Férfi meddőség: ha a párod is érintett, fogadjátok meg a szülésznő tanácsát!
A meddőség nem csak a nőket, a férfiakat is érinti, ráadásul egyre nagyobb arányban. Napjainkra az esetek 40%-ban a férfi, 40%-ban a női oldalon van a gond, a fennmaradó 20%-ban pedig mindkét fél esetén problémák merülnek fel a termékenységben.
Azonban érdemes tisztázni, hogy a férfiakat érintő meddőség is “csak” egy állapot, a legtöbb esetben orvosolható. A témában Ratkó Tünde termékenységi szakember, szülésznő, a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere van a segítségünkre.
Mikor beszélünk meddőségről?
A “teremtés koronája”, vagyis a férfi mindig erős, tettre kész, a fájdalmat nem mutatja, gyengeségnek jele sincsen az életében. Bár a hölgyek nem így látják a férfiakat, és nem is ezt keresik bennük, a férfiak hajlamosak ekképpen aposztrofálni saját nemüket, így pedig a problémáikat mélyen eltemetik, semhogy beismernék azokat, pláne akkor, ha a baj éppen a termékenységüket érinti...
Holott a meddőség a férfiak körében sajnos egyre nagyobb arányban van jelen, ráadásul ez a növekvő tendencia az évek alatt még gyorsul is. Mindenképpen tisztázni kell azonban, hogy a meddőség - bár népbetegségként hivatkoznak rá - nem egy betegség, hanem egy tünet, egy állapot.
Meddőségről abban az esetben beszélhetünk, ha egy párnak egy év alatt, rendszeres, védekezés nélküli szexuális élet mellett sem fogan meg a gyermeke.
Meddőség: állapot és nem betegség
A férfiak esetében jelentkező meddőség hátterében az esetek többségében tápanyaghiányos állapotok húzódnak meg. Ez nem csak a spermiumtermelésre nyomja rá a bélyegét, hanem számos más ponton is eltolódásokat eredményez a testben. Ezek a hatások pedig sajnos sok esetben egymást erősítik.
- mondja Ratkó Tünde a Trimeszter Termékenységi Klinika szakembere.
A tápanyagpótlás kiegyensúlyozott táplálkozás és rendszeres mozgás mellett is jelentkezhet - bár alapvetően ez a két tényező az alapja az egészséges életmódnak. Ennek oka, hogy az élelmiszerek beltartalma az elmúlt mintegy 50 évben drasztikusan lecsökkent, sokszor 60-70%-kal is. Az okok közt a vegyszerezés és a klímakatasztrófa is szerepel, de a leginkább a tömegtermelés tehető ezért felelőssé, hiszen egységnyi földterületen két-háromszor annyi élelmiszert termelünk meg. A tápanyaghiányok kiküszöbölésére azonban tökéletes megoldást nyújthatnak a megfelelő férfivitaminok. Ezek esetében kiemelt szempont a szerves kötésben jelen lévő (ezek praktikusan a -citrát és -glükonát kötési típusokat jelentik), lehető legtöbb összetevő (azaz a komplex készítményeket érdemes keresni).
A tápanyagpótlás révén a férfiakat érintő meddőségek egy jelentős hányada megszüntethető, vagy jelentősen mérsékelhető.
Mit lehet tenni meddőség esetén?
A tápanyagpótlás szükséges, de nem elégséges megoldása a meddőség kezelésének! Már a hiányállapotok is létrehoznak olyan eltolódásokat, melyek kezeléséhez szakorvos is szükséges, de a meddőség eredhet betegségekből is. Ezek kezelése pedig minden esetben orvosi szakértelmet kíván.
A meddőségek egy része genetikai eredetű. Ilyenkor sok esetben az orvostudomány sem képes javítani a spermiumtermelésen, azonban a fejlett technológiának köszönhetően egyetlen életképes spermium is elegendő lehet a családalapításhoz - természetesen a megfelelő előkészületekkel és szoros felügyelet mellett.
Babanet, 2025. január 10.