Új privát üzeneted érkezett!

Kedves leendő mamák!
Nem azért adtam ezt a címet ennek a topicnak, mert én akarok riogatni, hanem mert engem a terhességem alatt alaposan megijesztettek, teljesen fölöslegesen. Csak szeretném közreadni a tapasztalataimat, és talán bátorítani mindenkit, hogy adott esetben álljon a sarkára.
A dolog úgy esett, hogy 30 évesen a második babámat várom. Annak rendje-módja szerint az AFP-t megnézték a 18. héten, aminek az eredménye határeset lett, tehát elküldtek genetikai tanácsadásra. (Megjegyzem, az első terhességemnél kifejezetten alacsony lett az AFP, mégis megelégedtek egy genetikai ultrahanggal, a baba pedig egészséges lett. A doki meg is mondta, hogy az AFP-szűrés csak a kismamák riogatására van. Azóta máshol is olvastam, hogy mindazt, amit az AfP-vel ki tudnak mutatni, ki tudják mutatni más vizsgálatokkal is, tehát gyakorlatilag fölösleges. Ezt meg is kérdéezte itt a Rendelő fórumon valaki.)
Tehát elküldtek genetikai tanácsadásra, ahonnan rögtön ultrahangra küldtek. Itt ért az első sokk, ui. a baba koponyájában találtak két cisztát. Rettenetesen megijedtem. A genetikus ezek után azzal fogadott, hogy az alacsony AFP (most már alacsony lett az érték!), a korom (rémségesen öreg, 30 éves, kockázatos!! életkor) és a ciszták esetleg genetikai rendellenességet takarnak. és el akart küldeni amniocentézisre (magzatvízvételre).
Az amnionak van egy kis kockázata, kb. egy ezrelék az esélye annak, hogy a beavatkozás következtében elvetél a mama. Viszont 100 %-os pontossággal meg tudják állapítani bizonyos betegségek meglétét (ha azt mondjáék, minden rendben, attól még lehet beteg a baba, ők csap bizonyios betegsáéket meglétét tudják kizárni). Azt is mondta, hogy van esély arra, hogy esetleg felszívódnak a ciszták, de hát ugye az amnio a biztos, és akkor most el is küldene amniora. Két hét múlva nekem esedékes volt egy ultrahang, és máig sem tudom, hogy a határozottságom vagy határozatlanságom vitt rá, hogy azt mondtam a dokinak, hogy várjuk meg, mit mutat az az UH. Ő nagyon biztatott az amniora, de én féltem a kockázattól.
Két hét múlva (két hetes rettegés és idegeskedés és nemalvás után) elmentünk az UH-ra, amin nem volt semmi, vagyis a ciszták úgy felszívódtak, mintha sose lettek volna ott (megjegyzem az előző UH-om előtt (amelyiken kimutatták a cisdztákat) két héttel voltam UH-on, azon sem voltak még ott a ciszták. Tehát ha nem küldenek el arra az UH-ra, sose derül ki, hogy egyáltalán léteztek.
Két méterrel a föld fölött repkedtem boldogságomban, aztán bejutottam a genetikushoz (ez egy másik volt), aki közölte velem, hogy minden rendben van, és jó egészséget kívánt lés csak járjak rendesen terhesgondozásra.
Azon az Uh-on, amelyiken az eltűnt ciszták voltak "nem láthatók" mondta nekem az UH-os doktornő, hogy ilyen fajta cisztában ő még olyat nem látott, ami nem szívódott volna fel, pedig praktizál már egy pár éve. Ezt azért előbb is mondhatták volna, akkor nem rettegtem volna két hétig. Nem kínlódtam volna azon a kérdésen, hogy mi les, ha ott a ciszta, mi lesz, ha az amnio valami szörnyűt mutat, elvetessem-e a már mocorgó babámat, vagy esetleg megtartsak egíy beteget. Szörnyű két hét volt. Utólag tudtam meg azt is (egy, az egészségügyben dolgozó barátnőmtől), hogy a kórházak, klinikák minden egyes vizsgálat után pontszámot kapnak, és ezwek alapján finanszírózza őket a TB. Tehát egy - esetleg fölösleges - vizsgálat plusz pénz a kórháznak. Vagyis az egész pénzszerzésre megy ki, némi kockázattal a mama és a baba számára.
Természetesen nem vitatom azt, hogy vannak esetek, amikor sajnos szükség lehget amniora, és annak rossz eredménye alapján egy abortuszra, ha a szülők úgy döntenek. De mindenáron nem kellene a szülőket ilyesmibe belevinni.
Most úgy néz ki, hogy a baba egészséges, persze biztosat majd szülés után. De egy icsit nyugodtabb lennék, ha nem kellett volna ezen a tortúrán átesnem.
Ezzel nem akarok senkit arra biztatni, hogy utasítson el bármilféle vizsgálatot. Csak azt szerettem volna tudatosítani a leendő mamákban, hogy az orvosok sem mindentudók.

ui: Amikor az utolsó UH után a föld fölött repkedve kijöttwem a rendelőből, mellettem egy nagy pocakos kismama, legalább hét hónapos terhes, sírva mondta a baráétnőjének, hogy találtak a baba koponyájában egy cisztát, és elküldték amniora. Nem tudom mit csinált szegény.

ui.2. Egyszerűen nem merem a nevem adni ehhez, még csak a becenevemet sem, ne haragudjatok...
Névtelen
 


Sziasztok !

Nekem is volt egy ismerősöm, akinek a negyedik babájánál a AFP vizsgálat rendellenességet mutatott ki. Kétszer is megcsinálták a vizsgálatot és másodszorra is rossz lett a eredmény, ekkor a abortuszt tanácsolták Neki, de Ő vállalta inkább a babát és jól tette, mivel teljesen egészségesen született a babája!!!
Úgyhogy nem mindig jók a vizsgálati eredmények.

Sziasztok Szilvy
Szilvy
 


Sziasztok! Nekem is volt néhány kellemetlen napom, hetem a vizsgálatok miatt,(pl. nagyobb a veséje, kicsi a feje stb.) és én is hallottam ezt orvos szájából, hogy az AFP teljesen felesleges, mert ott az ultrahang. Én akkor csak magammal tudtam megtanácskozni, hogy ezeknek a vizsgálatoknak a 90 %-a teljességgel felesleges az olyan anyáknál, mint amilyen én vagyok, mert úgysem vállalnám az abortuszt, mondjon bárki bármit! Egyébként ha észrevettétek, csak abortusz van, méhen belüli gyógyítás soha sincs! Fel a fejjel kismamák, ne hagyjátok ijesztgetni magatokat, a legfontosabb a derű és a nyugalom. Ezzel tudsz a legtöbbet tenni a babádért! Üdv: Timi
Haraszti Gáborné
 

 
 

Egyébként! A dédnagyanyám 48 évesen szült teljesen egészséges gyereket! Anno 1934. Üdv: Timi
Haraszti Gáborné
 


Kedves Kismamák!

Az orvosok is tévedhetnek, riogathatnak, de a már 1-2 gyereket szült kismamák között is vannak "varjúk". Sajnos rengeteg! Azt élvezik, hogy a borzalmasabbnál borzalmasabb élményeikkel riogathatják az első babájukat váró társaikat. Nekem a terhesgondozás idején volt egy-két ilyen élményem, utána senkivel nem álltam szóba, még ha bunkónak tartottak is. Nyugodtabb is voltam végig.

Üdv, Böbe
Böbe
 


Szia Böbe!
Én nem hiszem hogy ezek a hozzászólások azért vannak, hogy vészmadár módjára élvezkesdjenek a többi kismama ijedelmén. Én elhiszem, hogy azért írta le az élményeit, mert
egyrészt talán ki akarta beszélni magából, és így feloldani a feszültséget
másrészt tényleg bátorítani a többieket arra, hogy igenis bízzanak magukban, és hiogy az orvosok sem mindentudók.
anyabanya
anyabanya
 


Sziasztok!Mi most várjuk második gyermekünket)most 3 honapos terhes vagyok).Két hét mulva kell mennem a következö vizsgálatra.Azt mondta az orvosom,hogy a betöltött 13.hét után már mrg lehet csinálni a genetikai vizsgálatot.Nekem az a gondom,hogy nem tudom,hogy mi az a genetikai vizsgálat.Gondolom nem az AFP,hogyha egyszer az orvos csinálja meg.Töle nem mertem megkérdezni,mert nagyon kellemetlen lett volna igy a második babánál.Ilyenkor azt nézik,hogy minden szerve rendesen kifejlödött e? Kérlek segitsetek:Edina
Bognárné Edina
 


Szia Edina!
Genetikai vizsgálat jelenthet ultrahangot is, de pl. magzatvíz-vételt is. Miért nem kérdezed meg itt a babanet rendelőjében a nőgyógyászt? Kérdés, hogy hány éves vagy? Lehet, hogy azért küldene el pl. magzatvíz vizsgálatra, mert elmúltál 35 éves. DE: nem vagy köteles elmenni, és tudnod kell, hogy annak pl. egy ezrelékes vetélési esélye van. Mindenképpen kérdezd ki az orvosodat alaposan a vizsgálatról, miért van rá szükség, hogyan csinálják, ki csinálja, mi a veszélye rád és a babára nézve stb.
üdv
Zsóka

ui: az AFP-t CSAK a 18. héten lehet megnézni, és ha minden igaz a 20. héten van a genetikai UH. Kíváncsi vagyok, milyen vizsgálatra küld a dokid. Írj róla!
Zsóka
 


Sziasztok!

Én is most várom a második babámat, már 30 hetes vagyok. Nekem is át kellet esnem azon a bizonyos AFP tortúrán. A dolog ott kezdődik, hogy mikor először mégy a dokihoz előveszi a mindenttudó kis korongját és az utolsó menstruációd első napjából megállapítja, hogy mikorra várhatod a babát. Én hiába mondtam meg a fogamzás pontos napját, ezt nem vették figyelembe. Mindegy. Az AFP-m alacsonyabb lett. Az orvosom elküldött genetikai UH-ra, ahol nem találtak rendellenességet. A genetikus mégis amniocentézist javasolt az alacsonyabb AFP és az intermedier életkor miatt. Hirtelen én is középkorúvá váltam 30 évesen. Elvégezték a magzatvíz-vizsgálatot, ezután 4 hétig kellett várnom az eredményre. Senkinek nem kívánom azt a négy hetet. Az eredmény jó lett. Aztán utánaszámoltunk és a 16. hét helyett a 15. héten végezték el az AFP vizsgálatot. Ha az AFP-t megismételték volna, nem kellett volna átesnem egy amniocentézisen és négy hét rémálmon.
Üdvözlettel: egy Kismama
Kismama
 


Sziasztok, erdekes hogy Mo-n miert kotelezo az AFP. Ol.o-ban 35 eves kor alatt fizetni kell erte, de utana sem kotelezo csak ingyenes. En fizetve elvegeztettem de aztan nem akartam elmenni az eredmenyert mert a babat akkor mar semmikeppen nem vetettem volna el (7 ev utan lombik). Amugy a nem pozitiv eredmeny birtokaban sem kotelezhetnek amniocentezisre vagy hasonlora, annak a vizsgalatnak az olasz gyakorlat szerint nem 1:1000 a rizikoja hanem 1:100!

A vizsgalatra feliratkozaskor vicces volt hogy elkuldtek elotte egy UH-ra hogy megallapitsak a magzat pontos korat es semmit sem erdekelte oket hogy pontosan tudtam a petesejtleszivas, a megtermekenyites es a beultetes datumat is. Az UH meg megallapitotta hogy van egy pont akkora magzat a hasamban mint amekkoranak lennie kell.

sziasztok
zsuzsanna
 


Sziasztok,
hát én is valószínűleg úgy jártam, mint Kismama. Én is tudom a fogamzás pontos időpontját, de persze ez tényleg senkit sem érdekel. A lényeg az egészben az, hogy az én ciklusom igencsak szabálytalan, ennek alapján pontosan kiszámolni a 16. hetet hülyeség. Hogy miért nem vették figyelembe az általam adott dátumot? (Ami egyébként a ciklus 18. napja volt, tehát az AFP-t gyakorlatilag a 19. héten vették le.) Aztán jött a tortúra, amit a legelső, nyitó hozzászólásban emgírtam.
Persze most meg idegeskedek, hogy jaj csak egészséges legyen a kicsi...
Névtelen
 


Sziasztok!

Mit tudtok a toxoplazma fertőzésről?? Olvastam egy elég nyugtalanító cikket róla. Kisbabát várok és van egy pici kutyusom (pár hete kaptam)elkaphatom tőle? Vagy csak feleslegesen idegesítem magam? Segítsetek ha tudtok! Nagyon váram a válaszotokat!
Görög Orsolya
 


Kedves Orsolya, vegeztesd el a toxoplazma tesztet es ha mar vedett vagy (atestel rajta anelkul hogy tudtad volna ami nagyon gyakori) akkor semmi gaz. Ha meg nem estel at rajta akkor most a terhesseg alatt ne egyel nyers hust (tatarbifsztek stb) csak jol megfozottet, nagyon mosd meg a salatat es csak pasztorozott tejtermeket fogyassz, valamint ne harapjon meg idegen macska. A kutya nem veszelyes (persze oltatni es a fergesseget kordaban tartani most is fontos mint mindig). Es ne panikolj.
Minden jot, szia
zsuzsanna
 


Szia Zsuzsa!
Köszi a gyors választ, némileg megnyugodtam. Csak tudod ez az első baba és nagyon izgulok...
Orsi
 


Sziasztok!
Egy kicsit más jellegü téma, de remélem tényleg csak "riogatás". Azt hallottam, hogy állitólag a Pampers pelenkák sugárzást vagy legalábbis káros anyagot bocsátanak ki magukból. Mit tudtok erröl, igaz lehet?
Üdv, Andi
andi
 


Szia Andi!
Én is hallottam vmi ilyesmiről, de nem sugárzás, hanwem vmi vegyi anyag, ami a feldolgozás során bennemaradt a pelusokban, abban az ultramagban vagy hgyan rekláémozzák. De úgy hallottam, hogy nem mindben, hanem bizonyos nagyságú pelusban (pl. 4-8 kg-ig, dre ez csak példa). Közelebbit nem tudok, ezt is csak hallomásból.
Azt is hallottam, hogy a Benetton pelus (ami az egyik legdrágább, ha nem a legdrágább), szintén valami "rossszat" tartalmaz.) Csak mivel én nem hasznáélom, nemigen figyeltem oda... (Mi textilpelust használunk, és csak éjszakára nadrágpelenkát). Szerintem nyugio, ha valami nagy baj lenne, biztosan kivonták volna a forgalomból és hirdetnék úton-útfélen, hogy ne vegyél ilyen és ilyen pelenkát. Egyébként a pampersnek van weboldala (nem tudom a nevet, de szerintem www.pampers.com vagy vmi ilyesmi lehet), ott is megnézhetes ha érdekel a dolog.
üdv:
Zsóka
Zsóka
 


Igaz-e, hogy ha valaki sokat idegeskedik, akkor soha életében nem esik teherbe?
Névtelen
 


Szia Névtelen,
Hát nem tudom, hogy ezt komolyan kérdezted-e vagy csak szórakozol (ha komolyan, akkor bocs...)
Azt azért nem hiszem, hogy soha életében nem esnek teherbe az idegeskedő nők, de abban nagyon is biztoas vagyok, hogy az idegállapot nagyon-nagyon sokat számít. Anno nekem olyan hormonzavarom volt, ami miatt egyáltalán nem volt peteérésem, aztán mindenféle gyógyszerezés nélkül egyszercsak teherbe estem (és most a második babámat várom), a dokik mind azt kétdezték, hogy mit csináltam, hogy terhes lettem. Semmi, csak egy új kapcsolat, a régi, feszültségekkel és idegeskedéssel teli (és válással végződő) helyett. Szóval az biztos, hogy idegeskedni nem jó!!
Zsóka
Zsóka
 


AFP megint. Ikerterhesként tisztában voltam vele, hogy magasabb lehet az AFP érték a "megengedettnél", most hogy bizonyosan magas, mégis nagyon izgulok. 12 nap múlva megyek csak ultrahangra, addig azt hiszem nem fogok tudni aludni. Ha olvassátok ikres kismamák, kérlek írjátok meg, hogy Nálatok pontosan milyen magas volt az AFP értéke, és hogyan zajlott, mi lett a vizsgálatok eredménye. Még annyit, hogy 31 éves vagyok és ez az elso terhességem. Köszönöm elore is, sokat segítenétek: Ré
Fodor Réka
 


sziasztok


Én még nagyon az elején vagyok a terhességnek, de a dokim azt mondta, hogy 15% esélyem van ,, hogy kifejlődik nálam a toxémia, nem tudom hogy kell írni, szóval a vérnyomásom picit magas 140/80 és majd a 26 héttől nézik a vizeletben a fehérjét és hogy nem ödémásodom -e, tudtok ilyen esetekről , persze inkább pozitív dolgok érdekelnének!!!

köszi
Soma
soma
 


Sziasztok,

az AFP és én.
Nevem Zsuzsa, 29 éves vagyok és 18 hetes terhes. Velem pont az ellenkezője van, mint Rékával, mert az Afp vizsgálatomat rendben a 16. héten csinálták meg, az alsó érték nagyon kevés lett mom 0,6.Természetesen azóta már mindent elolvastam a Down korról, amit találtam. Az ultrahang mindent rendben talált, az orvosom is azt mondja, hogy minden rendben, de beutalt az I. sz. Női Klinikára genetikai ultrahangra. Ha valaki volt már ilyenen, vagy alacsony volt az Afp-je irja meg legyen kedves, hogy neki mit mondtak, mi történt.
köszi

Zsuzsa
Zsuzsa
 


Kedves Zsuzsa

Mint a Schöpf Mereiben kiktattak valójában ilyen nincs hogy genetikai uh, az is normál uh csak nagyobb felbontásban szemlélik a babát. Nem tudom, engem az orvosom szokott uh-ni, de erre a genetikaira mindig beküld a kórházba (második baba van útban), mert ott állítólag spécibb a gép. Szóval eze gy ugyanolyan uh, csak nagyon alaposan megnézik a babát, nem csak a szokványos dolgokat, és azt hiszem ezt egy tapasztaltabb orvos vagy talán erre kiképzett orvos végezheti nem tudom. Szóval ne izgulj, engem például egy ilyen uh-val nyugtattak meg -ld afp mizériámat föntebb.
Irj majd hogy sikerült. Nekem 0,85 volt a momom és azt is alacsonynak találták...

Zorkanya
Zorkanya
 


Kedves Zsuzsa !

Én a I. sz. Női kilinikán szültem, ott a következőt magyarázták:
Az Afp értéke 1 körül normális. Van egy genetikai vizsgálat az amniocentézis, ennek lényege, hogy hasfalon keresztül ,mintát vesznek a magzatvízből, ebből genetikai elemztést tudnak végezni. A kockázata hogy a vizsgálat következében a terhesség megszakad 1 %.
Ha 30 éves, vagy e fölött vagy és az AFP alacsonyabb mint 0,9 akkor elvégzik, mert ekkor 1 % a valószínűsége a genetikai rendellenességnek normális ultrahang mellet (tehát, ami nem jelez ki hibás fejlődést).
30 év alatt, alacsony Afp-nél és normális ultrahang mellett kb. 0,5 % a valószínűsége a Down kórnak.
Olyan ultrahang mellett, amelynél elváltozást találnak mindig elvégzik normális Afp mellett is. Egyébként a Down kóros gyereken felénél jelzi ki az ultrahang az elváltozást.
Az Afp csak egy mutató vizsgálat, igazi jelentősége a genetikai ultrahangnak van. Alacsonyabb Afp mellet kérd, hogy utaljanak be a Női I.-re szívultrahangra is, mert nagyon spéci gépük, van érdemes megejteni, kedves a doktornő aki csinálja. Nekem is alacsonyabb volt az Afp-m, de nem érdemes miatta idegeskedni, mert a terhesség és a szülés alatt sokkal nagyobb valószínűsége van egyéb magzati sérüléseknek mint a Down kór.
Anna
 


Sziasztok,

köszönöm a bátorító sorokat, 2-án megyek genetikai ultrahangra, de igazán megnyugodni, csak február vége felé fogok, bár tudom, utánna aggódhatok tovább más dolgok miatt. Irok utánna, hogy mi volt, hátha "jár még valaki az én cipőmben".

Zsuzsa
zsuzsa
 


sziasztok,
nekem anno a fiamnál alacsonynak találták az afp-t, amit elintéztek egyí "biztosan rosszul állapították meg a baba korát-"tal, plusz egy genetikai uh-gal, ami semmi rendellenességet nem mutatott ki. A lurkó egészésgées lett. Most a lányíommal 0.9-ces afp értékkel határtértéknek találták az afp-t (ha a tortúrám bővebben érdekel, olvasd el a topic nyitó levelét), genetikai uh, rettegés, egyebek, a kicsi egészséges, hál'istennek. Szóval kezdem osztani azon dokik véleményét, hogy az afp-szűrés igazából elhagyható lenne.
hát ennyi, üdv mindenkinek
Zsóka
Zsóka
 


Sziasztok,

hát itt vagyok. Első jó tanács, annak aki genetikai UH-ra megy az I. sz-ra : vigyen magával enni-inni valót,papizsepit -nincs WC papír- ha egyedül megy könyvet és vegyen ki egy fél nap szabit.A nővérek és orvosok kedvesek.
Az alacsony AFP miatt azt mondják ne aggódjak, azzal nincs baj, viszont találtak egy 4 mm-es cisztát a fejecskéjében. Amniocentézis-t javasoltak -az AFP lelet, a korom (29) és a ciszta miatt - elvileg pénteken megyek. Gyakorlatilag nem tudom, szerdán megyek az orvosomhoz, ő javasolja a vizsgálatot. Hát rám most illik a topic címe, meg vagyok riadva - ez így nem is igaz folyamatosan bőgni tudnék(csak dolgozom) nem tudok enni és gyomoridegem van -, ráadásul mindenki nyugtatgat, hogy nincs semmi baj, de ha nincs, akkor minek küldenek el erre a vizsgálatra, ráadásul 4 hét múlva lesz eredmény. Szóval örülök, hogy van ez az oldal, mert most kicsit jobb, hogy kiírhattam magamból.

Zsuzsa
zsuzsa
 


Zsuzsa!!!!!!
Nagyon remélem, hogy még elolvasod ezt a topicot mielőtt elmész. És olvasd el a nyitó levelet, én írtam. Ugyanez: KÉT cisztát találtak a kicsi koponyxájában, határértéknek kikiáltott (0,9) AFP, 30 éves RIZIKÓS!!!!!!!! életkor. Vártam két hetet, a ciszta felszívódott, nyoma se maradt. A kicsi szept 20-án megszületett, gyönyörűséges kislány, egészséges mint a makk. Egyetlen további UH-on sem találtak semmi rendelleneset a buksijában, sőt (kérésemre) mergszületése után is megnézte az női I-en (Ott szültem) a gyerekorvos adjunktusnő. Megnyugtatott, ő is meg az UH eredménye is, sehol egy árva ciszta.
Természetesen a döntés a tiéd, de hidd el, ez elég gyakori jelenség. Sajnos, néha valóban áll a dolog mögött genetikai károsodás, de nagyon ritkán. ASz amniocentézisnek pedig megvan az a veszélye, hogy esetleg elmegy a baba - aki nagy valószínűséggel egészséges.

Nem akarom a döntést rád tukmálni, csak annyit: gondold meg jól. Minden jót kívánok!!!!!
Zsóka
Zsóka
 


Kedves Zsóka,

köszönöm bátorító soraid. Írtam a babanet orvosának is (Dr. Nagy) és ő is és orvosom is azt tanácsolta, hogy menjek el. Elmentem. Életemben nem rettegtem még ennyire. Maga a szúrás elviselhető volt, mondhatnám nem fájt. A "szívem" annál inkább. A doki, aki csinálta, nagyon bizalomgerjesztő volt, én nem vagyok egy hisztis alkat, így csak a könnyem csordulását láthatta, nem győzőtt bátorítani. 3 napot feküdtem és ittam a magnéziumot, nem volt vérzésem, összehúzodásom egyéb tünetem, nagyon remélem ezután sem lesz. Nov.7-én lesz eredmény. Nehéz 4 hetem lesz, állandóan mocorog, nem tudnám elveszíteni.

Zsuzsanna
zzss
 


Kedeves Zsuzsa,
Nagyon-nagyon drukkolok Neked!!! Iszonyú nehéz négy heted lesz - sajna tudom. Hál'Istennek nekem "csak" két hetet kellett várnom a következő UH-ra, de az is szöenyű volt. És Nekem pont akkor kezdett el mocorogni a kicsi...
Nagyon vigyázz Magatokra, MINDEN JÓT, és várom a jelentkezésed - a nagyon remélem, jó eredménnyel!!
üdv
Zsóka
Zsóka
 


Sziasztok!
Mivel kicsit magas lett az AFP-m (mom 2,2), az orvosom 4D-s UH-t javasolt, ezen belül és a Praxist és Dr. Hajdú Krisztinát. Ők viszont csak 3 hét múlva tudnák elvégezni a vizsgálatot, én pedig nem szeretnék addig várni, és a Medi MOM-ba is bejelentkeztem, ott is orvos végzi a vizsgálatot ( Dr. Barakonyi Emese), az áruk is megegyezik (10000 FT).

Hallott valaki a Medi MOM-ról (MOM Park), korrektek? Érdemes oda menni?
segítsetek!
 
 


Szia, Dankox!

Véletlenül találtam meg ezt a topikot :)
A Medi MOM-ot nem ismerem, viszont a doktornőt igen :( A Baross utcában is csinál UH-ot (legalábbis két-három éve még csinált), és elég érdekes modora van :( Illetve állítólag ki kell fogni a jó napját! Amúgy elég elismert orvos, de készülj rá, hogy esetleg durva stílusban adja elő magát (bár lehet, hogy egy magánrendelőben ő sem így működik) :( Nekem kétszer volt hozzá "szerencsém", az első a 12 hetes UH volt (előtte két héttel fenyegető vetélésem volt), és még jó, hogy láttam a monitort, és azon a babócám szívpulzálását (pedig előtte mondtam, hogy nagyon izgulok, minden rendben van-e), mert két pillanat alatt elintézte a tarkóredő-vizsgálatot, és közölte, hogy kész, és még csak azt sem mondta meg, hogy jó-e az eredmény, azt mondta, hogy rajta lesz a leleten :(
A következő pedig a kicsit magasabb AFP utáni genetikai UH volt, és sajna akkor sem volt jó napja :(

Persze mindez már a múltté, és mégegyszer ismétlem, hogy nagyon jó szakorvos hírében áll, csak a stílusa nem túl megnyerő :(

Remélem, neked nagyobb szerencséd lesz :))

Üdv.
Kriszta

Kép
 
 


Szia, Kriszta!
Köszi, hogy válaszoltál! Egyébként az orvosom is "áldását adta" a doktornőre, remélem, ez a vizsgálat sem lesz kamu, majd holnap kiderül! Minden esetre már ettől is sokkal nyugodtabb vagyok!!

Majd beszámolok!
Üdv: Kriszta
 
 


Sziasztok, Kismamák!

A fent említett rendelővel semmi gond, a doktornő is nagyon rendes és alapos volt, és persze, a legfontosabb, hogy a babámnál is minden rendben!!! :D :D :D

Üdv: Kriszta
 
 


Sziasztok!

Örülök, hogy él ez a fórum, mert most eléggé kivagyok és jó lenne néhány tapasztalatot hallani Tőletek, hátha jobban átvészelem ezt az időszakot. 30 éves vagyok betöltöttem a 18.hetet. Első babámat várom és tegnap este megkaptam a riogató levelet a kórházból. Ma bementem és azzal fogadtak, hogy az AFP-m 3,3 lett, ami nagyon magas. Azt kérdezték nincsenek e ketten a pocakomban, én mondtam, hogy csek egyről tudok. Elküldtek genetikai Uh-ra, de csak 27-re kaptam időpontot. NAgyon félek, hogy baj van, de ugyanakkor úgy érzem minden rendben...rendben kell hogy legyen. :-)
Bíztassatok, ha tudtok! Mindent elhiszek Nektek, amitől kicsit is jobb lehet.. :-)

Előre is köszönöm..
 
 


Szia Panek!

Szerintem ne ijedj meg nagyon, személyes tapasztalatom nincs ugyan, de nagyon sokszor olvastam már (itt a neten is), hogy magas volt az AFP és semmi baj nem volt! Ja, és ez egy annyira elavult vizsgálat, hogy azt hiszem rajtunk kívül már csak 1-2 országban csinálják!
27-e pedig nincs is már olyan messze :) !

Minden jót kívánok Nektek!

Majd írd meg, hogy mi volt az UH-n!

KépKép
 


Szia Mandula!

Nagyon köszönöm Neked a bíztató szavakat, kedves Tőled!
Végül sikerült a kórházban ( Péterffy) egy uh-ra beférkőznöm ma délelőttre, ( szuper kedvesek ott velem )megelőzednő a 27-i genetikai uh-t, csak a megnyugvásom kedvéért.
Jó alaposan menézték a buborékomat és egyelőre mindent rendben találtak, sőőőt már azt is tudom, hogy Dávidom van! Tudtam eddig is, de most már mindenki hisz is nekem. :-) Tudod nálunk szinte csak lányok vannak a családban...Nagyon boldog vagyok és bízom benne, hogy kedden a nagy gép sem fog mást mutatni..

Te hogy vagy? Hányadik babádat várod? Mesélj ha van kedved... :-)
Igaz, otthon nincs gépem, de ha anyumnál vagyok mindíg megnézem és szívesen dumcsizok is, ha van kivel.. :-)

Mégegyszer köszönöm a sok jó szót, és ha lehetőségem van, jelentkezem.
Vigyázzatok magatokra ebben a nagy melegben!
 
 


Dankox :)

Örülök, hogy minden rendben, és ezek szerint a doktornőnek is jó napja volt :):)

Panek :)

Nekem is magasabb volt az AFP-m, igaz nekem "csak" 2,1 volt. Én nem akartam magzatvízvizsgálatot csináltatni, nagynak éreztem a rizikóját. Aztán végül az orvosom azt javasolta, hogy csináltassunk szív UH-ot, mert ha valami baj lenne, akkor az valószínűleg a szívnél is jelentkezik. Illetve még azt is mondta, hogy a magasabb AFP érték szinte mindig olyan rendellenességet jelenthet (tehát egyáltalán nem biztos, hogy jelent is!!), ami UH-on is látható (valamilyen végtaghiány, csonthiány stb.).
Amúgy sajnos, ha az AFP-hez a vért nem pontosan a 16. héten veszik le, már nem mutat pontos eredményt!!

Szerencsére nálunk sem volt semmi baj, a kislányom 8-án múlt két éves, és teljesen egészséges :):)

Örülök, hogy egy picit megnyugodtál, és drukkolok majd a nagy UH-hoz is :)

Üdv. Kriszta/L.

Kép
 
 


Szia panek!

Mandulának igaza van, alig használják már az AFP-t, a legtöbb országban nem is csinálják. Alapvetően nem csinálták kicsit később a vizsgálatott mint a betöltött 16. hét?
Hacsak nem tudod tuti biztosra mikor is "készült" a babus, akkor akár több is lehet, mint ahogy a korong szerint számolják.
Az AFP-nél nem mindegy milyen súlyú a kismama, és az sem hogy melyik napszakban veszik le, a vizsgálat reggeli mintára nézi az értéket ha jól tudom.
Ezen kívül az anya bizonyos betegségei is megemelhetik a szintet, ha jól emlékszem pl egyes májbetegségek és jóindulatú daganatok is.
És akkor még nem is beszéltünk mondjuk egy laboratóriumi hibárl, vagy egy rossz kalibrálásról. Egy ilyen magas érték már minimum teljes nyitott gerincet, koponyahiányt, vagy nyitott hasfalat feltételezne legjobb tudosám szerint, de ezt még egy egyszerűbb gépen is észreveszik olyan durva elváltozások.

Valahol olvastam még egy adatot, hogy a határértéknél magasabb eredménnyel rendelkező babák 10 %-a csak a beteg, a többi ún. álpozitív eset.

Ha érdekel megkeresem ezt a cikket, valahova elmentettem...

Na, hirtelen több megnyugtató adat nem jut eszembe.

Ági
 
 


Megtaláltam, két részlet, meg két cikknek az elérhetősége...
Elég sokat mondóak azt hiszem...

16. terhességi héten - két legfontosabb vizsgálatként - a szérum AFP- és a genetikai ultrahangvizsgálat történik. Az anyai vérből a szérum AFP (alfa-fötoprotein) meghatározását a VZR (velőcső-záródási rendellenesség) korai szűrése érdekében végzik. E rendellenességi csoportba sorolható pl. az anencephalia (agyállomány és agykoponya hiánya), a spina bifida (nyitott gerinc), valamint a meningokele (agyhártyasérv). Az AFP az anyai szérumban a 10. terhességi héttől a 30-32. hétig fokozatosan emelkedik. Koncentrációnövekedését a magzatból származó AFP okozza. A 16. héten végzett anyai AFP-vizsgálat értéke - amennyiben túl magas vagy túl alacsony - problémára utalhat. A megemelkedett anyai AFP-érték elsősorban velőcső-záródási rendellenességre utal, de felmerülhet egyéb magzati problémák (pl. veleszületett, azaz kongenitális vesebaj vagy bőrdefektus), terhességi szövődmény (ikerterhesség, elhalt terhesség, fenyegető vetélés stb.) és anyai betegségek (elsősorban májbetegség, valamint jó- és rosszindulatú daganatok) gyanúja is.



Kérdés:
Korionbiopszia utáni AFP-nél indokolt-e a magasabb érték? Mennyire?
Válasz:
Igen! Mivel ez egy invazív beavatkozás, kivált mikrovérzéseket és ez lehetőséget ad anyai és magzati vér keveredésére. Emiatt az AFP szinte törvényszerűen magasabb, a pontos érték persze egyedileg változik, nem becsülhető.
Tapasztalat, hogy a terhesség első felében fellépő vérzés, függetlenül attól, hogy megszűnik, ártalmatlan jel csupán, szinte mindig magasabb AFP értéket eredményez.Amit tudnia kell: az AFPt követő ultrahang vizsgálat a döntő a magzat egészséges voltát illetően. Tehát: ha a chorion-biopszia normális eredményt adott, a 18 hetes ultrahang nem talált magzati eltérést, akkor a magasabb AFP figyelmen kívül hagyható.
Dr. Nagy László

http://www.vitalitas.hu/konyvek/genetika/gen12.htm

http://www.bebilap.hu/terhesseg/afp.htm
 
 


Szia Panek!

Nagyon örülök, hogy sikerült megnézni a Kismanót, és mindent rendben találtak! Úgy gondolom ha tényleg baj lenne akkor azt már most is lehetett volna látni!

Én a 3. gyerkőt várom, igaz a két nagy már 12 és 13 éves!

Remélem mostmár minden rendben lesz veletek, írd meg ha van kedved majd a másik UH eredményt is!

Vigyázz magadra!

Szép napot!

KépKép
 


Sziasztok!!!

Az AFP szerintem is egy teljesen felesleges hülyeség.

Mi anno egy bedobott papirfecnin találtunk a postaládában egy 'üzenetet' : ROSSZ LETT A LELET,SÜRGŐSEN JÖJJÖN BE. VÉDŐNŐ

Az udvarban van más gyermekes is, tehát sem az,h kinek is szól, sem az,h ki irta, sem az,h milyen lelet nem volt biztos- ezek után aludj nyugodtan másnapig,mikor rendel...

Amikor meg bemész, h mi is van, akkor közli a Védőnő: magas lett, valószinűleg a kezével vagy a lábával lesz a gond...

Neki a megélhetésével lett a gond,mert nem ez volt az első 'vicces' húzása, igy meg sem álltam az intézméynt vezető főorvosig,ahol leadtam 2 oldal panaszlevelet,a mire kaptam is egy hét után sk választ: Az ügyet kivizsgáltuk, találtunk problémákat,nem ez az első bejelentés: elnézést kérünk!

De nekem azt másfél napi kinszenvedést nem kárpótolja persze..

A genetikus imádta a Kicsit,mert ö meg ,mivel gondolom hallotta,h milyen baromságokat mondanak a lábáról,úgy megmutatta,h öröm volt nézni!!!Persze makk egészséges volt, valószinüleg késöbb vették le a vért -ettől IS lehet kicsit magasabb-de ezt a verziót a 'védőnő' kihagyta....
Vendég
 


Sziasztok!

Nagyon örülök,hogy ez a topic létrejött, mert tanulságnak szeretném leírni a babavárásom eddigi történetét.
Jelenleg a 28. hétben járok és reménykedem,hogy több ilyen incidens nem ér!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Azzal kezdeném, hogy terhességem első heteiben nagyon rosszul voltam rossz közérzettel. Mivel óvónő vagyok azonnal elküldtek rubeola és toxoplazma szűrésre. Ennek az eredménye két hónap múlva érkezett.Lett egy szero pozitív és egy szero negatív eredményem. Senki nem tudta mit jelent.
Borzasztó ideges lettem és én magam jártam utána a dolognak.
Kiderült, hogy a pozitivitás teljes védettséget, míg a negativitás még nem "átesettséget" jelent.
Nagyon megkönnyebültem, de nem tartott sokáig.
A 16. héten levették az AFP-t. Több, mint 3 hétig nem találták a leletemet. Amikor meglett közölték, hogy a 0,8-as AFP-vel menjek genetikushoz /itt megjegyezném, hogy a genetikai UH-n már túl voltunk és mindent rendben találtak!/.
Amniocentézist-hála az égnek- már nem csinálhattak!
Deee 25.000 ft-ért még tudtak vért venni a bolgárkerék utcában.
Egy hétig rágtam körmöm, de negatív lett.
Sokat bőgtem és csak könyörögni tudtam, hogy az én magocskámnak semmi baja ne essék.

ÁÁÁÁÁ ez még nem minden 2 héttel ezelőtt megcsinálták a cukorterhelést, ahol a két órás eredmény nagyon kevéssel, de magasabb lett.
kezdődőtt a tortúra: a védőnő családlátogatást tett nálunk, mintha valami bűnt követtem volna el, mindennap be kellet járnom a diabetesz ambulanciára éhgyomorra 6 napon keresztül, mire kiderítették, nmehogy magas a cukrom, hanem nagyon is alacsony,nem kell diétáznom.
heuréka-gondoltam!
Jelenleg jól vagyok bár kicsit sérült a lelkem és megfogadtam a következő terhességem során minden vérvételes vizsgálatot megtagadok! Fölösleges idegeskedés az egész, pedig jól érzem magam a bőrömben és ráadásul sportolok is!
Mindenkinek azt üzenem egy cseppet ne kezdjen semmin izgulni, mert ezeket csak plussz pénzszerzés céljából teszik!

Üdvözlet mindenkinek
 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Vissza: Várandósság

Jegyzetfüzet: