Unod az „életképtelen mamikról” szóló cikkeket? Mi is!

Igenis van élet a szülés után, igenis lehet jól, kiegyensúlyozottan, és boldogan élni egy pár hónapos gyerkőc mellett is! 

Ha Te is inkább annak a híve vagy, hogy tegyük minél könnyebbé az életünket és ne ragadjunk bele a panaszkodás mocsarába; a következő sorok megerősítést adhatnak! Ha pedig elhatároztad, hogy kitörnél a korábbi pesszimista hozzáállásod „négy fala közül” (és a szó szerinti értelemben is); akkor is tarts velünk!

Unod az „életképtelen mamikról” szóló cikkeket? Mi is!

Gyakorló anyák tapasztalait összegyűjtve jutottunk ehhez az egyszerű, általános, frappáns kis listához. Szemezz belőle és alkalmazd az életedben az alábbi szokásokat:

  1. Merj segítséget kérni, még mielőtt a „bili kiborulna” (már megint milyen találó a kifejezés). Ahhoz, hogy a férjedet, a testvéredet vagy a nagyszülőket bevond a baba ellátásába és a házi munkába; nem kell megvárnod, hogy teljesen lenullázd magad: szervezd meg már az elején a váltott műszakot.
  2. Hagyd el a lakást - MOST! Nem viccelünk: mikor voltál utoljára egyedül shoppingolni, vagy csak sétálni egyet?! Öltözés, fésülködés, arcmosás, puszi a párodnak; és nyomás! Tíz perc friss levegő is csodákra képes, ne félj a gondolataiddal egyedül maradni!
  3. Szervezz kártyapartyt, kerti grillezést, filmnézést a barátokkal: talán eddig szégyellted, hogy fut a lakás és mindenütt babás holmik vannak – ne tedd! Hidd el, hogy a barátaid nem ezt nézik, hiányzol nekik, és Neked is ők. A baba mellett is lehet egy jó szombat estétek, borozással, nagy nevetésekkel, őszinte beszélgetésekkel!
  4. Tudjuk, hogy baromi nehéz, de fontos, hogy tudatosan törődj a kedveseddel. A baba néha „agymosást hajt végre” a szülőkön (valójában persze ezt nem Ő csinálja), akik egyre kevésbé szerető társak, és sokkal inkább robotokká válnak. Egy-egy apró gesztus, egy simogatás, egy mosoly, egy kis meglepi desszert megmelengeti az Ő szívét is (és ezek legtöbbje semmibe sem kerül)!
  5. A kialvatlanság hosszú távon nem normális, és nem is hősies szokás, hanem felelőtlen butaság. Nyilván az első napokban, hetekben szinte lehetetlen rendesen kialudni magad, de a cél mindig lebegjen a szemed előtt: hogyan tudnád mihamarabb visszanyerni a 8 óra alvást – ne ragadj bele a panaszkodó, állandóan kimerült anyuka szerepébe.
  6. Teljesen mindegy mit; de mozogj!! A sportolástól nem csak, hogy jobban érzed magad a bőrödben, de boldogsághormont is termel és a helyes táplálkozásra ösztönöz.
  7. Az egyedüllét, az én-idő kulcsfontosságú: végy egy kád fürdőt egy magazinnal vagy mozizz egyedül, a lényeg, hogy érezd, hogy egy önálló lény vagy, aki a gyermeke nélkül is egész.
  8. Legyél jó viszonyban a szomszédaiddal. A „sírós baba” korszak valószínű őket is megviselni, főleg, ha még gyermektelenek, ha pedig ők is babáznak, nincs is annál jobb, mint közös programokat szervezni (ráadásul így még növelheted is az első pontban említett, segítségkérési lehetőségek számát is; ami persze kölcsönös).
  9. Ne hasonlítgass, és ne legyél maximalista. Sem mások házának, kocsijának irigylése, sem a lurkók képességeinek, eredményeinek összehasonlítgatása nem vezet jóra, nem visz előrébb. Légy elégedett azzal, amid van, és büszkén tekints mind az emberi kapcsolataidra, mind a tárgyakra, amik körül vesznek.
  10. Játssz a szabályokkal. Nem azt mondjuk, hogy légy következetlen, de ha valami (amit ráadásul mondjuk a szüleidtől „örököltél”) nem működik jól, azt egészen nyugodtan megváltoztathatod – hiszen az a jó a szülőségben, hogy a szabályokat ti hozzátok. Légy innovatív és kreatív!
  11. Ha több gyermeked is van; olykor válassz közülük (persze igazságosan: legközelebb a másikat) és csináljatok közös programot kettesben – addig a másik Apuval marad vagy a Nagyival.
  12. Tanulj meg felejteni és megbocsájtani. Ez mind a gyerkőcökkel, mind a pároddal szemben fontos képesség, hiszen aki napokig bosszankodik a múlton, az rengeteg időt elfecsérel sokszor apró, rég megbánt tettekre (nem beszélve az önemésztő bűntudat érzéséről).

     Osszátok meg velünk saját tapasztalataitokat, saját tanácsaitokat, mert úgy érezzük, a mai világban egyre nagyobb szerepe van a gyermeknevelésben (is!) az optimizmusnak és a sikersztoriknak. Mindnyájunknak szüksége van a bátorításra, a jó példára!

Plézer Panna, 2017. június 11.

 
 
 
Címkék:  

anyaság

X
EZT MÁR OLVASTAD?