Új privát üzeneted érkezett!

Virág!

Ibolynak már egyféle együttmûködési formát javasoltam, reméljük, mûködni fog!

A továbbképzésekrõl: hát... persze, vannak, de:

1. ugyanazok tartják õket, akik a hivatalos képzéseket is tartják, ha van is új infó, az sem a legújabb, egyszerûen a civil szervezetek és a nagy, hierearchikus szervezetek mûködésébõl adódóan.

2. kötelezõek, évi x pontért, amit meg kell szerzniük, tehát utálják, igyekeznek meglógni rõluk, fáradtak, nem is mindig figyelnek oda, stb., mint bárki az iskolában Kép

3. bárhogy is van, nekünk érdekünk, hogy õk is tájékozottabbak legyenek. Nekem ebbe megér munkát, idõt beletenni, mert hiszem, hogy értelme lenne!

4. Nekem van egy csapatnyi védõnõ "tanítványom", akiket már 3 éve képzek (másra, persze), a vezetõjükkel ma beszéltem, õ nyitottnak mutatkozik megismerni a Liga munkáját..... aztán hátha lesznek többen is!

Márti
márti
 
 


Ezeket lehagytam: KépKépKépKépKép

Pussz!!! Kép

Márti
márti
 
 


Virág!

Mi fekve szopizunk, no én azért nem jövök annyit Kép

Márti, Virág!

A képzésekkel kapcsolatosan igazatok van. Ismerek olyan fiatal orvost, aki mivel kevésnek talája a tejet, este csak a lefejtett adja oda és mivel már fogy a készlet, hát bevásárolt. Kép

És nekem - amilyen hülye vagyok - nem volt bátorságom elmagyarázni, mindazt amit az lll honlapján és füzeteiben olvastam, meg azt amit t?letek tudok.


Norci
Norci
 

 
 

Sziasztok!
Alakul a pozitív táblázat, de eddig elég soványka.
Panda, a védõnõd (Bakosné Nagy Piroska) hol dolgozik?
Kanga, mi a neve a doktornõnek, akirõl írtál?
Ha valakinek van még pozitív tapasztalata, szóljon, kiegészítjük a táblázatot.
Sylvike
sylvike
 
 


rBogi,
1.Tényleg ráférne az eü-i felsõoktatásra a tananyagváltoztatás, mert anyám meg én ugyanazt a tankönyvet használtuk az egyetemen
2.Amikor még fõiskolára jártam, ott nekem szoptatáspárti oktatóim voltak pszichológiából, gyermekgyógyászatból, neuro-habilitációból. Másokat mások tanítottak, másképp.
3.Azért mert az orvosok 90 százaléka a legkisebb megfázásra is antibiotikumot ír fel, még nem biztos, hogy ez a szakmailag korrekt.
4. Orvosok, védõnõk (ügyvédek, tanárok, könyvelõk sõt banki alkalmazottak, szakácsok, eladók)kis százaléka veszélyeztet minket azzal, hogy perfekt módon ért a szakmájához, fejlõdõképes, és nyitott. Itt nem errõl a kis százalékról van szó.
5. Felnõtt egy-két teljes nemzedék hibás információkon. Szintén kell egy-két nemzedék, mire ez visszaáll, illetve a fafejeknek vissza kell vonulni. Már elnézést a kifejezésértKép...


Lola,
amikor elsõ gyermekemet vártam, rengeteget olvastam, értékeltem, szelektáltam. Bár rengeteg iskolát elvégeztem, tudtam, ehhez nem értek, tehát utánanéztem. Amikor láttam, hogy a szoptatásról mindenki másképp vélekedik (ez elég gyorsan kiderült), gondoltam, csak van valami olyan információforrás, ami autentikusnak tekinthetõ. Elég gyorsan belebotlottam az LLL-be. Baráti körömben is sok ponton felmerült az LLL, többeknek adtak szoptatási tanácsot. És bár védõnõkrõl, orvosokról hallottam rosszakat, mindenki meg volt gyõzõdve arról, hog az LLL-nek az a tanácsadója a legfantasztikusabb, akivel õ került kapcsolatba. Mellesleg sokat segítene, ha a védõnõk, meg a kórházak a sok-sok szemét helyett LLL kiadványokat osztogatnának. Éppenhogy az a baj, hogy nehezen elérhetõ az információ. Második gyermekem születése elõtt csomó mindent kinyomtattam az LLL honlapjáról, és ezzel a stóc papírral vonultam be a kórházba. Eszméletlen mennyiségben fénymásolták.
Más. Ha valaki elég tökösnek érzi magát ahhoz, hogy gyermeket vállaljon, és felelõsséget vállal egy másik ember életéért, akkor ahhoz is legyen mersze, hogy ennek-annak beszól, vagy legalábbis figyelmen kívül hagyja a károgást. Engem is komplett idiótának néztek, amikor Petrát 1,5--2 órán keresztül szoptattam, meg amikor most a nagy melegben Rebekának nem adtam teát. Ja, amikor Rebussal terhes lettem, elkezdett csökkenni a tejem mennyisége drasztikusan. Petra akkor 5 és fél hónapos volt, csak anyatejes. Egész nap szoptattam, de még így is visított az éhségtõl. Az a gyerek, aki addig köpködött a cumisüvegre, kiéhezve vetette rá magát a HA mocskosul keserû tápszerre. Képzeld, egy picit sem marcangol a lelkiismeretKép!
Ami a gyógyszerszedést illeti, megkerestem volna az LLL-t, mit tanácsoltak, de ugye Te is megoldottad rövidebb kezeléssel. Esetleg picit odázom a a kezelést, és a tejet nem osztogatom hanem frigóba dugdosom, és fejek orrvérzésig… Egészen biztos, hogy a kardomba dõlés, mint alternatíva, nem jutna eszembeKép.
Mindig, mindenhol beléphet középre egy vis major, de én azt gondolom, hogy a baba betegsége, közeli hozzátartozó halála esetén nem azon görcsölnék, megy-e a szoptatás, és prioritási sorrend állna fel. De ez természetes, nem?
Ja, és szerintem nem kell görcsölni a lelkiismeretfurdalástól annak sem, aki bármiért nem szoptatott, bõven elég, ha tanul belõle, és látja mit kellett volna másképp csinálnia.

Panka,
Én nem szeretek fekve szoptatni, és a második babám születésekor vettem szoptató párnát. Valahogy pont a megfelelõ pozícióba hozta a babát etetéskor. Viszont elég drága, és csak az elsõ pár héten használtam, mostmár csak akkor, ha Rebus nyûgös, vagy én vagyok nyûgösKép, vagy fáj a hátam. Persze, bármilyen párnával ki lehet támogatni a babát, de ezzel nem kellett tornáznom, hogy megfelelõ magasságú legyen, meg ne csússzon szét. Lusta vagyok, naKép. Kényelmi eszköz, de én már nagyon sajnálom, hogy Petrusnál még nem vettem.

Üdv
Madárka
madárka (mad&aacut
 


Sylvike!

Bakosné Nagy Piroska szintén Halásztelken doldozik.

Hihetetlen, mennyire felpörgött ez a topic! De titokban remélem, hogy hamarosan nem lesz témánk...

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Sziasztok!

Bogi, most már értem, a WHO-ra, vagyis az Egészségügyi Világszervezetre gondoltál, csak véletlenül a WTO-t, a Gazdasági Világszervezetet írtad.

A WHO igen sok felmérést készített ebben a témában és arra a következtetésre jutottak, hogy a 6 hónapos korig tartó kizárólagos szoptatást javasolják, mert a tapasztalatok szerint ennél korábban nem érett a babák emésztõrendszere a vegyes táplálkozás megkezdésére. Tájékoztatásul: a Magyar Csecsemõ- és Gyermekorvosok Szakmai Kollégiuma is magáévá tette a WHO állásfoglalását és tavaly körlevelet küldtek a gyermekorvosok, védõnõk számára. ENNEK ELLENÉRE javasolják sok helyen a korábbi hozzátáplálást, amit általában SEMMI nem indokol.

Lássuk a példádat.
Ha a kisbaba oxigénhiányos, mint a ti esetetekben, akkor nem a mellretétel az elsõ, hanem a baba állapotának stabilizálása. Ez magától értetõdõ. Amúgy a spinális és az epidurális érzéstelenítés nem akadálya a kisbaba megszoptatásának, a kórházi személyzet dolga, hogy ebben az anyát segítse. Nem lehetetlen, magam is segítettem az István kórházban a mozdulatlanul fekvõ anyának mellretenni a babáját, aki a szopizás után ott is maradt a mamája mellkasán és édesen aludt.

Nem a második napon kellett volna megkapnod a babádat. Nem 3 óránként egy-egy órára. A fennmaradó idõben lehet, hogy teáztatták, megitatták tápszerrel, ki tudja, mitõl aludt pont akkor, amikor nálad volt?

12 órás rooming-in helyett 24 órásra lett volna szükség és ehhez jogod van, ehhez nem kellenek különleges feltételek, csak te, a baba és az ágyad.

A literszám megivott Laktoherb hasfájást csinálhat, lehet, hogy attól sírt a baba, nem feltétlenül az éhségtõl.

Jól tetted, hogy mindig cicire raktad, jó lett volna, ha valaki elmondja, hogy a "csak" kolosztrum éppen az, amire a babádnak akkor szüksége volt és hogy a kolosztrum mennyisége is nõ a gyakori szoptatás hatására.

Gyakori, igény szerinti szoptatás mellett a 40 fokos melegben sincs szüksége a babának teára, vízre, kicsi a valószínûsége a kiszáradásnak, Mindenesetre figyelni kell, a kiszáradásnak vannak tünetei.

A stressz gátolja a tejleadó-reflex beindulását, mert nem tud az ehhez szükséges oxitocyn felszabadulni. Segítségre lett volna szükséged, valakire, aki tudja, hogyan mûködik a szoptatás és lelkileg is erõsít.

A több, mint 10%-os súlyesés azt jelzi, hogy baj van a szoptatással, ilyenkor elsõsorban ezt a problémát kell orvosolni, gyakori mellretétellel, helyes pozicionálással és a szoptatást gátló tényezõk (cumi, plusz folyadék, bimbóvédõ) kiiktatásával. Legvégsõ esetben átmenetileg pótlásra van szükség, nõi tejre vagy tápszerre, pohárból, kanálból, fecskendõbõl vagy egyéb, a szopáskészséget nem befolyásoló eszköz segítségével.

A te példád is azt mutatja, hogy noha nehezen indult be a tejed és a szoptatás kezdeti szakasza nem volt felhõtlen, azért végül mégiscsak sikerül a saját tejeddel táplálnod a kisbabádat és ezt elsõsorban a kitartásodnak köszönheted. De tudod, Bogi, nagyon sokan vannak, akik csak sajnáltatják magukat és egy lépést sem tesznek azért, hogy legyen visszaút.

Egyetértek veled abban, hogy marhaság volt, amikor tudományosan kezdtek foglalkozni a dologgal és lefektették írásba, hogy x óránként kell szoptatni, x ideig, stb., ahelyett, hogy az anyák ösztönére bízták volna a dolgot, mint korábban is. A természeti népeknél, akikkel nagyon szeretek példálózni, jobban, mint Amerikával, nem könyvekbõl szoptatnak, hanem az együtt élõ közösségekben a lányok szoptató anyákat látnak maguk körül, vagyis van elõttük pozitív példa.

Géntechnológia ide vagy oda, NEM TUDJÁK A TÁPSZERT ÉLÕVÉ TENNI, pedig éppen ebben rejlk az anyatej nagy titka, hogy ÉL. Az anyatej ÉLÕ TESTNEDV, amely pl. falósejteket tartalmaz, fehér vérnek is szokták nevezni. De sok egyéb dologban is különböznek, igyekszem majd idõt szakítani és részletesen leírni nektek. A tananyag megváltoztatásában én is reménykedek, talán nem alaptalanul, hiszen nemrég találkoztam fiatal csecsemõsnõvér-tanulókkal és õk bizony már sok olyasmit tudtak, ami helyes.

Panda, köszi.

Csi, igen, saját zsebre megy a dolog. Mi a Ligánál ingyen, önkéntesekként dolgozunk, az LLL egy non-profit szervezet, adományokból tartja fenn magát meg a tagdíjakból és a befolyó pénzt tájékoztató füzetek kiadására fordítjuk. (Ezért durrant el az agyam a Hálapénzes topicot olvasva, ahol Csákány doktor és mások kijelentették, hogy manapság senki sem dolgozik ingyen.)

Ha valaki szeretne belépni hozzánk, szeretettel várjuk, no nem csak a tagsági díj miatt, hanem azért, mert szükség van a segítõkre és ahogy Márti és Virág is felvetette, jó lenne valamilyen szélesebb körû megmozdulást szervezni, hogy a szakemberek is tájékozottabbak legyenek. Mert, hogy szinte mind anyatej és szoptatáspártiak, azt nem kétlem, csak általában nem jó végén fogják meg a dolgot. Ahogy azt az általam említett Marcsi nevû védõnõ szokta mondani, az õ tanulmányainak csak egy kis részét képezte a szoptatás, míg mi a Ligában vagy a laktációs szaktanácsadó képzéseken éppen ezt a témát vesézzük ki.

Márti, ha tudsz már konkrétumot, várom az emailedet!

Idikének igaza van, hogy a tápszerben ún. módosított tehéntej van, mert pl. a hosszú aminosavláncokat kisebbekre tördelik, a könnyebb emészthetõség kedvéért, de hát az attól még fajidegen fehérje marad, a sok-sok negatív tulajdonságával együtt.

Virág, gyönyörû az idézet, tiszta agymosás.

Lola, nagyon sok igazságot találok az írásodban. De úgy gondolom, hogy attól, hogy mi propagáljuk a szoptatást, senkinek nem kívánunk lelkiismeretfurdalást okozni, ha valamiért nem tudta szoptatni a babáját. A lelkiismeretfurdalás jön magától, saját példámból tudom, de soha nem gondoltam arra, hogy ezt az érzést a sikeresen szoptató anyák erõsítenék bennem. Õk inkább az önbizalmamat erõsítették, a korrekt tájékoztatás pedig segítséget nyújtott ahhoz, hogy a második, harmadik gyermekemet tudjam szoptatni. Erre kell tudatosan törekedni, a sebeink nyalogatása nem visz elõre.

Üdv
Iboly
iboly
 
 


Panda,
ámen.

Madárka,
szívembõl szóltál. Kép

Ami Iboly augusztus 10 01h 40-es megdöbbentõ hozzászólását illeti (Visszahívási listák): én személyesen ismerek olyan nõt, aki a gyermekének vett üveges fõzelékben üvegszilánkot talált. A neve Bödõ Aida, és a XVI-dik kerületben lakik.

Felhívtam este Ibolyt, van mód a segítésre, több módon, az egyik, hogy az orvosunk és védõnõnk elõtt mindig õszintén beszélünk arról, hogyan szoptatunk, hogy lássák a mi példánkat, a másik, hogy ... na már nem emlékszem a nevére. Kép Iboly, segíts ki! Valamilyen canceler, ha jól emlékszem. Jó szoptatást!

Virág
Virág (fiore)
 


Iboly!
Köszi a választ, nagyon korrekt volt!
DE azért az LLL sem foglalkozik az 5. 6. nap belövelõ tejjel.Hogy addig mit csináljunk. A füzetben kiegészíthetnétek részletesen.
+ a koraszülöttek helyzetével, ami szintén baromi nehéz.
Gondolom õk is kívülrõl fújják, hogy gyakori mellretétel, stb, de részletesebb tanács biztos elkéne nekik!
Sajna nem csak ideális esetek vannak

Köszi
rbogi
 
 


Sylvike!
VII.kerület.Dr.Szûcs Zsuzsanna.
A védõnénink Lõrinczné , Erzsike. Õ is a +táblázatba való!
Kanga
Kanga-Zsebibabák
 


Kedves Bogi,

en csaszarral szultem, a tejem a nyolcadik(!!!!) napon lovellt be.Az elso naptol kezdve szoptattam,a lanyom joizuen szopizta a "semmit".Persze kapott mas anyuka tejcijebol, nyolc napig azert nem hagytak ehezni szegenyt.A korhazbol mar tapszerrecepttel a kezemben jottem ki.A babam meg ket hetig az intenziven volt, elhuzodo sulyos sargasag miatt.Haromorankent bemehettem egy-egy felorara szoptatni, de csak nappal,ejjel tilos volt.Nem kivanom azt az erzest senkinek.
Nem mondom, hogy konnyu volt,NAGYON NEHEZ VOLT, vert izzadtam, hogy CSAKIS szoptatni tudjam.Nem reszletezem, de SIKERULT.Het honapos koraig szinte kizarolag szopott, aztan 14 honaposan hagyta abba vegleg.
Nem hallgattam senkire, csak a szopis fuzetekre meg magamra, az osztoneimre,na meg a babamra, aki mindezek ellenere ugy szopizott mint a gep.
Azert irtam ezt le, hogy vedd eszre, nagyon sokan kuzdenek azert, hogy szopizzon a babajuk, es a megfelelo infoval ez sikerulhet . Iboly pedig segiteni akar,nem vadolni.

Ne legy ilyen keseru, ez nagyreszt tanulas kerdese.

Udv,

HM
HM
 


Sziasztok Lányok!

Nagggyon jó ez a kis topic. Még a tapasztalatok megírása is segíthet másoknak ameddig megoldást találunk a tájékoztatás egyéb módjára.

Szóval:Mint már írtam a MÁV kórházban miután az intenzív osztályra kerül a baba sárgaság miatt /miért is sárgulnak ott be olyan gyakran?/ 3 óránként mehetsz szoptatni, és éjjel nem. Ha azt akarod, hogy éjjel ne pótlást kapjon, akkor lefejt tejet kell felvinned az intenzívre a nõvérnek. Namármost gyorsan elküldtam apucit fejõgépért, mert fogalmam sem volt kézzel hogy kell, és a szoptatások után fejtem mint az õrült. Estére így lett kb. 15-20 ml tejcsi, ami szinte nem is látszott az üvegben és mégis felcaplattam vele és odaadtam a nõvérnek. Tehát egész nap a kórházban szoptatás-fejés volt a téma még éjjel is, hogy legyen tartalék. Én még életemben olyan fáradt nem voltam, pedig toxémiával szültem-nagyon rosszul voltam -de egyvalamit tudtam, hogy szoptatni akarok!!! Tehát nem mindenkibõl csak úgy dõl a tej, mert a szomszéd ágyon lévõ hasonló cipõben járó lány már akkor 100 miliket fejt. De beindult a dolog és a köv. babánál is mindent meg akarok tenni, hogy sikerüljön. Ellenben a barátnõmmel,- akirõl fentebb írtam - aki most bevallotta, hogy úgy unta a szoptatást, olyan nyûg volt neki, persze kifogásokat keresett, hogy miért is nem megy neki. Nem szégyen ha valaki nem akar szoptatni, de akkor valja be és ne vagdalkozzon azzal aki tud és akar.
És ez itt most senkinek nem szól személyesen, de titkon remélem, hogy pár illetékes olvassaKépKép

Üdv:Pankamama
PM
 


Sziasztok!

Márti!
Mi az Ernõ utcában laktunk. És Ti? Nem tudtam, hogy Karádiné már nem dolgozik. Amúgy szerintem is kedves volt, meg lehet, hogy fejlõdõképes is, de sajnos nekem nem voltak elegendõek az ismereteim. Meg ami volt, az sem volt magabiztos tudás, és könnyen összezavarodtam. Nyilván jót akart, de Áronom mégis az õ védõszárnyai alatt lett tápszeres, mégha csak egy rövid idõre is. És nyilván nem véletlen, hogy olyan alacsony volt a szoptatott babák aránya a körzetben.

Tényleg gond szerintem, hogy keveekhez jut el az LLL információja. Talán ha ki lenne téve a rendelõkben, védõnõknél, vagy a kismamk a kiskönyv mellé kapnának errõl is infót...

Puszi: Pele
Pele
 


Pele!

Mi meg az Üllõin! Teljesen megértelek veled Karádinéval kapcsolatosan, nehogy félreértsd az írásomat! KépKépKépÉn is baromi dühös lennék, ha valaki, ráadásul "segítõ szakember", akinek nagyon kéne értenie a szakmájához "segítségével", hathatós közremûködésével sikerült volna leszoktatnom Ármint a szopiról! Nekem az volt a szerencsém, hogy már a terhességem utolsó harmadától olvastam a babanetet és tudtam, hogy vannak fejlõdési ugrások, sztrájkok, stb, szóval, igazából én azt sem tudom, az én mostani védõnõm mit is tanácsol a kismamáknak a szopihoz, mert én a terhességgel kapcsolatosan is megmondtam a Karádinénak is, Árminnal kapcsolatosan az új(ak)nak is, mert már ez a második, hogy szívesen meghallgatom, amit mondanak, de vannak elképzeléseim a dologról, aszerint fogok cselekedni. SZóval, azt hiszem, ha mondtak is vmit, egyik fülemen be, a másikon még gyorsabban ki! Kép Akkor a Böhm doki volt a ti körzetitek is? Gondolom, igen!

SZóval, én csak arra "döbbentem rá" az írásod alapján, hogy ezek nem eleve ellenszenves, úgyis mindenki látja, hogy kerülni kell õket típusú, lesír róluk a tudatlanság szerû védõnõk (amilyennek, óh, elõítéletek! az eddigiek alapján megjelentek a szemem elõtt), hanem olyanok, akik TÉNYLEG tudásuk legjavát adva rombolnak - na, szerintem ezen kéne, lehetne segíteni, mert ha ismernék a legújabb (?????? Kép) infókat, valószínûleg azokat is tudnák lelkiismeretesen közvetíteni.

Szintén pussz! KépKépKép

Márti
márti
 
 


A második mondat helyesen: megértelek téged és/vagy egyetértek veled!

Márti
márti
 
 


Sziasztok!!!
Olvastalak Benneteket,és úgy gondoltam én is hozzászólok!!
Nekem 1 évesek az ikreim,és hát a szoptatás terén kudarcot
vallottam...9 hétig feküdtem kórházban,aztán császárral szül-
tem,harmadik nap indult a tejem.Gyermekeim nem fogadták el a
mellemet,sárgák voltak,aluszékonyak,így minden szopi után fejtem rendületlenül.Hazamentünk,szülés utáni depresszióm
lett,ami szerencsére gyógyszert nem igényelt.A fejések elle-
nére,és legnagyobb bánatomra tejem csappant,hiába ittam min-
dent!!Ennek ellenére minden csepp tejet odaadtam az ikreknek,
miközben lelkiismeret-furdalás gyötört,hogy én ilyen selej-
tes anya vagyok.5 hetesek voltak,amikor a szoptatási téma a-
lábbhagyott a családban,és végre szoptattam!!!Micsoda szu-
per érzés volt!!!Akkor már csak napi egyszer tudtam Öket
szoptatni,mert hiába próbáltam,nem jött több!!!Végül ezt az
egyszeri szoptatást fenntartottam 3 hónapos korig,amikor
is végleg elapadtam.Azóta is sokat gondolkodtam,hogy hol
rontottam el,mit tudtam volna még jobban csinálni.Nagyon
rossz,hogy kudarcot vallottam,és ha sikerül a harmadik ba-
ba,remélem jobban csinálom,és tovább tudok szoptatni!!!!
Az biztos,hogy sajnos pont azok az anyukák nem olvassák az
ilyen topicokat,akik nem akarnak szoptatni!!!Nem akarok
senkit védeni,sem támadni,de mindenre tud az ember ellen-
példát mondani,gondolom Ti is!!!
Ismerek látásból két anyukát.Az egyik "büszkén" dicsekedett
a játszótéren,hogy Ö kijátsza az orvost,védönöt,és 6 hete-
sen joghurt-keksz keveréket adott a gyerekének.Vagy a má-
sik,aki orvosi utasítás ellenére 3 hónapos kortól tejbe-
grízt adott,hét hónaposan derült ki,hogy lisztérzékeny lett
a gyereke,azóta hordja vizsgálatokra,és süti otthon a ku-
korica-kenyeret!Nos,szerintem ezeket az anyukákat is ugyan-
úgy pellengérre lehetne állítani,hiszen az anyukák egy ré-
sze nem hisz az e.ü. dolgozóknak,de anyuka-társuknak igen!!
Aztán pedig ott van,amit Lola írt!A gyerekekkel való fog-
lalkozás hiánya milyen,érzelmi elhanyagolás milyen sérülé-
seket okoz???Legalább olyan fontos,mint a szoptatás.Ha azt
látom,hogy egy fél éves gyerek túrórudit majszol a boltban,
akkor dicsekedhet az az anyuka,hogy még szopik a gyereke??
Persze,hiszen a szoptatással mindent megtesz!!!
Nem akarok senkit bántani.Nekem elég a saját lelkiismeret-
furdalásom.
Kívánok Mindenkinek nagyon boldog szoptatást!!Még ha az rö-
vid ideig tart is!!!
Üdv:Mona
Névtelen
 


Sziasztok!
Amikor Gergõt vártam akkor már hallottam a Ligáról és a kiskönyv mellé kaptam is füzetecskét.Elérhetõség azonban nem volt rajta és a védõnõ nem tudott segíteni.Azt is megkérdezte , hogy minek akarok a Ligához menni amikor még nem is szültem és nincs problémám.Mondam , hogy szeretnék mindent megtenni , hogy biztosan rendben menjen minden.
Ez a védõnõ mondta , gogy 4óránként szoptassak , mert Gergõ 60dekát hízott egy hét alatt.Más témában normális volt.Két hónapos volt Gergõ amikor elköltöztünk.
Kanga
Kanga-Zsebibabák
 


Sziasztok!
Off: Megcsináltam a táblázatot, de Wordben és ide nem bírom berakni. Megnéztem a formázásban, hogy hogy kell ide szerkeszteni táblázatot, de a példa ellenére is magas nekem. Bocsi, hogy ilyen béna vagyok... Elküldhetném valakinek, aki ért hozzá?
Köszi.
Sylvike
sylvike
 
 


Sylvike!

Meg tudod csinálni! Csak tedd pontosan azt amit irok, ha úgy sem megy akkor küld el valakinek!
Elõször is! Beirod sorrendben a következõket SZÓKÖZ nélkül!
- (foditott per jel, AltGR-Q)
- image (simán beirod)
- { (csúcsos zárójel, AltGr-B)
- beilleszted amit be szeretnél
- } (csúcsos zárójel, AltGr-N)

Ha mindez megvan akkor úgy tudod megnézni helyesen csináltad e, hogy nem irsz azonositot, jelszót és NEM jelölöd be a Névtelen küldeményt, hanem egyszerüen ráklikelsz az Üzenet küldése gombra. A következõ ablakban kijön, hogy valamit meg kell adnod azonositonak. Ott megadod. Ráklikk a Nézet/küldés gombra. Meg fogod látni sikerült e úgy szerkeszteni ahogyan szeretnéd.

puszi
sasha

Kép
sasha
 
 


Sasha

Ez a kep beszurasa. Szerintem Sylvike a tablazatot kerdezte es arra gondolt.
Névtelen
 


Jaj hát perszeKép Kicsit lökött vagyokKép

A táblázat beszurása is ugyanigy történik csak az image helyett table -t kell irniKépKépKépKép

BocsiKép Nem vagyok ma a toppon
sasha

Kép
sasha
 
 


Sylvike,
ha nem megy, küldd el nekem, de ne csatold, hanem másold be a mélbe. Az sem baj, ha csak a szövegrész jön át. Kép

Virág
Virág (fiore)
 


Sylvike, Virág!
Csináltam egy szopitopic nevû freemailt, melynek "szopi" a jelszava. Arra gondoltam, hogy ide kéne másolni a táblát, mert akkor mindenki ráírogathatja a saját "neveit", és onnan néha bemásolhatnánk ide is, de azt az nézi, bõvíti, aki akarja. Szerintetek?
Én is csináltam egy táblát /a negatívat/, de még nem töltöttem ki, majd azt is odaküldöm.
Szasztok-Csi
Névtelen
 


Adjonisten,
Elsõ gyerekorvosunk azért lett otthagyva (nem csak azért, de ez is plusz pont volt), mert a fiam két hónapos kora körül már nagyon ajánlgatta a gyümölcsleveket. Három hónaposan: anyuka, de reszelt almát azért ugye ad neki? És a csúcs: adjon anyuka neki gyümölcvslvet kanállal, hadd szokja a kanalat (!!!!!????) A végén már hazudtam neki, hogy persze, a gyerek kap gyümölcslevet. A neve dr Rapi Edit, Bp VIII. ker. (Trefort u-i rendelõ)
A mostani gyerekorvosunk szopi-párti, nagyon-nagyon meg lettünk dicsérve, amikor a lányom egy kilót hízott-fejlõdött egy hónap alatt (és ezt több hónapig így tette a gyerek Kép), nemhogy azt mondta volna, hogy ritkístam a szopikat. Amikor elmeséltem neki a kanalas szitut, azt mondta: "Miért nem mondta neki, hogy jó, majd adok neki naponta néhány kanál anyatejet, azzal is szokja a kanalat." KépKépKépKép A neve dr Székely Ágnes, szintén VIII. ker.
Zsóka

Zsóka
zsóka
 
 


Ja, amit még akartam: n is a Sote I-ben szültem, és nem nagyon értem, ha kiadják a teát, azt miért kellene megitatni a babával? Én otthagytam érintetlenül minden nap. Sosem szóltak érte. A gyerkõc meg szpott ahányszor akart. Kép

Zsóka
zsóka
 
 


Sziasztok!
Sehogy sem akar rács lenni ezen a táblázaton. Elküldtem a szopitopic-os freemailes címre. virág, neked még külön küldöm mailben.
Sylvike
sylvike
 
 


Bocsi, Virág!!!
Syl
sylvike
 
 


Sziasztok!

Bogi, valóban nem csak ideális esetek vannak, ezért vannak gondok a világban a szoptatással. Az LLL mindennel foglalkozik, ami a szoptatással kapcsolatos, csak még kevés füzet van magyarra fordítva. Az 5-6. napon belövellõ tejrõl: a tej a szülést követõ 30-72 órán belül lövell be, diabetes mellitusban (cukorbetegségben) szenvedõ mamák teje késhet 24 órát. A császármetszés nem oka a késedelmes tejbelövellésnek, sokkal inkább a császárt követõ helytelen kórházi gyakorlat befolyásolja, hogy a mama teje mikor és hogyan érkezik meg. Gondolok itt a baba édesanyjától való elválasztására, az idõhöz kötött szoptatásra, a pótlás rutinszerû adására, stb. De a tej akkor is belövell a fent említett idõintervallumon belül, ha a mama nem szoptat. Csak éppen komoly problémái lesznek.
És mint már említettem, a tej belövelléséig a baba rendelkezésére áll az immunanyagokban gazdag "elsõ oltás", az elõtej, amelynek mennyisége, gyakori szoptatás mellett, éppen elegendõ az újszülött számára.
Amennyiben a szülést követõ negyedk napon is csak elõteje van a mamának és nincs változás a mellét illetõen, tehát nem lesz nagyobb, nem feszül, a baba nem lakik jól a mellen, keveset pisil, kakil, besárgul, a mama erõsen vérzik, akkor valószínû, hogy bentmaradt egy darab méhlepény, amely akadályozza a tej belövellését.

Lányok, az utóbbi idõben többen is kérdeztétek, hogyan segíthetnétek. Töröm a fejem, jönnek az ötletek, de ha megmondanátok, hogy hol vannak kapcsolataitok, akkor lehet, hogy több minden eszembe jutna.

Pl. arra gondolok, hogy a Ligának nagy szüksége volna számítógépre, laptopra, nyomtatóra, fénymásolóra, egyszóval irodai berendezésekre. Amiket nem tudunk megvenni, mert nincs rá pénz. Legutóbb tönkrement annak az anyukának a számítógépe, aki az újságot szerkeszti, így valaki más rakta össze a lapot, hogy ne legyen fennakadás. Vagy én hatékonyabban tudnák dolgozni, ha lenne egy internetre csatlakoztatható laptopom, ugyanis mindig a férjemet túrom ki a gép elõl, akinek a munkájához viszont elengedhetetlen a számítógép és õ még ráadásul pénzt is keres vele. Tehát, ha valaki ismer olyan mecénást, aki szívesen támogatná a ligát ilyen eszközökkel vagy a rávaló anyagiakkal, akkor kérem, hogy keresse meg az illetõt. Vagy ha van kapcsolata olyan céggel, ahol éppen frissítik a számítógép parkot, de a régi gépek is használhatók, akkor gondoljon ránk.

Aztán fontos lenne, hogy minél több tájékoztató füzetünk jelenjen meg magyarul. Ehhez nem csak pénz kell, hanem önkéntes fordítók is. Ha van köztetek valaki, aki szívesen vállal egy-egy fordítást, jelentkezzen, nagyon örülnénk neki.

Jó lenne terjeszteni is ezeket a füzeteket, ahogy Pele is említette, pl. patikákban, rendelõkben, mi több, a terhesgondozókban. Ehhez az kell, hogy az intézmények elõre megvegyék tõlünk a füzeteket (hiszen különben nem tudunk újakat nyomtatni), majd õk is eladják, esetleg ingyen átadják a mamáknak.

Na, most hirtelen ennyi, gyorsan föltöltöm az írásaimat, mert a kocsi zúgásából hallom, hogy hazaért a férjem és tartok tõle, hogy lecsap a számítógépre.

Iboly

ui. Én gyõztem, ma az alvást választotta. Kép Írtam még.
iboly
 
 


Iboly!
Felhívtam a védõ/?/nõi szolgálatot ma egy hete. Gondoltam, kipróbálom, mit tudnak a LLL-rõl. Megkérdeztem a tel.számotokat, azzal az ürüggyel, hogy van egy kis problémám, megkérdeznélelek Titeket...
Nos, nem tudták megmondani, ugyan azt mondták, hogy megkeresik, ha kell, majd visszaszolnak. Azt is javasolták, hogy nézzem meg a kórházban /7 hónapja/ szüléskor kapott papírokat, ott biztos meglesz!!!!!
Hát persze.
Arra gondoltam, hogy küldj egy A4-re kinyomtatható tájékoztatást, figyelemfelhívó fejléccel /elérhetõség,stb/ a szopitopic nevû freemailra, azt mindenki kinyomtathatja, és leballagva a védõnõhöz kiteheti a falra.
Szerintem ez kezdetnek nem rossz.
A freemail jelszava: szopi
Egyébként a védõ/?/nõ alig akarta megkérdezni, hogy mi a problémám. De végül én azt mondtam, mert ez így is van, hogy harap a lány. Kérdeztem, mit tehetek, erre azt mondta: "Semmit, tûrj!"
No comment....

A császárról más a tapasztalatom:
Kedden 9h-kor programozott császároztak mindenféle indítás nélkül. Aznap nem mozogtam, mert fizikailag nem tudtam, és nem is ajánlott. Ugyan velem lehetett az Enci, de nem tudtam szoptatós helyzetbe keveredni a spinál miatt. Másnaptól aztán ügyesen szopizott, tuti, hogy nem kapott pótlást, még cukros vizet sem, csak azt amit a ciciben talált. De így is csak szombatra indult be a tej, addig nem mértünk nála tényleges fogyasztást. A gondom az volt még,, hogy naaagyon aluszékony volt egyrészt a sárgaság miatt, és valószínû, hogy jutott neki is a mûtét közben némi nyugtató is. Nem lettem elválasztva tõle, de amit a toxémiám miatt kaptam seduxent, gondolom belekerült az elõtejbe is, sõt, a rendesbe is. Fogyott fél kilót péntekre, de ha õ nem 5200g-mal születik, akkor tuti, hogy õt is megetetik,de így nem tették. És mindig velem lehetett, kivéve egy estét, amikor kékfényezték, na, akkor kapott anyatejet, kb 30g-ot pohárból. Tényleg nem tudom, hogy mit tehetne még ilyen esetben egy anyuka, vagy akár a személyzet. Valóban cicin volt állandóan, már lassan kékült a sok csípkedéstõl, cibálástõl, de csak békésen aludt. Ja, és nem elõször esett meg ez velem, a tesója is ezt tette három éve. Mindkettõ mai napig csak akkor hisztis, ha álmos, és nem akkor, ha éhes. Persze nem volt ebbõl gond, de több helyen hallottam, hogy a toxémiás császár után így jár az anyuka. Mondjuk, eleve a toxémia egy hormonmegzavarodás is, tehát szerintem nem csak a cukorbetegség befolyásolhatja a tejcsi kicsit késõbbi érketését. Csak ilyenkor nehéz azt elhinni, hogy nem hal éhen, ha késik a tej, és gondolom pici babánál talán nem is jó a nagy súlyveszteség.
Ja, és mindkét gyerekem non-stop kakilt a születés pillanatától kezdve valami fekete trutyit.

Szia:Csi!

Ja, és még valami: az Internetes akció, amirõl már beszéltünk, csak aug 31-ig tart. Ezt persze nem reklámnak szánom, mert semmi közöm ehez a borzasztó céghez!!!!
Csi
Névtelen
 


Sziasztok!
Nagyon jó ötletnek tartom Csi javaslatát!!! Én is szívesen megtámadom egy papírral a rendelõ falát! Kép

Nálunk Gergõvel (normál szülés)csak a 4.napon indult a tej , Blankánál (császár) meg már a 2. napon! Mind a kettõ rögtön cicire került és elejétõl fogva végig velem volt!

Üdv
Kanga
Kanga-Zsebibabák
 


Ja és még valami!
Pénteken szokásos lángosozásunk alatt csodálhattuk meg a "helyes" csecsemõ étkeztetést.Anyuka a kb. 9-10 hónapos babának adagolta a lángost colával!!!Kép Azt hittem elájulok!
Kanga
Kanga-Zsebibabák
 


Én is szívesen kirakom néhány helyre!

POZITÍV TÁBLÁZAT

<pre>
HOL KI
Bp. XI. Vahot u. Dr. Molnár Zoltán
Bp. XI. Vahot u. Cseke Andrásné Csilla /védõnõ/
MÁV kórház Dr. Eszlári
Halásztelek Bakosné Nagy Piroska /védõnõ/
Bp. XVI. Kun Ildikó /védõnõ/
Esztergom-Kertváros Huberné Marcsi /védõnõ/
Bp. VII. Dr. Szûcs Zsuzsanna
Bp. VII. Lõrinczné Erzsike /védõnõ/
Bp.VIII. Dr. Székely Ágnes</pre>

V.
Virág (fiore)
 


Sziasztok!
Azt szeretném megkérdezni, hogy szerintetek létezik e olyan, hogy egy csecsemõ allergiás az anyatejre,és csakis a tápszer a helyes táplálás számára. Nekem nem volt semmi gondom, a kisfiamat kicsit több mint egy évig tudtam szoptatni. De az ismerõsöm kisfia hasonló korú és mesélte hogy "érzékeny" volt az anyatejre ezért 6 héttõl HA tápszert kellett adni és milyen jó , így megszûnt minden probléma.Szeretném tudni, hogy van e ilyen,mindenesetre ha van akkor elég horror.
Nálunk a IX. ker József Attila lakótelepen a védõnõ és a doktornõ a szoptatást preferálják. De amikor gondban voltam akkor mégsem tudtak segíteni, mert csak azt szajkózták hogy "csak legyek türelemmel egy pár nap aztán több lesz a tej". Ami önmagában véve nem rossz, csak ha valami konkrétabbat kérdeztem nem tudtak mit mondani, mert a kisfiam ilyen 4,5 hónaposan 340-et evett /abban az idõben mértem mert elbizonytalanodtam/. Ez fizikailag elég megterhelõ volt mivel nagyon sokszor egész nap "csak" szoptattam.Mondták hogy lehet egy-két szoptatási ugrás de nekünk sokkal több volt. Ilyenkor ha tanácsot akartam kérni, gyorsan faképnél hagytak.Szerencsére hallgattam a szívemre és tovább szoptattam, sebes mellel is és végül megoldódott szépen minden.Látszott hogy a hivatalos szövegen kívül nem sok fogalmuk van mit is kéne csinálni. Nem is csoda mert a dokinéni is bevallotta hogy 1/2es meg 2/3-os tejjel táplálta a gyermekét. És mindegyiknek van a gyermeke-a többgyermekes anyák tanácsa szerintem sokkal többet ér, mivel mint tudjuk minden gyerek más.
Na mindegy nem bántom tovább õket mert azért náluk rosszabb van itt ebben a körzetben is.Fõleg a védõnéni alapjában véve jószándékú.
Vera
dvera
 


Ja, bocs 1 gyereke van mindegyiknek. Azt is mondták hogy 4 óránként etessem csak max 20 na jó 25 percig mert nagy a gyerek./És éjjel ne egyen/Így nem tudom hogy lett volna több tejem?? Ehhez képest õ ált 3/4 órákat evett az elején.Majd 1,5 órás is lett. De utána töb lett a tej mert rájöttem hogy egyik oldal, másik oldal egyikoldal.. és jóllakik szépen.
A SOTE II-n dr Deli Anna mondta hogy egy kis tápszert kell majd adni a gyereknek, mert túl nagy.Anyósom szerint egy tápszergyártó cég ügynöke . Ellenben Nobilis dr nagyon aranyos.
Vera
dvera
 


Sziasztok!

Azt hiszem, a negatív példák sorát a végtelenségig folytathatnánk.
Az az igazság, hogy az orvosok képzésében csak nagyon érintõlegesen foglalkoznak a csecsemõtáplálással és ezen belül a szoptatással. Nem tudom, a jelenlegi orvostanhallgatók mibõl tanulnak, de a kb. 14 évvel ezelõtt használt gyermekgyógyászat tankönyvben mindösszesen 12 oldal foglalkozik a csecsemõtáplálással, és ebben már benne van a mesterséges táplálás, a különbözõ (akkor forgalomban lévõ) tápszerek leírása, az elválasztás, a szoptatási nehézségek tárgyalása (képzelhetitek milyen részletes!) stb. A szoptatásról szóló rész tömény hülyeség, egyszerûen használhatatlan!

Beszéltem végzõs védõnõhallgatóval is, õ azt mondta, hogy a tananyagban elég keveset foglalkoznak a szoptatással, a védõnõ ismeretei és a szoptatáshoz való hozzáállása azon múlik, hogy ahol gyakorlaton volt, ott hogyan álltak hozzá a szoptatáshoz, ott mit látott, mit mondtak neki.
Ez egyben azt is jelenti, hogy a begyöpösödött, tévtanokat hirdetõ védõnõk gyakorlatilag átörökítik "ismereteiket" az új generációba!

Nyilvánvaló, hogy az egészségügyben dolgozó szakemberekkel kellene elsõsorban megismertetni a helyes információkat, hiszen, ha õk végre tisztában lennének ezekkel, és probléma esetén is hathatós segítséget tudnának nyújtani, akkor a Ligára (talán) már nem is lenne semmi szükség.
Ez azonban nem olyan egyszerû. Nem minden ember ismeri be olyan könnyedén, hogy "bocs, tévedtem, nem voltak helytállóak az ismereteim, amit eddig tudtam, és mondtam a mamáknak, az nem volt jó".

Nálunk '97-ben volt egy háromnapos képzés a környékbeli gyermekorvosok és védõnõk számára, amire a védõnõnk engem is meghívott. dr.Ádám Borbála, dr. Sarlai Katalin, Odor Andrea voltak többek között az elõadók. Alkalmam volt hallani, hogy a jelenlévõ orvosok közül nem egy milyen szkeptikus sõt cinikus megjegyzéseket tett az elhangzottakkal kapcsolatban.
Nagyon jó, ha elõadásokat tartunk, és fontos, hogy a helyes információk eljussanak az eü. személyzethez is, de az õ fogadókészségük legalább annyira fontos.
Talán érdemes lenne az új nemzedéket megcélozni, úgy értem az orvostanhallgatókat, védõnõhallgatókat stb., mert nekik még nincsenek elõítéleteik, és fontos lenne, hogy ne azok tanítsák õket, akik maguk sincsenek a megfelelõ ismeretek birtokában.

Csak azért, hogy nehogy valaki azt higgye, az a hobbynk, hogy szabadidõnkben az orvosokat szapuljuk, hadd álljon itt egy pozitív példa:

1993-ban költöztünk Érdre. Ekkor született a harmadik gyermekünk. Az elsõ kettõt a régi "hagyományok" szerint szoptattam: órát nézve, és jó korán bevezetve a fõzelékeket. Az akkori gyermekorvosunk háromhetes kortól javasolta a gyümölcslé adását, és azt mondta, adjak rántott húst a négyhónapos kislányomnak. Látva a tendenciát, hogy mindent egyre korábban javasolnak bevezetésre, a férjemmel még poénkodtunk is: "a következõ gyerekünknek a szülészorvos fogja a kezébe nyomni a sült csirkecombot."
Hála Istennek nem ez történt, mert egyre növekvõ családunknak egyre nagyobb lett a helyigénye, így kiköltöztünk Érdre.
Új gyermekorvosunk - Dr. Veres Judit - és a vele együtt dolgozó három védõnõ maximálisan szoptatáspárti volt (és ma is az). Ez nemcsak azt jelenti, hogy elvben az anyatejet tartották a legjobbnak, hanem azt is, hogy gyakorlati segítséget és támogatást adtak, és valóban nem javasoltak semmiféle hozzátáplálást hathónapos korig, csak igény szerinti szoptatást. A gyermekorvosunk nyomta a kezembe az elsõ LLL füzetet, és ez nagyon fontos volt abban, hogy megtanuljam, mi az az igény szerinti szoptatás, hogyan lehet az anyatej mennyiségét növelni stb. Nélküle ma sehol sem lennénk (így viszont már a harmadik gyermekemet szoptatom a Liga elvei szerint).
Ez az orvos és a védõnõk mindent megtettek (és tesznek ma is), hogy a szoptatást népszerûsítsék: ünnepséget szerveztek a Szoptatás Világnapjára, ahol megajándékozták a szoptató és a tejadó mamákat, elõadásokat szerveztek - egy ilyenen ismerkedtem meg Dr. Sarlai Katalinnal, aki segített, hogy a Ligával személyesen is kapcsolatba kerüljek. Késõbb rendszeres baba-mama csoportot indítottak, jelenleg pedig teljes mellszélességgel (és a jelenlétükkel is) támogatják a februárban indult LLL-csoportot.
A doktornõ rendszeresen tart elõadásokat különbözõ orvos-konferenciákon, ahol elmondja az 1990 óta (akkor volt náluk a szemléletváltás) szerzett szoptatással kapcsolatos tapasztalatait (pl. hogyan nõtt a szoptatási arány a praxisában, hogyan befolyásolja ez a gyerekek megbetegedéseit, a támogató anyacsoportok fontosságáról stb.)

Egyszóval vannak jó példák, és van remény Kép

Bocs, ha hosszú voltam.
Judit
támár
 
 


Lányok!
Negatív és pozizív tábla is van a szopitopic freemailban, gyertek, töltögessétek, majd néha felpakoljuk ide is.
A jelszó: szopi
Névtelen
 


Sziasztok!
Szopitopicban hozzáírtam Dr. Veres Juditot a pozitív emberkékhez.
Judit, a védõnõk nevét is meg tudnád mondani? Nekik is ott a helyük!
Csi, nagyon jó ötlet, hogy kiragasszuk a rendelõben az LLL-ás tájékoztató lapot. Ha készen van én is viszek.
Üdv mindenkinek!
Sylvike
sylvike
 
 


A védõnõk:
Vargáné Czene Erzsébet
Nagyné Baán Teréz
és Ábrán Gyöngyvér - de õ idõközben nyugdíjba vonult.

Judit
támár
 
 


Sziasztok!

Judit, üdvözöllek a fedélzeten! Örülök, hogy itt vagy, írj a szopis topicba is, ha van kedved, légyszi!

Csi, jó az ötleted, a következõ LLL vezetõi találkozón megemlítem.

Kanga, a lángos kólával 9-10 hónapos kortól ajánlott, nem tudtad? Kép

Vera, igen, sajnos van olyan betegség, amikor a kisbaba nem kaphatja meg a mamája tejét. De nem azért, mert allergiás rá, ilyesmi, hogy anyatejallergia nem létezik, hanem azért, mert hiányzik egy emzim (szörnyû neve van: galactose-1-phosphate uridyltrnsferase) a szervezetébõl és így képtelen feldolgozni a tejben lévõ galaktózt. A betegség neve galactosémia. Ezek a babák nem ihatnak semmiféle tejet, speciális tápszert kapnak.

Létezik még a phenylketonuria (PKU) nevû betegség is, szintén egy enzimhiány, a baba nem tudja feldolgozni a phenylalanin nevû aminosavat. Valamennyi phenylalaninra azért szüksége van, így táplálékának egy részét az anyatej, másik részét pedig a phenyalanin-mentes tápszer teszi ki. Az arány megállapítása gondos számolást igényel, testsúly, életkor és egyebek alapján.

Üdv
Iboly
iboly
 
 


Biztos, hogy LLL vezetõ akarok lenni?????? Kép Ilyeneket is tudni kell, Iboly?

Virág
Virág (fiore)
 


Köszönöm, Iboly, nagyon kedves vagy, de õszintén szólva nem hiszem, hogy bármi újat vagy okosabbat hozzá tudnék tenni mindahhoz, amit Te leírsz.....

Judit
támár
 
 


Judit, most rajtam a sor, hogy köszönetet nyílvánítsak! De ne feledd, hogy egyformán képzett LLL vezetõk vagyunk és szerintem mindenki profitálna belõle, ha írnál.

Virág, ne aggódj, sok mindent kell tudni, de nem ilyen részletességgel. Vannak könyvek, amelyekben minden benne van, amire egy LLL vezetõnek szüksége lehet, és nem szégyen azt mondani a telefonban az anyukának, hogy várjon egy picit, utánanézel annak, amiben nem vagy biztos. Ha ettõl is több kell, akkor meg kell kérdezni egy kifejezetten orvosi kérdésekre specializálódott LLL-est vagy elküldeni a mamát egy laktációs szaktanácsadóhoz.

Iboly
iboly
 
 


Kedves Juhász Judit!
Sok jót olvastam már Rólad itt-ott, és hagy kapcsolódjam Ibolyhoz! Szeretnélek megkérni, ha idõd engedi tényleg gyere kicsit sûrûbben fõleg a Szoptatás topicba, mert sokszor Iboly "nem bírja" a válasz adást. Értem ezalatt, hogy idõ hiányában nem tud feljönni a netre, és bizony sok elkeseredett anyuka vár válaszra. Egy páran próbáljuk megosztani a tapasztalatainkat, de ez azért gondolom nem olyan szakszerû, mint a tiétek. Tudom magamról, ha probléma van, már a tegnap is késõ. Szóval szeretnélek meginvitálni, hogy minél többször látogass ide a babanetre. Köszönettel:
ÁgciKép

Kép
Ágci
 
 


Kedves Ágci és Iboly!

Köszönöm, igazán jól esik a kedvességetek. Az a helyzet, hogy az e-mailes segítségnyújtásban próbálom állni a sarat, és igyekszem ezekbõl minél kevesebbet áthárítani a többiekre (elsõsorban Ibolyra, mert leginkább õ van internetközelben). Néha a levelek áradata is megindul, ilyenkor velem is megesik, hogy 4-5 órát töltök a gép elõtt.
Egyébként nagyon szívesen olvasgatlak Titeket itt is és a szopis topicban is, látom, Iboly már nagyon kiokosított Benneteket Kép
Természetesen szívesen írok, ha úgy látom, hogy hasznomat veszitek...

Judit
támár
 
 


Judit!
Én két éve végeztem és azóta sokat javult a tankönyv. Bár még akad benne egy-két hülyeség. Inkább az a probléma, hogy nem fektetnek elég nagy hangsúlyt arra, hogy meg is tanuljuk az ott leírtakat, mert nem kérik számon. (Én, amirõl tudtam, hogy nem fogják kérdezni, azt soha nem magoltam be Kép).
Arra gondoltam, hogy külön szemináriumot lehetne szervezni, talán lenne érdeklõdõ. De a legtutibb az lenne, ha rábírnánk az illetékeseket, hogy elõször is õk is tanulják meg ezeket a dolgokat, majd külön tételként kérjék számon a vizsgákon. Akkor már nagyobb az esély, hogy minden orvostanhallgató találkozik részletesebben is a témával.
Na, mit szólsz hozzá?
Menta
menta
 
 


Menta!
Szemináriumra helyet lehetne találni kórházak elõadótermeiben, biztos találnánk befogadó kórházat! És így legalább az ottani személyzet is bevonható lenne, mint résztvevõ...
Csi
Egyébként üdv újra itthon!
Csi
Csii
 


Menta!

Hát, nem tudom.....

El tudod képzelni, hogy a nagy tekintélyû professzorok elismerik, hogy semmit nem tudnak errõl a témáról (vagy legalábbis nem sokat), és hajlandóak tõlünk tanulni???

Nemrég beszéltem Szõdy Judittal, azt mondta, õk rendszeresen szerveznek továbbképzéseket orvosoknak is, és a meghívólevél nem egyszer azzal jön vissza tõlük (mármint a meghívott orvosoktól), hogy õk már mindent tudnak a szoptatásról, nincs szükségük továbbképzésre ebben a témában!!

Persze lehet, hogy elég lenne egy embert meggyõzni pl. a tanszékvezetõt.
(Mellesleg merõ kíváncsiságból szívesen meghallgatnám, hogy mi hangzik el egy csecsemõtáplálásról szóló elõadáson...)

Azt hiszem, ezen az egész dolgon még gondolkodnunk kell. Már régen motoszkál a fejemben, hogy valahogy el kellene érnünk az újabb generációkat. Biztos vagyok benne, hogy ez az egyik sarkalatos pont, ahol tovább kellene lépni. Különben tovább ontják nekünk az egyetemek meg a fõiskolák az -enyhén szólva - alulinformált szakembereket,és még harminc év múlva is ott fogunk tartani, hogy az energiáink nagy részét az köti le, hogy megpróbáljuk helyrehozni, amit õk elfuseráltak.

Ha van valami konkrét akcióterved, szívesen támogatlak Kép

Judit
támár
 
 


Sziasztok!
Szóltam a védõnéninknek , hogy majnan kitennék egy hirdetményt a falra a Ligáról. Mondta , hogy ez tök jó ötlet és szól is ez ügyben , de nem valószínû , hogy belemennek a rendelõben!!!!Kép Hát nem semmi!
Azt hittem csak nem terjesztik , de , hogy egyet sem értenek ?!
Kanga
Kanga-Zsebibabák
 


Sziasztok!

Nekem két gyerekem van, Dani 27, Sári 8 hónapos. Mindkét baba születésekor elsõ dolga volt a gyerekorvosunknak felírni a tápszert, a 'biztonság kedvéért.' Szerencsére ki se váltottam soha..
Amikor kb 6 hetesek lettek, 'Ugye átalussza már az éjszakát? Ugye nem ad neki Anyuka éjjel enni?' Hát bevallom, Sári még a mai napig is minimum 3 szor szopik éjjel...de inkább 2-3 óránkánként.Éjjel-nappal.
És még volt egypár jó tanácsa a gyerekorvosunknak: teáztassuk az újszülöttet, elég 4 óránként etetni, ha eléri a 4 kilót, stb...

Lángos-kóla témáról: tényleg elképesztõ. az én nyolc hónapos babám még szinte csak anyatejen él, néha egy kis fõzelék, és gyümi minden mennyiségben.
Viszont a 2 éves kisfiamat elég nehéz távol tartani az ilyen vackoktól, mint a kóla is. Én hiába nem adok neki, ha a nagyszülõknél mindent lehet...
Kata
 


Kata,
hol praktizál a gyerekorvos? És mi a neve?

Kanga,
??????????! Kép Igenis ki kell rakni. Odamenjek? Kép

Virág
Virág (fiore)
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: