Elkerülhetetlenek a házassági problémák a baba születése után?

Hosszú távon párkapcsolatot működtetni nem egyszerű feladat, főleg akkor nem, ha a párnak már nem csak egymásra kell figyelnie. Amikor megérkezik a gyerkőc családba, akkor az esetek többségében bizonyos gondok jelentkeznek a párkapcsolatban.


A problémán kizárólag a kommunikáció segíthet

A párkapcsolat elején minden olyan izgalmas és különleges. Amikor kiderül, hogy úton van a kisbaba, mindez fokozódik, talán nincs is ettől szebb pillanat az életben. Amikor megérkezik a csöppség, akkor kiderül, hogy ezek a hónapok nemcsak szép és felemelő pillanatokból állnak, hanem kimerítő napokból is. 

Amikor az anya és az apa már napok óta nem tudja kipihenni magát, akkor még a háztartási feladatok is problémaforrásnak tekinthetőek. A legtöbbször az okoz problémát, hogy valamelyik fél úgy véli, hogy nem egyenlő a feladatok felosztása. Ezen a problémán kizárólag a kommunikáció segíthet, nem szabad arra várni, hogy a másik fél majd magától rájön arra, hogy mit kellene tennie. Ehelyett meg kell beszélni, hogy mit várnak el a felek egymástól. Ezt követően pedig ki kell dolgozni egy jól működő tervet, fel kell osztani a feladatokat.

Egyik fél sem szeretne rosszat a gyerkőcnek

További vitaforrás lehet az eltérő nevelési minta. Természetesen erre csak a baba születését követően derül fény, és az esetek többségében veszekedéseket eredményez. A megoldáshoz itt is kommunikációra van szükség, hiszen abban biztosak lehetünk, hogy egyik fél sem szeretne rosszat a gyerkőcnek. Szóval meg kell beszélni, hogy nevelés tekintetében milyen területeken van eltérés, majd pedig egyeztetni kell azt, hogy a kétféle rendszert hogyan lehet úgy összefésülni, hogy a pár mindkét tagja elégedett legyen.

A feszültséghez hozzátartozik az is, hogy nem lehet nemi életet élni akkor, amikor jólesik. Ennek többek között a fáradtság és a kialvatlanság az oka. Továbbá az, hogy a nők sok esetben szégyellik a testüket a szülés után. Érdemes erre odafigyelni, és akár megtervezni az alkalmakat. Fontos a kettesben töltött idő, hiszen lehetőséget biztosít arra, hogy kiléphessenek a felek az apai és anyai üzemmódból. Bátran rá lehet bízni a gyerkőcöt pár órára a nagyszülőkre vagy a barátokra.

Minden problémát nyíltan meg kell beszélni egymással

A baba születése utáni hónapok nemcsak a felhőtlen örömről szólnak, de nem szabad hagyni, hogy a baba igényei az egymás iránti igényeket felülmúlják, és emiatt a felek eltávolodjanak egymástól. Fel kell arra készülni, hogy a szülővé válás nagy hatással van a házasság működésére, és a negatív hatások hirtelen jelentkeznek majd, ami teljesen természetes. Azonban nem szabad hagyni, hogy ezek a változások hosszasan ott is maradjanak a kapcsolatban.

A problémákat semmi esetre sem szabad a szőnyeg alá söpörni, foglalkozni kell velük, hiszen ha erre nem kerül sor, akkor sokkal komolyabb problémákat eredményezhetnek. Érdemes már a baba születése előtt felkészülni arra, hogy az elkövetkezendő időszak nem lesz könnyű. Ezzel a felkészüléssel a problémák egyszerűbben felismerhetővé válnak, és könnyebben lehet azokat rugalmasan kezelni. A legfontosabb, hogy minden problémát nyíltan meg kell beszélni egymással.

S. Dóra, 2022. október 28.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?