Kérdések-válaszok
29 éves vagyok, terhességem betöltött 19 hetes. 16. héten vett AFP értéke alacsony lett (0,6mom). Orvosom elküldött genetikai ultrahangra, ahol a baba fejében 4mm-es cisztát találtak, és magzatvízből nyert genetikai vizsgálatot javasoltak. Azt mondták ne aggódjak, orvosom mégis javasolja - kockázatok ellenére (vetélés) - a vizsgálatot.
Azt hallottam a ciszták fel is szívódhatnak?! Milyen károsodásra utalhatnak a jelek?
Válasz
Az adott afp érték valóban alatta van a szokásosan elfogadott normál tartománynak és ilyenkor valóban szokásos az amniocentesisnek nevezett vizsgálat, amely lényege: magzatvizet vesznek vékony tűs hason keresztüli módszerrel és ebből magzati sejteket tenyésztenek és vizsgálnak meg kromoszóma eltérést kutatva. A módszer a tized-ezrelékek veszélyességi szintjéig biztonságos - avatott kezekben.
A koponyaűri "ciszta" címen nagy valószínűséggel az oldalkamrák érfonatában ( a plexus chorioideusban) találtak képletet. A plexus ch. ciszta önmagában semmit nem jelent, legfeljebb tartós fennállása indokolhatja a magzatvíz vizsgálat (amniocentézis) elvégzését genetikai vizsgálat céljából. Ez indoka lehet a vizsgálatnak, azonban valóban igaz az, hogy a vizsgálatok zöme szerencsére nem igazol fejlődési rendellenességet. Aki ezt javasolta, az valóban felelősséget érez az Ön magzata iránt. A saját feleségemnek is azt javasolnám, fogadja el, és persze ugyanúgy aggódnék a csak minimális szövődmények miatt, mint Ön. Alapvető, hogy az ambuláns beavatkozás után Önnek ágynyugalomra van szüksége. Legalább 1-2 hétre. Magam addig mindenképp táppénzben tartom a kismamát, amíg a (remélhetőleg) jó eredményt nem közlik vele, ez pár hét.
Dr. Nagy László
Azt hallottam a ciszták fel is szívódhatnak?! Milyen károsodásra utalhatnak a jelek?
Válasz
Az adott afp érték valóban alatta van a szokásosan elfogadott normál tartománynak és ilyenkor valóban szokásos az amniocentesisnek nevezett vizsgálat, amely lényege: magzatvizet vesznek vékony tűs hason keresztüli módszerrel és ebből magzati sejteket tenyésztenek és vizsgálnak meg kromoszóma eltérést kutatva. A módszer a tized-ezrelékek veszélyességi szintjéig biztonságos - avatott kezekben. A koponyaűri "ciszta" címen nagy valószínűséggel az oldalkamrák érfonatában ( a plexus chorioideusban) találtak képletet. A plexus ch. ciszta önmagában semmit nem jelent, legfeljebb tartós fennállása indokolhatja a magzatvíz vizsgálat (amniocentézis) elvégzését genetikai vizsgálat céljából. Ez indoka lehet a vizsgálatnak, azonban valóban igaz az, hogy a vizsgálatok zöme szerencsére nem igazol fejlődési rendellenességet. Aki ezt javasolta, az valóban felelősséget érez az Ön magzata iránt. A saját feleségemnek is azt javasolnám, fogadja el, és persze ugyanúgy aggódnék a csak minimális szövődmények miatt, mint Ön. Alapvető, hogy az ambuláns beavatkozás után Önnek ágynyugalomra van szüksége. Legalább 1-2 hétre. Magam addig mindenképp táppénzben tartom a kismamát, amíg a (remélhetőleg) jó eredményt nem közlik vele, ez pár hét.