A menstruáció hat az agyszerkezetre

Van, akit már az előtte lévő napok is megviselnek, ám az biztos, hogy az első pár nap minden nő számára tartogat némi kellemetlenséget. A szerencsések megússzák egy csöpp fájdalommal, mások viszont gyakorlatilag munkaképtelenné válnak a menstruációs görcsöktől. És úgy tűnik, nemcsak a napjainkat, de az agyunk felépítését is befolyásolhatják a méh összehúzódásai.

A Pain című orvosi folyóiratban közzétett tanulmány szerint ugyanis a menstruációs görcsök olyan kóros változásokat idézhetnek elő az agyban, amelyek az egész idegrendszert érinthetik. Mivel a változások akkor is megfigyelhetőek voltak, amikor a páciensek éppen nem érzékeltek fájdalmat, ezért a kutatók úgy gondolják, hogy a görcsök tartós elváltozáshoz vezethetnek - éppen ezért a jövőben azt kutatják, hogy ezek az elváltozások visszafordíthatóak-e.

Nem szokványos elváltozásokat észleltünk a szürkeállományban azoknál a betegeknél, akik rendszeresen számoltak be menstruációs görcsökről. Ezek az eredmények azt sugallják, hogy nemcsak a tartós, krónikus fájdalom okozhat agyi változásokat, hanem az időszakos, erős fájdalomérzet is - mondták a tajvani kutatók.

A kutatók azért tartják aggasztónak ezt a megfigyelést, mivel már a serdülők agya is ki van téve ezeknek a görcsöknek, márpedig az ő központi idegrendszerük még gyengébb és képlékenyebb, mint a felnőtteké.

A negatív, abnormális működést elsősorban azokon a területeken figyelték meg, amelyek a fájdalomátvitelért és a magasabb szintű érzékeli folyamatokért felelősek – írja az Orientpress. Ugyanakkor pozitívan befolyásolták a görcsök azokat a területeket, amelyek az ingerküszöböt és az endokrin funkciók szabályozását tartják ellenőrzés alatt.

Azért nyugtassuk meg a tajvani kutatókat: a nők évmilliók óta menstruálnak és küzdenek görcsökkel, és bár biztos akadnak hibáink itt-ott – netán még az agyunkban is -, azért általában köszönjük, jól vagyunk.

2010. augusztus 12.

 
 
 
Címkék:  

hír

X
EZT MÁR OLVASTAD?