Új privát üzeneted érkezett!

Gyuri!
Nem tudom, veleszületett-e az empátia. Egy biztos: fejleszthetõ. Ha másként nem, tapasztalatok begyûjtésével.
Banális példa:
feküdj 2 napig a kórházi ágyon, használd a kórházi zuhanyzót, WC-t, stb. És BIZTOS, hogy fejlõdik az empatikus képességed.

Edó
 
 


vizfkatanak!
A gomba ellen:
1. van orvosság - szó szerint, de elõbb laborvizsgálattal ki kell mutatni!
2. megelõzés: mint ezt írtam: szárazság! A fehérnemû, a lakás stb. A legfontosabb azonban a testi higiénia rendkívül miniciousus fenntartása: pl. fürdés után MINDEN szõrzetet és hajlatot gondosan megszárítani, esetleg desodort (izzadásgátlót, de sose hintõport sehova!) is használni. A fürdõszoba mindíg legyen világos, száraz, jól szellõzött, a csempefúgákból rendszeresen fertõtlenítõvel üzni a gombát (mindíg van benne) ügyelni lábgombára (terjed, a velem lakóké is).
Az egyéb életmódi dolgok (édesség) jelentõsége nem túl nagy (persze, ha nincs cukorbetegséged).

Összefoglalva: jó kezelés után hatásos megelõzés.
de lehet, hogy ez mégsem ide való?
Dr.Csákány
 


Köszönöm doktor úr.
A csempefúgákban lévõ gombákról még nem is hallottam, de akkor erre is vigyázni fogunk.

Katka
miért vizfkata?
 
 

 
 

Sziasztok!

Edó!

Én úgy tudom, hogy nem egy, nem két olyan ország van, ahol pl. az orvostanhallgatóknak tanulmányi idejük alatt el is kell töltenkiük pár napot így, betegként egy-egy kórházban. Még némi kínzásban is van részük, pl. felkeltik õket is hajnalban, esetleg még beöntést is kapnak. Az tuti, hogy ez rendesen fejlesztené az empátiát, de nemcsak nekik lenne rá szükségük, hanem a nõvéreknek, ápolóknek is, hiszen õk azok, akik a legtöbbet foglalkoznak a betegekkel.

Gyuri!

Szerintem igenis szûrhetõ valamilyen módon az empatikus képességgel megáldott, vagy ennek hiányában szenvedõ (?)ember. Ugyanis a pszichológusok nem egy, nem két olyan teszttel rendelkeznek, amely több más meghatározó dolog mellett az empátiát is képes mérni. No,nem számokban, de legalább annyira, hogy oké, bele tudja élni magát mások helyzetébe, vagy ááá, teljesen érzéketlen.
Nem véletlen, hogy sok helyen ma már elég komoly pszichológiai alkalmassági vizsgák is vannak a munkahelyek megpályázásának részeként. És egy ilyen esetben, mint pl. az egészségügy, szerintem ez sokkal fontosabb, mint mondjuk egy nyelviskolában egy ügyintézõnek (ez velem elõfordult). Persze, ez is pénzkérdés, de ha egyszer kidolgoznak egy ilyen tesztet, és megvan hozzá az a kulcs, ami alapján ki lehet értékelni, tulajdonképpen már csak a papír, a fénymásolófesték, és a kielemzés árát kell megfizetni. Ez pedig lehet, hogy néha kevesebb lenne, mint mondjuk pácienseket elveszíteni, vagy presztízst veszteni.

Üdv mindenkinek:

Dia
Dia
 


Dia Kép
Nagyon igazad van, a pszichológiai alkalmassági vizsgák nagyon is fontosak.
Nálunk is van, akkor az egészségügyben miért nincs?
Ez is egy álom, nem is kerülne olyan sokba, egyszerûen az elsõéves orv.hallgató(nem az orvos!) orra alá kell dugni a teszteket, aztán elbeszélgetés, stb.
Szûrni már az elején lehetne, hogy ki alkalmas erre a pályára, ki nem, nem?

Doktor Úr! A hit hegyeket mozgat > Tényleg igazKép

Üdv:
Nikie
 
 


Empátiáról: szerintem fejleszteni csak azt lehet ami legalább csírájában ,de VAN! Akinek nincs képtelen megtanulni! Saját, két évtizedes tapasztalat - szerencsére kevés - kollégáról.
Üdv: Ági
Ui:szültem is, "béna " is voltam térdmûtét kapcsán, valóban hasznos volt!
Rákóczi
 


Sziasztok!
Alkalmassági vizsga a tanárszakokra sincs Kép
cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


A konduktoroknak van, csak éppen semmiféle pszichikai dolgot nem néznek. Beszéd, testnev., ének, aztán kész. Pedig néhányuknak spórolhatnának egy felvételit, ill. pár év felesleges hallgatói jogviszonyt, arról nem is szólva, h. a gyerekek is csak nyernének rajta, ha normális nevelõik lennének. Amúgy diszkriminatív az ötletem, de ahol sok nõ dolgozik együtt sokáig, ott menet közben sem ártana ilyesmi, mert néhány év alatt elég érdekes változáson tudnak átmenni.
Juli
 


Álmaim szülészetén nem volt beöntés sem borotválás. Vajúdani úgy vajúdhat a kismama ahogyan szeretne, senki sem szól bele és vele lehet a szerette, nem is egy. A boldog pillanat után a baba rögtön az anyukája hasiján landol és a méricskéllés után is visszakerül hozzá. Az osztályra kerülés persze külön történik bár nem értettem miért...
Gyermekágyas osztályon.
A kisbabája az anyukájával lehet és nem szakitják el egy pillanatra sem tõle. A csecsemõsök segitõkészek és ha szükség van rájuk akkor segitenek, ott vannak. Az orvosok ha nincs gond nem keritenek nagy feneket a dolgoknak, bár egy másik szögbõl nézve nem biztos hogy jó igyKép De nekem nagyon jó volt hogy senki sem "zaklatott" feleselegesen és nyugiban telt az a 4 nap, hiszen a kórházi tartózkodást amúgy sem igazán birom/birtam, pedig 3 ágyas zuhanyzós szobában voltam.

hmmm szóval ennyi.
sok puszi
sasha

Kép
 
 


Szia Sasha!
Már megszületett? Gratulálok, és sok tejcsit!
Nikie
 
 


Nikie!

Igen megszületett!Kép Az Ismerjük meg egymást/ Sasha topikban többet is láthatsz a kicsibõlKép Van egy link...

sasha

Kép
 
 


SashaKép
Megnéztem, csodaszép!
(A miénk is "megszületett", csak 7 hetesenKép)
Nikie
 
 


Niki, ne légy nagyon szomorú. nem is válaszoltam neked ne haragudj. Olyan jókat írtál a gombákról, persze én is néztem a müsort, de nem emlékeztem ennyi mindenre.
Gyere menjünk át a Candida topikba.
Katka
 
 


Sziasztok!

Többszöri nekifutásra sikerült átfutnom a témát. Én is hozzá tudnék szólni, de szinte mindent elmondtatok már abból amit szerettem volna. Én is USA-ban szültem, és a történetem kísértetiesen hasonlít Andysj-éra. Azzal a különbséggel, hogy nekem a végén császár lett, amibõl 3 nap alatt sikerült úgy felépülnöm, hogy nyugodtan mentünk haza. Férjem szerint ez csakis a megfelelõ ellátásnak (éttermi szintû étkeztetés, nyugalom, odafigyelés, kedvesség) köszönhetõ. Azt is mindig emlegeti a férjem, hogy miután az orvossal közösen döntöttünk a császárról (nem sürgõsségi császár volt) úgy röppentek össze a dokik körülöttem mint a Vészhelyzetben szoktak. Persze nem tudom, ez lehet, hogy itthon is így van, de ebben az volt a különleges, hogy mindenki mosolyogva odajött és bemutatkozott, és megmondta Õ miért van ott. Jó érzés volt.

Mivel elsõ gyermekemet szültem, nem volt semmi komolyabb elvárásom a kórházzal szemben, nem tudtam mire számíthatok majd. Ami viszont figyelmet érdekel, hogy miután hazamentem a kórházból, SEMMIRE nem tudtam panaszkodni, SENKIRE nem mondhattam azt, hogy nem maximális látta el a munkáját.
Persze úgy könnyû, hogy csak 1 ágyas szobák vannak és 1
szülésznõ, ill. ápolónõ 2 szobát lát el.
Ja és nekem így utólag nem hiányzott a védõnõ, fõleg hogy annyi negatív tapasztalatról hallottam velük kapcsolatban is.
És most újra babát várok, akit nagy valószínûséggel itthon fogok megszülni, amitõl elõre borsózik a hátam, mert sajnos vagy szerencsére eddig csak álmaim kórházához volt szerencsémKép((((

Félek túl hosszúra sikerül a mondandóm, de a biztosításhoz még hozzászólnék.

Biztos sokan nem foganak egyetérteni velem, de mindegy ez az én véleményem.
Én örülnék, ha itthon is olyan lenne a biztosítási rendszer mint az USA-ban. Miért? Mert ha kifizetem a pénzt, akkor megkapom a megfelelõ ellátást. Itthon? Megy a TB-be a TB járulék, ami ugye attól függõen változik, hogy kinek mennyi a bére, mégis mindenki egyforma ellátást kap. Lehet az én TB járulékom akérmennyi, akkor is befektetnek amellé aki talán nem is fizet semmit, vagy csak tizedét annak amit én. Sõt, ha Neki nagyobb szerencséje van kifog egy lelkiismeretesebb dokit én meg szívhatom a fogam, VAGY nyomhatom a pénzt a különszobáért, a kedvességért, az emberi bánásmódért.
Ha nincs pénzem a jó biztosításra? Akkor fizetek rosszabbat és beletörõdök a rosszabb ellátásba. Mint ahogy szerenék én csúcskategóriás automata sebváltós autóval járni, de nincs rá pénzem ezért örülök annak, ami van, amire telik.
Most befejezem, de ha eszembe jut valami még jövök.

simine
Névtelen
 


Nem vagyok ám névtelen, csak béna. Amikor beírom az aonosítómat, a rendszer engedi elküldeni a hozzászólástKép

simine
Névtelen
 


NEM engedi, de mostmár eldugulok

simine
Névtelen
 


Simine,
de rég láttunk itt a babaneten!!! Jó pár hónapja már...
Zsóka

Zsóka
 
 


Kedves Doktorur!

Kisse
megkesve reagalok, sajna mostanban nincs idom gepele ulni. A feltett kerdes jogos! Az igazi alom az lenne, ha a TB helyett lennenek biztositok, es a fizetesbol levont TB jarulek lenne maga a biztositas. Igy mindenkinek lehetne bizotsitasa, a kulonbseg csak az lenne,hogy ki milyen biztositot valasztana es mennyit tudna/akarna fizetni. Mivel itt is ugy van, hogy a biztositoknak kulonbozo araik vannak kulonbozo szolgaltasokkal. MIndenki azt valassza amit szeretne vagy amit megengedhet maganak. Tehat a TB mint olyan nem lenne, hanem kulonbozo bizotsitok. Es lenne valasztasi lehetoseg.

Gondolom Simine te is erre gondoltal Kép
Andysj
 
 


Andrea!
Nem ez a különbség, hanem az, hogy
1. Mi lesz azokkal aki nem fizetik a biztosítást? (Amerika: ha van pénzük befizettetik velük, esetleg végrehajtják, ha nincs az állam fizeti)
2. Nincs olyan kórházi infrastruktura ma, nálunk, hogy a differenciált befizetéshez differenciálét ellátást lehetne nyújtan (fõleg vidéken)
3. Politikusaink úgy fáznak ettõl, mint ördög a tömjénfüsttõl, csak a SZDSZ programjában van ez benne, illetve 4 éve a FIDESZ-ében is ez volt, és mi lett belõle?
dr.Csákány
 


Kedves Doktor úr!

1.Miért most mi van azokkal, akik nem rendelkeznek TB kártyával? Vagy õk is kapják azt az ellátást, mint az, aki fizet? Ha így van, holnaptól elfelejtem én is fizetni...
2.sajnos ez van
3.jó lenne, ha a didergés helyett azon lennének, hogy megvalósítsák azt, amit sok fejlett ország már maga mögött tud...Mi van most?-hát ami 40 évig volt
Tisztelettel:Anonim
Névtelen
 


Anonim!
ad 1. Ha valaki nem tud felmutatni TB kártyát, azaz nincs TAJ száma fizetnie kell az ellátásért.
ad 2. Nem lenne kötelezõ - beruházó kellene.
ad 3. Ez azért nem olyan egyszerû. Máshol sem. A didergés ugyanis jogos. Az üzleti alapu egészségbiztosításból igen sokan (egy számítások szerint 2 millio ember!) maradna ki az elején. Nagyobb része szegény ember, (és választó!) akinek az ellátását az állam vállná át. Ezek jelenleg sem fizetnek járulékot, de a TB mint szolidaritási alap fizeti az ellátást. Lényegében a bérbõl és fizetésbõl élõk, akik kénytelenk adót fizetni valamint a multik, akik szintén teljesen befizetik a járulékokat. Az adóeltadagadók ellátását is a bérbõl-fiz. stb fizeti! Gondold tovább, és megérted miért a didergés.

gyuri
dr.Csákány
 


Oké, oké igazad van, csak akkor is dühöngök rendszerink ellen Anonim
Névtelen
 


Doktor Úr!

"ad 1. Ha valaki nem tud felmutatni TB kártyát, azaz nincs TAJ száma fizetnie kell az ellátásért. "

És ha nem fizet? Hagyják megszülni az utcán?

Ha jól tudom, már az aki munkanélküli ellátásban részesül az biztosítottnak számít. (Nem esküszöm meg rá, lehet, hogy most hülyeséget írtam.) És ha igen, akkor Neki már nem kell fizerni, mégsem fizetett TB-t.

simine
simine
 


Még az elején volt szó a tisztaságról...
Nem gondoljátok, hogy az a TV rekám már nagyon durva (mégha igaz akkor is), amikor a csinos doktornõ azt ecseteli, hogy egész nap a kórházban dolgozik, ezért különösen jólesik mikor otthon TISZTA és üde fürdõszoba várja? Muszály még reklámozni is milyen állapotok uralkodnak nálunk a kórházakban?

simine
simine
 


Simine!

Teljesen félreérted, ezzel nem azt reklámozza, hogy ott ahol volt ott kosz és büdös van, ne magyarázzunk már mindent mindenbe bele. Kép Kép Kép

bigacsiga Kata

bigacsiga
Budapest IV. kerület
 
 


Simine!
Munkanélküli TB jét az állam (TE) fizeti.
Akinek nincs TAJ száma azt is el kell látni, ma, Magyarországon. Számlát kell kiállitani és be kell hajtani ... Én még ilyet nem láttam.
dr.Csákány
 


Sziaszok

Bocsánat, hogy belekotyogok, de megdöbbenve olvastam amit a János kórház csecsemöintenzivjéröl irtatok.

Nekem elég friss az élmény pár hete tartozkodtunk ott.
Én pont az ellenkezöjét tudom elmondani az itt leirtaknak.

Kisfiunk 2002. szeptember 13-án született 4170 gmal. Szülés alatt sikerült neki jó sok vért benyelni ezért másnap többször vért hányt. Mivel nem tudták melyikünk vére felkerültünk az intenzivre megfigyelésre. Én rögtön felköltözhettem vele. Az elsö pillanattól kezdve ott lehettünk vele, minden kérdésünkre válaszoltak. Kedvesek és figyelmesek voltak velem is és a párommal is. Az összes babát rendesen ellátták ( volt egy pár akkor, front volt). Mikor kikerült hozzám a szobába naponta többször cserélték a fertötlenitös vizet a szobámba és többször megkérdezték, hogy nincs e szükségem segitségre. Én tvt az osztályon nem is láttam.
Igaz ráférne az osztályra egy nagyobb felujitás de véleményem szerint a ott dolgozok hozzáállásával nincs baj.

Hirtelen ennyi

L.
L.
 


Csákány Doktor!

Pontosan errõl beszélekKép
Amit én fizetek, annak én szeretném élvezni az elõnyeit.
Most azonban bocsánatot kérek mindenkitõl, mert nagyon elvittem a témát a biztosítás irányába, de rettenetesen elkeserít ez a magyarországi biztosítási illetve az egészségügy pénzügyi helyzete.
Most megint eszembe jutott valami, de igérem ezzel be is fejezem. Az USA-ban azt mondta az éjszakás nõvér, hogy bármi gondom van, hívjam, Õt ezért fizeteik. Most félre ne értsétek nem azt mondom, hogy itthon nincsenek kedves áldozatkész nõvérek, én csak azt mondom, hogy Õket sajnos nem fizetikKép

Üdvözlettel,
simine
simine
 


Simine!
Minden biztosítás egy szolidaritási alap. Az ellátások a közös kasszából mennek, tehát Te annak az "elõnyeit" élvezed, ami befizetsz. Most is. Csak a befizetés (összesen) kevés. Bár fene tudja, szerintem a jelenlegi pénzbõl is lehetne sokkal jobbat nyujtani, mert rengeteg pént dobunk ki az ablakon, iszonyuan pazarolunk ebbõl a kevésbõl is!

Ne nyugtalankodj, ez ebbe a topikba (is) tartozik, épen a feni pazarlásról szóló szöveg miatt is. Álmaink kórházában nem csinálnak felesleges vizsgálatot, felesleges mûtétet, nem fekszik bennt beteg feleslegesen, nem lopják az anyagot, gyógyszert, kötszert, munkaidõt stb. Mindezeket a megtakaritott összegeket a betegkre és ellátásukra (pl. nõvérfizetés) fordítják. És akkor a nõvér itt is azt mondja, hogy hivjon, ha kell, ezért fizetnek.....
gyuri
dr.Csákány
 


Mi tekinthetõ felesleges vizsgálatnak? Elõre bármit is hogyan lehet tudni?
névtelenke
Névtelen
 


Nevtelenke

Most ironikusan irom mert en nem ertek vele egyet.
Felesleges peldaul a sok ultrahang legyen max 2.
Felesleges a nogyogyasz beslo vizsgalata mindnefele gorcsoloesed eseten is
Felesleges mindenfele utolso idobe elvegzet kenetvizsgalat.
Felesleges a CTG-re jarni utolso idobe.
Felesleges a Vedoneni
Felesleges a szulesz boven eleg a csaladorvosod a 7. honapig

Legalabbis kulfoldon ezeket talajak feleslegesnek a szokvanyos kismama gondozas keretebe.

Napocska
/aki iszonyuan elegedetlen a fejlet Kanadai egeszsegelatassal/
Napocska
 


Nekem ennyi boven eleg volt (vagy nem sokkal tobb Kép ) Olaszorszagban.

Kanadaban tobb baba/mama hal meg/karosodik mint nalunk? Ebben ketelkedem.

Ma Magyarorszagon van korhaz ahol szinte minden odatartozo kismama "vendegeskedik" bent par napot, legalabbis sokkal nagyobb aranyban mint mas korhazakban.
Olaszorszagban pedig a komplikaciomentes szulesert X osszeget terit a TB a Korhaznak, a csaszarert pedig 2X osszeget. Es meg a dokinak is biztonsagosabb, konnyebben kezelheto az eset. Nem veletlen hogy majdnem 30% a csaszar aranya Kép
idike
 


Ildike

Nem tudom hany baba hal meg es nem is az a fontos. Mondjuk azt tudom mikor epp szultem melettem egy holgyet aki 2x hetes volt es omlot belole a ver le se szartak mig az en papirjaimat be nem gepelte a holgy. Jo tulajdonkeppen orulhettem neki , hisz legalab velem foglalkozott, de en vagyok olyan hulye hogy vegiggondoltam mit erezhet O. Mondjuk az tapasztalom sok az autista, a tolokocsis gyerek. Szerintem reszben a szules koruli komplikaciok miat. De ez magan velemeny. Hivatalos adatokat nem tudok. Tudom maganugyem itt mi van, ha nemtetszik minek vagyok itt meg hasonlok.

