Új privát üzeneted érkezett!

Ikra,
idén nem, de korábban én is találtam benne bimbós szárakat, amikor még nem is tudtam, hogy mérgezővé válik a levél. Úgyhogy simán ettük. Nem tudom, ez milyen jellegű méreg lehetett, de semmilyen reakcióra nem emlékszem.
Talán írtam is, hoyg ahol annak idején vettem,a solymári bioboltban, a tulaj mindig tudta, hogy még hány hétig lesz medvehagyma, gondolom a szállítótól jött az info. Szerintem, aki bioboltoknak szállít, em mer kockáztatni. Bár lehet, hoyg nagyon jóhiszemű vagyok.
 


Én idén ahányszor vettem medvehagymát, mindig volt benne 1-2 bimbó, már az elején is (mármint a szezon elején). Bimbókat kidobtam, levelet megettük. Még élünk :)
Szerintem akkortól nem ehető, amikor már kinyílik a virága. De ezt csak feltételezem.
Forgalmazó biztosan tud érdemleges választ adni erre a bimbós kérdésre.

KépKép
 
 


Sziasztok,

Mindig csak olvasgatlak Benneteket, de most, hogy szóba került a kenyérsütés, gondoltam megosztom veletek azt, hogy mi hogy sütjük a kenyeret. (Egy ideje szerencsére már csak saját sütésűt eszünk.) Mondjuk semmi különleges, de mindig jól sikerül.

50 dkg kb. 2/3 - 1/3 arányban teljeskiőrlésű liszt (ami leginkább tönkölybúza és kevesebb rozs keveréke) és bio búzaliszt (vagy ritkábban a Tesco-s BL-80 -as kenyérliszt) , 2 csapott kávéskanál tengeri só, porélesztő (50 dkg liszthez), vagy mostanában szoktam használni frisset, egy 5 dekásat, és langyos víz, amennyit felvesz. (3-4 dl ?) Én még szoktam bele tenni lenmagpelyhet, meg szárított szezámmagot. És aztán jól ki kell dagasztani. Ha nincs valakinek ideje kézzel csinálni, inkább csinálja géppel. Addig, amíg el nem válik a tál falától. És aztán egy kis liszttel átforgatni a tálban és minimum egy órát keleszteni. Aztán én már csak a tálban szoktam átgyúrni egy kicsit, tepsibe teszem, amit eleinte megliszteztem, de a férjem nem kedveli, ha lisztes az alja, így most picit olajjal kenem meg, és a tepsiben kel még addig, amíg a sütő 200 °C-ra felmelgszik. megvágom a tetejét, teszek egy tepsiben a sütő aljába vizet (ez tapasztalatom szerint ajánlott) és beteszem a kenyeret. 45 perc múlva kiveszem a vizet, alsó sütésre kapcsolom és még 15-20 percet sütöm. Aztán rácson kihűl és lehet enni. Így ropogós lesz a héja is.

Kicsit hosszú lett, bocsánat. Ez nekünk még mindig sikerült, kemencében és sütőben sütve is. Aztán persze lehet variálni. Most, hogy szó volt a medvehagymáról, például ha valaki azt tesz bele, azzal is isteni!

Judit
 

 
 

Lányok, köszi, megnyugtattatok. Nem is hívtam fel az úriembert, ha bioboltban árulja, akkor remélem, megbízható.
Szóval elfogyasztom :)

Eszter
 
 


jah, tegnap nekem visszaírt a medvehagy.net-es pasi, és azt mondta, hogy ez mende-monda, de semmi alapja nincs.
nem lesz mérgező

Orsi
KépKépKép
 
 


Na, akkor én most már végképp tanácstalan vagyok ebben a medvehagyma ügyben :roll:

KépKép
 
 


Medvehagyma ugy: szerintem itt keveredes lehet. En tavaly hallottam olyat, h viragzaskor nem lehet szedni a medvehagymat az erdoben, de nem azert, mert mergezo, hanem azert, h legyen mag, ami elszorodik, es h maradjon medvehagyma az erdoben, ne legeljen le mindent az ember.
Masreszt meg, amit mar irtam, h keveredes lehet a viragzo es a virag dologban:) Nemetorszagi baratnomek eszik a medvehagyma viragjat is. Nekik sincs semmi tunetuk. Es ha valoban mergezo lenne, akkor arrol kellene talalni vmi hirt. Meg keresgelek azert:)

Biobaba
 
 


Biobaba: de akkor miért lenne az, amit Liv írt, hogy a Mecsekben is kiplakátolják a virágzás után, hogy már nem ehető? Meg akkor miért nem árulja továbbra is a forgalmazó, akinek nyilván biznisz lenne nyáron is árulni?
:roll:
ezek azért nekem elég erős érvek a mérgező mivolta mellett.

Németországi barátnődék csak a virágát eszik virágzás után? Lehet, hogy csak a levél lesz mérgező, nem? :roll:

Kedden találkozom a természetismeret tanárnőmmel, meg fogom kérdezni tőle ezt a titokzatos ügyet! :)

KépKép
 
 


ja, nekem az kimaradt, h a Mecsekben kiplakatoljak. Akkor tenyleg nem ertem.
No, keresgelek meg en is.
A gumoja viszont eheto, nem is ertem, h azt miert nem aruljak, mikor ideje van:)

Biobaba
 
 


livus írta:Lehet, hogy csak a levél lesz mérgező, nem? :roll:
)

a medvehagymát forgalmazó pasi azt írta, hogy nem mérgező... szerintem ő már csak tudja...

Orsi
KépKépKép
 
 


biobaba írta:A gumoja viszont eheto, nem is ertem, h azt miert nem aruljak, mikor ideje van:)

mert akkor miből lenne jövőre medvehagyma? :)

Orsi
KépKépKép
 
 


Én is erre gondolok, mint Livus: ha nem mérgező, miért nem hoz a szállító. Nem olcsó a medvehagyma, tehát "kár lenne kihagyni" ezt a jó bizniszt, tehát valszeg nem azért nem hoz többet, mert nincs kedve szedni...
 



Meg akkor miért nem árulja továbbra is a forgalmazó, akinek nyilván biznisz lenne nyáron is árulni?


Ha már elvirágzott – amikor május eleje környékén kinyílik ernyős fehér virágzata, na, csak akkor igazán fokhagymaszagú a környék! –, gyorsan mulandó lesz. A medvehagyma felszíni része elfonnyad, elenyészik, szinte a semmivé lesz, láthatatlanul beleveszik az avarba. http://bama.hu/index.php?apps=cikk&cikk=139216
 
 


Ach so!!!!!!! Köszi!
 


Hah, mint a tulipan! Az is vonul vissza a kis hagymajaba a kovetkezo tavaszig, utana level sehol.

Koszi Biobaba!
 
 


Humuszt hogyan keszititek?
Milyen fuszerek mennek bele? Piacon vettem Napfenyes izek felet, isteni. Asszem van benne egy ici-pici romai komeny, igy csipem, kezdunk osszebaratkozni :) (nekem eddig mindig tul eros ize volt).
 
 


csak rend kedvéért hummusz :D a humusz valami egész más.

én chilli receptje szerint csináltam:
http://chiliesvanilia.blogspot.com/2007 ... mmusz.html

Orsi
KépKépKép
 
 


Aha, mi is így szoktuk, de római kömény is van benne és csak egy gerezd fokhagyma. És mi hommosz-nak hívjuk, a félreértések elkerülése végett. :P
 


Biobaba: köszönjük a kutatómunkát! :)
Őszintén szólva ez az elfonnyadós írás nem győzött meg engem :roll: Teljesen úgy emlékszem, hogy [url]nyári[/url] cserkésztáborok idején is ott voltak a levelek...

KépKép
 
 


Ja, és a csicseri: én is így készítem. Előszörre szezámmaggal csináltam, de azt nem tudtam krémmé turmixolni, és darabosan meg nem tetszett, így azóta én is szezámkrémet rakok bele. Viszont nem konzerv csicseriből készítem, hanem szárazat áztatok-főzök.
És kb. egy hete készülök megint csinálni, jó hogy emlékesztettél, Sára! ;)

KépKép
 
 


Biobaba, köszi a kutatómunkát!!!
A csomag fele már el is fogyott :) ....

Eszter
 
 


jujujj, bocsanat, hummusz! :lol:
csak a vicc kedveert leirom, h napfenyes izeknel is ilyen analfabetak, mint en, ok is egy M-el irjak, lehet, h humuszt is tesznek bele? :wink:

Kép

koszi a tippeket, holnap indul az akcio :D

csicserit mennyi ideig aztatjatok, fozitek? (en sem veszek szivesen konzervet). nekem csak kuktazas utan lesz igazan puha vagy lehet, h sima fozessel nem voltam eleg turelmes? talan 2-2,5 oras fozes volt a max, de akkor sem lett igazan puha. vagy lehet, h borsotol is fugg? :?
egy bajom van vcsak a kuktazassal, nem tudom mi marad az alapanyagbol fozes utan. vizzel kimeletesebb...
 
 


áztatni én 24 órát áztattam (2szer is), aztán nem tudom mennyi ideig főtt, de a konzerv puhább.

"egy bajom van vcsak a kuktazassal, nem tudom mi marad az alapanyagbol fozes utan. "
ez mire vonatkozik?

Orsi
KépKépKép
 
 


Nekem puha szokott lenni a csicseri, es nem is szoktam orakig fozni. Egy ejszakara beaztatom, jo sok vizben, hallani, ahogy szivja be a vizet.
Az is igaz, h regebben tenyleg olyan csicserit vasaroltam, amit tok sokaig kellett fozni, es meg akkor is sokszor kemeny maradt. De amit mar par eve veszek, hamar megfo puhara. A Gluck, es kb ketszeresere dagad meg a beaztatas soran.

Biobaba
 
 


Én már csináltam hummuszt csiráztatott csicseriborsóból, tehát no főzés, azaz minden jó dolog bennemaradt.

ha érdekel benneteket előkeresem és beírom, bár én variálok mindig vele, férjem azt mondja jó lenne néha tartanom magam a receptekhez és akkor nem kéne időnként fintorogva fogyasztanunk :) ezért csinálja a kenyeret csak ő :)


marica & levi :)
www.babamosoly.hu
 


Vom Giftigsein der Bärlauchblätter ab der Blüte ist ebenfalls häufig die Rede.
Das gehört ebenfalls in den Bereich der Ammenmärchen. Grundsätzlich ist Bärlauch NICHT GIFTIG und es können ALLE PFLANZENTEILE genutzt werden. http://www.baerlauch.net/ernte.html


Ammenmärchen :)

Biobaba
 
 


 
 


szoval mindenhol az van a nemeteknel is, h nem mergezo, csak a dublorjei a gyongyvirag, es a kikerics

Biobaba
 
 


Orsi, kuktaban nagyon magas hofokon megy a fozes, sok ertekes tapanyag elvesz emiatt, sima fozessel kevesbe, no fozes az igazi, azt lehet kiprobalom egyszer, Marica, ide a recepttel legyszi :)

szoval ugy ertettem :)
 
 


saara írta:Orsi, kuktaban nagyon magas hofokon megy a fozes, sok ertekes tapanyag elvesz emiatt, sima fozessel kevesbe, no fozes az igazi, azt lehet kiprobalom egyszer,

a kuktában nem a hőfok a magas, hanem a nyomás. Pont ezért alacsonyabb hőfokon forr a víz, alacsonyabb hőfokon fő meg benne minden, így kevesebb a veszteség, mint hagyományos főzés során!!!
a kukta egészségesebb ételeket eredményez, mert kisebb a hőkárosodás.
(rövidebb idő, alacsonyabb hőn készülnek el az ételek)

Orsi
KépKépKép
 
 


Bizony. Nálunk a barna rizs fő mindig kuktában, tökéletesen puhára. 15 perc kell neki, meg még állni hagyni asszem ugyanennyit.
 


livus írta:Biobaba: de akkor miért lenne az, amit Liv írt, hogy a Mecsekben is kiplakátolják a virágzás után, hogy már nem ehető?

Sziasztok! Bocs-bocs, azt plakátolják ki, hogy virágzás idején nem szedhető!!! :oops: :oops: :oops: (Gondolom, be akarják teríteni medvehagymával Baranya megyét, és félnek, hogy elfogy!)

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


nyers hummusz:

4 csésze csiráztatott garbanzó bab vagy csicseriborsó (kb 2 nap)
1/4 csésze friss petrezselyem felvágva
1 cikk fokhagyma
1/4 csésze nyers szezámkrém (tahini)
1/4 csésze friss citromlé


szezámkrém helyett lehet olajat használni is ha nincs.
az összetevőket jól összedolgozom egy botmixerrel (igazából turmix-szal irja)
nagyon fincsi de ne azt az ízt várd ami a főtt csicseriből van!!!
én volt hogy céklát tettem bele, de lehet variálni millió módon!

Marica & Levi :)
 


Kukta: :shock:
ugy tudom, hogy kuktaban, pont a nyomas miatt magasabb hofokon forr a viz, emiatt rovidebb a fozesi ido.
Az everest tetejen 60 fokon forr a viz pont a kissebb legnyomas miatt, nem??? :?: :?: kamaszkori olvasmanyaimbol ez teljesen bennem maradt (hogy ott kuzdottek a fozessel a nem tudom mar milyen konyvnek a foszereploi :lol: ).

ugy tudom akkor kevesebb a veszteseg, ha az etel nem erintkezik a vizzel, tehat ha halot hasznal az ember. de rizsnel, csicserinel ez kivitelezhetetlen.

Erre nagyon kivancsi vagyok, nem talaltam infot interneten, de nagyon erdekelne.
En is gyakran hasznalok kuktat, de mindig rossz szivvel, emiatt. bar nem tudom jobb-e hosszabb ideig fozni alacsonyabb hofokon vagy kevesebb ideig de nagyon meleg hofokon a vitaminok, asvanyi anyagok szempontjabol? :?

Sára

Kép

Kép
 
 


csak francia oldalakon talaltam errol infot, de ott azt irjak, h 140 fokig is felmegy a ho a kuktaban emiatt nem olyan egeszseges.
http://masantenature.canalblog.com/

kukta hogy van angolul?
 
 


pressure cooker
 


Sziasztok! Izgalommal várom a kuktavégeredményt, kb teéjes a káosz már ezügyben a fejemben. Amíg kiderül az igazság, addigis főzzünk. Nem tudom rábukkantatok-e már erre a mindmegett-én, de én tegnap találtam, megcsináltam, és annyira isteniiii!!! Szerintem idevaló recept.

ím: Hozzávalók 3-4 személyre:

50-80 dkg apró (lehetőleg új jellegű) krumpli,

50 dkg hámozott, előfőzött gesztenye (lehet mélyhűtött),

2-3 fej (sic!) fokhagyma,

sok friss bazsalikom (3-4 ágnyi),

só,

pár evőkanál (olíva)olaj



Elkészítés: A krumplikat megmossuk, és a mosogatószivacs durva felületével megdörzsölgetjük. A művelet célja, hogy új(jellegű)krumpli esetén a héját részben eltávolítsuk, télálló krumpli esetén a héját kicsit megvékonyítsuk. Az így előkészített krumplikat tegyük a gesztenyékkel együtt egy megfelelő méretű tepsibe, majd szedjük gerezdeire a fokhagymákat (nem kell a gerezdeket megpucolni!, és adjuk hozzá a gesztenyés krumplihoz. Öntsünk a keverékre néhány kanálnyi olajat (keveset!), majd kézzel jó alaposan forgassuk át, hogy minden alkotóelemet bevonjunk vékonyan az olajjal. A bazsalikomot vágjuk apróra, szórjuk a tetejére. Sózzuk, öntsünk alá kevés, kb. pohárnyi vizet, majd alufóliával lefedve tegyük a 180 fokos sütőbe. Pároljuk kb. 30-40 percig, amíg a krumpli megpuhul, majd a fedést levéve pirítsuk ízlés szerintire. Vigyázni kell, nehogy kiszárítsuk a gesztenyéket! Akkor is finom, csak a kemény gesztenyék kicsit rontják az élvezeti értékét.
Amikor esszük, a saját héjukban párolódott/sült fokhagymák könnyen kicsusszanthatók a héjukból.

(a www.mindmegette.hu-n Tepsis burgonya, ahogy az aquincumi helytartó szakácsa csinálta (volna) névvel fut.)

nyamm-nyamm.
 
 


csicseriborsó: nekem is csak akkor lesz igazán puha, ha egy éjjelt áztatom, és utána pár órát (3-4et) főzöm. Azt hiszem, Nigellánál olvastam, hogy só nélkül érdemes főzni, azóta rövidebb idő alatt is megfő, de iagzából tényleg elég sokáig fő nekem is (pedig én is Glück-öt szoktam venni, Biobaba).
Konzervet még sosem próbáltam. Olyant hol lehet venni? Bár mivel itthon vagyok, nem macerás az itthoni főzögetés...

Eszter
 
 


kuktas tema atkoltozott a kornyezettudatosba :lol:
 
 


Spenót imádóknak :lol:

http://spenotreceptek.blog.hu/

Ui.: Örülök, hogy megoldódott a macihagyma-ügy! :D

Andi
 
 


Penót, ahogyan Dominó (is) szereti

Néhány szem krumplit apróra vágva, sóval, borssal olivaolaj-vaj keverékén megpirítok, teszek hozzá némi tejet (tejszínt is lehetne, de nem ekkora fenékkel :mrgreen:), puhára párolom, egy részét összetöröm, hozzáadomk az apróra vágott spenótot (nagyon jó a fagyasztott is, de nekünk fontos, hogy darabos, felismerhető anyag legyen), adok hozzá bazsalikomot és szerecsendiót, összerotyogtatom és már ehető is. Rizsliszttel is sűríthető. Mennyei és egyáltalán nem hiányzik hozzá a fokhagyma, egész más a jellege, hihetetlen mennyiség fogy belőle. CSalánnal is próbáltam már (spenót helyett)
 


Andi köszi, ez nagyon jóóóó!
Indi, neked is köszi! Szeretem, hogy egyszerű, babáknak is finom, alacsony költségvetésű, szóval hasznos reciket írsz :)

Biobaba, tök jó :)

KépKép
KépKép
 
 


Igaz, a másikban volt szó a szabadföldön termesztett zöldségekről, de inkább ide írom.

A leírtakon kívül a biorecept könyvben még a snidling is le van írva.

Ti termesztetek snidlinget? Vagy piacon veszitek? (én még nem láttam sose piacon, de ez vidéken szerintem nem is csoda)

Van vkinek jó kis, finom, egyszerű snidlinges receptje?

Andi
 
 


Snidling: de jó kérdés! :)
Én szoktam venni pohárba ültetettet, de még soha nem maradt meg! Lelegeltük, aztán elszöttyedt, elvékonyodott, hiába locsoltam :(
Legutóbb fagyasztottat vettem, az legalább nem szöttyed el :(

KépKép
 
 


Sárfány :) köszi :) igen, én mondjuk mindig a gyermek igényeiből indulok ki főzésnél, aztán mindkettőnk szájíze szerint ízesítem, szerencsére hasonló az ízlésünk. No meg kedvelem az egyszerű dolgokat :wink:

Andi :) van a Biokultúra Egyesületnek egy biotermesztős kisfüzetkéje, abban leírja a növénypárosításokat (régi már, de könyvtárban vagy az egyesületnél szerintem megtalálod) ott a snidling is szerepel. Szüleimnél a fák tövében laknak, egy ilyen bolti poharast kiültettünk és egy idő múlva szépen növögetett, újra sem kell ültetni, mert odaszórja a magját. Spenót és sóska is hasonlóképp növöget. A poharas növények nekem még pohárban sose maradtak meg, de kiültetve egy idő múlva magukhoz szoktak térni.

Snidling mindenféle kencébe mehet, nem főzném, mert úgy gondolom, főzve minden értékét elveszti, de nyersen apróra vágva bármilyen sós ételbe beletenném.
 


Livus, Indi!
Köszönöm a válaszokat!

Poharas egyszer régen nekünk is volt, de nem maradt meg :(
Lehet, megpróbálom a kiültetést, már úgyis jó idő van rá! :)

Andi
 
 


amikor beirtok ide vmit nincs kedvetek azt is leirni , h mit foztok epp aznap (hadd egjek :lol: )? ihletnek ez jo sztem :)

nalam ebed dahl bat (voroslencses krumplis kutyulek, Vince kedvence), vacsi: spenotos, juhturos barnarizs (tesztaval akartam csak elfogyott, de rizzsel is fincsi volt).

hus profik: hogyan lehet ugy elkesziteni a husit, h puha legyen? levesbe fozve? borju combot veszek a fiatalurnak, serpenyoben sutom, de mindig kemeny lesz :oops:

Sára

Kép

Kép
 
 


nalunk mostansag volt: langos soskaval, puliszka salataval, parolt cekla majonezzel
holnap lesz sparga tojassalataval

bornyut eleg sokaig kell hagyni parolodni, foni es akkor fincsi puha lesz, csak vigyazni kell, h ne egjen le
Lassú tüzön víz nélkül(!) melegítem. Függőleges tengely körül rázogatom, hogy oda ne ragadjon. Lassan "feladja" a levét és főni kezd.
- en ezt birkaporkoltnel tanultam meg, es sokkal fincsibb viz nelkul csinalva az is, nagyon puha is lesz. Ha kijott a leve, akkor utana arra kell vigyazni, nehogy elfojje, mert akkor odaeg. Fedo alatt termeszetesen:)

Biobaba
 
 


Akkor is jó puhára fő a husi, ha (akár levesben, akár rövid lében) sokáig tartod valamivel forrpont alatt (szóval ne bugyogjon).
Nálunk mi is volt mostanság? Szeletekben olíván átsütött polenta paradicsomszósszal, spenótos tészta :) ma spárgás tésztasaláta lesz. Minestrone is volt. Nagyon fincsi volt a spárgás-tejszínes-sáfrányos-újhagymás császárszalonnás tészta. Kevés időt tudok főzésre szánni, meg mániám is, ezért állandóan tészta van :oops: Volt tojásos spenót, meg lesz spárgás quiche (másik visszatérő téma :) ). Csőben sült spárga is tervbe véve (sajtos besamelben sütve). Spárgalevest is többször csináltam, persze. Itt a spárgaszezon :D

KépKép
KépKép
 
 

Vissza: Életmód

Jegyzetfüzet: