A tehéntej és a betegségek

Minden szülő rémálma a beteg gyerek, aki nem kap levegőt, mert elöntötte a nátha, a köhögős kisbaba, az allergiás tüsszögő. Mindez nem csak a baba számára rossz, hanem az egész családot megterhelő feladat, hiszen, ha a baba beteg, az állandó orrszívásban, ápolásban a szülők is nagyon elfáradnak és bizony, akár a családon is gyakrabban végig megy a baba betegsége.

Arról nem is beszélve, hogy ha esetleg még dolgoznak is a szülők, milyen esetleges következményei lehetnek a gyerek állandó betegeskedéseinek. Ha pedig meg is tudják oldani a gyerek napközbeni felügyeletét, akkor sem biztos, hogy a munkahelyükön túl jól teljesítenének, mikor egyfelől az éjszakák egy beteg gyerekkel elég eseménydúsak lehetnek, másfelől szívesebben pátyolgatnák saját kezűleg a kicsit.

Gyengíti az immunrendszert

Azt minden édesanya tudja, hogy a gyenge immunrendszer legjellemzőbb tünete, hogy a baba egyre gyakrabban betegszik meg és nehezen lábal ki a betegségekből. Ahhoz, hogy a pici belső védelme erősödjön, nem szabad elfeledkeznünk a megfelelő táplálásról.

Hazai felmérések szerint a magyar anyukák 60 százaléka kizárólag anyatejjel táplálja babáját 6 hónapos koráig, amely gyermekorvosok és védőnők szerint is kimagasló eredmény a többi európai országhoz képest.

Azonban 6 hónapos kor után még mindig jelentős azoknak az anyukáknak az aránya, akik anyatej hiányában tehéntejet adnak a babájuknak, annak ellenére, hogy a tehéntejet 1 éves kor alatt szigorúan tiltják gyermekorvosaink – áll a Magyar Gyermekorvosok Társaságának hírlevelében.

A tehéntej nagy molekulájú fehérje tartalma nehezen emészthető a pici számára, és a baba veséjét is megterheli. Ezen kívül a tehéntej vitamin és ásványi anyag tartalma sem megfelelő egy 6-12 hónapos kor közötti babának.

A baba tartalékai 6 hónaposan csökkennek, ezért a mamának kell gondoskodnia olyan táplálékról, mely biztosítja a fellépő hiányt. 6-12 hónapos kor között napi 5-8 dl anyatejjel biztosíthatjuk a baba vas igényének nagy részét. Ha tehéntejet adunk a picinek, akkor nem csupán számára emészthetetlen táplálékkal etetjük, de biztosan kialakul egy vashiányos állapot is. Hosszútávon ennek nem csak vérszegénység, hanem az immunrendszer nagyfokú gyengesége is a következménye lehet.

További kockázatok

A korai tehéntej bevezetésének más veszélye is van: fokozza a tehéntejfehérje-allergia kialakulásának kockázatát is. Kevesen tudják, de a tehéntejfehérje-allergia leggyakoribb tünete - véres széklet - mellett az esetek kb. egyharmadában légúti tünetek formájában jelentkezik. Ide tartoznak az olyan tünetek, mint a sokáig nem gyógyuló nátha, köhögés, visszatérő hörghurut, esetleg rendszeres kruppos rohamok.

A tünetek gyakran megnehezítik a gyermekorvos munkáját, hiszen az elhúzódó betegség mögött állhat a helytelen táplálás miatti immunrendszer gyengeség, de akár a már kialakult tehéntejfehérje-allergia is. Így az immunrendszer gyengesége mellett az allergia kialakulása is gyakran a tehéntejnek róható fel.

Amikor még a tápszer is jobb

Mindezt úgy tudjuk megelőzni, hogy a tehéntej adását legalább 1, de lehetőség szerint 2 éves korig is kitoljuk – ha pedig a családban előfordult már az allergia, akkor érdemes a gyerek esetében hároméves korig várni. Ha már nincs anyatej, a tápszer jobb választás a tehéntejnél, mert bár szintén tehéntej alapú, összetételében már közelebb áll az anyatejhez, mint a tehéntejhez.

A tápszer gyártása során a tehéntejet alkotóelemeire bontják és csak a baba számára értékes és hasznosítható alkotó elemeit tartják meg. Szükség esetén kiegészítik olyan ásványi anyagokkal, vitaminokkal, rostokkal, melyekről tudjuk, hogy az anyatejben is megtalálhatóak. Ezeken kívül egyes tápszereket ma már olyan rostokkal – oligoszacharidok - is kiegészítenek, melyek az anyatejben is megtalálhatók és a baba bélflórájában a jótékony baktériumokat táplálják. Mivel az immunrendszerünk 2/3-a a bélrendszerben helyezkedik el, ezért ezeknek a rostoknak nagy szerepük van a baba védekezőképességének erősítésében már egészen újszülött kortól.

Azoknál a családoknál, ahol halmozottan fordul elő táplálék- vagy légúti allergia, azaz az egyik vagy mindkét szülő allergiás, a kisbaba táplálására a HA, azaz hipoallergén tápszerek fogyasztását javasolják a gyermekorvosok. Ez annyiban különbözik a hagyományos tápszerektől, hogy a fehérje tartalma részben le van bontva, ennek hatására csökken az allergiás reakció kialakulásának esélye, de a már kialakult allergiát nem lehet kezelni vele!

A hipoallergén táplálás lényege maga a megelőzés. Ha már ebben a korban megelőzzük az allergia kialakulását, akkor talán a felnőttkori allergiától is megvédhetjük a gyermeket. Mai tudományos kutatások szerint ugyanis azoknál a babáknál, ahol 1 éves kor alatti valamilyen táplálék allergiát diagnosztizáltak, nagy eséllyel alakul ki felnőtt korban alsó légúti tünetekkel együtt járó allergiás megbetegedés. Ezt a folyamatot szaknyelven „atópiás menetelés”-nek is nevezik.

2010. május 06.

 
 
 
Címkék:  

gyerek

Babanet hozzászólások  
(14 hozzászólás) 

2010 05 12. 10:59
Hát nekem sajna a kislányom kéthónapos korában elment a tejem, mert a csajszi lusta volt szopizni és hiába fejtem... Azóta csak tápszert kapott, először HA-t, egyéves korától pedig "simát". Most 14 hónapos és egy kezemen meg tudom számolni, hányszor volt kicsit náthás, komoly betegsége pedig egyáltalán nem volt. Egyéves korától kap savanyított tejtermékeket, szinte napi szinten, mert imádja őket. Igyekszem jó minőségű és bio termékeket adni, de nem mindig sikerül... Most kezdjük a tehéntejet, de szerencsére nálunk is lehet kapni frissen fejt igazi tejet, nem bolti katyvaszt, egyenlőre abból csináltam pudingot, főzeléket, s néhány kanálkával eszegettünk. Ha ezek menni fognak szépen és már nagyobb mennyiségek is, akkor majd higítva fogom adni neki de csak a rendes fejt tejet.
Azzal egyetértek, hogy a tejfehérje erősen allergizálhat, de ugyanez a helyzet pl. a tojásfehérjével is, érdekes, hogy arra nem hurrognak ennyit. Viszont igaza van az egyik előttem szólónak, hogy nem lehet csak a tehéntejet hibáztatni, amikor mára már az ételünk, a kozmetikumaink, az ivóvíz de még a levegő is tele van mindenféle mesterséges és mérgező kutyaszarral...
→ válasz erre
2010 05 12. 21:57
Nekem egy kicsit úgy tűnik, mint mindenben, ebben is kezdünk átesni a ló túloldalára, még egy-két évtized, és lassan csak 10 éves kortól engedik a tehéntejet... Addig megy vegyünk szépen nagyjából ugyanazt tartalmazó, tízszeres árú tejpótló tápszert... Hát ez remek. Az én gyerekeim csak másfél éves kor után kaptak tejet, fokozatosan, ahogy igényelték, de tejtermékeket már hamarabb. Sosem voltak betegesek. A férjem 3 hónaposan, akkor az volt a szokás. És ő sem volt sem beteges, sem allergiás. És akkoriban senki sem. Nyilván hajlamosító tényező lehet a tej, de azért a nagyfokú allergiadömpingben elég sok mindennek szerepe van. A sok E-re senki sem gondol? A műtrágyára, a színezékekre, a rossz levegőre, a mikró hatására? Szeretem, amikor a cikk tartalmára hivatkozva tápszert cumizik egy cumisüvegből a 2 éves, és két tápszer között lenyom egy kis E-vitaminbombát, mondjuk üdítő, cukorka, stb. formájában. Közben meg beszélünk az egészségről.
→ válasz erre
2010 05 18. 14:27
Tej ügyben legjobb ha elolvassák Szendi Gábor könyvét a Paleolit táplálkozásról,nagyon érdekeseket írt.Minden kismamának szívből ajánlom.
→ válasz erre
Összes hozzászólás (14) megtekintése »
X
EZT MÁR OLVASTAD?