Napocska
Napocska
 


Napocska Kép

Na jól van, én voltam Nikie, aki meg pont ellenkezõleg gondolja. Jó, lehet, hogy néhány vizsgálat felesleges, amiket felsoroltál, de egy kicsit más területen pedig nagyon kevés vizsgálatot csinálnak meg:
Mégpedig terhesség elõtt, és közben.
Most volt egy lány, Alma, aki toxoplazma miatt vetélt el a 10-en valahanyadik héten. Nem csinálták meg, mert úgyis 1-2%, ezt mondták neki, beszéltem vele egy másik topicban.
Engem speciel nem érdekel hány % bármi is, az orvostudományban bármi bekövetkezhet, ezt biztosan Ti is tapasztaltátok.
Aztán ha minden nõnek a terhesség elõtt csak annyit mondanának, hogy mérje már az alaphõjét, ha vannak hormonális gondjai ez azonnal kiderül.Persze ha járatos a doki ezen a területen is.

Igen van ami felesleges vizsgálat, de nagyon sokszor csak ímmel-ámmal kezelik a beteget. PL.rámondják manuális vizsg. során, hogy elõre-vagy hátrahajló a méhe, stb. Uh-val megnézte? Akkor mondjon bármit is az orvos, ha alaposan kivizsgált!

Nikie
 
 


Hallgatás: Beleegyezés > Köszi!
 
 


Én is hasonlóan gondolom, Niki.
Andi
Névtelen
 


Sziasztok!
Nem müködik ez a topik?
Mindenki ugy gondolja, hogy rendben van az egészégügy, a biztositas, a korhazak, stb

Nikie! A vizsgálatokhoz nem értek, hogy melyik fontos, melyik nem!

Angi
Névtelen
 


Szia Angi!
Csatlakozom az emiledhez.Én csak annyit szeretnék elmondani, hogy voltam már olyan kórházban is ahol nagyon ledöbbentem a körülményeken, és remélem, hogy olyan kórházban sikerül világra hoznom a gyermekemet, ami azért a minimális elvárásaimnak megfelel. Szóval jelenleg 25 hetes terhes vagyok, és az István kórházban szeretnék szülni, most is oda járok a dokimhoz. Ez a kórház úgy megfelelõnek látszik a minimális elvárásaimnak.(Nem vagyok egy nagyigényû)Tiszta, viszonylag új és rendben van tartva, és a nõvérek, meg az orvosok is kedvesek, segítõkészek. Viszont tavaly áprilisban volt mandulamûtétem a Sote Szigony utcai kórházában. Hát én nem vagyok finnyás és nagyigényû, de az sok volt, amit ott láttam és tapasztaltam.Reggel 8-tól ott ültem délután fél 1-ig mert a nõvérkék nem voltak hajlandóak szólni az orvosomnak, én meg nem tudtam a telefonszámát. 9 órától fél 11-ig ott ült velem egy idõs néni, aki gége mûtét utáni kontrollra jött vissza. Fél 11-kor tudott telefonálni a nõvérke az orvosának, miután kapott a nénitõl 500 Ft-ot. Hát én azért sem adtam, fizetek én elég TB-t magam után, és hozzáteszem nem csak minimálbérre vagyok bejelentve.Végre elõkerült az én dokim is megvizsgált és másnap mûtét Másnap reggel bementem, meg is mûtöttek, és 1 éjszaka ottalvás után köv. reggel mehettem haza. A kórházi kosztból csupán egy tejeskávés áztatott zsemlét kellett legyûrnöm, viszont amikor visszamentem 1 hét múlva kontrollra,akkor láttam a papírjaimon, hogy bent feküdtem 9 napot.A kórterem ahol voltam nagyon le volt robbanva. Minimum 10 éve festhették ki utoljára, és a plafon be volt ázva egy kicsit, mert lógtak a mennyezetrõl a vakolatdarabok. Lámpa, csengõ az én ágyamnál nem volt, csupán kanócok lógtak ki a falból.És ami aztán az utolsó csepp volt, amikor a takarítónéni beszélgetett a hajléktalan nõvel, hogy :Hát te megint itt vagy?-Igen visszajöttem egy kicsit, remélem sikerül 1 hétig itt maradnom.-Ugye, ugye, sokkal jobb itt, mint kint az utcán?! 1 zuhanyzó volt az egész folyosón, amit ezek után nem voltam hajlandó igénybe venni, de azok a gyerekek és szüleik sem fürödtek ott akik ezt tudták.Én sajnálom a hajléktalanokat, régen, amig Pestre jártam suliba, mindig adtam nekik szendvicset.Pénzt soha!De az alkoholista cigitõl gégerákos mocskosszájú állandóan bagózó kisebbségi hajléktalan ne az én TB járulékomból meressze bent a valagát a kórházban.!!! A hálapénz a másik fele a mai magyar egészségügynek. Németországban, Ausztriában fel is jelentene az orvos, ha pénzt adnál neki. Nálunk miért kerül egy szülés 20-50.000.- Ft-ba? Miért KELL adni minden egyes kis mûtét után minimum 5-10.000.-Ft-ot? Erika
Névtelen
 


Szia Angi!
Csatlakozom az emiledhez.Én csak annyit szeretnék elmondani, hogy voltam már olyan kórházban is ahol nagyon ledöbbentem a körülményeken, és remélem, hogy olyan kórházban sikerül világra hoznom a gyermekemet, ami azért a minimális elvárásaimnak megfelel. Szóval jelenleg 25 hetes terhes vagyok, és az István kórházban szeretnék szülni, most is oda járok a dokimhoz. Ez a kórház úgy megfelelõnek látszik a minimális elvárásaimnak.(Nem vagyok egy nagyigényû)Tiszta, viszonylag új és rendben van tartva, és a nõvérek, meg az orvosok is kedvesek, segítõkészek. Viszont tavaly áprilisban volt mandulamûtétem a Sote Szigony utcai kórházában. Hát én nem vagyok finnyás és nagyigényû, de az sok volt, amit ott láttam és tapasztaltam.Reggel 8-tól ott ültem délután fél 1-ig mert a nõvérkék nem voltak hajlandóak szólni az orvosomnak, én meg nem tudtam a telefonszámát. 9 órától fél 11-ig ott ült velem egy idõs néni, aki gége mûtét utáni kontrollra jött vissza. Fél 11-kor tudott telefonálni a nõvérke az orvosának, miután kapott a nénitõl 500 Ft-ot. Hát én azért sem adtam, fizetek én elég TB-t magam után, és hozzáteszem nem csak minimálbérre vagyok bejelentve.Végre elõkerült az én dokim is megvizsgált és másnap mûtét Másnap reggel bementem, meg is mûtöttek, és 1 éjszaka ottalvás után köv. reggel mehettem haza. A kórházi kosztból csupán egy tejeskávés áztatott zsemlét kellett legyûrnöm, viszont amikor visszamentem 1 hét múlva kontrollra,akkor láttam a papírjaimon, hogy bent feküdtem 9 napot.A kórterem ahol voltam nagyon le volt robbanva. Minimum 10 éve festhették ki utoljára, és a plafon be volt ázva egy kicsit, mert lógtak a mennyezetrõl a vakolatdarabok. Lámpa, csengõ az én ágyamnál nem volt, csupán kanócok lógtak ki a falból.És ami aztán az utolsó csepp volt, amikor a takarítónéni beszélgetett a hajléktalan nõvel, hogy :Hát te megint itt vagy?-Igen visszajöttem egy kicsit, remélem sikerül 1 hétig itt maradnom.-Ugye, ugye, sokkal jobb itt, mint kint az utcán?! 1 zuhanyzó volt az egész folyosón, amit ezek után nem voltam hajlandó igénybe venni, de azok a gyerekek és szüleik sem fürödtek ott akik ezt tudták.Én sajnálom a hajléktalanokat, régen, amig Pestre jártam suliba, mindig adtam nekik szendvicset.Pénzt soha!De az alkoholista cigitõl gégerákos mocskosszájú állandóan bagózó kisebbségi hajléktalan ne az én TB járulékomból meressze bent a valagát a kórházban.!!! A hálapénz a másik fele a mai magyar egészségügynek. Németországban, Ausztriában fel is jelentene az orvos, ha pénzt adnál neki. Nálunk miért kerül egy szülés 20-50.000.- Ft-ba? Miért KELL adni minden egyes kis mûtét után minimum 5-10.000.-Ft-ot? Erika
Névtelen
 


Egyszerû, azért kerül a szülés annyiba, mert ha "nem felel meg" az ügyeletes orvos az igényeidnek, akkor a választott orvosod szabadidejében bejön hozzád és ezt meg kell fizetni. Szerintem ez a része természetes, a problémák máshol vannak. Miért nem felel meg bármelyik orvos, miért lepusztultak a kórházak, a higiénia miért olyan, amilyen, stb...
Névtelen
 


Már megint egy uszító, fajgyûlölõ hozzászólás!
Ha nem etnikum a hajléktalan, akkor maradhat? Ha úgy érzed, akkor sem odavaló, ha "magyar",akkor miért teszed hozzá?
Ha te töltenéd az éjszakákat, nappalokat(sokszor önhibán kívûl) mínusz fokokban, anélkül, hogy a legkisebb reményed lenne arra, hogy a delíriumon ill. a halálon kívül bármi megszabadíthatna ettõl az állapottól, akkor lehet, hogy nem volnál ilyen vehemens. Örülj neki, hogy 1 nap alatt kikerültél onnan, és ne szitkozódj!
Névtelen
 


Kedves Névtelen!
Te baromira félreértettél engem!Az az egy hajléktalan volt etnikum, akirõl írtam!Nem vagyok fajgyûlölõ, képzeld el, hogy majdnem 2 évet csak cigányok közt dolgoztam, és kijöttem velük.Sõt, sokszor némelyik fehér ember aljasabb dolgokat mûvel bármelyik kisebbséginél.Igenis örülök, hogy csak 1 napot töltöttem bent, de azért uram bocsá 9 napi ellátásomat húzták ki állambácsi zsebébõl. EZ NEM NORMÁLIS!
Mellesleg ha jól elolvastad volna, az eset áprilisban történt nem voltak mínuszok. Semmiféle "magyar" "nem magyar" megkülönböztetést nem tettem, csupán leírtam, hogy Õ kisebbségi volt.Nem vagyok vehemens. Te lehet, hogy szívesen fürdesz együtt ilyenekkel, annak ellenére, hogy még a karítatív szervezetek is szkafanderben slaggal mossák le az utcán begyûjtöttekrõl a tetveket, meg az egyéb mocskot. Én nem akarok ilyen ember után lezuhanyozni!!!És ha fel is fogtad volna amit írtam, akkor nem válaszoltál volna így.
Németországban is bejön az az orvos szüléskorSZABADIDEJÉBEN, akihez elõtte végig jártál, és mégsem fogad el pénzt. Sajnos mi magyar betegek rontjuk el az orvosokat, mert mindenki überelni akarja a paraszolvenciát. 10-20-30-50.000.- Erika
Névtelen
 


A német viszonyokról nem én írtam, ez szerintem kiderül, ha elolvasod az írásomat, a 9 kórházi nap elszámolásához pedig semmi köze nincs az akár kisebbségi, akár nem k. hajléktalannak. Amúgy számukra majdnem mindegy, hogy milyen hónap van, hiszen annyira le vannak épülve, hogy csak egy dolog lebeg a szemük elõtt, az pedig az egyik napról a másikra való túlélés. Nekem nem az a gondom, hogy nincs gusztusod ott zuhanyozni, hanem az, hogy még ilyen téren is különbséget teszel/ tesznek köztük.
Névtelen
 


Bocsesz !
Most kórházakról, vagy hajléktalan menhelyekrõl beszélünk?
Szerintem a kettõ között kéne némi különbséget tenni!
Névtelen
 


Szerintem írjátok alá valahogyan, hogy a névtelen, aláíratlan hozzászólások között kiismerje valaki magát. Akár úgy, hogy névtelen1, névtelen 2, vagy x, avagy z
Köszi!

Szerintem az ember igenis lehet dühös sok mindenért egyszerre. Azért, mert rendesen fizeti a nem kevés TB-t, és mégsem kap rendes ellátást.
Azért, mert a kórház 9 napot számol el, amikor egyet tölt bent az ember. Igenis ez csalás, még ha a túlélésért is megy a kórház számára. Ez így rossz és ha nem is a megfelelõ helyre jut a panasz, az is segíthet, hogy kiírja magából az ember.
Igenis haragudhat az ember egy másikra hovatartozástól függetlenül, ha megtehetné, hogy tiszta és ne büdös legyen és mégis az.
Viszont ha használja a zuhanyzót, akkor tiszta akarna lenni, nem?
Egyébként biztosan most is mûködnek azok a hajléktalan segítõ helyek, ahol fürödni lehet és a cuccaidat is féregtelenítik, tisztítják, ha igényed támad rá.
Egyébként ha meg nem használja a zuhanyzót, akkor a zuhanyzó nem is lesz koszos, nem?
A kórházi takarítók munkája ellen is lehet persze kifogást emelni, de nekik naponta ki kellene takarítani és fertõtleníteni a zuhanyzót is. Megteszik?

Ezek csak felötlött gondolatok, de szerintem többet érnek, mint az öncélú vagdalkozások, nem?

Snoopy
snoopy
 


Napocska

"Nem tudom hany baba hal meg es nem is az a fontos."
Dehogynem, ez a fontos. Ez merheto, objektiv es mutat valamit. A Te szemelyes elmenyeid nem mutatnak semmit. Egy volt evfolyamtarsnom majdnem elverzett szules utan, mert este szult, a korterembe tettek, ejszaka erezte hogy nagyon verzik de hiaba csengetett, senki nem jott oda hozza. Kitamolygott a noverpulthoz, jol leszurtak mert minek csamborog, arra hogy verzik annyit mondtak: persze hogy verzik, most szult! Reggelre a fejet nem birta az agyon felemelni, a matracon egy hatalmas verfolt es megint leszurtak, miert nem szolt! 2 hetig volt korhazban, mert hiaba kapott rengeteg vert, a verkepe rettenetes volt. Teje nem indult meg, baba tapszeres. Mindezt Magyarorszagon. Most akkor melyik egeszsegugy a jobb?

"Mondjuk az tapasztalom sok az autista, a tolokocsis gyerek."
Ha Magyarorszagon elnel, akkor itt latnal sokat beloluk, vagy nem latnal, foleg tolokocsisokat nem, mert nincs gyerek tolokocsi.

"Szerintem reszben a szules koruli komplikaciok miat."
Az autizmus lehet oltasi szovodmeny is! Van Kanadaban kotelezo oltas?

"De ez magan velemeny. Hivatalos adatokat nem tudok. Tudom maganugyem itt mi van, ha nemtetszik minek vagyok itt meg hasonlok. "
Nem errol van szo, a te velemenyed eppolyan fontos/erdekes mint barkie. A miert vagy ott plane maganugy. De ismetlem, nem hiszem hogy rosszabb lenne a kanadai egeszsegugy mint a magyar, masreszrol ezt adatok nelkul nem tudjuk eldonteni Kép

idike (es nem ildike)
idike
 


Idike lehet en szemelyes elmenyem nem mutat semmit, de azt tudom hogy mot peldaul kislanyom beteg es semmit nem kap gyogyszert mig szakorvos nem latja ez tulajdononkeppen jo de amikor kertuk hogy nem e lehetne korabbi idopontot kapni akkro adtak meg tavolabbit. Hurra Kanadai egeszsegugy.
Amikro latomn otthon kismamakat mi eleln szurik es engem nem es szules utan masnappal otthon 39 fokos lazam van es 1 npos csecsemovel korhazba kell mennem nem am oda ahol szultemmert ott mar nem foglakzonak velem hanem helyibe. Kiderul streptococus fertozesem van szules utan 2 nappal a huvelyembe. Szerinted mit erez az ember. Mikorpont az ido tajt volt itt olyan lany akit ilyen miat vesztete el picinyet.
Tudod en mai nap sokat gondolok arra a holgyre aki mogottem vart es allt alata a tocsa ver es le se szartak a korhazba. Nagyon nem szerettem volan a helyebe lenni.

Kanadaba van kotelezo oltas kiveve tbc egyedul az nincs. osszes tobbi ugyan az mint otthon.

Barmennyire is fura en szeretem ha vannak kezzlefoghato leletek es vizsgalatok mert sokat szamit szerintem. MErt hogy egy centivel nem lehet megalapitani melyszaj alapotat es a mehlepeny oregedesi fokat es nem derul ki milyen fertozeseid vannak.

Visozntteny mikor kismama lettem kotelezo volt az AIDS teszt. Ez is valami Kép

VEgulis teljesen felesleges vitazni melyik egeszsegugy jobb attol nem lesz jobb. De azt azert nem art tudni, hogy vizsgalatok szintjen otthon sokkal tobb odafigyelest kap egy kismama. Mert szerintem szep kornyezet nem eleg egy egeszseges gyerekhez sokkal inkabb emberi orvosi odafigyeles kell ahoz hogy biztonsagba erezd magad mig kismama vagy.
Napocska
Napocska
 


idike, Napocska!
Van mértékegység. Az un. perinatális halálozás (mennyi magzat-újszülött hal meg) és a várható áltlagos életkor elég jó közelítõ adat. Mindkettõ jobb Kanadában, mint Magyarországon. Persze ezek erõsen függenek az életszínvonaltól (pl. a perinatális halálozás itthon is a GDP szerint javul), de az egészségügy színvonala is az életszínvonal része. Az amerikai-ny.europai egészségügyi ellátás filozófiája egészen más mint a mi "sámánisztikus" orvoslásunk. Nálunk az orvos a "nagy fehér varázsló", és (azt hisszük) minden azon múlik, milyen szépen foglalkoznak velünk. Ott az egészségügy üzleties szellemû, és csak épp annyit foglalkoznak veled, amennyi ahhoz kell, hogy majd magadtól rendbejössz utána. Fogadok, hogy a mögötted álló vérzõ nõ sem halt meg, mikor már muszáj volt, foglalkoztak vele is, és õ ezt tudta is. Hogy mi a jó és mi a nem jó ..... szubjektív. Az adatok objektívek.

Viszont nincs hálapénz és az egészségügyi dolgozók csak annyit mosolyognak rád, amennyi elõ van írva nekik. A fizetésükért. A mosolyért külön kell fizeni (a biztosítónak)
dr.Csákány
 


"egészségügyi dolgozók csak annyit mosolyognak rád, amennyi elõ van írva nekik. A fizetésükért. A mosolyért külön kell fizeni" - Mint idehaza. Kép
Névtelen
 


Gyuri, egyetertek az elozoekkel, kiveve az utolso mondatot. Itt a mosolyert sem kell fizetni (ez nem Kanada, hanem Anglia, de majdnem mindegy), az ingyen van. Ugyanis ezek az emberek szivesen vegzik a rendesen megfizetett munkajukat. Mondhatni, a hobbijuk. Hiszen miert masert csinalnak? En egesz nap mosolygok, pedig jo stresszes a munkam (nem egeszsegugy), de a megoldando probleman kivul mas gondom nincs. Anyagilag semmikeppen. Es az ugyfelekkel (a beteg is az!!!) valo kedves banasmodot el is varjak toluk. Amugy meg lehet szokni, hogy az embernek nincs kulonosebb gondja es altalaban jokedvu Kép
idike
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: