Étvágytalanság csecsemő- és gyermekkorban

A különböző életszakaszokban a gyermekek étvágya nagymértékben ingadozhat.  Sok esetben annak ellenére jó a gyermek súlygyarapodása, hogy a szülő úgy érzi, hogy szinte semmit nem eszik gyermeke, ezért érdemes pontosan feljegyezni a gyermek étkezési adagjait és annak minőségét illetve folyadékfogyasztását. Az sem ritka, hogy a szülők hajlamosak megfeledkezni arról az egyszerű tényről, hogy gyermekkorukban ők is vékony testalkatúak voltak, esetleg még most is azok, így gyermeküktől nem várható el egy díjbirkózó alkat. Dr. Kovács Tibor csecsemő –és gyermekgyógyász, a Svábhegyi Gyermekgyógyintézet orvos-igazgatójának hasznos tanácsai.

A kulcs a rendszeresség és a változatosság

Nem mindegy, hogy a szülők miként alakítják ki gyermekük étkezési szokásait. A rendszeresség, a közös étkezés az ebédlőasztal mellett, a nyugodt körülmények, a figyelemelterelő események kerülése evésidőben, rendkívül fontos, miután a baba vegyes táplálkozását bevezettük. Érdemes hangsúlyt helyezni a változatosságra is, hogy az ételeket minél szélesebb és színesebb skálán kínáljuk a gyermeknek. Nem várható elegy gyermektől, hogy majdnem mindent elfogadjon, miközben a szülők étrendje sem változatos. Nyugodtan hagyatkozni kell a felnövekvő gyermek természetes kíváncsiságára az ételek megkóstolásakor. Ha azt látja, hogy szülei is változatosan étkeznek, akkor számára is az lesz a természetes. Persze lesznek számára is kedvenc ételek, de melyikünknek nincsenek…
 
Nem tanácsos az ételt erőltetni, erőszakkal adni! Ez ugyanis az étkezéssel kapcsolatos ellenérzést fokozza a gyermekben, ami a problémát csak tartósítani fogja.

Eszik, ha éhes…

Meg kell viszont mindent tennünk annak érdekében, hogy a gyermek lehetőség szerint minél jobb étvággyal egyen, sokat legyen friss levegőn, mozogjon, kerülje a nassolást, a cukros italok fogyasztását, ellenben kapjon rendszeresen gyümölcsöt! Ellenkező esetben az étvágytalanságát garantáltan konzerváljuk, és a problémamegoldást csak elodázzuk! Ugyanez a helyzet azzal, amikor a szülő rohan a gyermek után a lakásban, udvaron, és megpróbál falatkákat becsempészni a „kis bestia” szájába! Ezzel nem lehet elérni, hogy az asztalhoz üljön, és elfogadja az étkezések menetrendjét. Minek üljön le, ha játék közben is elérhető a falatozás? Ráadásul még megnöveljük a félrenyelés kockázatát is! Ne engedjünk a kísértésnek, hogy legalább az édességet egye meg a gyermek, mert különben „éhen hal”! Nem fog! 

Hogyan függ össze az étvágy a gyermek általános állapotával?

Jótékony hatással szokott lenni a rosszul evő kisgyermekekre a közösségbe kerülés. Az óvodástársakkal együtt könnyebben elfogadják a gyermekek a rendszeres étkezés menetrendjét.
 
Az étvágy az általános állapot, közérzet fontos jelzője is, megítélése hozzátartozik a gyermek általános állapotának meghatározásához. Természetesen az étvágytalanságnak vannak kezelendő okai is, melyek akár átmenetileg, akár tartósan csökkentik a gyermekek táplálékfelvételét.

Betegség nélküli, átmeneti étvágytalansággal járó állapotok

Ezekben az állapotokban a gyermeknek semmilyen betegségtünete nincsen, legfeljebb csecsemőkorban átmeneti nyűgösség társul hozzájuk. Ilyen lehet csecsemőkorban a fogzás időszaka, aktuális időjárási front, egyéb negatív környezeti hatások, mint pl. környezetváltozás, túlzottan meleg szobahőmérséklet. Bármelyik életkorban előfordulhat, hogy egy étel, vagy ételféleség nem esik jól a gyermek számára és megpróbálja azt, azokat kiiktatni az étrendjéből. Valljuk be, mi felnőttek sem ugyanúgy viszonyulunk az egyes ételekhez, így egy-egy ételféleség elutasítását nyugodtan elnézhetjük!

Valamilyen kóros állapothoz kötődő, átmeneti étvágytalanság

Nyilvánvaló, hogy bármilyen akut megbetegedéshez általános tünetként nagyon gyakran társul étvágytalanság, akár annak súlyosságának fokmérője is lehet. Ilyenkor az alapbetegség gyógyítása, egyensúlyban tartása fogja megoldani az étvágytalanságot. Természetesen az átmeneti gyógyszeres kezelés hatással lehet az étvágyra, leginkább negatív. Fontos megjegyezni, hogy nem csak testi, hanem lelki betegségek, gondok is visszavethetik az étvágyat, ezért mindig legyünk figyelemmel a gyermek érzelmi életére is!

Elhúzódó étvágytalansággal járó állapotok

Az elhúzódó étvágytalanság minden krónikus betegség velejárója lehet, mely eredhet az alapbetegségből, de a tartós gyógyszeres kezelésből is. Feltűnő tünetek hiányában mindig gondoljunk a vashiány, vashiányos vérszegénység lehetőségére, melyek egyszerű vizsgálatokkal igazolhatók vagy kizárhatók. 
Étvágytalan gyermek
 
Étvágytalan gyermek esetében vegyük górcső alá az étkezési, ivási szokásait!  Sokszor halljuk, hogy a gyermek csak a „fogára való” ételeket hajlandó elfogyasztani, rendszertelenek az étkezései, sokszor inkább nassol, üdítőket, gyümölcsleveket iszik.  Ilyen esetekben az a baj, hogy a gyermek az energiaszükségletét nem megfelelő minőségű és mennyiségű ételek, italok fogyasztásával fedezi. Az édességek, a magas cukortartalmú italok (tea, gyümölcslé, üdítők) gyorsan emelik a vércukorszintet, ezért könnyen elnyomják az agy éhségközpontjának jelzését. A kalória-bevitel megtörténik, csak nem a megfelelő formában. Arra kell gondolni, hogy, ha egy éhes ember bekap egy kockacukrot, akkor perceken belül megszűnik a kínzó éhségérzete. Ugyanez történik a magas szénhidrát tartalmú édességek, italok fogyasztása kapcsán is. Ráadásul utóbbiak kellemes ízük révén szinte itatják magukat. Ennek az lesz a következménye, hogy a gyermek a folyadékszükségletén felül fog fogyasztani belőlük. A sok folyadék egy állandó gyomorteltség-érzetet kelt, ami az agy jóllakottsági központjának ingerlésével szintén gátolja az éhségérzet kialakulását. Ha az ilyen étvágytalan gyermeknél még nem alakult ki az elégtelen minőségű és mennyiségű ételek, italok fogyasztása miatt valamilyen hiányállapot (vas, ásványi anyag, nyomelem, vitamin), akkor önmagában a fenti tanácsok megfogadása az esetek nagy részében megoldja az étvágytalanságot!
 
Amennyiben a korábbi helytelen étkezések folyományaként a gyermek szervezetében vitamin-, ásványi anyag-, nyomelem hiány lép fel, akkor természetesen átmenetileg adhatók a gyermekek számára összeállított multivitamin készítmények, táplálék-kiegészítők, de az étvágy visszatérése után célszerű mielőbb áttérni a természetes (normál étkezés során elfogyasztott) bevitelre.
 

Svábhegyi Gyermekgyógyintézet (http://svabhegy.eu/)

http://svabhegy.eu/dietetika/

Svághelyi gyermekgyógyintézet

 

Dr. Kovács Tibor csecsemő –és gyermekgyógyász , 2016. szeptember 20.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?