Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Valóban nehéz bizonyítani, hogy egy adott orvos nem foglalkozott veled megfelelõen.
Nekem egy hónap uán a 3. orvos vette észre, hogy tényleg lyuk van a dobhártyámon (addig hiába mentem 4* is, volt, hogy rám sem nézett az orvos, mert az építkezését intézte telefonon - hogy bizonyítom?).
Az személyes mázli kérdése, hogy a késedelem ellenére sikerült a miringoplasztika, azaz nem kellett mûdobhártyát beültetni. De így is védenem kell a víztõl, nem úzshatok, csak füldugóval moshatok haja stb. Vajon mennyit veszített volna a tb, ha nem csak "fölöslegesen"járok 4* orvosnál, hanem még egy beültetés is kell? És most ne beszéljünk az idõrõl meg a késõbbi kellemetlenségekrõl. Ez szerencsére nem élet-halál kérdése, de hozzáállásé már igen!!!

Mónika
adgj
 
 


Mónika!
Én speciel tudnám bizonyítani, hogy nem foglalkozott velem megfelelõen a dokim 2 éve: megvannak a hormonleleteim, tudott a rendszertelen ciklusomról is, mert ugye ez alapvetõ követelmény, legalább ez!!!!
Nem is idegesítem magam, nekem erre nincs szükségem, már sínen vagyok, (na, nem úgy mint József Attila hihi..), úgyhogy hagyjuk is abba, hogy melyik orvosnak van igaza, melyiknek nincs, nekik kellene megbeszélni, én nem értek hozzá. Én csak a dokijaimtól kapott infókat közvetítettem, mondjuk...Én nem akarok ezen a téren továbbképzõdni, belemenni a receptorok világába...

Nikie
nikie
 
 


Cs.doktor úr!

Ön ezt irta:
"A teljesség kedvéért: Van néhány eset, ahol a petefészek valamely (talán genetikai okokra visszavezethetõ) okból már nem terhes állapotban sem képes elegendõ progeszteront termelni. Ha ezekben az esetekben sikerül terhességet létrehozni, ekkor, és csak ekkor talán van a progeszteron adásának jelentõsége."

Erről szól az én idézetem is, ha jól értelmezem. Persze az orvosomtól van és Nikie is ezt kapta a dokijától.

Nálam rendben van minden szerencsére, csak megkérdeztem én is.

Üdv
Katka
fkatka
 
 

 
 

Ha az a célotok, hogy az egyik (ha nem egyetlen) rendszeresen idelátogató, sok aggódó kismamát megnyugtató ill. felvilágosító dokit elüldözzétek innen, akkor jó úton haladtok. Kinek lenne jó ez?
Névtelen
 


Én is azt érzem, hogy (joggal) elkeseredett nõk nekiesenek annak az embernek, aki jószándékkal, szaktudással közelít, de mivel már annyi szemétséget kaptak máshol, ahol nem mertek "beszólni", meg kellett hunyászkodni, hát itt vezetik le a feszültséget, és vitatkoznak a szakemberrel. Szerintem mindenkinek a saját kezelõorvosánál kellene "okosnak" lennie, és ott vitázni, kérdéseket föltenni.
Névtelen
 


Szia Nikie!

Nem mûködik a levelezésem!! De írok mihelyt helyrejön.

Elolvastam a kórházas topicokat és azt tapasztalom, hogy a kialakult "hálapénzes" rendszerért bizony maguk a betegek a felelõsek, akik egymást túllicitálva adják a pénzüket, bizonyos esetekben tulajdonképpen a semmiért. Lásd: be sem ment a fizetett orvos a szülésre, stb...
Sok esetben itt kérdeznek egymástól a kismamák többféle dolgot, amit tulajdonképpen ha már fizet az orvosának vele lenne célszerû megbeszélni. Ha nem hívhatja fel ammikor gondja van, vagy tudni szeretne valamit, akkor mire is adja ki a pénzét?

Sajnos a kialakult rendszert egyenlõre egyszerûen lehetetlen felszámolni, mivel a orvostársadalom vezetõinek nem áll érdekében! Adómentesen zsebre tehetek sok-sok ezer forintot, bolondok lennének nem élni a lehetõséggel. Élnek a lehetõséggel, hogy zsebipénzért különszobát, emberi hangot, némi tisztaságot biztosítsanak.
Ott kezdõdik a probléma, hogy ma már inkább egyenesen zsarolási pénznek nevezném az úgynevezett hálapénzt. Sajnos pontosan a kismamák a legzsarolhatóbbak, hiszen a gyermekéért mindenki minden pénzt megad.

Magamról: anyagtigris vagyok és ölni tudok a gyermekemért. Ha bármelyik orvos árucikknek próbálná nézni, hát akkor vett levegõt utoljára! Nem tûröm a megjegyzéseket és a pofavágásokat sem! Ha észreveszem rákérdezek van-e valami gond, ha van nekem szóljon, ne a gyereknek.

Még egy tanácsot adnék: Ne hagyjátok sem magatokat sem a gyermeketeket semmibe venni!

Üdv: Renáta
Névtelen
 


Szia Renáta!
Ez az "anyatigris" nagyon jó, én is pont így érzem, ilyen leszek a gyerekünkkel! Mi harcias amazonok tartsunk össze(hihi)! Ez a világ nem a hunyászkodóknak, meg a "jó lesz az" stílusnak kedvez!

Névtelenek!
Ejej, nem hiszem, hogy bárkit is üldöznénk. És nem vitatkozunk egyáltalán! Én csak a dokim álláspontját írtam le a progeszteronról meg egyéb dolgokról. Csak Cs.doki nem válaszolt a doktornõnek Gynevac ügyben! Nekik kell reagálni a másiknak, mert ha nem: az vagy beleegyezést jelent vagy ellenérvek nemmeglétét!
Utóbbi névtelen, elég furcsaságokat írsz, persze lehet..
Ezt nem értem: "a saját kezelõorvosánál kellene "okosnak" lennie, és ott vitázni, kérdéseket föltenni." Miért kellene vitáznom a dokimmal? Hitkérdés az egész, mint ahogy fentebb írtam. A "nem mertek beszólni" meg "hunyászkodni" szavak nem helyénvalóak. Az ideális orvos-beteg kapcsolatban ilyenekrõl nem is lehet szó. A jó betegnek a saját érdekében kérdésekkel kell bombázni az orvosát, aztán hinni vagy nem hinni, de nem vitatkozni.

Nikie
nikie
 
 


Olvasd csak vissza az elmúlt idõk termését: mindenki kioktatta a dr.urat, megállapítottátok, hogy ti jobban tudjátok, és sokaknak volt történetük a saját dokijuk nemtörõdömségérõl. Hát, összefoglalva ennyi a válaszom, bár ezeket írtam korábban is. Amúgy a hormonszint minden, csak nem hit kérdése, és, ha v.mi új infód van, miért ne lehetne rákérdezni, ha meg leráz az orvos, miért ne lehetne lelépni?
Névtelen
 


Sziasztok!
Én 2001-ben szültem kislányomat a Szent Rókus Kórházban,Dr.Halmos Lászlónál.Most kisfiamat várom(februárra),és szintén hozzá mentem.Jó fej doki,meglehet beszélni vele mindent,figyel az emberre(ez a legfontosabb),nem csak a pénz érdekli,mint másokat(Tisztelet a kivételnek!).A magánrendelõjébe járok egy vizsgálat 5000ft.Ha valakit bõvebben érdekel,írjatok...
idobi
 


Névtelen védõm!
Köszönöm, de engem nehezen lehet elhajtani, sokan megpróbálták már, de oly sokan vannak akiknek érdemes "hinteni az igét", hogy néhány ellenséges (aki nem is tudja igazán mi fáj neki) levélíró nem bánt meg. A védelem azért jól esik.

Fkatka!
Remélem jól érted amit citáltál: arról szól, hogy ez rendkívül ritka eset. Mivel azonban a betegek általában nincsnek kellõen kivizsgálva egyszerübbnek látszik )és olcsóbb is, ami mostanában egyik fõ szempont) mindenkinek progeszteront adni és a sikert ennek tuladonítani. Pedig a siker sokkal gyakoribb, mint az ok amit nem tudunk gyógyítani. (remélem érthetõ volt)

L.dr-nõvel folytatott vitám nem ide való.... sajnálom is, hogy itt megemlítettem. Ezért nem folytatom.
dr.Csákány
 


Akit viszont szerettem volna meggyõzni a fogamzásgátlók korszakos jelentõségérõl, sajnos nem reagált. (Bogi)
Kudarc?
csmgy
 


Tiszteld csmgy!
Az én álláspontom nem sokat változott. Az tuti nem úgy van hogy több embert mentett meg mint az antibiotikumok, adatokat nem tudok, de szerintem ön sem.
Való igaz, hogy nagy találmány mert tervezhetõ a gyerek- ezért fogy Nyugat Európa és a "fejlett világ" népessége...
Köztük Magyarország lakossága is.Kép
Én csak a baráti köröm és a magam példájából kiindulva mondom hogy veszélyesebb mint az orvosok hiszik. Én soha se fogok többet szedni.
Az is tény, hogy mindenféle hormonvizsgálat nélkül fölírják. A Candida fertõzés népbetegséggé válásához is nagyban hozzá járul.(nekem folyamatosan volt)
Szóval ugyanúgy nagyon kényelmesnek (fõleg a férfiaknak, mondván védekezzen a nõ) és hatalmas üzletnek tartom.
Üdvözlettel
rbogi
 
 


Kedves rbogi!
Kösz, hogy válaszoltál, mert így lehetõségem van arra, hogy megpróbáljalak meggyõzni..... én még remélek.
Kezdem a végével:
Kényelmes: miért baj ez? Ha lesz hasonlóan kényelmes férfi-fogamzásgátló, akkor lehet ezt hibaként felróni. De nincs.
Hatalmas üzlet: Igen. Ez miért baj?

Elejérõl:
Természetesen vannak adatok: Utána lehet nézni, most is folyamatosan jelennek meg adatok a WHO svájci honlapján arról, hogy évente MA IS több mint egymilló asszony hal meg nem kíván terhesség következtében.(nem tévedés!) Ha ez az egymillió tablettát szedett volna, akkor ebbõl 400 halt volna meg a tabletták következtében, és mintegy 10 000 súlyos szövõdmény következett volna be.(trombozisok fõleg) Ezt pontosan természetesen nem lehet tudni, lehet valamivel több is (de keveseb is) minden esetre azt jelenti, hogy 900 000 ma is egészségesen ÉLNE.

És mennyi nem kívánt gyerek születik Afrikában (AIDS-en), aki nem születne nyomorra és biztos pusztulásra, ha ott kellõen elterjedt volna a tbl.

A népesség fogyás már 1960 elõtt (a tabletta feltalálása elõtt) megkezdõdött itthon is és mindenhol a fejlett világban. A statisztikák pontosan rögzítik. A tbl. biztosan felerõsítette ezt a folyamatot, de ez csak azt jelenti, hogy a családtervezés tudatosabbá és hatékonyabbá vált. Ez biztosan szerepet játszott Európa-Amerika életszínvonalának emelésében is.

Kétségtelenül vannak veszélyei. Szerintem nem becsüljük alá a veszélyeket, de a jótéteményekhez képest ez vállalható kockázat.
A világ errõl (is) szól mindennek van kockázata. Gondolj a közlekedés fejlõdésére. Sokkal többen halnak-, sérülnek-, betegszenek meg a közeledési eszközök következtében, mégis közlekedünk. Ezt már a rómaiak is tudták:

"Navigáre necesse est, sed vivere non.) Hajózni pedig kell, élni nem!
Gondolkodj el ezen.
BUÉK
mindenkinek
dr. Csákány
 


A progeszteronról szóló vitát nem hagynám abba:

Nem hiszem, hogy mindenkinek adnák a terhesség bekövetkeztekor. Sokszor adnak, na de miért? Megvan az oka! Mivel nem tudható, hogy elég a mennyisége, - mert ugye erre nem történik a terhesség elõtt vizsgálat - emiatt kellene az alaphõmérséklet mérésére szorítkozni! Semmibe sem kerül, a legegyszerûbb módja az elégtelen sárgatestfázis kimutatására. Ilyen egyszerû! Ez a véleménye a doktornõnek, Katka dokijának is és az én dokimnak is, akinek a fentebb említett könyvébem szerepel mindez, valamint a könyvet lektorálták is(!): a SOTE1 igazgatója! Mindezekután nem lenne hiteles? Szerintem mindez nagyon sokat elmond, és rávilágít, hogy melyik álláspont az igaz!

Nem az elriasztás a cél, hanem az a cél, hogy minden orvos belássa, hogy az elégtelen/alacsony progeszteron-termelés kezelésre szorul a spontán vetélés kockázat miatt. A szabályokat pedig nem mindig kell betartani a spontán vetélésekkel kapcsolatban például, mivel a szakma szabálya szerint csak 2 sp.esemény után kell vizsgálatokat végezni! Szörnyû! Nem hogy 2 után kellene vizsgálni, hanem már a terhesség elõtt, mint ahogy régebben errõl már írtunk! Hozzáállás kérdése az egész! Amelyik orvos szereti a munkáját, érdekli, az nem várakozik, hanem mindent idõben elvégez a terhességre váró nõk érdekében!

Nikie
nikie
 
 


Miután már jó rég óta nem a topic címe a meghatározó, ezért merészelek kérdezni egy OFF-ot. Gyuri, már máshol is válaszoltál, megtennéd most is?
Mi az a szabálytalan ciklus? Ha sokszor kimarad, vagy nem pontosan jön meg? Mert nekem sosem napra pontos, valahol 26-40 nap között, de általában mindig megjön. Úgy kétévente egy-egy kimarad. Van két gyerekem, mindkettõ az elsõ próbálkozásra összejöttKép, így nyilván nincs semmi komoly. Tudom, hogy a nõk nagy hányadának nem pontos a ciklusa, ez azt jelenti, hogy ennyi szabálytalan ciklusú nõ van?
Bocs, hogy primitív kérdést tettem fel, de érdekelKép.

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Igen tényleg Off.
Nikie de jó, hogy jöttél megint, már hiányoltalak. Tényleg jó lenne, ha befejeznénk ezt a progeszteron témát!

L.drnõ! Cs.Drúr!
A dr.úr azt irta, hogy a terhességek elõtt nincsenek vizsgálatok, és Nikie is errõl irt. Tényleg nem-e lehetne a terhesség elõtt megállapítani például hormonvizsgálattal, hogy milyen fokú az a progeszteron termelés? És ha alacsony, akkor gyógyszerrel kezelni a nõt? Ha jól értem, amit Niki irt. Ha néhány esetben van is van mindez, akkor sem ártana nem? Vagy roszul látom? Én sem szeretném, ha akár egy lánynak is a kevés progeszetron miatt kellene elvetélnie, mert elõtte nem derült ez ki. Hogy van ez doktor úr? Egyébként elég a hõmérséklet mérése? Már engem is nagyon érdekel, és az is jó lenne, ha a Lázár doktornõ még idejönne a topikba, és végleg le tudnánk zárni ezt az ügyet. Tényleg nem tartozik ide, de a többiek érdekében szerintem is a végére kell járni! És még az is fontos lenne, hogy mi a véleménye a doktornõnek Pirus esetérõl? Vagy legyen egy másik topik erre? Vagy mi legyen?
És doktor úr egy fontos kérdés! ön szerint mi a teendõ 1 vagy 2 vetélés után?
És még az engem is érdekel, amit Panda kérdezett a szabálytalan ciklusokról. Ha ilyen sok ez, akkor tényleg kellenek a vizsgálatok szerintem is a terhességek elõtt. Én sem bántam volna, ha nekem is megcsinálják akkoriban.

Remélem nem volt zavaros, amit írtam.

Köszönettel.
Üdv
Katka
fkatka
 
 


katka!
Nem az zavaros amit irtál, az csak pontosan leképezi a (csak hazai!) zûrzavart, ami ebben a kérdésben uralkodik. Kivizsgálni azokat kell, akiknek nem jön össze a baba, és a kivizsgálás egyik elsõ lépése valóban a ciklus második felében mért prodeszteron, de EZ CSAK EGY JEL, jelzi, hogy van e peteérés, és ettõl kezdve a petérést kell (ha az a baj) serkenteni.Nem gyõzöm eleget mondani a "progeszteron hívõknek": A Pg. szintek jeleznek valamit, de a baj csaknem mindíg máshol van, a Pg kezelés tehát olyan tüneti kezelés, mely (a többi tüneti kezeléshez hasonlóan pl. lázcsillapítás) nem baj okát kezeli, ezért többnyire sikertelen (kivéve a speciális, ritka eseteket). Látszólag nem ez a helyzet, mert a Pg kezelés gyakran "sikeres", a terhesség megmarad, de nincs kontrollja, anélkül sem "ment volna el". Mintahogy a világ nagy részében sem mennek el. Gyakran kapom, hogy olvassam el ezt vagy azt. Millió cikk ír ugyanazon témáról, és vannak visszatérõ problémák, divatok. Perdöntõ, a tudomány "mai állása" a tankönyvekbõl szûrhetõ le. A Világ nagy része amerikai tankönyvekbõl tanul .....

Panda!
Épen a Te eseted mutatja (kapóra jött), hogy az un. szabálytalan ciklus ritkán okoz gyermektelenséget, ugyanis itt sem a ciklus hossza az (egyedül) fontos, hanem az, hogy van-e peteérés. Neked volt...
Szabálytalan ciklus: szabályos az a ciklus, mely 28-34 napos (és kimutatható benne peteérés, de ez már csak vizsgálatokkal). Tehát az elnevezés: szabálytalan ciklus tkp csak elsõ közelítésben igaz. Persze 42 nap felett már majdnem mindíg baj van.
Még egy fontos adat: a menses a peteérést követõ kb 14. napon jön meg, így a 28 napos ciklusnál a 14. napon van (kb), de a 35 napos esetén a 21.napon.
Szabályos tehát az a ciklus, mely 28-35 napos és peteérés van.

BUÉK
gyuri
dr.Csákány
 


Gyuri!
Köszönöm!!!
Megnyugodtam, akkor nekem tkp. szabályos, mert az esetek többségében 32-35 naponként jön meg, a 26 és a 35 napnál hosszabb igen-igen ritkán fordul elõ.
Az mindig homályos volt számomra, hogy hosszabb ciklus esetén mikor van peteérés (a ciklus felénél v. annyit kell a 14 naphoz adni, amennyivel ált. hosszabb a ciklus). Most már ezt is tudom. Viszont ezek szerint nem is hordtam túl a gyerekeimet, mert ugye 28 napos ciklusra számítják ki a szülés várható idõpontját, nekem meg gyakorlatilag mindig hosszabb. Kár, hogy ezt nem tudtam, mert akkor nem kellett volna mindkét alkalommal befeküdnöm terminustúllépés miatt.

Még egyszer köszönöm!

BÚÉK
Panda

panda
Halásztelek
 
 


Jól van doktor úr, a tankönyveket említi?
Papp: Szülészet-nõgyógyászat TANKÖNYV-ben teljesen más van, mint amit Ön mond:

"Minden vetélés esetén alacsony progeszteront találnak. Ez igaz, de ez nem az ok, hanem következmény, mert a szérum progeszteron a terhességben egy tünet!"- írta Ön. Ezzel szemben ez található Papp "A szülészet-nõgyógyászat
tankönyvé"-ben: "A progeszteron fõ funkciója a méhnyálkahártya felkészítése az esetleges megtermékenyülés esetén az ébrény fogadására és a terhesség kiviselésének biztosítására." Amint a tankönyvben le van írva: a ciklus elsõ felében a tüszõhormon hatására a 14. napra a méhnyálkahártya vastagsága eléri a 3-5 mm-t. Ez a vastagság ugye még nagyon kevés a petesejt befogadására! A progeszteron hatására válik lazábbá, bõségesebbé a nyálkahártya "strómája", ezzel válik alkalmassá a
megtermékenyült petesejt befogadására.. Nyilvánvaló, hogy elégtelen mennyiségû sárgatesthormon elégtelen nyálkahártyát tud létrehozni, kevesebb a táplálékot biztosító spirális artériák száma. Ha kevés a táplálék: minden élõlény elpusztul! Ez a lényeg!
Miért emelkedik egy kicsit a terhességben a progeszteron szint? Ön azt írta, hogy a HCG(a placenta hormonja) hatására emelkedik a sárgatest progeszteron termelése. Papp prof. tankönyve viszont azt írja: "A progeszteron a corpus luteumon (=sárgatest) kívül a placenta sycytiotrophoblastjában szintetizáldik (=termelõdik)".
Az alacsony progeszteron szint az OKA annak, hogy nem keletkezik egészséges placenta, emiatt nem tud emelkedni tovább a progeszteron szintje, mert a rossz minõségû placenta nem tud többletet termelni.
Szóval az Ön állításai hmm.. egy kicsit másak, mint ami a legalapvetõbb orvosi tankönyvben szerepel!

Ami pedig a peteérést illeti: A tüszõrepedésrõl egyáltalán nem ír! Peteérése szinte minden nõnek van, a gond: NEM REPED meg!!!!
És mi az, hogy "kimutatható benne peteérés, de ez már csak vizsgálatokkal"? Még a tüszõrepedés is megállapítható MEGFELELÕ orvosi kezekben a már sokszor említett hõmérsékleti görbe elemzésével!
ÉS "Kivizsgálni azokat kell, akiknek nem jön össze a baba"?
Hát nem is értem, és mennyi az az idõ? 1 vagy 2 év? Már írtam: 2-3 hó alatt kideríthetõ, hogy van-e gond hormonálisan, és akkor nem kell évekig várakozni, most látszik, hogy tényleg feleslegesen írtam, és hiába erõsített meg a doktornõ, meg a dokim könyve sem elégKép

Egy másik könyv, amelyet szintén az elõbb említett Papp prof. lektorált:
" A stressz fokozott prolaktintermelést indukál. Ennek hatására középidõben elmarad az LH-csúcs, a tüszõrepedés nem következik be. Következménye vérzészavar, bõ hüvelyi folyás, emlõfeszülés és az ún premenstruációs szindróma (a ciklus második felében jelentkezõ súlygyarapodás, fejfájás, idegesség, vegetatív labilitás stb) és természetesen a meddõség. Az ösztrogének serkentik, a progeszteron pedig gátolja a sejtosztódást. A tüszõrepedés elmaradása (follikulus perzisztensz vagy "túlélõ tüszõ") során az ösztrogének sejtosztódást serkentõ hatása így fékezhetetlenül érvényesül az alábbi célszerveken:
1. Méhnyálkahártya (endometrium). Az egyoldalú ösztrogénterhelés hatására a méhnyálkahártya túlduzzad, hiperplázia képzõdik. A hiperplázia klinikailag erõs, alvadékos vérzések formájában jelentkezik, melyeket alhasi görcsök kísérnek. A menstruációs váladék gyakorta nyálkás, a megduzzadt endometriumnak megfelelõ bõrszerû szövetfoszlányokkal tarkított. Amíg a túlélõ tüszõ fennmarad, bõségesen termel ösztrogéneket, a méhnyálkahártya lelödkõdni nem tud, a vérzés kimarad (amenorrea). Az amenorrea huzamosabb ideig történõ fennállása esetén az endometriumban számos ciszta alakul ki, ami a méhnyálkahártyának ementálisajtszerû küllemet kölcsönöz (glandulárcisztikus hiperplázia). A hiperplázia talaján viszonylag gyakran jön létre méhterstrák, tehát a tüszõrepedés elmaradása mindenképp kezelést igénylõ állapot Amikor a tüszõ elpusztul, a túlduzzadt méhnyálkahártya jellegzetesen darabos vérzés kíséretében lökõdik ki.."
STBBB.

Reménytelen...Kép

Nikie
nikie
 
 


Én elakadtamKép Nikie, a Te véleményed szerint minden nõt vizsgálni kéne progeszteron ügyben, aki gyereket akar? És mikor?
N.N.
N.N.
 


N.N
Rendszertelen ciklusú nõknél AZONNAL KELL vizsgálni és csak ennyi: 2-3 hóig mérni a hõt! De persze a szabályos ciklusú nõknek sem árt, és nem is felesleges. Legalább õk is látják, hogy hormonális téren rendben vannak. De a legnagyobb baj tényleg az lehet, amit a doktornõ írt, hogy az orvosok nagy része nem ért a hõgörbék elemzéséhez, ez az alapja, hogy nagy ritkán szokták kérni, és helyette drága hormonvizsgálatokat végeznek), sokszor csak 1 alkalommal, és ez azért kevés: a sárgatestfázis nem 1 napKép Pontosan ezért jobb az alaphõmérséklet figyelése. Mindez a dokim szerint van, nem az én véleményem.

Nikie
nikie
 
 


Nikie, és Te a fogalmazásodban mit értesz rendszertelen ciklus alatt?
N.N.
N.N.
 


Nikie!
Nem túlzás ez egy kicsit? Szerinted hogy kellene csinálni? Elmész az orvoshoz, hogy gyereket szeretnél, ezért vizsgáljon meg, hogy hormonok, peteérés stb, szempontjából rendben vagy-e? Mire õ: -Mióta próbálkoznak? Hát, gondoltam, elõször megvizsgáltatom magam...
Szerinted mit szólna ehhez egy orvos? Abból kell kiindulni, hogy az embernek SPONTÁN LEHET GYEREKE. Ha ez nem történik meg, AKKOR kell vizsgálni. Én is idézek, igaz, nem tankönyvbõl, de szinta mindenhol ezt lehet olvasni:
" a házaspároknak minden egyes nemi ciklus esetében 25% esélyük van a megtermékenyítésre.(...) A várakozási idõ egyénektõl függõen változó, átlagosan mintegy félév, de lehet egy évnél is hosszabb."
Ezzel nem azt akarom mondani, hogy feltétlenül egy évet kell várni a babára, de könnyen lehet, hogy semmi baj sincs, csak egyszerûen nem lesz terhes az ember.
Persze vetélés után más, akkor érdemes a következõ terhesség elõtt vizsgálni (szerintem).
De nem vagyok szakértõ, csak laikus véleményt mondtam.

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Olvasni (is) tudni kell!
Nem magyar irodalmat javasoltam
gyuri
Névtelen
 


Kedves Lányok!
A rendszerváltás elõtt néhány évvel megalapította dr Czeizel Endre ismert genetikus az "Optimális családtervezési szolgáltatás" nevû rendszert. Az országban számos városban alakult a nyomán ilyen szolgáltatás és jól mûködött. Az akkori egészségügyi vezetés támogatta is ezt. Aztán jött a rendszerváltás, ami sok pozitivumot hozott, de elsöpörte az akkori pozitív dolgok egy részét, így az optimális családtervezést is. Ma is mûködik azért néhány helyen, így a Czeizel intézmény is, a Bolgárkerék utcában. És mûködik az a "fiók intézmény" is, melyet akkor én indítottam el Kazincbarcikán. (Akkor ott éltem.) Ennek a lényege az volt, hogy azok a párok, akik gyermeket szerettek volna, már az óhaj idején (és nem a sikertelen próbálkozások után!) elmentek a legközelebbi központba és ott egy csomó vizsgálatot csináltunk.
1. Alaphõmérséklet mérés. (A ciklus lefolyásának vizsgálata céljából). Akkor még nagyon ritkán tudtunk hormon vizsgálatot csinálni, de a jól megmért, jól megrajzolt és jól értékelt alaphõmérsékletbõl meg lehetett állapítani (és ma is meg lehet) hogy rendben vannak-e nagy valószínûséggel a hormon szintek. Az én álláspontom azokkal egyezik, akik a meddõségek és sikertelen terhességek egy részében hormon elégtelenséget találnak.
2. Sperma vizsgálat. A meddõ házasságok a gyermeket kívánó házasságok 15-18 %-át alkotják. Ezek kb. felében sperma rendellenesség található. Ez tehát a gyermeket kívánó házasságok 8-9%-a (minden tizenegyedik-tizenkettedik házaspár!) Ez azért nem kis szám! Miért kelljen nekik 1-2 évet, 1-2 spontán vetélést kivárni, mielõtt kivizsgálásra jelentkeznek?
3. Vérkép. Sok nõ vérszegény. Vérszegény anyának vérszegény lesz a gyermeke is. Érdemes a terhesség elõtt megtudni és kezelni.
4. Rubeola védettség. Ha a terhesség elõtt nincs rubeola védettség, és a terhesség 12 hetéig bekövetkezik a fertõzés, a terhességet meg kell szakítani a megszületendõ gyermek súlyos szívfejlõdési rendellenessége miatt. Ha nincs védettség, a védõoltást megadtuk, addig szigorúan védekezni kell a terhesség ellen.
5. Cseppszív szûrés. A koraszülések kb. 20 %-áért az anya cseppszivét tartják felelõsnek. Kivédhetõ a koraszülés, ha tudjuk elõre, hogy kinek van cseppszive, és ezeket az anyákat maximális kíméletre "itéljük": végig táppénz a terhesség alatt, szükség esetén fektetés.
6. Hüvelyváladék vizsgálat. Az én központomban egy idõben minden leendõ anya megkapta a laktobacillus vakcinát (akkor ingyen!), hogy a terhessége alatt ne alakulhasson ki felszálló nõgyógyászati gyulladás.
7. Azt javasoltuk a házaspárnak, hogy 3 hónapig óvszerrel védekezzenek,(a hormonális fogamzásgátlók abbahagyása után 1-2 hónapon belül bekövetkezõ tehességekben a fejlõdési rendellenességek száma jelentõsen emelkedik), és lehetõleg mindenféle gyógyszert mellõzzenek. Kivéve a "magzatvédõ vitamint" ami egy folsav készítmény volt, mivel a terhesség elõtt 2 hónappal és a terhességben is folytatott folsav szedése a velõcsõ záródási rendellenességek (gerincsérv, agysérv) elõfordulásának 70%-át megelõzi, ezért ezt adtuk a gyermeket kívánó anyának. Ma ezt az Elevit nevû vitamin helyettesíti.
8. Felvilágosítottuk a házaspárt arról, hogy a dohányzás meddõséget, vetélést, koraszülést, méhen belüli sorvadást okoz, és felkértük a dohányzókat, igyekezzenek abbahagyni a terhesség elõtt (a férfiak is: férfi meddõséget is okoz).

Aki tehát optimálisan szeretné megtervezni a családját, a babáját, az sok rendellenességtõl meg tudja óvni leendõ gyermekét és sok sikertelenségtõl saját magát.
Ismétlem: véleményem szerint nem utána kell kullogni a bajnak, hanem lehetõség szerint megelõzni azt! Én úgy gondolom, ha 10 házasságból 9 rendben van, de a 10-iket kiszûrjük és rendbe tesszük, vagy legalább is ezek nagy részénél is tudjuk biztosítani az egészséges terhességhez optimális körülményeket, akkor megéri! Ez nem kis szám! (A rákszûrésnél nincs ilyen nagy találati arány, mégis csináljuk évtizedek óta, és szeretnénk ha minden nõre ki tudnánk terjeszteni, hogy minden méhnyakrákot meg tudjunk elõzni!)
Szóval szerintem célszerû a kívánt terhesség elõtt megcsinálni a fenti vizsgálatokat. Akinél valami bibi van, azt rendbe tenni, akinél minden rendben van, az legalább nyugodt lehet, hogy a leglényegesebb, leggyakoribb rendellenességek nincsenek nála. Ennek tudata se felesleges!

Most nem tudom visszakeresni Pirus esetét, de emlékeim szerint õ volt az, akinek hosszabb vérzés kimaradás után egészséges babája lett.- Nekem az a véleményem, hogy õ a kivétel, aki erõsíti a szabályt. Ismerek egy gyermekápolónõt, akinek ilyen rendszertelen vérzései voltak, és pontosan 8 évenként lett egyszer terhes (8, 16 és 24 éves házasság után). Nem igazán ideális történet! Akkoriban nem volt hormon szint mérés és nem csináltattak alaphõmérséklet mérést se. Rábízták a természetre. Szerintem ne bízzuk ennyire a természetre!

A magyar orvostanhallgatók kezébe adott magyar tankönyvet mégiscsak legegyszerûbb és érdemes elolvasni!

Hosszú voltam, de remélem, nem volt hiábavaló végig olvasni. Tudom, ezzel nem zárom le a vitát, dr. Cs.Gy-nek lesznek ellenérvei. Nekem ez a véleményem.

Mindenkit üdvözlök

Dr. Lázár Erika
Dr. Lázár E
 


Azt hiszem, meg lettem gyõzve, de én a magam részérõl maradnék a természetesebb dolgok mellett.
Még a gyerekeink születése elõtt beszélgettünk arról, hogy ha próbálkozásaink ellenére nem jön össze a baba, biztos kivizsgáltatjuk magunkat, nem várunk évekig. De az fel sem merült, hogy elõtte...
Úgy gondolom, a mai tökéletességre törekvõ világban egyre kevesebben vannak, akik úgy gondolkodnak, mint én. Persze mindenkinek szíve joga úgy dönteni, ahogy akar. Nyilván vannak, akik nem akarnak kockáztatni.

Panda

panda
Halásztelek
 
 


Sziasztok!

Visszatértem, mert úgy látom érdekel néhányotokat az én esetem.
Tehát elõszöris az elsõ hormonvizsgálatnál, amikor is nem szedtem semmilyen fogamzásgátlót, a PROG (ng/ml) 8 -as (norm. ért.: >21.0) értéket mutatott (elõttem az eredmény), ellenben egy másik fontos hormon ANDR.DION(ng/ml) 7-es (norm. ért.: 1.0-3.0)értéket mutatott. Ha jól tudom ez egy férfihormon és ha jól emlékszem a doktorom azt mondta, hogy ez is gátolhatja a progeszteron emelkedését.
A ciklusaim katasztrófálisak voltam egyik hónapban volt aztán két hónapig nem és így tovább.
A teherbe esésemkor végzett hormonvizsgálat szerint, ez kb. 5-6 hetes korban volt, már csak a progeszteront néztük és 23,3!-as értéket mutatott. Fontos megjegyeznem, hogy a sikeres fogamzás elõtt egy évig és néhány hónapig szedtem a Diane 35-t, ami számomra a legideálisabb gyógykezelésnek tünt, hiszen minden addigi panaszomat rendezte. Abbahagyása után még egyszer megjött, 1 hét késéssel és az azt követõ hónapban már nem, mert megtörtént a fogamzás. Az orvosom szerint a gyógyszernek még volt hatása a hormonháztartásomra, de a fogamzásgátló hatása, amely ennél a gyógyszernél, ha jól tudom, mellékhatás, már nem.
A lényeg, hogy nem kaptam hormonpótlást és semmi panaszom nem volt a kritikus elsõ harmadban.
Engem is érdekelne, hogy vajon helytálló-e azt feltételezni, hogy a gyógyszernek volt valami pozitív hatása a progeszteron termelésre illetve a viszonylag alacsony progeszteron miatt nem éreztem se hányingert, se émelygést a terhességem elsõ harmadában?

Pirus(35+4)
BUÉK

KépKép
KépKép
piroska
6044 kecskemét szarkás 429
 
 
 
 


Kedves Pirus!
Ezek szerint nem is kivétel volt az eseted, hanem példa arra, hogy a Diane 35 gyógyszer lecsökkenti a terhességet megakadályozó férfihormon szintet, és így normalizálódni tud a progeszteron szint. Ilyen módon sikerül a terhesség, és normális progeszteron szint mellett normálisan fejlõdõ terhesség keletkezik. A Diane 35 tehát azt az eredményt érte el a szervezetedben, amire kitalálták. (A foganmzásgátló hatása valóban csak mellékhatás.)
A terhesség elején mért progeszteron szint normális volt, ezért nem is volt szükség hormon pótlásra. Hányingert nem minden terhes érez a terhesség elején (én se éreztem semmit, nem is akartam elhinni, hogy terhes vagyok, egészen addig, amíg magam is kitapintottam a növekvõ méhemet).

Üdvözlettel
Dr Lázár Erika
Dr Lázár Er
 


Kedves Panda!
A nagymamám (született 1886-ban)édesanyja 15-ször volt terhes. Ebbõl volt 2 halva szülése, és 13 élve szülése, közte 2x ikreket is szült, vagyis 15 élõ gyereket. A felnõtt kort öten érték meg. Amikor a nagymamám esküvõje volt (16 éves korában, pontosan most 100 éve), az egyik szobában volt a lakodalom, a másikban feküdt a ravatalon a 2 éves öccse. Akkoriban úgy volt, ahogy a természet adta: potyogtak ki a gyerekek az asszonyokból, és hullottak el, mint a pelyva! Ez volt a természetes... Ez a természetes? Ma egy házaspár 1-2-3 gyereket tervez, ezeket egészségesen szeretné világra hozni, és egészségesen szeretné felnevelni. Ma ez a természetes, ehhez segíti hozzá az orvostudomány a ma emberét. 100 évvel ezelõtt több, mint 50%-os volt a csecsemõhalandóság (az 1 év alatt meghalt gyermekek száma), ma 1%. Ha természetes az, hogy az orvostudomány eredményeit a megszületett gyermekek érdekében igénybe veszi a társadalom - miért nem lenne természetes az, hogy a megszületendõ gyermekek érdekében is igénybe vegye? 100 év alatt az emberek tudati szintje nagyot fejlõdött, a további tudati fejlõdés során az orvostudománynak ezt a lehetõségét is egyre többen igénybe fogják venni. Mert igaz a közmondás: "Más kárán tanul az okos!" Az okos ember nem várja meg, amíg maga is kárt vall, hanem igyekszik azt elkerülni. Ezért van igaza Nikie-nek!
Üdvözlettel
Dr Lázár Erika
Dr Lázár Er
 


Ja, és kedves Panda, ha a terhességed alaphõmérséklet mérése mellett jött volna létre, akkor valóban pontosan tudták volna, mikor kell megszületni a babádnak, és ha a fogamzás nem a 14. hanem a 21. napon jött létre, akkor valóban csak 1 héttel késõbb kellett volna terminus túllépésre gondolni, s ha ezt nem érted el, akkor nem volt túlhordott a gyermeked. Én azoknál az anyáknál, akik alaphõmérséklet mérést csinálnak a megtermékenyített ciklusban, kizárólag annak alapján határozom meg a terminust!
Üdvözlettel
Dr Lázár Erika
Dr Lázár Er
 


Kedves Erika!
Egyébként a fenti igen részletes szövegekkel sokban egyetértek, hogy miben nem azt már korábban is leírtam, de véleményem szerint ez a tipusu szakmai vita (köztünk) nem ide való.

Szakmai vita nem személyes ellenségesség, még akkor sem ha a vita közben kemény érveket hangoztatunk: BUÉK.
Dr. Csákány
 


Kedves Lányok!
Az Optimális Családtervezés 6. pontjához, a hüvelyváladék vizsgálathoz még kiegészítésül meg akarom jegyezni, hogy a Czeizel-féle programmban Czeizel 4000 panaszmentes házaspár adatait dolgozta fel, és azt találta, hogy a panaszmentes (nem a meddõ vagy sikertelen) nõk között 36% hüvelygyulladást talált, már az elsõ kivizsgálásnál. Számítsuk hozzá azokat, akik a terhesség alatt kapnak hüvelygyulladást - ez már szintén olyan nagy szám, és elõre nem is tudható, hogy kik ezek, hogy emiatt érdemes a felkészülés idõszakában preventíven megkapni az esetek 70-80%-ában 1 évig védõhatású laktobacillus vakcinát. Ezért adtuk mi ezt annak idején ingyen mindenkinek (akkor volt rá lehetõségünk).
Üdvözlet és boldog új évet!
Dr Lázár Er
 


Bocs. Az aláírás lemaradt.
Dr Lázár Erika
Dr Lázár Er
 


Kedves Doktornõ!

Köszönöm válaszát. Ezek szerint az orvosom is joggal gyanakodott arra, hogy a gyógyszernek köze volt a megtermékenyüléshez, majd a terhesség megmaradásához. Igaz nem vártuk ki a min. 3 hónapot, de már örülök is nekiKép
Csak azt nem értem, miért kellett az ötödik orvoshoz elmennem, hogy a panaszaim megértõ fülekre találjanak. Miért õ volt az elsõ, aki elküldött hormonvizsgálatra és ennek tükrében írta fel a megfelelõ gyógyszert. Az SZTK-s orvosom nagyban propagálta a Mercilon-t, felírt belõle 3 havi adagot, hiába mentem minden hónapban vissza, hogy pecsételõ vérzésem van tõle, volt, hogy 2 hétig folyamatosan, nem igazán törõdött vele. Aztán rájöttem: megláttam a falon a Mercilon reklámposzterét. No comment.
Kívánok mindenkinek panaszoktól mentes Boldog Új Évet!
Pirus

KépKép
KépKép
piroska
6044 kecskemét szarkás 429
 
 
 
 


Tisztelt Dr. Lazar Erika!


On az en emberem! Ne vegye sertesnek, de vegre valaki aki "normalisan" gondolkozik.
Az emberek altalaban megtervezik a lakasukat, hogy milyen kocsit akarnak venni, a nyaralasukat de a gyereket nem. Miert? Nem a gyerek a legfontosabb?
En ugy tudom, hogy az Optimalis Csaladtervezesi Szolgalat ma mar csak Budapesten mukodik.

Tisztelt Tobbiek!

Pl: Ha erromlik a radiom akkor hivok hozza szerelot. Nem kell elosszor az osszes idevago szakirodalmat elolvasnom es teljesen felkeszulve varnom a szerelot. Miert?
Mert bizom a tudasaban es a szakertelmeben, keves csalodas ert.
Ha viszont orvoshoz megyek akkor elobb tajekozodnom kell. Meg kell tanulni mindent a betegsegemmel, kezelesemmel kapcsolatban es aztan mehetek csak nyugodt szivvel orvoshoz. Miert?
Mert rengeteg csalodas ert es nem bizom az orvosokban.
A bizalmatlansagrol, sok negativ tapasztalatrol amit mi betegek ateltunk ki tehet ha nem az orvos?
/Azt hiszem mi tehetunk rola, miert lettunk betegek./

Kivanok mindenkinek nagyon boldog, egeszseges, bekes uj evet!
Remelem ebben az uj evben nem mi leszunk az orvosokert, hanem az orvosok lesznek ertunk /ertem/!
Angela
 


Kedves Angéla!
Látom, nem csak én internetezek még újév éjjelén is.
Azt gondolom, amit leírt, azt nem nekem kell sértésnek venni, de gondolom, mást se akart ezzel megsérteni, csak leírta a véleményét. Igen, szerintem is nemcsak a létét, hanem az egészséges fogantatását is meg kell tervezni a gyermekeinknek, errõl írtam.
Mint írtam, Kazincbarcikán is mûködik az Optimális családtervezési szolgáltatás, és talán más városban is vannak még olyan lelkes egészségügyi dolgozók (fõleg védõnõk), akik nem hagyták abba ezt a szolgáltatást, mert látták az értelmét.
Üdvözlettel
Dr Lázár Erika
Azért a rádió, a gépkocsi, stb. szereléséhez se egyformán értenek azok a "szakemberek", akik azt mondják, hogy értenek hozzá. Ezt tapasztaltam a gépkocsimmal, a cirkó kazánommal, a vízvezeték szerelõkkel stb. kapcsolatban. (Pl. évek folyamán 6 vízvezeték szerelõt kellett kipróbálni, mire megtaláltam az "igazit", de közben volt olyan,aki az új fürdõszobámban 5 helyen hagyott olyan hibát, hogy folyt a víz, rossz volt a tömítés, és nekem, az orvosnõnek kellett a hibát kijavítani - vagyis ehez is nekem kellett érteni!) Sajnos, a lelkiismeretes munka ma nagyon sok embernek nem sajátja!
Dr Lázár Er
 


Sziasztok!

Nem kötözködni akarok, de azért szerintem jó, ha némi spontaneitás is marad a dolognak.:

Nem tudom, mennyire vagyok egyedi eset, de én magamtól is elég sok mindent megtettem már a terhesség elõtt, hogy minden optimális legyen, bár közel sem mindent, amit a Doktornõ felsorol, hogy a Központban vizsgálják.

De elmentem vérvételre és tüdõszûrésre, és felhívtam a nõgyógyászomat, aki ezer éve ismer (nála születtem én isKép) és tudja, hogy rendszeres a ciklusom, milyen fogamzásgátlót szedek, és hogy soha semmilyen nõgyógyászati panaszom nem, hogy õ mit tanácsol. Így ahogy befejeztem a fogamzásgátló szedését, rögtön elkezdtem szedni az Elevitet. Természetesen egyikünk sem dohányzott, nem szedtünk gyógyszereket. A rubeloráról pedig tudtam, hogy védett vagyok, mert évekkel ezelõtt beoltattam magam.

De nem mértem a hõmérsékletemet, mert az nekem már túl tudatos lett volna. És a spermavizsgálattal és egyéb kivizsgálásokkal is úgy voltunk a férjemmel, hogy amennyiben 6 hónapon belül nem jön össze a baba, akkor nem várunk tovább, ezt tanácsolta az orvosom is. Szó sem esett arról, hogy 1-2 évet várjunk. A fogamzásgátló befejezése után 3 hónappal estem teherbe, úgyhogy nem volt szükség semmi másra.

Szóval a mi gyerekünk is rendesen meg lett "tervezve", és én nem azért olvastam/olvasok szakirodalmat, mert szakember akarok lenni, hanem azért, mert érdekel. Bár jogász vagyok, mindig érdekeltek az orvosi dolgok, és a mai napig is rengeteg cikket olvasok, mert szeretek tisztában lenni azzal, hogy pl. a terhesség alatt mit miért vizsgálnak, mik a normális értékek, stb. De így vagyok a fiam oltásaival is, szeretem tudni, mit miért kap.

Üdvözlettel, Lina

Ui.: Szeretném megkérdezni, mi az a cseppszív, mert errõl még nem hallottam. Köszönöm szépen a választ.Kép
Lina
 


Kedves Lina!
Ez egy röntgenes diagnózis, az átlagosnál kisebb térfogatú, csepp alakú szív. Mivel kisebb a térfogata, ezért a szállított vér mennyisége, a szállított oxigén és tápanyag mennyisége is kevesebb az átlagosnál, ezért okoz koraszülést(kis súlyú újszülött születését.)
Üdvözlettel
Dr Lázár Erika
Dr Lázár Er
 


Lina, a rubeola oltas nem nyujt 100% vedettseget. Toxot sem nezettel? Azert az meg nem tartozik a tulbiztositas kategoriaba Kép. En bizony minden fontosat megnezettem, aztan meg 6 evig hiaba vartunk. Az alapho merest is altalaban azok kezdik el akiknek a 2-3-4 honap utan sincs semmi. Te azert a mazlistak koze tartozol, a 3. honap manapsag eleg korai. Biztos vagyok benne hogy ha nem sikerul akkor utan elkezdesz te is vizsgalatokra jarni. Ha mazlid van, es kifogsz egy hozzaerto dokit akkor gyorsabban kiderul mi baj van, ha peches vagy akkor evekig jarogatsz dokihoz. De ismetlem, te a mazlista kategoria vagy Kép ezeket megusztad Kép
idike
 


Meg a rubeloa fertozesen ateses sem 100%, bar lenyegesen nagyobb aranyban ad eletre szolo vedettseget.
idike
 


Sziasztok!

DoktornõKép

Köszönöm szépen a választ!Kép

IdikeKép

Igen, én is úgy érzem, hogy nagyon szerencsések vagyunk a férjemmel, hogy ilyen hamar sikerült, fõleg, hogy 6 évig szedtem a fogamzásgátlót elõtte. Persze, igazad van, rögtön kivizsgáltattuk volna magunkat, ha nem jön össze, és az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy én - amilyen aggódós vagyok - az elsõ hónap után, hogy nem lettem terhes, majdnem sírva hívtam fel a dokimat, hogy jaj, istenem, mi lesz most.Kép Õ mondta, hogy fél évig várjunk, aztán megnézzük, mi újság van. De õ tényleg ismer engem, a ciklusomat, stb.

A rubeola oltással kapcsolatban úgy voltam, hogy az véd engemKép, de nagyon kerültem az olyan közösségeket, ahol esetleg gond lehetne. Mi van olyan esetben, ha kaptam oltást, és kiderül, mégsem vagyok védett? A Doktornõ is az oltást írta, hogy a központban megkapták, akik nem voltak védettek. Én kaphattam volna újra, vagy nem lehet többször?

A toxo-t pedig tényleg nem nézettem, de nagyon odafigyeltem magamra, kutyám, macskám pedig nincs. Tényleg, mi van akkor, ha kiderül, hogy nem vagyok védett ellene, azzal mit lehet tenni? Mert ha semmit nem lehet csinálni olyankor, akkor jobb, ha nem tudom, mert halálra aggódnám magam. De ez most azért sem jutott eszembe, mert a Doktornõ sem írta, hogy a Központban néznének toxo-t. És szerintem nekem azt a terhesség alatt sem nézték. Elvileg kellett volna? Vagy az nem tartozik a kötelezõ vizsgálatok közé? Most épp azon gondolkozom, hogy a barátnõimnek csináltak-e, de szerintem nem.

Kedves Doktornõ, kedves Gyuri, válaszolnátok ezekre a kérdésekre? Mert nem hittem, hogy ennyi kérdõjel volt a terhességemben, aminek a most már 10 hónapos eredménye épp itt ugrál a lábam alatt.Kép

Üdvözlettel, Lina

Ui: Idike, Nektek 6 év után sikerült? Megszületett már a baba? Vagy most várjátok?
Lina
 


Kedves Doktornõ!
Nagyon jó, hogy a doktornõ felvilágosított bennünket a terhesség elõtti vizsgálatok felsorolásával, köszönjükKép
Pontosan ez a felvilágosítás hiányzott nekünk, sokunknak, és még hánymindenkinek hiányzik? Nem tudjuk (én sem tudtam sajnos anno), hogy a terhesség vállalásának gondolatakor már érdemes vizsgálatokat végeztetni. De kitõl, vagy honnan tudnánk? A dokijaim nem figyelmeztettekKép Az is már elõrehaladásnak számítana, ha lenne kiadva könyv nekünk laikusoknak is érthetõ formában felhívva a figyelmet a doktornõ által felsorolt fontos vizsgálatokra. Vagy van jelenleg valamilyen fokú felvilágosítási rendszer és mi nem tudunk róla? Vagy a középiskolákban kellene felhívni a figyelmet?
A felvilágosítás hiányát mutatja pl. az is, hogy sem Panda, sem Katka nem tudta mostanáig, sem én a vetélés elõtt milyen pontosan az a szabályos ciklus. Még a dokim sem tudta akkoriban, hiszen a 35-42 nap nem zavarta, ne foglalkozzak vele-mondta. A szabályos ciklushoz azért az is
beletartozik, hogy legyen tüszõrepedés is, nem? Hiszen nekem a vetélés óta 34-35 naposak voltak, de sokszor meg sem repedt a tüszõ, mégis szabályosak lennének ezek a ciklusok? (Csak mostanában kezd rendezõdni) Mindezeken felül is még nagyon sok mindent kellene ismernünk a terhesség elõtt.

Panda Kép Ha nem reped meg, akkor mennyi az esély a terhességre? Ekkor az adott ciklusban 0% (nincs mit megtermékenyíteniKép). Sokszor ezért húzódik el 1-2 évig a fogamzás, ezek elvesztegetett évek. Írtad, hogy a házaspároknak minden egyes ciklus esetén 25% esélyük van a
terhességre. Ez olyan párokra vonatkozik(de majd a doktornõ kijavít), akiknél minden rendben van. Olyan is lehet, hogy kevés a sperma, vagy elzáródott valamelyik petevezeték gyulladás következtében: ezekben az esetekben sokkal kevesebb az esély sajnos, de még egy csomó más oka is lehet...

Nikie
nikie
 
 


Cs.drúr!
A dr.úr egyetért sokmindenben a doktornõvel? Dehát azt irta, hogy akkor kell csak vizsgálatokat végezni, ha nem jön össze a baba.

Igen, felvilágositas nem nagyon van. Sajnos én sem voltam vizsgálatokon a fiam születése elõtt, mármint a terhességem elõtt, de nem is volt rá szükségKép

BUÉK
Katka
fkatka
 
 


És köszönjük doktornö a hosszu leirast.
Felvilágosítás szerintem is nagyon jó lenne, de tényleg milyen módon?

Üdv
Katka
fkatka
 
 


Nikie!
Én úgy gondoltam, hogy azért 25 %, mert van, hogy nem reped meg a tüszõ, kevés a sperma stb. (Az állandó megtermékenyülést akadályozó tényezõket nem számítottam, pl. elzáródott petevezeték.). De könnyen lehet, hogy rosszul gondoltam, és tényleg csak azokra vonatkozik ez a szám, akik teljesen rendben vannak.

Doktornõ!
Én azt is írtam, hogy "meg lettem gyõzve", tehát elismerem, hogy szükség van ezekre a vizsgálatokra, de én egyszerûen nem élek velük. Valahogy úgy vagyok vele, mint Lina: "spontán" szerettem volna gyereket. Igaz, én nem csináltattam semmi vizsgálatot, bár a munkám miatt kötelezõ az évenkénti tüdõszûrés, és orvosi vizsgálat (általános vizsgálatok, vizelet stb.), tehát tudtam, hogy komoly bajom nem lehet. A rubeola-védettségem is biztos, mert amellett, hogy átestem rajta, gimnáziumban kötelezõen beoltottak minden lányt ellene.
Azt hiszem, én is a "mázlisták" közé tartozom (sõt, lehet, hogy én "hipermázlista" vagyok), mert nekünk mindkét baba az elsõ próbálkozásra összejött.
A terminust nálam nem az orvos állapította meg, hanem a védõnõ, az orvosom rá sem kérdezett a ciklus hosszára, de én ezt nem rovom fel neki. Igazándiból elõször nem a terminus túllépés volt a fõ ok, hanem az, hogy vidékrõl kellett volna bejárnom naponta vizsgálatokra (busz, HÉV, villamos, metró, oda-vissza 2x 1,5 óra). Mivel mindig egyedül mentem, az orvosom nem szeretett volna kockáztatni, hogy esetleg valami történik útközben, inkább befektetett. Másodszorra a farfekvés, 4 kg körüli baba, és a rel. téraránytalanság is közrejátszott.

Lenne két kérdésem. Lehet-e öröklött tulajdonság a fogamzóképesség milyensége? Mert a mi családunkban (anya, nagyanya) az a jellemzõ, hogy minden nõ az elsõ-második próbálkozásra teherbe esett. (Most nem veszem figyelembe a férfi adottságait.)
Azt tudom, hogy a cukorbetegséget nem lehet örökölni, csak a hajlamot. Az édesapám cukorbeteg volt (1,5 éves kora óta), ezért aggódtam, nem lesz-e efféle problémám a terhességeim alatt (nem voltKép). A húgom is hamarosan szeretne babát, kell-e aggódnia emiatt?

Köszönöm,
Panda

panda
Halásztelek
 
 


Kedves Lázár Erika doktornõ!

Az optimális családtervezési szolgáltatás egyik pontjához szeretnék megjegyzést fûzni. Éspedig:

"4. Rubeola védettség. Ha a terhesség elõtt nincs rubeola védettség, és a terhesség 12 hetéig bekövetkezik a fertõzés, a terhességet meg kell szakítani a megszületendõ gyermek súlyos szívfejlõdési rendellenessége miatt. Ha nincs védettség, a védõoltást megadtuk, addig szigorúan védekezni kell a terhesség ellen. "

Szerencsésebb lenne úgy írni, hogy "a terhesség megszakítása indokolt", vagy "a terhesség megszakítása javasolt", "a megszületendõ gyermek esetleges szívfejlõdési rendellenessége miatt".
Egyrészt a KELL ellen tiltakozik az igazságérzetem. Demokrácia van, a nõnek önrendelkezési joga van. Szerintem sértõ (én annak venném), ha velem így közölné az orvosom...
(Nem Ön sértõ, hanem sajnos ez elég megszokott orvosi szöveg.)
Az ÉN gyerekem, ÉN dönthetek róla, mit KELL és mit nem.
Többen mesélték már nekem, hogy valami indok miatt az orvosuk azt mondta, el KELL vetetni a babát (pl. Down szindróma).
Másrészt a szívfejlõdési rendellenesség és a többi fejlõdési hiba nem a magzatok 100%-ában jelentkezik, tehát pontosabb "várható" rendellenességrõl beszélni.
Mindezekkel nem becsülöm le a várható súlyos ártalmakat, csak azt gondolom, akkor tud valaki felelõsen dönteni ilyen súlyos esetben, ha reális képet kap. És akkor nyugodhat meg a lelke, bárhogy is dönt, ha utólag nem derül ki, hogy nem pontosan informálták.

Edó
edóka
 
 


Kedves Edó!
Lehet, hogy erõsnek tartod a "kell" kifejezést. Valóban demokrácia van, és nem azt írtam, hogy "muszáj". Az anya dönthet úgy, hogy beteg gyermeket akar szülni akkor is, ha felvilágosítják róla, hogy nagyon nagy valószínûséggel beteg gyermeket fog világra hozni. Mert kényszeríteni senkit nem lehet arra, hogy felfeküdjön arra a bizonyos mûtõasztalra. De itt nemcsak a nõ önrendelkezési jogáról van szó. Hanem arról, hogy biztosan(!) beteg gyermeket fog világra hozni, aki egyrészt teher a családnak (jó, errõl maga a család döntött így), de teher magának a beteg gyermeknek (õ viszont nem döntött így!) és teher a társadalomnak (lehet, hogy rossz néven veszitek ezt a megjegyzést, de százezrekbe kerül a társadalomnak egy-egy ilyen anyai döntés, amit nem a társadalom hozott!)
Volt egy anya, aki úgy döntött, hogy a 6-ik gyermekét minden orvosi tanács ellenére megtartja. A gyermek vízfejû volt és gerincsérv miatt deréktól lefelé bénán született és székletet, vizeletet akaratlagosan nem tudott üríteni, visszatartani. Képzési lehetõsége minimális. Amikor felnõtt, nem tudott szeretkezni, családot alapítani,stb. Mindezt azért, mert az anyja így döntött! (Csak azért, mert otthon akart maradni GYES-en.)
Lehet vitatkozni a szöveg megfogalmazásán. Egy biztos! Én a terhességmegszakítás ellen vagyok. Ez is az anya önrendelkezési joga, pedig nagyon sokszor sokkal jobb lenne, ha nem lenne ilyen széles körû ez a jog! Mert ez is nagyon sok kárt okoz - most ezt nem részletezem. Egyetlen esetben engedném a terhességmegszakítást: ha súlyos beteg a magzat. (Illetve még akkor, ha a beteg anya állapota súlyosbodik a terhesség miatt).
Azzal egyet értek, hogy pontosan kell informálni.

Üdvözlettel
Dr Lázár Erika
Dr Lázár Er
 


Sziasztok!

Valaki válaszolna az én kérdéseimre?

Elõre is köszönöm!Kép

Lina
Lina
 


És az enyémre is kérek választ.
Köszönöm

Katka
fkatka
 
 


Sziasztok!
Lina!
Én ugyan nem vagyok orvos, csak azt tudom mondani, amit a saját dokimtól hallottam. Rubeola: úgy tudtam nem voltam rubeolás és még oltást sem kaptam ellene, mégis az elsõ vérvizsgálat alapján kiderült, hogy védett vagyok. Valószínüleg gyors és nem túl látványos volt a lefolyása, csakúgy mint a toxoplasmosisé, mert az ellen is védett vagyok. Érdekes nekem ezeket a vizsgálatokat nem kellett kérnem, mert automatikusan írta fel a dokim. A toxoplasmosisnál, ha friss fertõzésrõl van szó speciális antibiotikumos kezelést adnak, kifejezetten terhes nõk által is használható antibiotikumokkal.
Csak ennyit tudok. Én annyira megbízom az orvosomban, hogy nem is rágódtam a veszélyeken, egyszerûen csak élvezem a várandósság minden percét. Szerintem rengeteget jelent az orvoshoz való viszonyulás ebben az állapotban. A kismama közérzetén is sokat segít a kiegyensúlyozott, bizalommal teli orvos-kismama kapcsolat, és ez ugye nem mindegy.
Szép napot!
Pirus(36)

KépKép
KépKép
piroska
6044 kecskemét szarkás 429
 
 
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: