Terhesnapló 9. - Miben más a kismamák tárháza itt?

Terhességem leghasznosabb tárgyai címmel olvashattatok már arról, hogy Magyarországon milyen tárgyak általánosak egy kismama életében. Most ennek a cikknek alapján leírom, hogy itt kint milyen szokásokat figyeltem meg a különböző fórumok olvasgatása és az ismerőseim által. 

1. Kismama nadrág (és ruhatár)

Nem kifejezettem a kismama nadrágok tűntek fel nekem, bár nyilvánvalóan az is alapfelszerelés. Inkább az elegáns, irodai kismamanadrágokra van óriási kereslet, itt ugyanis pocakosan legalább a 29. hétig dolgoznak a várandós anyukák (komplikációmentes terhesség esetén). Alapvető tehát néhány csinos szövetnadrág, mert az igencsak elterjedt irodai munka ezt követeli meg. Változatos a kismamák ruhatára, mindenképp nagyobb, mint az enyém volt, amikor Kismanót vártuk. Sok oldalt húzott felsőrész, pulcsi, terhes hosszúruha van benne. Viszont szülés után már akár 2-3 nappal elkezdik árulni a ruhákat! Egymás között olcsón adják-veszik a környékbeli bolhapiacokon, helyi internetes fórumokon. Így nem ritka, hogy egy-egy márkás, szép darabhoz 1-2 ezer forintnak megfelelő összegért juthatunk hozzá. Ennek szerintem otthon még nincs ekkora hagyománya, viszont mindenképp megéri a barátnőkkel összeállni, mert ezeket a ruhadarabokat úgysem használja sokáig az ember.

2. Szoptatós párna

Szintén ajánlják már a pocakos időszakban is oldalt alváskor a pocak megtámasztására. Mivel ez egy kényes darab, hiszen vele alszik az ember, később pedig folyik rá a tej, stb., ezért sokan egyszerűen elajándékozzák, így aki amúgy nem venne, annak is van otthon. Kicsit más típus, de itt találkoztam először az ék alakú párnával (wedge pillow), ami szintén sokrétűen használható. Hát mögé téve kényelmesebb az ülés, alvás közben pocak alatt tart, kényelmesen fel lehet vele párnázni a lábakat, később pedig a baba alhat rajta, ha véletlenül refluxos lenne. Mellesleg normál párnaként is használható.

3. Savlekötő tabletta

Én nem vettem rá magam még a savlekötésre (gyomorégés = heartburn). A koffein, csokoládé, savas dolgok (savanyú almától a szénsavas üdítőkig) kerülésével most is idáig elfogadható szinten tudtam tartani a gyomorsavat, így nem tudom, itt milyen szokások vannak. Mindenesetre a gyártók ugyanúgy feltüntetik a készítményeken, hogy terhesek alkalmazhatják-e. Több típus van természetesen, amit igen.

4. Biztonsági övterelő

Bár otthon rengeteg helyről hallottam a fontosságát, itt annyira nem sulykolják. Láttam már bolhapiacon, de nem számottevő rá a kereslet. Érdekes, hogy a terhescsomagomban kapott reklámfüzetben az autózással foglalkozó rész egyszerűen annyit javasol, hogy a kismama a pocakja alatt vezesse el az övet. Öv terelő reklám vagy ajánlás nem kapcsolódik hozzá. Nem tudom, kinek milyen ütemben nő a pocakja, de nekem most nem maradna meg a pocakom alatt a biztonsági öv, mert még annyira nem nagy, viszont már nyomja, így csak öv terelővel kényelmes utazni. A magzat biztonsága érdekében is fontosnak tartom.

5. Kismama top/melltartó

A különböző csoportfoglalkozásokon, amikre járunk Kismanóval, sok anyuka szoptat nyilvánosan (nyilván a zárt csoport négy fala között, de akár apukák jelenlétében is). Az a tapasztalatom, hogy szinte mindenki kismama melltartót visel, és nagyon jól kialakított felsőrészeket viselnek. A szoptatásból csak annyi látszik, hogy oda van bújva teljesen a csecsemő. Gondolom, már a terhesség alatt beszerzik ezeket a darabokat itt is, és viselik ezeket a kényelmesebb fehérneműket.

+ 6. Magzati szívhang hallgató

Viszonylag elterjedt, hogy magzati szívhang hallgatóval is kiegészül a várandós csomag. Ezek az eszközök elég drágák, de ugye itt a terhesgondozás során nincs boríték, így valójában nem akkora kiadás (1-2 terhesgondozási alkalom ára, típustól függően). Ráadásul használtan is beszerezhető, mivel terhesség után sokan eladják.

Mi is vettünk egyet. Bár a leírása mindegyiknek a 12-14. héttől javasolja a használatot, a vásárlói vélemények azt mutatták, hogy sokan már a 8-9. héten megtalálták a magzat szívhangját. Ebben reménykedve álltunk neki mi is a baba keresésének. Kevesebb sikerrel. Hallottunk mindenféle huss-huss, meg egyéb titokzatos hangokat, de a ló pata dobogásához hasonló hangot még nem. Elvileg ez lenne a baba szívhangja. Sok mindentől függ, hogy hallható-e, főleg a baba helyzetétől és a méhlepény helyétől. Meg persze attól, mennyi időt tölt a kereséssel a kismama. Azt hiszem, én nem vagyok elég türelmes, mert a "minden egyes pontban 5 percig mozgassuk a szondát" ajánlásnak nem tettem eleget egyik próbálkozásom alkalmával sem. Azt hittem, hogy most, a 10. héten azért fogjuk már hallani Kistesót. Időközben megkaptam az ultrahangra az időpontomat. A 14. hétre! Szóval még egy hónap, mire biztosan tudok bármit is a kisbabámról! Irtó sok idő, főleg azok után, hogy Kismanóval az első 14 hétben már 4 ultrahangom volt... Idegőrlő ez a várakozás, nem hiába próbálják itt a kismamák legalább a szívhangot hallani. Azért az elkövetkező egy hónapon belül remélem, hogy mi is halljuk majd!

++ szülés idejére: TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, vagyis bőrön keresztül ható elektromos idegstimuláló)

Korábban erről a készülékről még nem hallottam. Nem tudom, mennyire szokásos itt a használata, de egyik ismerős kismama háromból két szülésénél használta, és nagyon meg volt vele elégedve. A harmadik babánál csak azért nem használta, mert olyan gyorsan kibújt, hogy ott nem volt ideje elővenni. Én személy szerint a fájdalomcsillapítás nélküli szülés híve vagyok, ahogyan Kismanónál is volt. Azért majd rákérdezek a szülésznőnél, amikor a szülés témáját boncolgatjuk.

Rövid leírás az eszköz működéséről:

Az elektródákat a fájdalmas területre vagy közelébe kell helyezni. A műszer a bőrön keresztül az idegrendszert stimulálja enyhe pulzusok leadásával. A pulzusok (melyeket a felhasználó maga irányít) az agyban elnyomják a fájdalom érzetét, másrészt segítik a szervezet saját természetes fájdalomcsillapító hormonjainak, az endorfinnak és az enkefalinnak a termelődését.

Személyes kedvenc használati tárgyam egyébként valami olyasmi, amit eddig sehol nem hallottam a kismama kelléktárba sorolni (pedig nyilván nem én találtam fel a spanyolviaszt). Főleg a terhesség végén sokat használtam egy könnyű, alumínium vázas bárszéket a konyhában, amit a konyhapult és a főzőlap között mozgatva egyszerűbb volt a főzés. 

Tina blogja, 2015. október 22.

 
 
 
Címkék:  

terhesnapló

kismama

X
EZT MÁR OLVASTAD?