Új privát üzeneted érkezett!

Sajnos nekem most szembe kell néznem ezzel a rendkívül szomorú helyzettel, hogy az ellenõrzõ AFP vizsgálat is alacsony értéket mutatott: 0,7 MOM és viszonylag magas BHCG szintet: 3,6 (a 16. héten vett minta szintén 0,7 MOM AFP, de akkor még 3,9 BHCG). Most a naptár szerint kedden (március 26-án töltjük a 18. hetet. A tarkóvastagságot a Szabolcs utcában mérték a 11. héten (az is éppen betöltve): 1,2mm (norm.) volt.
Mindkét idáigi UH normális méreteket mutatott a naptári számoláshoz képest, tehát idáig mindenki ragaszkodik ahhoz, hogy jó a számolás.
A súlyom most 69 kg, bár az AFP-t levevõknek véletlenül 67-te mondtam. Gondolom, ez nem befolyásolja túlságosan az értékeket.
Amúgy a ciklusom mindig hosszabb 28 napnál, általában 34, de a fogantatást megelõzõ két hónapban is 31 napos volt. Régebben még hosszabb ciklusaim voltak.
Õ lesz a második babánk. Kristóf májusban lesz kettõ éves, neki is a határértéken volt az AFP-je: 0,8 MOM, de a BHCG-je viszont jó volt: 2,7 MOM.
Nagyon hálás lennék, ha valaki hozzá tudna szólni ehhez. Akár orvosként, akár laikusként.
A saját orvosom még nem tudja, elutazott. Remélem, hétfõn tudok vele beszélni. Genetikai UH még nem volt.
Amúgy a vizsgálat elõtti napokban igen intenzív hasmenéses-hányásos vírusom volt, aminek következtében 3kg-ot fogytam, persze ennek nagy része hamar visszajött, gondolom vízveszteség volt. Lázam is volt. Vajon ez befolyásolhatja ezt a vizsgálati eredményt?
28 éves vagyok, a családban sehol sem fordult elõ semmilyen genetikai rendellenesség, sem más veleszületett betegség.
Köszönöm, ha valaki tud vígaszt vagy érdemi információt adni!
Dorka
Dorka
 


Kedves Dorka,
Elõkerstem a papírjaimat - az elsõ csemeténél az AFP 0,75 volt, BHCG 1,5 MOM. Szóval a Te BHCG-dhez képest a béka sejhaja alatt.
Második csimotánál a BHCG-t nem is írták, AFP 0,9 MOM.

Az elsõ esetben egyszerûen elintézték azzal, hogy biztos el van számolva a terhességi hét (nagyo valószínûséhggrl, mivel 31-34 napos ciklusaim voltak, a baba a 41. hétre született).
Második eset: határértéknwek minõsítették, genetikai UH, plusz el akartak küldeni amniocentézisre (amire nem mentem el).

Két különbözõ kórházról van szó. Elsõ dokim (pontoasabbn a genetikai UH-ot végzõ orvos - jaj elfelejtettem, azért biztos ami biztos, elküldtek rá), azt mondta, minden rendben, és hogy az AFP a kismamák riogatására van, ui. annyi a rossznak minõsíthetõ adat, ami tkp. nem is rossz, hogy azok alapján mindenkit rengeteg plusz vizsgálatra lehetne küldeni. Nem is tudom, hol olvastam, hogy ha jól rémlik az AFP eredmények kb. egyharmada "jó eredmény", ahogy az a nagykönyvben meg van írva (mármint hogy az ideális eredmény. A többi vmerre kilengést mutat, de azoknak a babáknak is nagyon nagy százaléka egészségesen születik).

Szerijtem ne izgulj -az orvosoddal mindenképpen beszélj, akár itt a Rendelõben is kérdezz rá. Ha esetleg téged megnyugtatna az amniocentézis, esetleg beszélj ez ügyben az orvossal. (Figyelem, 0, 01 % a veszélye annak, hogy elmegy a beavatkozás miatt a baba. Ráadásul nem is tudnak mindent kimutatni, mert az lehetetlenség, hogy mindenre szûrjenek, aleggyakrabban elõforduló rendellenességeket szûrik). De ha téged megnyugtatna, mindenképpen érdemes a dokival beszélni. Szerintem a legelsõ dolog végiggondolni, hogy ha a babád betegen születne, akkor is emgtartanád-e - mert ha igen, az amino teljesen fölösleges.

Szerintem minden rendben van, ne izgulj (persze könnyû mondasni, tudom, fõleg ilyenek után, amit írtam). Szorítok Neked,
Zsóka

Zsóka
 
 


Sziasztok,
csak információképpen: a MoM érték (az AFP-nél és bHcg-nél is) egy arányszám, ahol a legjobb érték az 1. De mivel ez átlag, ezért a legritkább esetben lesz annyi. Akkor jó, ha minél közelebb van 1-hez. Az AFP határértékei igen különbözõek lehetnek, orvosa válogatja: 0.5-2.5, illetve 0.7-2.5, stb. Azt hiszem a Bhcg is hasonló. Az hogy alacsony az AFP, önmagában nem feltétlenül jelent genetikai problémát, csak a valószínüséget emelhet, a magas Bhcg szint ugyanígy. A kettõ együtt már megalapozhat egy genetikai vizsgálatot, ami nem jelent egyenesen amniocentézist, hanem elõször is egy nagyon alapos UH vizsgálatot, meg kórelõzmény, kor, stb alapján a genetikus kiszámít egy kockázatot, és ennek ismeretében lehet dönteni az amniocentézisrõl, aminek a vetélési kockázata kb 1% (nem 0.01%!!!!, tehát magas). Ha ez alatt van a genetikai probláma kockázata, vagy amúgy sem vetetnéd el a babát, akkor felesleges megcsináltatni, mert csak idegeskedéssel jár.
Az én AFP értékem 0.6 volt, a Bhcg. 1.9. A SOTE I-n voltam genetikai tanácsadáson,a hol a korom, és a teljesen negatív UH lelet miatt nem javasolták a vizsgálatot. Még elküldtek egy szív UH-ra, ahol szintén minden rendben volt.Majd ha megszületik a baba, akkor többet is tudok mondani.
Remélem segítettem. A genetikai tanácsadásra mindenképp menj el, az amniocentézist meg annak függvényében vállald.

Lola
Lola
 

 
 

Dorka,
a Várandósság topic Kismamariogató altopic alatt találsz rengeteg hozzászólást!
Breki
Breki
 


Kedves Dorka,

nekem haromszor lett nagyon alacsony az AFP ertekem,jol ram is ijesztettek mar egeszen ketsegbeestem.Aztan elkezdtem utanaolvasni az egesz temanak es mindenhonnan azt szurtem le, hogy ez az egesz hajciho felesleges es karos. Az AFP csak egy valoszinuseget mutato iranyszam, nem a betegseget jelzi, hanem annak valoszinuseget, azt is nagyon nagyon pontatlanul.Ha a nyaki redo meresenel minden rendben volt, akkor ne aggodj, mert a Down szindromat az sokkal biztosabban mutatja ki.A genetikai ultrahang hasznos es jo, mert megnyugtat,ezenfelul nem karos.Egyebkent ez egy ugyanolyan uh mint a tobbi, csak reszletesebb.Az amniocentezis veszelyes lehet, mert vetelest indukalhat az esetek kis reszeben es mint Lola is irta, csak akkor van nemi ertelme, ha a beteg babat elvetetned.Ha nem, akkor az is csak felesleges stressz szerintem.
Szoval csak meg akarlak nyugtatni, hogy az AFP onmagaban az egvilagon semmit nem jelent.Az en lanyomrol szinte mar elkonyveltek, hogy Down koros, mindenki sajnalkozva nezett ram, hogy jaj szegeny anyuka.Ahhoz kepest eleg jol nez ki... semmi baja az egvilagon!:-)))))
Persze oda kell figyelni,de ne hagyd magad beijeszteni, mert bizony sok korhazban hajlamosak ra,sokszor ok nelkul.

Szia,
Hannamama
Hannamama
 


Lányok!
Nagyon kedvesek vagytok! Én is hasonlóan gondolkodom errõl a dologról, de tényleg megijesztettek az AFP-t végzõ kórházban és a rendelõben, de fura módon azzal, hogy azt mondták: tessék minden vizsgálatot végigcsinálni, amit a nõgyógyász majd elõír, és persze ne tessék aggódni. De többet nem mondtak, csak a nyomozás után tudtam meg én is többet.
Abban egyet értünk, hogy így a 18. hét környékén már nem igen vetetném el a babát. Egyszerûen képtelen lennék kimondani! Az amniocentézist ezért is vetettem el. Ha teljesen egészséges, akkor miért kockáztassam az életét? Remélem, tényleg nincs gond. Sajnos ma nem tudtam személyesen beszélni az orvosommal, illetve csak telefonon. De sajnos valamiben zavarhattam, mert szinte végig sem hallgatott, csak legyintettt, majd mondta, hogy csinálunk egy UH-t és kész. Szóval úgy éreztem, hogy kicsit le vagyok rázva, pedig én tényleg aggódom, számítottam az együttérzésére illetve a problémám iránti fogékonyságára. Idáig maximálisan meg voltam vele elégedve, megbíztam benne. Ez ma nagyon rosszul esett. Végül holnap reggel megyek genetikai UH-ra, aztán megpróbálom a kórházban elérni az orvosomat is.
Köszönöm, hogy meghallgattatok, feltétlenül jelentkezem holnap.
Lola! Remélem, nálatok is minden rendben lesz. Mikorra vagy kiírva?
Breki, köszi, megnézem!
Holnap jövök, sziasztok!
Dorka
Dorka
 


Szia Dorka!
Remélem nem lesz semmi gond a gyerkõccel. Egyébként ezt az AFP-t nyugaton (pl Svédország) már nem is használják, mert rájöttek, hogy sok a fals pozitív lelet. Csak UH-t végeznek szûrés gyanánt. Kis hazánkban még kötelezõ és 0.75 alatt ismétlendõ (MoM), a felsõ határ 2.5 MoM. Régeben ng/ml-ben adták meg 10-60 között volt OK. Ha túl magas akkor inkább velõcsõzáródási rendellenességre gyanús (nyitott gerinc pl.) ha alacsony akkor régebben Down-kórra gyanakodtak aztán rájöttek hogy egy alacsony AFP-bõl nem lehet kijelenteni semmit. Tovább kell vizsgálódni (bHCG, UH, GAC), ha meg nem találnak semmit, akkor marad a rendszeres UH kontroll. Saját tapasztalat, hogy az alacsony AFP-k vagy el vannak számolva, vagy véletlenek, és semmi kóros nincs a háttérben (kivételek persze mindig vannak)
Úgy hogy nyugi:-))
titkár
titkár
 


Kedves Dorka!

Felesleges aggódnod az alacsonya AFP miatt. Én éppen most értem ennek a tortúrának a végére 21+3 naposan. Nálam túl hamar vették le (15. hét), még jó, hogy alacsony!! A dokim csinált 2 genetikai UH-t, aztán óvatosságból elküldött a Schöpf-Méreibe a genetikára. Megismételték az AFP-t, persze magas lett. A végén, 3 napi parázás után kaptam egy szakvéleményt, miszerint 1:600 az esélye annak, hogy a baba Down-kórral fog születni. Ennyi!! A helyedben megkímélném magam mind az idegeskedéstõl, mind a Mérei látogatásától, középkori állapotok uralkodnak, sajnos. Pusztán arról van szó, hogy már nem csak a 30-on felülieket szûrik, szóval én 29 évesen már "védett" korban vagyok, csak azt nem vágták a képembe, hogy baromi öreg a szüléshez.
Szóval ne aggódj, néha inkább az érzéseidre és az ösztöneidre hallgass, ne az orvosokra.

Üdvözöl:

Ági
Névtelen
 


Sziasztok,
Ági hozzászólásához: én 28 évesen szültem az elésõ babámat, történetet lásd fentebb. A második gyerknél aug-ban betöltöttem a 30-at, szept-re voltam kiírva. Szóval 30 évesen szerepeltem mindenhol. Amikor kiderült a határérték AFP, a 30 éves kor rögtön rizikós korrá lépett elõ. Addig mindehol 35-öt olvastam.

A Kismamariogatót tényleg érdemes elolvasni - hamar rájön az ember, mennyire (nem) kell törõdni az ilyesmivel... (Mellesleg a második terhességemrõl szóló tortúrával kezdõdik a topik...)
Zsóka

Zsóka
 
 


Titkár!
Nagyon köszönöm a bíztató szavakat, remélem, tényleg minden rendben lesz! Te a helyemben megcsináltatnád az amniot? Minket rábeszéltek, jövõ kedden, 2-án kell mennünk. Mához egy hétre, plusz 3 hét az eredmény, szóval a 22. héten leszünk mire meglesz.
Mennyire kockázatos? Meddig kell után kímélni? Mennyire, mit jelent ez pontosan? Nem emelhetek, nem futhatok ??? Azon a hétvégén mennénk három napra pihenni, amit már így is eltoltunk két hónappal, de inkább nem megyünk, ha ez gond. Autóval mennénk a Szalajka-völgybe, sétálni, pihenni, semmi strapa, csak maga az út, meg az izgalmai.
Meddig van aggodalomra ok az amnio után? Mennyi ideig van esély a vetélésre?
Köszönöm, szia! Nagyon várom a válaszod, mert igen el vagyok keseredve, egyfolytában bõghetnékem van...
Dorka
Dorka
 


Dorka!

A magas HCG miatt ne aggódj, nekem is az volt. A kisfiunk késõbb fogant, nem a ciklus közepén és ezért az afp hamarabb került levételre.
A pici most 4 hónapos egészséges baba.

Ne aggódj'

Helga
 
 


Dorka!
Ha minden jól megy, akkor valamikor éprilis közepe fele fogok szülni (április 18-21 között változtak eddig az idõpontok).
Ami az amniót illeti: utána mindenképpen pihenj jó pár napot, és nagyon figyeld magad (nem keményedik-e a hasad, nincs-e fertõzõsre utaló jel). Szerintem nem csak közvetlenül utána fordulhat elõ vetélés, hanem néhány héttel késõbb is, ha pl. fertõzés miatt indul be. Szóval legyél nagyon óvatos. De biztosan a kórházban is elmondják, hogy mi a teendõ (én azt persze megszoroznám kettõvel, de én a nagyon aggódósak közé tartozom)
Drukkolunk neked. Meg tudom érteni, hogy mit érzel, amíg nem döntöttük el, hogy mi legyen, és is egyfolytában sírtam. Utána is egy darabig. Kitartás. Nem esz semmi baj.
Lola
Lola
 


Lányok, nagyon köszönöm!
Igyekszem nyugtatni magam, de idáig alig aludtam valamit. Jó lenne tudni megnyugodni, fõként a baba miatt.
Nagyon vigyázni fogok, ezért is kérdeztem meg Titkárt, hogy õ mit tud a vizsgálat utáni óvatosságról.
Ma voltunk a Schöpf-Mereiben az AFP leletekért, mert idáig csak telefonon tudtam meg. Kérdeztük, hogy nem kéne-e még egy harmadik teszt is, de azt mondták, hogy nincs értelme, és ne aggódjunk, minden rendben lesz az amnioval.
REMÉLEM!!!!
Dorka
Dorka
 


Szia Dorka!
Sajnos csak most tudok válaszolni, mert most vagyok gépközelben (ügyelet) :-((
Szóval, ne aggódj, mert 1% alatt van bármilyen szövõdmény lehetõsége (pl vetélés, fertõzés). Az én tapasztalataim eddig jók(kopp-kopp). Éppen a héten szerdán egy volt gimis osztálytársnõmnek kellett GAC-t csináltatni, Utána 1 napig feküdni kell otthon. Aztán persze elkéredzkedett nyuszizni vidékre :-)). Most mondtam volna neki, hogy ne menjen. Majd ott is pihen nem kell erõlködni, a férje, meg a nagyszülõk õt is kényeztetik, meg a két eddigi gyerekét. Hál istennk jól sikerült a beavatkozás semmi kellemetlensége nem volt. Én is biztos tartanék bármilyen ismeretlen vizsgálattól, vagy beavatkozástól, de feleslegesen nem kell aggódni, hogy pont Te lennél az akinél rosszul sül el. Akit én eddig elküldtem GAC-ra annak soha semmilyen baja nem volt (hál istennek). Én nem tudok errõl rosszat mondani, ha tudnék elhiheted, hogy elmondanám. Szóval nyugi!!:-))
Üdvözlöm a családot!:-)) Majd írd meg mi volt
titkár
titkár
 


Titkár!
Sok puszi a bíztatásért!!! Kép
Igyekszem nem aggódni, remélem, tényleg nem mi leszünk az 1%. Majd megírom, hogy mi lett.
Mikor leszel megint gépközelben?
Szép húsvétot kívánunk az egész családnak, meg persze Femikének is!
Dorka
Dorka
 


Kedves értünk izgulók!
Szerencsésen túlvagyunk az amniocentézisen. Nem is volt olyan szörnyû, bár nem ajánlanám unalomûzõ idõtöltésnek.
Most jön a várakozás bõ három hétig, meg pár napig a pihenés. Azt mondták, hogy még pár napig elõfordulhat görcsölgetés, van itthon Nospa, de bízom benne, hogy nem fog kelleni.
Most megyek pihenni, mert késõ van, és még csak néhány órája volt ez az egész.
Majd jövök a chatre szerdán este!
Sziasztok, Dorka
Dorka
 


DorkaKép
De örülök, hogy túl vagytok ezen a beavatkozásonKép Szívbõl remélem, hogy nem lesz semmi probléma. Drukkolok és vigyázzatok magatokraKép Ha meglesz az eredményed légyszi mindenképp jelentkezzKép

Puszi: Doris
 
 


Kedves Doris!
Mindenképpen jelentkezem, remélem, a jó hírrel!
Köszi a drukkolást! Nagyon jól esik! Kép
Dorka
Dorka
 


Lanyok, egy kicsit off leszek, de szeretnek megosztani veletek egy tapasztalatomat. En Libiaban elek, s itt nem csinalnak AFP vizsgalatot, termeszetesen UH-ra jarnak a kismamak, altalaban masfel havonta. A szulo nok kora altalaban huszon-egynehany ev es 50!!!!! ev kozott van. Down koros gyermek szuletesi aranya 1 ezrelek korulre teheto. Furcsa, hogy nalunk mar a 30 ev-tol kockazatosnak itelik a terhesseget, emlekszem, en is 6 evvel ezelott, mikor 26 evesen szultem az elso gyermekemet, hat korban a -koros- anyukak koze szamitottam, s most, mikor 33 evesen varom a masodikat, itt a fiatal kismamak koze sorolnak... hmm..... hatarozottan jobb erzes, sokkal jobb, mint 26 evesen -oreg anyanak- lenni Magyarorszagon... /bocsi, hogy egy kicsit off voltam/

Dorka, nagyon kivanom, hogy egeszseges kisbabat dajkalhass es nagyon boldog edesanya legy!!!Kép)))
Lella
 


Kedves Lányok!
Hú, de nehéz másra gondolni, mint a vizsgálat eredményére. Napközben még hagyján, de esténként azért nehezebb. Amikor süt a nap, jó idõ van, akkor könnyebb valamiért. Akkor ösztönösen a szépet látom, és optimista hangulatba kerülök.
Remélem, tényleg minden jól alakul!

Titkár, szerinted kéne mennem kontroll uh-ra? A vizsgálati lap alján (nyomtatvány) rajta van, hogy ...-ra visszahívva uh vizsgálatra. Ezt nem töltötték ki, de nem tudom, hogy direkt vagy véletlenül. Amúgy ez a nyomtatvány corionboholy-vizsgálatra is kitölthetõ. Lehet, hogy ez nekik szól?

Puszi, Dorka
Dorka
 


Kedves Dorka!

AZ en AFP eredmenyem 0,7 MOM volt, a BHCG pedig 2,9. 3 hete szuletett meg a makk-egeszseges kisfiam!

En is sokat aggodtam az eredmenyek miatt, de aztan megnyugodtam, hiszen nem vagyok tul idos, nem volt Down-kor a csaladban, szoval a Down-kor kockazata szinte 0 volt.
Nyugodj meg Te is es elvezd a terhessegedet! :-)

MuTeR
 
 


Muter! Köszi, igyekszem, bár amikor valaki sugárzó arccal megkérdezi, hogy csak nem baba lesz, akkor mindig majdnem elbõgöm magam. Erre mit lehet tiszta lelkiismerettel felelni? Utálom magam érte meg a helyzetet is utálom!
Minden esetre holnap letelik az elsõ hét!!! Már "csak" kettõ!
Ma vettem egy pont olyan játszópárnát (más mintával), mint amit Kristóf is kapott húsvétra. Nem mertem bevallani anyósomnak, hogy titkon Zsebinek szánom. Mikor kérdezte, hogy kinek lesz, csak annyit bírtam kinyögni, hogy majd meglátjuk...
Na, nem sírok itt Nektek tovább, hanem inkább reménykedem. Puszi a bíztatásért mindenkinek!
Dorka
Dorka
 


sziasztok
Én most írok elôször, sajnos nekem is nagyon alacsony lett az AFP-m 0.6 MOM a BHCG 2.1. Nagyon ideges vagyok emiatt holnap megyek UH-ra. Nem tudom mennyire lehet bízni az ultrahangban vagy inkább az ultrahangos dokiban? Félek, hogy engem is elküldenek majd amniora. szinte rettegek tôle. De attól is hogy valami baja lesz lesz a babámnak.
Dorka!
leírnád részletesen a vizsgálat menetét?
Egyébként olyan jó, hogy sokaknak volt már hasonló tapasztalata és ezért meg tudjátok nyugtatni az embert, még ha nem is 100%-ig, de legalább egy kicsit.
Légyszi írjatok még pozitív kimenetelì alacsony AFP-k rôl. Elôre is köszönöm. tényleg sokat jelent
 
 


Kedves Gréti!
Nekem a Schöpf-Merei Kórházban azt mondták, hogy ha a BHCG 2,8 alatt van, akkor ne izguljak az AFP 0,7-je miatt. Tehát, lehet, hogy Neked is ezt fogják majd mondani, bár az AFP-d még egy tizeddel alacsonyabb az enyémnél, de a BHCG-d viszont jobb! Szóval ne izgulj! Bár tudom, ezt mondani nagyon könnyû...
Az amniocentézisre gondoltál, hogy annak a menetét írjam le?
Melyik kórházba mész AFP-re és hol fogsz szülni? Több helyen is végeznek amniocentézist, például a Schöpf-ben is.
Én a Szabolcs utcában fogok szülni, így ide mentem további vizsgálatokra. Itt Hajdú doktornõ (most ne nézzen ide Kép ) egy nagyon-nagyon kedves és empatikus doktornõ fogadott a reggeli ultrahangon. Ezzel kezdõdött ugyanis az a napunk. Ott újra megnézték Zsebit, mégegyszer átbeszélhettük, hogy mi legyen, mennyire szükséges és ajánlott az amniocentézis. Feltehettük a kérdéseinket, aztán délután fél kettõre kellett visszamennünk, de akkor már a kismûtõhöz. (Ugyanis mûtéti körülmények között végzik a vizsgálatot, hogy minden esetleges fertõzést elkerüljenek). Aznap elég sokan vártunk erre a vizsgálatra, mondhatom, futószalagon ment minden, de egyáltalán nem volt bántó vagy személytelen. Amíg vártunk a sorunkra (mindenki átöltözve a saját hálóingébe) persze izgultunk. Nyugtattuk egymást, meg nyugtatott az, aki már túl volt rajta.
Maga a vizsgálat kb. 10-15 percet vett igénybe az asztalra való felfekvéstõl a leszállásig. Ebbõl is a legtöbb idõt a fertõtlenítõ lemosás tartott. Mindent folyamatosan mondott a doktornõ, hogy mikor mit csinál. Közben persze az ultrahang monitorján folyamatosan figyelte a gyereket, meg a tût. Én igyekeztem a babámban gyönyörködni, rá figyelni. Ez egy kicsit túl jól is sikeredett, mert egyszer ugrott egyet a baba, és aztán én is. Én úgy éreztem, hogy valami szúrt az oldalamban, és akkor ugrottam, de a doktornõ szerint a babát láttam ugrálni és attól rémültem meg. Mindegy, baj nem volt ebbõl sem.
A tû beszúrása nem volt kellemes, de egyáltalán nem nevezném rémesnek sem. Egy vérvételhez hasonlított hasfalon át. Ettõl mindenki kifekszik, akinek mesélem, de tényleg nem igazán fáj. Kellemetlenebb, hogy hosszú idõnek tûnik mire kihúzzák a tût, mert állítólag nagyon vékony tûvel végzik a vizsgálatot, ezért lassan jön a folyadék.
A tû kihúzása sem fáj, utána meg meg lehet egy picit könnyebbülni, hogy a gyereknek közvetlenül a tûtõl biztosan nem lett baja. A doktornõ még egyszer megmutatta Zsebit, az arcát, gerincét. Gondolom õ is megnézte, de talán inkább levezetés képpen nekem mutogatta. (Köszönöm, jól esett, ha így volt!!! Kép) )
Utána nem kellett ottmaradni, feküdni (bár én ezt eleinte így tudtam). Picit óvatosságból mindenki ücsörgött az öltözõben, aztán a saját lábunkon leséltáltunk a lent izguló apukákhoz. (Õk is egymást biztatták ám odalent Kép )
Szóval ennyi volt. Egy hétig kímélõ életmódot javasoltak (nehéz fizikai munkát, házas életet mellõzni). Néhány napig állítólag görcsölhet az ember, szerencsére én ezt nem tapasztaltam. Minden esetre Nospát tarts otthon, ha egyáltalán szükség lesz nálatok erre a vizsgálatra, remélem, nem!!!
Sajnos az eredmény állítólag csak bõ három hét múlva lesz meg, így a vizsgálat után nem csak a vetélés miatt aggódik az ember, hanem alig gyõzi kivárni az eredményt. Kép
Hány hetes terhes vagy most? Nálunk sajnos elég késõn került sor a vizsgálatra, mert a rendelõben másfél-két hét alatt készül el egy sima AFP-eredmény, mert nem helyben vizsgálják a vért.
Próbáld magad edzenni arra, hogy minden orvostól azt fogod hallani, hogy neked kell döntened a vizsgálatról, hogy kéred-e, hiszen van kockázata. Ilyen rövid idõ alatt ennyiszer még nem hallottam ugyanazt a mondatot ismételgetni. Persze megértem õket, de ilyenkor olyan tanácstalannak érzi magát az ember. Magától, a vizsgálattól ne félj! Ez ne befolyásolja a döntésedet! Az biztosan igaz, hogy az dönt könnyebben a vizsgálatról, aki magabiztosan tudja elõre, hogy egy esetleges rossz eredmény után hogyan döntene. Megtartja vagy nem a beteg babát.
De egyelõre ne gondolj erre! Neked csináltak már ismétlést az AFP-bõl? Nem tudod véletlenül a fogantatás pontos napját? Állítólag sokaknak az ismétlés már jó eredményt mutat!
Nagyon várom, hogy írj, mi van veletek! Kívánom, hogy minden jól alakuljon akár amniocentézissel akár annélkül!
Szia, Dorka
 
 


Szia Dorka!

Megnyugtatásképpen mondom el neked, hogy barátainknál ugyanez volt a probléma, akkor õk tökre megijedtek, hogy mi is legyen, szinte megbénultak a tehetetlenségtõl. Akkor jött az ötlet, hogy lehetõség van a Londonba való vér kiküldésére, ami 3 nap alatt majdnem 100 %-os eredményt hoz.
Hétfõn levették tõlük a vért, és szerdán faxon itt volt az eredményt, hogy semmi baja a babának! Igaz, hogy ez 40 ezer forintba került, de nem kellett a több hetes tortúrát végigcsinálniuk, igy meg is nyugodtak.
A baba most április 5-én teljesen egészségesen megszületett, 3350 grammal.

Remélem ezzel a kis történettel segitségedre voltam!

Zsuzska
Névtelen
 


szia Dorka!
Nagyon köszönöm, hogy ilyen gyorsan és részletesen válaszoltál, így egy kicsit könnyebb elképzelni a vizsgálatot de ha belegondolok abba, hogy nekem is a hasfalomon keresztül beleszúrnak egy nagy tìvel a méhembe... hát kiráz tôle a hideg és kapásból lemegy a vérnyomásom. Ha ma nem is (ma megyek az UH-ra), de holnap mikor megyek a dokimhoz kiderül kell-e egyáltalán mennem nekem is . sok könyv azt írja, hogy az alacsony AFP-vel nem nagyon küldenek ilyen vizsgálatra, (de azt is hallotam, hogy 0.6 MOM az nagyon alacsony), mert inkább a magasabb eredmény veszélyesebb. hát nem tudom, mindenesetre ha tudnám, hogy esetleg Down korós a baba (gondolni sem akarok rá) én biztosan nem tartanám meg. Lehet, hogy most sokan szívtelennek gondolnak de nekem sajnos van egy szellemi fogyatékos húgom és én aztán tudom mivel jár egy beteg gyermek nevelése nem beszélve arról, hogy a társadalom kitaszítja ôket (akár mennyit papolnak az emberségrôl, sajnos az emberek kegyetlenek), és egyáltalán nincs boldog élete, anyám is és apám is tönkre ment még ha nem is mutatják ki. Szóval én biztosan nem mernék bevállalni egy beteg gyermeket. Ezért is vagyok nagyon ideges mert nem szeretném ha ezt közölnék velem nagyon nehezen viselném el, hiszen annyira vártam már ezt a babát.
Én egyébként a SOTE I klinikán fogok szülni és most vagyok 18 hetes terhes, még nem csináltak AFP ismétlést, hétfôn kaptam meg a leleletet. Majd írok mi volt az UH-n Tényleg neked mit mondtak az UH-n láttak valamit ami miatt menned kellet az amniora vagy azt mondták, hogy nincs semmi baj de abizonyosság kedvéért menj el?
Vigyázz nagyon magatokra, nagyon szorítok, hogy jó eredményt kapjatok (Ez nem is lehet másképp!!!)Írj
Szia
Gréti
 
 


Kedves Gréti!
Tényleg mondom, a vizsgálattól ne félj, nem fáj!!!! Ne ez alapján dönts!!!
Viszont, ha a családban már elõfordult beteg baba, akkor nem értem, hogy az orvosod eddig miért nem ajánlotta fel ezt a vizsgálatot, hiszen Te is már a 18. héten jársz. Az amniocentézist már jóval korábban is el lehet végezni, akkor még nem érzed, hogy mozog a baba, talán kicsit könnyebb kivárni az eredményig a hátralévõ idõt.
Remélem, minden rendben lesz Nálatok is!!! Nálunk az ultrahangon semmi rendelleneset nem láttak. Több gépen, több helyen is megnézték, de ez a vizsgálat sajnos a kromoszómarendellenességet nem tudja kimutatni, csak legfeljebb bizonyos utaló jeleket, de azokat is inkább késõbb. Amit nálunk hangsúlyoztak, az az volt, hogy a tarkóvastagság tökéletes volt, ami állítólag elég mérvadó lehet.
Miért nem csináltak neked AFP-ismétlést? Nem mondták a rendelõben? Nekem azonnal felajánlották, hogy végeztessem el, igaz rendkívül nyugodtak voltak, pedig akkor már a 17. hét közepén jártunk. A rendelõben végzett vérvétel kb. a 19. héten készült volna el!!!! Ezt nem is értem, hogy hogyan lehet...nem gondoltak bele, hogy akkor kicsúszhatunk az idõbõl??? Neked is ajánlom, hogy közvetlenül keresd fel a Schöpf-Merei kórházat, ahol egy nap alatt kész van az eredmény. Lehet, hogy az már jó eredményt fog mutatni! Sokaktól hallottam, hogy náluk így volt.
Írj, ha már tudsz valamit, mit mutatott az UH, mit tanácsolt az orvosod.

Kedves Zsuzska!
Nagyon köszönöm megnyugtató soraidat! Sajnos a quartett-tesztrõl azt hallottam (azzal az orvossal beszéltem, aki ebben a központban dolgozik, ahol leveszik a vért), hogy ez a vizsgálat is csak kockázati irányszámot tud adni. Igaz, itt négy összetevõbõl + a baba méreteibõl számolnak. Azt is hallottam (olyantól, aki elvégeztette a vizsgálatot), hogy a lelet alján szerepelt, hogy Down-kór szûrésére a vizsgálat nem alkalmas. Na, ezek után, és persze az orvosommal konzultálva, nem végeztettem el a vizsgálatot. Nem mondom, hogy könnyen szedtük volna össze rá a pénzt, de nem emiatt, hanem csakis a vélemények alapján döntöttünk így.
Azért tényleg köszönöm, hogy megpróbálsz segíteni!! Kép
Sziasztok, Dorka
 
 


szia Dorka!
Sajnos nem lettem tegnap okosabb. az UH-n azt mondták, hogy nem látnak semmi fejlôdési rendellenességra utaló jelet. Erre megkérdeztem, hogy akkor mitôl lehet ennyire alacsony az AFP-? azt mondta a doki, hogy az általában DOWN kórra utal. Mondom marha jó, és az látszik -e az UH-n? Háát nem igazán. Komolyan mondom annyira felidegesítettem magamat, hogy hogy lehetnek ennyire közömbösek az emberrel, már azon is gondolkodtam, hogy kórházat váltok, mert ugyan az orvosommal fogjuk rá, hogy meg vagyok elégedve, már szültem nála 5 éve (akkor teljesen normál volt a terhességem, ezért nem tudom megítélni, hogy mennyire jó vagy nem jó szakember. De most sajnos az az érzésem, hogy nem foglalkoznak kellô figyelemmel a kismamákkal a klinikán, nem tudom másnak mi a tapasztalata. az UH-ok viselkedése minôsíthetelen, már 5 éve is ki voltam rajtuk akadva. Most a magzatvízem is több az átlgosnál, ez nem tudom pontosan mit jelent csak azt, hogy ez sem túl jó. Erre sem mondott semmit. szóval nem tudom mit tegyek, lehet, hogy én spirázom túl a dolgokat, de azért akárhogy is vesszük mégiscsak az a legfontosabb egy kismamának, hogy egészséges legyen a babája, és elvárná az orvosoktól is, hogy legalább egy kicsit emberközelibben viselkedjenek. Hát ennyi történt, ma megyek az orvosomhoz, a hozzáállásától teszem függôvé, hogy váltok-e vagy sem. Mindenesetre nem dob fel a dolog.
köszi, hogy meghallgatsz
Gréti
 
 


Kedves Gréti!
Nemcsak meghallgatlak, hanem nagyon vártam, hogy írj! Nem értem én sem, hogy miért nem tájékoztatnak a vizsgálatról Téged bõvebben. Talán az orvosodra akarják bízni,hogy hogyan dönt, mit javasol.
Nálunk ez nem így volt. Itt az AFP-eredményt vittem a genetikai uh-ra, ahol már ilyen szemmel nézték a babát (igaz a vizsgálat után nekem is rosszul esett, hogy az idáig ép magzati anatómia óvatosságból épnek tûnõvé avanzsált. Ráadásul az, aki akkor nézte a babát, nekem nem is mondott semmit, csak halkan lediktálta a méreteket az asszisztensnek. Úgy kellett faggatnunk, hogy akkor ez most mit jelent, lát-e valami rendelleneset. Teljesen kifejezéstelen arccal mondott mindent, pedig láthatta az aggodalmat a szemünkben. De itt õ küldött tovább genetikai tanácsadásra. Hangsúlyozom, ez nem az a doktornõ volt, aki késõbb az amnioszkópiát csinálta!
Orvos ismerõseim erre mindig azt szokták mondani, hogy nem sírhat vagy aggódhat minden beteggel együtt az orvos is, pláne, ha az nem a saját választott orvosa, hiszen õk sem bírnák lelkileg. Ezt meg is értem, de azért mégis vannak olyanok, akik annélkül, hogy veled sírnának, megértõen tudnak viselkedni. Azt gondolom, ez az empátia.
Ha úgy döntenél, hogy esetleg megnézel egy másik kórházat vagy határozottan orvost szeretnél váltani, akkor szívesen ajánlok akár több kórházból is. Ezt viszont inkább e-mailben, ha érdekel.
Amúgy itt is találkozhatsz megértõ és kedves orvosokkal a neten. Esténként a chaten többen is szoktak fent lenni, kérdezni is tudsz tõlük.
A klinikákon (I és II nõi) azt mondják,hogy az uh futószalagon megy (még jobban, mint máshol), mert annyi a kismama. Ezt tapasztaltam, amikor két éve a barátnõmet kísértem el egy uh-ra. Az idõpontegyeztetés ellenére egy napi hideg élelemmel kellett felszerelkezni. A Szabolcs utcában a várakozási idõ sokkal rövidebb, bár itt viszont meg lehet sülni, mert az alagsorban van a rendelõ a hõközpont mellett.
Mindezeket félretéve én azt vallom és mindig is ezt vallottam, hogy az orvosodban kell megbíznod. Az a legfontosabb, hogy az akihez jársz odafigyeljen rád, meghallgasson. Bizalommal tehesd fel neki az összes téged aggasztó, foglalkoztató kérdést, és a válaszaiban maradéktalanul meg tudj bízni. Ez a legnehezebb, fõleg, mióta létezik az internet, mert itt aztán annyit olvashatsz mindenrõl, hogy a végére sem érsz. Ez részint nagyon jó, másrészt rengeteg tév- vagy félinformáció birtokába jutsz.
Szóval szerintem a személyes tapasztalat a döntõ. Én így választottam kórházat is, pedig az elsõ szülésemnél a nõvérek viselkedése, stílusa meglehetõsen kiborított. Most mégis újra ide jövök szülni, mert az orvosomban maradéktalanul megbízom. Szerencsére közben az is kiderült, hogy rajta kívül is van még sok ember ebben a kórházban, akiben meg tudok bízni, akinek adok, adnék a véleményére. Persze olyannal is találkoztam, akihez nem fordulnék. Hát hozzájuk nem fogok, de remélem, nem is lesz rá szükség.
A hátralévõ másfél hét izgalmai után szeretném, ha csak az uh-ra, ctg-re és végül a szülésre kéne bemenni a kórházba!

Írd meg, hogy mit mondott az orvosod! Remélem, meg fog nyugtatni maradéktalanul! És még egy tapasztalat (bocs, ha szájbarágósat tanácsolok!!! Kép ), hogy elõre írd össze a kérdéseidet, amik idáig felmerültek benned. Ott már nem biztos, hogy minden eszedbe fog jutni, aztán meg este fogsz otthon aggódni, hogy erre mi a magyarázat, azt miért nem kérdeztem meg. Azt gondolom, hogy a babának nagyon fontos, hogy ne álmatlanul forgolódva, aggódva várjuk õt! Jó lenne megnyugodva, békésen tölteni a hátralévõ kb. 20 hónapot!
Várom leveled, Dorka
 
 


Most már úgy érzem, muszáj írnom. Kedves kismamák:
ÖNMAGÁBAN AZ ALACSONY AFP SEMMIFÉLE FOKOZOTT RIZIKÓT NEM JELENT A TERHESSÉG GENETIKAI KOCKÁZATÁBAN!!!!Ennyit tömören. Kissé jobban kifejtve:
1. Minden második terhesnek 1,0 MoM alatt van az AFP-je (ez ugyanis az adott labor átlagértéke)
2. Kétségtelen, hogy a Downos terhességek esetén az AFP alacsonyabb (az egészséges terhességek 0,7-0,8 MoM-jánál van), ez azonban NEM JELENTI AZT, hogy a Down-syndroma esélye számottevõen emelkedne, ha valakinek 1 alatt van az AFP-je. Az meg végképp hibás, hogy minél alacsonyabb, annál nagyobb az esély. Akármennyire is szerencsétlen ország vagyunk, annyira nem, hogy minden második terhesnek fokozott rizikója lenne a Down-syndromára.
3. Nem létezik olyan szûrõvizsgálat, amelyik akkor is kóros, ha alacsony, és akkor is, ha magas (amúgy az AFP eredetileg erre lett kitalálva). Így eljutunk egy olyan pontra, amikor lassan mindenki kóros eredményt kap, ez pedig nem hatékony szûrés.
4. Az AFP mellett vizsgálva a HCG-t, és optimális esetben még más biokémiai paramétereket is, valóban közelebb lehet jutni ahhoz, hogy megállapítsuk, hogy egy adott terhesnek mekkora az ESÉLYE arra nézve, hogy Down-syndromás a magzata. Hangsúlyozom, hogy ezek szûrõvizsgálatok, nem ténymegállapító, diagnosztikus vizsgálatok. A szûrésekbõl még 40 ezer forintért sem kap senki olyan leletet, hogy NEM DOWNOS, vagy, hogy DOWNOS a magzata, csak egy rizikót, például, hogy az esély 1:94-hez (ez magasnak számít), vagy 1:12345-höz (ez alacsonynak számit, de 12344 egészséges gyermek mellett 1 asszony ilyen lelet mellett is szül egy Down-os újszülöttet). Ha magas a valószínûség, javasolt a kromoszómavizsgálat, hiszen csak ez mutatja ki egyértelmûen a betegséget, vagy zárja ki.
5. Tehát a következõ szûrések vannak a DOWN-ra vonatkozóan:
- Ultrahangszûrés a 11-13. héten: a magzat tarkóvastagságát mérjük: ha a folyadékréteg az átlagosnál vastagabb, a kockázat 8-20%. Alkalmas a Downosok 80-90%-ának kiszûrésére.
- 3-as, vagy 4-es biokémiai teszt: (AFP+HCG+oestriol+inhibin) 0.5-10%-os esélyt ad eredménytõl függõen, kb. 60-80%-ban mutatja ki a Downos magzatokat, ami azt jelenti, hogy a Downosok ennyi százalékában ad 0.5% feletti rizikót, ami kb.egyenlõ egy 35 éves nõével, de ilyenkor minden esetben kromoszómavizsgálatot ajánlunk, ez nem azt jelenti, hogy a magzat valóban beteg.
- Az AFP+HCG közel sem ilyen biztos, a Downosok kevesebb arányában mutat gyanút, viszont több egészséges terhes esik bele a kóros tartományba. Kb. a terhesek 4%-a kóros eredményt kap, közöttük a Down gyakorisága 1-2 % csak!!
- AZ AFP ÖNMAGÁBAN NEM ALKALMAS A DOWN-SY. SZÛRÉSÉRE. Ha valakinek 1.0 MoM alatt van az AFP-je, semmi mást nem jelent, mint, hogy a terheseknek nem a másik felébe tartozik, hanem az egyikbe.
Még egy apró megjegyzés a topicban elhangzottakhoz, önmagunk védelmében: A frekventált helyen dolgozó ultrahangosokra, genetikai tanácsadókra óriási beteganyag (illetve terhesanyag, hiszen Önök nem betegek) zúdul. Pontosan a terhesek aggodalmai miatt, a terhességi kor fontossága miatt, az idõigényes vizsgálatok (egy kromoszómavizsgálat 1-3 hét) miatt itt nincs mód hoszzú elõjegyzési rendszerek bevezetésére. Én a magam részérõl mindent elkövetek, hogy a 64. terhes vizsgálatakor se hunyoritsak az ultrahangvizsgálat során, mert fáradt a szemem, nehogy megijedjen, hogy valami szörnyûséget látok, vagy, hogy türelmesen válaszoljak minden kérdésére, vagy ne tegyek megjegyzést az orvosára, vagy védõnõjére, aki feleslegesen megijesztette. Igyekszem, hogy a legjobb szakmai tudásom szerint lássak el minden terhest, és minél kevesebbet tévedjek. Hiszen mindannyian tévedünk sajnos. És fáradunk. Bocs, hogy belelocsogotman, de szeretném, ha nem aggódnának többet, mint amennyit egy terhesnek kötelessége:
Hajdu Kriszta (Szabolcs utcai kórház, most éppen Országos Gyógyintézeti Központ)
Hajdu Kriszta
 


Kedves Hajdú Kriszta doktornõ!
Kép Igyekszünk nem izgulni Kép
Köszönjük, hogy felvilágosít minket, és helyrerakja az innen-onnan összeolvasott információkat, jóakarók véleményét, és amit itt egymásnak mondogatunk.
A kórházban Ön volt az, aki a legempatikusabban tudta a diagnózist felállítani, valóban nem kellett tõle kétségbe esni, sõt, akkor egy kicsit megnyugodtunk. (A védõnõs részt vettem, ha vennem lehetett).
Nagyon jó, hogy vannak olyan orvosok, akik olvassák a babanetet, és segítenek az információhegyek között eligazodnunk! Köszönjük!
Dorka

Ui. elnézést, ha kicsit kuszára sikeredett, de már másodszorra gépeltem be, mert a csemetém közben kikapcsolta a számítógépet, így kezdhettem elõröl... Kép Már megint közelít, így be is fejezeeeeeeee
 
 


Szia Dorka!
Az orvosom azt mondta, hogy nem kellene idegeskednem a 0.6 AFP miatt. Nem javasolja az amniot, bár ha nagyon ragaszkodom hozzá természetesen megcsinálják. Ezzel kapcsolatban még nem döntöttem. Elmagyarázta, hogy ma Magyarországon 600 nô közül egynek születik Down-os babája, viszont az amniotól minden 100 nô közül egynek el megy. Tehát ha 600 nôt vizsgálnak akkor az egy ténylegesen down-os baba mellett 5 egészséges
terhesség végzôdik vetéléssel. Tudom, hogy ezt most nem pont neked kellene mondanom hiszen most vagy túl ezen a vizsgálaton, és kérlek ne haragudj rám (azért merészeltem ezt leírni mert te már hál istennek túl vagy a rizikón).
Miután sok a magzatvizem két dolog lehetséges: vagy terhességi cukrom van, vagy a baba szívével van valami gond. Ezért elküldött egy idô elôtti terheléses cukorra és egy magzati szívultrahang vizsgálatra.Az eredmények függvényében (mármint ha nem jók) megnôhet az esélyem arra, hogy baj van a babával és akkor viszont javasolni fogják az amniot. Mindez 2 héten belül eldôl. Sajnos egyáltalán nem lettem nyugodtabb de mindezek után azt gondolom, hogy nekem kellene egy kicsit pozitívabban gondolkodnom csak sajnos ez nem könnyì. Kissé el vagyok keseredve mert kiderült számomra, hogy a Down szindromát 100%-osan nem lehet felismerni a terhesség alatt. Még azon gondolkodom, hogy esetleg a 3D UH nagyobb valószínìséggel tudja azt mondani, hogy biztos, hogy nem vagy lehet, hogy igen. Ott ugyanis látható a baba arca és feltételezéseim szerint talán felismerhetôek lehetnek azok a tipikus arcvonások. az ember mindenbe próbál kapaszkodni.
Neked mennyi van még hátra az eredményig?

Kedves doktornô!
El tudom képzelni, hogy mennyire idegesítô lehet egy szakmáját gyakorló, orvosi egyetemmel és hatalmas tudással a háta mögött praktizáló orvosnak amikor belehallgat az aggódó páciensek olykor ostoba és nyilván tudatlansággal telített locsogásába. A több helyrôl hallott megnyugtató vagy éppen megrettentô információk sajnos sokszor pontatlanok. Csak nekem sajnos pont az a tapasztalatom, hogy nincs elég idô és energia arra, hogy kellôen fel legyenek világosítva a (jelen esetben rólünk lévén szó) kismamák. Én elhiszem, hogy nagyon sokan vagyunk, elhiszem, hogy sokan túlaggódjuk, elhiszem, hogy sokan idegesítôek vagyunk, de hát mi lehet a legfontosabb egy anyának ha nem a gyermeke egészsége? És bizony elég fájó tud lenni amikor a kérdéseimre még csak válaszra sem méltat az unott ultrahangos.Természetesen nem általánosítok és tudom, hogy sok helyen nagyon kedvessek az emberrel, de tapsztalatból mondom, hogy bizony nem mindenhol. Jó lenne ha ez egy kicsit változna. Kérem kedves doktornô ne vegye zokon, de nem Önrôl és az Önhöz hasonló beállítottságú orvosokról beszélek.


Gréti
 
 


Kedves Gréti!
Teljesen kiakadtam azon, ahogy veled bántak és maximálisan megértem az aggodalmad. Én szerdán voltam vérvételen az AFP vizsgálatért. Sajnos jövö hét szerdáig nem lesz kész. Úgyhogy egy kicsit izgulhatnék. Viszont!!! Amikor a nyaki redö UH-n voltam minden rendben volt, a szivét is megnézte a doki, úgyhogy eléggé megnyugodtam. A mult heti UH-n, amit az AFP illetve a hármas teszt elött csinálnak, azt mondta, hogy szerinte teljesen rendben van a baba (ismét megnézte a szivét, elmagyarázta, hogy miért zárja ki kb. 75%-ban, hogy szívfejlödési rendellenessége lenne, megmutatta a szív négy kamráját, stb.). Ö személy szerint például nem is csináltat AFP vagy 3-as tesztet, mert szerinte túl sok a hiba százalék, azaz túl sokaknak nagy az esélye a Down szindrómára, és ami még ennél is rosszabb, van akinél probléma van és nem szürik ki. Sok minden függ attól is, hány terhesen végzik ezt a tesztet az adott laborban. Például tudom, hogy ahol én csináltam kis város, évente 1500 szülés van kb., nem dicsekedhetnek nagy számú statisztikával. Úgyhogy én elég magabiztosnak láttam az UH-s dokit, szerinte roppant fontos volt ez az UH, és bármi eredménnyel mennék vissza, ö biztos benne, hogy ennek a babának semmi baja. Lehet, hogy túl magabiztos? Engem viszont eléggé megnyugtatott A 3D-s ultrahang? És ki csinálja azt? Olyan valaki akinek több éves gyakorlata van? Aki már látott számos problémás esetet? Inkább egy olyan valakit keress, aki tapasztalt és akinek egy tényleg jó gépe van.
Nem tudom Hajdú doktornö szerint miért vagyunk szerencsétlen ország. Valószínüleg szemléletbeli változásnak is történnie kellene. Mert a fáradság, a sok páciens nem lehet kifogás arra, ahogy például Grétivel bántak.
Luca
Luca
 


Kedves Luca!
Sajnos sem az AFP, sem a quartett-tesz (négyes,nem hármas) sem pedig az UH ilyen korán nem szûrhet annyira, hogy az orvos ennyire magabiztosan állítsa,hogy bárkinek a babája egészséges, hiszen ezt az UH-t mindenkinek megcsinálják, mégis születnek szívfejlõdési rendellenességgel gyerekek, down-kórosok stb.
Úgy tudom, a 3D és 4D ultrahang szakember kezében tényleg nagyon jó szolgálatot tesz, de azt is hallottam, hogy inkább a kismamáknak élmény ez az új lehetõség, mert a gyakorlott orvos a hagyományos uh-n, egy jobb felbontású gépen ugyanazt látja, mint a 4D-n. Sõt, õk is elõbb a hagyományos 2D-vel nézik, majd ezután váltanak 3-4D-re. Errõl azonban inkább Hajdú doktornõt kéne megkérdezni, mert ha jól olvastam egy másik topicban, õ dolgozik 4D-s géppel is egy magánrendelõben ezen kívûl viszont bárki, akit idáig megkerestem az aggodalmammal (még az amniocentézis elõtt) õt ajánlotta! Még a családtervezõ központban is az õ neve jelentette a garanciát, hogy a tarkóvastagságot biztosan jól mérték. Ezen kívül egészen biztosan látott már jónéhány problémás esetet a Szabolcs utcai klinikán. Szóval szerintem érdemes a véleményét és az információkat újra elolvasni kicsit feljebb.
És hogy miért vagyunk szerencsétlen ország... hát én tudnék ötleteket adni, de nem tudom, a doktornõ mire gondolt…

Visszatérve a kórházi sérelmekre, azért engem is értek megdöbbentõ élmények például a genetikai tanácsadáson, mikor Hajdú doktornõ szabadságon volt:
a neve nem derült ki, mert se be nem mutatkozott, se névkitûzõje nem volt (így azt is csak késõbb tudtam meg, hogy nem orvos), ridegsége igencsak kétségbe ejtett. Még mielõtt meghallgatta volna, hogy miért küldtek hozzá, vagy beleolvasott volna a leleteimbe, az orrom alá dugott egy papírt, amin aláírásommal igazolom, hogy minden kérdésemre választ kaptam, a saját felelõsségemre vállalom a vizsgálatot vagy nem vállalom. Ennél sokkal többet az ismételten feltett kérdéseimre adott rövid válaszokból sem tudhattam meg. Ismételgette, hogy enyém a döntés, a kockázat meg ennyi és ennyi. Elsírtam magam a kiszolgáltatottságtól és a babámért való aggodalomtól. Fel sem nézett a papírjaiból, csak még annyit tett hozzá, hogy a terhesség eleve kockázatos, nem biztos, hogy ettõl a vizsgálattól fogok elvetélni, mert idézem: "már elnézést, de még az is elõfordulhat, hogy az amniocentézis közben vetél el. Ez kiszámíthatatlan." Persze, hogy sírva jöttem ki, a választott orvosom fél óráig nyugtatott, próbálta más felé terelni a gondolataimat, hogy meg tudjak annyira nyugodni, hogy dönteni tudjak. Egy óra alatt kellett tudnunk eldönteni, hogy akarjuk-e a vizsgálatot (ez nem a kórház hibája volt, hanem az egészségügyi gépezeté, ahol elõfordulhat, hogy két AFP vizsgálat elvégzése és eredményének megérkezése akár három és fél - négy hetet is igénybe vehet, amennyiben egy átlagos rendelõben veszik hozzá le a vért). Szerencsére ezt a rémálmot feledtetni tudták a kórház orvosai, akikkel egy hét múlva találkoztam... Hát, ez is egy tapasztalat Kép
Mindig azt hittem, hogy a második terhességem alatt sokkal magabiztosabb, határozottabb leszek, hiszen annyi mindent tudok már a terhességrõl... be kell látnom, nincs két egyforma terhesség, megint nagyon elveszettnek éreztem magam. Most már egy kicsit másként látom.
Dorka
 
 


Kedves Dorka!

Részben igaz amit írsz, vagyis, hogy semmire nincs GARANCIA. A lányommal egy csoportban van egy kislány, aki teljesen egészségesen született, majd három hónapos korában sérvre meg kellett müteni. Háromszor próbálták elaltatni, és negyedszerre sikerült csak. Az anyuka rögtön a mütét után észrevette, hogy valami nincs rendben. A kislány most négy éves és alig tud menni, nem tud beszélni és valószinüleg soha nem is fog tudni. Több, mint valószínü, hogy az altatás okozta. Én nem idegeskedem végig a terhességem, mert honnan tudjam, hogy nem utána történik-e majd velem illetve a babával valami. Hajdú doktornö szépen leírta, hogy az esély a Down kórra sokkal kevesebb, mint amit a hármas tesztek gyanítanak. Én nem Magyarországon élek: itt a hármas teszt elötti héten van egy UH. Annak az adatait is felhasználják a hármas teszthez. Ha mind a teszt, mind az UH gyanús, ott az aminocentézis. Viszont például az itteni UH-s dokim saját pácienseinek nem is csináltat hármas tesztet, mert nem tartja annyira megbizhatónak mint az UH-t. Persze az UH megbízhatósága is függ attól, hogy ki csinálja és milyen géppel. Én azért megcsináltam. A dokim például kiszürt UH-val egy Down-kóros babát, akinek a hármas tesztje igen kis valószinüséget mutatott Down kórra.
Az Indexen leírta egy nögyógyász miért nem pontos az elnevezés, vagy egyáltalán nem is létezik (már nem emlékszem pontosan) a 4D-s ultrahang. Érdemes elolvasni.
Egyébként külföldön egyáltalán nem olyan felkapott, mint Magyarországon.
Viszont ha én határozatlanságot látok egy orvosban, végezzen az 2D-s, 3D-s, vagy akármilyen UH-t azonnal váltok.
Egyáltalán nem látom szerencsétlennek Magyaroszágot. Persze panaszkodni mindenhol lehet. Én például minden UH-t privát vagyok kénytelen végezni borsosan megfizetve, annak ellenére, hogy kemény TB járulékokat fizetek, mivel a közegészségügyben a nyaki redös UH viszgálatra csak októberre tudtak idötpontot adni. A babának szeptemberben kéne megszületnie. Ennyit a szerencsétlenségröl. Nálunk rengeteg nagyon jól képzett orvos van, ezt igazolja az is, hogy sokan itt a babaneten is jelen vannak és válaszolnak a kérdéseinkre. Ahogy a doktornö is írta, tényleg agyonra ledolgozzák magukat, csakhogy mindenkin el tudják végezni közegészségügyi keretek közt az egyes vizsgálatokat. Legalábbis én ezt vettem ki a szavai közül.
Néha nekem úgy tünik, hogy mindent negatívan látunk mi magyarok és azt sem tudjuk értékelni ami nálunk tényleg jó. Azt hiszem tényleg igaza van a doktornönek mikor azt írja, hogy szeretné, ha nem aggódnánk többet mint amennyit kötelességünk lenne. A szemét orvosok (bocs a kifejezésért) sokszor maguk is roppant frusztráltak. Nem szabad megengedni, hogy minket is frusztráljanak.
Luca
Luca
 


Kedves Luca!
Nem tudom, hogy most is külföldön vagy-e, de úgy gondolom, igen, hiszen Te is szerencsétlennek éreznéd ma az országot. Én arra gondoltam - nem tudom, a doktornõ mire gondolt! - , hogy szerencsétlen az az ország, ahol a politikusok úgy képesek hiszterizálni az embereket, hogy azok egymásnak esnek a munkahelyeken, az iskolákban(!), a családban! Én most nagyon rosszul érzem magam a bõrömben emiatt! Rossz magyarnak kéne magam tartani, mert nem tûzöm ki a kokárdát minél nagyobb méretben a bugyimra is. Nagyjából kitagad a saját egyházam, mert nem értek egyet a kampánycsendben tovaterjedõ sms-hadjáratával stb. Én nem akarok itt politizálni, van erre más fórum, de csak nézd meg a babanetet, akik nyáron jól elbeszélgettek a találkozón, egész évben itt a neten és a chaten, azok most egymást ócsárolják...
De tényleg ne beszéljünk itt errõl! Senki sem a magyar egészségügy elõnyeit kifogásolja, de sajnos igen sok mellékhatása is van. Ebben talán egyetérthetünk.

Nem tudom, hogy mi az a teszt, amit Nálatok végeznek, és amit hármas tesztként emlegetsz. Itt négyes, azaz quartett-tesztnek hívják. De a lényegben egyetértünk, és a doktornõ is ezt írta, nem tudja kiszûrni a fejlõdési rendellenességet, csak egy rizikószázalékot ad. Az Uh-ról pedig tényleg rendkívül sokat olvashatunk itt a neten is, amibõl az derül ki, hogy az sem képes bizonyos dolgokat megmutatni. Tehát marad a bizakodás, meg az amniocentézis.
És abban is egyezik a véleményünk, hogy csak olyan orvoshoz megyünk szülni, akiben maradéktalanul megbízunk. Ezért döntöttünk nyilván másként (Gréti és én), hiszen az orvosaink mást-mást javasoltak. Ez így van rendjén, így leszünk nyugodtak, és így nem aggódjuk túl a terhességünket.
Részemrõl szemét orvossal (ahogy írod) még nem találkoztam, csak olyannal, akibe egy szem empátia nem szorult. Direkt kiszúrni a beteggel...hát lehet, hogy naiv vagyok, de ilyet még nem pipáltam. Szóval ez kicsit erõs volt, szerintem.
Dorka
 
 


Kedves Dorka!

3-as vagy 4-es biokémiai teszt, amit én emlegetek, fentebb Hajdú doktornö által is említett és bövebben elmagyarázott.
Egyébként itt Interneten rengeteg információs anyag található róla.
Luca
Luca
 


Kedves Luca!
Akkor egyre gondoltunk Kép
Dorka
 
 


Kedves mindenki!

S.O.S. információra lenne szükségem: a Béta-HCG értéke 2,8 fölött kórjelzõ???
Elõre is köszi, hello.
Névtelen
 


Kedves Névtelen!
Nekem a Schöpf-Merei Kórházban azt mondták, hogy együtt az alacsony AFP-értékkel (0,8 MOM alatt), a BHCG 2,9 fölött "kórjelzõ" LEHET!!!! Csak lehet!
Olvasd el Hajdú doktornõ hozzászólását fentebb, talán segít!
Dorka
 
 


Kedves Névtelen!
Mi újság, megnyugodtál?

Jaj, Lányok, én meg megint elkezdtem aggódni. Az elsõ héten a vetélés miatt is és a baba miatt is nagyon izgultam. A második héten viszonlag nyugodt voltam, mert arra gondoltam, hogy most nincs más hátra,mint várni. MOst, hogy letelt a második, sõt még majdnem egy fél a harmadikból is... megint elfogott a pánik, vajon mi lesz. De jó lenne már tudni az eredményt!!! Fõleg, ha jó a hír...

Mikor lesz már legalább kedd????????

Abbahagyom a nyafogást...
sziasztok, Dorka
 
 


Kép
Dorka
 


Amint az elõzõ kis örömfejecskékbõl látszik...

Zsebulon egészséges!!!!!!

Ma kaptam meg a levelet. Úgy remegett a kezem, hogy alig bírtam kinyitni a borítékot... Olyan halvány volt a szöveg, hogy a lépcsõházban el sem tudtuk olvasni... De aztán ott volt... és igen! Egészséges!

Mindenkinek köszönöm, aki izgult értünk, aki gondolt ránk! Remélem, akik még ide fognak látogatni késõbb vagy akik idáig aggódva olvasták a fenti sorokat, mert érintve voltak, szóval azt kívánom, mindenki ilyen értesítést kapjon!

Ja, és várom a szép fiúnevek javaslatait, merthogy fiú lesz a kisebbik is.

Dorka
Dorka
 


Dorka!!!! Kép
Nagyon-nagyon gratulálok!
Szeretettel:
Emese
Emese
 


Emese! Nagyon köszönöm!

És köszönöm Hajdú doktornõnek is, hogy tartotta bennünk a lelket, és hogy vigyázott a kisbabánkra a vizsgálat közben!
Kép Kép Kép

Dorka, Lõrinc, Kristóf és Zsebulon
Dorka
 


Dorka!!!
KépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKépKép

(Én sajna olyanokat mosolygósakat nem tudok csináélni, mint Te Kép, de a célnak megfelel KépKép)
Zsóka

Zsóka
 
 


Zsóka, köszi!!!
Amúgy én is most lestem a babanetrõl azokat a mosolygósokat Kép
Dorka
Dorka
 


Dorka, honnan? A formázásban nincs benne... Kép
puszi
Zsóka

Zsóka
 
 


Zsóka, a próbaterületen próbálkoztam, és ott az egyik próbálkozó üzenetébõl vettem. Ez egy gif, úgy mentettem le a saját gépemre, és onnét \image... - ként tettem ide.
Jó próbálkozást, ha nem menne, akkor írj e-mailt, elküldöm a gif fájlt.
szeredas@matavnet.hu
Szia, Dorka
Dorka
 


Köszi, megnézem!
Zsóka

Zsóka
 
 

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet:

 

cron