Új privát üzeneted érkezett!

Timea?
Vajjon a hálából adott összeg miért töredéke a "kialkudott" összegnek? Most ez piaci kérdés, azaz teljesítményarányos, vagy mitől függ? Hadd tudjak meg valamit a "túlsó oldalról".
Érdeklődve várom válaszát.
Dr. Csákány M. György
 


Kedves Dr.Csákány M.György!

Én is egy "túlsó oldali"anyuka vagyok.Szerintem mindenképpen függ attól,hogy mennyire voltam elégedett.A másik pedig,hogy mit engedhetek meg magamnak anyagilag.Hiába szeretnék esetleg sok pénzt adni,ha nincs miből.Amikor van,akkor természetesen többet adok.
 
 


Én úgy vagyok a magánrendelésekkel, hogy ha megtehetem és oda megyek fizetek. Annyit amennyit az orvos kér. Mikor terhes lettem mind a 2 alkalommal az első vizsgálat után közölte a szülés árát is. Szóval nem hálapénz. Számomra ez sokkal jobb volt mintha azon rágodnék, hogy elég pénzt adok-e. Viszont a közölt ár miatt elvárom, hogy a szüléskor akár éjjel, nappal, hétvégén karácsonykor is elérhető legyen és Ő vezesse le a szülést. Végülis egy szolgáltatást veszek igénybe. Ha ügyeleten szülnék akkor hálapénzt adnék ha meg lennék elégedve.

Üdvözlöm, Tina
 

 
 

Sziasztok!

Alapvetően egyetértek Tinával. Nekem egyetlen bajom van. Hogy irreálisan magasnak tartom a közölt összeget. De még mindig jobb, ha megmondja, mintha később gáz, hogy keveset adtam.

cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Cory,
de miért lenne gáz? Én ezt nem értem. Persze nekem is gondot okozott, mert keringenek itt is olyan hírek, hogy 80-100 ezer forintokért vállalnak orvosok szüléseket, de könyörgöm! Még a magánrendelés x 10- es összeget is soknak találom, főleg akkor, ha az orvos kis munkával megoldja, hogy az ügyeleti időben szüljön. Kiszámoltátok már, mennyi is ez? Amikor először szültem, az orvosomnak min. 3 szülése volt aznap. Ha annyit adtak, mint én, egy nap alatt többet kasszírozott, mint mások egy havi keresete, sőt. Ezzel srófoljuk felfelé az "árakat". De az is igaz, hogy én akkor tényleg hálás voltam. És az is hozzátartozik, hogy ő volt az egyetlen orvos, aki mindennap bement a kismamájához, ha bent volt a kórházban. Nekem ezek fontos dolgok, de nem elvárhatóak. Mint ahogy azt sem várom el, hogy egy esetleges karácsonyi szülésnél végig a kezem fogja. (Persze jól esik, ha bejön és nála szülhetek, de már úgy gondolom, az orvos nem is olyan fontos. Ha a szülésznő jó, és nincs komplikáció, akkor az orvos csak asszisztál. Kép)
De miért is van bennünk félelem az ügyeles orvos felé? Itt a kérdés. Miért nem kellően empatikus az ügyeletes? Miért van az, hogy a legtöbb esetben aki ügyeletesnél szül, az pokrócnak írja le, udvariatlannak és figyelmetlennek? Pedig ugyanaz az orvos, akinél esetleg én szültem, és akit teljesen máshogy ismertem meg. A pénz változtatja meg ezeket az alapvető emberi tulajdonságokat? Vagy hogy is van ez?

csmgy,
azt hiszem, teljesítményarányos, de csak vagy-vagy alapon. Ha tetszik, ahogy bántak velem, akkor adok, amennyit/amit tudok, érzek, nem pedig amennyit kialkudtunk. (Én abban a pillanatban fordulnék ki az ajtón, ha vki közölné velem, hogy ennyi lesz a szülés. Akármekkora híre is van. Kivéve, ha magánklinikán történik a szülés.) Ha segítettek, amikor szükségünk volt rá, ha odafigyeltek ránk... Az első szülésem után úgy éreztem, adnom kell vmit a nővéreknek, mert nagyon sokat segítettek. De pénzt nem akartam, mert köszönetet szerettem volna mondani. Karácsony előtt pár nappal voltunk, vetettem a férjemmel egy nagy kosarat, mindenféle földi jóval és odaadtam a főnővérnek. Nem tudom, örültek-e. Remélem, mert szívből jött. Az egyik nővérke, akinek nagyon sokat köszönhetek, kapott egy puszit és még le is tegeztem, mert valahogy úgy könnyebben kijött a köszönöm.Kép Nem tudtam volna pénzt adni. Amit akkor értem tettek, az pénzben nem kifejezhető. Az orvos is csak azért kapott bélelt borítékot, mert szokás.

És ez a szó nagyon erősen nyom a latba, amikor a hálapénzről beszélünk. Szerintem már genetikailag kódolt. Lassan úgy jönnek világra a babák, hogy kezükben a boríték. Kép
Az egészségügy rákfenéje, de erről már beszélgettünk.
Solya
 
 


Solya: azért gáz, mert esetleg a következőt is nála akarom szülni. Asszem mákom van, az én dokim nem ez a típus, de sajnos elég sok ilyenről hallani, hogy nem fizettél eleget, és onnantól rossz beteg vagy Kép
cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


De cory,
ha ez így van, akkor isten óvjon attól az orvostól, mint embertől!
Akkor csak jó, ha nem maradsz nála!
Solya
 
 


Solya: ebben tökéletesen igazad van! De hányan vannak olyanok, akik pl az sztk-ban is nyújtják a borítékot, sőt a doki ott is közli az árakat. Az ilyen dokitól is isten óvja az embert, és mégis sokan vannak, és sokan járnak hozzájuk Kép

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


De ezt mi (is) generáljuk!
 
 


Solya: lehet. Én elvből nem adok sztk-ban pénzt. Igaz nőgyógyászhoz pl magánba járok.

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Cory,
a magán az tiszta sor. Mint mindennek ennek is ára van. (Hozzáteszem azért néha kicsit jobb színvonalat várna az ember egy-egy magánrendelőtől...)
Én sem adok sztkban pénzt. A doktornéninek is csak akkor, ha kihívtam. De akkor igen, mert olyat kértem, amit nem lett volna kötelessége megcsinálni. Hozzáteszem, Ő nem a pénzért csinálta.
Az a baj, hogy a szüleink generációjába mélyen beégett a tudatalattiba, hogy csak akkor látnak el rendesen, ha tejelsz. Én megpróbálom ezt megcáfolandó tényleg csak hálából adni vmit. Eddig bejött.
 
 


Sziasztok!
Ha már itt tartunk: valóban nem köteles a háziorvos kimenni, ha hívod? Mert szerintem igen! Tudtommal éppen azért négyórás a rendelése, mert a munkaidő hátralévő részében járóbetegrendelésre elmenni nem tudó betegetket látogat.
Kíváncsi
 


Na igen. Járóbeteg rendelésre elmenni nem tudó betegeket igen. De az én egészséges gyerekeim szurkálni lehetett volna a rendelőben is. Kép
 
 


Sziasztok!

Hozzánk havonta kijár a gyerekorvos csak ellenőrzésre. Nem szoktunk bemenni az egészséges rendelésre se. Minden jövetelnél adok neki x összeget. Viszont ha baj van rögtön jön és még hétvégén is lehet zavarni. Igaz akkor nem jön ki de általába elég ha csak a telefonba megnyugtat v. megmondja mit csináljak és ha kell hétfőn reggel nálam kezd. Itt is valószínű a pénz játszik nagyobb szerepet, mint a gyerek szeretet.
Viszont ha 1-2x bemenntem a rendelőbe ott is nagyon kedves és ott nem adok neki semmit.
Amikor a saját orvosomhoz mentem a rendelőbe még terhesen addig nem vett emberszámba míg a férjem nem vitt neki ajándékot. Gondolom pénznek jobban örült volna. Amikor egyszer ki kellett hívni hozzám adtam neki pénzt és kb. 1 hónap múlva beszélt a férjemmel egyből érdeklődött, hogy van a kedves feleség. Ráadásul nem is tudott segíteni rajtam akkor.

Tina
 


Én a terhességem elején sokáig hajkurásztam orvost. Na, attól jöttem ki leghamarabb, aki fix árat mondott a szülésért. Nekem ne mondjon összeget azért, hogy a TB által finanszírozott kórházban ellát engem szüléskor. Ha magánrendelésre járok, annak van tarifája, ez OK. Ha a Telkiben szülnék, annak is ára van. De, hogy akár a terhesgondozást, akár a szülést megfizettese velem kötelezően, arról szó nem lehet. Ráadásul, mi van, ha mégsem fizetem a közölt összeget? Visszarakja a gyereket?
És, ha még elégedett sem voltam vele, akkort mire fel adnék annyit, amennyit kért? Pont azért hálapénz, mert a hálámat fejezem ki vele. De azt ne ő szabja meg, hogy mennyire legyek hálás.
Ha onnantól rossz betegnek számítok, akkor nyasgem. Bocsánat a kifejezésért. Én olyan dokit kerestem, akinek olyan híre van, hogy nincs tarifája, annak örül, amit kap. És találtam is. És nem küldött mindenáron a magánrendelésére, én kértem el tőle a címét, hogy ne kelljen várnom folyton, és a terhesség vége felé maga irányított vissza a kórháziba, mondván ott csinálják a ctg-t stb, akkor ne a magánba menjek utána, hanem a kórházi rendelésre ott helyben. És milyen érdekes, rengeteg nő jár hozzá, mind elégedett, és mindenki hálás neki szó szerint is, meg anyagilag is. És nincs rossz szájíz.
 
 


Engem voltaképpen felháborít ez az egész rendszer tokkal-vonóval. Persze kénytelen az ember bizonyos mértékig beállni a sorba, és valamennyit tejelni, ha nem akarja, hogy smucig disznónak tartsák - ezt különösen itt Sopronban éreztem, ahol persze mindenki tudta, hogy nem egy beteg vagyok a sok közül, hanem a NŐ, AKI BÉCSBŐL JÖTT SZÜLNI.
Jártam már én is úgy, hogy bemondták előre az árat, hát nem mentem többet. Azt tartom szemérmetlen dolognak, hogy totál visszaélnek a nőgyógyászok azzal, hogy a legtöbb nő legalábbis potenciális visszatérő vendég, tehát, ahogy cory is írta, legközelebb is szeretne a megszokott orvosánál szülni, és erre építve várják el, hogy az abszolút munkaköri kötelességükért külön pénzt nyaljanak fel. (Bocs Gyuri, ha kemény vagyok, de tényleg felháborít, hogy az anyákat, válogatás nélkül, tekintet nélkül arra, hogy hogyan is élnek, milyen jövedelemből, valójában "önkéntes" adakozásra kényszeríti a kialakult rendszer.) És itt tényleg nem kis pénzekről van szó, ahogy hallom, bár én - bevallom - mindig csak hálapénz mennyiségű összeget adtam, ami csak töredéke volt annak, amiről az osztályokon beszéltek. Nyilván minden nő a gyerekéért aggódik a legjobban, és azért minden pénzt megad, hogy a baba egészségesen jöjjön a világra. De könyörgöm: ezért van a kötelező biztosítási rendszer! Különösen azok, akiknek jobb jövedelmük van, bőségesen befizették a kasszába, ami jár! Aki meg kevesebbet fizet be, nyilván nem is engedhet meg magának súlyos tízezreket.
Ebből kiindulva mindig olyan orvost kerestem, aki a hálapénzt valóban annak fogta fel, ami: utólagos elismerésnek a már elvégzett munkáért. De hozzáteszem: minden alkalommal őrült kínos volt odaadni, még akkor is, ha jó szívvel adtam, mert egyrészt nem tudom, elégedett volt-e az összeggel, másrészt ez nem amolyan piaci kérdés, hogy veszek egy láda almát, itt az áru, ott az ellenérték. Vagy áru lenne a gyerekünk??? Szomorú lennék. Arra lyukadnék ki, ha tudnék, hogy ez az orvosnak is megalázó szerintem, vagy legalábbis annak kellene lennie. És most ne gyertek azzal, hogy kevés a fizetésük az orvosoknak, és azért van ez így, mert kevés a fizetése a bőrgyógyásznak is, meg a boncolóorvosnak is, meg az urológusnak is - hát miért pont a nőgyógyászt kell kompenzálni?
És az tényleg szomorú, hogy sok doki nem vállalja el a személyes gondoskodást - ez alatt nem is azt értem, hogy bármikor fel lehessen hívni, meg fogja a kezem, ha félek, hanem csak a normális, személyre szóló odafigyelést, hogy tudja pl. hány gyerekem van még, elküldött-e már vizeletvizsgálatra, volt-e gondom a korábbi szüléseknél, ilyenek -, csak ha már az ember előre valamilyen összeggel bebiztosította magát. Addig csak "anyuka", utána lesz belőle "kedves Krisztina". Ez baj.
harcias Kíváncsi
 


Kiváncsi (Krisztina?)!
És még nem is voltál kemény.

Próba.
Mit szóltok ahhoz, ha a biztosító jól fizetné az orvosokat. Mi lenne a következmény?
1. Nem vállalnának "maszek" szülést, csak kevesen, akiknek ez sem elég (Amerika)
2. Szülnél az ügyeletesnél, sőt egy idő után kialakulna a ny-európai-amerikai szisztéma: a szülések döntő részét a szülésznők vezetik.

Nincs előre kialkudott összeg, "hálapénz", plusz látogatás, plusz mosoly. Szolgáltatás van, mint a mosodában.

Hmm?
Dr. Csákány M. György
 


Kedves harcias Kíváncsi! Kedves Cory, Solya és mindenki!
Én anyuka is vagyok, és orvos is vagyok, kicsit látom mindkét oldalt. Előrebocsátom, eddigi életemben összesítve sem kaptam 5 ezer Ft hálapénznél többet, mert olyan területen dolgozom, tehát nem a mundért védem.
Sok igazság van abban amit írtok, értem az indulatotokat. megértem, de nem teljesen értek Veletek egyet.

1. Munkaköri kötelesség: kb az hogy a körzeti rendelésen, szakrendelésen fogadjon, terhesrendelésen, ideális esetben a magasan képzett védőnő/szülésznő/ nővér által megszűrt, valóban orvosi ellátást igénylő eseteket. Osztályos munkája során, ügyeletben szülést vezessen le. A rendelőben és az osztályon válthatják egymást, és nem biztos hogy kétszer ugyanahhoz az orvoshoz kerülsz.

2. Embertelen, megalázó, stb stb , szituáció kialakulása/kialakítása nem engedhető meg, ez nem pénzkérdés, természetesen; itt értek Veletek egyet. Az nlc-n van egy fórum, hát meg kell mondjam elhűltem az ottani történetektől Kép

3. A szülészeti rendszer nem tökéletes, de szerintem sehol, itthon sem. Ha összehasonlítgatnánk nyugati példákkal, nem tudom találnánk-e olyan országot, ahol egy orvos mondjuk 200 euro REMÉNYÉBEN elvállalja, hogy akármikor, éjjel-nappal felhívhatod apró-csepró gondjaiddal, éjjel -nappal behívhatod ha szülsz, ott van veled végig, utána mindennap bemegy, stb stb. Aztán Te vagy hálás vagy és kifizeted a 200 eurot vagy nem, és nem fizetsz, vagy csak amennyit gondolsz. Tudomásom szerint bármely civilizált országban az intézményt választhatod meg, ott fogad az ügyeletes, segít neked de ha lejárt a munkaideje hazamegy, felváltják.
Tőled nem kér semmit, de a szülész különösebben nem is foglalkozik a szölőnővel, csak ha komplikáció van. (külön pénz természetesen ekkor sem jár neki). A sokkal-sokkal magasabb biztosítási összeg fejében kb a fent "munkaköri kötelességként" vázolt ellátást igényelhetnéd. Na jó, persze a körülmények, az ún. hotelszolgáltatás odakint sokkal jobb (annyi pénzből lehet is), és ez is nagyon is sokat számít a kismamáknak.
Ha ragaszkodsz a "professzor úrhoz" és ő el is vállal véletlenül (hiszen ha anyagilag nem szorul rá, miért is tenné), akkor nem hálát vár tőled, hanem azt hogy kifizesd a "felkérési díját" mindazokért amit az előbb felsoroltam.
A "felkérési díjat " ebben a rendszerben meg előre kell közölni, nem? Így logikus.... Az előre közlés csak itthon, ebben az öszvér rendszerben furcsa Kép
üdvözlet
delfin
Névtelen
 


Na tessék, mire begépeltem az összevagdalt ujjaimmal, Gyuri megelőzött ... Kép
delfin
Névtelen
 


Tisztelt Csákány Doktor!

Bocsánat, félreérthető voltam. Úgy értettem, hogy amilyen nagyságrendű hálapénzes összegek röpködnek (nem magánrendelés szintjén), ahhoz képest adtam kevesebbet, amennyit anyagilag megengedhettem magamnak és nem volt megterhelő. Nem érdekelt a betegtársaim pletykája, hogy melyik dokinak mennyi "jár" a szülésért ebben a kórházban. A probléma gyökerét ott látom, hogy egymást túllicitálják a kismamák csak azért mert itt vagy máshol azt olvassák, hallják, hogy ennek meg annak annyi jár. Bosszant, hogy sokan úgy kezdik: mennyit kell adnom? Nem értem miért kellene adnod, ha nem kaptál még semmit, vagy nem vagy elégedett. Ha nem lettem volna elégedett az ellátással egy fillért sem adtam volna úgy távozom.
Miért van az a kényszer, hogy erőn felül, egymást túllihegve szórják a pénzt, akkor is ha semmi extrát nem kapnak? Aztán meg megy a panasz, hogy de sokba került.

Üdvözlettel: Sz. Tímea
Névtelen
 


Gyuri,
benne lennék. mint írtam, a másdik szülésemnél nem is kellett (volna) orvos. Kép Az elsőnél meg tök mindegy volt, hogy van választott orvos, úgyis az ügyeleti team segített.

Mert ugye ez nem munka, ez hivatás.

De ne feledjük el, hogy egy megfizetett ember, akinek nincsenek anyagi gondjai, nem a családja eltartásáért, a társadalmi helyzetének megtartásáért küzd, annak jobban van ideje / ereje mosolyogni az ügyeleti időben is. Ez a különbség: NEM PLUSZ MOSOLY. Mosoly. Én nem vártam el sosem, plusz mosolyt. Emberségességet vártam el, mert ez alapvető. Főleg ilyen kiszolgáltatott helyzetben. És az a baj, hogy sokan nem a plusz mosolyért fizetnek, hanem az emberségességért!
Az első szülésem után sokáig nem tudtam mozogni. Egy helyben feküdtem. Mivel nem az őrzőben voltam, senkinek eszébe nem jutott, hogy nem tudok mosakodni! A gátamat persze kezelték, meg jegelték, meg még titokban ráolvastak isKép. De asszem (nem én adtam) egy ezres eszébe juttatta vkinek, hogy büdös vagyok. És kialakult egy irtó kellemetlen szitu. Egy ötágyas kórteremben tök pucéran, vánszorogtam a kb. tőlem egy méterre levő csapig, persze az ezres támogatott. Hiába kértem a zuhanyt, pedig csak pár lépés lett volna. Plusz mosolyt kaptam helyette. Lehet, hogy kétezerért zuhanyozhattam volna?! Mindegy. Így is jó volt, végre tiszta hálóinget tudtam húzni.
De pl. a szülést követő második napon azért nem ebédeltem, mert nem tudtam kivenni a táskámból a kanalamat. Szar ügy. Miért nem kértem segítséget? Mert nem akartam minden piszlicsáré dolog miatt a nővérhívót nyomogatni. Meg nem mindig voltam egészen magamnál.

Delfin,
a fiammal voltunk kórházban. Amíg bent voltunk, volt kezelőorvosa. Aki rendszeresen ellenőrizte az állapotát. nem fogadott orvos volt, gyerekorvos, és amikor HÁLApénzt akartam neki adni, visszautasította, mondván hogy pici gyerekek mellett kell az a pénz nekem is.
Ezt szülészeten miért is nem lehet? Ha van egy szülésznek állandó rendelési ideje, miért nem követhet végig terhességeket? Megindítani pedig akkor is meg tudja ügyeleti időben.
Igen nyugaton kórházat választ az ember, de annak függvényében teszi, hogy milyen az ott dolgózó gárda, szakmailag, emberileg egyaránt. és nyugaton a szülésznő, akinél szülni fogsz, majdnem végig kíséri a terhességedet. Ismer, nem esel be az ajtón, hogy csókolom szülni jöttem! Ez nem ilyen egyszerű. Minden rendszernek megvan a hibája és a pozitívuma is.
Van, ahol törvény tiltja a hálapénz elfogadását, nálunk természetes velejárója az egészségügynek. Nem azért kellene fizetnünk, hogy velünk kivételezzenek, hanem arra kellene törekednünk, hogy mindenkivel ugyanolyan jól bánjanak!
És ha a választott kórházban, az általam ismert orvosok és szülésznők szakmai felkészültsége, technikai felszereltsége megfelelőnek találtatott, akkor nosza rajta! Miért kellene nekem, hogy az orvosom fogja a kezem?! Lehet, hogy sokkal jobban járnánk mi nők, mert így nem lenne érdeke a nőgyógyászunknak, hogy állandó vendégük legyünk a magánrendelőjükben.
Solya
 
 


Delfin,
Alapvetően az eü finanszírozásában van a különbség a hazai és más nyugat-európai országok között. Hiszen hazánkban - eltekintve néhány kivételtől - a kórházak költségvetési forrásból kapnak pénzt és ezeken a kereteken belül gazdálkodnak. Ezen talán változást csak a privatizáció fog hozni, csak nehogy azt is mi leendő potenciális páciensek "szívjuk meg". Kérdezem én tudtok ma - és most fővárosi viszonylatban gondolkozom - olyan kórházat mondani ahova bármilyen panaszotok van mindenben maximálisan magas szintű betegellátásban részesülnénk? Szerintem a válaszotok neketek is az ami nekem, hogy nem, és ez sajnos talán azért is alakult így ki, mert osztályokat lehet mondani ill. egy-egy jó nevű dokit akinek a nevén keresztül az általa vezetett osztályának van jó híre.
Renáta
Renáta
 


Gyuri,
ha az ellátás egyébként korrekt, nekem így megfelelne. Többet is szültem ügyeletesnél, meg kell mondjam, lényeges különbséget nem tapasztaltam. Akinek olyan az egyénisége, a karaktere, az a megfelelő javadalmazásért (sőt, még anélkül is!) úgyis kedves lesz velem, aki meg számító, az szerintem előbb utóbb azzal kellene, hogy számoljon (számítson Kép) az általad vázolt esetben, hogy elpártolnak tőle a páciensek. A mosolynak belülről kell fakadnia, nem pénzért adagolják.
Solya nagyjából leírta már, amit gondolok erről, így nem szaporítom a szót.
Az meg, hogy mi legyen benne a kötelező ellátásban alapvető udvariasság és figyelem tekintetében, pusztán egy etikai kódex vagy állásfoglalás (vagy nevezzük, aminek akarjuk) kérdése.
Kíváncsi
 


Sziasztok!

Én is hozzá szólnék a hálapénz kérdéshez.

Az én dokim amikor első gyerekemet szültem még a kórházban alkalmazottként dolgozott, volt mellette magán rendelője, de nem kényszerített senkit hogy odajárjon, aki tehette odament aki nem az a kórházba. Én először a kórházba jártam, soha nem fogadott el pénzt tőlem, de anyukámtól, és testvéremtől sem. Aztán inkább a rendelőbe mentem hogy ne kelljen annyit várni, ott ugye fix összeg volt. A szülésért nem kért pénzt amennyit gondolt az ember annyit adott, ha adott, de olyan is volt aki nem adott,és akkor is ugyanolyan emberségesen bánt velük. Sajnos úgy adódott hogy betegsége miatt nem nála szültem meg a lányomat, mert nem tudott bejönni, de az ügyeletes dokit felhívta és mondta neki hogy figyeljen mert nagy a gyerek hozzám képest és valószínű hogy császár lesz belőle. A doki nem foglalkozott velem ennek ellenére sem, sőt szó szerint aludt az ágyam szélén, amiko rmár megunta hogy a 20. nyomásra sem jön ki a gyerek akkor szépen fogta és addig nyomta a hasamta fölülről amíg a gyerek ki nem jött. Eredmény: kivül belül repedtem, 17 varratom volt, nem tudtam pisilni katterezni kellett. Ennek ellenére adtam neki hálapénzt, amit elfogadott, és ennek ellenére nem láttam csak azutólsó nap varrat szedéskor. Majd amikor a férjemmel a folyosón vártuk a zárójelentést és szóltunk neki azt sem tudta hogy ki vagyok.
Nagyon kiborított.

Aztán a második gyerekemnél már a dokim ugyanabban a korházban nem alkalmazottként dolgozott hanem magán orvosként, persze ekkor már a szülésért fizetni kellett fix összeget de (akkor 25 ezret), de a dokim nem változott semmit, nem lett ettől pökhendi, nagy képű, nem törődöm, hanem maradt ugyanaz a kedves emberséges, aki előző terhességem, szülésem és minden más problémámra emlékszik azóta is. Szóval én nem bánom hogy hozzá járok, igaz hogy nem hálapénzt adok, hanem fix összeget, amiből azt is tudom hogy hiába szülök én állami kórházban, ha megvan szabva neki hogy minden betege után fizetni kell akkor is kifizetem mert mindent megkapok amire nekem mint embernek szükségem van. És ez az hogy embernek tekintenek, amit megkaptam tőle akkor is amikor még nem magán doki volt.
Jelenleg a szülés nála 45 ezer forint, ebből kb a fele marad meg neki.
Végül is nekem az ügyeletes orvossal rossz tapasztalatom volt, de tudom hogy ettől még vannak jó orvosok is akik ügyeletben is épp úgy bánnak bánnak a betegekkel, mint egyébként, de szerintem nem ez a jellemző.

Gabi

Kép

Képwww.liegl.blogspot.com
 
 


Azért lássuk be, ez egy igen elkorrumpálódott hivatás. Kinek jutna eszébe kp-ért mosolyt csalni az óvónő, tanítónő arcára? Pedig igen keveset keresnek. És kinek jutne eszébe bilincsbe verve elhurcolni egy orvost, csakúgy mint a Földhivatali dolgozókat?
 
 


bavó rjuli!
Fején találtad a szöget.
dr.Csákány M.György
 


Kedves Gyuri, félig-meddig szakmai jellegű kérdésem lenne hozzád: vajon a szoptatás mellett is szedhető fogamzásgátló okozhat-e mellékhatást a babán? Jelen esetben a Cerazettről van szó, aminek mellékhatása lehet acne, viszont nem rajtam jött ki, hanem a 14 hónaposom néz ki úgy mintha 14 éves lenne...lehetséges, hogy a gyógyszertől? Semmi új kaját vagy kozmetikumot nem kapott, amire esetleg allergiás lehetne, viszont meg van fázva nagyonKép.
Válaszodat köszönöm,
Matska
 
 


Kedves Matska!
Szerintem nem a fogamzásgátlótól van. Kérdezd meg a gyerekorvost, hogy még mi okozhatta.
dr. Csákány M. György
 


Sziasztok!

Én is hozzászólnék a hálapénz témához:

Itt nálunk vidéken úgy érzem egyre durvább a helyzet. Már nem csak fogadhat valaki orvost, hanem egyenesen kötelező. Ezt közlik is szülés előtt egy hónappal,és persze a tarifát is. És akinek nem telik erre? A TB ellátás keretein belül miért nem remélhet normális ellátást?
Én eddig mindig adtam hálapénzt, de 7 évvel ezelőtt, még mindenki annyit adott,amennyit tudott, és amennyire elégedett volt az ellátással.(Hozzáteszem, hogy akármennyit is adnék akkor is csak egy ágyat kapnék a 6-8 személyes kórteremben, és az egész folyosóhoz tartozó 1 szem zuhnyat, aminek hiányzik a rózsája, és sehova nem lehet lepakolni, se egy függöny rajt, semmi.) Persze ez nem az ott dolgozók hibája csak, de ilyen állapotok vannak.
Amúgy felháborítónak tartom az orvosok Uniós bérkövetelését, mert akkor a társadalom többi tagjai is (tanárok, mérnökök, takarítónők,stb) is követelhetnénk Uniós-s béreket. És a legtöbb szakmában, ellentétben az orvosokkal nincs adómentes hálapénz (nem hiszem, hogy túl sok orvos írna be az SZJA bevallásába a hálapénz rovatba bármit is) Ja, és én még nem igen találkoztam olyan orvossal sem aki a magánrendelésén számlát adott volna.
Egyébként egy kis matek: Ha a szülészorvosnak van heti 3 szülése, az min. 3x30.000=90.000 Ft, ami egy hónapban adómentesen 360.000 Ft. És még azért némi fizetést is kap. És akkor még nagyon finoman számoltam.
És jobb, ha nem fenyegetőznének azzal, hogy kimennek külföldre dolgozni. A fiataloktól eltekintve a nyelvtudásukkal nem messze jutnának, de ha mégis, akkor igencsak meglepődnének, mennnyit kell arrafelé dolgozni, és általában hálapénz nélkül.

Amúgy meg sajna mi, betegek rontjuk el az orvosokat. Túl sok pénzt adunk, és még így sem vgyunk mindig elégedettek.

K
Névtelen
 


Gyuri, köszönömKép
Matska
 
 


K!
Szerintem olyan nincs hogy adni kell. Miért akkor nem vezetik le a szülést? Ez azért biztos kis túlzás. Hogy mást ne mondjak úgy látom Te tudnál adni, de akinek az egész havi jövedelme nincs 30E?
Rosszul számolsz: heti 3 szülés, azaz évi 150 csak nagyon keveseknek van, pláne maszek.
Egyébként elvileg tökéletesen igazad van, különösen ami a hazai viszonyokat illeti, de a "kinti" viszonyokat nem látod jól. Nyelvtudás nyilván kell, akinek van az se kap állást általában, azaz marad itthon. Csak jobbak tudnak (majd) menni, és ezek igen jó fizetést kapnak majd. Viszont tényleg jól, nem nagyon sokat kell dolgozni. Láttam.
dr. Csákány M. György
 


Hm. Skandináviában van jópár magyar orvos. Hálapénz errefele nincs. Az egészségügyisek kedvesek. Pont.
Viszont könyvelés-bevallások szempontjából arra én is nagyon kíváncsi lennék, hogy lehetséges, hogy Magyarországon magánrendelésen a dokik nem adnak számlát?! Pont a napokban gondolkodtam el ezen. Elvileg kellene, ugye? Vagy ha a páciens nem kéri, akkor nem adnak? (Mert én még egyszer sem kaptam számlát a vizitért kifizetett összegről, pedig Mo.-on szültem, tehát voltam párszor...)
 
 


Sziasztok!

Gyuri igen igazad van, lehet hogy a kórházban dolgozó orvosnak több szülése van, de aki maszek orvos annak nincs heti 3 szülése, ezt tapasztalatból mondom.

Nálunk az én dokimnál adnak számlát, lehet mivel maszek azért, bár ha bele gondolok régen is kaptam. Nála nem neki kell fizetni hanem a váróban van egy asszisztens akinél a bejelentkezések vannak és nála kell fizetni is, de ez már 7 évvel ezelött is így volt. Szerintem ez is orvos válogatja.
Egyébként nagyon sok olyan orvosról hallottam ismerőseimtől ahol a magán rendelőben orvosnak kell fizetni és ő mondja meg hogy mennyit, és sokszor vlt olyan hogy két ugyanazon vizsgálatért nem ugyan azt az összeget fizette két különböző beteg, tehát pofára ment, számlát pedig nem kaptak soha.

Gabi

Kép

Képwww.liegl.blogspot.com
 
 


Azt elfelejtettem hogy ahova én járok ott a tarifát is lehet követni mert kint a váróban ki van téve a falra hogy milyen vizsgálatok mennyibe kerülnek, és így az ember előre tudja mennyit fog fizetni.

Szerintem ez korrekt.

Gabi

Kép

Képwww.liegl.blogspot.com
 
 


Sziasztok!

Gyuri! Gabi! Én nem a maszek, hanem a sima kórházi szülésről beszéltem. Az meg van 3 egy héten.
És tényleg nem kell adni, mert tényleg a szülés után adjuk a pénzt, és még senkinek nem tették vissza ezért a babát a hasába. De nem lennék annak a helyébe a kórházi 7 nap alatt, aki nem ad. Ezt is láttam. És hát utána is kell nőgyógyászhoz járni, és itt nálunk van összesen 4 olyan orvos, akihez el mernék menni.
Gyuri! Honnan látod, hogy én biztosan tudnék adni?

K
Névtelen
 


Szia K!

Mikor utána adtad a pénzt? Mert én most nem fogadott dokinál szültem, hanem ügyeletesnél, és bizony csak a 4 nap utáni ellenőrzésnél adtam pénzt, és csak azért, mert minden nap meglátogatott (nem lepődnék meg, ha a pénzért, de a lelkemnek sokat számított), és a gyereket is megnézte a koraszülött intenzíven. És ekkor még nem tudhatta biztosan, hogy fog kapni.

cory

cory + Liza 2006.03.11. + Zsoma 2003.08.31. + Balu 2001.09.12.
cory
Budapest
 
 


Sziasztok!
A hálapénzzel kapcsolatban én is kérdeznék tőletek. 16 hetes terhes vagyok.
Ha adok a dokimnak, ha nem, a kórházban ugyanúgy kezel. Végül is ez nem olyan rossz, de a múltkor pont azért adtam neki, hogy alaposabban nézze meg a babát ultrahanggal. Hosszabb ideig, minden irányból, stb. Olyan sokat kérek? De csak ugyanúgy vizsgálódott, mintha egy ft-ot sem kapott volna. Nem kellene, hogy a pénz egy kicsit aktiválja őket? Valahogy nem így képzeltem.
Mikor kell megkérdezni a dokit, hogy mennyi egy szülés nála?
Köszi.
Kata
Kata
 


Én nem kérdezném meg, hanem a szülés, de még inkább a varratszedés után adnék annyit, amennyit a pénztárcám és az elégedettségem diktál. És, ha közli, hogy 80ezer? Akkor keresel másikat? Vagy elkezdesz spórolni és tiszta görcs vagy, h. mi van, ha nem jön össze? Vagy jársz hozzá simán, a végén meg majd csak lesz v.hogy? Ha mondja magától, az is épp elég izléstelen dolog, de én nem kérdezném meg.
 
 


Szisztok!

Hát nálunk a 36. héten választani kell orvost. Már a védőnőknek szólnak, hogy senki el ne felejtse. És közlik az árat is.( Ja, és a fiúért 5e Ft-tal többet kérnek. Ennyivel értékesebb a fiú, vagy az a plusz 1cm? Eddig nem jöttem rá) Nálunk rögtön a szülés után szoktak adni.
Hát ez van.
K
Névtelen
 


K:
Orvosok mennek külföldre, nem fenyegetőznek csak mennek, én is többek között egy 6 tagú csapat keretében. Mérnökök, takarítónők: hajrá, persze ők is kérjenek Uniós béreket!
nyelvtudás: nem kell, megtanítanak ingyen svédül. (bár mindannyian tudunk angolul)
Nem kell többet dolgozni, kevesebbet kell. Az ügyelet jutalom, nem büntetés mint itthon (annyi pénz jár érte hogy sorbanállnak a dolgozók)
Nem kell ott hálapénzre számítani, szerencsére, mert nettó 8-10 -szeresét kapjuk mint itthon, és az élet csak kb 2-3-szor drágább.
Ott egyébként nincs "fogadott szülész", mindenki az ügyeletes szülésznőnél szül.
Üdv
Delfin
Névtelen
 


Delfin!
Svédországban azért lehet ám választani szülésznőt és nem az ügyeletesre bízod magad. Az orvos van ügyeletben, de a szülésznő választott!!!
A.
Névtelen
 


Gondolom a azülésznő sem ingyen jön be, tb. finanszírozásra Karácsonykor vagy Szilveszterkor.
Akit eddig hallottam, bizony az ügyeletes szülésznőnél szült, és nagyon elégedett volt!
Delfin
Névtelen
 


K!
"Én eddig mindig adtam hálapénzt" ezt írtad.

Egyébként fantasztikus helyen élsz! Olyat még én se hallottam, hogy a 36. héten a védőnők útján teszik meg az "ajánlatokat".
Azt irod nem lennék a helyébe annak, aki nem ad. Miért mi történik vele? Tényleg érdekel a dolog.
Dr. Csákány M. György
 


Sziasztok!

Hát az, hogy eddig adtam, az azt jelenti, hogy 8 és 10 éve tudtam adni, de,hogy most is az nem biztos.
Egyébként úgy érzem, hogy mindig hálás leszek annak az embernek aki világra segítette a gyerekeimet. Csak hadd döntsem el én, hogy mennyit tudok adni, de azt tényleg hálával.
Amúgy itt tényleg megvan a szülésnek a tarifája, és ezt a védőnőkkel is üzenik, de szülés után van aki kerek -perec ki is jelenti, hogy mennyit kér. Akkor már tényleg jobb lenne, ha maszek alapon lehetne szülni, és mint a rendelőben ki lenne írva, hogy mi az ára. ( Persze az ember akkor minek fizeti évekig azt a rengeteg TB-t, hogyha bármi baja van, csak magánrendelésen várhat el valóban színvonalas ellétást, vagy hálapénzért? Persze ez a rendszer hibája, nem az orvosok tehetnek erről)
Ha elégedett leszek, persze most is fogok adni hálapénzt, de talán ne előre mondják meg,hogy mennnyit.
Hogy mi történik azzal,aki nem ad? Gondolom ki nem rakják a kórházból, de itt mint írtam összesen 4 orvos van a városban, és hát még a szülés után is kell nőgyógyászhoz járni.

K
Névtelen
 


Ahol 4 orvos van összesen, az nyilván nem egy világváros, azaz "mindenki" ismeri őket.
Nyilván lehet máshová is menni, hiszen Magyarországon kevés olyan hely van, ahol 30km -n belül nincs másik kórház-szülészet, persze az "is pénzbe kerül". Másrészt vszeg hasonló a helyzet egyéb szakmáknál is.
"és hát még a szülés után is kell nőgyógyászhoz járni." Azaz szó sincs háláról, a pénzt lényegében előre adod, mint ezt korábban többször is állítottam.
Szomorú egy egészségügyünk van.
Dr. Csákány M.György
 


Engem nagyon idegesít ez a hálapénz-dolog. Anyukám is orvos (nem szülész), és soha egy fillért nem fogadott el. Én se tudnék. És azért utálok adni is, mert megalázónak érzem az egész helyzetet. Mintha megsérteném vele az orvost, ahogy nekem is rosszul esne, ha pénzt adnának azért, mert rámosolygok a gyerekekre az iskolában. Sőt nem is adnák, hanem dugdosnák a zsebembe, sunyiban. És az a legrosszabb, mikor olyan orvossal találkozom, aki tényleg nem fogadja el, olyankor úgy érzem magam, mint egy bűnöző, akit rajtakaptak.
Amúgy a nőgyógyászom olyan, hogy ha adok neki borítékot (dugdosni képtelen vagyok), azt mondja, hogy köszönöm, nem kellett volna, de elfogadja. Hol adok, hol nem, sőt szüléskor nagyon le voltunk robbanva (ezt ő is tudta), és csak nagyon keveset adtam, meg egy bonbont, meg festettem egy üvegképet a magam kis naiv stílusában, és utána is nagyon kedves maradt. Mondjuk nekem könnyű, Pesten lehet válogatni. Őt kb. negyedikre találtam.

Gyuri, azt tudom, hogy sajnos rá vagytok szorulva a hálapénzre és "kénytelenek" vagytok elfogadni, de az milyen érzés, ha valami személyes ajándékot adnak helyette, ami tényleg a háláról szól? Örültök, vagy csalódottak vagytok?
 
 


Sziasztok
Én választottam szülésznöt és anesteziologust is az orvosom mellé és egyik sem mondott árat. Nálam valóban a hálapénz az hálapénz volt. A hazamenetelem elött 1-2 nappal adtam oda, kivéve az anesztesnek, mert nem találtam ezért Ö 2 hónap múlva kapta meg. Meg is volt lepödve, mert már rég elfelejtette, bár szerintem eleve nem várta.
El sem tudnám képzelni, hogy a következö gyereket ne hármuknál szüljem. Nagyon jó csapat volt.
A korházi gyerekorvos viszont annál inkább várta a hálapénzt.
5. nap a csecsemöosztályon, a hazamenetelünk napja, már nagyon vártam, mert 2 hónapja bent voltam a kórházban.
Délelött megírták a zárójelentésemet, és a gyerekorvos megvizsgálta a babát. Azt mondták, hogy indulás elött szóljak, felöltöztetik a gyereket és mehetünk. Hát én szóltam is, hogy fél óra múlva jön értem a családom és mennénk. Ekkor kb. 11 óra lehetett. Azt mondta a csecsemös, hogy majd akkor szóljak, ha itt vannak, mert addig nem hívja fel a gyerekorvost. Én csodálkozva néztem rá. Gondoltam magamban -mi köze a családomhoz?- Mondtam, nyugodtan hívhatja most is, már elindultak és mennék. Finoman szólva elküldött a francba, majd 15 perc múlva megjelent a gyerekorvos aki szintén elég agresszív megjegyzéseket tett, hogy én minek sürgetem. Hát erröl szó sem volt, csak azt akartam, hogy ne a családomtól tegyék függövé a távozásom idöpontját. Csak úgy megjegyezném a boríték nálam volt, nem a család hoztaKép Persze ezek után nálam is maradt. Egyébként a gyerekorvosnak azért kellett visszajönni, hogy a gyerek kiskönyvébe beírjon még 3 adatot. (persze ezt is hibásan, mert 54 cm helyett 56 cm irt a születési hosszra, de ez már mellékes) Ez kb. 2 perc volt, vajon miért nem lehetett a vizsgálat után? Miért kellett ezért külön visszajönni?
Ami most következett az egyenesen felháborító volt. Azt mondta a csecsemös, hogy majd szól 10 perc múlva és akkor felöltöztetik a babát és kiadják, addig nyugodtan hagyjam ott. Hát én inkább bevittem magammal a baba-mama szobába és ott vártunk. Fél óra múlva visszamentem, hogy mehetünk-e. A válasz ekkor is az volt, hogy várjak. 1 óra múlva rákérdeztem, hogy mire kell várnom, hisz már csak a gyereket kell felöltöztetni. A válasz a következö volt: Ö nem öltöztetheti fel, mert nem szólnak bele egymás munkájába és az én babám a másik csecsemöshöz tartozik, ö meg nincs itt mert a szülészetre kellett mennie. (jó hogy nem azt mondta, hogy várjam meg mert át akarja venni a hálapénzét) Én azt hittem mindkettöjük munkája a "betegek" érdekét szolgálja. Tévedtem! Ezek után még mindig vártam, már nem is tudom összesen mennyit, csak azt, hogy szédelegtem az éhhségtöl, mivel már 3 óra volt és a család is egyre türelmetlenebb volt. Nem kaptam ebédet, mert délelött megkaptam a zárójelentést és már rég otthon kellett volna lennem. Ráadásul cukorterhes voltam. Ekkor már ordítva mentem vissza, hogy akár felöltöztetik a babát akár nem én most azonnal hazamegyek., és hogy remélem vállalják a felelösséget, ha bajom lesz abból, hogy nem ettem. Kb. 4 órát vártam összepakolva, felöltözve, miközben nagyon rosszul voltam, mindezt azért, hogy a csecsemösök megkapják a várt hálapénzüket. Hát egy nagy fityiszt kaptak.
Nekem a hálapénzzel az a bajom, hogy az is tartaná a markát, aki semmi pluszt nem tett érte és ez alatt nem a plusz mosolyra gondoltam, mert nem hiszem, hogy valaki ki tud kelni önmagából. Vagy kedves vagy nem ez nem pénzkérdés. Nekem az a lényeg, hogy korrekt legyen és öszinte és persze merjek töle kérdezni. Ahhoz az orvoshoz, aki munkaköri kötelességböl hálapénz nélkül nem tesz meg mindent a betegért, magán betegként sem mennék.
Miért ne fizetnék azért, hogy munkaidön kívül bejön, hogy ellásson, vagy a mobilján zavarom, amikor lehet, hogy épp a családjával ebédel stb.

Gabi
Nem értelek, ha nem voltál megelégedve a dokival (azaz nem voltál neki hálás), akkor miért adtál neki hálapénzt?
Idegen szavak szótára:
hálapénz = ingyenes szolgáltatásként járó kezelésért az orvosnak juttatott tiszteletdíj


Kedves Csákány Doktor úr!
Emlékszik rám? Kép
Ha emlékszik nem tudja a fent emlitett kórházban van lehetöség külön szobára, ahova a férjem bejárhat bármikor, hogy segítsen lábadozni, mert nekem az az 5 nap egy rémálom volt. Nem szívesen ismételném meg ezt a kellemetlen élményt, viszont az orvosomhoz, szülésznömhöz és az aneszteshez ragaszkodom. Meg a kórház felszereltségével ill. tisztaságával is meg voltam elégedve. Arról nem beszélve, hogy a cukor miatt nem is nagyon válogathatok. A csecsemöosztály minden szempontból katasztrófális volt.
Jó lenne, ha nem csak 5-7-ig látogathatnának és bejöhetnének a szobámba.

MVica!
Én pl. a borítékba tettem egy fényképet is, ami a szülöszobán készült a babáról és írtam rá köszönetet.
A zsebbe dugdosozdi tényleg elég megalázó, én mindig a kezébe adom. Azt hiszem Ök ugyanugy zavarban lehetnek mint mi.

Kriszta
Nyanya
 


Sziasztok!

Kevdes nyanya: anyira hülye azért nem vagyok hogy ne tudjam mit jelent a hálapénz.
Hogy miért is attam, talán azért mert a saját dokim nem tudott ott lenni az alatt a 4 nap alatt és jól esett volna egy ilyen nehéz szülés után egy kis törődés, ez úgy néz ki mintha megvásároltam volna a kedvességet, de sajnos így sem kaptam meg tőle. csak ezért adtam amit utólag meg is bántam, de vissza nem kérhetem.

Gabi

Kép

Képwww.liegl.blogspot.com
 
 


Mvica!
nehéz most őszintének lenni, de a kérdés korrekt. Ez egy üzleti viszony, még akkor is, ha nincs kikötve a díj. Pénzből, ha akarom az ajándékot is meg tudnám venni ....

Nyanya!
Konkrétan nem emlékszem, de a leírásból ráismertem korábbi munkahelyemre (most már A Dél-pesti kórházban dolgozom. REKLÁM: és itt lett cukorbeteg gondozás). Remélem a csecsemőosztályon sem ilyen a helyzet, csak aktuálisan fogtál ki egy ilyen csapatot.
dr. Csákány M. György
 


Kedves Doktor Úr!

Elég nagy dilemmában vagyok, remélem, hogy a segítségemre tud lenni. OKt.30-ra voltam kiírva és az itteni kórházban az a gyakorlat, hogy innentől kezdve minden másnap végeznek magzatvíz vizsgálatot (ASK). Ez számomra igen fájdalmas volt és sehol máshol nem hallottam, hogy ezt csinálják. Valóban szükséges ez a beavatkozás és nem veszélyes ez a babára nézve? Az első gyermekemnél csak CTG volt és ultrahangos vizsgálat(őt is túlhordtam egy héttel), szó sem volt magzatvíz vizsgálatról. MIndenki azt tanácsolta eddig, hogy ne hagyjam, hogy kétnaponta vizsgálgassanak, de természetesen féltem a babámat is, még ha úgy is érzem, hogy minden rendben van.
Válaszát előre is köszönöm!

Katica
Katica
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: