Így utazzon a baba a kocsiban

Legyen szó felnőtt, gyermek vagy épp csecsemő utasról; a biztonsági öv használata baleset-megelőzési szempontból kiemelten fontos! Azonban a kisbabák kicsiny és törékeny testének védelméhez nem elegendő az öv, szükség van egy masszív, jól működő babaülésre is!

Mikor, milyet?

Ha van autó a családban, érdemes gondoskodni a baba szállításához szükséges eszközről, már jó előre, annak megszületése előtt. Beszerezhettek a környezetetekből használtat is, de rengeteg, külön erre specializálódott online webáruház és bababolt létezik. Azt javasoljuk, ha a neten vásároljátok is meg végül (gyakran többezret spórolhattok így), előtte akkor is nézzétek meg személyesen valahol és kérjétek ki az eladó véleményét is. (Az „ügy” fontossága miatt mi napokig az ebben a témában nyitott fórumokat böngésztük – sok bölcs tanáccsal lettünk gazdagabbak!)

A gyerkőc fejlődése során különböző súlykategóriájú biztonsági ülésre lesz szükségetek; kezdetben a kivehető és a babakocsira szerelhető babahordozóra; később pedig a magasságához is illeszkedő autósülésre. Ne lepődjetek meg; ezek az eszközök pár tízezertől kezdődnek és akár 100-200 ezer Ft-ba is kerülhetnek!

A babahordozó használata

A babahordozó egy félkör, vagy kagyló alakú műanyagkosár, ami alkalmas arra, hogy akár már a szülés után hazaszállítsátok benne az újszülöttet. Teljes biztonságot nyújt, hasonlóképpen, mintha az anyaméhben pihenne a pici. Ha az anyósüléshez nem tartozik légzsák, akkor oda érdemes bekötni, vagy a hátsóülésre, szigorúan menetiránnyal ellentétesen! A kocsi saját biztonsági övén túl, belső biztonsági öve is van, amely keresztben, x alakban fogja a bébit. A szűkítőbetét is ezt a célt szolgálja; stabilan tartja a fejét, nyakát, gerincét – ami ugye párhónapos korban még nagyon sérülékeny. Az úti cél elérésekor ki sem kell szedni a gyerkőcöt (ami főleg akkor lenne kellemetlen, ha épp sikerült elaludnia); csak kipattintjuk a hordozót és már vihetjük is – rátesszük a babakocsira, de otthon; a kanapén vagy a földön is simán elvan benne.

Autósülések

Az autósülések előnye az, hogy szintén alkalmazhatóak újszülött kortól – mérlegeljetek: az autósüléssel megspóroljátok a babahordozót, viszont így egy olyan biztonsági ülést kaptok, amit nem tudtok babakocsiként is használni; csakis fixen, az autóban. AZ első hónapokban ezt is mindenképpen a menetiránnyal ellentétesen kell bekötni, de kb. ¾ éves kortól megfordíthatjátok. Úgy viselkedik, mint egy miniülés, így a fejtámla, háttámla szöge is állítható; az apró utas kényelmének érdekében. Szintén tartalmaznak szűkítőbetétet, melyet 1-2 éves korban már ki is vehetünk, így megnövelve az ülésteret. (Vigyázat, itt aztán tényleg döbbenetes árakkal találkozhattok, de ne felejtsétek; hosszú időre terveztek a megvásárolt termékkel, később eladhatjátok azt, és a baba védelméért minden megéri!)

Így utazzon a baba a kocsiban

Nálunk gyakran csak az segített a kisöcsém elaltatásakor, ha elvittük furikázni egyet, babadalokat hallgatva, de akadt olyan helyzet is, amikor azonnal autóba kellett pattanni és orvoshoz szaladni Vele – ha tehetitek, mindenképp szerezzetek be egy megbízható babaszállítót, hogy ha baj van, ne azon kelljen aggódni, hogyan juttok el a kórházig!

 

Plézer Panna, 2017. május 21.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?