Új privát üzeneted érkezett!

Bandaandi!

Először is örülök nagyon, és gratulálok! Remekül vettétek az akadályt!

Ujjszopás: minden rémtörténet ellenére egyáltalán nem gond! Ha valakit érdekel, elmondom azt is, miért nem.

Az ujjszopást a gyerek már a mama pocijában is gyakorolja, ezzel elégíti ki a szopási ösztönét, plusz gyakorol vele a kinti cicizésekre. Olyanannyira hatékony edzési módszer, hogy a szopási sztrájkoló és a rossz technikával szopó csecsemők helyes technikára való átszoktatásánál is használják. A cumisüveg, cumi ellenben rettenet hatással van/lehet a szopási technikára.

Az ujja mindig kéznél van, és az ujjszopás, akárcsak a komfortcumizás remek önnyugtató módszer. Ellenben a cumival, sosem kell keresgélni, ezért ha éjjel szüksége van rá, nem téged hív üvöltve, hanem becuppantja és kész.

Az ujján tenyésző kórokozókat ismeri a szervezete, így még ha a szájába is kerül, ritkán okoz fertőzéseket. A cumin viszont iszonyat gombatenyészetek telepszenek meg.

Az ujján érzi, mennyire erősen szív, sosem fog fennállni az a veszély, hogy szétrágja. Az igaz, hogy felázhat, de az elmúlik.

Végezetül: egy gyerek az ujjszopásról magát szoktatja le, fokozatosan. Amikor elkezd két kézzel játszani, ügyködni, a szájában még kényelmesen elfér a cumi, a keze viszont egyszerre nem lehet két helyen. Így észrevétlen egyre kevesebbet fogja szopni. Igaz, hogy a fáradtságnál, álmosságnál, elalvás előtt még egész sokáig megmaradhat ez a szokás, de ne bánjuk, ettől még se nem hülye, se nem degenerált a gyerek, egyszerűen csak képes ÖNMAGÁT megnyugtatni. Előfordulhat, hogy stresszhelyzetben is rácuppan, de iskoláskorra általában minden gyerek kinövi.

Még valami: a fogak és az ujj nem igazán deformálódnak az ujjszopástól. A cumi viszont igazi lófogakat képes kialakítani.

Szóval, ha kell, én mindenképp az ujjszopira szavazok. Uff.:)
dia
Budapest
 
 
 


Dia!

Köszönöm szépen a válaszodat. Tényleg megnyugtatja magát az ujjával és nem is sír annyit. Főleg az esti alvásnál vettem észre, hogy szopizás után ha felébred már nem is sír egy kicsit sem, szépen visszaaltatja magát. Nagyon örülök hogy megszabadultam a cumitól, bár én csak délután használtam. A nagyobbik fiam cumizott, és lehet hogy nála ott rontottuk el. Ő csak 5 hónapos koráig szopizott, plusz állandóan vissza kellett adni a cumit.

Köszi
 


Bandaandi!

Igazán nincs mit.

Nagyfiadon meg most már ne gondolkozz, és ne gyötörd magad rajta. Vagy emiatt volt, vagy sem. Utólag már felesleges miatta rágni magad, gondolom, így is szép, okos, vidám nagyfiú lett belőle!

Dia
dia
Budapest
 
 
 

 
 

Dia:Arra gondoltam úgy kéne hívni ezt a topicot:Dia segít!! :wink:

Olyan jó,hogy itt vagy és segítesz nekünk.A századszor fltett ugyanarra a kérdésre is válaszolsz,nem azt írod olvasd el fentebb,már leírtam10 x! Köszi.

Abból gondolom,mert nagyon fáj a cicim,bevan repedezve,vékony megszáradt bőrdarabokat szedek le róla.Viszont ledörzsölni nem tudom,nem olyan mint a kis szájában :?
Szerinted nem az??????
Vendég
 


Borcsi, hát, azért az túlzás lenne. Márcsak azért is, mert az elmúlt évek alatt igen sokan adtak itt tanácsot: Iboly, Cory, Pele, Virág, Menta, Snoopy és még sorolhatnám.

Ha szájpenésze volt a gyereknek, akkor esélyes. Én javaslom, hogy kezeld. De esetleg azt is érdemes megnézni, hogy biztos jól harap-e rá az a kölök. Az is okozhat ugyanis berepedezést, vérzést, miegyebet, ha a kicsi nem jól harap a cicire.

D.
dia
Budapest
 
 
 


Borcsi,
lehet gomba, de az is lehet, hogy ekcéma (a leszáradt bőrdarabokról jutott eszembe), szerintem el kéne menned megmutatni valakinek. Nekem is volt hasonló, az elején gomba is volt, vissza is fertőztem a fiam, aztán az elmúlt, de a szárazság és a berepedezés megmaradt. Ezen nekem a sima körömvirágos krémezés segített valamennyit (időközben leszoktattam a fiam, mert jön a kistesó, érzékenyek lettek nagyon a melleim), de lehet feliratni rá spéci krémet bőrgyógyásszal (szoptatási tanácsadó biztosan tud ajánlani megfelelőt). Minél hamarabb menj el szerintem, én húztam-halasztottam, azt hittem, hogy mindjárt elmúlik, és több hónapig szenvedtem vele végül (csak a leszoktatás után sikerült teljesen meggyógyítani magam)...
Zsizsa
 
 


Úr Isten!!!!!!!!!

Én pikkelysömörös vagyok,lehet hogy oda is elterjedt????

NEEEEEEE!!!!
Vendég
 


Kinek kell ezt mutogatni?? :oops:
Amúgy is tök gátlásos vagyok a bőröm miatt,cicimet is mutogatni :oops: :oops: :oops: :shock:
Vendég
 


Borcsi, nyilván a bőrgyógyásznak. A pikkelysömör a tested bármely részét érintheti, de azt nem tudom, hogy okozhat-e mélyebb berepedezéseket, vérzést. Bár nyilván súlyosságától függ.

Holt-tengeri sós fürdőzést próbáltad már?

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Kedves Lányok,
elégggé kétségbe esve írok Nektek, remélem tudtok valami tanácsot adni vagy tapasztalatot megosztani.
A probléma röviden: pici babám 7 hetes és anyatejet eszik. mindig is sokszor szopizott egy nap (14-16), inkább keveset egyszerre, az éjszakát nem alussza át, akkor két óránként kel. védőnőmnek nagyon nem tetszik a dolog, szerinte húznom kellene az időt a szopik között.24 órás mérést is javasolt, amit 3 napig csináltam, eléggé kétségbeejtő eredményt kaptam, mivel 700-800 gr körül kellene már ennie és kisbabám csak 500 körül eszeget. az utóbbi napokban egy étkezésnél kb. 30-40 grammokat cuppog, pedig egy ilyen babának már 150-et is "lehetne", "kellene". pár napja ingerültebb is, mintha nem lenne neki tejcsi, sírva köpi ki a cicit, főként este van így. a gyarapodása viszont eddig jó volt, első hónapban 1,5 kilót hízott, az utóbbi hétben is megvolt 200 gr körül. van 6 pisis pelusa és kb. háromszor kakil is naponta. próbáltam a lefejt tejcsit cumisüvegből adni, hátha türelmetlen, annak ellenére hogy éhes, de az sem kell neki, abból is 30-40-et eszik nagy nehezen.
védőnő említette a pótlást, az orvos is, akinek mondtam, hogy estére kevesebb a tej. viszont ha a lefejt tejet nem fogadja el, akkor a tápszert sem enné szerintem. vagy valami nem okés a tejemmel?
azt hiszem egy világ omlana össze bennem, ha nem tudnám szoptatni tovább és tápszerezni kellene. nem tudom hogyan segíthetnénk magunkon. a szakemberektől kapott tanácsokat nem érzem hasznosnak és segítségnek, sablon dolgokat mondanak, rögtön a tápszert említik...nagyon-nagyon nem szeretném ezt!!!
járt valaki hasonló cipőben vagy szerintetek mit csinálok rosszul?
köszi a segítséget ha tudtok,
Évi.
Vendég
 


Évi!

Először is nyugi, szerintem nem csinálsz semmit sem rosszul!

Az, hogy a védőnőnek nem tetszik a dolog, legyen az ő baja.:) A 24 órás mérés meg azért marhaság, mert az, hogy 700-800 gr-t kellene ennie, egy statisztikai átlag, amitől bőséggel eltérnek egyénenként a kicsik. Ha a te babád 500 grammtól is így gyarapszik, nyilván elég tejet eszik.
A pisis-kakis pelusok is rendben vannak, az pedig, hogy estére kevesebbnek érzed a tejet, teljesen normális jelenség. Kevesebb is, de sokkal zsírosabb, kalóriadúsabb, mint a napközben kiválasztott tej. Tehát elég belőle a kevesebb is.
Szerintem az, hogy ingerült a babád este, szintén normális jelenség. Ekkortájt van egy olyan szakasz, mikor szinte minden baba nyűgös esténként, állítólag amiatt, hogy elkezdik agyilag szétválasztani az éjszakát és a nappalt.
A tejed pedig egyszerűen NEM LEHET rossz. Sőt, a tejed a LEGJOBB, amit a kisbabád kaphat. Annál minden csak rosszabb lehet, hiszen a tejed abszolút az ő igényeinek felel meg, amit sem a tápszer nem tud, sem a hozzátáplálás.

Szerintem szoptasd továbbra is, annyiszor, ahányszor csak úgy érzed, mellre kell tenned. A nyűgösségét pedig próbáld oldani, de készülj fel rá, lehet, hogy hiába küzdesz, ám akkor is el fog múlni majd, magától. Próbáld meg masszírozni - általában nagyon szeretik -, táncolj vele halk zenére, fürödjetek együtt, bújj mellé, tedd magadra úgy, hogy mindketten meztelenek vagytok, vagy csak kösd magadra egy kendővel.
Az is lehet, hogy a pocija fáj, ilyenkor általában 20-30 perccel az etetés után szoktak elkezdeni bőgni, de elég határozottan és hangosan, vörös fejjel, miközben hol megfeszítik magukat, hol úgy összehúzzák magukat, hogy nem tudod kiegyenesíteni a lábukat. És feszes, dobszerű a poci is. Ha erről volna szó, arra is vannak praktikák: tornáztatás, pocimasszázs, hastartással való ringatás, stb. Ha erre gyanakszol, írj, én meg mondok részleteket is.

Nem kell rögtön tápszerre gondolni, nyugodj meg, szerintem semmi gond sincs, átmeneti a dolog, és valószínűleg még csak nem is szopiból eredő, hanem a fejlődéssel együttjáró jelenség.

Kitartás:

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Ja, és még egy dolog. Egy héthetes baba általában még egyáltalán nem alszik egész éjjel. Normális a kétóránkénti kelés. Szóval, ez se legyen mérce...

D.
dia
Budapest
 
 
 


Szia Dóra :)
Most fogok,rászántam magam(nagyon drága 25000)egy bitonyos dr.Michaels kúráraRemélem bejön:(

Én is úgy veszem észre,hogy hiába eszi kiköpi-sír-bekepja-kiköpi-sír.Mintha nem lenne.Tudom ez lehetetlen,mert folyton termelődik,de akkor mitől van???????
Vendég
 


Sziasztok!
5 hetes kisfiam szoptatásával kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni.

Sajnos kap tápszert pótlásnak. Csúnyán besárgult, szinte lehetetlen volt ébreszteni, a kórházban kapott kékfény kezelést is. Miután hazajöttünk sem javult sokat a helyzet. Nem akart szopni, csak aludt volna álló nap. Pucérra vetkőztetve, összebújva, sehogy sem bírtam motiválni. Nagyon féltem attól, hogy romlik az állapota, és a nagyobbik fiam mellett nem tudtam megoldani a rendszeres fejést, amit adhattam volna, így a tápszerhez nyúltam. Mostanra kicsit felerősödött a gyerkőc, élénkebben szopizik, igyekszem fejni is, amikor csak tudok. Viszont pihenni nem sok lehetőségem van. Épp ma hajnalban gondolkodtam el azon, hogy gyakorlatilag 6-8 óra az, amikor ülök vagy fekszek, a nap fennmaradó részét mászkálással, állással töltöm. Gondolom, ez sem tesz jót a tejtermelésnek ezekben az első hetekben. Iszok tejtermelést serkentő teát, illetve szedek urtica urens homeopátiás készítményt.

Az az alapvető probléma, hogy nagyon ingadozó a tej mennyisége. Ha sikerül pihenni, akkor éjszaka, hajnalban, ill. délelőtt 60-80 g-ot szopizik, és néhány korty, esetleg 10-20 ml tápszer (vagy amit még jobban szeretek, a lefejt tej) elég neki pótlásnak. Délelőtt viszont beindul a verkli: megyünk sétálni a nagyobbal, vásárlás, főzés, stb…. A délutáni alvásidejüket nem sikerült összehangolni, így akkor sem tudok pihenni. Du., ill. este örülök, ha 30-40 g-ot sikerül szopiznia. A tápszeres pótlás miatt a 3 óránkénti etetés az alap (nehezebben emészthető), de, ha nagyon alszik, hagyom, inkább fejek, ill. ha korábban kér enni, nem húzom az időt.
Eleinte csészéből ivott, majd cumisüvegből. Észrevettem, hogy kezd rákapni a cumisüvegezésre. Ismét lustul a szopásnál, főleg, ha kevesebb a tej. Utána üvöltve követeli a folytatást. Visszatértem a csészére, de 2 nap után azzal is besztrájkolt, nem volt hajlandó inni, csak üvöltött.

A történethez még hozzátartozik az, hogy a nagyobbik fiam szoptatásával is voltak gondok. Gyakorlatilag be sem indult a tejtermelés (ha lehet ilyet mondani). Igen megviselt a kórházban eltöltött 4 nap. Nagyon kevés tejem volt, gyakorlatilag a tápszert pótoltam anyatejjel. 1 éves koráig fejtem, és a napközben összegyűlt mennyiséget megkapta vacsorára. Amikor abbahagytam a fejést, terhes lettem, de még így is 17 hónapos koráig szopott. Ő maga hagyta abba.


Szeretném, ha el tudnánk hagyni a tápszert, ha sikerülne megvalósítani az igény szerinti szoptatást.
Látjátok még ennek esélyét jelen körülmények között?
Mit tudok tenni?
Hogyan tegyem gyakran mellre? Mikor?
Vagy, ha így nem akkor, a fejéssel hogyan tudnám szaporítani?
Teljesen tanácstalan vagyok. Tudom, hogy elrontottam, és az is lehet, hogy én vagyok 1 a sokból, akinek valóban nem képes a szervezete elég tejet termelni?

Előre is köszönöm a segítséget!

Kép
Kép
 
 


share!

Először is, hagyj fel az önváddal! Ne büntesd magad, egyrészt felesleges, másrészt árt is. Nem csak a tejtermelésednek, hanem az önképednek. Most olyat fogok írni, amiért lehet, hogy sokan felhördülnek, de: a szoptatás fontos, ám azt, hogy sarkallatos és mindent meghatározó problémát okozzon, ne hagyjátok! Ha túl nagy a nyomás - magatok vagy a társadalmi elvárások miatt -, az éppúgy gondot okozhat!

Megpróbálok segíteni pár gondolattal:

A történethez még hozzátartozik az, hogy a nagyobbik fiam szoptatásával is voltak gondok. Gyakorlatilag be sem indult a tejtermelés (ha lehet ilyet mondani). Igen megviselt a kórházban eltöltött 4 nap. Nagyon kevés tejem volt, gyakorlatilag a tápszert pótoltam anyatejjel. 1 éves koráig fejtem, és a napközben összegyűlt mennyiséget megkapta vacsorára. Amikor abbahagytam a fejést, terhes lettem, de még így is 17 hónapos koráig szopott. Ő maga hagyta abba.


Ebből csak az látszik, hogy a saját erődből, amit lehetett, elkövettél azért, hogy a nagyobbik fiad anyatejhez jusson! Sokan inkább hagyták volna a francba a fejést, és adták volna magában a tápszert. Tehát az önvád és önmarcangolás esetedben márcsak azért is felesleges, mert sokkal többet tettél a fiadért, mint amire mások képesek, hajlandók. És minden csepp anyatejért érdemes volt, bár gondolom, rengeteg idődet, energiádat vette el a dolog.

Abból, amit írtál, nekem az jött le, hogy a tejtermelés képességével nincs gond, tudsz te olyat, ám érzékenyebben reagálsz a külső dolgokra, mint általában az anyák. Fáradtság, idegesség esetén lecsökken a tejtermelésed, ami tulajdonképpen az első hónapokban teljesen normális.

Hogy a fiad a kórházban kapott tápszert a sárgaság miatt, már megváltoztathatatlan dolog. Az egészségügyben ez szinte protokoll, tenni ellene csak akkor tudtál volna, ha kellően "ott vagy", ha nem csigázz el a szülés, az aggódás a babáért. Nyilván megtetted volna, ha lett volna rá lehetőséged.

Szerintem egyetlen dolgot kéne tenned. Belassítani. Ha kell, segítséggel.
Vásároljatok be egész hétre a hétvégén, főzést csinálja meg a párod előre vagy rendelj kaját egy hétre valamelyik cégtől. Sétázni a nagyot vigye el valamelyik nagyi, vagy egy bébiszitter. Te meg próbálj meg csak a kicsire figyelni ezidő alatt, illetve magadra. Ha sikerülne megoldani, hogy a nagyot valaki akkor vigye el, mikor a kicsi alszik, pihenj le te is.
Próbáld meg az alvásidőt is összehangolni, azzal is nyerhetnél egy szabad órát. Amikor aludhatnál, beülhetnél a kádba, olvashatnál egyet. Vagy megmoshatnád a hajad, ehetnél valami finomat nyugodtan, felugrálás nélkül. Két gyerek mellett ehhez mindenképp segítség kell, és ha a párod, a család nem képes ezt megadni, nem gáz külső segítőt keresni! (Otthonsegítünk Alapítvány?)

Emellett azt gondolom, hogy a fejés mellett igyekezz minél gyakrabban mellre tenni a kicsit. Ne hagyd, hogy órákon át aludjon, a szopit nem helyettesíti a fejés, közel sem annyira erős inger. Szóval, max. kétóránként tedd mellre és ha nem is szív sokat, azért próbálkozz. Még azt is megteheted, hogy a napközbeni 10-20 ml tápszert abszolút elhagyod (annyira minimális mennyiség, hogy minek is), és helyette inkább visszateszed mellre, ha még éhesnek látod. Lehet, hogy eleinte nem fog tetszeni neki a rendszer, de hidd el, ha tényleg az éhségtől nyivákol, rákap.
Egyelőre érdemes fejned, de azért ne erről szóljon az egész napod! Nem baj, ha van a hűtőben valamennyi lefejt tej, de fontosabb, hogy magadra is jusson időd!
A cumisüveg elhagyásával próbálkozz meg megint - sőt, ha cumi van, azzal is. Ha etetés után bőg, csapd vissza cicire. Ha még mindig éhes, ismét csapd cicire. Ha még mindig, akkor kapja azt a fránya pótlást pohárból (vagy a fentebb bemutatott eszközök valamelyikéből).
Egyél és igyál rendesen és rendszeresen. Személy szerint a tejserkentő teákban annyira nem hiszek, sőt, van olyan baba, aki érzékeny az ezekben alapösszetevő édesköményre, ami komoly pocifájást okozhat náluk. Így lehet, hogy érdemes lenne kihagyni pár napot a teával, hátha az is jó hatással van a gyerek kedvére. A víz is tökéletesen jó folyadék. A lényeg azon van, hogy napi 2,5 liter meglegyen a bevitelből. És naponta 5 alkalommal egyél. Próbálj meg fehérjedúsan táplálkozni, sovány husik pl. Mellé egy kis zöldség, gyümölcs.

És adj magatoknak egy hetet, komolyabb elvárások nélkül. Egy hét elég hosszú idő, ha kitartó vagy, és lehetőséget adsz magatoknak, ezidő alatt sok minden történhet. Egy-két nap alatt nem. Tedd mellre, ahányszor csak nyikkan, annál jobb szaporítási módszer hidd el, nincs. És gondolj arra, ha sikerül a következő pár hétben fenntartani a tejtermelést, utána vsz. már nem lesznek hasonló mennyiségi problémáid. A te szervezeted is most tanulja újra a dolgot, neki is kell idő. Meg Kornélnak is.

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Dia,
köszönöm a válaszodat!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára share 2009.02.13 08:41-kor.

Kép
Kép
 
 


Kedves Dia,
nagyon köszönöm a bíztató és főként építő válaszodat. a védőnőm is sokat tanulhatna Tőled, hiszen pont miatta stresszeltem magam a helytelen információival és elvárásaival, mint hogy húzzam az időt a szopik között, az nem jó, hogy csak 40-et eszik, mert annál egy újszülött is többre képes, tápszert nem e akarok adni neki...stb. és annak ellenére, hogy a pici babám szépen gyarapszik, láthatóan egészséges, sok a pisis-kakis pelus. az meg, hogy 14-16-szor szopizik nem rendellenes dolog, csupán fárasztóbb az anyának.
látom, ez az esti nyűgösködés sem ritka, tehát ettől sem tartok már. sokat van egyébként ölben, az általad említett dolgokat alkalmazom az elejétől, kivéve az együtt fürcsit, amit nem merek bevállalni még.
kétélű dolog ez a nagy információtenger ami körülvesz minket, hiszen egy alapvetően ösztönös tevékenységet-a szoptatást- is tönkre tud tenni az, ha nem megfelelő információkkal szolgálnak az anyának, sőt ha egyenesen helytelennel, akkor arról nem is beszélve...
mégegyszer köszönöm!
Vendég
 


Sziasztok!

Megint kérdésem lenne.
Eddig úgy tűnt minden rendben van velünk. Szépen evett, van elég tej is neki. Most viszont az a probléma hogy pár napja nagyon nyűglődik az evések alkalmával. Nem igazán tudom mi lehet a baj. Főleg este rossz, mert odaadom neki , ő kiköpi ez után elkezd sírni, visszaadom, szív kettőt-hármat, kiköpi és ez így megy kb 30-40 percig. Vajon mi lehet a baj? Sajnos az elején nem tudott kakilni, így be kellett neki segíteni ha már nagyon nyűgös volt. Mára már ez is megoldódott mert ügyesen kakil. Nem gondolnám hogy kevés a tejem, mert 1 hét alatt már csak nem apad el. Ráadásul szépen gyarapodik. A hasfájás lehetséges, bár eddig nem csinálta szegénykém, most meg már lassan három hónaposak vagyunk. Mit tudnék csinálni hogy nyugodtabb legyen az evéseknél??????

Köszönöm a segítséget! Andi
 


Kedves Andi!

Böfiztesd meg. :D

Livi, Nóri (3), Sári (1.5), Peti (2008.10.23.)
 
 


Kedves Liv!

Köszi a segítségedet, de ez nem vált be. Minden etetésnél gyakran büfiztettem eddig is és nem volt ilyen probléma. :(

A büfizéssel nincs probléma. Talán valami más lehet az oka.....
 


Bandaandi!

Félálomban, éjszaka is így csinál, vagy akkor minden normális?
Mikor ezt a csikicsukit csinálja, konkrétan beszívja, majd a nyelvével kitolja?

Nyugi! Mindig ez a legjobb, amit tehetsz.:) A többin meg segítünk, ha tudunk.

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Kedves Dia!

Igen van amikor hajnalban nagyon nyöszörög. Például ma hajnalban nyöszörgött de nem kelt fel rögtön. Általában nyugodtan alszik, éjszaka is.
Az esti etetés a legrosszabb. Igen a nyelvével tolja ki, de rögtön utánna sír és keresi. Mindig büfiztetek etetés közben, mint ahogy írtam Livnek, de ettől függetlenül csinálja. Már egy kicsit fárasztó és én is feszülten ülök le szoptatni, mert tudom hogy szegénykém "kínlódni" fog. Nem jó így etetni, és nem értem miért van. Eddig ilyen probléma nem volt.
 


Szia andi,nem látsz a szájában sebet?Kíra akkor csinálta ezt,mikor szájfertőzése volt(nem szájpenész)
Vendég
 


Bandaandi!

Nem erre gondoltam. Hanem, hogy éjszaka is így viselkedik-e a szoptatás alatt, vagy olyankor tök nyugodt, és eszik rendesen, normálisan.
Még egy kérdés, lehet, hogy már említetted, de nem emlékszem: cumija van, cumisüveggel találkozott már?

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Jajaja, és még egy: lécci, figyeld már meg, hogy mindkét mellen levágja-e ezt a műsort, vagy csak az egyiket tünteti ki ezzel a méltatlankodással?
dia
Budapest
 
 
 


Sziasztok!

Borcsi nem láttam semmi sebet a szájában. Dia, most este is ugyanez volt, de most feszengett. Nem is tudom hogy mondjam. Megfeszíti a testét és hátratolja a fejét hogy kijöjjön a szájából. Utánna persze megint keresi. Éjszaka általában csak 4 óra körül eszik és nem csinálja ezt és utánna vissza is alszik szépen. Most este csak az egyik cicinél csinálta, de pont annál amiben szerintem több van és jobban jön neki. A "rosszabbikból" - biztos emlékszel azzal volt az elején problémám, hogy nem volt annyi tej benne - szépen evett. Nincs cumi és cumisüveget sem használunk. Nem kap csak anyatejet. Már gondoltam a köldöksérvre, de most egy kicsit már visszahúzódott, nem hiszem hogy az lenne. De lehet hogy el kéne vinnem dokihoz hogy nézzék meg megint. Havonta kell vinni és amúgy is aktuális lenne 2 hét múlva. Most este különösen nyűgös volt. Nap közben nem annyira vészes az etetés. Akkor is van hogy kiköpi , de nem az egész etetés szól erről.

Nem tudom mi lehet. Előfordulhat hogy nem ízlik neki????? Amúgy meg ha elalszik akkor hajnal négyig nyugodtan alszik. Gondoltam még a fogára is. Bár a nagyfiamnak csak 10 hónapos korára jött ki az első foga, de hallottam hogy valakinek meg foggal születik.

Nagyon várom a tippjeidet hogy mit tegyek. Előre is köszönöm.
Andi
 


szia Andi,

amiről írsz, azzal mi is szembetaláltuk magunkat, kétségbeesésem egyik oka többek között ez is volt (meg hogy a védőnő szerint keveset eszik és pótolni kellene...). h a fentebb olvasod, én is írtam, hogy este nyűgi és kiköpi a cicit, pedig biztos, hogy tudna belőle enni.
nekem az vált be, mert én is hasonlóan feszült lettem, hogy olyankor abbahagytam az etetést és később próbálkoztam, ha akkor is hiszti volt, elvettem tőle rögtön, nem hajszoltam bele egyikünket sem a nyügibe. és ez bevált, addig hurcoltam, tánciztunk vagy a "kólikás" tartásban fogtam, mert az nagyon szereti. és később, mikor fáradt és meg is nyugodtunk akkor csendbe elvonultunk és akkor már minden rendbe volt. azt figyeltem meg még, hogy este jobban vágyik a csendre, összebújásra, míg napközben pl. a tévé sem zavarja.
próbáld ki, szerintem a doki korai, hacsak nem a gyarapodásával is gond van.
Vendég
 


Szia Eviana

Kicsit már kezdek kiakadni, de a gyarapodásával nincs gond. Most lesz három hónapos Áron és megduplázta a súlyát. Lehet hogy már én is túl feszült vagyok mikor leülök etetni este. Majd megpróbálom amit írtál, hátha tényleg kell neki egy kis anyázás. Lehet hogy buta kérdés de mi az a kólikás tartás? Még nem hallottam így róla. Köszi a választ.

Andi
 


Bandaandi!

Szerintem sztrájkol a gyerek - szopási sztrájk. Nem kell megijedni, a legtöbbször abszolút megoldható probléma, igazából csak türelem és türelem és türelem, no meg némi kitartás kell hozzá.

Oka sok minden lehet: fogzás, fájdalom a szájban-torokban-fülben, valamilyen rossz élmény a szopival kapcsolatban (pl. ha harap és anya felkiált, vagy rosszul mozdul a mama és ez fájdalmat okoz a kicsinek). De okozhatja még az is, ha a mama dezodort, parfümöt, öblítőt vált vagy használ, sőt, az erős tejleadó reflex és egy nátha is, mert mindkettő enyhe fuldoklásérzetet kelt a gyerekben. Még az is lehet, hogy tudtodon kívül nemsokára menstruálni fogsz - ilyenkor megváltozik a tej íze, sőt, a hormonok miatt a babának még a hasa is fájhat. És újabb terhesség esetén is előfordulhat. De nagyon sokszor előfordul az is, hogy egyszerűen nem megfejthető, mi a franc történt, tart néhány napig, és utána a kölök úgy szopik tovább, mintha mi sem történt volna.

Ennyit az okokról, lássuk, mit lehet tenni ilyenkor:

- Csak nyugi. Pár nap kavar nem okoz nagy gondot a jól kibélelt gyereknek, még akkor sem, ha átmenetileg szinte semmit sem eszik. Az anya stressze meg mint tudjuk, ragadós, szóval, ha idegeskedsz, a gyerek is ideg lesz, és az csak tetézi a bajt. Győzd meg magad szépen, hogy nem lesz itt gond hosszútávon!
- Ahogy eviana is írta: ne erőltesd az etetést! Ha nagyon nyűglődik, hagyd abba a szopit, nyugtasd meg, és próbálkozzatok később. Sose erőltesd az evést, mert egyrészt erőszaknak éli meg, másrészt csak ideges leszel tőle, hogy mégsem kell neki, ami megint csak a gyereken csapódik le.
- Próbáld meg félálomban szoptatni, olyankor általában nyugisabbak, könnyebben elfogadják a mellet és többet is esznek egyszerre.
- Ne várd meg, hogy üvöltsön az éhségtől. Ha nagyjából tudod, milyen időközönként szokott éhes lenni, tedd mellre egy félórával előbb. Ha nagyon éhes, attól szintén nagyon ideges lesz.
- Változtass szoptatási helyzetet! Ha eddig ülve szoptattál, próbáld meg oldalt vagy háton fekve, kutyapózban, hónaljtartásban. Így egyrészt felkeltheted az érdeklődését, másrészt, ha fájdalom okozza a gondot, kiküszöbölheted a kellemetlenséget.
- Azt is kipróbálhatod, hogy szoptatás közben lassan sétálsz vele, vagy ringatod. Kicsit macerás, de a mozgás visszaviszi őket a születés előtti élményvilágba, ami nyugtató.
- Próbálj meg nyugit, csendet, akár félhomályt teremteni a szoptatás idejére.
- Sok-sok testkontaktus! Szoptatás közben is kipróbálhatod, hogy mindketten félmeztelenek vagytok, de szoptatás nélkül is érintkezzen minél többet a bőrötök. Aludj vele együtt (akár úgy, hogy a hasadra-mellkasodra teszed), fürödj vele (ez a mániám, de állati jó hatással van a kicsikre, még az is lehet, hogy a meleg vízben is könnyebben elfogadja a mellet).
- Napközben, ha teheted, kösd magadra kenguruban, kendőben.
- Ha a tejleadó reflexed túl erős (erősen spriccel a tejed szoptatás közben), próbáld meg úgy etetni, hogy hanyatt fekszel, vagy hátra dőlsz. Így a gravitáció a gyereknek segít, nem fog úgy ömleni a tej a szájába.
- Nézesd meg a száját a dokival, van-e szájpenésze, megindultak-e a foggyökerek. A szájpenészt mindenképp kezelni kell, ha van. A gyökerek megindulása esetén (ez kb. 3-4 hós korban van) egy gézdarabot tekerj az ujjadra, és időnként masszírozd át vele a fogínyét.
- Ha menzesz okozza, a dolog általában megoldódik, amint megjön. Ha terhes vagy, akkor is megoldódhat, de ilyenkor esélyes az is, hogy a kicsi végül lemond a szopiról (de ez még véletlenül sem a te hibád!!!).

Szóval, tényleg, türelem, türelem, nyugalom és kitartás. Rendben lesz a dolog!

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Jaj, és még egy fontos dolog!

Amíg tart a sztrájk, fejjél! Azért is, hogy ne gyulladjon be a melled a pangó tej miatt, meg azért is, hogy fenntartsd a tejtermelést!

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Kólikás tartás: a babát hassal lefelé a karodra fekteted úgy, hogy a feje a könyököd felé van, a tenyered pedig a pocakján. Ilyenkor a tenyered melege ellazítja a pocit, a gyerek meg még azt is élvezi, hogy jobban átlátja a környezetét.
dia
Budapest
 
 
 


na igen, azt nem is írtam az okok végett, hogy valszeg nálunk a menszi kavart, mert bár esténként mindig nyűgisebb és az esti evés sztrájkolós, de volt 4 nap, amikor a legnehezebb volt és bár azokban a napokban a 4. nap kivételével nem volt vérzés, de görcsölgetés igen. tuti, hogy azt érezte, a hormonális változást!

nyugi Andi, türelemmel és azzal, hogy tudod gyakori jelenség meg fog oldódni!
Vendég
 


Köszönöm szépen a segítségeteket.

Megpróbálom nyugodtan venni az akadályokat, bár nem könnyű. Azért attól nem félek hogy nem eszik, mert szépen hízik. Mérni nem merem mert ettől 1 hónapja kiakadtam, mármint hogy össze vissza evett más-más mennyiséget. Nem tudom hogy megjöhet-e mert fogamzásgátlót szedek amit a nődoki felírt. Remélem tényleg csak egy átmeneti állapot mert nem szeretném abbahagyni a szoptatást. Az a baj hogy van aki azzal rázza le a problémát hogy ha ennyit hízik nincs baj, de ő nem látja hogy este mit kínlódik a babám.
Mindenképpen megfogadom a tanácsokat és várok hátha megoldódik.

Dia!

Kicsit tüsszög és van is kevés váladék az orrában Áronnak. Lehet hogy ez is okozza? Annyit teszek hogy kiszívjuk neki a váladékot. Más jelenség nincs, ezért nem vittem dokihoz. Szerinted vigyem el? Nem lázas sőt hőemelkedés sincs. Lehet hogy ez zavarja?

Köszi a válaszokat: Andi
 


Andi!

Sokszor a kínlódás csak magától van, és átmeneti, olyan dolog, ami miatt nem kell-szabad idegeskedni. Szar az élet, főleg anya hasa után, kell egy kis idő, mire belenyugszik, hogy ez van.:)

A fogamzásgátlót mikor kezdted el szedni? Milyet szedsz?

Szerintem ennyi trutymóval nem kell orvoshoz vinni. Akkor vidd, ha lázas. Addig meg Sterimar és alapos orrszívás (a porszívós változat a legjobb, és nem, nem kínzás, magamnak is szoktam). Lehetőleg minden szopi előtt. Lehet, hogy segít!

Meg fog oldódni.

D.
dia
Budapest
 
 
 


Sziasztok!

Néhány hónap múlva, ha Isten is úgy akarja, megérkezik közénk a második gyermekem. Pont 2 év 2 hónap lesz a testvérek között. Kisfiammal első körben (a tudatlanságom és a szakmai segítség hiánya miatt) nagy kudarcokat éltem át. Mára eljutottam odáig, hogy ne emésszem magam a történtek miatt, és most minden erőmmel arra koncentrálok, hogy második babámnál sikert érjek el. Ezért is kérném a tanácsotokat, mit tegyek, hogy sikeres legyen a kezdet, hiszen minden ezen múlik!

Első gyermekemnél véleményem szerint a következők miatt nem sikerült a szoptatás:

1. Este szültem, a babát 10 perc után elvitték, és csak 11 órával később kaptam meg újra, tehát csak ekkor tehettem először cicire. Holott úgy tudom, a szülést követő 30-40 percben annyira aktív a picik szopási ösztöne, hogy ezt nem szabadott volna kihagyni, hiszen ez babának mamának is aranyat ér.

2. A harmadik nap estéjén lövellt be a tejem, két hatalmas kősziklává növesztve az egyébként nagyon pici cicijeimet. Addigra egyrészt besárgult a kisfiam, és már egész nap aludt, nem lehetett felébreszteni, másrészt a nővérektől semmi segítséget nem kaptam, hogy mi ilyenkor a teendő, hogy lehet a gyulladt mellekből elővarázsolni a kincset érő tejecskét. Sírtam, zokogtam a fájdalomtól, de csak pár cseppet tudtam kézi pumpás szívóval kisajtolni.

3. Mivel éjszakákra elvitték a babákat, így csak reggel próbálkozhattam ismét, ettől kezdve a pici egész nap aludt, a szopizás sikertelen volt.

4. Úgy engedtek haza bennünket, hogy nem is nézték, nem is mérték, van-e elegendő tejem, és mennyit szopizik a pici.

5. Itthon a védőnő és a gyerekorvos hibájából, és az én tudatlanságomból a picit nem mérlegeltük etetésnél, hiszen azt a tanácsot kaptam, hogy úgyis felsír, ha éhes. Viszont továbbra is sokat aludt. 15-20 perceket szopiztattam így, utána szundizott tovább.

6. Pár nappal később kiderült, hogy a sárgasága tovább emelkedett (túl hamar engedtek haza minket), ez az aluszékonyság oka, ami kiszáradáshoz vezetett.
Egy teljes hétig gyerekklinikán kezelték, infúziót, kék fényt kapott több napon át éjjel-nappal. Itt megkezdődött a pici tápszerezése. A kis gyomra nem tágult ki az egy hetesnek megfelelő méretre, így 20 ml-ről kezdtük az etetéseket, holott akkor már 100 ml-t is ennie kellett volna egy alkalommal.

7. A stressztől, a sok sírástól, és attól, hogy naponta vonatoztam be reggel friss gátsebbel Budapestre a kicsihez, aki intenzíven volt, a tejem az addigi 20-30 ml-ről mérhetetlenül kevésre apadt.

8. Mire hazaértünk, már éhes volt a drágám, üvöltött, és mikor nem jött semmi ciciből, akkor kiköpte pár másodperc után, és sírt keservesen.

Hát így vallottam kudarcot első körben, és most mindent szeretnék megtenni annak érdekében, hogy a szülés utáni perctől kezdve mindent úgy csináljak, hogy az sikerhez vezessen.

Másik kórházba készülök, de a csecsemősök ott is túlterheltek, így kérlek, írjatok! Minden sikereses tapasztalatra kíváncsi vagyok! Mit tegyek a kórházi napok alatt, ahol csak egyedül lehetek majd a picivel, hogy győzzek végre?

Elnézést, hogy hosszúra sikerült az üzim, de arra gondoltam, hogy a kudarcomból talán a kismamák is okulnak, mert minden vágyam, hogy ez másnál SE forduljon elő!

Sziszkusz
 


Dia!

1,5 hónapja kezdtem el a Cerazette nevű bogyókat. Lehet ez rossz hatással? Ma este kicsit másképp volt, fürdetés előtt nagy nyűgi volt, bármit csináltam vele üvöltött, majd mikor elmentünk fürdeni már nagyokat mosolygott, fürdés után üvöltés míg a cicit nem kapta meg majd szépen evett - nem volt semmi feszengés- és békésen elaludt. Lehet nagyon fáradt volt. A fogzással kapcsolatban te elképzelhetőnek tartod hogy ennyi idősen már fájna neki? A nagyobbiknál már 4 hónaposan elkezdtem a fogzáskönnyítőt adni, mondván hogy biztos azért üvölt néha és 10 hónaposan ki is bújt az első foga.

Andi

Sziszkusz!
Az első fiamnál nekem is nagyon nehezen ment. Nem tudtam hathatós segítséget kérni, így 5 hónaposan teljesen abba maradt a szoptatás. Most itt nagyon sok segítséget kapok, bíztatást és úgy érzem sokkal jobban megy, van tejem bőven és szépen fejlődik a kicsi. Csak azt tudnám tanácsolni, amit nekem is tanácsoltak a lányok hogy nyugi és minden menni fog, ha pedig kérdésed van itt mindig segítenek. Nagyon jó ez a fórum és nagyon sok segítséget és támogatást ad.

Andi
 


Szia sziszkusz!

Szia,ne keseredj el,minél csalódottabb,idegesebb,szomorubb vagy annál rosszabb lesz.Nyugi.
ANYA vagy.Ez a legcsodálatosabb dolog a világon :wink:
A kislányomat én sem tehettem rögtön cicire,csak másnap,de én nem vettem észre,hogy ez befolyásolta volna a tejserkentést.( 2 évig szopott)De amint olvastam,nálad sem volt gond,belövelt a melled rendesen :wink:
Én is szenvedtem a fájdalomtól,mikor aludt éjjel ,akkor fejtem le a tejcsit,de kb fél óra és már megint tele volt és nagyon fájt :?
Masszírozás,meleg zuhany,ezt tanácsolták.
Második babámmal,már vettem elektromos mellszívót.Nagyon szerettem(tönkre ment)5 perc alatt kiszívta a tejcsit.Ajánlom neked is.Nem összehasonlítható a babával,de miután elaludt és maradt benne pangó tejcsi,fejd le.Max lefagyasztod,jó lesz neki főzelékbe :wink:
Te is tudod miket kell a "következő körben" elkerülni.Stressz,nem pihenés ,sírás-ez mind-mind a tejcsi ellensége.
Nagyon sajnálom,hogy ilyen kórházba kerültél!!Hol voltál??
Én tarcsán szültem mindkét babám,de teljes mértékig megvoltam elégedve velük.A babások éjjel is bejöttek megkérdezni,minden ok -e!!
Az egyik babás hölgy masszírozta,nyitotta meg a tejcsatornákat a bimbó udvar körül,majd bepisiltem.Én kis tudatlan, a bekeményedett mellemet maszíroztam ezerrel,mire mondta a hölgy,hogy elöbb a csatornát nyissuk meg,ahol a tejcsi kijöhet :oops:

Itt tanultam én is,hogy a tejet vissza lehet növelni.Minél többet cicire tenni,ha kell óránként,Az is serkenti a tejet,ha csak a szájában tartja ,az inger miatt.A folyadék nagyon fontos.Napi 2-3 liter folyadékot inni,leves is az.Se többet ,se kevesebbet.

NYUGALOM ez a legfontosabb,ne stresszeld magad előre,minden ok lesz.
Itt mindig kérdezhetsz :wink:
Vendég
 


Andi!

Nem, nem hiszem, hogy a Cerazette kavarna be.

Viszont az jó, hogy ma este nyugodtan zajlott az etetés. Próbáld meg azokat, amiket írtam, sikerülni fog! A lényeg tényleg az, hogy ne erőltesd, türelmes légy, nyugodt, és próbálkozz!

Fogzás: szóval, az úgy van, hogy 2-3 hónapos kor körül megindulnak a foggyökerek, beduzzadnak, ezzel egyidőben általában elkezdenek nyáladzni a babák, a fogíny fehér is lehet, de akár gyulladtan pirosas is. Ezzel sajnos ugyanúgy együttjár a fájdalom, hiszen feszít, mint a fogzással. De ez még nem AZ A fogzás, csak az előkészületek. A fogak valójában majd csak a 6. hónap körül indulnak meg, persze egyéni eltérések lehetnek, de 2-3 hónapos korban baromi ritka a fogáttörés. Ettől függetlenül a gézes dörgölés biztos jól esik a gyereknek.

Sziszkusz!

Holnap írok neked is hosszasan, van pár tippem, de ma már fáradt vagyok.:) Addig plíz írd meg, hol szültél először és hol fogsz most.

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Kedves Dia!

Köszi a válaszokat és a segítséget. Majd írok a fejleményekről.

Andi
 


Szia Dia!

2 éve a Dél-Pesti Jahn Ferencben szültem, most a Szent Imrében fogok. Kisfiam a sárgaság miatt az I. sz. Gyermekklinikára került, ahol a gyermekorvosokról és lelkiismeretességükről csak szuperlativuszokban tudok beszélni. Ha baj van, akkor jó tudni, hogy ott a picik már jó kezekben vannak.

Borcsi! Bandaandi! Köszönöm a bíztatást! Most egyáltalán nem pánikolok, nem vagyok ideges a szoptatással kapcsolatban! Csak szeretnék minél több hasznos információt, praktikát begyűjteni, hogy meglegyen a siker. Az is nagyon érdekel, mit tegyek a tejbelövelléskor, hogyan kell masszírozni a melleket, és minden-minden, hogy most működjön a dolog.

Köszi mindenkinek és szép napot Nektek!
Sziszkusz
 


Sziszkusz!

No, akkor írom a tippeket:

1. Este szültem, a babát 10 perc után elvitték, és csak 11 órával később kaptam meg újra, tehát csak ekkor tehettem először cicire. Holott úgy tudom, a szülést követő 30-40 percben annyira aktív a picik szopási ösztöne, hogy ezt nem szabadott volna kihagyni, hiszen ez babának mamának is aranyat ér.

Igen, ezt jól tudod, bizony az a legjobb, ha a baba rögtön szülés után mellre kerül. Ilyenkor választódik ki a kolosztrum, az előtej, ami immunanyagokban rendkívül gazdag, plusz iszonyat zsíros, úgyhogy pár korty is bőségesen elegendő kalóriát jelent a bébinek. És a szopási ösztön aktiválása, a későbbi sikeres szoptatás érdekében is létfontosságú, így ha lehet, ragaszkodj hozzá, hogy azonnal adják oda a babát. Érdemes szülési tervet írni, megbeszélni a dokival és a szülésznővel is, illetve olyan kísérőt választani (apukát, nagyit), aki ott helyben érvényesíteni is tudja az akaratodat. Te nem leszel olyan állapotban.:)
Ha esetleg a baba állapota miatt mégsem tudják odaadni rögtön (inkubátor, mittomén), akkor is, minél előbb mellre kerül, annál jobb

2. A harmadik nap estéjén lövellt be a tejem, két hatalmas kősziklává növesztve az egyébként nagyon pici cicijeimet. Addigra egyrészt besárgult a kisfiam, és már egész nap aludt, nem lehetett felébreszteni, másrészt a nővérektől semmi segítséget nem kaptam, hogy mi ilyenkor a teendő, hogy lehet a gyulladt mellekből elővarázsolni a kincset érő tejecskét. Sírtam, zokogtam a fájdalomtól, de csak pár cseppet tudtam kézi pumpás szívóval kisajtolni.

A belövellés nem egyenlő a gyulladással! Tudom, hogy feszít, fáj, miegyéb, de az még nem jelenti ám azt, hogy gyulladt, sajnos, ez a normális. Ha hőemelkedésed, lázad, piros folt is van, na, az már gyuszi.
Az is előfordulhat, hogy beödémásodik a melled a tejbelövellés miatt. Ilyenkor nem is annyira a tej, hanem a szövetekben lévő folyadék is pang, ráadásul úgy nyomja a tejcsatornákat, hogy azok icipicire szűkülnek, és már csak emiatt is nehéz a tej kivarázsolása. Ilyenkor azt tudod csinálni, hogy a fejés mozdulataival ellentétesen, tehát a bimbótól a mellkas felé masszírozol úgy, hogy az ujjaidat a mellbimbó köré helyezed, majd kinyitod őket, mint a virág a szirmait, kvázi a nedveket a szív felé pumpálva, majd utána próbálsz meg fejni. A borogatás is jól jöhet, szoptatás előtt közvetlenül egy kis meleg vizeset - főleg a bimbó köré -, szoptatás után, ha nagyon vacak, egy kis hideget neki (de tényleg csak kicsit, semmiképp sem szabad hosszasan jegelni, hűteni, ez ugyanis a tejtermelést csökkenti).
Szoptatás előtt próbálj meg fejni is egy keveset, ez két okból is jó: az egyik, hogy a kicsi majd könnyebben tud ráharapni a mellre, és könnyebben tud majd szopni, a másik, hogy talán már a fejés alatt kiváltódik a tejleadó reflex.
Szoptatások között csak annyit fejjél, amennyi komfortos érzetet ad. Arra, hogy teljesen kiürítsd a melled, nincs szükség, hacsak nem gyullad be (láz, miegyéb). A kézi mellszívót lehetőleg ne a legerősebb fokozatra állítsd, mert úgy megnyúzhatja a cicid, hogy sérüléseket okoz, az elektromossal is vigyázni kell, tán a legjobb, ha kézzel fejsz, ez macerás, de tényleg megtanulható. Nézd meg ezt a linket, nagyon tutin le van rajzolva, hogyan tudsz hatékonyan, kézzel fejni!

3. Mivel éjszakákra elvitték a babákat, így csak reggel próbálkozhattam ismét, ettől kezdve a pici egész nap aludt, a szopizás sikertelen volt.

Sárgaságra a legjobb a kolosztrum - ezért is frankó, ha rögtön szülés után meg tudod szoptatni -, olyan anyagok vannak benne, amelyek sokkal hatékonyabban segítik a bilirubin kiürülését, mint a cukros tea, pótlás, egyebek. Szóval, érdemes a kicsit minél gyakrabban mellre tenni szülés után, minél több kolosztrum jut a gyomrába, annál gyorsabban múlik el a sárgaság.
Ha már besárgult, akkor pedig muszáj ébreszteni, 1-1,5 óránként próbáld meg mellre tenni. Nem kell nagy mennyiségeket ennie, nem kell órákon át szoptatni, ha belealszik, csak kortyoljon párat. 3 óránál tovább besárgult gyereket ne hagyj aludni, ha félálomban ráharap, még fel sem kell ébreszteni teljesen.

4. Úgy engedtek haza bennünket, hogy nem is nézték, nem is mérték, van-e elegendő tejem, és mennyit szopizik a pici.

Nagyon mérni azt nem is tudják, hogy van-e elegendő tejed (nem teszik mérlegre a cicit, ha meg mégis, az sem biztosíték.:)). Hogy mennyit szopik a kicsi, megint nem mérvadó, hisz a babák sem esznek minden egyes szoptatásnál ugyanannyit, és mi van, ha épp egy inkább-szomjas-volt szoptatást kaptok el? Akkor rögtön tápszerrecepttel és egy csomó kétellyel leszel csak gazdagabb. Más kérdés, hogy azért a nagyon besárgult gyereket, amelyik láthatóan aluszékony, nem gyarapszik, kutya kötelességük lett volna alaposan megvizsgálni, és tovább követni a fejlődését. No, meg segíteni neked.

5. Itthon a védőnő és a gyerekorvos hibájából, és az én tudatlanságomból a picit nem mérlegeltük etetésnél, hiszen azt a tanácsot kaptam, hogy úgyis felsír, ha éhes. Viszont továbbra is sokat aludt. 15-20 perceket szopiztattam így, utána szundizott tovább.

A védőnőd és a gyermekorvosod szívességet tett neked ezzel, hidd el! Elviekben valóban, az újszülöttek felsírnak, ha éhesek. A te esetedben inkább ott volt a hiba, hogy a kicsi be volt sárgulva, és ezt nem vették figyelembe. Szólniuk kellett volna, hogy ébreszd és etesd meg gyakran, sőt, minél gyakrabban...

6. Pár nappal később kiderült, hogy a sárgasága tovább emelkedett (túl hamar engedtek haza minket), ez az aluszékonyság oka, ami kiszáradáshoz vezetett.
Egy teljes hétig gyerekklinikán kezelték, infúziót, kék fényt kapott több napon át éjjel-nappal. Itt megkezdődött a pici tápszerezése. A kis gyomra nem tágult ki az egy hetesnek megfelelő méretre, így 20 ml-ről kezdtük az etetéseket, holott akkor már 100 ml-t is ennie kellett volna egy alkalommal.

Ha ilyen helyzet állna elő újra, ragaszkodj hozzá, hogy szoptathasd a kicsit (annyi időre kivehetik a kék fény alól), de legalábbis tápszer helyett adják neki a lefejt tejedet. Ha megoldható, nem cumisüvegből, hanem kispohárból, fecskendőből (50-100 ml esetében ez bőséggel megoldható).

7. A stressztől, a sok sírástól, és attól, hogy naponta vonatoztam be reggel friss gátsebbel Budapestre a kicsihez, aki intenzíven volt, a tejem az addigi 20-30 ml-ről mérhetetlenül kevésre apadt.

A stressz, az aggódás érthető, jogos, és bizony nincs jó hatással a tejtermelésre. Ahogy a sok utazás és a pihenés hiánya sem. Ám a jövőre nézve szeretnélek megnyugtatni: még ha valamitől csökken is a tej termelése, a későbbiekben ez szaporítható, és helyreállítható a szoptatás. Persze, nem kevés munkával és türelemmel, de megoldható. Szóval, ha netán csökkenne a tejed, fogd fel úgy, hogy a dolog átmeneti és megoldható! Hasonló helyzetben épp elég az aggódnivaló a baba miatt, ne kelljen már a tej miatt is!

8. Mire hazaértünk, már éhes volt a drágám, üvöltött, és mikor nem jött semmi ciciből, akkor kiköpte pár másodperc után, és sírt keservesen.

Lehet, hogy nemcsak a tejmennyiség volt kevés, hanem a tápszerezés miatt befigyelt egy frankó kis cumizavar is. Minél előbb kap egy baba cumit, cumisüveget, annál nagyobb az esélye, hogy ettől a szopási technikája sérül, és gondot okoz a későbbiekben. Ezért is írtam, hogy tedd mellre minél előbb, szoptasd minél többször - akkor semmilyen pótlást sem kell adni neki, ezt egyébként a kórházban is megmondhatod a csecsemősöknek, hogy nem tartasz rá igényt -, és ha mégis pótolni kell valami miatt neki, azt kapja másból, ne cumisüvegből.

A te esetedben egyikőtökkel sem történt olyasmi, ami kizárná a szoptatás lehetőségét, inkább több apró hiba halmozódott fel, és így alakult ki ez a sajnálatos állapot. Szerencsére ezek mindegyike a megfelelő infók birtokában megoldható, így a következő babánál szerintem jó eséllyel indulsz.:) Gyorsan azért ismét pontokba szedem a dolgokat én is:

1. Szülési terv, kísérő, dokival való megbeszélés alapján a gyerek szülés után minél előbb kerüljön mellre.
2. Szoptasd minél gyakrabban - a tejbelövellésig is! -, így jó eséllyel elkerülhető a sárgaság, vagy ha nem, akkor is gyorsabban túlesik rajta.
3. Ha ödémás lesz a melled, masszírozz kétféleképpen: először a szövetekből a nedveket a test felé, majd a tejet a mellbimbó felé.
4. Szoptatás előtt fejjél egy keveset, meleg vízzel borogasd és masszírozd át a cicit, így fellazíthatod annyira, hogy a kicsi hatékonyabban tudjon szopni.
5. Nem baj, ha csak pár kortyot eszik, ha azt gyakran teszi.:)
6. Szoptatás után, ha fáj a mell, fejjél még annyit, hogy a feszülés megszűnjön, és esetleg egy picit hideggel borogathatod is.
7. Mondd meg a csecsemősöknek, hogy nem kértek pótlást. Ha mégsem tudnád szoptatni pár napig, tápszer helyett adják neki a lefejt tejedet, és lehetőleg ne cumiból (ehhez vehetsz egy etetőpoharat is, amit a kórházban már tudsz használni).
8. Ha amúgy ez nem evidens, kérj rooming-in ellátást, azaz a kicsi legyen veled a nap 24 órájában. Így éjszaka is meg tudod szoptatni.
9. Ha átmenetileg csökken is a tejtermelés, ne ess kétségbe: ha egyszer belövellt, bármikor újra gyarapítható a tej mennyisége.
10. Gyűjts minél több infót a szopiról (ajánlom az LLL oldalát vagy a Szoptatásért Magyar Egyesületet), így ha bármikor gond is adódik, már a kezedben lesz egy széles fegyvertár, aminek a segítségével gond nélkül megoldod a helyzetet!
11. Bízz magadban és a babádban. A kicsi életösztöne erős, így iparkodni fog, te meg képes vagy a tejtermelésre. Már csak meg kell tanulnotok egymást.:)

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Sziszkusz!

Én is a Szent Imrében szültem, a szülészet nagyon jó, de szoptatás terén nincsenek a toppon.
Szeretnek pótlást adni, cumisüveget használni, de ha határozottan szólsz nekik, ráírják a gyerek kocsijára, hogy nem kaphat ilyesmit.

Kinél fogsz szülni?

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Dia! Nem is tudod milyen hálás vagyok így előre is! Köszönöm a kimerítő választ, nagyon-nagyon sokat okultam belőle, és bár már nagyjából tudom, hogy hol léptek fel hibák első körben, most mégis sokkal magabiztosabbnak érzem magam! Köszönöm nagyon! Biztosan fogok még jelentkezni, remélem majd július környékén is megtalállak, ha szükségem lesz rá.

Dr. Raft Miklósnál fogok szülni, ő a Szent Margitból jött át 1-2 éve. Az elmúlt napokban sokat "nyomoztam" utána, és szerencsére 99%ban csupa jót hallottam róla az anyukáktól, így most bízom benne, hogy jó és odafigyelő kezekben leszek.

További szép napot! És még egyszer ezer hála!
Sziszkusz
 


Sziszkusz!

Igazán nincs mit, remélem, júliusban már nem lesz szükséged segítségre. De ha mégis, biztos, hogy megtalálsz.:)

A dokit nem ismerem, de mondjuk a szoptatás nem is feltétlen tőle függ...:) A Szent Imrés topikban esetleg érdeklődj körbe, csecsemősök-szülésznők közül kit ajánlanak a lányok. Hasznos lehet.

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Sziszkusz!
Ha nem haragszol én is hozzászólnék a te történetedhez, úgy hogy leírom az egyémet. 5 hónappal ezelőtt adtam életet első gyermekemnek.
Nos én 17 órakor szültem és tőlem is elvitték a gyermeket kb. 5-10 perc mulva, és csak másnap reggel 5 órakor kaptam vissza egy órácskára, mert a kórházban ahol szültem, minden reggel 6-kor szedték össze a babyket vitték őket fürdetni, méregetni, és csak 3 órávak később hozták vissza megint ez volt a rendszer. De onnantól viszon nonstop velünk voltak, másnap reggel 6-ig megint csak. Tehát nálam is sok idő telt el a szülés utántól, hogy megkaphassan végre a gyermekemet és szoptatni tudjam.
Szerencsére én kaptam egy-két pozitiv tanácsot szoptatás terém mielőtt elmentem szülni. Azt mondták nekem, hogy amikor csak tudom tegyem cicire a kicsit és akkor elkerülhető az, hogy besárguljon. Én ezt meg is tettem megérte, mert viszonylag hamar már 2. napra belövelt a tejcsim is. Ja egyébként minimálisan az én kis fiam is sárga volt, amitől aluszékonyság is jelentkezett, sokszor nagyon sokáig és kitartóan kellett ébresztgetni, de nem adtam fel és szerencsére nem veszített sokat a születési súlyából sem emiatt, sőt amit lefogyott azt vissza is nyerte, így már a 3. napon haza is jöhettünk.
Nem volt szükség egyáltalán hozzátáplálásra. Persze a korházban volt egy olyan szokás is, hogy a 24 órás csecsemők csak teát kaphatnak ha szükség van rá, de azt is kispohárból itatták velük, utána jöhetett volna a tápszer, vagy anyatej.
Azután itthon is folytattam az igény szerinti szoptatást, amit a mai napig betartok, csak a babámra figyelek. Persze már többen mondták, hogy a gyermekemnek már 4 óránként kellene ennie, de nem érdekel, ha kéri én odaadom.
Már én is tapasztaltam azt, hogy mennyire rossz az amikor a 0-ról kell kezdeni, 3x volt mellgyuszim, amikor szinte teljesen elapadt a tejcsim, na akkor fordultam ide a lányokhoz, és nagyon nagyon sokat segítettek nekem.

Dia!
Most múlt 5 hónapos a picurkám és ha eszünk valamit akkor már szinte kinézi a szánkból annyira enné. Bár tudom korábban azt írtad, hogy a csecsemőnek 6 hónapos koráig maximálisan elegendő az anyatej, és csak utána kellene bevezetni a különböző ételeket, kezdve a reszelt almával. De valahol félek is, mert azt is hallottam, ha korábban elkezdem a különböző ételek bevezetését, akkor később a gyermekemen különböző betegségek is előjöhetnek (asthma, allergia). Ez tényleg így van?
Ja és még egy kérdés, hogyan szaporítható a tejcsi mennyisége?
Bebcsi
 
 


Sziasztok!
Még egy kérdés. Családi tragédia következtében tejtermelődésem folyamatosan csökken. Van még rá esélyem, hogy valamikor visszajön, vagy már teljesen el fog apadni.
Köszönöm a válaszokat.
 
 


Bebcsi!

Ne haragudj, a 20-i leveled nem láttam.:(

Hozzátáplálás: mindenképp várd ki a hat hónapot. A kicsik ilyentájt tartanak az úgynevezett orális szakaszban, amikor bármit szívesen megkóstolnak. Én csak azt szoktam mondani, hogy a kutyaszart is megeszik, ha tehetik. (Saját tapasztalat, kölök anno benyomott egy szárazabb darabot egy óvatlan pillanatban...:))

Sajnos valóban lehetnek később következményei a korai hozzátáplálásnak, kezdve azzal, hogy hat hónapos kor előtt a bélrendszer egyszerűen még túlságosan éretlen ahhoz, hogy megeméssze a kaját. Ha ilyenkor szilárdat adsz neki, kvázi egy az egyben rohan végig a gyereken, és nagyjából hasonló formában kerül a pelusba, mint ahogy a szájába tetted. Gyakori, hogy az éretlen bélrendszer a megterhelésre hasmenéssel (értsd kemény fosással:)) vagy kőkemény szorulással reagál. Szó szerint, akár olyan kemény is lehet a kaka, hogy az ujjaddal kell kipiszkálni.

Emellett sajnos az allergia is nagyobb eséllyel alakul ki azoknál, akiket túl korán táplálnak hozzá. Ennek oka az éretlen immunrendszerben keresendő, amelyik még hajlamosabb túlzott reakciókat adni egy-egy új ingerre.
Az allergiáról fontos tudni a következőt: nem első alkalommal reagál allergiával a szervezet egy új dologra! Az első alkalom semmilyen reakciót nem vált ki (ezért pl. az első darázscsípéstől nincs mit tartanod, a másodiknál már lehet bibi), hanem később, az ÚJBÓLI találkozásnál lehetnek gondok. Így pl. ha megetetsz egy 9 hónapos kicsivel egy rakás epret, első alkalommal semmi baja nem lesz, vígan szopogatja majd, mert ugye finom és édes. Következő alkalommal azonban már kemény anafíliás-fulladásos sokk lehet belőle. A tejnél hasonló a helyzet, igaz, ott inkább a bélrendszeri, bőrt érintő reakciók jellemzők, illetve a felsőlégúti betegségek megnőtt gyakorisága.

Szóval, szerintem told ki a hozzátáplálást minimum hat hónapos kor után. És később is, mindig a szopi legyen a fő táplálék, ne a szilárd. Egyéves korig a tej elegendő tápanyagot, vasat, vitamint és ásványianyagot tartalmaz, a hozzátáplálásnak tényleg csak hozzá táplálásnak kell lennie. Pár kanál főzi, gyümipép, úgy 9-10 hónapos kortól egy kis fehérje husi formájában.

Ha majd elkezded, inkább az idénygyümölcsöket, zöldségeket és az ITTHON ŐSHONOS fajtákat részesítsd előnyben. Alma, burgonya, répa, őszibarack, körte, később szilva, stb.

Karalábét, káposztát, szőlőt egyéves korig ne, a gabonafélékkel (kenyér, kifli, babapiskóta, búza, stb.) is érdemes megvárni az első szülinapot. Aprómagvas gyümölcsöket (eper, málna, ribizli) szintén csak egy éves kor után adj, sőt, ha lehet, inkább 1,5-2 éves kor körül. Dió, mogyoró, mandula még később jöhet csak szóba, egyrészt erősen allergizálnak, másrészt könnyen fulladást okozhatnak.
Mézet 1,5 éves kor alatt nem szabad adni, a botulizmus veszélye miatt! De kerüld az édesítőszereket is (vegyszer) és a cukrot is (felesleges, a gyümölcsök édesek amúgy is, jobb, ha a gyereket nem kicsi korában tesszük szénhidrát-addiktá).
A tejet nyugodtan ki is hagyhatod, amíg szoptatsz, a fajazonos fehérje úgyis jobb, mint a tehéné. Sajtot, joghurtot, kefírt egy éves kortól lehet adni, a tejet inkább 2-3 éves kortól ajánlják (de mondom, ha van tejed, az a legjobb neki, a bocitól semmi sem hasznosul jobban, mint tőled).

És még valami: nem baj, ha a gyerek napokon át ugyanazt a kaját kóstolgatja. A babák kifejezetten szeretik a monoton ízeket, nem gurmandok, mint a szülők! Nem kell állandóan új ízekkel próbálkozni náluk, hiszen akár anyatejen, akár tápszeren nődögéltek eddig, megvoltak annak az egynek az ízével is hónapokon át!

Tápszeres babánál az egész hozzátáplálást érdemes még később kezdeni, hiszen az ő pocijuk már alapból is nagyobb terhelésnek van kitéve, mint az anyatejes babóké.

Mindjárt válaszolok a másikra is.

Dia
dia
Budapest
 
 
 


A családi tragédia nagyon nagy nyomást jelent nyilván, és ez valóban okozhat tejmennyiség csökkenést (durva esetben akár elapadást is).

De szeretnélek megnyugtatni: igen, visszajöhet. Ehhez mondjuk nem szabad megspórolnod a tragédia felett érzett fájdalmat (nem tudom, hogy gyász-e, de gondolom, az, engedd szabadjára, hadd dolgozzon benned, gyorsabban túljutsz rajta), másrészt folytasd a szoptatást, olyan gyakorisággal, ahogy csak lehet. Ha jobban leszel lelkileg, nem leszel már olyan stresszes, a tejtermelésed is nagyobb gázra fog kapcsolni.

Számolj azzal is, hogy a gyerek érezni fogja a te feszültségedet. Ez okozhat nála szopási zavarokat, idegességet, nyugtalanságot. Ilyenkor ne erőltesd, próbálj meg úgy eljárni, mint a szopási sztrájk idején.

És ha netán átmenetileg szinte mérhetetlen mennyiségre csökken a tejed, akkor is jusson eszedbe: még ezt is vissza lehet csinálni! Ne rakj még egy gondot a válladra feleslegesen! Mivel neked van tejtermelésed alapból, és mivel még az örökbefogadó, sosem szült anyák esetében is be lehet indítani a tejtermelést a nulláról, ha ez a helyzet állna is elő, később, mikor már kicsit rendeződtek a dolgok, igaz, hogy munkával, de vissza fogod tudni hozni a tejet!

Sok erőt, és ez legyen az utolsó dolog, ami miatt aggódsz, rendben?

Dia
dia
Budapest
 
 
 


Szia Dia!

Most olvastam el, hogy mennyire alapos és kimerítő válaszokat adsz. Tudom, mert olvastam már, hogy lehetséges nem szült anyáknál, pl: örökbefogadás is beindítani valamennyire a tejet. Nálam az a helyzet, hogy már két hónapos a kisfiam és gyógyszert kellett szednem nagy mennyiségben. Elkezdtem a szoptatást, be is indult a tejem de a negyedik napon el kellett apasztani a fent említett okok miatt. Azt gondoltam, hogy már nem lessz jobb a helyzet, néha fejegettem még, de a gyógyszer miatt kiöntöttem. Aztán ezzel is felhegytam. Egyszer, a nyolcadik héten már meg is jött. Jelenleg , ha megnyomom a mellem, néhányat spriccel. ennyi.
Elképzelhető., hogy ha részben is, de tudok szoptatni újra? Avent és Tommi Tippie cumisüvegethasználunk. Női tejjet kap, kis tápszert éjszaka.

Köszönöm!!!

Edit
 
 


Dia!
Köszönöm a válaszod és valamennyire meg is nyugtattál, hogy még van remény a tejcsivel kapcsolatban.
Csak az a baj, hogy mikor megtörtént a tragédia (igen gyász), akkor hirtelen olyan kevés lett a tejcsim, hogy nem akartam tápszert adni és inkább lereszeltem egy almát a picurnak, hogy nyerjek egy plussz órát, persze először csak 1-2 kanálkával kapott, és még most sem tartunk csak 1/4-1/2 almánál. Tudom, hogy nem kellett volna, de nagyon meg voltam ilyedve és teljesen össze is voltam zavarodva. Még mást nem adtam neki. Ilyenkor hogyan tovább. Ha visszajönne a tejcsim, akkor álljak le a gyümölccsel, vagy már most folytassan tovább a többi étellel?
Bebcsi
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet: