#baba#anya

Szülés utáni depresszió férfiaknál: ebből veheted észre, ha a párod is érintett

Ha a párod hangulata, viselkedése látványosan megváltozott a szülés óta, ha sokszor lehangolt és ideges, akkor esélyes, hogy ő is érintett lehet.

Nagyon sok anyuka küzd szülés utáni depresszióval, amiről fontos beszélni, de a férfiak sem kivételek. Jenna Berendzen pszichiáternek saját tapasztalata is van a férjével, ugyanis az első fiúk születése után mindketten megjárták a mélységeket.

A szülés utáni depresszió tünetei férfiaknál

A férfiak szülés utáni depressziója másként nyilvánul meg, mint a nőknél, de ugyanúgy foglalkozni kell vele. Nemcsak az anyukáknak, hanem az apukáknak is erőt próbáló időszak a baba születése utáni néhány hónap. Meg kell szokni a szülő szerepet, azt, hogy mostantól más lesz a napi rutin, és el kell fogadni, hogy a pihenés, valamint a párként közösen eltöltött idő sem lesz már ugyanaz. Figyeld meg, hogy az alábbiak közül mit tapasztalsz a párodnál:

  • gyakran haragos, könnyen lesz dühös
  • ingerlékeny
  • nehezen koncentrál
  • olyan dolgokon is stresszel, amiken eddig nem
  • kevés időt tölt a családdal
  • gyakran jelentkezik gyomorfájás, fejfájás
  • izomfájdalomra panaszkodik
  • jellemző a kockázatvállaló magatartás
  • megjelennek az addíciók, például a túlzott alkoholfogyasztás

Amíg az anyukák általában a baba születése utáni 2-3 hónapra teszik a tünetek csúcspontját, addig az apukák 1 év múlva kerülhetnek mélypontra. Mivel a nők és a férfiak szülés utáni depressziója más tünetekben nyilvánul meg, sokszor nem is gondol rá egyik fél sem, de az is jellemző, hogy inkább a nők azonosítják a párjuk depresszióját.

Kinek nagyobb az esélye a szülés utáni depresszióra?

A pszichiáter szerint azoknál a férfiaknál erőteljesen megnő a szülés utáni depresszió kockázata, akiknek a párja is érintett. A szakember a saját tapasztalatai alapján kiemeli, hogy nehéz felismerni a férfiaknál, ha gond van:

Súlyos szülés utáni depresszióban szenvedtem az első fiam születése után. A férjem azon töprengett, hogy mi történt azzal a nővel, akit feleségül vett. Aggódott a jóllétem miatt, és még a pici babánkat is el kellett látnia. Utólag, körülbelül 2 évvel később jöttünk rá, hogy valószínűleg ő is szenvedett, mégsem érezte úgy, hogy bármit is mondhatna, mert nem ő szült. Kirekesztve érezte magát, és egész idő alatt egyedül próbálta cipelni az egész család terhét.

Az alváshiány, a párkapcsolati feszültségek, a megváltozott családi dinamika, az új szereppel kapcsolatos felelősség és elvárások, valamint az anyagiak biztosítása mind olyan tényezők, amelyek már önmagukban is komoly terhet jelentenek. A baba érkezése után azonban ezek rendszerint egyszerre jelentkeznek, és növelik a szülés utáni depresszió kockázatát.

Ráadásul az orvos szerint nemcsak a nőknél, hanem a férfiaknál is beállhat hormonális változás a baba születése után, nevezetesen csökkenhet a tesztoszteronszint. De ahogy az anyukáknál, az apukáknál is többről van szó, mint a hormonok táncáról, hiszen a pszichénknek és a lelkünknek is óriási változás a szülővé válás. Emellett az apának a kirekesztettség érzésével is meg kell küzdenie az anya és a baba közötti szoros kötelék miatt.

A szakember azt tanácsolja, időnként kérdezd meg a párodtól, és értő figyelemmel hallgasd, hogy érzi magát, mire lenne szüksége, de az is nagyon hasznos, ha más apukákkal osztja meg az érzéseit. Emellett a rendszeres sport, az egészséges étkezés és a pihenés is kiemelt fontosságú – utóbbi akár úgy, hogy segítséget kértek a nagyszülőktől, rokonoktól vagy a barátoktól a gyerekfelvigyázáshoz.

Fontos, hogy ha úgy érzitek túlnőtt rajtatok a probléma, kérjetek segítséget egy szakembertől!

Forrás: UnityPoint Health

Babanet, 2024. szeptember 25.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?