A fogamzásgátló tablettáról

A fogamzásgátlókkal kapcsolatos betegtájékoztatás az egyik legszigorúbbra sikeredett szabályozás. Le kell ugyanis mindent írniuk, ami akár csak potenciálisan, elméletileg előfordulhat. Ezek jórészt a gyártók védelmét szolgálják, hiszen nem betegségek gyógyítására használatos szerekről, hanem az asszony, a házaspár szabad döntésén alapuló kezelésről van szó.

A fogamzásgátló szerek több ponton avatkoznak be a női ciklusba és ennek csak egyik tényezője, hogy általában megszüntetik a petesejt-érést, az ovulációt. A lényeg, hogy a mai gyógyszerek ha netán nem hatékonyak, gyakorlatilag nem is ártanak.

A jelenlegi legkisebb hormontartalmúaknál is elv, hogy a mellékhatások szempontjából (e tekintetben az újaknál a közti vérzés dominál...) a harmadik hónap leteltét követően lehet nyilatkozni - ennyi a hozzászokási időszak.

Az alacsony hormontartalmú gyógyszerek,  hatékony új vegyületek arra képesek, hogy visszaszorítsák a petefészek működését (pl. peteérés), de arra nem, hogy helyettesítsék is az élettani hormonszinteket. Csak a teljesség kedvéért: az. un. háromfázisú készítmények kifejlesztése pontosan azért indult, hogy ezeket a mellékhatásokat minimalizálják.

Persze tudni kell azt is, hogy az újabb és újabb gyógyszerek nem(csak) a marketing miatt vannak: egyszerűen a hölgyek alkati különbségeinek az egyik jobban megfelel, mint a másik... A nőgyógyász felelőssége, hogy "sablon alapján" vagy individuálisan rendel.

Igazából a nemzetközi szakirodalom ma a következők fontosságára hívja fel a figyelmet:

  • (tablettától függetlenül is) minden nemi életet élő nőnél az évenkénti nőgyógyászati vizsgálat az  un. rákszűrő kenettel együtt. Ha méhnyak-fertőzésre utaló jel van, speciális (un. PCR technikával vizsgált) kenetvizsgálat.
  • rendszeres vérnyomásmérés és a magas vérnyomásra utaló tünetek megbeszélése.
  • az un. Leiden mutáció kizárása. Ez egy olyan öröklött kromoszóma-variánst takar, akik hordozóként nagyobb eséllyel betegszenek meg véralvadási, trombotikus betegségben.
  • a ciklus figyelése, mellékhatások értékelése.

Dr. Nagy László

2002.05.15

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?