Így könnyítheted meg a szülést - 4 tanács a dúlától, amit érdemes megfogadnod!
Hogyan lehet felkészülni a szülésre, mi a legjobb testhelyzet, és miben segíthetnek az illóolajok? A válaszokat szakértő dúlánk, Jansik Cynthia Aisha cikke adja meg!
Az amerikai filmeknek köszönhetően sokan úgy gondolnak a szülésre, hogy elfolyik a magzatvíz, majd a kórházba érkezés után máris hanyatt fekve, jajveszékelve szül a kismama. Nos, ez aligha szokott így történni. A filmes jelenetekből gyakran hiányzik a vajúdás szakasza, pedig a legtöbb esetben ez tart a legtovább és ez az a rész, ami a legtöbb kihívást hordozza magában. Sokan félnek tőle, tartanak attól, hogy bírják majd ki az órákon át tartó fájdalmakat. Érdemes Murakami, japán írómondását szem előtt tartani, miszerint a fájdalom elkerülhetetlen, a szenvedés opcionális. Most jöjjön 4 dolog, amivel könnyíthetsz a vajúdási szakaszban magadon, amik segíthetnek a méhösszehúzódások, vagyis a fájások jobb viselésében.
Felkészülés
Az ismeretlentől való félelem sokaknak okoz szorongást, ha a szülésükre gondolnak. Úgy gondolom, hogy az egyik legjobb, amit tehetünk, ha felkészülünk a szülésre és az ott történtekre. Nemcsak arra gondolok, hogy értsük az anatomiát, hogy miként születik egy baba, hanem, hogy milyen szakaszai vannak a szülésnek, melyikben mi segíthet a legjobban, milyen gyógyszeres és természetes fájdalomcsillapító lehetőségek vannak. Jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy ezeknek milyen előnye és hátránya van, hogy magabiztos döntéseket tudjon hozni mindenki. Sok negatív szülésélménynél élhetünk meg jogsérelmet, de szomorúan tapasztalom, hogy sokan nincsenek tisztában azzal, hogy egyáltalán mi jogsértő egy szülési folyamat során, és azzal sem, hogy miként léphetnek fel ellene. Egy jó szülésfelkészítővel nagy magabiztosságra tehetünk szert, aminek következtében sokkal jobban fogunk megélni bizonyos részeket a szülésünkben.
Mi okozza a szülési fájdalmat?
A méh, rendszeres időközönkénti, ritmusos összehúzódását hívjuk fájásnak. Ilyenkor 30-60 mp-ig megfeszül a kismama hasfala, bekeményedik, ez a feszülés okozza a fájdalmat.
Szabad mozgás, szabad testhelyzet
A vajúdási pozíciók változtatása, és a mindig a legkomfortosabb testhelyzet felvétele sokat tud segíteni a fájdalom csillapításban. Amikor az embernek diszkomfortos valami, netán fájdalma van, akkor ösztönszerűen addig helyezkedik, amíg megtalálja azt a testhelyzetet, amiben a legkönnyebben élhető az adott helyzet. Nincs ez másként a szülésnél sem, ezért kiemelten fontosnak tartom, hogy a kismama mozogjon vajúdás közben, sétáljon, különböző testhelyzeteket próbáljon ki, és váltogassa is azokat. Elképzelhető, hogy adott pillanatban, valami nem esik jól, azonban egy óra múlva már az a legkényelmesebb póz. A baba szempontjából, ameddig csak lehet érdemes függőleges helyzeteket keresni, lehet az sétálás, labdán mozgás vagy éppen a WC-n való fordított ülés. Utóbbinál néhány percenként fel kell állni és sétálni picit, majd újra visszaülni, hiszen hajlamos lehet a gát területe beödémásodni.
A Jolly Joker meleg víz
A meleg víz szinte minden kismamának jól esik, van, aki szívesebben ül kádba és van, aki a zuhanyzást preferálja. Alkalmazhatunk meleg vizes borogatást is, akár derék vagy éppen gáttájékon is. Minden kismamának javaslom, hogy merjen kísérletezni, hogy megtalálja a számára legideálisabb helyzetet. Érdemes lehet kipróbálni például, hogy a meleg vizet és a fitball labdán való ülést, rugózás, csípőmozgást kombináljuk a vízzel, hiszen a legtöbb helyen adott a lehetőség, hogy a labdát bevigyük a zuhany alá.
Masszázs illóolajokkal
Tapasztalatom szerint sokan számolnak be arról, hogy mennyire jól esett nekik, amikor illóolajokkal masszírozták a derekukat-ez egy szuper kapcsolódási pont az apukáknak is. Úgy érdemes masszírozni, hogy lefelé nyíló tölcsért képezzen a segítő az olajos kezével. Ez lehet bármilyen vajúdás segítő olaj, ami neked kedves. A jó minőségű, tiszta olajok illata már önmagában a relaxációban is segíthet, hiszen a muskotályzsálya közismerten a serkető hatású, a női erők felszabadítója. De vihetsz magaddal a szülőszobára szantál vagy levendula olajat is, hiszen ezek feszültségoldó, nyugtató hatással bírnak.
Szeretném, ha minden kismama értené, hogy a szülés az ő élménye, és ha valahol, hát ott nem kell megfelelni senkinek. Bátran kérjetek segítséget és kommunikáljatok a kórházi személyzettel! Bízom benne, hogy mindenki talál megértő füleket és segítő szülésznőket, orvosokat.
Jansik Cynthia Aisha, 2024. július 17.