajlott, ahogy nálatok: az anyám (szegény)a végén már fenyegetett mindennel de én biztos voltam benne, hogy AZT a pulcsit tuti fel nem veszem. Ne kérdezd, hogy miért, de ha megvert volna sem vettem volna fel. Mivel én jól emlékszem ezekre gyerekkoromból valószínűleg én a helyedben kesztyű nélkül vittem volna le (1x kibírja) és a derekára kötöttem volna egy pulcsit (höhö a "buggy" tényleg elég izé KépKépKép).
Szerintem remek kiscsaj KépKépKép. Van elképzelése a dolgokról és ahhoz ragaszkodik is. Biztos véghez fogja vinni az életben, amit akar KépKépKép.

Milla
 
 


Hűha Lányok, mire hazajöttem a munkából, csinos kis vita alakult ki!
Most csak röviden , mert holnap utazunk, és még csomagolok.
Tehát: Amerikában (bocs USA) lehet, hogy büntetik a gyerekverést, mert az agressziót szül. Igaz. De: Egy kolléganőm mesélte, hogy tanított néhány évig USA-ban (nemtom melyik államban)Az isk-ban a gyerekek csak óra alatt mehettek WC-re, mert az egyik héten egy diák AGYONLŐTTE a társát az illemhelyen. Az igazgatójuk azt monta, hogy ha a tanárt le k...anyázzák, akkor azt ne hallják meg.
Hát ennyit a demokratikus, kulturált, intelligens stb. stb. USA-ról.
Lányok! NYitok a GYereknevelés alatt egy HAtárok a nevelésben topikot, gyertek oda is!
Most megyek, három nap múlva jövök!
Zsuzsa
 
 


Sziasztok!

Na, szuper, van, aki bevallja, hogy biza vannak esetek, amikor tehetetlen, és vannak a szuperek(?), akikkel ilyen nem fordul elő, és akik elitélik előbbieket. Szerintem inkább tanácsokat adhatnának, mit tennének ilyenkor. De ne azt, hogy ilyen velük úgyse fordulna elő, mert igy és igy nevelik kezdettől a dedet, és ezért ilyen szitu tuti nincs, mert ebből csak koppanni lehet, amikor belepottyan az ilyen szituba a tökéletes mamika.
Én bevallom, hogy suhintottam már rá a 7 éves dedre (már azóta 8), nyugodt szivvel vallom be, mert tudom, hogy igen ritkán fordul elő, hogy idáig fajuljon a dolog. (összes gyerek per év viszonylatban egy kezemen meg tudom számolni) De örvendenék, ha konstruktiv hozzászólásra is ragadtatnák magukat a tökéletesek!

Ildi

Ildi
 
 


Elfelejtettem: nehogy egy-két okostóni miatt elfajuljon a beszélgetés, ezért próbáljunk tippeket gyűjteni, hogy ki mit csinál a feszültségei ellen.
Nekem néha bejön, hogy ökölbeszorítom a kezemet és becsukoma szememet.
Zsuzsa
 
 


Pedagógus Nora!

Hallottál te a makarenkói pofonról?
Névtelen
 


Milla!

Igen, az lett a vége, ment kesztyű nélkül. Én meg megtanultam megérezni rajta, hogy mikor van az, hogy úgyse tudok hatni rá, ilyenkor ált. feladom. Öntudatos, hááát én inkább makacsnak nevezném, de ez az összesre igazKép. MOndjuk a fiúkra a végén mindig sikerül hatni, a leányzó a legvészesebb.

Zsuzsa: 10-ig számolni! Ez a klasszikus javallat ezekre.

Meg gyerekkoromban elmentem egy pohár vizet inni, lehet, ez most is működne, anno nagyon meg tudtam nyugodni tőle.

Ildi

Ildi
 
 


Kedves Nóra!

Szó nincs arról,hogy az ártatlan,védtelen gyerekeken vezetjük le a feszültséget.Értsd már meg,nincs szó verekedésről,ütlegelésről.
Abszolút bírunk magunkkal.De úgy látszik téged nem lehet érvekkel,hozzászólásokkal eltántorítani a saját véleményedtől.


Zsuzsa!

Én szoktam tízig számolni magamban.Az is megjárja.Nagymamám módszere az,hogy írjam fel minden nap ami felidegesített.Vasárnap olvassam át,húzzam ki ami nem is volt olyan komoly.Így kiderül mennyi fölösleges dolog miatt bosszankodunk.
 
 


Bocsi. Amikor elkezdtem írni még nem volt látható Ildi üzije.
 
 


Szerencsére nem tudok válaszolni arra a kérdésre, hogy mit csinálok, ha 20x hiába mondom, vagy leveti magát a földre vagy sikítozik, mert nálunk ilyen soha nincs, de tényleg. Nem azért, mert mintagyerek, hanem azért, mert én úgy nevelem első perctől kezdve, hogy csak nagyon kevés dologra mondom, hogy nem, de abból akkor nem engedek. Így, ha azt hallja, hogy "nem", akkor fut még 1-2 tiszteletkört, hogy "hátha", de tudja, hogy hiába. Mielőtt( ez fontos, hogy ne menet közben változtassak) válaszolok neki, végiggondolom, hogy mi lesz, ha engedek, vagy fontos- e tiltanom. ha úgy döntök, hogy ez bizony kardinális kérdés, akkor nem gondolom meg magam, ha viszont úgy érzem, hogy semmilyen befolyással nem lesz a jövőjét illetően, ha engedek, akkor engedni szoktam.Nálunk legtöbbször a higgadt, határozott hangú tiltás elég, max. egy kicsit erősebb hangsúllyal. Ha valamiért nagyon hisztizik vagy sír, akkor végiggondolom, hogy teljesíthetem-e azonnal, akkor az a feltétel, hogy abba kell hagyni. Vagy megbeszéljük, hogy most nem, de holnap, vagy ekkor vagy akkor lehet. Vagy, ha olyan dologért megy a műsor, amit egyáltalán nem lehet, akkor fel szoktam ajánlani, hogy válasszon másik programot, tárgyat, akármit, abból a kategóriából, amiért műsorozik. És akkor azt tudom mondani, hogy vagy választ mást, vagy nincs semmi. Akkor már mindjárt jó lesz a másik dolog is. Ha épségről van szó, akkor nincs mese. Elmondom, hogy mit nem szabad, azt is, hogy miért, és, ha mégis megteszi, akkor csapok egy kicsit a kezére. Ettől úgy ki tud borulni, pedig egyáltalán nem fáj, csak lelkileg. De arról nem óhajtok vele értekezni, hogy miért szökött ki a parkból, miután megbeszéltük, hogy tilos. Ilyen kis kézrecsapást is olyan ritkán kap, hogy napokig beszél egyről, bár akkor már csak érdekességképpen meséli, nem szomorúan.
Onnan is tudom, hogy nem csodagyerek, csak jól működik ez a rendszer, mert pl. az apjával sokszor cirkuszol, mert ő nem így beszél vele, hanem a hagyományos módon. Egyszer mond v.mit, utána már felemeli a hangját, harmadjára fenyeget, és hamarabb eljár a keze, mint nekem. Így aztán menne a műsor ugyanúgy, mint más gyerekeknél, csak általában közbelépek. Erre persze mindig pipa lesz, hogy minek szólok bele, de végül belátja, hogy igazam van, mert mindenki megnyugszik, és az adott kérdés is megoldódik. Csak arra nem képes, hogy legközelebb ne ugyanúgy kezelje a konfliktust.
Pont most megy az Mtv1-en az Este, és a gyerekverés a téma.
 
 


Sziasztok!

Először is arról, amiről a topik szól. Hogyan kezelitek a hisztit.Mi így: Amikor a hiszti otthonunkban indul be: Zsombi, ne kiabálj, mert nem értem, amit mondasz. Mi a baj? Elmondja. Vagy nem. Ha nem akkor: nem értem, amit mondasz, így nem tudok segíteni.Ha elmondja és nem megoldható, akkor kínálunk alternatívát, ha van. Vagy elfogadja, vagy nem, de a kérdés lezártnak számít.Ha ordít tovább, akkor a problémamegoldás már csak a hiszti elhallgattatásáról megy. Az eredeti kérdés így, vagy úgy lezártnak számít. Az elhallgattatás pedig szorosan összefügg a szobájával, ahol kítűnően lehet gondolkodni az élet nagy kérdéseiről, pl hogy hisztizünk-e értelmetlenül, vagy bántjuk-e anyát, vagy apát. Az ajtón van kengururács, amit sem kinyitni nem tud, se átmászni rajta (egyelőre).Nálunk 5 percnél tovább egy hiszti sem tartott még. Illetve egy volt, a kocsiban, de akkor megálltunk, kivettem a gyerekülésből, kiraktam a járdára és azt mondtam, hogy aki így üvölt, az nem szállhat be az autóba. Üvöltött még egy percet, aztán leguggoltam és megkérdeztem, hogy odajön-e, akkor odafutott és felmászott az ölembe. Lehet, hogy még lesz rosszabb, de egyelőre sikeresnek érzem a technikát (2 éves múlt).
Amitől kiborulok (és kiabálni is szoktam olyankor) ha a kicsi ordít, okkal vagy ok nélkül és tehetetlen vagyok, akkor a nagy úgy érzi, hogy rá csak akkor figyelek, ha ő is bőg, mint a bőgőmajom. Akkor elmondom, hogy ne hisztizzen csak azért, mert Prücsi bőg, mert attól csak kiugrok az ablakon, az pedig senkinek sem jó. Ha egyedül vagyok otthon velük (esti programok,vacsi, fürdés, lefekvés) akkor előre tisztázom a nagyon okos Zsombival, hogy ma nincs hiszti, mert egyedül vagyok és igen rosszul viselem ilyenkor ezt.(azaz előbb jön a szobában gondolkozás és esetleg az egyedül elalvás)Használ.
Apa feszültséglevezetésnek elüvölti magát és mondjuk az asztalra csap. Kifejezetten Zsombi előtt, hiszen jó, ha a gyermek is tudja, hogy vannak olyan határok, ahonnan (számára)kiszámíthatatlan reakció lehet a következmény. Ezt a határt nem célszerű átlépni. Még akkor is bejött eddig, amikor semmi más nem volt a gyermek célja, mint korai agyvérzést hozni az apjára.

Kérdés a tapasztaltakhoz. Mikortól képesek érezni a gyermekek, hogy valami idegesítően nem vicces (amikor mi már régen jelezzük ezt szóban és metakommunikatíve)? És milyen életkortól érdekli őket?

Nora!
Csatlakozom az előttem szólókhoz. A gyermekeink akkor kapnak figyelmeztető ütést a pelenkával bélelt popsijukra(gondolom a többiek is így vannak vele) amikor a drága gyermek jól tudottan tilos ÉS ön-, vagy közveszélyes dolgot csinál.
Hogyan fegyelmezel meg egy kétévest, akinek eddig 300x mondtad el, hogy ne motorozzon ki a parkolóba (mert jöhet egy autó, ami, ha nekimegy a Zsombinak, akkor az nagyon fog fájni és a Zsombi sírni fog), amíg bezárod a garázsajtót, a babakocsis kisebbik után, ami mind a két kezedet lefoglalja és a parkolónak háttal tudod csak véghezvinni?
Vagy, ha már kétszer kiborította az innivalóját direkt. És persze nyíg, hogy szomjas.Megígértem neki, hogy ha még egyszer megteszi, akkor a kezére fogok csapni. És tényleg! Ha még egyszer kiborítja, akkor a kezére csapok. Ezek szerint ezt teljesen rosszul csinálom. Mondd meg, hogy Te hogyan oldanád meg az ilyen szituációkat. Mert eddig csak ítélkezésedet hallottuk, alternatív megoldásokat nemigen. Itt a lehetőség, hogy bebízonyítsd, hogy mennyivel okosabb, ügyesebb vagy!
A másik probléma a védtelen gyermekek bántalmazása, akik nem tudnak visszaütni. Mindkét gyermekünk életében van olyan szakasz, amikor arra tud elaludni, hogy fexik a hasán és ütögetjük a fenekét. Képzeld el, hogy milyen nehéz volt kitalálni, hogy hogyan tudunk neki segíteni! Bőg, mint a szamár, mert álmos és nem képes egyedül elaludni. A 4 hónaposnak még hiába mesélsz, és mellesleg hiába sétálsz vele, ringatod, vagy szoptatod meg 12-edszer is. A szükséges ritmus és erősség hetente változik, de annál sosem jó gyengébben, minthogy billegjen a feje is. Ennél nagyobbat sosem fogok a popsijára csapni (pelusos popsikról esik szó), akkor sem, amikor 32edszer indul el a tiltott konnektor, virágföld felé, miközben vigyorogva szemléli a válla fölött a szememet, hogy mit szólok hozzá, hogy pont ellenemre tesz. Akkor most bántalmazom azt a szegény nyomorultat????

Snoopy
snoopy
 


Nora!
Szerintem gyere még, de én arra lennék inkább kíváncsi, hogy te hogyan oldod meg a cikis helyzeteket? Szóval az olyanokat, amikor mi itt M.o.-on suhintunk egyet a gyerek fenekére. (Jelzem, a pofont nem nagyon tartom elfogadhatónak, az azért már megalázó, de a fenékreverés szerintem nem komoly dolog)
Szóval mit csinálsz akkor, amikor a gyereked a szemedbe röhög, vagy 80-szori rászólásra sem fogad szót?
Vagy te szabad szellemben neveled a gyerekeidet, és semmiért nem szólsz rájuk?
Hány gyereked van? Mekkorák? Milyenek? Nyugodtak, elevenek?

Más, de még mindig Hozzád: Szerintem egy gyerek csakis lelki dolgok miatt utálhatja meg a szüleit! Ha ütik is néha (no nem agyon), de közben szeretik, védik, érzi a gyerek, hogy számíthat a szüleire, ott biztosan nem fordul elő olyan, hogy megutálja őket!
Ha te ilyen rossz gyermekkort szenvedtél el, maximálisan megértem, hogy nem ütöd meg a gyerekeidet, de azért nem kell bennünket bitófára küldeni!

És még egy nagy kérdés. Itt M.o.-n is kezdenek a lurkók nagyon is tisztában lenni a jogaikkal. És vissza is élnek néha velük.
Mi van, ha a csemete, mert zabos a szülőkre, feljelenti őket, hogy megverték? Pedig ez nem is igaz! És egy fenékreverésnek ugye nics nyoma! Bezárják a szülőket, mert a kölöknek így tartotta kedve?
Szerintem a fene nagy jogok miatt tart ott a közbizt. USA-ban, ahol tart, és ezért nagyobb a tanárok halandósága is.

Mellesleg szerintem az osztrák rendőr is röhögve fordított volna hátat, ha megtudta volna, hogy fenékreverés miatt hívták!
Ezt a törvényt a komoly bántalmazás, a rendszeres durva verés miatt hozták meg!!! És mi ezt nem műveljük a gyerekeinkkel!!!

Szóval szerintem a többiek is szívesen látnának még építő jellegű h.sz.-okkal, ill. a kérdéseimre adott válaszaiddal!
(Tudod, azért itt M.o.-n fontos a név, még ha nem is az igazi, de szeretjük megnevezni valahogy azt, akivel beszélgetünk. És azt sem volt lényegtelen megtudnunk, hogy te más kultúrában élsz.)
Márti
T-Márti
 


RJuli,

megnéztem a profilodat, és jól tippeltem, lányaid vannakKép. Ez a "kevés dologért nem, de az nagyon" nálunk azért nem jön be, mert az én kisfiam 5 percen belül 40 olyan dolgot tud csinálni, amire MUSZÁJ nemet mondanom. Sokszor kínomban röhögök, mikor ez a nevelési elv eszembe jut, és azon meditálok, hogy mit engedjek? Rángathatja a vasalódeszkát? Vagy nyitogathatja a mélyhűtőt? Felemelheti a kistesóját? Felmászhat a fiók fogantyúin a komódra? stb.
A másik a hiszti. Nem tudom, más gyerek hogy szokta, de az én porontyom úgy üvölt, hogy meg se hallja, amit mondok, tehát mindennemű magyarázat és tsai. esélytelenek. Szerencsére most ezügyben szélcsend van, de volt néhány embertpróbáló hónapunk.
Azt vettem észre, hogy a "magyarázzunk el mindent, hassunk az értelmére, stb" elveket vallók szinte kivétel nélkül nyugodt kislányokat nevelgetnekKép. Vagy nyugodt kisfiúkatKép.
Szoktam mondani a páromnak, milyen szerencse, hogy a fiunk született előbb, mert ha a kiscsaj jön, akkor biztos marhára elszálltam volna a szülői képességeimtől, és nem vettem volna észre, hogy szimplán csak mázlim vanKép. És mekkorát koppantam volna, mikor megszületik szélvészke!

Zulu

Kép

Kép

Kép
 
 


Jaj, még valami. Kezdőként akkor szembesültem először a problémával, mikor a határozott NEM!-re(határozott hang, összevont szemöldök, ahogy a könyvek írják) a kölök hangos kacajjal reagált, mert Ő még ilyen csuda dolgot nem hallott az anyájátólKép. Itt egy kicsit elbizonytalanodtam...

Zulu

Kép

Kép

Kép
 
 


Rjuli! És is ugyanígy csinálom! Olyan dolgot nem tiltok meg, amiből senkinek (tárgynak sem!) nem lehet baja. Minek? A ruhásszekrényt vissza tudom pakolni. Viszont a többi esetben következetes vagyok. Kategorikusan nemet mondok, maximum alternatívák felajánlása.
Csak sajnos az eredmény más nálam. Drága lánykámnak vagy az kell, amit a fejébe vett, vagy semmi, tehát megy keményen tovább a hiszti.
Olyanok miatt, mint Pildi példái nem akadok ki, valahogy megoldom máshogy (pl. derékra kötött pulcsi), vagy hagyom a fenébe.
Van még egy módszerem, de elég sok gyakorlást és empatikus képességet igényel. Próbálom előre megérezni, mi az, ami hisztibe torkollhat. Ezt eleve köröltekintőem adom elő. Pl. ha gyógyszert kell bevenni, új ételt kell megkóstolni, másik ruhát kell felvenni. A megelőzés elég hatékony, de hiszti közben már semmit nem tudok tenni eltökélt lánykám vasakarata ellen.
Persze nem mindent lehet megelőzni, sőt, a nagyját nem, de azért ez is valami.

Hogyan higgadok? Hát ha épp magamnál vagyok annyira, hogy eszembe jusson lehiggadniKép, akkor a legutóbbi elcs...tt hisztinkre gondolok, amikor pl. eljárt a kezem, és hogy utána milyen vacakul éreztem magam. Vagy eszembe jut, mennyit is vártam erre a kis csodára, aki most mellesleg épp a sírba készül engem tenni. Kép
Márti
T-Márti
 


Na, visszajöttem Kép
Nekem őrült szerencsém volt, mert az első három fiam kicsi korában szinte mintagyerek volt, úgy értem, hogy nem sokat hisztiztek, és elég jól meg lehetett értetni velük, hogy más a téma, mint amit ők kitaláltak. (Persze voltam én is olyan helyzetben az elsővel, aki ráadásul akkor még egyetlen volt, hogy nem tudtam mit kezdeni az adott helyzetemmel, ettől feszült voltam, ő pedig kiállhatatlan, mire én kiabáltam és a fenekére ütöttem - na ez volt az a helyzet, ami tényleg a szülő feszültséglevezetése. Hamar észbekaptam, hogy velem van valami baj, nosza, megoldani, de addigra már kapott ős is. Sajnos.)
Hanem a negyedik! És ezt figyelmedbe ajánlom, Juli! A negyedik, most 29 hónapos fiam bepótolja, amit a többiek elmulasztottak, az biztos! Noha ugyanúgy nevelem őt is, mégis, kezdettől, szinte az első éjszakától fogva igyekszik bebizonyítani, hogy az ő akarata erősebb az enyémnél. (Úgyhogy nem biztos ám, hogy csak a nevelésed miatt olyan problémátlanok a gyerkőcök!) Eleinte csak az örökös éjszakai felriadások - amelyeket véget nem érő bőgések követtek - fűszerezték az életemet, majd jöttek a verekedések (persze ez életkori sajátosság, nem deviancia, de nekem azért mégis új volt), ma meg az irtózatos ordítás mindenért, amit el akar érni, de nem tud velem megértetni - merthogy nem beszél még a kis géniusz. Kép
Amikor ilyen, én a pillanatnyi lelkiállapotom függvényében, de persze lehetőleg önmagamat tudatosan kontrollálva, viszonylag higgadtan rácsukom az ajtót. Nincs gond, mert ki tudja nyitni, akkor jön ki, amikor akar, de mégis képes 20-25 percig is bőgni így. A többiekkel bejött, vele nem, amit Milla is írt, hogy elbohóckodjuk a dolgot. Őt nem lehet így eltántorítani a bőgéstől. Csak amikor lehiggadt, akkor lehet közelíteni felé. Akkor megint kezes egy ideig, majd minden kezdődik előröl. Kép Ha már túllőtt minden célon, akkor igyekszem bevetni Apát: vidd innen ezt a kölyköt, mert megharapom! - Érdekes módon amikor én már tényleg nem bírok magammal, akkor Apa egész türelmes tud lenni, máskor viszont pont ő, aki alapvetően higgadt, úgy támad rá a srácokra, hogy nekem kell közbelépnem: ugyan, ne ilyen hangon beszéljen már velük! Szóval így azért egész jól kiegészítjük egymást. Kép
A tettlegességről. Mármint újra. Szóval azt hiszem, az első gyerekeknek a legrosszabb a helyzetük e téren. Amikor az ember még gyakorlatlan, könnyebben eljár a keze, legalábbis én ezt tapasztaltam magamon. Ennek nem is az a fő oka, hogy nem találna az ember akkor még más jó megoldást, hanem inkább szerintem az ijedelem. Jön egy helyzet, amit rémisztőnek tartasz, amit nem tudsz adott pillanatban megoldani, nem látod be a következményeit, de aggaszt, hogy nagy baj lesz. Ilyenkor csapsz. S mivel a többediknél már tudod, hogy nem történik jóvátehetetlen, ha nem akkor pakol össze, amikor mondod, hogy mi van akkor, ha a bőgésével felveri a szomszédokat, hogy na és, ha nem jelesre tanulta meg a leckét, hogy el fog múlni az, hogy kiveszi a pénzt a pénztárcádból, szóval mikor mindezt már tudod, akkor már nem jár olyan hamar el a kezed. Meg persze azt is át kell élni ehhez, hogy a tettlegesség tényleg nem túl eredményes. Legtöbbször még azonnal sem, főleg nem hosszú távon. A kölyök, mivel még szellemileg éretlen arra, hogy megértse, mit akarsz, nem tudja az ütést értelmezni, legfeljebb megijed, ami adott pillanatban, amikor veszélyhelyzet van, célravezető lehet, de a lényeget úgyis csak akkor fogja föl, amikor már meg sem kell üsd miatta.
Na csak hirtelen Kép most ennyi.
Kíváncsi
 


Zulu!
Nyugi! Vannak ám szélvészke kislányok is! Az enyém az! Egy fiú is bele van építve valahogyan. Kép
Igazad van abban, hogy a "elmére hatás" tanácsai ált. csendes gyerekek szüleitől jönnek.
A szélvészke gyerekekre ez hatástalan. Kiröhögnek! A lányom is engem!
De tudod mit! Én imádom, hogy ilyen! Kép(Kivéve, mikor az idegeimet tépkedi.)
Márti
T-Márti
 


Kedves Zsuzsa, többiek!

Nekem már abban is sokat segített a topic megnyitása, hogy tudom, nem vagyok egyedül, más is kiborul néha a lurkó kitartó bosszantása eredményeképpen.
Akár én is nyithattam volna ezt a topicot, annyira találónak érzem önmagamra nézve a nyitó üzenet sorait.

Sokszor már reggel azzal az elhatározással kelek fel, hogy nem, ma nem hagyom hogy kihozzon a sodromból 2 és fél éves kisfiam, nem, ma türelmes leszek, nem lesz kiabálás, nem lesz kézre- fenékre csapás, odafigyelek... Ma tojok az elmaradt házimunkákra, nem érdekel ha nincs elmosogatva, ha minden szanaszét hevel a lakásban, ha órák óta gyűrődik a mosógépben a ruha és nem jutok el oda hogy kiteregessek... nem, ma nem próbálok majd a gyerek rovására tökéletes háziasszony, szakácsnő, takarítónő stb. lenni, hogy aztán mikor nem bírok mindent egyszerre és Ő elkezd hisztizni mert nem a macis poharába adok neki vizet (ami éppen a mosatlan edényhalom alján büdösödik valahol a tegnapi kakaómaradvány lerakódással) Kép nem fogok kiborulni, nem fogok ráüvölteni, és ajtót csapkodni... szóval mindezt szilárdan elhatározom korán reggel mielőtt az ágyból felkelnék. Aztán egész jól megy is egy darabig... míg mondjuk azt nem látom hogy a békésen játszogató 7 hónapos öccsét fejbeveri a dömperjével és kitépi a kezéből a játékát. Öcsi keservesen bömböl, nekem meg elborul az agyam, fogom a bátyját és bizony becibálom a szobájába és dühösen elfenekelem (3-szor csaptam a fenekére). Azonnal megbántam persze, tudtam rögtön hogy ez "hirtelen felindulásból" volt, a saját tehetetlen dühöm levezetésére...
De hát ki ne lenne dühös ha látná hogy a pici védtelen babát a nagyobb, erősebb, okosabb fiú előre megfontoltan, komisz módon veszélyezteti, a szeme láttára?

Aztán persze azt sem tudtam, melyiket vígasztaljam, a kicsi még mindig fájdalmasan sírt, a nagy is ijedten szipogott a szobájában, Anya... Anya... brühühühűűűű, gyere be, nem leszek rossz, nem bántom Öcsit... Kép
Én is elbőgtem magam a kétségbeeséstől és az elkeseredéstől, hogy nem tudok egy ilyen helyzetet okosan, higgadtan megoldani..
Valószínűleg magamat okoltam, hogy miért nem tudtam megakadályozni inkább, hogy bántsa, miért nem voltam ott, stb.
És azon is sokat gondolkodtam már, hogy ha még soha de soha nem fordult volna elő, hogy a fenekére, kezére csapok a 2,5 évesnek, akkor lehet hogy neki sem jutna soha eszébe, hogy az öccsére csapjon, stb... Mert nem is tudná talán, hogy ilyen van. Erre a férjem azt mondja, hogy az óvodában úgyis megtanulja.....

Ez a mai eset nagyon elkeserített, legfőképpen az, hogy önmagamat nem tudtam kontrollálni, és igenis, a saját mérgem, haragom, idegességem, tehetetlen dühöm levezetését szolgálta az a három fenékre verés. És sajnáltam utána nagyon, hogy ez megtörténhetett, mert láttam a fiamon, hogy megijedt tőlem, és ez borzasztó érzés volt.
Utána bementem vele kettesben a fürdőszobába, lemostuk a könnyeit, leguggoltam mellé, megölelgettem és a fülébe sugdosva elmondtam neki, hogy anya most nagyon mérges volt, mert látta, hogy Öcsit bántod, és nem szabad ilyet csinálni, mert Öcsi sírt és ez nagyon fájt neki, és már nincsen semmi baj, de legközelebb ennek nem szabad előfordulnia, mert nagyon kell vigyázni Öcsire, Ő még kicsi, simogatni kell, meg szeretgetni, vigyázni kell rá.... és igen, bocsánatot kértem tőle, amiért "kikapott", mondtam hogy ne haragudjon, de nagyon mérges voltam, és kijöttem a sodromból, stb. Megpuszilgattuk, megszeretgettük egymást, és utána vidáman ugrándozva ment játszani a testvérével, és vigyázott rá! Tudom hogy nem a fenékreverés hatására, hanem a beszélgetésére, ami utána jött. Jobb lett volna, ha a verés kimarad, uralkodom magamon, lehiggadok (nehéz egy nagy piros púppal a fején keservesen síró kisbaba mellett), és higgadtan megbeszéljük. Nem sikerült. De talán nem olyan nagy baj, ha néha az ember kijön a sodrából - ha azt később belátja, és ezt a gyerekkel szemben is érezteti. Kell, hogy a mérleg másik serpenyőjébe is kerüljön, hogy az érzelmi kilengések, ha már időnként elkerülhetetlenek, egyensúlyban maradjanak.

És ne feledjük, nem lehet valaki mindig kedves, aranyos, megértő, türelmes stb... az életben igenis előfordulnak nehezebb pillanatok, konfliktusok, melyeket így vagy úgy kezelni kell, és ezt a gyerekek is hamar megtanulják.
Én a fiammal annyit hancúrozom, játszom, szeretgetem, dédelgetem, hogy biztosan tudja hogy szeretem és bízhat bennem és fontos nekem stb... ha nagyon ritkán túlcsorul a pohár, és előfordul hogy a kezére csapok (vagy a fenekére) attól még biztosan nem csorbul meg az anya-gyermek viszony köztünk.

Na, nem folytatom tovább....... remélem nem kapok súlyos földbetiprásokat, mert már így is ki vagyok teljesen, és nap mint nap felteszem a kérdést - jó anya vagyok-e, mit rontok el, miért kell azzal az elhatározással felkelnem, amit irományom elején ecseteltem?

Üdv: Kitti
Kitti
 


Kiváncsi!
Ez az! Az én lányom pont olyan, mint a 4. gyerkőcöd. Képes félóráig bőgni a szobában, ahová betettem (kitárt ajtó mellett!). És bár ő nagyon is tud beszélni, a hisztik alkalmával elfelejti ezt. Ez gond akkor, amikor "csak úgy" elkezd ordítani, és én próbálom kideríteni, mi a baj.

Igen, ahhoz az optimizmushoz több gyerek kell, ami belőled jön! Irigyellek érte, és gratulálok!
Nekem csak egy gyerekem van, de igyekszem mások esetiből okulni. Náluk is elmúlt, nálunk is el fog múlni. És tényleg: visszanézve semmi sem tartott kibírhatatlanul sokáig.
Hiszen kibírtuk!Kép
Márti
T-Márti
 


Kitti!
Csak egy kérdés, nem szeretnék túl sok lenni.
Akkor is ennyire hatásos lett volna a fürdőszobai beszélgetés, ha előtte nincs a fenékreverés?
Ezzel nem a verés mellett szeretnék állást foglalni, de érdemes belegondolni...
Márti
T-Márti
 


Márti,
tudom, jómagam is ilyen voltamKép. Anyukám dühödtebb napjain azt sóhajtozta, hogy reméli, MINIMUM ilyen kölköm lesz nekem is. Bejött nekiKép.
De remélem a lányom megmarad olyannak, amilyen, mert két szélvész már sok lenne csapzott idegeimnek. Egyébként én is imádom, hogy ilyen eleven a kisfiam, hiába érzem sokszor, hogy a Hárson lenne a legjobb helyemKép.

Kitti,
ne izgulj, én is minden nap azzal kelek, hogy megfogadom, ma a türelem szobra leszek. Én ugyan nem szoktam odacsapni (bár egy eset volt, nem is olyan rég, hogy odalegyintettem a popójáraKép), csak kiabálok, de ezt nagyon utálom.
A konfliktuskezelés (-kerülés) kérdésében is egyetértek, igenis meg kell tanulni, hogy vannak határok, és anyuci nem fogja füligérő, elkínzott mosollyal elmagyarázni ezeregyedszer, hogy miért nem csapjuk le a bögrét a földhöz, miután kiürült, hanem biz rikoltozni kezd. (komolyan, volt egy -szerencsére rövid- időszak, amikor a srác nagyon mókásnak találta, ahogy tárgyak összetörnekKép)

Zulu

Kép

Kép

Kép
 
 


Én meg naponta kérdezem meg a sokkal nagyobb, sokkal értelmesebb és sokkal tapasztaltabb "nagyfiaimtól" (12, 7, 5), hogy miért várják meg, amíg ordibálok, miért nem hallják meg, hogy már 5-10-szer szépen, majd kevésbé szépen, de határozottan megkértem őket valamire???
Egy dolgot ne felejtsünk el: a gyerek is tudja, hogy mivel bosszant, és ha már tudja, alkalmazza is!
Másik: vajon nem kell a gyereknek otthon megtanulnia azt, hogy bizonyos dolgokkal ki lehet hozni a másikat a béketűrésből? Vajon helyes az, hogy bármit csinál, mi csak higgadtan elviseljük?
Vagy: vajon jó-e az, ha mindig tankönyvízűen, előírásosan "helyesen" viselkedünk, és gyermekünk, felnővén, azt érzi majd: Úristen, az anyám tökéletes! Ezt hogy fogom túlszárnyallni? Nem kell-e nekik is megadni egy kis esélyt arra, hogy szelektáljanak: ezt anyám rosszul csinálta, majd bezzeg én milyen jól fogom? (Hadd higgye, neki is lesz 10-20 éve rá, hogy újabb "esélyt adjon" a gyerekeinek Kép)
Kíváncsi

ui: Kitti, nincs annál természetesebb, mint hogy az ember a kisebbet védi. Még ha fáj is, hogy a nagyobb, aki szintén kicsi, emiatt pillanatnyi időre háttérbe szorul. És igen, ahogy T-Márti mondta: kellett az indulat ahhoz, hogy a baba megértse, amit mondasz!

Igen, az indulatok. Hányszor van úgy az ember, hogy csak akkor tudja az érzelmeit, a gondolatait igazán jól megértetni a másikkal - a felnőttel is -, ha indulatos! Egyrészt a másik akkor hiszi el a mondandó lényegét, másrészt sokkal jobb érvek törnek elő az emberből a stressz (ave, Selye János!) hatására.
 


Rjuli! Irigyellek a nyugodt a gyerkőcökért! Én is hasonlóan próbálom őket kezelni, kevés tiltás, de az tiltás. pl. az indító hozzászólásomban említett szekrényfiókkal kb 2 hete küzdünk - sajnos nem lehet rögzíteni - mást pakolhaz, de oda nem állhat-na fel-és tegnap le us esett róla felrepedt a feje, kisebb idegsokk és vértócsa az eredmény (szerencsére tényleg csak a bőr sérült meg). NA azóta nem mászott fel... Ergo van olyan gyerek ált. fiú (apropo nyitottam korábban egy fiús topikot is), akinek mondhatom akárhányszor, ő csak kipróbálja.
Kitti. Szerintem teljesen normális reakció volt részedről, még akkor is, ha nyilván lehetett volna máshogy is - legalábbis a tökéleteseknekKép
Zulu! Mintha az én gyerekemről írtál volna!
KÍváncsi! A te negyediked sem lehet semmiKép
Én már az első alatt megkaptam a kiképzéstKép Kb. 1 éves volt, mikor a dokinénink vizsgálta, és nem hagyta magát,nagyon nem. Meg is jegyezte a doki, hogy "erős akaratú gyerek ,lesz még gondja az anyukának" NA voltak is nálunk dührohamok (főleg tesó érkezése körül), pl. 40 percig visított, ordított egyszera játszótérről hazamanet, egész pontosan egy anyukatárs tolta a kocsit és meg másik anyukatárs felváltva cipeltük a visító küzdő, magánkívül lévő dedet, aki ezt csak akkor hagyta abba, amikor otthon a KŐBE verte a fejét, míg nagy liláskékespiros púpot nem gyártott a fejére, majd elaludt és nyugodtan ébredt. Ez volt a csúcspont. Néhány kisebb szabályos apnoés dührohama volt, éjszakai pánikrohamai számosak, ja és verekedős "játszótér réme2 korszaka is, majd kb. 2,5 évesen lenyugodott, ma az egyik legkezelhetőbb, legnyugisabb gyereka környezetemben. (bár újabban újabb dacos időszaka van, de ez csak gyenge fuvallat az előbbiekhez képest, ráadásul most már működik a határozott hang és az eszére hatás.
De sebaj, itt a kisebb! Még nem beszél, de a NEEEEM, az gyakran hangzik. Ő nem ilyen dührohamos típus, viszont nyávog és klasszikus hisztiket produkál, azonkívül végtelenül kitartó, és nam adja fel a két szép szememértKépKép.
NA megyek kakátlanítani, de még jövök!
Zsuzsa
 
 


Sziasztok!
Még nem volt gyerekem, de furcsállva figyeltem sógornőm gyereknevelési módszerét. Ha a fia valami rosszat csinált, ugyanazzal a kedves hangsúllyal figyelmezette, amivel dicsérni szokta! Egy 10 hónapos gyereket! Aki lehet, hogy a szavakat még nem pontosan érti, de a hangsúlyokat kitűnően!
Ennek az lett az eredménye, hogy a gyerek persze sosem fogadott szót a "szép szóra", hanem végül mindig rá kellett kiabálni.
Szerintem egy ilyen pici gyereknek az értelmére hatni azért nevetséges. El kell vinni onnan, ki kell venni a kezéből, stb. stb.
És most, hogy már iskolás, és elérkezett vala a "szép szóval" nevelés időszaka, csak falrahányt borsó, amit mondanak neki.

Egy példa:
Ebéd a nagymamánál, ott az egész család. Az első osztályos elképesztő grimaszokat vágva, az ételbe beletúrva kérdezi: "Mi ez a moslék?"
A sógornő reakciója: "Kisfiam! Tudtommal a nagymama nem szokott moslékot tenni az asztalra."
Mindezt haláli nyugodt hangon.
Hát nem tudom, ti mit szóltok ehhez. Az lehet, hogy egy gyerek lelki világát sikerült megvédeni, de hogy egy nagyszülőt vérig sérteni is, az is biztos!
Ti mit tettetek volna az anya helyében?
Márti
tuccy
 


Bocsi, az előző hsz. az enyém, /T-Márti/, csak elfelejtettem beírni a jelszót, így az azonosítóval ment el. Bocsi!
Márti
T-Márti
 


Na kimostam a gyermeket, újra itt vagyok.
Kíváncsi! NAgyon egyetértek Veled! Szerintem azt is meg kell tanulniuk, és lehetőleg a családban, hogy indulatok igenis vannak, ezek néha elragadják az embert, de lehet kezelni őket, lehet bocsánatot kérni, stb. Persze ehhez az kell, hogy mi, a szüleik tudjuk kezelni a saját indulatainkat, tudjunk mit tenni a saját dühünkkel. Egyébként az tanultam valamikor, hogy a rossz dühkezelés az egyik oka a sok keringési betegségnek, infarktusnak. Mert a visszafojtás is károsít, az meg állítólag ízületi panaszokra vezethet.
Zsuzsa
 
 


Az én 1 évesem arra a mondatra hogy NEM SZABAD kiröhög...


sasha

Kép
 
 


Sziasztok!

Tudok én is olyan szitut, amikor már tényleg nem elég a szép szó: 3. alkalommal (természesetesn szépen megbeszéltük már) is összedobálja a szomszéd vakolt falát sárral (vizes homokkal). Nehogy azt mondjátok, hogy lejön, ha megszárad, mert nem. Szóval most szép barna gömböcskék vannak a fehér házfalon... Én nem is tudom, mit csinálnék hasonló esetben, ha a szomszéd kisfiú a mienkkel tenné (ugy, hogy 1 éve újravakolták a házunkat).

Hozzá kell tenni, hogy Magyarországon valószinü sokkal elfogadottabb a gyerekek bántalmazása, mint esetleg külföldön, ugyanugy, mint az asszonyverés is.
És kérdés, hol a határ az ártatlan, nevelö célzatú fenékreverés és a bántalmazás között.

Számomra a legföbb kérdés tényleg az alternativa. Akkor hogyan????
Keltsünk erös lelkiismeretfurdalást az anyukákban azzal, hogy: "ilyet sose", de még nem hallottam alternativát rá.

Márti!

Ugye az alapvetö tiszteletet is otthon kellene megtanulni. Lehet, hogy az én fiam már kapott a fenekére, viszont ezzel együtt azt is tudom, hogy bárhová elengedhetem, mert a viselkedésével nem lesz gond. A kitöréseit ugyis mindig nekem otthonra tartogatjaKépKép!

Beszti

KépKép
KépKépKép
 
 


Zsuzsa,
én megrázom magam, mint a lovak Kép amikor már nem bírom és eg ykellemes uááááááááááhhh kíséretében megpróbálok visszamosolyogni. Kép Kicsit idétlen, de jól jön néha. Kép

Nora,
Lehet megsértődni. Ez a konfliktus kezelésed? Sok bajod lesz még a gyerkeiddel. Kép


Zulu,
az én lányombanis elveszett egy fiú, így tudom, miről beszélsz. Kép A szokásos kétévesek hisztije megvolt nálunk is, a legdurvább esetet elmesélem. Egy áruházban a leányzó úgy döntött ő mindenáron fel akar menni a játékosztályra. De nekünk sietni kellett haza, mert már veszélyesen közeledett az ebédidő, és ha a nagyfiú nem kap időben enni, úgy behergeli magát, hogy nem tud enni. Az én Sárám pedig a többszöri csendes kérlelés ellenére is fogta magát és lefeküdt a földre és torka szakadtából üvölteni kezdett. Mit csinál ekkor egy jó anya? Mit tudom én! Én szépen pár méterről szemléltem csemetém műsorát, ügyelve, hogy látótávolságban legyek, de az látsszon rajtam, hogy nem figyelek rá. Egy idő után kisebbcsoportulás lett körülötte, ami adott a műsornak egy kis erőt, mint amikor a tűzre raksz. Kép Aztán megkérdezték tőlem, hogy nem az én gyerekem-e véletlenül és biztos, hogy nem beteg? (Nem tudom, mire gyanakodtak? Talán epilepsziára? Vagy van vmi hasonló betegség, amikor a földön fetreng az ember, közbenütemesen emelgeti a fenekét és afrikai varázslókat megszégyenítő módon eksztázisba bőgi magát?Kép) Mondtam, á ez csak hiszti, de azért megnéztem közelről is. Eddigre már kellőképpen elfogyott a muníció ahhoz, hogy amikor leguggoltam, már lehetett beszélni a fejével, el tudtam magyarázni, hogy mit miért nemlehet és én is felajánlottam neki helyette mást. Ez ált.ban bejön, de már csak akkor, ha lecsillapodott. Megoldódott bántalmazás nélkül, mint ahogy a hisztik általában, ugyanis tudom, hogy ilyenkor minden teljesen felesleges. A 18 hónapos a minap a fejébe vette, hogy ő márpedig az én ölemben fog vacsorázni. Csak közölni felejtette el. A vacsora kezdetekor elkezdett hisztizni, ami persze erősödött. Enni semmit nem evett, végül már a nyála folyt szegénykének. Mi pedig először megpróbáltuk feltérképeznia terepet. Aztán rájöttem, mit akar, de nem engedhetem meg, hogy beszokjon az ölembe, mert két aprósággal vagyok itthon és lehetetlen, hogy mindkettő a nyakamban lógjon egyzerre. Mert a kismajmoknak mindig azt kel csinálni, amit a másik éppen csinál. A végén már kitettük a konyhából, így elfelejtette, hogy miért is hisztizik, egy darabig kiabált, hogy ajtó, ajtó - nekem a szívem szakadt ki - aztán amikor lecsillapodott behoztam. Hozzáteszem, amikor így behergeli magát, akkor semmi sem jó neki, az sem, amit korábban kitalált. Végül megette a vacsoráját. Persze nem a saját székében, így mindenki engedett egy kicsit. Én azt próbálom megértetni velük, hogy a hiszti nem jó és nem célravezető. Ugyanis amit a hisztivel nem ért el, azt utána szép szóval szívesen megteszem, ha nem elérhetetlen.


Kitti,
mintha magunkat láttam volna, azzal a különbséggel, hogy nálunk a nagy kétéves csinálta ugyanezt. A helyzet az, hogy nem fog lényegesen javulni sajnos. Én megküzdöttem ugyanezzel a problémával. nekem ez a veszélyeztetés kategóriába tartozik, ezért jár a tasli. Vagy járt? mert ahogy kíváncsi is írta, az ember egy idő után megtanulja mit miért tesz a gyerek. Sokszor felmerült bennem a kérdés. Miért bántja a kicsit a "nagy"? Én is feltettem magamnak a kérdésedet. Aztán megráztam magam. Mások azt ajánlották, csináljunk olyan programokat, ahol csak a nagy van velünk. nekünk erre sajnos nem volt lehetőségünk, így ennek sikerességéről nem tudok beszámolni. De arról igen, hogy sem a popsira verés, sem a szép szó nem hatott. A gyermek nyugodt szívvel csépelte az öccsét. És ami még érdekes: az esetek többségében ez játék volt! Mire én rájöttem erre! Hát még arra, hogy a nyakszorongatás csak szeretgetés! És a minta mi vagyunk a párommal, ugyanis néha átölelem hátulról és úgy bújok hozzá! Csak ami nálunk a hónalj alatt van, az a kicsiknél már a nyak területe! És persze a kicsi a kisebbik gyerekek legjobb tudása szerint ordít mindezek közben, mert neki ez nem jó! Hát ezt kell valahogy elmagyarázni a nagyobbnak, erre kell rájönnie. És akkor jönnek majd az ehhez hasonló mondatok: "Máté nyugi, csak ellöktelek!" Szóval nem könnyű! Az ilyen helyzetek kezelésének nálunk eddig bevált egyetlen módja, ha először megkérdezem Sárát, mi történt, miközben Mátét megszeretgetem és megpróbálom megnyugtatni. Miután ha elmondja mit tett, sosem kap ki, csak esetleg megszidom és elmagyarázom, mit okoz(hat)ott ezzel a kicsinek, megmutatva sokszor a következményt, egy-egy dudort, vagy foltot, így mindig elmondja mi történt! Ez nekem is jó, mert addig lenyugszom, mire elmagyarázza és megtudom, hogyan és mit kell orvosolni, másrészt Sára is rájön magától, hogy mit hibázott. Igaz, ettől még később megcsinálja ugyanezt százszor.

Solya
 
 


Tényleg nem kötözködés, nem rosszindulatúság, de Kíváncsi, nincs a Te négyesednek valamilyen pszichés problémája? Már annyi helyen írtál róla számomra rémisztő dolgokat, hogy nem biztos, hogy ő egyszerűen csak kicsit nehezebben veszi a nagy család okozta stresszt. éjjeli alvászavar-nappali viselekésbeli problémák, mindezek szélsőséges megnyilvánulással. Nem gondoltál arra, hogy elvidd egy pszichomókushoz?
kérdező
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: