Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Pár hónappal ezelőtt megnyitotta kapuit a Holdudvar Bábaház, melyet Nandu alapított, annak jelenleg vezetője és preceptor bábája. Nandu független holisztikus bába, El Pasoban (Texas) szerzett elméleti és gyakorlati tudást és tapasztalatot. http://www.nandu.hu/Magyar/Oneletrajz/CV-Hu_link.html

Jelenleg 4 tanonccal dolgozik, remélhetőleg mind az öten bemutatkozunk hamarosan itt is, nektek.

Addig is ha van kérdésetek, szívesen válaszolunk.

Virág
(ezen a nicken futottam éveken át, de a rendszer törölt.)
 


Szia!

Nagyon érdekel, hogy milyen rendszer szerint dolgoztok. Régen az otthonszülős, "Érdi születésház" topikban írtam.
Most meg legszívesebben mennék hozzátok beszélgetni.

Meg lehet tudni valamit a munkátokról? Vagy titkos?

Ilon
 
 


Kedves Ilon!

Nahát, de rég láttam a neved. Kép Jártam annak idején, majd' 4 éve az Érdi topicban is. Kép

Mire vagy kíváncsi? Ha konkrétabban kérdezel, biztosabb, hogy arra válaszolok, válaszolunk (ha a többiek is ideérnek), ami téged érdekel. Kép

Köszönöm az érdeklődésedet,

Virág
 

 
 

Nos, én is "ideértem", ahogy Virág mondta...

A munkánk természetesen nem titkos, "első körben" a holdudvar.babahaz.hu weboldalon lehet róla olvasni, a részletekre vonatkozó kérdéseket pedig szívesen várjuk.

Szeretettel,
Nandu
 
 


Akkor magamról:

Mint írtam, régen Virág név alatt futottam, azonosítócsere meg egyéb informatikai akció és malőr miatt új néven voltam kénytelen regisztrálni. 4 gyerek anyukája vagyok (Ruben lassan 9, Rebeka 7 és fél, Abigél 6, Ráhel 4), mind a négyüket kórházban hoztam világra. Az első kettőt az átlagosnál jobb, de még mindig erősen háborított körülmények között, a második kettőt - amennyire csak kórházban lehet - háborítatlanul és ambulánsan (vagyis 2-3 órával a születésük után már otthon voltunk). Ha lenne ötödik babám - nem lesz -, őt kizárólag otthon szülném.

Pár éve itt engem leginkább mint szoptatási aktivistát lehetett megtalálni, akkor elég vehemensen álltam ki az álláspontom mellett. Jó esetben ezt betudták fiatal koromnak. Kép Rossz esetben nem. Kép Az azóta eltelt úgy 2 év alatt - szeretném azt hinni, hogy - valamelyest benőtt a fejem lágya, és mostmár jóval nagyobb tisztelettel és megértéssel fordulok a velem nem egyetértők felé. Kép

2004-ben elvégeztem a MODULE (Magyarországi Dúlák Egyesülete) alapképzését, azóta dolgozom független dúlaként. (Vagyis nem léptem be a MODULE-be.) Emellett tevékenyen részt vettem a Születés Hete 2005 szervezésében, és a www.szuleteshete.hu korrektora vagyok.

Amikor Nandu hazatért El Pasoból, az első dolgom volt egy szabad percében megkérdezni tőle, mehetnék-e ele dúlaként szüléstkísérni, és azt válaszolta, szeretné, ha bábatanoncok mennének vele. Én pedig már jó fél éve tudtam, hogy bába akarok lenni, így lelkesen bólogattam.

Életemben először érzem azt, hogy megtaláltam azt a hivatást, amiért szívesen hozok idő- és energiabeli befektetést, ami igazán testhez- és lélekhezálló számomra. Kép

Virág
 


Mi a különbség a kórházi szülésznő és a bába között? Mit jelent a holisztikus bábaság?

A mi zsargonunkban a szülésznő tulajdonképpen orvosasszisztens, önálló
szüléskísérésre (és nem vezetésre) nem képzett, így sem szakmailag, sem
jogilag nem vállalhat felelősséget a szülések végkimeneteléért, továbbá
általában a szülő nővel akkor találkozik először, amikor az szülni érkezik a
szülőszobára (most, hogy választhatók a szülésznők, általában egyszer
találkozik előtte az anyukákkal, ha felkérik őt előre). A bába (független,
holisztikus bába) helytől és intézménytől függetlenül képes kísérni a
szülést és a várandósságot is(!), viszonylag gyakran találkozik a mamával és
sokszor a család többi tagjával is (apuka, már meglévő gyerek(ek), ha
van(nak) ), a viziteken felméri a mama és a család fizikális, szociális,
pszichés hátterét, sokat beszélget a várandóssal, ellenőrzi annak fizikai
állapotát, a magzatét úgyszintén. A vajúdás megindulásakor régi ismerősként
köszöntik egy olyan közegben, ahol mindenki ismer mindenkit.

A holisztikus bába az élettani szülések kísérője ugyan, mégsincs híjával a
komplikációelhárításra vonatkozó tudásnak. Négyféleképpen kell neki ehhez
érteni: 1. a komplikáció felismerésével (vagyis megállapítani tudni, ha
valami eltér a normálistól), 2. Ha a komplikáció egyszerű és a bába saját
eszköztárával is elhárítható, akkor a komplikáció intézeten kívüli
elhárításával, 3. Ha a komplikáció intézeten kívül nem elhárítható, akkor
kórházba szállítással, 4. Súlyos komplikáció miatti kórházba szállítás
esetén olyan alapvető vészhelyzeti intézkedések megtételével, amelyek
elsősegélyként már azalatt az idő alatt is javítanak a helyzeten, amíg az
anya orvosi segítséget nem kap.

Virág és Nandu
 


Szia Virág!

Nagyon jó hallani, hogy milyen lelkesítő számodra a szülések körüli segítés!
Remélem nekem is lesz alkalmam kipróbálni egyszer...
Hogyan tudod megoldani, hogy a mama rendelkezésére állj a szülés idején? (Ki vigyáz a gyerekekre?)
(meg ezer más gyakorlati probléma felmerül)

Sziasztok!

Ilon
 
 


Kedves Ilon!

Nem nehéz megoldanom. A gyerekeim oviba és suliba járnak, és oda és onnan általában a férjem viszi-hozza őket, és ő szinte soha nem megy sehová munka után, itthon van.

Jöjjön az ezer más gyakorlati probléma. Kép

Te mit csináltál-csinálsz az otthonszülések körül? Azt tudom, hogy hosszú évek óta pártolod, de azon kívül még?

Puszi,

Virág
 


Nem is tudom, nekem ez a legnagyobb gyakorlati probl�ma...

�n meg... sz�val p�rtolom az otthonsz�l�seket, de ezt m�r itt p�r �vvel ezelott kives�zt�k, most nem merek �jra belekezdeni.

Fontos, h legyen d�nt�si szabads�guk a n�knek. Szerintem ez a legfontosabb.

Hogyan osztjatok be, h mikor ki megy szul�shez es szoktatok-e doulat vinni?

Ilon
 
 


Szia, Ilon,

(kicsit nehezemre esett kibetűzni a fentieket, mi történt a gépeddel?)

Egyetértek, egyetértünk mindannyian veled. Fontos, hogy legyen döntési szabadságunk. Nem gondoljuk, hogy mindenkinek otthon kellene szülni, azt viszont igen, hogy azoknak, akik otthon szülnek, ne kelljen félniük egy esetleges megtorlástól pl, ha mégis kórházban kötnek ki, vagy ne gördítsenek eléjük akadályokat az anyakönyvezésnél, továbbá jó lenne legálissá tenni az otthonszülés kísérést - ha már úgyis eltörölhetetlen intézmény...

A család mindig maga választja ki a tanoncok közül, hogy ki kesz az elsődleges bába, ki az asszisztens, dokumentátor (ez utóbbi kettőt általában egy), plusz még ott van mindig Nandu, és ez így általában minimum 3 fő. Emellé egy dúla a családnak lehet, hogy sok lenne. (Nem biztos.)

A személyes véleményem, hogy ha én végzett bába leszek, nagyon fogok örülni, ha a mamáknak lesz a bábájuk mellett dúlájuk is. Fontosnak tartom.

Virág
 


Szia!

Een sem tudom, mi van a geepemmel, most ilyen taajszolaasban tudok irni ide a babanetre. Kép

Rogton itt a kovetkezo keerdees: mitol, mikor leszel veegzett baaba?
Egyebkent a gaatveedelem a termeeszetes Nandunaal gondolom, de van ennek valamilyen modja? Mufogaas vagy ilyesmi?

Ilon
 
 


Szia Virág!

Néztem a profilodban az idézetet és ez a tömegekkel szembe menés nekem is eszembe jutott, amikor a kisfiamat "merészeltem" otthon szülni. De annyira sokkal sokkal jobb volt, mint a kitaposott út szerinti, hogy azóta érdeklődéssel fordulok a járatlan ösvények iránt.

Egyébként nyitottam egy topic-ot otthon szültünk címmel, ott voltak kérdések, amikre Ti jobban tudnátok válaszolni, mint én. Nem bánnám, ha néha ránéznétek, van-e mozgás, kérdés.

Jó tudni, hogy terjed az "otthonszülő-kór"! Kép

Zsuzsi

Zsu

Zsuzska/2oo4.o1.o8. Petike/2oo5.11.o5. Panka/2oo8.o1.1o.
 
 


Szia Zsuzsi!

A kislaanyodat eszerint korhazban szulted? Hol? Milyen volt? Hol szulned a kovetkezot?

Szia
Ilon
 
 


Szia Zsuzsa!

Megtalaaltam a kerdeseimre a vaalaszt a maasik topikban.
Kép

Ilon
 
 


sziasztok!

Tudtik vmit a tavam-ról?

zs.

Zsu

Zsuzska/2oo4.o1.o8. Petike/2oo5.11.o5. Panka/2oo8.o1.1o.
 
 


Igen, és hamarosan válaszolok, Zsuzsi. Puszi. Kép

Virág
 


Kedves Ilon!

Mitől leszek végzett bába? Egyrészt attól, hogy meghatározott számú szülésnél jelen voltam (leszek), mint primary, asszisztens és dokumentátor bába, hogy primaryként szintén bizonyos számú kismama várandósvizitjét csináltam végig.

Meg kell, hogy legyen az elméleti háttér is, melyből egy erre megfelelő (valszeg másik EU orszában lévő) helyen vizsgát teszek.

Látszólag ilyen egyszerű. Kép (Ha kifelejtettem valamit, Nandu, korrigálj. Kép)

Kedves Zsuzsi!

Örülök, hogy erre jártál, hogy ránktaláltál. Kép Megyek, és megnézem hamarosan a te topicodat is. Kép Azt az idézetet pedig nagyon szeretem, én szültem úgy egy éve. Kép

TAVAM (Társaság A Várandósság és Anyaság Megszenteléséért): egy ernyőszervezet, mely összefogja azokat a szervezeteket, melyek a várandósgondozás és a szülészeti ellátás jelenlegi állapotát nem látják megérkezettnek, ezért azt fejleszteni akarják. Ezek köre folyamatosan bővül. Mellettük még a Nane is jelen van.

Példaképük egy 10 éve és nagyon sikeresen működő amerikai szervezet, a CIMS (Koalíció a Várandóssági és Anyasági Gondozás Fejlesztéséért). Õk segítik a TAVAM munkáját, de nem amerikanizálják azt, teljes mértékben a hazai körülményeket veszi figyelembe a TAVAM.

Ennek a szervezetnek eddig csak pozitív visszhangja volt, a köztársasági elnök felesége, Sólyom Erzsébet asszony a támogatója.

A TAVAM működteti a Születés Hete portált (www.szuleteshete.hu), továbbá ő szervezi a Születés Hetét is.

A TAVAM alapelvei és céljai: http://szuleteshete.hu/cikk.php?id=159&cid=46949

Ha valakinek van kedves eljönni holnap egy TAVAM gyűlésre, kiabáljon. Kép De jobb, ha mélt ír nekem: virag78@axelero.hu

Puszi,

Virág
 


Szia!

Jol emlekszem, h majus 8-tol lesz az ideen a Szuletes Hete? Mindig lemaradok egy csomo jo programrol, mert masik varosban van!

Ilon
Kép
 
 


Szia, Ilon,

igen, jól emlékszel. Kép Amint lesznek konkrétumok, szólok. De azért kérezd is, nehogy elfelejtsem. Kép

Puszi,

Virág
 


Szia Pienaluna !

Az lenne a kérdésem, miben különbözik a Ti végzettségetek a felsőfokú iskolát végzett, kórházban dologzó szülésznőkétől ?

Pancsa05
 


Kedves Pancsa!

Igyekszem jól összeszedni, remélem, sikerül is.

Ma Magyarországon a szülésznők nem kísérhetnek önállóan szülést a protokoll szerint, bár teljes mértékben biztos vagyok benne, hogy igenis vannak szülésznők, akik képesek orvos nélkül is nagyszerűen kísérni élettani szülést (vagyis ha nincs komplikáció, és időben felismerik, ha gond van). A szülésznők kórházban dolgoznak, ami nemcsak abból a szempontból különbség, hogy nem szabad nekik orvosi háttér nélkül dolgozni a protokoll szerint, hanem a főiskolán - meglátásom szerint - nem holisztikusan szemlélik a nőt, a várandóst és magzatát.

Ami megintcsak nem jelenti azt, hogy ennek ellenére nem léteznek olyan szülésznők, akik holisztikus szemlélettel bírnak, és akiknek a munkáját nem tartom bámulatra méltónak. Ismerek olyanokat, akik munkája iránt, azt gondolom, mindig is tiszteletet fogok érezni, méghozzá nem is akármilyet, mert az általam elviselhetetlennek tartott hierarchikus rendszerben sem lesznek lélektelenek, a mamákat nem futószalagon kísérik, hanem a legnagyobb tudásukkal és együttérzésükkel (és nem utolsó sorban NÕként) támogatják a vajúdásukat, szülésüket.

Hogy mit csinálunk mi? Azt fentebb olvashatod ugyanúgy, ahogy a szülésznők munkájáról is írtam, írtunk, igaz eléggé sarkosan. Azt igyekeztem most árnyalni, közelebb hozni ahhoz a valósághoz, amit a magaménak érzek. (A 6. hsz volt.)

De a végére még: Nandu okleveles holisztikus bába, mi még nagyon messze vagyunk (időben) az oklevéltől vagy a diplomától. Tőlünk nyugatabbra a bábák lehetnek oklevelesek vagy diplomások, de erről sajnos még nem tudok sokat.

Ha maradt még benned kérdés, szívesen veszem. Kép

Virág
 


Szia Virág!
nekem felsőszintű szülésznői oklevelem van,sajnos nem diploma.De arról nem mi tehetünk,hogy 3 évig tanulunk főiskolai szinten egyetemi tankönyvekből és még diplomát sem adnak érte.
Én nem asszisztálok a szülésnél és a vajúdásnál sem.Önállóan észlelem a vajúdást és vezetek le egy élettani szülést.
Ha van módod rá olvass el egy szülésznői kompetencia listát.Akkor megtudod mennyire lehetünk önállóak.Sajnos a MOK nem engedi kinyújtani jobban a kezünket.Különben ugyanolyan végzettségem van,mint az osztrák v.a német stb.szülésznőnek,csak nekiki megengedik mindazt amit megtanítottak nekiki,mert más a rendszer.Amíg az orvosok a pénzüket hajtják a szülések után addíg a szülésznők helyzete is ilyen marad!!!!
Különben én is bábának tartom magam.
Szerintem mostmár tiszta a kép a laikusokban is!
Köszi:Timi

Kép
Kép
Kép
ÁKI:1995.07.26.
 
 


Kedves Timi!

Úgy érzem, indulatot váltott ki belőled, amit írtam.

Először is köszönöm, hogy megosztottad azt, Te hogyan látod a helyzeteteket. Úgy látom, ugyanarról írtunk. Ugyanazt írtam, amit Te. "Ma Magyarországon a szülésznők nem kísérhetnek önállóan szülést a protokoll szerint." Hogy képesek vagytok, képesek lennétek önálló szüléskísérésre. (Mi a "kísérés" szót használjuk a "vezetés" helyett, mivel meggyőződésünk, hogy a szülést nem kell vezetni, egy élettani szülés megy a maga nagyszerű és tökéletes útján, mi csupán figyelüónk, és ha a mamának szüksége van ránk, akkor támogatjuk őt lelkileg, a szavainkkal, fizikai segítséggel - mint pl. borogatás, masszázs stb.)

Mit értesz az alatt, hogy bábának tartod magad? Mit jelet számodra a bába szó?

Várom a válaszod szeretettel,

Virág
 


Szia Virág!
Köszönöm,hogy reagáltál a levelemre.Van igazság az általad említett dolgoknak,de önállóan el tudom dönteni mikor kell szólnom a dokinak,tudom mikor hogyan kell nyomatni,ha szükség van rá és el tudom látni az újszülöttet.Manapság ugye lehet már szülésznőt fogadni aminek(szerintem)az is a lényege,hogy főleg lelki támaszt nyútsunk a kismamának.Ilyenkor csak vele tudunk foglalkozni nem kell másik kismamához menni.Mi is maszírozunk borogatunk ha a kismama igényli.Sokat beszélgetünk.
Bábaság,hát hivatás nem szakma.Empátia,lelki támasz.Nagyon fontos,hogy szeretsd amit csinálsz,ne muszájból menjél dolgozni.A bába előbb ismerkedik meg a kismamával nem csak akkor látja amikor szülni megy és a szülés után is látogja őket,kapcsolatot tart fent velük.
Nemcsak kórházi körülmények között tudnám levezetni a szülést.
Tényleg te hol tanulsz bábának?
Szia:Timi

Kép
Kép
Kép
ÁKI:1995.07.26.
 
 


Kedves Timi!

Azt írtad: "de önállóan el tudom dönteni, mikor kell szólnom a dokinak". Hol látod, hogy én ezt megkérdőjeleztem?

Azt is írtad: "tudom, mikor hogyan kell nyomatni, ha szükség van rá". Kíváncsivá tettél. Mikor gondolod azt, hogy nyomatni kell egy mamát?

Mit értesz az újszülött ellátásán?

Írtad a szülésznő felfogadását. Én is fogadtam szülésznőt, és nekem óriási segítség volt. Mostmár tudom, hogy dúlai feladatot látott el ő akkor, és nagyszerűen csinálta. De mi lett volna, ha épp ügyeletes, és más anyákkal is foglalkoznia kell? Te hogyan oldod meg ezt a helyzetet?

Hogyan kísérnél otthonszülést? Mit csinálnál másképp? Hogyan képzeled el? Hogyan ismernéd meg a kismamákat annyira, hogy biztonságosan lásd a pszichés, szociális helyzetüket?

Arra, hogy a mi zsargonunkban mit takar a "bába" szó, vissza fogok térni, kis idő, míg megszerzem ennek a pontos leírását.

Én a Holdudvar Bábaház tanonca vagyok, és Nandutól tanulok. Egyelőre ez "csupán" gyakorlati képzés - melynek természetesen vastagon van elméleti része is -, de ki lesz dolgozva a felsőfokú képzés is. Addig Anne Fry és Ina May Gaskin könyveiből merítünk.

Szép vasárnapot. Kép

Virág
 


Szia Virág!
Úgy éreztem a leírtakból,hogy szerinted mi csak az orvos utasításait hajtjuk végre és nélküle nem tudunk dönteni.Sajnos meg van kötve a kezünk(ezt már írtam)mert amit megtanítottak azt nem mindet csinálhatjuk.
Szerintem nem minden kismama tud kitolási szakban együttműködni velünk.Pl.rossz levegővétel felesleges nyomkodás,amivel nem segít a babának,sőt még az oxigén ellátását is ronthatja.
Ilyenekre gondoltam amikor a szükség szerinti nyomatásról írtam.
Természetesen teljesen más a szitu amikor 1 v.2 szülésznő dolgozi és van 3 v.több vajúdó.Ilyenkor sajnos a dúla szerep csökken mert nem tudsz annyit foglalkozni velük(lelkileg)mintha egyedül vajúdna.
Nálunk különben ha mód van rá egy szülésznő ugyanazzal a kismamával foglalkozik.Így is próbálunk lelki segítséget adni,hogy mindig ugyan az az arc néz rá.Nem csinálunk átjáróházat a kismama körül.Sajnos nem mindenhol van így és nem minden szülésznő tekinti hivatásnak amit csinál.Én is hallottam saját kolleganőimről rosszat,hogy hagyták vajúdni a kismamát egyedül alíg szóltak hozzá,nem beszélték meg vele a dolgokat,amiről szegény azt sem tudta miért és mit csinálmak.Na ezt jól megírtam.Remélem érted mit akartam kihozni az egészből.
A kismamákat csak úgy tudod megismerni ha végig kiséred a terhességet,sokat beszélgetsz vele,bizalmas kapcsolatot próbálsz kialakítani vele.Én a fogadott kismamáimat végig kisértem és utána is látogattam őket.
Különben nekem is 4 gyerekem van és mindegyiket fogadott szülésznőnél szültem éppen azért,hogy ő csak velem tudjon foglalkozni.
Otthonszülés kisérése számomra kihívás lenne,de biztos hasonlóképpen csinálnám,mert számora fontos hogy támogassam a kismamát.Gondolom erre már rájöttél a leveleimből.Egy valami zavarna,hogyvészhelyzet esetén nem állnak készenlétben azok a dolgok ami a kórházba megvannak.
Sajnos Mo.-on még nincsenek meg az otthonszülés háttér feltételei.
Neked is szép napot!
Timi

Kép
Kép
Kép
ÁKI:1995.07.26.
 
 


Kedves Timi,

még egy kis türelmet kérek, hamarosan válaszolok.

köszönöm,

Virág
 


Kedves Timi!

Immár harmadszor szögezem le, immár harmadik formában (többször nem szeretném, azt szeretném, ha végre eljutna hozzád), hogy nem gondolom, hogy mindannyian az orvosok bábui vagytok, továbbá tisztában vagyok vele, hogy meg van kötve a kezetek.

Nyomatás: tapasztalataink szerint ha egy mamát békén hagynak vajúdni, maga választott testhelyzetben lehet végig, így a kitoláskor is, ha elmerülhet önmagában, akkor megtalálja a módját, hogyan kell hatékonyan nyomni - mindenféle presszió nélkül is. Kissé megütközve olvastam, hogy "nem ... tud ... együttműködni velünk". Ez a mondat számomra azt sugallja, hogy szerinted a kismamáknak hozzátok kell idomulni. Hogyhogy együtt kellene működnie veletek? Én, mint holisztikus bába (tanonc, de ez esetben a bába szón van a hangsúly, nem a tanoncon), úgy gondolom, hogy az én feladatom ilyen esetben az, hogy a mamát és babáját szolgáljam, én idomulok hozzájuk, tisztelettel figyelem a folyamatot, és egy pillanatig sem várom, hogy a mama kooperáljon velem (hacsak nincs sürgető helyzet).

Ha úgy vesz egy kismama levegőt, hogy azzal nem tesz jót magának vagy a babájának, akkor elkezdek mellette úgy lélegezni, ahogyan ő teszi, és fokozatosan lassítok, hogy átvegye tőlem azt a ritmust, ami jobb neki. Nem nyomatom.

Lehet, hogy az én tapasztalatom nem elég nagy, vagy az én logikám furcsa, ezért megkérdezem: ha egy anya valóban a kitolási szakban van (vagyis ellenállhatatlan kényszert érez a nyomásra), akkor hogyan tud "feleslegesen nyomkodni"? Nekem nem sikerült a szüléseim alatt feleslegesen nyomkodni, sem senkit nem láttam még ilyen helyzetben.

Egyébként azért is bánunk roppant óvatosan azzal, hogy azt mondjuk az anyának, hogy akkor most nyomjon, mert ezzel jelentősen növelnénk a gátrepedés valószínűségét.

Amit a kolleganőidről írtál, az nagyon szomorú. Örülök, hogy te lelkiismeretesen ápolod a kismamák lelkét is.

Írtad: "A kismamákat csak úgy tudod megismerni, ha végigkiséred a terhességet, sokat beszélgetsz vele, bizalmas kapcsolatot próbálsz kialakítani vele." Igen, ezzel egyet is értek. Ez a mondatot, ha jól gondolom, a korábbi kérdésemre szántad válaszképp. (Hogyan ismernéd meg a kismamákat annyira, hogy biztonságosan lásd a pszichés, szociális helyzetüket?)

Ezt figyelembe véve kissé kevésnek érzem a válaszodat. Ha bizalmas kapcsolatot próbálok kialakítani (aztán vagy sikerül, vagy nem), azt elég kevésnek érzem az otthonszülés esetében. Mik azok a dolgok, amiket feltétlenül fontosnak tartanál megtudni egy-egy kismamától, kismamáról? És mi lenne, ha nem sikerülne bizalmas kapcsolatot kialakítani a szülőpárral? Milyen témákról beszélgetnél velük?

Még nem kaptam választ ezekre a kérdéseimre:

- Hogyan kísérnél otthonszülést?
- Mit csinálnál másképp?
- Hogyan képzeled el?

Annyit írtál, hogy hasonlóképpen csinálnád. Gondolom, ezt a lelki támogatásra értenéd. De szakmailag változtatnál valamin? Hiszen akkor orvos nem kötné a kezed, legfeljebb - végzett független holisztikus bábaként - a saját protokollod, melyet magad dolgoztál ki.

- Mikor mennél ki a vajúdó nőhöz?
- Mit tennél pl. érkezéskor?
- Mit tennél elhúzódó vajúdás esetén? (Mit tekintenél egyáltalán elhúzódó vajúdásnak?)
- Milyen gyakran szerenéd vaginálisan megvizsgálni a nőt?
- Mit tennél, ha kiabálna a mama?
- Milyen testhelyzeteket támogatnál?
- Tanácsolnád-e, hogy egyen-igyon, ha olyan kedve van?
- Milyen gyakran hallgatnál szívhangokat és mivel?
- Mit csinálnál, ha elakad a kicsi válla?
- Mit tennél, ha mondjuk a baba megszületése után 15 perccel kb 6 deciliter vért veszt az anya? És mit, ha 10-et?


Konkrétan milyen vészhelyzetekre gondolsz, amiknél nem állnak készenlétben az orvosi eszközök otthonszüléskor? (Megkönnyítenéd a dolgomat, ha az összeset leírnád, mert úgy tudunk érdemi és szakmai beszélgetést folytatni ezekről.)

Szerinted mik az otthonszülés háttérfeltételei?

Virág
 


Kedves Virág!
Most én kérem a türelmedet mert sok kérdésre kell választ adnom.Sajnos(őszinte leszek)nem mindegyik kérdésedre tudok válaszolni.A nyomatásról csak annyit,hogy előfordul kitolási szakban is renyhe fájás(ez lehet a belehajszolt szülés következménye)ilyenkor fontos mikor nyom a kismama.
A levegővételt én is megmutatom,nem arra értettem a nyomkodást.De amikor fájás szünetben nyomkod és kapkodja a levegőt szerintem az nem jó.Nálatok?
Én például nem szültem gátvédelemben mert csak most a 4.kisbabámnál lehetett volna vagyis volt is de én is nagyot nyomtam a tolófájásnál,ezért repedtem.(egy kicsit).Nem a szülésznő hibája volt én nem tudtam kontrolálni a nyomást.PL:ilyen esetekre gondoltam amikor azt írtam,hogy nem minden kismama tud együttműködni.
A többire később,mert ma egyedül vagyok a lurkókkal,a párom ügyel.
Szia!
Timi

Kép
Kép
Kép
ÁKI:1995.07.26.
 
 


Kedves Timi,

persze, türelmesen várok, és köszönöm, hogy szóltál. Kép (Kitartást a harmadfocicsapatnyi gyerekhez. Kép Mennyi idősek?)

Virág
 


Sziasztok,
rosszul érzem, hogy két határos szakma kérdéseit próbáljátok "versenyeztetni" egymással?pl. szívhangot dopplerrel hallgatunk a kórházban és meglehet, hogyha otthonszülést kísérnék, otthon is azzal hallgatnám... Nem ettől változik a két szakma mássá.
A vérveszteségről meg pl. annyit, hogy attól függ... hogy eláll-e. Nem újul-e ki. Mitől lett? A megoldása is ettől függ. és a kórházban is. Esetleg bekötnek egy kis volumenpótlást,... a vérpótlással ma már, szerencsére nagyon óvatosan bánnak. nem döntik be ezerrel azonnal.A teswthelyzet kérdése is magánügy. és azt hiszem a kórházban is, ha saját szülőnőd van, bár az orvos belelléphet a rendszerbe.
Kiabálás: lehet, nem zavar, senkit sem csitítottam még soha... A hálószobájába sem szólok be senkinek, hogy halkabban.
Felőlem ehet-ihat/na. De a kórház protokollja nem engedi. Én dolgoztam olyan kórházban, ahol kötelező volt a kismamát itatni.
A váll alakadására vannak lehetőségek, meg kell tanulni elméletben nagyon, mert szerencsére kevés fordul elő a mindennapokban. Nekem volt már egy.
Vaginális vizsgálat? talán érkezésemkor , meg aztán egyáltalán nem. Az előbb említett kórházban a szülésznők nem vizsgáltak, lehetett tudni ezer jelből, hangból, mozdulatból, a végbél nyílásából, hogy jön a baba.
Azt gondolom, hogy mind a két szakmát jól kell csinálni, az emberséget-asszonyságot nem feledve, és nem kell egyiknek sem sem megvédenie az övét, sem a másikat kérdezni, hogy mit csinálnál ekkor, akkor. Mindkét szakmának meg kell legyen a protokollja, lehetőség szerint majd a kórjházi szülésznőknek is meglesz a kompetenciájuk és ezzel együtt a saját, a szakma által összeállított protokollja /nem a szakmai kollégium által PZ/ és gondolom az otthonszülős bábáknak is megvan a saját protokollja, ami szerint dolgozik. Enélkül improvizációvá válhat a dolog.
Uff én /bele/szóltam a beszélgetésetekbe, azért, mert egy kicsit "vetélkedésnek" éreztem.
Jó éjszakát kívánok mindnyájatoknak!
Rita


Kedves Rita!

Nagyon örülök, hogy "eljöttél" hozzánk.

Annak kevésbé örülök, hogy a net folyton határt szab a kommunikációnak, mert nem mennek át a nonverbális üzenetek. De ezt el kell fogadnunk, és így nem tudunk megspórolni olyan köröket, amik nem lennének élőszóban.

Mert ha beszélgettünk volna, akkor érezhető lett volna, hogy nem versenyeztetem a két szakmát. Tiszteletre méltónak tartom, amit a szülésznők csinálnak. Timi azt írta, szívesen kísérne otthonszülést (ha ő úgy érezné, hogy az általa fontosnak tartott háttérfeltételek adottak), én ezért kíváncsian kérdeztem, mit hogyan csinálna. Min változtatna.

Rita, az túlzás, hogy ismerjük egymást, inkább igaz, hogy láttuk már egymást közelről Kép, és pár futó szót váltottunk. Továbbá szembesülhettél egy igencsak kirohanó, kevéssé megfontolt és forrófejű megnyilvánulásommal. Emellett tény, hogy az időm nagy részében nem olyan vagyok, és könnyen lehet, hogy az akkori (több mint egy évvel ezelőtti!) kép alapján képzelted el, milyen hangsúlyokkal is írhattam.

De nem bánom ezt, örülök, hogy levelezhetek veled. Õszintén kíváncsi vagyok a véleményedre. Nem gondolom, hogy én tojtam a spanyolviaszt, a tudásom nagyon messze van a tiédtől. Rengeteg tanulnivalóm van tőled is, és még rengeteg embertől.

Újra vissza Timire (és ez igaz Rád is): nyitottan hallgatom meg mindenki álláspontját, mert tágíthatják, és sok esetben tágtják is a látókörömet. Épp tegnap, a bábaképzésünkön szembesültem ilyen esettel. Megvolt a saját, elég szilárd nézőpontom egy esettel kapcsolatban, de nyitott voltam arra, hogy új információk megváltoztathatják azt, és így is történt. Több háttérismerettel tisztába kerülve igazat kellett adnom a másiknak. Így vagyok Veletek is.

Doppler (ezesetben a saját véleményemet írom, mely meglehet, hogy egyezik a Holdudvar Bábaház protokolljával, de a sajátomat képviselem most): semmi bajom a doplerrel, ám inkább a végére hagynám. Ameddig nem zavarja a mamát, és hatékonyan tudom alkalmazni (vagyis nincs még nagyon lent a kicsi feje), akkor fafület használnék, amint rövidebb idő van a szívhangok meghallgatására, elővenném a dopplert. De - és itt jön a képbe az én talán kicsit erőteljesebb "el a kezekkel" szemléletem - ha az anya kifejezetten kérné, hogy hagyjuk a szívhanghallgatást, és tudnám, hogy vállalja a felelősséget a testéért, a szüléséért, a babájáért, akkor eltekintenék ettől. (Azt hiszem, ha én szülnék otthon, nem engedném, hogy túl gyakran megnézzék, én azt szeretem, ha teljesen békénhagynak.)

Vérveszteség: mit jelent a volumenpótlás?

Ami a kiabálást illeti: jót nevettem. Nagyon tetszik, amit írtál. Kép

Vállelakadás: épp tegnap néztünk egy filmet erről. Érdekes volt, tanultunk belőle. Jó volt látni premier plánból.

Írtad: "...sem a másikat kérdezni, hogy mit csinálnál ekkor, akkor." Erre írtam fentebb, de megerősítem: hát hogyne kérdezném, mit csinálsz te, ha tanulhatok tőled?

Remélem, hamarosan önállóan is kísérhettek szülést, és én nagyon örülök, hogy te is írtál.

Szép napot. Kép

Virág
 


Sziasztok Mindketten,
A volumenpótlás az érpályák feltöltését/volumenét jelenti. Ez általában szinte csak folyadékot és elektroliteket tartalmaz. Tehát a szervezet"becsapását", hogy nem esnek össze az érpályák, a vérnyomást kicsit visszahozza. A többit megoldja a természet. Ha a kismamának van annyi ereje, hogy ellássa magát és a babáját is amennyire kell, akkor nem nyüzsögnek. De ha annyira megzilálja a vérveszteség a szervezetét, hogy jártányi ereje sincs vagy egyéb tünetei vannak, akkor nyilvánvaló a beavatkozás.
Azt nem tudtam értelmezni, hogy mit jelent az, hogy túlságosan lent van a feje... akkor miért nem jó a doppler? Na mindegy.
Egyébként egyelőre nem tudom, hogy az önálló szüléskísérésen mit értesz, mert egyelőre a kórházban ez alig-alig megvalósítható, jelenleg semennyire, és én otthonszülést nem fogok kísérni. Másra vagyok szocializálva, más a "neveltetésem" és amúgy is, még ha legalizálják is egyszer az otthonszülést, a mamák zöme akkor is kórházban fog szülni és ott lesz rám akkor is szükség.
Egyébkénta tudásom nem óriási, a tapasztalatom sem, minden szüléssel tanulok, változom magam is.
Jó estét Nektek!
Rita


Szia Rita!
Engem egyáltalán nem zavar,hogy írtál!Én nem versenyezni akartam csak az idelátogató laikusok számára szeretném pontosabban levázolni a mi helyzetünket a kórházban.
Én nagyon szeretném,ha a mi szakmánk eljutna odáig,hogy amit megtanítottak,azt gyakorolhassuk teljes mértékben.Én 3 éves képzést kaptam melyben teljesen önálló szülésvezetést képeztek,ehhez képest eléggé meg van kötve a kezünk!Van olyan szitu amikor nekem vagyis a szülésznőnek van igaza és az orvos másképp dönt ami nem egyezik a véleményemmel,de ő az orvos!Ez főleg a fiatal kollégákra vonatkozik!Na mindegy ezt hosszú lenne tárgyalni és nem is ezért vagyunk itt.
Az otthon szülésről,én sem tudom mit hogyan csinálnék,de biztos,hogy helyt tudnék állni.Az adott helyzet diktálná a közbeavatkozásomat.
Nálam fontos a lelki nyugalom és,hogy tudjak a kismamával foglalkozni,de szerintem ez a leírtakból már kiderült.
Egyetértek,hogy mindenkinek meg van a saját protokollja amiszerint dolgozik és lehető legjobb tudása szerint haználja.
Vezetnék otthon szülést,de tartanék a felelőség súlyától.Érezném,hogy nincs mellettem a háttér,ha komplikáció lenne.Sajnos még Mo.-on nem lehet biztonságosan otthon szülést kisérni!
Talán én inkább olyan szülészetek létrehozását szorgalmaznám,ami otthonos,nyudodt és meg van a kellő háttér.Tudom vannak már ilyen kórházak,de még több kéne.
Az is fontos lenne,hogy megfelelő létszámú szülésznő dolgozzon,hogy ne kelljen müszakból müszakba visszamenni,egyszerre többen legyenek,ha több vajúdó van akkor ne érezzék,hogy alíg jut idő rájuk.
Virág,most külön nem írok azt hiszem ebben a levélben valamennyire választ tudtam adni neked is.De természetesen konkrét kérdéseidre szívesen válaszolok,ha tudok!
Én is sokat tanulok mindenegyes szülésből és főleg a 20-25 éve pályán levő kolléganőimtől,amit a könyvekből soha nem lehet megtanulni.
Mindenkinek szép napot!Jó lenne hamár tényleg szép lenne,ami a nap sütést illeti!
Sziasztok!
Timi

Kép
Kép
Kép
ÁKI:1995.07.26.
 
 


Sziasztok!
Most írok harmadszor!Két hosszú levelemet nem rakta fel a gép pedíg mindent úgy csináltam,mint eddíg!
Jó,hogy itt vagy Rita!Nem akarok versenyezni és vitatkozni!Azért reagáltam először Virág írására,mert az ide látogató laikusok számára is fényesebb képet akartam festeni a szülésznőkről.Sajnos még vannak kismamák akik azt hiszik,hogy az orvos vezeti le a szülést.Vagyis kisérik.
Az otthonszülés kisérését kihívásnak venném,mert én is a kórházi szemlélet szerint dolgozom.Sajnos nem azt csinálhatom amit megtanítottak,mert a gyakorlat még messze jár az elmélettől.(már nem annyira messze de lehetne rajta még változtatni)
Természetesen én is sokat tanulok a szülésekből,és a 20-25 éve pályán lévő kolléganőimtől,amit a tankönyvekből nem lehet megtanulni!
Félnék a tudattól,ha otthon kéne szülést kisérnem,hogy nincs mögöttem a szükséges háttér,ha komplikáció lépne fel.Nem attól tartanék,hogy esetleg nem tudnám mit kéne tennem,hanem a megfelelő segítséget nem kapnám meg azonnal,amikor szükség lenne rá!
Inkább az otthonos szülészetek létrehozását szorgalmaznám,ami csak akkor válna kórházzá,ha baj van!Tudom már vannak ilyen kórházak,de többre lenne szükség és igény is!
Fontos lenne a létszám bővítés is,több szülésznőnek kellene dolgoznia egy műszakban,hogyha több vajúdó van akkor egyikse érezze,hogy nincs idő rá.Mintmár írtam számomra fontos a lelki segítség a nyugodt kiegyensúlyozott környezet vajúdás alatt.A kismama ne érezze bizonytalanságba magát,főleg ne féljen semmitől.
Virág,Rita válaszolt a kérdésekre,mellyel az én válaszaim megegyeznek.Fontos,hogy mindkét helyen a tudásunk legjavát nyútsuk és segítsük a kismamát ahogy éppen lehet.Vagy ahogy engedik!(kórházi szabályok mellett)Szívesen válaszolok a további kérdéseidre,ha tudok!
Sziasztok,mindenkinek szép napot!Ami a napsütést illeti már jó lenne!
Remélem ezt a levelet már felteszi a gép!
Timi

Kép
Kép
Kép
ÁKI:1995.07.26.
 
 


Szasztok!most két levelet kaptatok!most tette fel az előzőt is!Ez van!
Sziasztok!
Timi

Kép
Kép
Kép
ÁKI:1995.07.26.
 
 


Sziasztok,

jön majd a válasz, mostmár nagyon sűrű a program (Sz7). Türelmeteket kérem.

Kellemes 7végét,

Virág
 


Oké, akkor én, aki három babát szültem otthon, és a negyediket is úgy tervezem júliusban, "megvédeném" a nyomatást.
Virág, én még dúla sem vagyok, nemhogy jobban hozzáértő, de tisztában vagyok azzal, hoyg a szülő nők NAGYON különbözőek, mint ahogy nem csak a nők, de az emberek általában nagyon különbözően viszonyulnak az orvosokhoz. Van, aki az első takonnyal rohan dokihoz és beszedi az antibiotikumot, mert "csak úgy fog meggyógyulni, hiszen ezt mondta AZ atyaúristen, az ORVOS." És van, aki nem.
Hiszem, Virág, hogy azokat a nőket, akikkel bábatanoncként találkozol otthonszülés alkalmával, szükségtelen, sőt káros lenne nyomatni.
De mi van azokkal, akik úgy mennek szülni, hogy fogalmuk nincs a szülésről, a testükről, a lelkükről, soha nem gondoltak bele abba, hogy mi vár rájuk, csak azt tudják, hogy bemennek a kórházba, mert "ott a helyük", és az orvos "kiszedi" belőlük a gyereket. Eszükbe nem jut szólni, hogy ez vagy az jó lenne, félnek a folyamattól is, de leginkább az autoritástól. Soha nem fognak szólni, hogy inkább guggolnának/sétálnának, hanem teszik azt, amit elvárnak egy "jól szülő nőtől". Azon felül meg semmit. És ez még csak nem is IQ kérdése, valami teljesen más.
A szülészet nem az egyetlen terület, ahol az emberek egy (talán még mindig túl nagy) része fél szembeszállni az autoritással. Ezeknek az embereknek segítségre van szükségük, és nem az segít, ha "magukra hagyják" őket. Márpedig egy olyan asszonynak, aki kívülről várja a megoldást, nem mondani, hogy mit csináljon, egyenlő lenne a magára hagyással. Nem a parancsoló, embertelen bánásmód mellett vagyok, dehogy, de a többség ma még nincs készen arra, hogy saját kezébe vegye az irányítást, és hiszem, hoyg lehet, emberségesen, segítve "nyomatni", lélegeztetni, stb.

Timi az elején ezt írta: "Nemcsak kórházi körülmények között tudnám levezetni a szülést." Ez számomra azt jelenti, hogy ha a szükség úgy hozná, akkor meg tudná csinálni. Nem azt, hogy holnaptól otthonszüléseket akar kísérni. Ezért nem is tartom a szakmai kérdésdömpingedet fair-nek.
Talán a háttér alatt is mást ért ő, mint én, aki soha nem voltam kórházban. Talán ő pontosan átlátja, hogy az otthonszülő, de kórházba szállított nő milyen veszélynek van kitéve és nem a 15-20 perces távolság, hanem a bent uralkodó hozzáállás és légkör miatt.
Persze mindez spekuláció, és bocs, Timi, ha olyat adtam a szádba, amitől feláll a szőr a hátadon.
 


Szia Szilvi!
Először is gratulálok a gyermekeidhez,én is 4 gyermek édesanyja vagyok.Örülök,hogy az írásaimból kitünt mire gondoltam.Nagyon jó az anyákhoz kapcsolódó észrevételed is.Nem lehet mindenkinél kivitelezni a "magára hagyom"szituációt.
Nem áll fel a szőr a hátamon,de én tényleg látom mi van a kórházban.A jó és a rossz oldalát egyaránt.Tényleg nem vállalnák otthonszülést a fent leírt okok miatt.Természetesen,ha az élet úgy hozná minden tudásom szerint segíteném a vajúdót.
Szerintem bátor vagy,hogy válalkoztál az otthonszülésre.Megkérdezhetem miért?Kiváncsi lennék miért választják a mamák ezt a formát?
Lehet,hogy én ennyire félek a veszélyektől,de én egyik gyerekemet sem szültem volna otthon.Mint már feljebb írtam inkább otthonos szülőszobák létrehozását szorgalmaznám.
Megnéztem a gyermekeidet szép gyerkőcök.A párod külföldi?A nevükből ítélve kérdezem.Sajnos én nem tudok képeket feltenni,de remélem nemsokára megoldodik ez a problámám is.
Itthon Mo.-on szültél otthon?
Bocs a sok kérdésért.
Timi

Kép
Kép
Kép
ÁKI:1995.07.26.
 
 


Timi,
átmegyek az otthon szültünk topikba, jó? Ott leírom. Kép
 


Szia Rendben átmegyek,eleolvasom.

Kép
Kép
Kép
ÁKI:1995.07.26.
 
 


Sziasztok!

Szokott még ide írni valaki? Én most nézelödöm, hogy ilyen is van. A Holdudvar Bábaházról már hallottam, söt olvasgattam Nandu honlapját. Szeretném a második babámat otthon szülni. Ezzel a témával kapcsolatban minden érdekel.

Kép
 
 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Vissza: Szülészetek, kórházak

Jegyzetfüzet: