Hogy megegye a zöldséget is

Csak ül felette és turkálja, méla undorral az arcán, miközben benned meg megy fel a pumpa, hiszen annyit dolgoztál azért, hogy a gyerek elé vitamindús zöldség kerüljön. És közben itt az őszi-téli időszak, amikor szüksége is lenne arra, hogy az immunrendszerét minden eszközzel erősítse, mert az óvodában-bölcsődében egyre-másra dőlnek ki a csoporttársak marékszámra. Te meg még reménykedsz benne, hogy talán idén nem kell folyamatosan táppénzre íratnod magad a gyerek betegsége miatt.

A gyerekek egy része nem szívesen eszi meg azokat a zöldségeket sem, amelyeket kezdő szilárdtáplálék-fogyasztó korában akár két kézzel is gyömöszölt magába. Tehet eléjük a mama répát, karalábét, céklát, spenótot, bármit, szinte biztosra vehető, hogy a gyerek, ha nem is fújjolni, de ebédet-vacsorát enni nem fog. A következőkben adunk néhány tippet, hogyan vehető rá a gyerek a zöldségek fogyasztására.

  • Szolgáld fel előételként! Egy kutatás során a táplálkozástudomány szakemberei 3-5 éves gyerekeknek tíz perccel ebéd előtt eltérő mennyiségű répát kínáltak (30 gramm, 60 gramm, 90 gramm és répa nélküli verzióban). Az eredmények meglepőek voltak. Minél nagyobb adag zöldséget tettek a kicsik elé, ők annál több zöldséget is ettek meg belőle. És bár azt gondolhatnánk, hogy miután megették az első adag zöldségüket, a legtöbb répát evő gyerekek az ebéd során már nem ették meg az abban található zöldséget – ami adott esetben brokkoli volt éppen -, ennek az ellenkezője bizonyult igaznak: a gyerekek még egyszer elfogyasztották ebből a zöldségféléből is ugyanazt az adagot! Ami egyben azt is jelenti, hogy azok a gyerekek ették a legtöbb zöldséget mind közül, akik elé a legtöbb répa került. Egy próbát mindenesetre megér. A trükk csak annyi, hogy az étkezés legelején kínáljuk meg őket a zöldséggel, minden körítés és egyéb étel együttkínálása nélkül. Ha éhesek, könnyebben megeszik a zöldséget is.
     
  • Mártogatni jó! Efelől semmi kétség. Étkezés előtt tegyünk az asztalra egy tál különféle színekben pompázó, mártogatnivaló zöldséget, mint például répa, paprika, brokkoli, cukkini, uborka. Kínáljuk mellé a gyerekek kedvenc szószait – joghurtosat, fokhagymásat, sajtosat, akár taco szósszal is próbálkozhatunk. Aztán indulhat a mártogatás. Egy pár falat nyers zöldség garantáltan le fog csúszni a torkukon.
     
  • Segítsen a gyerek a vásárlásban és a főzésben! Nyilván egyszerűbb úgy bevásárolni, hogy a gyerek nincs velünk, de a zöldséges vagy a piac a gyereknek hatalmas élményt jelenthet, főleg, ha segíthetnek a válogatásban is. Ugyanígy a főzés is kaland számukra, ezért ha beszereztük a zöldségeket, hívjuk ki a gyereket a konyhába. Hagyjuk, hogy megmossa a zsákmányt, sőt, szülői felügyelet mellett a pucolásban és aprításban is segíthet. Ezzel az önbizalma is erősödik, és talán szívesebben kóstolják meg azt az ételt, amelynek elkészítésében tevékenyen részt vehettek.
     
  • Tálald úgy, mint a sült krumplit! A zöldségeket minden formájában elutasító gyerek is fix, hogy a sült krumpliért kezét-lábát töri. Pedig hát az is csak zöldség, ugye – de ha ezt eddig nem tudta, ne is áruljátok el neki! Megpróbálkozhatunk azzal is, hogy a zöldségeket – cukkini, édesburgonya, zeller, stb. - olyan formájúra vágjuk, mint a hasábburgonyát, majd kisütjük a szeleteket. Ha a gyerek megkérdi, mi ez, nem kell füllenteni, vagy elég csak annyit mondani, hogy „edd meg leves-idd meg főzelék”, de a ketchupot vegyük elő a hűtőből.
     
  • Játsszunk az étellel! A tálalás másik trükkje, mikor vizuálisan nem álcázzuk, hanem kiemeljük a zöldségeket. Csak játékosan. Készíts különféle képeket, ábrákat a gyerekek tányérján a zöldségekből és egyéb alapanyagokból: lehet ez egy vigyorgó fej, egy hullámokon ringatózó hajó, a kedvenc Hello Kitty figura zöldbab-bajusszal. Ha így teszed a gyerek elé a zöldséget, talán el is felejt rögtön huzakodó arcot vágni, sőt, talán egy meglepett mosollyal reagál. És jobb eséllyel kóstol bele a képbe könyörgés nélkül is.
  • Járj elő jó példával! A gyerekek sokáig a szüleikre szeretnének hasonlítani, ezért előszeretettel viselkednek úgy minden helyzetben, mint ők. Mondhatnánk úgy is, hogy görbe tükröt tartanak elénk, amibe nem mindig esik jól belekukkantani. Ha az asztalnál, a közös étkezésnél a gyerekek azt látják, hogy szívesen megeszed Te is a zöldséget, nagyobb eséllyel próbálkoznak meg ezzel maguk is. Ha viszont Te magad is fintorogsz vagy húzod a szád, mondjuk a spenót láttán, akkor biztos lehetsz benne, hogy ők sem fogják szívesen megenni.
     
  • Ha minden kötél szakad, rejtsd el a zöldségeket! Ha egyik fenti módszer sem működik, a hűtőben található zöldségeket pürésítsd addig, míg abszolút felismerhetetlenek lesznek. A zöldségpürét enyhén fűszerezve tehetjük tésztára is, sajttal megszórva, tölthetjük sós tésztába sütemény gyanánt, de készíthetünk belőlük zöldséglevet is. Utóbbit könnyebben legurítja majd a gyerek, ha teszünk mellé édesebb gyümölcsöket is.

Nektek milyen ötletek váltak be a zöldségek terén a gyereknél?

Szilágyi Diána, 2011. november 08.

 
 
 

Babanet hozzászólások  
(14 hozzászólás) 

2011 11 08. 21:13
Nálunk egyelőre csak az elrejtés. A nagyfiammal nem volt gond, egy-két zöldséget nem szeret, azt nem is erőltetem, a többit szívesen eszi. A kicsi viszont nagyon válogatós lett. Egyéves koráig mindent megevett, utána ősszel jött több betegség, amikor szinte semmit nem evett, és ezekből már csak részlegesen jött vissza a táplálkozása: az étvágya jó, de gyümölcsöt csak bébiétel vagy lé formájában eszik, zöldséget meg szinte sehogy. Esetleg rizottóban. De gabonás, fasírtként kisütött gombócban megette pl. a paradicsomot, a kelkáposztát is. Őt valahogy az állaguk zavarja, a gyümölcsé is: ha odaadom kockára vágva, megfogja és undorral elfordul tőlük.
→ válasz erre
2011 11 08. 21:14
Remélem, még változik, kinövi, hiszek benne, hogy a gyerekek tudják, mi kell nekik...
→ válasz erre
2011 11 08. 22:59
Nekem sincs ezeken kívül jobb ötletem, a fentieket váltogatom, trükközök, ahogy csak tudok, mert egyik fiam se nagy zöldségevő.Egyedül a nyers répát imádják rágcsálni, én már ettől is boldog vagyok:) A nagyobbiknak már lehet néha az eszére hatni / 9 éves/, a kicsinek a jó példa mutatása segít. A krémlevesekben elrejtés nagyon bejön, és néha az együtt főzés, sütés is. Legalábbis megkóstolják, amit csináltak. Érdekes módon az, hogy mi magunk termesztjük a dolgainkat a kertben, és ezeket együtt is csináljuk / ültetés, gyomlálás, locsolás, kapálás, szüretelés/, csak addig izgalmas, amíg bevisszük a konyhába őket, de megenni-azt aztán nem:( Bezzeg a gyümölcsökre ők maguk mondják: "nincs is jobb a sajátnál!"
→ válasz erre
2011 11 09. 09:28
Nálunk a jó példa a nyerő..én megeszem nyersen...ő is kóstolja...ha kiköpi, hát kiköpi.....de érdekes módon, mindig kér még..és egyszer csak nem kiköpte..lenyelte...és megtapsolta magát:)))de eszi nyersen a krumplit a répát, a karalábét....de a főzeléket is:)

→ válasz erre
2011 11 09. 22:48
Érdemes megpróbálni nyersen. A főtt, langyos, pürésített zöldségtől én gyerekként mindig arra asszociáltam (bocsánat...!) mintha egyszer már megették volna. Azt meg nem szívesen eszi meg az ember (még egyszer :-))))
→ válasz erre
2011 11 10. 17:49
Hát az én fiam még most múlt egy éves, eddig jó étvágya volt mostanában azonban egyre kevesebbet eszik, de ez nem csak a zöldségre és gyümölcsre hanem mindenre igaz. Bár a súlya gyarapodik és nő is szépen fejlődik minden téren. Hogy hogy csinálja? Vagy most mindent felhasznál a szervezete? Mert viszont a napi négy öt kaki helyett már csak egy esetleg kettő van hacsak nem jön a foga. Ki érti ezt? De van olyan zöldség amit meg nem evett volna se most se ezelőtt. Hát mindent a gyerekek se szerethetnek ahogy mi se.
→ válasz erre
2011 11 11. 15:19
Nálunk az a trükk, hogy nincs trükk: együtt eszünk, asztalnál, és a pici ugyanúgy tálalva kapja az ételt, mint a nagyok :)Így nagyon szívesen eszik, villával, kanállal és semmi sincs pépesítve, amíg kellett apróra vágtam mindent. Még nem volt 1 éves, mikor ezt bevezettük, tökéletesen működik. Ha valamiért nincs éppen asztaltársasága, nem is eszik olyan szívesen.
→ válasz erre
2011 11 11. 21:59
na lizamama,most igazad van...ellenben amikor osztottad te is az észt.
→ válasz erre
2011 11 12. 17:34
A férjem fia lassan 9 éves, és most érkezett el abba a korba, hogy 4 féle ételt szeret a többit meg sem kóstolja.. de talán ez a pürésítem és úgy adom vmihez dolog bejöhet nála, meg a sültkrumplit is imádja,helyette akkor zeller pl.. .. ki fogom próbálni..
→ válasz erre
2011 11 12. 18:04
vajaskalacs! Tapasztalatból mondom: hagyni kell! Nálunk ugyanez volt, 4 ételre korlátozódott a repertoár.Most jön egy rövidebb-hosszabb szakasz, amíg, ha agyonütöd sem fog semmit megkóstolni. Az én fiam 10 múlt, amikor nagy kegyesen elkezdett kóstolgatni, és ma már egészen sok mindent megeszik!
→ válasz erre
2011 11 12. 20:38
Sziasztok!

Szerencsére a nagyfiam nem válogatós, bár húst hússal enne, de a zöldség is jöhet. Nyersen főleg a karalábé, krumpli és a répa de a főzelékek is mennek nagyon. Sőt, emlékszem a családi ünnepekre ahol unokatesói kétpofára ették a sütit, Ő meg ment a konyhába az éppen készülő saláták nyersanyagát felenni.:-)
Öcsipók nehezebb eset jóval, 16 hós, de még mindig nem eszik meg semmi szilárdat, ellenben a pépes állagát is utálja, így most semmi sem jó állapot van. A zöldséggel nincs baja amúgy csak küzdünk a pépesítés vagy nem kérdéssel....
A gyümölcsök nálunk nagy mumusok, azt kell eléggé trükközni...és mivel csak vizet isznak, ezért a levesítés forma kizárt....
De igyekszünk. :-)
→ válasz erre
2011 11 14. 08:24
dia
Aprooka, gyümölcsjoghurt házilag? (Lekvárt azért esznek?)
→ válasz erre
2011 11 14. 12:24
Dia, a kisebbiknek lehet a gyümijébe joghurtot tenni, csak módjával, de lehet, Levente fiam a pépes, öntetes, joghurtos, lekváros dolgoktól öklendezik, annyira utálja az állagát. Még a sajtot sem eszi meg olvasztott formában, de mondom az állaga miatt. De azért minden nap esznek zöldséget is, mivel azt szeretik főzeléknek és a délutáni kaja pedig gyümölcs és kész. Szóval abból is fogy, csak nem a kedvencük.
Mivel magukat az édes dolgokat nem preferálják.
→ válasz erre
2011 11 23. 14:45
Mi is rájöttünk egy hatalmas trükkre: Kislányom mostanában nem akart gyümölcsöt enni, pedig nyáron falta a barackot, a dinnyét, cseresznyét, gyakorlatilag bármit. A varázsszó: FONDÜ :) így együltő helyében megeszik egy egész felkockázott almát, vagy 3-4 mandarint, esetleg karikára vágott banánt. Egyúttal megvan a csokiadag egy része is, ami minimális, 3-4 kocka étcsoki. Próbáljátok ki!!!
→ válasz erre
X
EZT MÁR OLVASTAD?