Hasznos tanácsok a sikeres szoptatáshoz

A baba szoptatása nem megy mindig gond nélkül. Cikkünkben összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, melyek jól jöhetnek ebben az időszakban.


Mikor kell azonnal mellre helyezni a babát?

Az ajánlások szerint az anyatejjel való táplálás nagymértékben hozzájárul a pici egészséges fejlődéséhez. Minden olyan tápanyag megtalálható benne, melyre szüksége van a picinek. A legjobb, ha a baba hat hónapos koráig kizárólag anyatejet kap. Sőt, a szoptatás folytatható a hozzátáplálás idején is.

Honnan lehet tudni, hogy a baba éhes? A picik esetében számos jele lehet az éhségnek, például a cuppogás, a fejforgatás, a nyelvnyújtogatás és az ajkak nyalogatása. Mindemellett az is jel lehet, ha a kezét rágcsálja. A nyűgösség és a sírás pedig a legegyértelműbb jelei az éhségnek a babáknál. Az igény szerinti szoptatás során folyamatosan figyelni kell a baba minden mozdulatát, és az említett jelek esetén azonnal mellre kell helyezni.

Hozzájárul a baba immunrendszerének erősítéséhez

Az anyukák a szülést követően azonnal tudnak szoptatni, hiszen kolosztrum, vagyis előtej ekkor már rendelkezésre áll. A kolosztrumnak nagyon fontos szerepe van, hiszen az összetevőinek köszönhetően hozzájárul a baba immunrendszerének erősítéséhez. Szóval szülést követően érdemes minél hamarabb mellre helyezni a babát, hogy megkapja a tápanyagban gazdag előtejet.

A szoptatáshoz csendes és nyugodt helyet kell keresni, hogy a zaj ne vonja el az anyuka figyelmét a babáról. Ezt követően meg kell találni az ideális szoptatási testhelyzetet, mely időbe fog telni. Míg valakinek az ülő helyzetben való szoptatás válik be, addig másoknak az oldalt fekvő szoptatási pozíció. Szóval egyénenként eltér, hogy melyik a legideálisabb testhelyzet.

Előfordulhat, hogy első próbálkozásra nem sikerül megtalálni a helyes pozíciót

Fontos a helyes mellre helyezés, melyhez a mellbimbót a hüvelykujj és a mutatóujj között tartva a baba szájához kell érinteni. Ezzel az érintéssel elindítható a picinél a kereső reflex. Amikor a gyerkőc nagyra nyitja a száját, akkor a mellbimbót, valamint az azt övező bimbóudvar egy részét bele kell helyezni. 

Ezt követően finoman össze kell nyomni a mellben lévő tejöblöket, hogy az anyatej meginduljon. Ha a szoptatás közben a baba orra hozzáér a mellhez, akkor jó pozícióban van. Természetesen előfordulhat, hogy első próbálkozásra nem sikerül megtalálni a helyes pozíciót, azonban nem szabad csüggedni, újra kell próbálni, idővel sikerülni fog.

A szülést követő héten előfordulhat némi érzékenység a mellbimbónál, ami természetes. Azonban, ha fájdalmas a szoptatás, akkor feltétlenül változtatni kell a technikán. Ha nem sikerül megtalálni az ideális helyzetet, akkor érdemes szoptatási tanácsadó vagy védőnő segítségét kérni a probléma megtalálásához.

Ha a mellbimbó kisebesedik, akkor azonnal el kell kezdeni a kezelését. Ehhez kaphatóak ma már speciális mellbimbókrémek, azonban ezeket mindenképpen le kell törölni a mellről közvetlenül a szoptatás előtt. Továbbá anyatejjel is kezelhető a problémás rész, melyhez csupán be kell kenni vele az adott területet, és hagyni kell megszáradni.

Az anyukáknak természetesen oda kell figyelniük a szoptatás ideje alatt arra, hogy mivel táplálkoznak, hiszen az anyatejjel együtt sok minden átjut a baba szervezetébe. Érdemes kerülni a puffasztó hatású ételeket, például a káposztát. Továbbá a folyadékfogyasztásra is ügyelni kell. Javasolt minél több vizet inni, és kerülni kell a koffeintartalmú italokat és a túlzottan cukros üdítőket.

S. Dóra, 2022. augusztus 27.

 
 
 
X
EZT MÁR OLVASTAD?