Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Lehet, hogy nagyon hülye a kérdésem, de valaki biztosan tud rá válaszolni!
Két évig GYED-en voltam kislányommal, a harmadik évben pedig értelemszerûen GYES-en vagyok. Ha most esnék teherbe ( augusztusban lesz a kicsi 3 éves ), akkor utána GYES-t vagy GYED-et kapnék? Esetleg menjek vissza dolgozni néhány hónapot? De igazából nem akarom bölcsibe adni a lányom...
Hogy van ez?
Várom válaszaitokat!

Üdv,
Kata
 


Kata!

Keresd meg a szociális juttatások topikot, meg talán van még ilyesmivel foglalkozó (keresõbe beírod, pl. hogy GYED). És ott is legjobb, ha ckatalint keresed (akár az õ nevét is írhatod a keresõbe, és válaszd a keressen a szerzõ nevében verziót), õ nagyon profi a témában.

Ildi

Ildi
 
 


Szia Kata!

Mindig a magasabb összeget kell igényelni. Ha több a gyeded természetesen azt fogsz kapni újra két évig és utána gyest.
Én így kaptam. A gyes lejárta után, pedig kivettem a hat év alatt összegyûlt szabadságomat.Nem mentem vissza dolgozni mégis a felemelt fizetésembõl kapom a szabadságpénzt.
Névtelen
 

 
 

Szia Névtelen!

Én is hasonló cipõben leszek. Most jár le a Gyes-em. Elõször Gyed-en voltam én is. Megkérdezhetném, hogy két gyerekre év után hány nap szabadság járt. A felemelt fizetés pedig a Gyed-nél bejelentett fizetésnél is magasabbat jelentett nálad?

Köszi
Andi 74
Andi 74
 


Sziasztok!

Engem az érdekelne, hogy konkrétan mennyi az egyszeri anyasági támogatás összege? Mert a Kismamában csak valami olyasmi van, hogy az öregségi nyugdij akárhányszororsa, vagy mi.

Szóval engem a konkrét összeg érdekel.

üdv: Réka
Walacky
 


idezem:
"Anyasági támogatás
A nyugdijminimum 225%-a (21.800.-nak a 225%-a = 49.050.-Ft), ikerszülés esetén 300% gyermekenként (65.400.-/gyermek). A szülést követõ 180 napon belül lehet igényelni, egyszeri juttatás. "

Innen ideztem, ez a topic errol szol, esetleg nezz be, ha erdekel mas is.

-Afonya
 
 


Lányok!
S.O.S. segítsen valaki: tdjátok, hogy a nagymama GYES-t hol kell megigényelni?!
Köszi: Tea
P.S. azért SOS, mert a tv. szerint márc. 15-ig be kell nyújtani az igényt, hogy dec. 1-tõl visszamenõleg folyósítsák.
tea
 
 



Panka!
Koszi, de azt akkor, amikor kovetkezett a munkahelyem akarta intezni, ez elol viszont elzarkozik. Mostanra mar mondtak ugyan egy nevet =Teruleti Allamhaztartasi Hivatal es felnapi telefonalas utan kaptam egy infot, hogy esetleg a Loportar u.-ban foglalkznak ezzel, de ez nem tuti ...Azert kosz! TEA
tea
 
 


Sziasztok!
Segítséget kérnék én is, vagy infót arról, hogy hol tudhatom meg a pontos választ.
Ápr. 21-re vagyok kiírva, de a TGYÁS ideje alatt meg fog szûnni a munkaviszonyom közös megegyezéssel. Befolyásolja ez a juttatásokat, vagy rendesen fogom kapni mindegyiket?

Köszönöm elõre is a segítséget!
Ányez
Anyez
 


Áfonya!

Köszi a segitséget!

Réka
Walacky
 


Sziasztok!

Van valaki közülettek, aki egyetemista (volt)? Szerintetek kaphatok-e gyedet, ha ez az ötödik éven az egyetemen (nappali tagozaton), viszont sehol sem dolgozam még, és a baba az államvizsga után 6 héttel fog megszületni. Én úgy olvastam, hogy igen, de ez nagyon hihetetlen a számomra, ezért szeretnék már egy hús-vér emberrel "találkozni", aki hasonló cipõben jár(t) és kap(ott) gyedet!

Elõre is nagyon köszi!!
Sára
Névtelen
 


Sára!

Nekem ugyan több idõ telt el az egyetem után, mert októberben szültem, de csak úgy kaptam Gyed-et, ha dolgoztam valahol. Elég 1 hónap is, csak legyen valami munkaviszony. Ha van ismerõsöd, aki be tud jelenteni, akkor szerintem kérd meg, legfeljebb kifizeted a tb-t, amit fizet utánad. Ja, és folyamatos munkaviszony kell, tehát pl. 6 héttel szülés elõtt bejelent, szüléskor elmész TGYÁS-ra, utána meg GYED. És közben fizetésnélküli szabadságon vagy, mert ha megszakad a munkaviszony, nem kapsz GYED-et.

Ildianyu
 


szerintem 200 biztosított (munkanap) kell a GYED-hez.
Névtelen
 


Névtelen!
Én úgy tudom, 180 nap. És az egyetem biztosított jogviszonynak számít, csak mivel Sára már nem lesz egyetemista, amikor szül, ezért kell valami, ami akkor is fennáll, amikor szülni fog. És hogy legyen mibõl kiszámolni a Gyedet.
Ildianyu
 


Ildianyu!

Azt nem tudod, hogy meddig tart a halllgatói jogviszony? Az államvizsga napján lejár, vagy tart a következõ félév elejéig? Én december közepén államvizsgázom, akkor aznap megszûnik a hallgatói jogviszonyom, vagy fennáll még a február elejéig, amikor is kezdõdik a köv. félév? Mert ha február elejéig elvileg hallgató vagyok, akkor a szülésem idõpontjában ( január 20.) fennáll a biztosított jogviszony és minden ok. a gyed-del kapcsolatban.
Jó ez az ötlet, hogy egy ismerõsöm bejelentsen, de ha mûködne egyszerûbben, akkor nem bonyolítanám a dolgot.
Sára
Névtelen
 


Szia,

én egyetemre jartam es most gyedet kapok, de kozben dolgoznom "kellett" ehhez. Ebb?l számolják most a havi gyedet.

Én junius végén államvizsgáztam és julius 1-tol jelentettek be a munkahelyemen teljes munkaidoben. (ELotte is dolgoztam ott, hatarozott ideju szertodessel meg feketen is.) A mostani gyed szamitasomhoz azonban csak az egyetemi evek plusz a 2 honap munkaviszony szamit.

Tehat julius 1-tol dolgoztam papiron is, aztan augusztus 9-tol elmentem tgyas-ra, mert azt mar 1 honappal a baba szuletese elott ki lehet venni. Igy kaptam a szuletese utan 5 honapig a tgyast es most a gyedet (62 E korul).

Szerintem is erdemes valakit keresned, aki bejelent, meg ugy is ha kifizeted neki azt az egy honapot, mert boven visszajon. En is kifizettem a TB -t, adot mert kulonben nem jelentettek volna be.

Erdemes kiszamolni, hogy mennyi a max fizetes, amin erdemes bejelneteni teged, hogy megkapd a max osszeget. Ez most azt hiszem a fizu 70% de max 83000 brutto. Nalam valami 120000 korul jott ki.

Meg annyi, hogy ha keresel is, az osztondijad is adokoteles lesz.

Azt hiszem, ha nincs mibol szamolni a gyedet, akkor ertelemszeruen a gyest kellene kerni. Mert velelmezett bert (vagy hogy hivjak) nem vesznek alapul. Szoval valamilyen fizunak muszaj lennie.

Bocs, ha kaotikus voltam.
De en egy hus-ver ember vagyok, aki egyetem utan (5 heti munkaviszonnyal) kap gyedet. Es teljesen legalis.

Ja igen, meg arra erdemes figyelni, hogy hatarozatlan ideju szerzodest kell kotni es probaido nelkul. Es ha majd a gyest kered 2 eves koraban, akkor el kell hogy engedjenek fizetesnelkuli szabira. Plusz ha lejar a gyes, akkor fel kell mondanod, mert a munkahelyed 30 napig nem rughat ki (es az a 30 nap is a te koltseged, ertelemszeruen)

macsek
macsek
 


Sziasztok lanyok,

Azt szeretnem kerdezni, hogy jelenleg a kisebbik gyermek hany eves koraig lehet valaki foallasu anya? En 8-rol tudok, de allitolag az uj kormany felemelte. Igaz ez?
Névtelen
 


.
 
 


Jár a jövedelempótló támogatás, a Legfelsőbb Bíróság megítélte, 3 évre visszamenőleg!KépKépKép 300.000 kismamát érint, minket is!KépKépKép

Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


 
 


Én a múlt héten kaptam a TÁH-tól egy határozatot, mely szerint nem jár a támogatás, és nem írták, hogy fellebbezhetek. Pedig 99-tól idén áprilisig gyesen voltam folyamatosan. Csak tavaly a fővárosi áttette a pest megyeihez a gyes folyósítását.Így az igényemet is egyik a másikhoz küldözgeti . Szerintetek most mit kell tenni? Újra megigényelni? Azért én még mindig nem vagyok túl optimista, hogy ez menni fog, félek, valami kiskaput kitalálnak.
Móni
Moncsi
 


Sziasztok, akkkor is jár, ha még nem adtam be kérelmet? Innen - még ha nincs is messze - elég nehéz intézkedni Kép.
 


Minek linkelek? Kép

"Az LB döntése elméletileg nem vonatkozik minden kismamára, aki nem kapta meg 1996 és 2002 között a jövedelempótlékot, gyakorlatilag azonban a határozat után minden érintett kismamának meg kell kapnia az elmaradt támogatást."

"A januári jogerős ítélet után országszerte több mint 200 ezer nő fordult az államháztartási hivatalokhoz. Becslések szerint az érintettek száma elérheti a félmilliót, és az ügy több tízmilliárd forintos váratlan kiadást is eredményezhet a költségvetésnek."

KépKépKépKépKépKépKépKépKép
"A Területi Államháztartási Hivatal kiszámolja, mennyibe kerül mindez a költségvetésnek. Akinek jár a pénz, annak külön kérvény nélkül kifizetik, a lehető leghamarabb."
KépKépKépKépKépKépKépKépKép
(Részlet a fenti cikkből.)
 
 


Köszi!!!
 


Hát ezt én nem így tudom, aki nem kéri annak alanyi jogon nem jár. Ezt a közigazgatási megyei elsőfokú bíró barátnőm is megerősítette. Gondolom hogy ezután is elő lehet terjeszteni a kérelmet. Viszont akinek másodfokon utasították el a kérelmét, a megadott időn belől sürgősen forduljon bírósághoz ahogy az a határozatban is szerepel, mert ha nem teszi meg, ez már elegendő ok lehet hogy valahogy mentesítse magát a fizetés alól a TÁH.

Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


Norcsi,
még ide is bemásoltamKép:
http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/cgi-bin/show.cgi?tpc=280&post=150026#POST150026
http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/cgi-bin/show.cgi?tpc=279&post=150021#POST150021

Mert tudod a tájékoztatás igénye is újságíró tulajdonság. Kép Illetve szerintem senki nem engedhet meg magának jogilag támadható "túlzásokat", főleg, ha nem a bulvársajtóban dolgozik. Kép
Remélem dűlőre jutnak azok, akiket érint. (Én nem tartozom ebbe a körbe.)
Solya
 
 


Solya, a másik topicban válaszoltam!Kép

Norcsi
norcsi
Lenti
 
 


Tovább pereskednek a kismamák
2003. július 28. hétfő
nyomtatható verzió hír küldése e-mailben


Újabb eljárásokat indítottak kismamák az elmaradt jövedelempótlék ügyében. A közelmúltban pert nyert három fiatalasszony ügyvédje szerint jogorvoslattal érvényesíthetik igényüket azok, akik három év helyett öt évre visszamenőleg kamatokkal együtt kérik az elmaradt juttatást.
Tömegesen érdeklődnek a kismamák a jövedelempótlékkal kapcsolatos további jogi lehetőségek iránt - nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Radovics Csilla, a három pernyertes Somogy megyei kismama jogi képviselője. A Legfelsőbb Bíróság (LB) közigazgatási perben hozott ítélete alapján az anyáknak jár ugyan a jövedelempótlék, de kamat nélkül és nem öt, hanem csak három évre visszamenőleg. E döntés alapján fizet majd a kormány is. Így azok kaphatják meg pénzüket, akik 2000. január 28. és 2002. március 7. között gyesen voltak.

Radovics Csilla továbbra is kiáll korábbi álláspontja mellett, hogy nem három, hanem öt évre visszamenőleg és kamatokkal együtt jár az elmaradt juttatás. - A hozzánk fordulóknak azt a tanácsot adjuk, hogy polgári perben államigazgatási jogkörben okozott kár címén kíséreljék meg érvényesíteni igényüket azok, akik kamattal öt évre visszamenőleg akarják az elmaradt támogatást. Ha vállalják a perköltséget, a többség meg fogja kapni a pénzt - állította határozottan a jogásznő.
névtelenke
 


A kismamák jövedelempótlékáról (gyes-jogvita)


- 2003. március 5.: Sajtóinformációk szerint százmilliárdokba kerülhet az államnak valaki figyelmetlensége, hét évig ugyanis elfelejtettek hatályon kívül helyezni egy jogszabályt, amelynek alapján havi hatezerhétszáz forint jövedelempótlék járt volna a kismamáknak a gyes mellett. Annak idején, a Bokros-csomagban kimondták a jövedelempótlék megszüntetését, de a rendeletet elfelejtették hatályon kívül helyezni, a pénzt viszont már nem utalták el senkinek sem. A jogerős bírósági döntés nyomán most több mint félmillió kismama lehet jogosult a fejenként összesen nagyjából kétszázezer forintos jövedelempótlékra. Egy nap alatt most három kismama is pert nyert az ügyben. A Somogy Megyei Bíróság szerint a három kaposvári fiatalasszony jogosult a havi 6700 forintos jövedelempótlékra. A jogerős, precedens értékű ítélet kötelezi az államháztartási hivatalt, hogy fizesse meg a kismamáknak a jogtalanul visszatartott támogatást és annak kamatait, fejenként összesen több mint 240 ezer forintot. A területi államháztartási hivatal a jogerős ítélet ellenére sem volt hajlandó átutalni a bíróság által megítélt összeget. A kismamák ezért inkasszót nyújtottak be a hivatal bankszámlája ellen.

- 2003. március 6.: A szaktárca illetékese szerint a jogszabályok alapján az 1996. április 14. után szült kismamáknak a gyermekgondozási segély (gyes) mellett nem jár jövedelempótlék. Ezt az ellátást azok a gyermeküknek korábban életet adó anyák választhatták 1999. január 1-ig, akik a Bokros-csomag bevezetésével elveszítették jogosultságukat a magasabb összegű gyesre. Erről Pordán Endre, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium (ESZCSM) helyettes államtitkára szerdán Budapesten beszélt. A helyettes államtitkár a gyes és jövedelempótló jogosultságok kapcsán elmondta: a jövedelempótlékot - amelyet korábban a köznyelvben húspénznek neveztek - egy többször módosított 1979-es miniszter tanácsi rendelet szabályozta.

Ennek 1994-es módosítása határozta meg 6700 forintos összegben az akkori alacsony - egy gyerek után 800, két gyerek után 900, három vagy több gyerek után gyermekenként 1000 forint összegű - gyeshez tartozó jövedelempótlékot. Amikor a Bokros-csomaggal összefüggésben 1996 áprilisában a gyes összegét a mindenkori öregségi nyugdíj összegéhez kötve jelentősen megemelték, egyúttal jövedelemhatárhoz is kötötték az ellátásra való jogosultságot. Azoknak az 1996. április 14. előtt szült kismamáknak azonban, akik jövedelmük nagysága miatt elvesztették volna az addig folyósított gyesre való jogosultságukat, az akkori jogszabály lehetőséget teremtett arra, hogy egy nyilatkozattal választhassák a gyes korábbi, alacsonyabb összegét és az azzal együtt járó jövedelempótlékot. A gyes kétféle összege és eltérő jogosultsági köre 1999. január 1-ig állt fenn, ugyanis az 1998-ban elfogadott egységes családtámogatási rendszer ismét alanyi jogú ellátássá tette a gyest 1999. január 1-jétől.

A jogszabály szerint a régebben megállapított családi pótlékot a törvényben megjelölt összeggel kell folyósítani. Az ESZCSM illetékese kifejtette, hogy ettől az időponttól egyáltalán nem kapcsolódhatott a gyeshez a jövedelempótlék, 1996 áprilisa és 1999. január 1. között pedig csak azoknak az 1996. előtt szült kismamáknak járt, akik ezt választották. A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy az az 1994-es rendelet, amely jövedelempótlékot rendelt a gyeshez, alacsonyabb rendű jogszabály, mint a törvény. Álláspontja szerint ezért arra alapítva az 1996 áprilisában és 1999 januárjában hatályba lépett törvényekkel szemben nem érvényesíthető jog. A tárca illetékese ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy elgondolkodtató, miért csak 2002 márciusában helyezték hatályon kívül az 1999. január 1-je után már teljesen indokolatlanul életben hagyott 1994-es rendelkezést.

- 2003. március 11.: Az 1998 tavaszától 2002. március 7-ig gyesen lévő kismamáknak a Területi Államháztartási Hivatalhoz (TÁH) kell fordulniuk, hogy megkapják a gyes mellett járó, havi 6700 forintos jövedelempótlékot. Az Államháztartási Hivatal ugyanakkor a Legfelsőbb Bírósághoz (LB) fordult jogorvoslatért. Amennyiben a Legfelsőbb Bíróság döntése nem hoz fordulatot az ügyben, az százmilliárd forintnyi kiadást jelenthet. Az LB megerősítő határozata esetén az állam fizetni fog - nyilatkozták a napokban kormányilletékesek. Azok a somogyi anyák, akik elsőként fordultak beadvánnyal a TÁH-hoz, már megkapták a választ. Többek kérvényét elutasították, mások ügyében az eljárást felfüggesztették. Ezek ellen az érintettek fellebbezést nyújtanak be. Dr. Radovics Csilla ügyvéd szerint nehéz a kismamák dolga, ugyanis nincsen erre rendszeresített formanyomtatvány, így ügyfelei arra kényszerültek, hogy fejléc nélküli papírokon igényeljék meg az elmaradt jövedelempótlékot. Ezáltal bonyolult visszakövetni, ki és mire nyújtotta be igénylését. "A jogszabályok nem olyanok, mint a kivert kutyák, akik kimúlnak maguktól. Igenis meg kell azokat szüntetni. Az 1998. évi családtámogatási törvénykezésben, amelyre a TÁH hivatkozik, nem volt az új jogszabályban olyan zárórendelkezés, amely kimondta volna, hogy továbbiakban nem jár a GYES mellé a 6700 forintos jövedelempótlék" - mondta az ügyvédnő. Még nem tudni, hogy a Legfelsőbb Bíróság mikor dönt az ügyben, ám az idő sürget, mert az eljárási törvény szerint a TÁH-hoz érkezett beadványokra harminc napon belül válaszolni kell. Dr. Radovics Csilla szerint a Legfelsőbb Bíróság sem fog más álláspontra helyezkedni, mint 2003. január 28-án a Somogy Megyei Bíróság a precedenst teremtő három kismama ügyében, és a törvénysértést elismeri majd.

- 2003. április 9.: A Somogy Megyei Bíróság néhány héttel ezelőtti jogerős döntése nyomán eddig több mint 200 ezer kismama nyújtott be jövedelempótlék-igénylést államháztartási hivatalokhoz, ám azok első fokon rendre elutasító határozatokat hoznak. Egyelőre hiába folyamodtak a kismamák jövedelempótlék-igényükkel az államháztartási hivatalokhoz, azok első fokon elutasító határozatokat hoztak, mondván: nincs jogalapjuk a kérelmek teljesítéséhez. A Somogy Megyei Bíróság néhány héttel ezelőtti jogerős döntése nyomán eddig több mint 200 ezer kérelem érkezett. A hivatal szerint azok, akik az új jogszabály hatálybalépésekor már gyesen voltak, választhattak, hogy továbbra is a régi szabályozás szerinti (egyébként kisebb), vagy már az új elbírálás alapján megállapított gyest kérik-e. Az ÁHT szerint azokat - így a perben érintett kismamákat -, akik az új jogszabályok adta lehetőséget választották, nem illeti meg a havi 6700 forint jövedelempótlék.

- 2003. április 25.: Az LB-re megérkezett két, az anyáknak kedvező jogerős ítélet ellen az alperes államháztartási hivatal által benyújtott felülvizsgálati kérelem, és az egyiket már be is fogadta a LB. Az Legfelsőbb Bíróság tájékoztatása szerint Lomnici Zoltán főbíró soron kívüliséget rendelt el figyelemmel az ügyben érdekeltek nagy számára, illetve arra, hogy a közigazgatási kollégium leterheltsége miatt az effajta perek akár két évig is elhúzódhatnak. Az LB illetékesei azonnal intézkedtek. Ennek köszönhetően már akár a nyári ítélkezési szünet előtt legfelsőbb bírósági döntés születhet a Somogy megyei anyák jövedelempótlékáról.

- 2003. július 28.: Újabb eljárásokat indítottak kismamák az elmaradt jövedelempótlék ügyében. Tömegesen érdeklődnek a kismamák a jövedelempótlékkal kapcsolatos további jogi lehetőségek iránt - nyilatkozta Dr. Radovics Csilla. A Legfelsőbb Bíróság (LB) közigazgatási perben hozott ítélete alapján az anyáknak jár ugyan a jövedelempótlék, de kamat nélkül és nem öt, hanem csak három évre visszamenőleg. E döntés alapján fizet majd a kormány is. Így azok kaphatják meg pénzüket, akik 2000. január 28. és 2002. március 7. között gyesen voltak. Radovics Csilla továbbra is kiáll korábbi álláspontja mellett, hogy nem három, hanem öt évre visszamenőleg és kamatokkal együtt jár az elmaradt juttatás. - A hozzánk fordulóknak azt a tanácsot adjuk, hogy polgári perben államigazgatási jogkörben okozott kár címén kíséreljék meg érvényesíteni igényüket azok, akik kamattal öt évre visszamenőleg akarják az elmaradt támogatást. Ha vállalják a perköltséget, a többség meg fogja kapni a pénzt - állította határozottan a jogásznő.
Névtelen
 


Dr. Radovics Csilla
egyéni ügyvéd


7400 Kaposvár, Fő u. 12. 2/22.

Telefon: (82) 526 165, (82) 526 166
Fax: (82) 526 167
Mobil: (30) 47 112 74


E-mail: brain@axelero.hu
Renáta
 


Sziasztok!

Szeretném, ha valaki segítene nekem!
Jelenleg Budapesten lakó és dolgozó 10 hetes kismama vagyok. November 1-én szeretnénk Sopronba költözni. Én arra gondoltam, hogy ott nem keresnék már másik állást (mert szerintem egy kismamát senki nem alkalmazna), hanem táppénzre mennék. Jelenlegi fizetésem bruttó 100 e. Ft. Úgy olvastam, hogy mivel márciusban szülök, a GYED kiszámolása az idei bérem alapján fog kiszámolódni. De mivel én 2 hónapot táppénzen leszek ez hogyan befolyásolja azt? 10 hónapig a bérem 100%-a, 2 hónapig a 70%-a lesz a számolás alapja? Vagy a 365 napból levonják a táppénzes időt, és a maradékból, azaz a 10 hónapból számolják?

Előre is köszönöm a segítséget:
T.
JT
 


Sziasztok!

Kapott valaki valamilyen értesítést mostanában, hogy mikor utalják a pénzt?

Van közületek olyan, aki perelni fog a kamatok miatt és az öt év miatt?
Én nagyon gondolkodom.

Andrea
Andrea
 


Szia JT!

A táppénzes időszakot kivonják, és csak a ledolgozott időszakot veszik figyelembe az arra jutó munkabérrel, ill.még a betegszabi összegét(időszakát) is beleszámítják, mert az bér jellegű juttatásnak minősül(munkáltató fizeti, nem a TB).

Magdi


Szia Magdi!

Problémám a következő:
Gyermekemmel gyesen lennék október 5-ig, azonban úgy döntöttem, hogy közben kiveszem a járó szabadságomat. Most tehát szabadságon vagyok. Azonban bejelentkezett egy kistesó és én nem akarok már visszamenni dolgozni. (E.ü. problémák miatt.) Ha táppénzen leszek október 5-től szülésig (illetve előtte egy hónappal kivenném már a járó terhességi, gyerekágyi segélyt) akkor milyen pénz alapján számítják majd a gyedemet?

Előre is köszi!
Mamó
Mamó
 


Szia Mamó!

A szabadságodra, plussz a betegszabira jutó kereseted 70%-a( táppénz alap is) lesz a gyed alapja, ill. ha magasabb a kereseted, sajna azt hiszem 83 ezerre van maximálva, tehát annál többet nem kapsz. Ebből még lejön a nyugdíjjárulék. Ha a max. gyednél jobb a táppénzalapod, akkor jobban jársz, ha a szülésig táppénzen vagy és csak a szülés napjától mész gyermekágyira, mert akkor 1 hónappal tovább kapod a jobb pénzt.

Magdi


Köszönöm Magdi! Kép

Mamó
Mamó
 


Szivesen Mamó. Kép

Magdi


Szia Magdi!Én csak itt olvasgatok és azt hiszem ha a megérzésem nem csal egy középiskolai osztálytársamra leltem általad.Erősits meg ebben a bolyaiba jártál és a korizás volt a mindened.A gyermekeid ahogy a foton látszik követik a mamájukat,nagyon helyesek,és gratulálok az uj családtaghoz is.Várom visszajelzésedet puszi P.ildikó
 
 


Sziasztok!

Engem az érdekelne, ha valaki "megunva" a gyest visszamegy dolgozni és pl. kirúgják és még elvileg tart a gyes időszaka visszamehet-e gyesre?
Kata
Névtelen
 


Szia Gallainé Magdi!Irtam neked a gyes vagy gyed topikban légyszike jelezz vissza szia.
 
 


Szia Ildi!
Nem csal a megérzésed. Kép
Bocsi, de csak most tévedtem erre, egyébként a "friss babák"-ban és a "túl az első heteken"-ben írogatok, ott mindig megtalálsz. Kár, hogy Neked nincs fenn képed,mi van Veletek?

Magdi


Sziasztok!

Tudja valaki, hogy a Munka Törvénykönyve hol található a neten? (Utána akarok nézni, hogy abban benne van-e, hogy ha a második gyermek az első gyermek 2. születésnapja előtt születik meg, akkor az anya jogosult továbbra is GYED-et kapni. Mert úgy tudom, ez így van, csak éppen azt felejtettem el, hogy hol olvastam... Kép)

Köszi a segítséget.

Vöcsök
Névtelen
 


SZia Vöcsök!
A keresett helyet nem tudom, de én így voltam a gyerekeimmel,és gyed-et kapok a kicsivel is. 2000. március és 2002 január a születésük.
Szerintem ha felhívod a CSaládügyi (nem tudoma pontos nevét) Minisztérium ügyfélszolgálatát, eestleg a TB-t, akkor ott is tudnak választ adni. Emlékeim szerint készségesek voltak mindkét helyen, és pontos infot kaptam tőlük.
Szia
Zsuzsa
 
 


Szia Zsuzsa!

Köszi az infót, azt hiszem, a jövő héten útba ejtem az OEP-et.

Esetleg azt meg tudnád-e mondani, hogy éppen annyit kaptál-e, és hogy ilyen esetben - a második babánál - is először a terhességi-gyermekágyi segély jár az első 6 hónapban, vagy a gyed "folytatódik"?

Vöcsök
Névtelen
 


SZia!
Először terhességi gyermekágyi segély, utána Gyed. Nekem a második gyed-et a kétszeres minimálbér alapján számolták, így valamival több lett, mint az első (ha jól emlékszem).
Zsuzsa
 
 


Sziasztok,
tud nekem vki segíteni?
Állítólag vissza lehet menni gyesre (szept 1től dolgozom). Mi ennek a módja? hova kell a kérvényt beadni? mit szoktak indoknak elfogadni? (gyerkőc bölcsibe jár)
Köszi:
Ágci

Kép
 
 


Kedves Anyukák!

Első babámat várom. 3 éve dolgozom, diplomásan, elég alacsony bruttóért. Szeretném, ha Valaki, akinek akad türelme és ideje leírná a "juttatásokat" ami a kismamákat ilyenkor megilleti. Gondolok itt a szülést megelőző 1 hónapra, az azt követő közvetlen, majd távolabbi időszakra. Olvastam, GYES-ről, GYÁS--ról, GYED-ről, Anyasági támogatásról, de teljesen belegabalyodtam. :o(((
Mindezeket nekünk külön-külön igényelni kell vhol írásban?

Nagyon-nagyon köszönöm!
 
 


Attiláné!

Ha minimálbérrel voltál bejelentve, ill. alacsony bruttóval akkor is érdemes azt a variációt választanod, hogy GYÁS, GYED majd GYES. A GYÁS a szülést követő 168 napig jár, utána a GYED a gyerek 2 éves koráig, majd a GYES ami ugye nem a fizud utáni X százalék, hanem meghatározott összeg. Szüléskor jár az egyszeri anyasági támogatás ami ha jól tudom a mindenkori minimál nyugdíj X százaléka! Januárban ez kb. 42000 Ft volt!
Szükséges dokumentumok:
a baba szül. ak. kivonata (ált. a kórházban kapod a baba születése után)
terhességi kiskönyv
kitöltött nyomtatványok (amit érdemes előre beszerezni, ja és ezeken rajta van, hogy mit kell vinni)
házassági ak.kivonat (egy hónapnál nem régebbi, tehát ezt is érdemes előre beszerezni)
TAJ kártyák (babáé, tiéd)
adókártya
a munkáltatótól is kell nyilatkozat, hogy ott dolgozol meg hogy igénybe vetted a szülési szabit stb....
Fú, most a többi nem jut eszembe, de ahol kéred a nyomtatványt, kapsz egy papírt, hogy mi kell pontosan!

Az egyszeri anyasági támogatást, a GYÁS-t és a családi pótlékot a Lőportár u.-ban kell intézni, a GYED-et már a Teve u.-ban.
JA, még egy kérdés: kifizető hely a munkahelyed? Mert ha igen, akkor elvileg nekik kéne ezt intézni. Ja és ezt nem tudom pontosan (én táppénzen voltam) de szülést megelőzően jár 30 nap szülési szabadság.

Nekem ennyi jutott most eszembe, ha valami nem tiszta, kérdezz bátran. Ha meg hülyeséget írtam Kép, akkor a többiek majd úgyis kijavítanak!

Jó babavárást!

Süti
 
 


Az egyszeri anyasági már 50ezer.
Ha valakinek nagyon alacsony a fizetése, akkor lehet, hogy az abból számolt GYED (ami nettóban kb. a bruttó fizetés fele) kevesebb lesz, mint a fix összegű GYES, ami 20ezer körül van most. Így lehet, hogy azt érdemesebb választani, ezt egy könyvelő vagy bérszámfejtő vagy mittudoménki biztos fillérre megmondja.
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet:

 

cron