Down Alapítvány lakootthon project


Down Alapítvány


A SAROKHÁZ LAKÓOTTHONBAN

fiatal értelmi fogyatékos emberek élnek. Olyanok, akik felnõtté válva önállóságra vágynak, arra, hogy úgy élhessenek, mint mindenki más.



A SAROKHÁZban élõ 12 fiatal jó barátként járt együtt óvodába, iskolába, majd késõbb pályaorientációs képzésben vettek részt, jelenleg szakmát tanulnak, ki szõni, ki fazekasságot, ki pedig mézeskalács-készítést ill. a pékmesterséget. Többen szabadidejüket is együtt töltik el; zenélnek, sportolnak, együtt kirándulnak és nyaralnak, s készülnek a nagybetûs életre.

Az az értelmi fogyatékos fiatal, aki gyermekként családban nõtt fel, Budapest valamelyik lakásában élt, az felnõtt korában, szülei halála után sem szeretne egy világvégén eldugott intézetben, barátoktól, rokonoktól távol élni. A lakóotthon megteremtése és benne az önálló élet kialakítása az értelmi fogyatékos ember számára lehetõvé teszi, hogy itt közöttünk éljen, mint bárki más dolgozhasson, szórakozhasson és elfogadható emberi életet élhessen.

 A DOWN ALAPÍTVÁNY holland és svéd mintára hozta létre Sarokház kiscsoportos lakóotthonát. Az önálló életet akkor kezdjük kialakítani, amikor a fiatalnál már jelentkezik az önállósulás, a szülõtõl való elszakadás vágya, de a szülõ még ereje teljében képes mellé állni, mind anyagilag, mind lelkileg segíteni ebben.  

A ház megvétele és a teljes program megvalósítása igen sok szakember, szülõ valamint alapítvány és szponzor összefogásával vált lehetõvé. Támogatta a Kézenfogva Alapítvány, a Népjóléti Minisztérium, a Fõvárosi Önkormányzat, a Soros Alapítvány, a Bankaritas, az AXA Colonia Biztosító, az Átmeneti Otthon Egyesület

A SAROKHÁZ fenntartása a lakók saját jövedelmén kívül állami, normatív jellegû támogatásból, szponzori és pályázati támogatásból történik.

 

AZ ÉLET A SAROKHÁZBAN olyan mint egy nagy családban. A beköltözõk magukkal hozzák bútoraikat, személyes holmijukat. Mindenkinek van saját, vagy mással megosztott hálószobája, mely csak az övé. A közösségi helyiségek, a nagy konyha, a nappali, az ebédlõ és a kert az együttlét, az ünnepek színtere. A házhoz mûhely is tartozik, ahol kreatív foglalkozások és szükség esetén munka is folyhat. A lakók reggel munkába, vagy napközi otthonba mennek. Délután bevásárolnak, vacsorát fõznek, takarítanak, TV-t néznek, vendégeket hívnak. Szabad idejükben sportolnak, kirándulnak, rokonaikhoz, testvéreikhez mennek látogatóba. Segítõik segítségével gazdálkodnak. Együtt készülnek az ünnepekre és élvezik a pihenést.

  A lakóotthon intézõje a ház és a benne folyó élet karmestere, a lakók, a szülõk, a szakemberek, a segítõk összehangolója. A segítõk feladata a lakók tanítása, nevelése, önálló életvitelük támogatása. Az elvek kialakítása és a gyakorlatba átültetése a projektfelelõs dolga. A szülõk, a lakók és a szakemberek rendszeres munkaértekezleteken beszélik meg a ház gondjait, az eredményeket és a teendõket. A lakók aktív közremûködését, saját óhajaik és érdekeik kinyilvánítását nagy körültekintéssel bátorítják és segítik a szakemberek.

  A beköltözõ fiatalok nagy lelkesedéssel készülnek az önálló életre, tervezik jövõjüket. Szüleikkel, barátaikkal és oktatóikkal megbeszélik a lakás berendezésének részleteit, a napirendet és a rendszabályokat.

  A ház folyamatos kiépítéséhez és fenntartásához minden barátunk segítségét kérjük. A pénzen kívül is nagyon sok dologra van még szükségünk: bútorokra, edényekre, berendezési tárgyakra, konyhafelszerelésre, ágynemûre, háztartási gépekre, és mindenre, ami egy majdnem üres családi házban kellhet.

  A lakók azt tervezik, hogy a beköltözést úgy ünnepelik, hogy egy napra kinyitják házuk ajtaját, hogy bárki csöngetés nélkül is vendégségbe jöhessen és megismerkedhessen az új lakókkal és segítõikkel.

 A házavatóra minden szomszédot és érdeklõdõt szívesen várunk: Bakos Zsuzsa, Janzsó Cili, Jeszenszky Dodó, Juhary Péter, Juhász Tomi, Kozma Zoli, Pikler Vera, Mészáros Pisti, Novák Ancsa, Popán Tomi, Wágner Vili


SAROKHÁZ LAKÓOTTHON
1152 Petõfi utca 24.
Tel.: 306 3489