Regisztráció

Várandós naptár

Terhességi naptár második trimeszter: 24. hét

A babád

baba a várandósság 24 időszakában

Kisbabád már szinte teljesen kifejlődött. Most már 600-750 gramm, és 33-37 centi hosszú. Szorgalmasan fejleszti izomzatát, belső szerveit és barna zsírsejtjeinek számát. Utóbbi sejtek segítenek majd neki fenntartani testhőmérsékletét. Az újszülötteknek eleinte ez még eléggé döcögősen megy, a koraszülötteknél pedig különösen gondot jelenthet.

Ezen a héten sokat érik a tüdő, így már van egy-két olyan baba, aki azt is túléli, ha ennyire korán születik meg. Természetesen rengeteg orvosi segítséggel és támogatással. Ám ilyentájt még hatalmas az esélye annak, hogy ha gyermekünk túl is éli korai kibújását, valamilyen fogyatékossággal kell majd együtt élnie, vagy akár hosszútávú ápolásra szorul majd. A kórházakban a koraszülötteket általában addig tartják inkubátorban, míg el nem érkezik az az időpont, mely eredetileg a születését jelentette volna.

Azok a kellemetlen, de fájdalommal nem járó méhösszehúzódások, melyeket ekkortájt tapasztalhatsz (és amelyek nem a vajúdással járnak együtt) nincsenek negatív hatással kicsinyedre.

Alig egy év, és egy 36 hetes csemete mamija leszel! Mit szólsz hozzá?

A te tested

Funduszod, méhcsúcsod egyre feljebb és feljebb kerül, ekkorra már 2,5-5 centivel magasabban van, mint a köldököd. Egyre jobban kiismered magzatod mozdulatait, most már biztosan meg tudod mondani, hogy éppen alszik, ébren van, stb. A legjobb az, ha te is ledőlsz, mikor ő pihenőre tér.

Időnként méhösszehúzódásokat, felkeményedéseket észlelhetsz, de ne ijedj meg tőlük. Ez teljesen normális, a tested már keményen edz a főműsorra, a szülésre. Igazából, méhünk szinte mindig produkál hasonló összehúzódásokat életünk során, csak amíg a méhünkben nem lakik senki, kvázi üresen áll, nem igazán érezzük – bezzeg most.

Az orvos ismét meg fogja tapogatni a méhedet, hogy megállapítsa nagyságát, megmér, és hogyléted iránt érdeklődik. A 24-28. hét között megejtik a terheléses vércukorvizsgálatot is, hogy ellenőrizzék, nálad nem áll-e fenn a terhességi diabétesz, amely olykor jelentkezik a nőknél. Ha igen, nem kell megijedned, gyakran némi diétával kezelhető a dolog, de abból a szempontból érdemes komolyan venni, hogy előre jelezheti az időskori diabéteszre való hajlamot.

Ezekkel a tünetekkel találkozhatsz

Mellek: érzékenység, telítettségérzet, színváltozás a bimbóudvaron
Gyakori vizelési inger
Székrekedés
Gyomorégés
Alkalmanként fejfájás
Striák (a kakaóvaj vagy egy speciális krém segíthet a fékentartásukban)
Viszketés
Aranyér

Kapcsolódó cikkek, érdekességek

Következő: 25. hét »

Akarod tudni, hogy mi lesz a jövő héten? Regisztrálj! »

X
EZT MÁR OLVASTAD?