Új privát üzeneted érkezett!

sziasztok
Hosszas keresgélés után sem találtam ilyen témájú topikot, ha mégis van, kérlek jelezzétek, töröltetném ezt.
Ha jól tudom, a kenetvétel alapján szűrt streptococcus (B csoportú) elég gyakori, és amint utánaolvastam elég sok problémát okozhat, amennyiben kezeletlen. Mégis, olyan keveset hallok róla. Kicsit ellentmondó válaszok a "rendelő" rovatban, és mintha egyes kórházakban nem is foglalkoznának vele. Pl. engem annyira foglalkoztat, hogy nem is mertem tervbe venni más kórházat, mint a hozzánk legközelebb esőt, mert mi van, ha reped a burok, s feljut ez a fránya baci???
Ki mit tud????? Nálunk egyébként a 24-26. héten szűrnek és kezelik is gyógyszeresen, illetve a szülésnél antibiotikummal. Nálam még bonyolÍtja a helyzetet, hogy Penicillin-érzékeny is vagyok, Így az alapgyógyszert nem kaphatom, hanem helyette mást. Várom a hozzászólásokat!!!! Nagyon kÍváncsi vagyok a tapasztalatokra, véleményekre (ui. kb hat hét múlva szülök újra, s tartok ettől)
bringa
 
 


Szia!
akkor Neked pozitív lett?
 
 


Csicser
Igen, előzőnél is, és most is. Persze mondták már akkor is, ha egyszer pozitÍv, akkor valszeg mindig az, mert kiÍrtani nem lehet.
bringa
 
 

 
 

Bringa,
sztem a kórház közelségénél jóval fontosabb a kórház felszereltsége. Ha reped a burok, még van idő beérni, de, ha nincsenek felkészülve csecsemők intenzív ellátására, akkor átviszik nélküled a babát máshova.
Ha ilyen jellegű fertőzés van, akkor nem szokták javasolni a császárt? Kap a baba automatikusan antibiotikumot, amikor megszületik?
 
 


rjuli
nálunk csak egy kórház van, csak azt Írtam, hogy ezért nem megyek másik városba, pedig itt aztán nem túlságosan nézik a kismamák érdekeit. Visztont ebben a streptococcus kérdésben legalább haladnak a korral, antibiotikum, stb, plusz leoltják a a lepénnyt, asszem, hogy megnézzék kell-e a babának kapni antit. de ez nem ok a császárra sehol a világon, mert ha kezelik, minimális az esély a bajra, csak pl. burokrepedés után viszonlag hamar meg kell kapni az antibiotikumot.
bringa
 
 


Szia Bringa!
Én lassan 16 hónapja szültem, és nekem is pozitív lett a streptococcus-om. A dokim megnyugtatott, hogy ezzel nincs semmi gond, ha szülés előtt megkapok két antibiot (4 óránként), akkor a baba nem kapja meg. Így megkaptam egyet szinte ahogy beértünk a kórházba, viszont - ebből a szempontból sajnos, egyébként szerencsére - elég gyorsan tágultam, rövid volt a vajódás, 4 óra múlva már a karomban ringattam a lányomat. Így sajnos ő 3 napon keresztül kapott antibiot. Azért eddig, mert 3 nap alatt lett meg az eredmény, hogy ő nem fertőződött meg. A burok nekem az első szuri után kb. másfél órával repedt meg, már bent a kórházban, így azt nem tudom, hogy milyen hamar kell megkapni, bár én szülés előtt direkt rákérdeztem a dokimnál, hogy ez változtat-e azon, hogy mikor induljunk a kórházba és ő a szokásos sztenderd szöveget mondta, hogy burokrepedésnél érjünk be egy órán belül, egyébként pedig 10 perces fájásokkal induljunk el.
Egyébként én úgy tudom, hogy ha a baba megkapta volna a fertőzést nem szállították volna el (itt se volt újszülött intenzív), hanem tovább kellett volna bentmaradnunk és kapott volna még néhány adag antibiot.
Üdv: Bogárka

Bogárka
KépKép
KépKép
 


Sziasztok

Tavaly szültem és a terhességem alatt szinte végig volt több-kevesebb folyásom. Az orvosom többször is megcsináltatta a labort, de a tenyésztés mindíg negatív lett. Az utolsót nem sokkal a szülés előtt csinálta meg, ami szintén negatív lett.
A szülésem itthon indult, nem repedt a burok, a felvétel után repsztette a doki, majd 4-5 óra múlva megszületett a kisfiam.
Rögötön, a születéskor levett fülváladék kimutatta, hogy fertőzést kapott. Szerencsére már másnaptól kapta az antibiotikum kezelést. Két három nappal később tőlem is vettek kenetet, hogy kiderüljön, méhen belüli vagy kívüli volt-e a fertőzés. Az utóbbi a jobbik eset. Én úgy tudom (itt is így volt), hogy ezeket a babákat nem indokolt az intenzívre vinni, mert semmi különös problémát nem okoz, ha időben elkezdik a kezelést. Legfeljebb kicsit fáradtabb, aluszékonyabb. Van a családban védőnő, és Ő is megerősített, hogy ez elég gakori dolog. Akkor persze én is megijedtem!
A kórházi gyerek orvos viszont tájékoztatott, hogy a köv. szülsnél előre szóljak hogy ez történt, mert azonnal adni kell az antibiotikumot.

Egyébként a kezelés miatt mi is a 2 nappal tovább maradtunk, mert ott injekcióba kapta (3*1), de még itthon is kellett folytatni pár napig kanalas gyógyszer formájában.

Mucus

Lilypie - Personal pictureLilypie Pregnancy tickers
 
 


Bogárka, Mucus
Köszi az infókat, akkor én sem pánikolok már annyira (bár az elsőt is túlhordtam, úgyhogy nem késtem el a szülőszobáról Kép), én is kaptam szülésnél antit, de tudtommal hanna nem kapott semmit, nem fertőződött me. Persze lehet, hogy a hetekig tartó szemváladékozást vissza lehetne vezetni erre is.., ki tudja?
köszi még egyszer!
bringa
 
 


Sziasztok!

Nekem az a kérdésem lenne, hogy az a Streptococcus, amiről ti beszéltek, az melyik? Merthogy ugye rengeteg fajta van.
Nekem egy 'Streptococcus agalactae' nevű baci tenyészett ki a 14.héten, erre kaptam én is és a férjem is egy Dalacin C nevű antibiotikumot. A következő vizsgálat 2 hét múlva lesz, a 24.héten.
Ez a baktérium az a bizonyos rettegett baci?
Mert ha igen, kicsit tartok a dologtól. Mi 80km-re lakunk Pesttől, ahol szülni fogok. Írtátok, hogy burokrepedés esetén 1 órán belül ajánlatos beérni a kórházba. Nekünk még autóval száguldva is 1 óra + még ha dugó is lesz?! Arról ne is beszéljünk, hogy mi lesz, ha februárban nagy hó vagy jég lesz. Kicsit húzós lesz.

Köszi mindenkinekKép

Babus

Kép
 


Babus
Igen, pont az van nekem is, de ne aggódj, mert tuti a terhesség vége felé még egyszer megnézik, h megvan-e, s ha igen, akkor kezelik újra, s Így azért minimális a veszély, meg mostanában azt hallom, hogy két óra a szintidő kb Kép Másrészt meg azért többször indul a szülés fájásokkal, mint repedéssel, s akkor nincs gond! És ahogy itt Írták a lányok, még fertőzés esetén sincs rögtön baj, mert a babának is tudnak adni antibiotikumot! Én is ezzel nyugtatom magam KépTe is penicillin-érzékeny vagy? Merthogy Dalacin C-t kaptál.
Bringa
 
 


Bringa

Köszi a választKépkicsit megnyugodtamKép
Nem vagyok penicillin-érzékeny. Nem tudom miért ezt írták fel.

Babus

Kép
 


2001 decemberében született fiunk aki agykárosodást szenvedett streptococcus B AGALACTIAE agyhártyagyulladás miatt. Ez kivédhető lett volna ha a hüvelygyulladás illetve később a fenyegető koraszülés miatt végeztek volna hüvelyváladék ill vizelettenyésztést. (Protokoll szerint ez utóbbi esetén kötelező)Ismert baktériumhordozás mellett az antibiotikus kezelés a betegséget megelőzte volna. És ha lett volna karácsonykor gyermekorvos a kórházban, az sem ártott volna...
2004 márciusában megszületett kislányunk aki egészséges. Bár korábban is a klinikára mentünk volna. A terhesség 5. hónapjától antibiotikumot szedtem havonta 1 hétig. Császároztak, szülés közben antibiotikumot kaptunk, és a baba születése után megelőzésre amíg a lelete negatív nem lett.
 
 


Lilka
Nagyon sajnálom, ami veletek történt!Pont az ilyen veszélyek miatt nem értem, hogy miért nem szűrnek mindenütt automatikusan. És hogyan fejlődik a fiad? Milyen súlyos a károsodás? Prsze csak akkor Írd le, ha szeretnéd, de tényleg érdekel.
bringa (szülés előtt közvetlenül)
 
 


Sziasztok!

Hu, a strep B nagyon ritkan fertoz allitolag, es foleg akkor, ha tol sokaig van kapcsolat a huvely es a magzat kozott (megrepedt burok es fertozott anya eseten).
Lilka tortenete miatt nagyon szomoru vagyok. Ez szornyen hangzik....
Azt hiszem, kulonben nem olyan regota vannak tisztaban ezzel a szepszist okozo bacival.
Kulonben ha valakit tesztelnek, es pozitiv, eppen a szules pillanataban lehet negativ, es akkor foloslegesen nyomnak meg antibiotikummal.
Vagy lehetsz negativ, de a szulesnel konkretan megis van baci. Ilyenkor mi van?
Nekem volt elso babaval, kaptam lorugasnyi antibiotikumot (2szer vajudas alatt, plusz megfigyeles, babatol vervetel, fertozodott-e). Most masodszor - meredeken fog hangzani - nem is akarok tesztet, jol kell enni, lactobacillus (azaz joghurt) kituno az egyensuly fenntartasara. Hallottam olyan tippet is, hogyan lehet termeszetes szerekkel kitisztitani a huvelyt szules elott - nem tudom, en vallalom-e majd, mert fokhagyma, meg ecet van a tinkturaban, amit maganak lotyogtet ossze az ember. Amiatt hiszem talan el az infot, hogy olyan embertol szarmazik, aki 30 eve vezet szulest, egy ideje otthon szuleseket (nem, nem Gereb Agi), es zero, azaz zero a komplikacio, a korhazba szallitas. Nem szur egyebkent Strep B-t egyaltalan. Nala ugy kezdodik, hogy fel kell keszulni egeszsegileg a szulesre.
Tenyleg a 24-26. heten szurnek? Az baromi korai... A 40-ig meg minden mas is lehet, az ellenkezoje is...
Kotelezo a vizsgalat, vagy orvostol es korhaztol fugg?

Van valami mellekhatasa kulonben annak, hogy egy ujszulottet megloditanak antibiotikummal? Tud valaki errol valamit?

Gaboca
 
 


Kedves Gabóca és Bringa! Én Zsombor apukája vagyok, és azt szeretném elmondani, h. a terhes nők kb 30 %-ban hordozzák ezt a kórokozót a vizeletben vagy a hüvelyben. A hugyhólyag gyakorlatilag külvilág a savós burok miatt, ott a a bacira nem hat a joghurt. A vizeletben levő kevés cukron elélhet a baci. Szüléskor a szülőcsatornára kerülhet vizelet, így a fertőzés akkor is megtörténhet, ha a hüvelyben épp nincs jelen a baktérium. A szűrést 38. héten javasolja több irányelv. Az tény, h. a hüvelyből eltűnhet visszajöhet, de egy kedves gyermekorvos kollegától úgy tudom, h. a vizelettenyésztés ilyenkor is kimutatja, ha jelen van. A betegség kialakulása egy második kérdés. Nem minden baba lesz beteg aki fertőződik. A koraszülöttek veszélyeztetettebbek. Fenyegető koraszülés esetén az anyát, vagy koraszülés esetén a baba orr-, torok- és hallójáratváladékát kellene tenyészteni, így a fertőzés korán kimutatható lenne. Az antibiotikumokról annyit kell tudni, h. megfelelő adagban és ideig,jól megválasztott antibiotikum nem jelent veszélyt a babának, de esetleg az életét megmentheti mai fogyó társadalmunkban. És talán kevesebb családnak kell azokat a szörnyűségeket végigélni, amelyek egy súlyos betegség esetén szülőkre, nagyszülőkre várnak. Ők az igazi áldozatok. Doki.

Bringa!
Ne aggódj nem lesz semmi baj. Nem tudom hány hetes vagy,de ha lehet kérj tenyésztést vizeletből a 37.-38. héten és ha a szülés után bármi furcsát észlelsz a kicsin szólj a gyerekorvosnak, ne légy szívbajos. Pl., nem tartja meg a fejét másodpercekre, aluszékony rosszul v. nem szopik.
Sajnos nincs jól. 3 éves és azon kívül h., nincs lebénulva, gyakorlatilag nem csinál semmit. Nem beszél, nem forog, nem mászik, nem ül. A fejét már viszonylag szépen tartja és gyönyörű kisfiú. Tornáztatom de., du., küzdünk. Epilepsziás, shunt-je van. Ha egy gyerkőc agyhártyagyulladást kap nem feltétlenül kell h., ennyire komoly legyen a lefolyása. Van olyan aki maradandó károsodás nélkül megússza. (1/3 megússza nem lesz maradandó sérülése, 1/3 sérült lesz különböző mértékben, 1/3 meghal Doki).

Zsuzsa
 
 


Gaboca és Bringa!
Zsombor édesapja vagyok. A terhes nők kb. 30%-a hordozza ezt a bacit. A hugyhólyagban a korokozó jelenléte terhesség alatt állandó és vizelettenyésztéssel akkor is kimutatható ha a hüvelyben nincs éppen jelen. Mivel a hólyag gyakorlatilag külvilágnak tekinthető vastag savós hártya borítja így a joghurt vagy a hüvelyöblögetés sajnos ezen nem segíthet.Szüléskor a vizeletből fertőződhet a gyermek. (Most a terhes nők azon 30%-ról beszélek aki ezzel a bacival fertőződött.) Az antibiotikum kezelésről azt kell tudni, h. megfelelő antibiotikum megfelelő ideig tartó szedése a magzatot vagy babát nem károsítja, de a kezelés elmaradása esetén betegség alakulhat ki a babánál melynek következtében teljes értelmifogytékosságot, mozgásképtelenséget vagy halált is okozhat.
Én a megelőzésre szavazok! Ez esetben a szülőknek, nagyszülőknek nem kell átélniük azokat a szörnyűségeket amelyeket egy ilyen állapot okozhat. Ők az igazi áldozatok. A szűrést több fejlett ország szakmai alapelve a 38. héten javasolja. A komplex szűrés kb. 20000 ft-ba kerülne, de a TB nem támogatja így nem mindenhol kötelező a szűrés.
Ha fertőződik a baba = 1/3 megússza, 1/3 maradandó sérülést szenved 1/3 meghal.
Doki

Bringa!
Nem lesz semmi baj! Kérj vizelettenyésztést a 37.-38. héten és ha a babán valami furcsát tapasztalsz szólj a gyerekorvosnak. Például nem tartja meg a fejét másodpercekre, nem tud szopni, elhúzódik a sárgasága, aluszékony.
Sajnos nincs jól mert nem beszél, nem ül, nem forog, nem kúszik-mászik, de gyönyörű kisfiú és nincs semmilye sem lebénulva. A látásával nem tudjuk mi van, shuntje van és epilepsziás. Tornáztatom de., du., küzdünk.

Zsuzsa
 
 


Bocsánat de az előbb nem jelent meg. Újra írtuk és tessék....................
 
 


Doki, Zsuzsa!

Kosz az infot, ennek fenyeben tovabb fontolgatok.

Nekem nagyon zokon esett ugyanis az a infuziozas, tuszurkalas, amit vegeztek rajtam vajudas kozben. Nem azert, mert kezdokkel alltunk szemben, hanem mert nem birtam egy helyben tartani a kezemet 15 sec-nel tovabb. Szettrancsiroztak, es nem tudtam rendesen mozogni, folyton a csovet igazgattuk, szoval szeretnem ezt elkerulni.

Babat elvittek szinte rogton vervetelre, meg ellenorizgettek folyton.

En kulonben mas statisztikarol tudok. A nok 15-20 %-a fertozott kb a szules pillanataban, ilyenkor a babak fele fertozodik, es 90 szazalek megussza, 10% hal bele. Osszessegeben, az oszes szules soran 1000 bababol ketto fertozodik.

Fertozes veszelyet novelo/jelzo tenyezok:
1. alacsony szuletesi suly, koraszulott baba
2. tolas elott tobb, mint 18 oraval repeszetett/repedt burok
3. elhuzodo vajudas
4. beavatkozasok: szules inditasa, belso magzati monitor, vakuum, fogo.
5. vajudas alatt tul gyors szivveresu babak
6. szules kozben az anyaban jelentkezo laz - majdnem biztos jele a fertozodesnek
7. a nagyon magas group B erteket mutato huvelyi kenet (ezt pl nezi valaki, vagy elemzi????)
8. ujraelesztest igenylo ujszulottek

5-6 evvel ezelott, amikor senki nem foglalkozott ezzel a bacival, akkor mi volt?

Egy kicsit szkeptikus vagyok ezert meg mindig. Marmint atekintetben, szukseg van-e valoban ilyen borzaszto nagy es hirtelen felbuzdulasra az ugyben.

Azt hiszem kulonben, a sulyosan fertozott noknel maga a baci egyenesen a magzatburok repedeset is eloidezheti. Azaz vannak komoly jelek arra vonatkozoan, mekkora a baj, ha van egyaltalan.

Gaboca
 
 


elfelejtettem meg hozzairni, bar nem tudom, mennyire van ez a dolog vizsgalatokkal, egyeb alatamasztva, de amikor a 37-38.heten kenetet vesznek, es megvizsgalnak, az orvos esetleg megsertheti akar a burkot is. Allitolag.
Engem speci nem vizsgalgatnak csak ugy, es nem nezik/neztek sose a mehszaj erettseget. Magyarul nem frocliztak, de tudok olyanrol konkretan, aki a vizsgalat utan masnap rohanhatott szulni.
Az teny, hogy ha tolem kenetet vesz valaki, azt szuper ovatosan teszi, pontosan a fent emlitettekre tekintettel.
Sajnos fogalmam sincs, mi a gyakorlat a kulonbozo orvosoknal ebbol a szempontbol.

A fenti adatok kulonben Ina May Gaskin 2003-as konyvebol szarmaznak. Csak hogy ne legyek misztikus, es azonosithatoak legyenek az adatok.

Gaboca
 
 


Gaboca!
Nekem az "esett zokon" h., nem csináltak tenyésztést és nem kaptam antibiotikumot. Sajnos én is úgy nőttem fel h., félni kell az antibiotikumtól, de az az igazság ha megfelelő dózisban megfelelő antibiotikumot kapsz a gyerkőc megúszhatja a betegséget. Nekem jól esett volna ha "frocliznak" engem is és a babámat is szülés közben, után egy kis törődéssel így talán nem lett volna beteg a fiam.
A lányom már antibiotikumos védelem alatt született és bár sok antibiotikumot kapott semmi de semmi baja.

Mégegyszer szeretném hansúlyozni h. a kenet vétel LÓSZAR!!!! vizelettenyésztést kell csináltatni, mert visszafertőződhet a hólyagból a hüvely.

A statisztika statisztika aki beteg lesz annak 100%. Szerintem egy ilyen banális könnyen kivédhető idióta baciról igenis beszélni kell h., más ne szívjon akkorát mint mi. Mi is utána néztünk sokmindennek többekközött az angol streptococcus társaság honlapját is meglátogattuk.

1. lehet h., pont azért koraszülött a baba mert a fertőzés jelen van.
2. a fertőzés felszáll
3. a burokrepedés miatt lsd. 2.
6. nem feltétele a láz sőt, gyakorlatilag tünetmentesen jelen lehet a baci
7. lsd. feljebb
8. az a baba már fertőződött

"5-6 evvel ezelott, amikor senki nem foglalkozott ezzel a bacival, akkor mi volt?"
Meghaltak a babák, nem tudták mitől jött korábban a gyerkőc és mint koraszülöttet kezelték.

Nincsen súlyosan fertőzött vagy kicsit fertőzött nő csak hordozó nő. Az anyának ugyanis ettől a bacitól nem lesz semmi baja. Kis mennyiségben 10 a huszonharmadikon mennyiség is már végzetes. A baci nem csak elindíthatja a szülést, de a burkon keresztül is átjuthat.

Összességében én úgy gondolom mindenkinek a saját felelőssége mit tesz gyermekével. Ha tudjuk h., a baci jelen van/volt bízzuk magunkat a nőgyógyászra manapság talán már helyesen járnak el és nem bagatelizálják.

Sajnos nem minden esetben vannak jelek a baci jelenlétére. És akkor arról még nem is beszéltem h., kétféle formája van ennek a fertőződési típusnak a korai - a gyerkőc vagy már a méhben beteg lesz és úgy születik/szülés után pár óra alatt kialakul, vagy a szülés után 3 héttel és addig dolgozik rombol a baci.

Bocsánat a kirohanásaimért.

Zsuzsa
 
 


Kedves Gabóca, a betegség arányai Ön szerint az anyák 15-20 %-a hordozza a bacit, gyermekeik fele azaz 7,5-10 % lesz beteg, ezek 10 százaléka meghal, a végeredmény ön szerint 0,75-1% lenne, mely szerint évi 30000 szülést számolva 210-300 egyébként egészséges gyermek halálát jelentené Magyarországon. és 1800-2700 megbetegedést. A halálozás szerncsére ennél alacsonyabb. B csoportos streptococcus meningitis kialakulási valószínűsége kb 1 ezrelék, ami azt jelenti, hogy valóban 1 beteg baba lesz 1000 szülésből. A betegek 1/3-a, ahogy Ön nevezte megússza, kérdés, h. a kognitív funkciók, a baba szellemi teljesítőképessége zavart szenved-e. A babák 1/3-a meghal.A kérdés az, h. azok a babák akik súlyosan betegek, és szűréssel megmenthetőek lettek volna, megérik-e ezt a fáradtságot. A társadalombiztosító szerint nem. Mégis bizonyos kórházakban az anyákat szűrik, más kórházakban a babákat. Ne felejtsük el, h. sok gyermek kap antibiotikumot, így az esetek egy része nem kerül felismerére. Ha a fertőzött baba más okból kap antibiotikumot, a fertőzés ki sem derül, ezek az esetek nem szerepelnek a statisztikában. Így nyilván az 1 ezreléknél magasabb lenne az előfordulása ennek a betegségnek is.
Szerintem nem az a feladat, hogy a nőgyógyászati protokollt olvasgassuk (Prof Dr Papp szerkesztésében), bár az részletesen leírja a tennivalókat szövődmények esetén.
Amit én gondolok, hogy van egy lehetőség, hogy 1 betegségforrást egyszerűen kiszűrjünk, mindet úgy sem lehet, erre elég egy vizelettenyésztés, ami nem okozhat koraszülést. Sőt szerintem az a vizsgáló aki burkot repeszt véletlenül, nem biztos hogy megfelelő technikával vizsgál.
A streptococcus hordozásról annyit, h. egy súlyos közlekedési balesetnek kisebb az esélye, mint a streptococcus fertőzésnek, mégis használunk biztonsági övet. Ha szükség van rá akkor jó ha van. Üdv Doki
 
 


sziasztok
Ma két hete megszületett Berni baba! És.... a magzatmáz pozitív lett sztrepto ügyben... Elég későn kaptam antibiotikumot, mert későn értünk a kórházba, lehet, h ez volt az oka. Persze így a babától vérvétel, aminek eredménye nem jött rögtön, mivel az ÁNTSZ hétvégén nem dolgozik, íigy Berni kapott antibiotikumot. Biztattak, h biztosan minden oké, mert minden eredménye jó, jól szopik, fejlett, stb. Aztán végül az eredmény szerencsére negatív lett. Én is sajnálom, h kapott antib-t, de azért megnyugtatott, hogy így kiszűrik, s rögtön cselekednek is, mert sok rosszat olvastam a kezeletlen sztreptoról.

Lilka és Lilka apuka
Köszi az infókat. Az adatokat én is pont íigy olvastam egy angol honlapon (egyharmad..) Nagyon együttérzek veletek, a kórházban is sokszor eszembe jutott Lilka írása, akkor még a tiédet nem láttam apuka, de most még többet gondolok Rátok, nem lehet könnyű Nektek. Kitartást kívánok, s azt, hogy mindig lássátok a legszebbet a kisfiatokban (és persze a kislányotokban is), mert a lelke biztosan egészséges, s mindent érez. És a soraitok alapján nagyon jó helye van nálatok!

Gabóca
Nálam szinte egyik rizikófaktor sem állt fent,pl. a burok is csak egy órát volt repedve, mire megszületett, egyetlenegy hüvelyi vizsgálatom volt a 24. héten, nem is engedtem volna többet, illetve persze a szüléshez felvételkor még egy. Mégis...

na most mennem kell, de még jövök, sziasztok
bringa

Gabóca
Állítólag ezért ilyen korán szűrnek, hogy ha esetleg koraszülés van, akkor a legveszélyesebb, s akkor hat az antibiotikum.
 
 


Bringa!

Nagyon örülünk Nektek. Ez a helyes eljárás. Berninek nem lesz semmi baja az antibiotikumtól. Úgy örülünk. Mellesleg amióta ez történt velünk, hivatásunknak érezzük h. erről minél több embert tájékoztassunk, hiszen kis odafigyeléssel, törődéssel nagy bajtól óvhatnak meg.

Kérlek továbbra is vigyázz Bernikére és sok-sok tejcit kívánok Nektek.

Ezer csók és ölelés Berninek külön.

Zsuzsa és Doki
 


Láttam Bernit!!!!!!!!!
Tündéri, Édes!!!!!!!!!
Gratulálunk!!!!!!!!!!! Ja Apukájának is!!!!!
 


sziasztok
Zsuzsa és Doki
Köszi szépen!
Egyébként nekem is az a furcsa, hogy amilyen gyakori, mégsem foglalkoznak vele sehol szinte. Úgy értem pl. a Kismama újság sem, itt sem (eddig), ezért is indítottam a topikot. Én is szóróm az igét
A shunt mit jelent? És a tesó hogy áll a dolgokhoz?
bringa
 
 


Bringa!
Mivel az agyhártyagyulladás elpusztította az agyszövet jelentős részét, valamint az egyik fő ér elzáródott ezért felszaporodott az agyvíz. Az agyvizet többekközött ez az ér vezeti el de mivel ez már nem működött egy szelepet kellett beépíteni a fejébe ami egy csövön keresztül, a hasüregbe vezeti a fölösleges agyvizet.

A tesóka még csak 8 hónapos de aranyosan figyeli Zsombikát, szívesen tépi a haját és nyomja ki a szemét, így nagyon oda kell rá figyelni.
Zsuzsa
 
 


Sziasztok!

Holnap toltom be a 37. hetet, es ma tudtam meg, hogy belolem is kitenyeszett a strepto.Kép Holnaptol 10 napig amoxicillint kell szednem, plusz majd a korhazban infuzio, plusz a babat is kezelik preventive. Remelem, minden okes lesz igy. Ami miatt en is izgulok, hogy nem fogunk idoben beerni a korhazba (masodik baba, es Dunaharasztibol kell Zugloba viharzani, esetleg csucsidoben, dugoban, hoban). Varom tovabbi sorstarsak jelentkezeset!Kép

Udv:

Leszter
 
 


Szia Leszter!

Nem lesz semmi baj. Így kell ezt csinálni!
Melyik kórház? Ki a kezelőorvosod?

Tájékoztass a fejleményekről légyszíves!!!!

Puszi Zsuzsa
 
 


Zsuzsa,

Uzsoki korhaz, dr. Kalocsai. miert? Csak nem ismeros vagy Zugloban?
Sajnos van egy uj fejlemeny, amin idegesitem magam. A ferjem ment el a dokimhoz az amoxicillin receptert, es o kapta meg a mikrobiologiai leletemet is, en mar csak itthon lattam. A rezisztenciavizsgalat szerint amoxicillin+klavulansavra erzekeny a bacim, en viszont klavulansav nelkuli amoxicillint kaptam. Arrol pedig nem ir semmit a vizsgalat, hogy onmagaban az amox. hatasos-e. Nem ertem, miert nem kaptam pl. Augmentint.Kép Holnap reggel megprobalom elerni a dokimat, mert nem vagyok nyugodt. Remelem, nem sertodik meg, hogy felulbiralom a velemenyet...

Veletek mi ujsag? Visszaolvastam ezt a topikot, es probaltam megkeresni a friss kismamaknal is a torteneteteket. En szivesen olvasnek a gyermekeitekrol, de csak ha van kedvetek meselni.Kép

Udv:

Leszter
 
 


Zsuzsa férje vagyok. Zsombor az Uzsokiban született 2001 decemberben. Akkor ott még nem végeztek szűrést, a fenyegető koraszülés ellenére sem. Zsombor betegsége után a mi nőgyógyászunk megígérte, hogy fognak ilyen vizsgálatokat csinálni. Ezek szerint, mivel Zsombor esetében hibáztak, talán belátták, hogy nem kellene elveszíteni ezeket a babákat. Ennyi értelme van Zsombor betegségének, aki a mi nőgyógyászunk negyedik streptococcus babája volt... Szerintem már ez is nagyon elszomorító. Kalocsait ismerem, de nem szeretnék véleményt mondani róla. Szerintem a születendő baba szüleinek kell eldöntenie belső ösztönök alapján, hogy kiben bíznak. A kezelésről annyit mondok, hogy más orvosok Unasynt adnak. Ez amoxicillint és szulbactamot tartalmaz. De a lényeg az, hogy a baba mit fog kapni. Ha meg is fertőződne a szülés alatt, ha kap megfelelő vénás kezelést akkor NEM LESZ BETEG !!!!! Remélem minden rendben lesz. Üdv:Doki
 
 


Szia Doki!

Jaj, ez most megrazott. Nem tudtam, hogy a Ti tortenetetetek is az Uzsokiban indult. Nem igazan tudom, hogy mit mondjak. Nagyon szomoru, hogy a Ti es meg legalabb harom sorstarsatok esete kellett ahhoz, hogy komolyan vegyek ezt a problemat.KépKép
Nektek ki volt az orvosotok? Pereltetek? (Ezt csak a korhaz mentalitasanak megitelese erdekeben kerdezem.) Azert en orulnek, ha irnal valamit a Kalocsairol is, bar a fentiek szerint nem vagy jo velemennyel rola. En az elozo szulesemnel minden szempontbol teljesen elegedett voltam vele.
A babanak mit kell kapnia? Es mindenkepp, rogton a szuletese utan, vagy csak akkor, ha belole is kimutatjak a streptococcust? Szeretnem tudni, hogy ha kell, kikovetelhessem a megfelelo kezelest a picikemnek. Mar ha vevo lesz a gyermekorvos egy hisztizo anyuka velemenyere...
Elore is koszi:

Leszter
 
 


Bocsánat, én nem véleményeztem Kalocsai doktort sem pozitív sem negatív rányban. Ahogy írtam, szerintem a születendő baba szüleinek kell eldöntenie belső ösztönök alapján, hogy kiben bíznak. A négy streptococcus baba a mi szülészünk esetei között szerepelt valószínűleg több év alatt. Összességében nincs információm arról, hogy az Uzsokiban hány hasonló eset fordult elő. Az biztos, hogy a mi esetünk is hozzájárulhatott a szűrések beindításához.
Persze azt jó tudni, hogy az Uzsokiban ügyeleti szüléskor nincs gyermekorvos, az újszülöttet ő csak másnap munkaidőben nézi meg, kivéve ha telefonon behívják az újszülötthöz.

A babának antibiotikumot kell kapnia rögtön szülés után, miután a tenyésztési anyagot levették. De ha tenyésztés nem történik akkor is. Az antibiotikum adásának folytatása 5 napig akkor is megfontolandó ha a baba tenyésztése negatív lesz. (Már ha van a tenyésztésnek eredménye 5 nap alatt.)

Több antibiotikum is megfelelő. Ez egy nagyon érzékeny baktérium, így sok antibiotikumra érzékeny. Ha vénás kezelést választanak, akkor talán a 2. generációs cephalosprint, vagy penicillinszármazékot fognak adni.
Üdv. Doki
 
 


Ertem, akkor felreertettem, amit Kalocsai doktorrol irtal. Azt, hogy nincs ejjel-nappal gyermekorvos a korhazban, az elozo szulesem, es az akkor vegigjart szuleselokeszito kapcsan mar tudtam. Ez persze nem tul megnyugtato, de remeljuk a legjobbakat... Peldaul, hogy csak az unnepek utan kerulunk be.

A baba kezelesevel kapcsolatos infokat kulon koszonom. Szerdan kell mennem CTG-re, akkor megprobalom megkeresni a gyermekorvost, es megkerdezem, mit tervez velunk.

Minden jot:

Leszter

Ui. Nem tudom, hogy direkt nem irtad meg a kezeloorvosotok nevet, vagy csak elfelejtetted. Ha direkt, akkor termeszetesen nem akarok eroszakoskodni, de ha veletlenul, akkor tovabbra is erdekelne.Kép
 
 


sziasztok
Leszter
Berni Augmentint kapott, féltem is tőle, mert én penicillin-érzékeny vagyok, így pl. én Dalacin-C-t kaptam szülés alatt. Terhesség alatt pedig a dokim az elsőnél szontén Dalacin-C-t, de egy másik doki a második terhességnél (a dokim sajnos meghalt váratlanul) Eric-kapszulát írt fel. Erről semmit nem találtam az interneten sem..
Berninek csak akkor adták az antibiotikumot, amikor kiderült, hogy a magzatmáz fertőződött, 5 napig kapta, s addigra derült ki az is, hogy a vérébe nem ment át a fertőzés.
írj, hogy alakul a sorsotok, remélem minden oké lesz!
bringa
 
 


Bringa,
Nagyon koszi az infokat Neked is! Az a kapszula eritromicint tartalmaz, (vagy nem erre irtad, hogy nem talaltal rola semmit?), kohogos csikoknak adtam eleg sokat belole. Szerintem szep (marmint szep szines).KépKép
Hogy van a nagy egyhonapos?Kép Megneztem a profilodban, hat tunderi.Kép

Udv:

Leszter
 
 


Ez egy igen bonyolult kérdés, világszerte nincs megoldva.
A beta-streptokokkus(BS) évent Magyarországon egy-három ujszülött és kb 2 évente egy anya haláláért felelős. A fertúőzés forrása mindíg a hüvelyi fertőzés, egyértelműnek látszik, hogy akkor küzdeni kellene ellene. Miért nem tesszük? Legalábbis miért nem kötelező?
A kórokozó igen elterjedt, az adatok szerint a terhesek hüvelyváladékában 10-70%-ban kimutaható. Már ebből is látszik nincs egyöntetűség. Ugyanis többféle Str. van, nem mind veszélyes, ehhez speciális tenyésztés kellene. Igen drága lenne mind a 100 000 évenkénti terhest többször is a terhesség alatt tenyészteni. Azért többször, mert a terhesség bármely szakában bekövetkezhet a fertőzés, és mert a kimutatás sem mindíg sikeres.
Hasonlóan bizonytalan a kezelés kérdése. A str. általában penicillin érzékeny de a "mi" Str. (mivel haemolizáló hatású) csak a fejlettebbekre érzékeny (pl. Augmentin, Eric-penicillin érzékenyeknek). De a kezelés sikerét ismét csak tenyésztés tudja kimutatni és a kőr bezárult. Továbbá, ha egy baktériumot kiölünk a hüvelyflórából, egy másik, a használt antibiotikumra rezisztens nő ki helyette. És még ha csak pl. ez gomba lenne! ,mint leggyakrabban, de néha igen kemény, egyébként ritka vadállatok vannak, melyek egyedül maradva csaknem olyan veszélyesek mint a str.! És már penicillin rezisztensek is!
Mindezek alapján (nagy a káosz) mindenki más filozófiát választ. Legutóbb az amerikai nőorvos társaság (www.acog.org) azt javasolta, hogy ne vizsgálják, hanem, ha bármilyen hasonló jellegű panasz van (folyás, amit bakteriális hüvelyfertőzésnek, vaginozisnak hívunk), akkor a szülésnél adjanak hatékony penicillin származékot. Ez viszonylag olcsó és hatékonyabb, mint ha semmit sem teszünk. Azért meggondolandó, hogy ennek alapján a felmérések szerint évente itthon mintegy 30 000 (a szülő nők harmada) kapna antibiotikumot ismert ok nélkül.
Persze ott ahol már pusztított a betegség sokkal óvatosabbak, (akit a kígyó megmart fél a siklótól is), de nem igazoltz, hogy valóban hatékonyan járnak-e el.
Nincs ez a kérdés megoldva. Sok másirányú véleményt is fogunk még hallani.
gyuri
Szeged
 
 


Gyuri,
Koszonjuk. A terheseinel elvegzi a vizsgalatot? Ha igen, hany hetes terhessegnel? Mit tesz, ha pozitiv az eredmeny? Milyen kezelest kap az anyuka, illetve a baba?

Leszter
 
 


Kedves Gyuri és olvasó Kismamák,
2002-ben megbecsültük gyermekorvos kollágákkal a Magyarországi gyermek intenzív osztályokon előforduló streptococcus meningitisek számát. Ez kb 30-ra volt tehető évente. A gyermekek kb 1/3-a meghal, 1/3-a olyan súlyos maradandó károsodást szenved ami befolyásolja egész családja életét. Én tehát évente 8-10 halálos esetet és legalább ennyi súlyos károsodást véleményezek.
Természetesen ennek sokszorosa a nem ennyire súlyos típusú streptococcus fertőzések száma.

A tenyésztések áráról csak annyit, hogy kb 20.000 Ft lenne egy hüvely, vizelet, és széklettenyésztés. Ezt bizinyos ajánlások a 35-37. héten javasolják elvégezni. Szerintem több szülő is kifizetné ezt a szűrést, ha felajánlanák a lehetőségét. Bizonyos intézmények orvosai szűrik a kismamákat. Más intézmények nem szűrik a terhes kismamát, de az újszülött orr-, fül-, és torokváladékát leoltják. Ha ez pozitív, az újszülött antibiotikumot kap. Ha azt mondjuk, hogy a tenyésztés felesleges költség, gondoljuk el a 20-30 baba vizsgálatának és kezelésének árát, majd ennek társadalmi terheit. Igaz a kezelést nem a szülészet végzi, hanem újszülött intenzív, a beteg gyermek költségei pedig főleg a szülőket terhelik. Az antibiotikus kezelés vonatkozásában azt gondoljuk meg, hogy Magyarországon átlag minden gyermek és felnőtt évente 2-4 alkalommal kap antibiotikus kezelést meghűléses betegségek miatt. Szerintem ennek költségeihez képest a streptococcus pozitív esetek kezelése elhanyagolható lenne. Érzékenység ? Minden szedett antibiotikum hat a hüvelyben levő baktériumokra is, így a terhes nőnek adandó antibiotikum kontraindikált lenne.

Az amerikai társaság 10-30 %-ra teszi a hordozást. Ez valóban kb 30000 hordozást jelentene évente. És 30 babát aki nem lenne beteg, kómában, gépen és nem halna meg ill. károsodna stb.
Én nem állítom, hogy egy ilyen tenyésztés és az antibiotiikum kezelés megváltja a szülészetet, tudom, hogy nem. 100 éve 6-ból 3 gyermek meghalt gyermekbetegségben. Most oltunk. Talán nem az az út, hogy az egyébként egészséges streptococcus fertőzött babákat megmentsük? Remélem a szülészet nyitottabbá válik ezen kérdés megoldására és meghallja a gyerekorvosok véleményét, akik próbálják ezt a veszélyt elhárítani.
A kígyóról annyit, hogy nekünk SIKLÓNK volt. Ártalmatlan csoportú Streptococcus baci...
És szerintem sokkal több eset lenne, ha nem adnának sok esetben antibiotikumot streptococcus fertőzés ismerete nélkül. Sok intézet már a legkisebb tünet esetén, sőt anélkül is szűr. Ez is csökkenti az esetek számát.
Szeretném megkérdezni, hogy Ön alkalmaz-e kezelést, ha a hordozás ismert? Üdv Doki
 
 


Sziasztok!

Ma be kellett mennem a korhazba (CTG), es egyuttal megkerestem a gyermekorvost is, hogy mi lesz a sorsunk. Szamomra megnyugtato volt, hogy (ahogy irtad is, Doki) antibiotikumot fog kapni a baba mar kezdettol, tehat nem csak akkor, ha a ki tudja mikorra elkeszulo tenyesztes pozitiv lesz. Szivbol remelem, hogy minden rendben lesz!

Udv:

Leszter
 
 


Leszter!
"Saját" véleményem. Azért írom, hogy saját, mert egyrészt nem csak az enyém, másrészt éppen annyira megalapozott, mint másoké.
tehát: panasz esetén kenetvizsgálat, aszerint esetleg tenyésztés, pozitív esetben kezelés, és ezekben az esetekben a szülésnél is, minden további vizsgálat nélkül.

Lilka kolléga! (ugye-e?)
Bár szakmai vitát ezeken a helyeken, amit laikusok olvasnak, a más szóhasználat, tehát kevésbé érthetőség (bocs) miatt nem tartok okos dolognak, azért most mégis, főként azért mert csaknem mindenben egyetértünk.
Amiben nem: az én statisztikám jó. A szülés körül - és ez nem azonos a gyerkeintenzívek meningitis statisztikáival, amit nyilván Te tudsz jól - évente 1-3 haláslos és nyilván még jó sok, talán 30-nál is több str. szepszis van, sőt, ismétlen átlag két évente egy anyai halál is. Ez egyezik az amerikai statisztikákkal is (ép ezt olvastam más adatom nincs)
Számoljuk. Ha 20 000 egy tenyésztés, és 30% pozitív, az összesen, Magyaroszágon 130 000 tenyésztést, azaz 2.6 millárd forintba kerül (huszezerszer százharmincezer) Ez biztosan több mint néhány száz beteg kezelése.
gyuri
Szeged
 
 


Gyuri,
Nem ertem. En ugy tudtam, ez nem okoz panaszt. Pl. nalam sem, a vilagon semmit.

Leszter
 
 


Kedves Mindenki, Lilka férje vagyok, ahogy ezt írtam és kollega.
Bocsánat a következő idegen szavakat használtam: meningitis= agyhártyagyulladás, kontraindikált = nem javasolt / tiltott.
Gyuri felhasználó következő idegen szavait is meghatároznám, remélem ezt jó néven veszed, hemolizáló: vörösvértesetek szétesését okozó, hüvelyflóra: hüvelyben jelenlevő baktériumok összessége, rezisztens baktérium: kezelésnek ellenálló baktérium, Penicillin rezisztens : penicillin kezelésnek ellenálló, szepszis : vérmérgezés, baktériumok és a genny a vérben testszerte jelen vannak, ez igen súlyos állapot.
Mindenkitől bocsánat a szakszavakért, sajnos ezeket mi már észre sem vesszük.
A szülésekkel összefüggő de hazamenetel után kialakult streptococcus okozta agyhártyagyulladás csak akkor jut a szülész tudomására ha ezt a szülők elmondják. És ha ismerik az összefüggéseket. Így ezek számát, a gyermekintenzív osztályok orvosai ismerik.
A széklet, vizeletés hüvelyváladék tenyésztés szükségességét és árát szülész kollega mondta nekem.
X gyermekorvos klinikai tanár véleménye szerint panaszmentes esetben szűréshez elég egy középsugár vizelet tenyésztés (pisilés közepén levett vizelet tenyésztése; ennek elvégzése rendkívűl egyszerű, hiszen vizsgálat sem kell hozzá), ezzel nagy biztonsággal kimutatható a baktérium, akkor is, ha a vizelet baktériumpróba nem mutat ki baktériumot és a hüvelyváladék tenyésztése is negatív. Egy vizelettenyésztés pl. beleférhetne az alapellátásba. Számomra nem érthető, hogyan lehet az, hogy vannak intézetek, ahol több alkalommal is végeznek szűrést, vagy más kórház a gyermek testváladékaival végez tenyésztést, és van ahol erre nincs keret.
Mindenesetre teljesen egyetértek abban, hogy folyás illetve más panaszok esetén tenyésztést kell végezni, és kezelni kell a kismamát, és a baktérium jelenléte esetén a babát is kell tenyészteni és kezelni. A terhesség alatti antibiotikum kezelés önmagában nem biztos, hogy elegendő lenne a baba betegségének megelőzésére.
Kérdés, hogy ha egyáltalán nincs panasz akkor kell-e tenyésztést végezni és mikor. A fő baj az, hogy sokszor enyhébb panaszok esetén nem tenyésztenek, mert az egész streptococcus problémakört nem tartják fontosnak. A jelenlévők természetesen kivételek. Ilyenkor azzal indokolják eljárásukat, hogy XYZ neves nőgyógyász szaktekintélyek sem tartják indokoltnak a szűrést.
Én, és ez a "saját" véleményem is, ez egyébként a több gyermekorvos véleményével egyezik, vizelettenyéstést mindenképpen javasolnék a 35-37. héten, kivéve, ha már van korábban pozitív tenyésztés, akkor felesleges, hiszen mindenképp lesz kezelés. Ennek ára kb 2-3 ezer forint lehet esetenként, ennyit kellene áldozni azoknál, akiknél a szülész egyébként nem végezne vizsgálatot. Kb a terhességek 30%-ában történik vizsgálat vagy szűrés most, Magyarországon évente 70.000 terhességnél kellene plussz szűrést végezni, 2500 ft/ vizsgálattal számítva 175 millióból a dolog megúszható, ez lényegesen kevesebb mint az a kár, amit kb 30 kezelés, 10 károsodott baba életreszóló terhei és munkaerőkiesésük okoz. 1 gyermek kezelése több millió forint, plussz a 10 beteg gyermek, majd később felnőtt ellátása….. egész életükben gondozni kell őket. És ha csak azt nézzük hogy 100.000 Ft átlagfizetéssel számolva 1 beteg munkakiesése 40 év alatt kb 50 millió termelési kiesést okoz. 10 beteg ember esetén a munkakiesés önmagában 500 millió.
A hozzászólásokat én véleménycserének tartom, és köszönöm, hogy nyitott voltál erre.
Én is biztos vagyok abban, hogy vannak más szakmai vélemények, és ezekről hallunk még.
De mindenképpen át kell gondolni a kérdés fontosságát.
Boldog békés karácsonyt kívánok mindenkinek:
Doki
 
 


Doki!
A kérdés fontos, ezt mindenki tudja. Vitatni is érdemes. Most például megtudtam, amit eddig nem, hogy a korai gyermekágyban van a szüléssel összefüggő str. okozta meningitis, ami esetleg kivédhető lenne a szülés előtt-alatt adott antibiotikus kezeléssel. Érdekes, hogy ezzel az adattal eddig miért nem találkoztam a hazai és nemzetközi kongresszusokon.
(itt közbevetőleg: éppen az alig elkerülhető szakkifejezések miatt nem jó itt vitatkozni, bár biztosan van, akit ez így is érdekel. Kösz a "fordításokat", bár igyekszem, nem mindíg sikerül mindíg közérhető lenni)
A vizelet tenyésztés biztosan sokkal kevésbé érzékeny módszer, mint a hüvelyváladék tenyésztés, azaz jelentősen megnő a felesleges vizsgálatok száma és ugyanakkor megnő az úgynevezett álnegatív vizsgálatok száma is: (álnegatív=a vizsgálat nem mutat ki str. fertőzést, pedig a hüvelyben van.) Ez hamis biztonságot ad és ezért veszélyes. Nem is találtam erre vonatkozó minősített nemzetközi adatot.
Kellems Ünnepeket
gyuri
Szeged
 
 


Leszter!
A panasz viszonylag banális hüvelyi folyás. Ezt általában azzal intézzük el, hogy a terheseknek bővebb váladékozásuk van és nem kóros, ez igaz is, de a hüvelyváladék vizsgálata (nem tenyésztés, csak egyzerű kenetvizsgálat) egyszer a terhesség alatt, kötelező. És ez jó vizsgáló esetén felveti a str. fertőzés gynúját, mert a festett kenetben ez gyakran látható. Érdekes, hogy a rákszűrés nem szokott elmaradni, de ez a kenetvizsgálat igen.
gyuri
Szeged
 
 


Kedves Gyuri,
Félreértettél, azt írtam, hogy tudomásom szerint nem elég az anyát kezelni, a gyermeket is kell.
( Bocsánat, ezt Csak Gyurinak küldöm, Pediatrics 2000; 106 (2):244-250, Bromberger: Intrapartum AB kezelés B-csop streptococcus infekcióban).
Ha a vizelettenyésztés nem jó, akkor miért kötelező fenyegető koraszülés esetén vizelettenyésztés és hüvelyváladéktenyésztés is streptococcus irányában ? Egyébként a vizelettenyésztést tapasztalatból mondták gyermekorvosok. Negatív hüvelyi tenyésztés mellett is volt a vizeletben baktérium.
A gyermekorvosok állítása szerint az említett témákat előhozzák, de az információ a szülészekhez nem jut el. Majd kérek tőlük információt, hol és milyen témák elérhetőek.
Köszönettel és boldog új évet kívánva:
Doki
 
 


Sziasztok!

Bocsi, hogy betolakodok de egyik topikban sem találtam olyan fórumot ahol más "ilyen jellegű" topikban erről szó lett volna.
Nekem ecolim van, és képtelen vagyok tőle megszabadulni. (végtelen számú vizsgálat, és antibiotukum kúra)
Kedves Lilka, Gyuri nincs valami tanácsotok?
Még egyszer kösz.

Vinnio
 
 


Kedves Vinnio!
Ebben a kérdésben Gyuri biztosan szívesen segít majd.
Zsuzsa
 
 


Vinnio!
Amit írsz éppen azt példázza, hogy miért nem hasznos a túlzottan precíz kezelés. (Ezt hívom én álgondosságnak) E.coli un. ubiquiter (azaz mindenhol előforduló) baktérium, és az eseteknek csak kis százalékában okoz bajt. Hüvelyből pl. sokkal hatékonyabb tartós savanyítással (pl. tejsavas vagy még egyszerübben ecetsavas irigálással, hosszabb időn át - persze kényelmetlen és strapás) eltüntetni, mint antibiotikus kezeléssel. Célzott (tehát tenyésztés+antibiotikum) kezeléssel általában nem megy.
gyuri
Szeged
 
 


Doki!
Vizelettenyésztés: Ha jól csinálják, azaz tényleg a vizeletet tenyésztik és nem keveredik hozzá hüvelyváladék és nincs bőrkontamináció, akkor hüvelyi str. fertőzés mellett a vizelet csaknem biztosan negatív lesz. (ha nincs vizelési panasz is). Ez persze csapolt vizeletet jelent. Minden más esetben tkp nem vizelet, hanem más tenyésztés zajlik.
Szerintem a szülészek ismerik a jelentőségét, de éppen mert a protokollok (sehol sem! ld. acog.org vagy rcog.org.uk) sem írják elő, nem végzik rutinszerűen. Szerintem is elegendő a korábban vázolt gyakorlat(om).
gyuri
Szeged
 
 


Gyuri!

Az a baj, hogy ez a baci nálam okoz problémát. Többször volt ez miatt vesemedence-gyulladásom, állandóan csíp a vizeletem és rossza szagú.
Attól tartok, hogy talán a meglévő néhány pici vesekövem miatt ilyen nehéz ettől megszabadulni.
Nekem nem a hüvelyben hanem a húgyutakban van az ecoli, szerencsére. Ennek ellenére addig nem lehetek terhes amig ez a probléma fennáll.
Én úgy érzekelem, hogy ép nem az álgondossággal találkoztam, hanem inkább nem vették az urológusok komolyan az egészet, sok orvosnál jártam, most találtam egy lelkiismeretes doktort remélem végre beválik.

Üdv

Vinnio
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet: