Kérdések-válaszok
2005 január 26-ra vagyok kiirva. 2004 február 09-tõl dolgozom egy vállalkozónál. Elötte vállalkozó voltam. Akkor én a minimálbér után fizettem a táppénzt. A munkáltatómnál brutto 200000 kerestem. Augusztus 18-tól táppénzen vagyok, amit a minimálbér után kapok. Kérdésem: mi alapján számítják nekem a gyedet és a gyermekágyi segélyt?
Válasz
Tisztelt Levélíró!
Gyermekének születése után igénybe vehetõ TGYÁS, GYED összegének kiszámítási alapjáról érdeklõdik.
Az ellátások összegének alapját az 1997. évi LXXXIII. tv. alapján az alábbiak szerint állapítják meg.
A TGYÁS és GYED vonatkozásában a megállapító szerv elsõsorban azt nézi meg, hogy a jogosultság kezdõ napját közvetlenül megelõzõ naptári évben a biztosított rendelkezett-e legalább 180 naptári nap egészségbiztosítási járulék alapját képezõ jövedelemmel.
Ha igen, akkor a TGYÁS, illetve a GYED összegét a jogosultság kezdõ napját közvetlenül megelõzõ naptári évben elért, egészségbiztosítási járulék alapját képezõ jövedelem naptári napi átlaga alapján állapítják meg. Mindkét ellátás a naptári napi átlagkereset 70 %-a.
(A TGYÁS számításánál a szülést megelõzõ naptári év napi átlagát, a GYED számításánál a GYED igénylését megelõzõ jövedelmet veszik figyelembe.)
Levelébõl úgy tûnik, hogy Önnek az irányadó (fent részletezett) idõszakban meg lesz a 180 naptári napi jövedelme, ezért TGYÁS, illetve a GYED összegét 2004. 01.01-tõl 2004. 08. 17-ig elért egészségbiztosítási járulék alapját képezõ jövedelem naptári napi átlaga alapján állapítják meg. A táppénzt nem lehet figyelembe venni.
Tájékoztatom továbbá, hogy mindkét ellátás adóköteles, a GYED idõtartama azonban szolgálati idõnek minõsül, és ezért összegébõl 8,5 % nyugdíjjárulékot is kell vonni.
Válasz
Tisztelt Levélíró! Gyermekének születése után igénybe vehetõ TGYÁS, GYED összegének kiszámítási alapjáról érdeklõdik. Az ellátások összegének alapját az 1997. évi LXXXIII. tv. alapján az alábbiak szerint állapítják meg. A TGYÁS és GYED vonatkozásában a megállapító szerv elsõsorban azt nézi meg, hogy a jogosultság kezdõ napját közvetlenül megelõzõ naptári évben a biztosított rendelkezett-e legalább 180 naptári nap egészségbiztosítási járulék alapját képezõ jövedelemmel. Ha igen, akkor a TGYÁS, illetve a GYED összegét a jogosultság kezdõ napját közvetlenül megelõzõ naptári évben elért, egészségbiztosítási járulék alapját képezõ jövedelem naptári napi átlaga alapján állapítják meg. Mindkét ellátás a naptári napi átlagkereset 70 %-a. (A TGYÁS számításánál a szülést megelõzõ naptári év napi átlagát, a GYED számításánál a GYED igénylését megelõzõ jövedelmet veszik figyelembe.) Levelébõl úgy tûnik, hogy Önnek az irányadó (fent részletezett) idõszakban meg lesz a 180 naptári napi jövedelme, ezért TGYÁS, illetve a GYED összegét 2004. 01.01-tõl 2004. 08. 17-ig elért egészségbiztosítási járulék alapját képezõ jövedelem naptári napi átlaga alapján állapítják meg. A táppénzt nem lehet figyelembe venni. Tájékoztatom továbbá, hogy mindkét ellátás adóköteles, a GYED idõtartama azonban szolgálati idõnek minõsül, és ezért összegébõl 8,5 % nyugdíjjárulékot is kell vonni.