Rendelő

ADHD

Asperger-szindróma

B-vitamin

Brulamycin

CMV vírus

Crohn-betegség

Enterococcus

Fenistil

Gripe Water

Hirschsprung-kór

Kouriles emulzió

Leiden-mutáció

Maalox

Maltofer

Neo-panpur

Recklinghausen-kór

Smecta por

Staphylococcus

Streptococcus

Streptococcus pyogenes

Tamarin

Tobrex

UV szűrés

Vermox

abortusz

adottság

Összes címke »

Kérdések-válaszok

Menjünk orvoshoz?

Kislányom 13 éves . 2013 február elején megjött a menszesze és még 3 honapott volt azóta nem volt beteg, nemi szerve körül patanásos ,de ezt gondolom a kis sulyfelesleg miatt . mit tegyek?

Válasz

Kedves Hölgyem!
A menszesz beindulásakor lehet rendszertelenség, ez nem számít kórosnak, emiatt ne tegye ki gyermekét fölösleges nőgyógyászati vizsgálatnak. Ha a pattanások viszketnek, vagy fájnak, ajánlatos bőrgyógyászhoz elvinni kislányát. Szép napot!

Bővebb felvilágosításért keresse fel orvosunkat, illetve szakrendelésünket.

Szép napot: Dr. Rucz Árpád

Köhögés és rekedtség

Tisztelt Doktor ur / Doktor no!Kislanyom 12 hetes jelenleg. Angliaban szuletett, 39.hetre 2860 grammal, legiutjait nem szivtak le a szuleteset kovetoen. 4 hetes kora - azaz 8 hete mar - biztosan (de lehet h regebb ota, csak nem tudatositottam magamban) egyet-kettot furan kohog. Oblos, ugato kohoges. Nem olyan mely fokaszeru, mint a kruppos (nagylanyom 3 eves es 2 evesen kruppos kohogessel voltunk korhazban).

Altalaban napjaban 1-2x kohog igy, maximum 10 alkalommal. Egymas utan mindig ketto ilyen hangu hangosabb kohogese van, kohhentesnek mondanam, nem folyamatos kohoges. Normal hangon is tud kohogni, nem minden kohogese ilyen, csak a hangosabbak, eroltetettebbek. (Ha pl nyalat felrenyeli - elegge nyalzik ugyanis.)Orrabol valadek nem urul, szivni sem tudok. Kohogese szaraz, nem produktiv.

Láza nincs, etvagya es gyarapododasa kielegito, anyatejes. Kb. ket hettel ezelottig minden egyes szoptatas soran felrenyelt, de ezt at erosen erkezo tejnek tudtam be. Azota ez mar megszunni latszik.Neha, ha ugy kezdi a sirasat, hogy hangosan vakkantgat, akkor onnan is kihallhato ez a hang. Ha nagyon sir ( furdetesnel elofordul), akkor hallhatoan bereked, es mintha picit horogne, majd ez gyorsan es spontan rendezodik. Neha egyes hangjait azonban ritkan ugyan, de rekedtnek hallom. Szokta ezeket a fura babahangokat adni: pruszkol mint egy lovacska, neha kicsit rofogo hangot ad, amikor szuszog. Amugy legzesi nehezitettseget nem tapasztalok nala, szepen veszi a levegot.

A kohoges utan / alatt sem latni hogy szenvedne vagy nehezere esne a legvetel.Orvos par napja latta, haziorvos, es azt mondta, tiszta a tudeje, ezert nem foglalkozott a dologgal, azt mondta normalis, mert a kiscsecsemoknek szukebbek a legutjai, nyilvan nem teljesen egyforma ket csecsemonek, az en kislanyomnak valoszinuleg szukebb, mint az atlag, ezert a hang. Szerinte kinovi. Parasitast javasolt (a lakasban a paratartalom atlag 45%, tehat valoban alacsony).

Van Salvus vizunk es azt szoktam vele kuraszeruen lelegeztetni.Osszeolvastam aggodalmamban mindent a neten es attol felek, hogy valamilyen veleszuletett rendellenesseg okozza, gegeporc gyengeseg vagy hasonlo. Nem a kohoges tenye, hanem a hangja az, ami zavar! Az hogy ennek a par kohhrntesnek, csunya ugato hangja van. Tudom, hogy hallani kellene mindezt, igy nem tavduagnozist kerek, csak elviekben kerdezek. Kerdesem az lenne, hogy kiscsecsemo eseten lehet " normalis" az ilyen jellegu kohoges (pl. anatomiailag mas a gege es amiatt van?) vagy feltetlen valamilyen rendellenesseg keresendo? Ha rendellenesseg, akkor mirol lehet szo es kinoheto-e? Elnezest Kerek a sok reszletert, nem tudtam, hogy minek lehet jelentosege. Valaszat elore is nagyon koszonom. Udvozlettel, Anna

Válasz

Kedves Anna,

köszönjük, hogy megtisztelt minket részletes levelével. Az adatbázisunkban már van hasonló felvetés, ajánljuk szíves figyelmébe, különös tekintettel annak utolsó sorára. Ha még mindig marad kétsége, szívesen állunk a rendelkezésére.

A rekedtségről

K-vitamin?

A kérdésem az lenne ,hogy 1 hónapos kisfiam napi 6-szor eszik ebből 4*szopizik 2*pótlást kap tápszerből. Most lenne aktuális a K-vitamin beadása de most tanácstalan vagyok hogy be veheti vagy nem. Válaszát előre is köszönöm!

Válasz

Kedves Renáta!

A kizárólag anyatejjel táplált babák bélrendszerében még nem telepszenek meg azok a „jó baktériumok”, amelyek a K-vitamin termelését segítik. Erre a vitaminra a máj sejtjeinek van szüksége ahhoz, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű speciális anyagot tudjanak előállítani, amely a véralvadáshoz szükséges. A K vitamint azért kell kívülről pótolni, hogy ne legyen hiány ebből a véralvadási faktorból, ne alakulhasson ki súlyos vérzés.

Az anyatejet kiegészítő táplálás bevezetésétől kezdve fokozatosan beköltöznek és elszaporodnak a baba belében azok a baktériumok, amelyek már külső pótlás nélkül is elegendő K-vitamint állítanak elő. Ráadásul a tápszerek maguk is tartalmazhatnak bizonyos mennyiségű K-vitamint.

Mindezekkel együtt szerintem a kisfia most még kapjon K-vitamint, de a rendszeres és valószínűleg növekvő mennyiségű tápszeres táplálás mellett már nem lesz szükség a pótlására.

Üdvözlettel,

Fitymaszűkület és bőrpír

Pár napja 28 hónapos kisfiam fütyijének hegye bepirosodott, és nem lehet a bőrt hátrahúzni rajta. Elvittük egy urológushoz, aki azt mondta, hogy Betadine oldattal locsolgassuk, és pár nap alatt elmúlik a pirosság. Én viszont úgy vettem észre, hogy nem javul a dolog, sőt időnként még pirosabb neki. Szeretném megkérdezni, hogy milyen krémmel lehetne kenegetni neki pl: Canesten, vagy a kamillás lemosás is elegendő lehet?
Továbbá az urológus azt is mondta, hogy a fiamnak veleszületett fitymaszűkülete van, és 3 éves kora után javasolt a műtét. Szeretném megkérdezni, hogy a fitymaszűkületet mindenképp műteni kell, vagy krémmel is kezelhető lehet a dolog?
Válaszait előre is köszönöm!
 

Válasz

Kedves Levélíró!

A nem hátrahúzható előbőr lehet sejtes letapadás vagy valódi szűkület következménye. A szakemberek mostanában azt szokták tanácsolni, hogy a sejtes letapadást (adhaesio cellularis az orvosi neve) csak nagyon türelmesen, óvatos „húzogatással” szabad, akár évek alatt megoldani – korábban ennél jóval határozottabb, gyorsabb megoldást javasoltak, azonban a vizsgálatok azt mutatják, hogy nem indokolt a sietség ezekben az esetekben. Valódi szűkület esetén a türelmes kivárás nem hoz eredményt, ilyenkor a gyereksebész tud segíteni abban, hogy a fityma hátrahúzható legyen a makkról.

Fizikális vizsgálat alapján a gyermeksebész tudja megítélni, hogy pontosan mi az oka annak, hogy a bőrt nem lehet visszahúzni, mint ahogy azt is ő tudja megmondani, hogy milyen kezelést igényel.

Közben azonban fontos, hogy a területet mindig tartsák tisztán. Akár most, míg pelenkás a kicsi, akár később, amikor már bilibe vagy WC-be pisil, figyeljenek rá, hogy ne maradjon szennyeződés a fitymán – azonban nem kell, nem szabad szárító-irritáló hatású tisztítószert használni ehhez. Amennyiben fennáll még a pirosság, a popsitörlő kendő helyett érdemes tiszta, langyos vízzel lemosni. Arra is nagyon oda kell figyelni, hogy fürdetés után mindig alaposan töröljék szárazra.

Üdvözlettel,

dr.

Visszaöklendezi az ételt

14 hónapos a kislányom! Mindig is macerás volt az etetése! Nem igazán eszi meg a darabosabb ételeket, még mindig pépesítem a kajáit! A boltit megeszi, meg a kiflit is elnyámmogja mostmár! A picivel nagyobb falatkát kap be( pl a kisujjamon a köröm, vagy még akkorát sem), öklendezni kezd és olyankor vissza is jön egy kevés kaja! Abszolút nem hajlandó rágni! Most jön 7dig foga! Normális ez ebben a korban? Nem kellene már rendesen ennie a vajaskenyeret meg hasonló ételeket! A visszaöklendezés ijeszt meg nagyon! A kislányom 77cm és
8650gramm!
Tisztelettel:
Némethné Hajni

Válasz

Kedves Hajni!

A szopizás vagy cumizás után a szilárd táplálkozás megtanulása nagyon komoly feladat egy kicsinek, és rengeteg türelmet igényel a szülőtől is. A fogak kibújása csak egy a rengeteg feltétel közül, aminek ahhoz kell teljesülnie, hogy a kicsi szilárd ételt biztonsággal tudjon enni. A nyelvének, rágóizmainak, garatjának meg kell tanulnia a falatot hatékonyan mozgatni ide-oda a szájüregében ahhoz, hogy megfelelően fel tudja aprítani és végül le is tudja nyelni. Emellett a kanál használata vagy az ennivaló kézzel megfogása, szájhoz ügyeskedése is nagyon komoly mozgási koordinációt – és épp emiatt rengeteg gyakorlást igényel. A szilárd ételek sokszor új ízeket, állagokat is jelentenek. A „táplálkozási mozgás” mellett a kicsiknek mást is gyakorolni kell: hogy mit éreznek akkor, amikor éhesek, milyen magatartássorral tudnak jóllakni és honnan tudják, hogy már jóllaktak. Ebben a folyamatban nem szabad „okosabbnak” lenni náluk: nem a szülő tudja megítélni, hogy mikor melyik ételből mennyire van szüksége a gyereknek, hanem ő maga kell, hogy megérezze, megtanulja az egyes „éhségfokokat” és ételadagokat.

Arról nem is beszélve, hogy ebben a nagyon intenzív fejlődési szakaszban a gyerekeknek rengeteg más feladata is van az evésen kívül. Fantasztikus mértékben ügyesedik mindenféle mozgásuk, járni tanulnak, egyre ügyesebben fognak meg tárgyakat. Figyelik és utánozzák a körülöttük levő világot, hangsorokat próbálgatnak, stb. Vannak időszakok, amikor ez, máskor az a tevékenység, gyakorlás kerül előtérbe – olyankor a többi szükségszerűen háttérbe szorul.

Nagyon fontos tehát, hogy ne szabjunk szigorú határokat ebben az időszakban, hogy ebben vagy abban a korban ezt vagy azt meg kell tudni csinálni a kicsinek – így nem kell elvárni tőle azt sem, hogy épp annyi vajaskenyeret tudjon megenni, amennyit más gyerek hét foggal. 

Leveléből úgy értem, hogy például a kiflit például ügyesen „elnyammogja”, gondolom a babakekszet, esetleg banánt, főtt almát is. Próbálja meg fokozatosan, lassan, egyre kevésbé „selymesre” pürésíteni az ételeket – és közben figyelni, hogy más téren (is) hogyan ügyesedik napról-napra a kislánya. Egészen biztos vagyok benne, hogy a védőnő, kislányát ismerve-látva jó tanácsokkal és megnyugtatással is segíteni tud majd.

Üdvözlettel,

Ne szoptassam ennyit??

Nekem a kisbabám súlyával kapcsolatban lenne kérdésem.
Két kisfiam van, a nagyobbik 1,5 éves, a kicsi 3,5 hónapos. Mindkettőjüket szoptatom, a kicsi naponta 5x-6x + éjszaka 1x szopik. Ő 3340g-al és 54cm-rel született. A gondom az, hogy 3 hónaposan-azaz két hete- több, mint 8kg és 64 cm volt. A háziorvos szerint (ő nem gyerekorvos, de akként is praktizál), nagyon nagy súlyú a baba, és ne szoptassam olyan sűrűn, különben később beteg lesz. Nem tudom, hogy milyen betegségekre gondolhatott a dr-nő? Tényleg ne szoptassam ennyit? Úgy tudom, hogy anyatejes babát nem lehet túletetni. Vagy tévedek? Egyébként ő egy jó kedélyű, nyugodt, mosolygós baba. Nem hasfájós. Ügyesen megtartja magát a karján, és már át is fordul hátról hasra. A bátyjával nem volt ilyen, ő nagyjából fél kg-al és 4cm-rel kisebben született és nagyjából havi 1 kg-ot hízott az öccse havi ca. 1,5kg-jával szemben.
Várom válaszát!
Köszönettel: M. Enikő
 

Válasz

Három hónapos korban a 8 kg tényleg „tiszteletre méltó” súly, a nagyobbik kisfiú súlyfejlődési üteme közelebb áll az „átlagos” gyarapodási ütemhez, de még az is kifejezetten tempósnak mondható. Feltételezem, hogy a felnőtt családban van példa erősebb testalkatra.

Vannak betegségek, amelyek a kis súllyal született, majd gyors növekedést mutató babák körében felnőtt korukban gyakoriak, azonban ezt az Ön kisfia esetében nem látom aggasztónak, születési súlya alapján nem hajlamosabb erre. A gyerekkortól folyamatosan túltáplált és túlsúlyos gyerekeket (és felnőtteket) is veszélyeztetik betegségek, például a cukorbetegség, magas vérnyomás – természetesen a későbbiekben oda fog kelleni figyelni rá, hogy a kicsi ne legyen túlsúlyos – de az anyatejes táplálás időszakában ez az aggodalom nem indokolt, inkább a vegyes koszt mellett szokott problémákat okozni. Van egy-két extrém ritka genetikai rendellenesség, amelynek tünete lehet a gyors súlygyarapodás, de ezek esélye igen kicsi, és általában a mozgás- és szellemi fejlődés eltérésével járnak együtt, amelyről azonban a leírása alapján nincs szó.

A kizárólagos anyatejes táplálás mellett tehát nem látok okot aggodalomra, valószínűleg nem is lesz ilyen ütemű folyamatosan ez a súlygyarapodás.

Üdvözlettel,

Gács Zsófia

A reflux és a megfázás

22 hónapos a kisfiam, állítolag refluxa van. Megfázás általában 2-3h ónapig kezelés ellenére se mulik süritö tápszert kapot ami rovid ideig hasznát kezd nyugtalanitani,hogy fulad az orra folyamatosan eldugul,de nem jön semmi ha szivom neki.Mit tudok csinálni hogy megtudjuk mi a konkrét oka.Elöre is köszönöm a válaszát

Válasz

Kedves Levélíró!Ebben az életkorban a kicsik védekező rendszere nagyon fontos fejlődésen megy keresztül, ilyenkor tanulja meg, hogy a környezetünkben folyamatosan jelen levő kórokozókkal (vírusokkal, baktériumokkal) szemben hogyan védje meg a szervezetet. Az orr- és szájüregen keresztül különösen sokféle „támadás” éri a szervezetet, ezért alakul ki nagyon gyakran ezeknek a szerveknek a gyulladása, tehát nátha, torokgyulladás, mandulagyulladás. Az őszi-téli időszak különösen felszaporítja ezeket a fertőzéseket – pláne, ha a kicsi gyermekközösségbe (bölcsőde) jár.Egy kialakult fertőzés, gyulladás rontja a szervezet védekezését, a gyulladt, hurutos nyálkahártyán könnyebben megtapadnak a kórokozó vírusok, baktériumok. Nagyon fontos, ahogy Ön is írja, hogy a váladékkal teli orrot kitisztítsa, a gyulladt-duzzadt nyálkahártyát orrcseppel lelohassza. Azonban ha nincs sok váladék a kicsi orrában, akkor nem érdemes az orrszívóval gyötörni, mert a nyálkahártyát irritálhatja, a sós vizes orrcsepp segíthet elmulasztani az orrdugulást. Amennyiben mód van rá, a betegség alatt próbálja minél inkább otthon tartani a kicsit, távol az újabb fertőzésektől. Fontos a megfelelő folyadékbevitel, ez a betegség miatt a szokásosnál több legyen, a szokásos víz, gyümölcslé mellett gyógyteák (hársfa, csipkebogyó, kamilla) is jól jöhetnek.A reflux is részben felelős lehet a légúti tünetekért, azonban a sűrítő tápszer nagyon jó megoldást szokott hozni erre a problémára.

Nagyon rossz evő baba

A kérdésem a nagyon rossz evő majdnem 12 hónapos kislányommal kapcsolatos. 2700 grammal született, 51 cm, 37. hétre. Rövid előtörténet: 6 hónapos koráig szoptattam ( kezdetben még elfogadta a mellemet, de már az első naptól kezdve hozzá kellett etetnem cumisüvegből ezért nem volt gondja az üveggel sohasem, imádta az anyatejet és volt is bőven ) Úgy 5 hónapos kora körül kezdtük el a hozzátáplálást szép fokozatosan, rendesen megette kanállal az otthon készített almapépet, körte-banán-keksz pépet, stb., barackot is nagyon szerette. Majd jöttek a főzelékek: alma-krumpli pici joghurttal, cukkini joghurttal behabarva, stb. A dobozos tejalapú pépeket is szereti ( szerette). Alapvetően kezdetben jól evett és gyarapodott szépen, de úgy egy hónapja alig eszik és szinte minden etetés egy kínszenvedés. Már szinte az összes bohóckodós trükköt ellőttük, elveinket feladva tévé előtt is próbáltuk etetni, játékot, kanalat is adtunk a kezébe, próbáljuk folymatosan hogy ha nem hagyja hogy etessem akkor egyen ő maga, de akkor meg csak hülyéskedik és szétmázol mindent, nem eszik. Arra gondoltunk, biztos kanálfóbiája van, hagytam hadd egyen a saját kezével, már azt sem tűri ha a szájába teszem én az ételt. Próbálunk sok zöldséget adni neki párolva, megfogható falatkákat, de semmi eredmény. Aztán visszaálltunk a tejpépekre, ebből nagy nehezen napi egy étkezéssel egy kicsi tányérkával megeszik, de nagyjából ennyit eszik egész nap. 2hónappal ezelőttig imádta a kenyeret, kalácsot, ezeket adtam neki reggelire, vacsorára valamilyen vajjal vagy pástétommal, zöldségpürés feltéttel. Most már ez sem kell. Mivel már nincs annyi tejem, ezért 2 hónapja kap tápszert: délelőtt 10 körül mielőtt alszik egyet és a délutáni séta előtt. Este eddig anyatej volt a pép után, de most már azt is kiváltottam tápszerrel sajnos amit eddig szeretett, de most az sem megy, csak ha már kimerül a sírástól az altatás közben, akkor nagynehezen elfogadja és akkor megnyugszik. Most este 7-kor eszik egy kis pépet, aztán játék, közben készülődünk fürdeni, fürdés, mese, kis játék ( mivel elmúlt az a korszak, hogy belealszik a tejbe) vagy megissza eközben a tápot, vagy már csak az ágyban. Vagy nem, és akkor éjszakára is be kell készítenem neki, mert rájön éjszaka, hogy éhes. Úgy érzem, hogy már nincs ráhatásom az eseményekre és csak sodródom az árral, nem tudom mit csináljak,hogy egyen végre. Inni reggelente kap gyümölcsteát cebion cseppel, nap közben gylevet vízzel hígítva, tejet még nem mertem neki adni, bár szerette a tejbegrízt eddig. Már ott tartok, hogy mindegy hogy mit, csak egyen végre rendesen. Nagyon kétségbe vagyok esve, mert most először lett náthás is, plusz a fogzás és ez így együtt teljesen kezelhetetlenné teszi őt. Még azt is próbáltuk, hogy nem teszem etetőszékbe csak az ölemben egyen, de semmi nem segít. Nem akar enni és kicsavarja magát az ölemből. Be van esve az arca, nagyok a szemei és kiáll minden bordája. Szertném tudni mit rontok el, mit csinálhatnék másképp. A doktornő és a védőnő is csak mosolyog, hogy ez egy ilyen időszak, de igazán tanácsot senki nem tudott adni. Közben meg elfogy a baba, aki alapvetően örökmozgó meg jó kedélyű, de kezd egyre hisztisebb és agresszívabb lenni. Nagyon örülnék bármilyen etetési ötletnek. Köszönöm előre is!

Válasz

Kedves Anyuka!Leveléből pontosan értem, mennyire kétségbeesett a kislány miatt. A szoptatás-cumiztatás időszaka után a hozzátáplálás mindig nagyon sok türelmet igényel a szülőktől is: a kicsik ezekben a hosszú hónapokban tanulják meg a vegyes étkezést. Ilyenkor tanulnak meg rágni, szilárd ételt nyelni, kézzel vagy kanállal manipulálni. Új ízeket, állagokat ismernek meg. Ilyenkor alakul ki az éhség-evés-jóllakás közti „logikai” kapcsolat. Ugyanakkor fejlődésük más téren is lenyűgöző ilyenkor: figyelmük, mozgásuk, értelmük is rengeteget változik. Mindezek miatt ebben az időszakban nagyon hullámzó lehet egy kisgyerek étvágya, egyik napról a másikra elutasíthat vagy elfogadhat egy-egy ízt, etetési technikát. Egy légúti hurut, nátha vagy a fogzás még újabb nehezítő tényező lehet.Érdemes lenne hetente ellenőrizni a kicsi súlyát, hogy ne az aggódó szemével lássa úgy, hogy „elfogy” a gyerek – talán megnyugtatná, ha a mérleg nem mutatna súlyesést. Emellett érdemes lenne megpróbálni kicsit nagyobb szüneteket tartani két étkezés között, hogy tényleg legyen ideje megéhezni a kislánynak. Nem könnyű, tudom, de fogadja el, ha épp nem kíván enni, ne próbálja mindenáron megetetni. És legfőképp bízzon meg a gyerekorvosa és a védőnő tapasztalatában, egészen biztosan észrevennék, ha valami nem „stimmelne” a kicsivel!Üdvözlettel,

A széklet megváltozása

4,5 hónapos kislányomat szoptatom, de tápszerrel ki kell egészíteni az adagot, mert nem elég a tejem. A súlya 6,5 kg 140 grammot eszik napi 5 alkalommal, ennek fele anyatej, fele tápszer. Négy hónaposan kezdtem a hozzátáplálást gyümölcsökkel, amire semmi negatív reakciója nem volt. Viszont három napja a széklete mustár sárga és a zöld között változik napjában átlagban kétszer vagy háromszor kakil, de picit nyálkás szaga nincs neki. Mitől lehet ez? A közérzete jó, vidám, nem hasfájós, mondjuk sosem volt az. Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Válasz

Kedves Anyuka! A széklet megváltozása lehet a gyümölcsök hatása is, minden újfajta étel bevezetése alakít a kicsi székletén, a húsevés fogja az egyik legfeltűnőbb változást hozni. Azonban mint majd a következő hónapokban biztos látni fogja, egy nátha, hurutos betegség vagy épp a fogzás is megváltoztathatja a kicsi székletét anélkül, hogy különösen aggódni kellene miatta. Előfordul, hogy valamilyen bélrendszeri vírusfertőzés vagy nem tolerált étel elfogyasztása okozza a széklet minőségének megváltozását, de ennek más tünetei is szoktak lenni. Levele alapján a kislány szépen eszik, jól gyarapszik, kedve-közérzete jó, így legvalószínűbb, hogy a gyümölcsök alakították át a székletét: egyelőre nem gondolom, hogy bármilyen aggodalomra okot adna.Üdvözlettel,

Megtorpant a súlygarapodás

Szia fiam 7 hónapos súlya az elmult 1 honapba nem gyarapodott. nagyon nehezen akkar hizni most 7 hónaposan 5.90 dkg. kérlek adjatok valami tanácsot. habár az apja se hu de dagadt. elöre is köszönöm

Válasz

Kedves Olvasónk,

az adatbázisunkban már léteznek a kérdésedhez  hasonlatos felvetések, ha nem adják meg problémádra a választ, kérjük, kérdezz újra!

Súlygyarapodás 1.

Súlygyarapodás 2 .

Súlygyarapodás 3 . 

Sokat iszik a gyermek

szia,19 hos babám naponta 2 l vizet iszik,mellette rendesen eszik,cukorja is rendben van!normális a 2 liter viz 19 hos korban?köszi

Válasz

Kedves Tímea, adatbázisunkban már szerepelnek hasonló felvetések, kérjük, előbb olvasd el ezeket, és ha még van kérdésed, szívesen válaszolunk rá.
 

Folyadékfogyasztás 1

Foyladékfogyasztás 2

Folyadékfogyasztás 3.

Krupp és rekedtség

Tisztelt Doktornő ! Gyermekem 7 hetes és két napja berekedt, làza orrfojása nincs .Eléggé hasfájós baba és a gyermekorvos szerint refluxos is. A kérdésem az lenne hogy a rekedtsége lehet előjele krupp- nak?

Válasz

Kedves Ágnes,

az adatbázisunkban már van hasonló kérdés, kérjük, először olvasd el, és ha még van kérdés, szívesen válaszolunk!

A rekedtségről

Hozzátáplálás félévesen

Jó napot kívánok!Azt szeretném kérdezni,hogy a kis lányom 6 hónapos.Mikortól adható neki natúr joghurt?Ennyi idős korba miből mennyit egyen? gondolok itt tápszerre,pépre, főzelékre és gyümölcsre.Válaszát előre is köszönöm.

Válasz

Kedves Erika, az adatbázisunkban több cikk is szerepel az ön által felvetett témával kapcsolatban, kérjük, először ezekt olvassa át, s ha marad még kérdése, szívesen válaszolunk rá!

Hozzátáplálás 1

Hozzátáplálás 2.

Hozzátáplálás 3.

Hozzátáplálás 4.

Szoptatás alatti hajfestés, melírozás

Üdvözlöm! Szeretnék hozzáértő véleményt kérni, hogy szoptatás alatt lehet-e a hajat melírozntati?A hajamnak egy részét szőkíti a fodrász és ebben az esetben csak a fejtetőn egy 1-1,5 cm-es sávban érintkezik a fejbőrrel az anyag, másrészt barna festékkel szintén melírozva van, de ott csak minimális esetben a homlok résznél ér a bőrhöz a festék.Fodrászhoz általában 3 havonta megyek, a terhesség alatt két alkalommal volt melírozva a hajam.A választ előre is nagyon köszönöm!

Válasz

Kedves Lara,

noha a terhesség alatti hajfestésről szólnak, a kérdésére mégis választ adnak az adatbázisunkban már szereplő felvetések:

Hajfestés 1.

Csecsemő téli levegőztetése

Üdvözlöm! Egy kérdésem lenne:most ebben a hidegben -10-16 fokban egy 4-8. hetes csecsemőt ki lehet vinni a levegőre? Sok édesanya szerint igen.Válaszát előre is köszönöm:Csontháné

Válasz

Kedves Gertrud,

a kérdés már szerepel adatbázisunkban, ajáljuk figyelmedbe az alábbi linkeket:

Levegőztetés 1.

Levegőztetés 2.

 

Babaúszás ekcémával

Kislányom hat hónapos és nemrég kiderült, hogy ekcémás. Így beírathatom babaúszásra? Köszönöm:

Csilla

Válasz

Kedves Csilla,

Az ekcéma enyhébb eseteiben nyugodtan járhattok babaúszásra, de csakis klórmentes vízbe. Az első pár óra után azért figyeld meg, hogy reagál a bőre és kenjétek be, ha úgy látjátok. Amennyiben súlyosabb ekcémáról van szó, kérjétek ki az orvos véleményét, de ha ő nem ellenzi, vagy javulásnak indul, megpróbálhatjátok a babaúszást egy klórmentes medencében.

Üdvözlettel:

Varga Viviven
vezető oktató, uszodavezető

Megmarad a búvárreflex?

Azt hallottam, hogy a babaúszás miatt a piciknél megmarad a búvárreflex, ha jól tudom a nevét, és ez nem jó a baba fejlődése miatt. Igaz ez?

Válaszát köszönöm előre is:

Takács Éva

Válasz

Kedves Éva,

Nagyon örülök ennek a kérdésnek, mert ez az egyik legfontosabb kérdés ma a babaúszással kapcsolatban. A legtöbb orvos pont ezért támadja a babaúszást.

Mi már egyáltalán nem használjuk ki ezt a reflexet, nem támaszkodunk rá, a tudatos merülés megtanítása a célunk már egészen pici kortól. Csak akkor visszük a gyermeket a víz alá, ha már reagál a szóra és érti, mi történik vele. Ez nagyjából az 5.-10. órán megtörténik, kortól is függ. Így, ők tudatosan tartják vissza a levegőt, nem pedig a reflex segíti őket.

Üdvözlettel:

Varga Viviven
vezető oktató, uszodavezető

A gyerekorvos nem adott igazolást

Szeretném a picikémet babaúszásra vinni, elmentünk a gyerekorvoshoz igazolást kérni hozzá, de ő megtagadta ezt, azzal az indokkal, hogy a babaúszásnak több a kockázata, mint a lehetséges előnye. Megteheti ezt? Mit csinálhatok, ha én mégis szeretném hordani a picit?

Szilágyi Kitti

Válasz

A gyerekorvos nem tagadhat meg tudomásom szerint semmit tőletek, főleg nem igazolást,  de jó hír, hogy az új jogszabály alapján már nem kell orvosi igazolás a babaúszáshoz, csupán az aláírásotok szükséges. A helyszínen aláírtok egy nyilatkozatot, hogy tudomásotok szerint a gyermeketek egészséges és nem szenved semmilyen fertőző betegségben. Sajnos az orvosok többsége még ma is szkeptikus a babaúszás jótékony hatásait illetően, pedig bizton állíthatom nem így van. Természetesen kell a megfelelő helyszín is, de egyértelműen több az előnye, mint a hátránya.

Üdvözlettel:

Varga Viviven
vezető oktató, uszodavezető

Melegből a hidegbe úszás után

Szívesen vinném babaúszásra a babámat, de félek attól, hogy lassan itt az ősz, és ha a párás, meleg uszodából kiviszem a hidegbe, könnyebben megfázik. Számíthatok arra, hogy a babaúszás miatt gyakrabban lesz beteg?

Bóbita

Válasz

Kedves Bóbita,

Kérdésed teljesen jogos, sokan ezért nem kezdik el télen a babaúszást, mert ettől tartanak. Lehet, hogy érdemes lenne csinálnom egy statisztikát, hogy mennyire betegesek a babaúszós kontra nem babaúszós babák, de  tapasztalataim alapján egyáltalán nem betegesebbek. Csak azt mondhatom, hogy már eleve minden közösségbe járásnak meg vannak a maga betegségei és mint ilyen, kivédhetetlen, hogy babád néha elkapjon valamit. A babaúszós babák szervezete hozzászokik a hideg-meleg váltakozásához, így ellenállóbb lesz a megfázásokkal, betegségekkel szemben. Pici babákat is érdemes már baba szaunába bevinni úszás után, így betegesebb időszakban az is jótékony hatású lehet. Megfelelő helyeken a helyiségek úgy vannak kialakítva, hogy a legmelegebb uszodai helyiségből fokozatosan menjünk ki a hidegebb helyiségekbe. A babát megtöröljük, a haját megszárítjuk, ha szükséges és rétegesen felöltöztetve lépünk ki a hidegbe. Így többségében elkerülhetjük a megfázásokat.

Üdvözlettel:

Varga Viviven
vezető oktató, uszodavezető

Segít a babaúszás, ha utál fürdeni?

Négyhónapos babám nagyon utálja a fürdést, minden alkalommal vigasztalhatatlanul bömböl, ezért gondolkodom azon, hogy babaúszásra vinném. Hátha segítene. Vagy lehet, hogy csak rontana a helyzeten? Várom válaszát:

ellibaba

Válasz

Kedves Ellibaba,

Piciknél sokszor előfordul, hogy kezdetben nem szeretik a fürdést. Ez ilyenkor még sok okból eredhet, pl.: rossz élmény a kórházi fürdetésnél, vagy csak nem érzi magát a kádban biztonságban, esetleg csak egyszerűen fázik vagy fáradt már. Természetesen, véleményem szerint érdemes megpróbálni a babaúszást, hiszen a veletek eltöltött vidám, mondókás óra jó kedvre derítheti a babát is. Előfordul, hogy a baba sír első órán, hiszen valóban sok mindenhez kell alkalmazkodnia, de  legtöbbjük második órán már nyugodtan élvezi a vízben való foglalkozást, sőt a többség már első órán is. A helyzeten szerintem semmiképp nem ronthat, egy-két alkalmat érdemes megpróbálni, ha azután is sír a foglalkozásokon, akkor érdemes várni 1-2 hónapot és utána megpróbálni újra. Vannak babák, akik egész egyszerűen nem érettek még az ilyen helyzetekre, de ez tényleg nagyon kevés százalékuk. Az otthoni fürdés pár héten belül megoldódik, ahogy nő, és  egyre jobban fogja élvezni az esti pancsolást.

Üdvözlettel:

Varga Viviven
vezető oktató, uszodavezető

X
EZT MÁR OLVASTAD?