Babanet - Vendég a Háznál 01.04.11
   Mûsorarchiv
   Mûsortörténelem
   Stáblista

Vendég a háznál
2001. április. 11.
Kossuth rádió, 13.05

- Jó napot kívánok! Szeretnék azzal kapcsolatban érdeklõdni, nem tudom, hogy volt-e szó mostanában errõl, hogy két gyerek között mennyi idõt ajánlanak? Tehát nekem van egy kislányom, kilenc hónapos most és szeretnénk másodikat, meg majd harmadikat is, hogy hát fizikai, tehát anyának a szempontjából is, hogy mennyi idõ alatt regenerálódik, meg hát én még szoptatok és az azt hiszem, hogy még õt egy jó darabig fogom is szoptatni. Hogy ez mit jelent, mert hallottam már olyat is, hogy szoptatás után még legalább egy év. De azt túl soknak tartom. Neki viszont talán jobb lenne egy kistestvér minél hamarabb. Még egy kérdésem lehetne, bár lehet, hogy ez nem ide tartozik, hogy ilyen szoptatás alatt szedhetõ fogamzásgátló, ezután mennyi idõt kell hagyni a szervezetnek a kiürülésre a következõ teherbeeséséig?

Mv.: - Hát arra semmiképpen nem vállalkozunk, hogy abban tanácsot adjunk a mamának, hogy vajon mi az ideális korkülönbség a két gyerek között, mert ez is gyakran fölmerül. Maradjunk a kérdésnek annál a részénél, hogy vajon az anyai szervezet szempontjából ajánlhatunk-e valamit doktor úr ennek az édesanyának?

dr. Ács Nándor szülész, nõgyógyász - Általában azt szoktuk javasolni, hogy a két kisbaba születése között legalább egyéves pihenõje legyen az édesanya szervezetének. Fel kell töltõdnie. Tehát én azt gondolom, hogy a mostani kisgyermekét ameddig szeretné szoptassa és akkor utána úgy is eltelt már egy év és egy pár hónap szünet után, akkor már nyugodtan teherbe eshet.

Mv.: - Azt mondja, hogy egy év, a szülés és a következõ fogamzás között teljen el egy év?

dr.Á.N.: - A szülés és a következõ fogamzás között, tehát ahogy az édesanya feltette, azt én nem tartom szükségesnek, hogy a szoptatást, ahogy befejezte, akkor utána még egy évet várjon, erre azért nincsen szükség. És még egy dolgot kérdezett egyébként, hogy szed olyan típusú fogamzásgátló tablettát, ami a szoptatás alatt alkalmazható, erre ugyanaz vonatkozik, mint általában a többi fogamzásgátlóra, hogy a gyógyszer abbahagyása után egy három hónapos szünetet mindenképpen szoktunk javasolni és akkor utána várható már a következõ baba.

Mv.: - Tehát akkor számoljunk. Kilenc hónapos az elsõ gyerek, tegyük föl, hogy a mama akkor úgy dönt, hogy most abbahagyja a fogamzásgátlónak a szedését, eltelik három hónap, ezzel a 12 hónap is eltelt az elsõ szülés óta és akkor vállalkozhat a második fogamzásra. Szüksége van-e a mamának valamire, hogy jól felkészüljön fizikailag arra, hogy ezt a babát ideálisan tudja megszülni, ezt a másodikat. Mit javasol?

dr.Á.N.: - Igen, nagyon lényeges, amit tetszik kérdezni. Ahogy az édesanyát hallgattuk, õ tényleg elõre készül a terhességére, szoptatásra, tehát én felteszem, hogy életmódjában és táplálkozásában biztosítja azokat a lehetõ optimális feltételeket, ami szükséges a terhességnek a kihordásához. Amit mégis esetleg tudnánk javasolni, ami segítséget nyújthatna, az a terhesség és szoptatás idején szedhetõ ugyanevezett maternális vitamin és ásványi anyag készítmények, amelyek például speciálisan az õ esetében azért válhatnának nagyon be, mert a szoptatás idõszakában, az édesanya szervezetének a sokkal gyorsabb regenerációját biztosítják azáltal, hogy az ilyenkor fokozottan szükséges ásványi agyagok és vitaminoknak a pótlását megoldja.

Mv.: - Doktor úr nagyon sok aggályt hallok ezzel kapcsolatban, amit a mamák megfogalmaznak, például sokan azt mondják, hogyha õ egészségesen vegyesen táplálkozik, akkor talán indokolatlan, hogy külön valamiféle vitamint szedjen.

dr.Á.N.: - Igen, nagyon nehéz azt mondani, hogy ezeket a vitamin és ásványi anyag készítményeket szükséges szedni feltétlenül, hiszen tudjuk, hogy annak idején mi is megszülettünk anélkül, hogy az édesanyáink ezeket szedték volna, azonban azt tudni kell, hogy ma a Magyarországon az átlagos vegyes táplálkozás azért nem minden komponensében biztosítja azokat a szükséges összetevõket, ami az édesanya és a fejlõdõ babájának szervezetéhez szükséges.

Mv.: - Mit nem például? Mi hiányzik?

dr.Á.N.: - Ami például csak néhány példa, vashiány, az gyakorlatilag a legtöbb terhesség során fellép, D-vitamin fokozott bevitelére szükség van például, különösen a téli idõszakban. Kálcium sincs olyan mennyiségben a normális vegyes táplálkozásban, illetve például a folsav, amit ezek a készítmények tartalmaznak, ami nagyon-nagyon fontos például a baba egészséges fejlõdése szempontjából.

Mv.: - És miért nem szerencsés, hogyha a mama azt mondja, hogy õ már megszokott, szed egy bizonyos vitamint, szükséges, hogy kifejezetten ilyen maternális készítmény szedjen, mi a más ebben?

dr.Á.N.: - Ezek a készítmények annyiban jelentenek mást, vagy többletet az egyéb átlagemberek számára ajánlható vitamin készítményekkel szemben, hogy pontosan olyan összetételben tartalmazzák a szükséges komponenseket, ami az édesanya szervezete számára, illetve a fejlõdõ magzat szervezete számára bizonyos szempontból többletösszetevõket is tartalmaznak, ami az egyéb más készítményekben nincsen benne.

Mv.: - Ez mi például?

dr.Á.N.: - Hát például az említett folsav, megfelelõ mennyiségben, magasabb mennyiségben, magasabb mennyiségben tartalmaznak vasat, D-vitamint. Ami például nagyon fontos, hogy vannak olyan készítmények, amik ma már jódot is tartalmaznak, ez azért lényeges például Magyarországon, mert tudott, hogy nálunk igen jelentõs jódhiányos területek vannak. Na most általánosságban azért ezzel nincs gond, de hogyha komoly jódhiány alakul ki az édesanya szervezetében, a terhesség során, akkor a babánál bizony komoly szellemi és testi fejlõdési gond is elõfordulhat.

Mv.: - Másik fajta aggály, vajon a babára biztos-e, hogy nem ártalmas ezeknek a készítményeknek a szedése? Vannak tapasztalatok arról, hogy ezek ténylegesen nem ártalmasak? Például nem okoznak fölösleges elhízást?

dr.Á.N.: - Egyrészt az, hogy a babánál okoznak-e bármiféle rendellenességet, ez természetesen abszolút garantáltan nem. Az százszázalék garantált, hogy semmiféle károsodást nem okoznak a baba számára. Nagyon lényeges például, hogy Magyarországon most már elérhetõ olyan készítmény ezek közül, amelyek például az A-vitamint az úgynevezett elõvitamin, tehát bétakarotin formájában tartalmazza, ez azért egy lényeges dolog, mert az eredeti A-vitamin hogyha nagyon-nagyon dózisban visszük be a terhesség idején, akkor bizony a babánál gondokat okozhat. Na most a másik kérdés, hogy nem fognak-e nagyon elhízni? Nem tudom a mamákra vagy a babákra tetszett gondolni?

Mv.: - Mind a kettõre.

dr.Á.N.: - Ez egy érdekes módon nagyon elterjedt félelem. Ez a dolog ez úgy igaz, hogy azok az édesanyák, akik ezeket a vitaminkészítményeket szedik, azok egyébként is azok az édesanyák, akik sokkal jobban odafigyelnek a terhességükre. És akkor hogyha egy ilyen édesanya gyermekét hasonlítjuk össze egy olyannal, aki egyébként nem ad a terhességére, nem figyel oda és egyébként persze nem szed maternális vitaminkészítményt se, akkor nyilvánvaló, hogy a jobban odafigyelõ édesanyáknak, akik szedik a készítményt, egészségesebb és nagyobb méretû babáik fognak születni.

Mv.: - Mit szeret doktor úr, ha úgy állít be magához egy asszony, hogy terhes vagyok, valószínûleg második hónapban vagyok, mit tegyek magammal? Vagy ha úgy állít be valaki, hogy szeretnék kisbabát, hogyan készüljek arra?

dr.Á.N.: - Az utóbbi lenne az optimális eset, de azért látnunk kell, hogy a valóságban általában akkor szoktak jelentkezni az édesanyák, még az elõbb emlegetett odafigyelõ édesanyák is, amikor már pár hetes terhesek. Ha viszont az az optimális eset fordulna elõ, hogy megjelenik a szülészdoktornál a leendõ édesanya, hogy õk terhességet terveznek, az azt a nagyon kedvezõ helyzetet eredményezi, hogy elvégezhetünk néhány szükséges vizsgálatot, ami bármi olyan gondot kiszûrne, ami esetleg problémát okozna terhesség idején, illetve például hogyha visszatérünk ezekre a maternális vitaminkészítményekre, akkor nagyon fontos, hogy a folsav komponens az egész korai terhességben fontos. A folsavról azt kell tudni, hogy az úgynevezett velõcsõ záródási rendellenességek megelõzésében döntõ jelentõségû, ez az, amit általában nyitott hátgerincként szoktak emlegetni, számos vizsgálatot ismerünk. Egyesült Államokban, de Magyarországon is történt erre egy nagyon-nagy volumenû vizsgálat, körülbelül 70 százalékkal képes csökkenteni a megfelelõ idõben adott folsav bevitel az ilyen velõcsõzáródási rendellenességeknek az elõfordulását.

Mv.: - Én nagyon remélem, hogy most egészen két óráig nagyon sok olyan fiatalasszony fog nekünk telefonálni, aki a terhességre való felkészülés idõszakában van. Nekik is szívesen ad tanácsot a szülész-nõgyógyász szakorvos és persze azoknak is, akik már babájukat várják. De a szoptatás idején azt gondolom szintén indokolt jó néhány kérdés. Tehát várjuk a hívásukat. A nõgyógyász szakorvos válaszol önöknek.

- Várjuk kérdéseiket, véleményüket, tapasztalataikat.

328-8972

- Jó napot kívánok! Fné vagyok. Nagyon örülök, hogy végre sikerült telefonálnom elõször is. Nagyon szeretem a mûsorukat. A kis menyem, hat hónapos kisbabája van, nagyon jól szoptatja, sõt lehet, hogy még az a baj, hogy túl erõs is a teje. Mert annyira hízik a kisbaba és akkor az egyik orvos - most 6 hónapos és 9 kiló 40 deka. Egyik orvos azt mondja, hogy nem számít, majd lefogyja, a másik orvos meg mikor meglátja, akkor azt mondja, hogy mit akar? Meg, hogy mérje, hogy mennyit eszik? Most nem tudjuk, hogy egy kis szopós babánál, hogy jó-e ha mérjük, ha abbahagyatjuk vele az evést?

R.: - Mást kap a baba?

- Most kezd már enni banánt, hát úgy csináltuk, ahogy... Nagyon jó védõnõje volt, tényleg segített, hogy minél tovább szopjon a gyerek, meg teát nem is vette el, még hiába akartuk volna adni

Mv.: - Nem is kell, persze.

- Nem is fogadta el. Most kezdi már, de most is azt se tudjuk, hogy most erõltessük rá.

Mv.: - Mennyivel született?

- Három kiló ötven dekával született és jól van, meg olyan, úgy látni, nem is eszik sokat, mert megmérte egyszer a menyem, már nem egyszer, hát többször, mikor mondta az egyik orvos, hogy kétszáz grammnál többet nem kaphat, nem is eszik annyit.

Mv.: - Hányszor szoptatja a mama?

- Hát van úgy, hogy már csak négyszer, meg banánt eszik egyszer közben és nyugodtan aluszik éjszaka is. Hát nem tudjuk mit csináljunk vele, mert látjuk, hogy most már abba is hagyja, hogyha nem kell, úgy hátra vágja szabályosan magát. Sõt, volt egy ismerõsünk, azt mondta, neki is így kezdett hízni a kisbaba, abbahagyták a szopást, mert azt mondták neki, hogy mit akar, milyen kövér legyen a gyerek, hát úgy látszik, hogy elég a gyereknek, azt mondja, hogy már adott neki krumplit is.

Nagyon sok teje van még mindig, hát képzelje el, nagyon kis csinos nõ és már száz litert adott le, de itt annyira jön Debrecenbe, annyira jönnek az anyatejért, nem úgy, mint ahogy mondták, hogy szinte könyörögnek érte. Még lefagyasztotta az elejébe és még azt is elkérték, hogy úgyse lesz rá szüksége. És olyan kis hálás szopó, mert ahogy abbahagyja a szopást úgy beszél az anyjának, jó látni õket együtt ez tényleg igaz.

Mv.: - Az a problémánk, hogy minden rendben van, így is összegezhetnénk szinte a dolgot, de az alapkérdés nekem az, hogy el lehet hízni az anyatejtõl?

-dr. Szamosfalvi Imre gyermekorvos: Hát lehet súlyfölöslegeket fölszedni.

Mv.: - Ez már az?

dr.Sz.I.: - Messze fölötte van a normákban rögzített átlagos súlygyarapodásoknak. De azért én ezt megkülönböztetném a tápszereken vagy egyéb táplálékon való elhízástól. Bár ilyen problémákkal kellene nagyobb részt küzdeni a gyerekorvosoknak, sajnos nagyon ritka az, hogy ez legyen a problémánk, sokkal inkább még mindig az, hogy nem elegendõ, nem jól szoptat az anyuka, idegeskedik körülötte, és nem megy úgy a szoptatás, mint ahogy szeretnénk. Én lehet, hogy nem ért mindenki egyet vele, én nem szoktam beleavatkozni abba, hogy mennyit szopik a gyerek. Ha végigkérdezem az anyukákat és hogyha azt látom, hogy nincs erõltetés az ilyen nagy mennyiségû szopások mögött, tehát nem adja mindenegyes alkalommal mind a két mellét oda a gyereknek, nem szoptatja meg kétóránként, szóval hogyha nem annak az eredménye az így fölhalmozott súlyfölösleg, hogy erõltetik a szoptatását, tehát hogy igyekeznek minden eszközzel fokozni még a gyerek által szopott tejnek a mennyiségét, hanem szép szabályosan egy-egy mellbõl szoptatnak, akkor én nem avatkozom bele. Merthogy a tapasztalatom az az, hogy lehet, hogy az a gyerek hathónapos korára kilenc kiló, de általában meg szoktak lassulni ezek a súlygyarapodások. Lehet, hogy 1 éves korára nem pont 10 kiló lesz, amit hát szupernormálisnak tartunk, hanem tizenegy, vagy tizenegy és fél kiló, de aztán szépen belesimulnak ezek a gyerekek az átlagba, ki másfél esztendõs korára, ki két éves, ki két és félesztendõs korára úgy, hogy én ezeket az anyukákat inkább dicsérni szoktam és nem követelni tõlük semmiféle hát drasztikus rendszabályt, hogy csökkentse a szopott tejnek a mennyiségét. És úgy érzem, hogy nem is árt a gyereknek. Szóval ez nehezen nevesíthetõ, vagy pontosítható, de az így idézõjelbe is teszem, hogy elhízott gyerek, ez nem azonos a más utakon elhízlalt gyerekkel. A konkrét esethez azért annyit hozzátenné, hogy azért nem banánt adnék, nem banánt adnék gyümölcsként az ilyen gyereknek, mert azért még fokozni a fölvett kalóriának a mennyiségét nem kell. Ugye ezt mindenki tudja, hogy a banánnak igen magas a kalóriatartalma, tehát azt már nem adnám neki, hanem almát. Van belõle elég és jó minõségben is van, inkább almával kell kiegészíteni a táplálkozást.


 

Szakértõink
  e-mail

 

X
EZT MÁR OLVASTAD?