Új privát üzeneted érkezett!

A 2003-as szabinapjaimra nem tudja senki a választ? Valahogy nem tiszta nekem Kép.
Köszi előre Kép. Virág
 
 


Sziasztok!

Én is éppen GYED témában tájékozódom, van több illetékes kapcsolatom is, de sajna több irányból több eltérő infót kapok, így kezdem azt hinni, hogy senki sem tudja a válaszokat.

Virga: szabi ügyben ami biztos: 2002. jan elején szültem. 2003 jul 5től szabin voltam 2003 aug. 25-ig (ez erős 6 hét) a tgyas és GYED időszakra jár a szabadság, és amikor visszamész egyben kiveheted. (a GYESről nem tudok nyilatkozni)

az a bizonyos 180 nap: itt mindenki 180 napról beszél munkaviszonyban, DE az ellátás megkezdése előtti évben biztosított napok számítanak (ezt a TB-ben mondták). Most 2004 aug31-re vagyok kiirva. Tgyas a 2003 évi jövedelmem alapján lesz (ha volt 2003-ban 180 napom), GYED 2005 februárban indul, aminek az alapja a2004-es jövedelmem, ha volt 180 biztosított nap 2004-ben.
180nap az 6 hónap, tehát pl. januártól június vége (egy hetet illlik rátartani, nehogy 1 nap miatt csússzon le az ember).

Biztosított napokba beszámít:
-munkaviszony
-szabadság
-betegszabadság (évi 15 nap, amit a táppénzből a munkáltató fizet): ha nem voltál semmilyen táppénzen és pl. 2004. jul 1-től iratod ki magad, akkor onnan 15 munkanap juli 23-ig tart, és a biztosított napokba a naptáriak számítanak, tehát hétvégék is!!!
!!!tudtommal a táppénz nem
Figyelem! ha én kiveszek 20 nap szabit (4 hét)pl. jun 2-től 30-ig, az nem 20 nap biztosítottnak számít, henem a naptári napok szerint kb 30nak.

Hát remélem valakinek segítettem, bár ebben az ügyben szerintem nincs megbizható forrás.

Más irányból volt egy olyan verzió is, hogy a szülést megelőző 2 évben volt 180 nap biztosított, akkor az alapján számolnak.

Valaki fennt irta, hogy szülése előtt 2 évvel még dolgozott és mégis a minimál alapján. Hát ott nem mindegy szerintem, hogy a szülést megelőző 2 évben még 30 napot dolgozott vagy 180-at!!!



Sziasztok
 
 


Kustyi!

Köszi az infót.
Ma beszéltem egyébként a TBs ügyintézőnkkel a cégünknél és Ő azt mondta, hogy csak az első időszakra jár a szabi (ez lehet a TGYÁS és a GYED), de ez tulajdonképpen megegyezés kérdése lesz majd a főnökeimmel, hogy mennyit kell kivennem, mielőtt ténylegesen dolgozni kezdek. De ősszel majd pontosan kiderül minden.
Üdv, Virág
 
 

 
 

SziasztokKép

Lányok kb egy hét múlva már tuti infom lesz, hogy mit hogyan számolnak, mert április 25 -tel járt le a tgyásom, és most fogok majd először gyedet kapni, ha tudom az összegét akkor majd végre az is kiderül, hogy mi alapján és hogyan számoltak, mert én tavaly elég kacifántos voltamKépKép bérileg.

Virág
Jár a szabi, és általában azt szokták csinálni a mamócák, hogy mikor lejár a gyed, vagy a gyes és visszamennek melózni, egyben kiveszik és mikor végetér, akkor kezdenek csak dolgozni. Két évnek a szabija jár, ha jól tudom, vagyis a gyed végéig, a gyeses évre nem.

Kitartás és hozom az infokatKép
Puszi
Ági

KépKép
KépKép
 


SziasztokKép

Itt az igért info:

Megkaptam az első gyedemet. A számolás a következő képen zajlott: A kisfiam 2003. december 9-én született, a terhesgyermekágyit a 2002. év jövedelme alapján számitották. A GYEDet április 26-ával igényeltem idén, ennek az alapja a 2003. évi jövedelmem volt. 2003-ban június 30-ig dolgoztam, onnantól kezdve betegállományban voltam egész a szülési szabim inditásáig. Mivel július elsejével kerültem táppénzre, ezért pontosan 181 napot dolgoztam tavaly, vagyis rendelkeztem a 180 nap biztositott és bérrel eláttott idővel. Minimálbérre voltam bejelentve, de júniusban kaptam egy nagyobb jutalmat, ezért azt is beszámitották a GYED alapjába, igy hála az égnek nem a minimálbér után kapom az ellátást, hanem sokkal több után.

Vagyis tudom ajánlani mindenkinek, hogy menjen vissza GYED után egy fél évet, pontosabban 180 naptári napot dolgozni (pl január 1-től június 30-ig )utána lehet táppénzre menni. A babóca megszületésénél arra kell figyelni, hogy amelyik évben visszamentél dolgozni, ahhoz képest a következő év július 16-ig megszülessen, mert akkor lesz a GYED alapja a munkában töltött bér.
Remélem nem voltam tul bonyi.

sok puszi
Ági és Dani

KépKép
KépKép
 


Sziasztok.
Én jelenleg 58E Ft-ot kapok bruttóban. 2005 januárban fogok szülni kb., és szeretném megkérdezni, hogy mennyi időt néznek a GYED megállapításakor. Mert arra gondoltam, papíron mellékállást vállalnék, kb. brutto 40-50 E Ft-ért. Tudnátok segíteni, hogy mennyi idő munkaviszonyt néznek, vagy valami jó ötlet van-e valakinek, hogy egy kicsit több GYED-et kaphassak, vagy legalább annyit, mint amennyit most keresek. (ez kb. 50 E Ft.)

Előre is köszi, Sziasztok, Orsi
 
 


Sziasztok!

Tanulsagos tortenet /nem szorosan kapcsolodik, de.../:
baratnom GYES-en volt mar, mikor sikerult ujra teherbe esnie. Gyorsan ki is iratta magat tappenzre, mert ugye nem mindegy az osszeg... csakhogy munkahelye /orszagos penzintezet, bank/ szerint nem a fizetese 70%-a jar neki tappenz gyanant, hanem a minimalbéré, mivel GYES-en volt, nem volt "igazi" jovedelme. Probaltam meggyozni, hogy ez baromsag, de nem igazan ment, mivel mindenhol ezt hallotta. Hiaba mondtam, hogy en kimondottan a megyei TB ugyintezojetol tudom, mert engem is erintett a dolog anno. Meg hogy az en mh-em kozigazgatasi ceg, Allami Szamvevoszek ala tartozik elszamolasilag, biztos nem tevednek, nem igazan jutottam elore. Aztan addig-addig, mig o is beszelt vele es meggyozte, sot, felajanlotta, hogy szivesen tajekoztatja a mh-i TB-st is, csak hivja fel ot. Ugye ezt elerni nem egyszeru. Mondta a megyei TB-s, hogy lehet ilyenkor ajanlast kerni toluk, amire hivatkozhatni lehet. Egy a lenyeg: vegulis a fizuja utani tappenzt kapja, ami "csak" 150e brutto mellett is mar jelentos a minimalberes tappenzzel szemben.
Es ugyanez vonatkozik a GYEDrol GYEDre menesre is, a tevhittel, teves jogertelmezessel ellentetben. Csak meg kell harcolni erte.

-Afonya
 
 


Szia ORsi!

HM a mellékállásról konkrétan nem tudok nyilatkozni, hogy mennyire számit bele vagy nem. Mivel 2005. januárjában fogsz szülni ezért a TGYÁSod és a GYEDed alapja is a 2004. évben szerzett jövedelmed lesz. Mindkét ellátás esetében a jövedelem egy napra juto összegének a 70 %át kapod brutton meg, a tgyásnál nincs felső határ, a gyednél van egy maximum összeg, ami tavaly 83 e. Ft volt, idén nem tudom változott e és hogy mi lesz jövöre a plafon. Vagyis ha azt szeretnéd hogy kb 50 ezer Ft kapj akkor legalább 75-80 e bruttot kellene keresned. Ha papiron akarod csak a mellékállást akkor jobban jársz, ha jutalmat kapsz papiron, az tuti beleszámít az ellátás alapjába. Idén legalább július egyig legyél bérrel ellátott, mert akkor meg van a 180 napod, utána már lehetsz betegállományban. A további ötletért inkábbj irj emailt, a profilomban ott a cim.

Ági

KépKép
KépKép
 


Orsi,
nem akarok hulyeseget irni, de ugy tudom, hogy az elozo ev januarjatol nezik a 180 napi atlagkeresetet, tehat ha 2005-ben mennel GYEDre, akkor az osszeg megallapitasanal /még ha beleszamitom a szules utani felev TGYAS-t is/ a 2004 elso feleve az iranyado, ha akkor volt munkaviszonyod. Az meg lassan letelik, tehat nagyon megdobni mar nem tudod az atlagodat. De ez csak tavolrol remlik, inkabb valaki hozzaertore hallgass.

-Afonya
 
 


de egyszerre irtunkKép
 
 


Áfonya

Valóban,rosszul mondták a barátnődnek,mert a kolléganőm is Gyes alatt lett terhes és a köv Gyedet is a -közben megemelkedett- fizetéséből számolják!!!!
Azért elég durva,hogy egyes helyeken mennyire nem tájékozott az ügyintéző és félrevezeti az embert.És ha nem jársz utána,mert nem értesz hozzá,akkor ennyi...Kép

Orsi

http://www.weborvos.hu -n meg tudod nézni,a "paragrafusok" cím alatt!

Anyapoc

 
 


Anyapoc,
ugye? KosziKép Itt a babaneten is olvasom, hogy mindenki azert megy vissza dolgozni fel evet, hogy magasabb gyedet kapjon, mert egymasnak ezt mondjak... pedig nem igy szol a torveny.
 
 


Szia Orsi!
Most nézem a profilodban hogy te is szolnoki vagy. Én most végzem a TB ügyintéző képzést, ha januárban szülsz akkor a 2004. évi átlagkereset után kapod a gyedet.( 70% ) Az egész év számít, ha nincs 30 napnál több megszakítás, tehát folyamatos a biztosítási idő. Akkor nézik az utolsó 180 napot szülés előtt, ha az előző évben nem volt meg a 180 nap, vagy megszakadt a biztosítási idő. De a 180 napnak akkor is meg kell lennie.
Erika
 
 


Lányok, na akkor most vegyük át újra!Kép
Bár engem már nem érint, de nekem is furcsán számolták ki anno a GYED-et!
1999 novemberében született a fiam, vele
2001 november 18-ig voltam GYEDen. Közben terhes lettem, így GYEDről táppénzre mentem a másodikommal a szülésig.(három napot dolgoztam a kettő között)
Pont a második GYED miatt felemeltettem a fizetésemet, hogy a második GYEDem jobb legyen. Ez nov 18-án volt. Akkor(2001)nov 25-én született egy jogszabály, miszerint hiába a felemelés, az előző alapján számítják a GYEDet.
Gondolom, hogy ennek a jogszabálynak az értelmezés okozza a galibát.
Ez azért furcsa az én esetemben, mert pont a TBs javasolta, hogy emeltessem meg a fizetésemet, hogy másodszorra jobb GYEDet kapjak, és ő szólt aztán, hogy sajnos már lekéstük ezt a lehetőséget amiatt a bizonyos novemberi módosítás miatt..
Lehet, hogy már akkor is rosszul számolták ki nekem a GYEDet???
Kerestem Áfonya a linken az idevágó törvényt, de nem leltem megKép

Szerintetek, akkor hogyan van ez???

Csi
 
 


Vagy úgy is kérdezhetném, hogy mi alapján számolják a táppénzt, az előző hónapok kifizetett GYED-e alapján, vagy az aktuális, megemelt fizetés alapján?
És aztán, ha az ember szül, akkor mi lesz az alapja a GYEDnek, ha előtte a terhesség egész ideje alatt táppénzen volt???

Csi
 
 


Áfonya,
bocs, hogy belekotyogok, de meséld el légyszi részletesen, hogy lehet meggyőzni egy TB-st, hogy ne a minimálbérből számolja a 2. baba után járó GYED-et, mert nekem nem sikerültKép Sőt, én is utána jártam még a fővárosi tb-s fejeseknél is és nekem biza azt mondták, így jó, ahogy nekem számolják. Plusz, itt a babaneten is megkérdeztem az Iránytűben, ahol állítólag szakavatott ember válaszol, és ő sem mondott mástKép Szóval akkor most mi az igazság???...mert már a 3. babát várom (közben a 2.-kal vagyok GYED-en) és persze megint a minimálbérből számolt GYED-et kapom majd utána.

üdv
Momo


Momo
 
 


Momo,
ennel tobbet en sem tudok mondaniKép Esetleg megprobalok torvenyszamot, valami hivatalos papirt szerezni, de nalunk sem konnyu a TB-t elerni. Anno en kigyujtottem az idevago tv-eket, be is linkeltem a Ti topicotokba, amiben szerintem az volt, amit en irtam.
De a legbiztosabb akkor lesz a dolog, ha megszulok es kapom a gyedet. Ha jol remlik, Te kesobb szulsz, majd hivatkozzhatsz ramKép

Csi,
en most tappenzen vagyok /kb. a pozitiv tesztem ota, ugy 1 honapos terhessegtolKép/ es a fizum alapjan kapom. GYEDrol mentem tappenzre. /Tovabbi erdekesseg: a ferjem pedig kapja a GYED-et tovabb Reka jogan/. Es a baratnom peldaja pont errol szol, nagynehezen kiharcolta o is, a megyei TB-s segitsegevel.

A masodik gyerkoc alatti GYEDrol még csak infom van, konkret peldam nincs. De ugyanez a megyei TB-s mondta, ill. a sajat ceges ugyintezom is igy tudja, a fizubol szamoljak. Vegulis igy korrekt, nem? Remelem, tenyleg igy is lesz.

-Afonya
 
 


Áfonya,
nekem azért kicsit sántít, hogy csak egy-két TB-s értelmezi jól a tv-t, a többi meg hülye. Nem lehet, hogy pont fordítva műxik a dolog???
Nekem még anyukám TB-se is megkérdezte az összes, fejesek által tartott továbképzésen tavaly a dolgot, és ők is a minimálbért mondták, persze, ha a fizum magasabb annak 2X-sénél (mert ugye, ha nem, akkor fizuból számolnak)
Sőt, én idén meg akartam szakítani a GYEDET, hogy kivegyem a 60 nap fizetett szabimat, utána meg elmentem volna táppénzre a szülésig, erre meg aszonták, hogy a táppénz nagy gáz, mert már 2002. óta GYED-en vagyok, vagyis nincs tényleges jövedelmem, tehát a minimálbér után kapnám a táppénzt, a táppénzszámítás szabályai alapjánKép
Én arra tudok csak gondolni, azért beszélünk el kicsit egymás feje mellett, vagy tájékoztatjuk kicsit félre egymást, mert a részleteket mindegyikőnk elfelejti említeni (lásd: mennyi ideje vagy GYED-en, mekkora volt a fizud...)
Ha mégis szerencséd lesz a TB-setekkel, örülj nekiKép, de azt nem hiszem, hogyha egy anyuka bemegy verni az asztalt a munkahelyére, attól változik valami, mivel a fővárosi TB is az én verziómat propagáljaKép


Momo


Momo
 
 


Momo,
santitas: mivel az en verziom a nagyobb penzkifizetes, ezert el birom kepzelni, hogy a munkahelyi TB-sek nagy tobbsege egyszeruen nem meri bevallalni a nagyobb kifizetest, mert mi van, ha megse...
Sot, tovabbmegyek: az en TB kifizeto helyem nem bukott még meg ezzel a magas osszeggel, pedig ha csak a min.ber alapjan fizethetnenek, nyilvan ki kene derulnie akar szamfejteskor, akar adobevallaskor, mittomen. Az alacsonyabb osszeget kifizeto viszont nem is tud megbukni, hisz az senkinek nem tunik fel -sokan vannak minimalberre bejelentve- csak kimondott ellenorzeskor.
A baratnom bement, verte az asztalt es "jo" tappenzt kapKép De a megfelelo TB-st kellett megtalalnia hozza, mert a telefonon osszevissza kapcsolgatott, meg az "egy_ismerosom_ott_dolgozik" fajta itt is rosszul mondta.
De ha te tenyleg ennyire remenytelennek latod a dolog, akkor bocsi, en sem torom magam az adatokert.

-Afonya
 
 


Áfonya,
sajnálom, ha személyes sértésnek vetted, amit a tébésekről írtam (a jóindulatú Tb ügyintézőket is megkövetem ezúton)Kép, de a táppénzszámítási szabály, amire hivatkoznak ilyen esetekben, tényleg az általános verziót támasztja alá, legalábbis első olvasatraKép
Én mindenesetre újabban kicsit szkeptikus vagyok, mert az APEH-hel már volt nemrég egy vitám arról, miért is kell az én gyerekeim után járó családi adókedvezményből a férjem első házasságából született gyereknek gyerektartást tejelnem, ha a párom igényli az adókedvezményt (mivel nekem kevés hozzá az adóm). Mire a válasz az volt, hogy csak, pontosabban mert ők kiadtak egy ilyen jellegű állásfoglalást és az összes bérszámfejtő progi így működik azótaKépKépKép Pedig közük annyi van hozzá, mint a hangyák nemi életéhez...Na ennyi volt zárójelben kiábrándultságom okaKép
Azért ha nem orroltál meg teljesen rám, még várom az ötleteket...itt igazából arra a törvényre gondolok, amivel cáfolható az általánosan elfogadott tévhitKép

üdv
Momo


Momo
 
 


Momo,
dehogy vettem annak, csak nem vagyok egy mai modern Don Quijote alkat, neten meg foleg nem szeretek vitatkozniKép

Azota telefonaltam is, megvan a torveny is /1997. LXXXIII tv., ill. a hozza kapcsolodo 217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet/, lehet szemezgetniKép
Egyseges szerkezetben pl. itt: http://www.antsz.hu/info/jogszab/1997LXXXIIItv.htm

Figyelmedbe ajanlom az Ebtv. 48.§-at, azon belul az otodik bekezdest:
(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb.

Az emlitett "korábban folyósított ellátás alapját képező összeg" meg ugye az elso GYEDed alapjat kepezo osszeg, vagyis az akkori fizud, a 4. bekezdes pedig a minimalberes verzio.

A tobbit kesobb, mert a lanyom mar reklamal. De ha van idod, bogaraszd vegig, mert eleg szovevenyes, mivel alapbol a tappenzes megallapitas szabalyaira hivatkozikKép

-Afonya
 
 


Bocsi, de akkor én is belekotyogok...

Ebtv. 42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, 2001. évben azonban havonta legfeljebb 80 000 forint, 2002. évben - a tervezett fogyasztói ár növekedésének megfelelő mérték szerint - 83 000 forint. Az ellátás havi maximális összegét 2003. évtől kezdődően az éves költségvetési törvény határozza meg.

(2) A gyermekgondozási díj alapjául szolgáló naptári napi átlagkeresetet a

48. § (1)-(3) bekezdése szerint kell megállapítani.

(3) A (2) bekezdésben nem említett jogosult gyermekgondozási díjának naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme, illetve a munkanélküli ellátás alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.

Vagyis hiába van az (5) bekezdés a 48. §-ban... a GYED megállapításánál nem számít.

Zsófi
 


Csucsuka,
így a böngészés közepette nekem is ez jött le a GYED számításra, viszont, ha GYED után mennék táppénzre, akkor azzal félrevezettek, nem??? Mert ott tényleg érvényesíteni kellene az 5.bekezdéstKép
Én már tök hülyének érzem magam...


Momo


Momo
 
 


Momo,
nem csak Te vagy igy vele... ahanyszor olvasom, annyifelekeppen ertem, ill. ahogy epp akaromKép Lehet, hogy epp emiatt van a sokfele jogertelmezes, ezert nem egyseges a dolog.

Mint mondottam, a gyed utani tappenzes /veszelyeztetettkenti/ idoszakrol van tuti, kifizetett "bizonyitekom" es a torveny szerintem ebben tenyleg a magasabb penzrol szol. A GYED utani GYEDrol még nincs /csak szobeli tajekoztatas tobbfelol/, de lehet, hogy ebbe beleszolhat a tappenzes idoszak is.

Mellesleg talaltam benne ilyet is:
Vhr. 26/A. §
(3) A gyermekgondozási díjra - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a táppénzre vonatkozó rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell.
Puff nekiKép

Asszem, ugysem tudunk mi, amator jogszakertokKép, itt dulore jutni, vitat meg tenyleg nem akarok, nem ezert irtam ide. Remelem, hogy egyertelmu volt a baratnos sztorimbol, hogy engem a joszandek vezerelt /hatha valaki ezaltal jut tobb penzhez/, nem a kotekedes.

-Afonya
 
 


Na asszem, mára leteszem a lantotKépKépKép


Momo


Momo
 
 


en is feladomKép
En elvagyok igy a "magas" tappenzemmel, raerek majd akkor harcolni, ha megse fizetik a max. gyedet. Bar ahogy szamoltam, a rosszabbik verzio szerint 74.200 a masodik max gyed. Ebbol lejon a kisebb SZJA, kisebb nyugdij es még nemtudommi, az a par ezres kulonbseget meg ott egye meg a fene, annyit boven nyerek a tappenzen.

Ja es a lenyeg: Momo, gratula a legkisebbhezKép

-Afonya
 
 


ÁfonyaKép

Na, csak nem hagyott nyugodni a téma, ezért hivatalos és abszolút hiteles forrást vettem igénybe, bementem a megyei Tb kirendeltségbe és szerencsémre nem egy sárkányba botlottamKép Mindenkinek van egy kicsike igaza, de a lényeg:
A táppénzes szabály (Ebtv 48§) (5) bekezdése csak a táppénzre vonatkozik!!!
Ahogy Csucsuka is írta, a GYED számításnál ki van emelve, hogy a 48§ (1)-(3) bekezdését kell alkalmazni, vagyis itt az (5)-nek lőttekKép Sőt, 2003.01.01-től hatályon kívül helyezték az (1) bekezdést is.
Ha mindennek ellenére valakinek mégis a több GYED-et fizetik a 2. csemete után, az örülhet, mert ha egy ellenőrzés ezt utólag felderíti, csak a cégen verik le, az anyukán nemKép
Szóval röviden ez a lényeg, vagyis teljesen jól kapom a GYED-et és slussz. Nálam a táppénz is azért lett volna most a minimálbér után számítva, mert én már a 2. baba után kapom a szintén minimálbérből kalkulált GYED-et. Az eszmefuttatás szerint max azt érdemes megjátszani, hogy aki az első babával van GYED-en és közben teherbe esik, táppénzre veteti magát, persze, ha a bruttó fizuja alapján jobban jár, mint a max 83000 forintos GYED-del.

na mennem kell fürdetni

Momo


Momo
 
 


MomoKép
Akkor en mar ra se merek kerdezni, nehogy nekem is a rossz hirt mondjak vagy lenyomjak a cegemetKép
A tappenz viszont jo hir, nekem magasan jobb a GYED-nel. De gondolom, az nem szamit jovedelemnek /bar vonjak belole a szja-t, persze/, igy az nem lehet kovetkezo GYED alapja, ezt nem tudod esetleg?

-Afonya
 
 


Csak az számít jövedelemnek, amiből TB járulékot vonnak, a többi nem (itt nem az SZJA számít)Kép De ezt már nekem is több helyről megerősítették, hogy a táppénz nem jövedelem a GYED számítás szempontjából...hát evvan. Marad a minimálbér 2x-esének 70 %-a, de ha véletlenül többet kapnál, azért ne reklamálj, legyen ez az ő bajukKép
Ha esetleg még van valamilyen TB-s kérdésed, az indexes fórumon van egy Szakbarbár fedőnevű TB-s, ő nagyon profi a témában és mindenkinek igyekszik a legjobb megoldást megtalálniKép Nekem is sokat segített már, cserébe csak azt kérte, irányítsak innen több kismamát oda, mert rossz nézni, ahogy nyüglődünk ezeken a kérdésekenKép Ja és a babanetes Iránytűben is elavultak kicsit az infókKép

Jó pocaknövesztéstKép

Momo


Momo
 
 


Sziasztok!

Én még ugyan nem vagyok terhes a másodikkal, de hamarosan szeretnék, azért egy kérdést ugye megengedtek?

Szóval ha jól értem, akkor aki most GYED-en van az első babával, közben terhes lesz és táppénzre megy, annak a jelen pillanatban aktuális bruttójából számítják a táppénzt (vagy esetleg az akkori fizuból, amikor még dologzott, mert nekem spec. emelték azóta) és ha megszületik a baba, akkor kapja ugyanazt a GYED-et, amit most is, az első babával? Vagy először GYÁS és utána GYED? És esetleg az összegyűlt szabikat is érdemes kivenni?

Remélem érthető volt a kicsit kusza mondatom Kép

Andi
 
 


Közben elolvastam a törvényt, és rájöttem, hogy a táppénzt abból a jövedelemből számitják, amiből annak idején a GYED-et is kiszámolták.

Azért a szabis kérdésem továbbra is áll Kép

Andi
 
 


Andi,
nem egészen értetted a korábbiakatKép
Az első GYED-ről táppénzre dolog stimmel, a mostani bruttó fizudból fogják számolni a táppénzt, vagyis ha ez neked jobb, mint a GYED-ed, akkor érdemes megjátszani a terhesség alatt.
Viszont amikor megszületik a következő baba, akkor jön a feketelevesKép Mivel nem volt legalább 180 naptári napi tényleges jövedelmed a két gyerek között (a táppénz nem számít annak, csak a ledolgozott napok és a fizetett szabi), ezért a TGYÁS, majd a GYED a minimálbér kétszeresének 70% lesz csak, ha a bruttó fizetésed magasabb a minimálbér kétszeresénél. Ha alacsonyabb, akkor a bruttó fizudból számolnak, nehogy már jól járjKép
A második terhesség alatt természetesen kiveheted a TGYÁS és a GYED alatt felgyűlt szabidat, ha úgy tetszik, mert nem oszt, nem szoroz, de te addig legalább több pénzt kapszKép De ha bent hagyod, akkor majd a munkába álláskor kell kivenned az egészet, vagy pénzben kifizetik, szóval nem vész el.
Remélem, érthető volt, én már milliószor végigrágtam az egészet minden irányból. Hja kérem, akinek ilyen szapora természete vanKépKépKép


Momo


Momo
 
 


Itt az én konkrét példám számokban:
1999-ben szültem elsőmet, akkor a "fizetésem" brutto 56ezer Ft-volt.
Jött a második, GYEDről táppénzre, majd ismét GYED-re mentem.
Akkor is a brutto 56ezer volt a számítás alapja.
Ha most megint szülnék, aztán megint, akkor akár
2009-ben is a brutto 56ezer lenne a számolás alapja a mostani szabályok szerint...
Szaporodjunk!KépKép
Szaporodjunk!Kép
 
 


Én erről a 180-napról szeretnék kérdezni.Szóval akkor mondjuk ha jun.21-ével eljövök az addig 172 nap+hozzáadodik a 15 nap=187 nap.Ezt akkor igy elfogadják?köszi a választ

bea
 
 


Beatron!

Majdnem jóKép Több lesz, mivel a 15 nap betegszabi, nem naptári, hanem munkanap, így júli 12 ig vagy munkabérrel ellátott, ha jól számoltam, és az akkor 194 nap, vagyis jó vagy a 180 napraKép

De csak betegállományba menj, ne lépj ki, hogy legyen folytonos jogviszonyod.
Ági

KépKép
KépKép
 


Köszi Ágiboszi!
Akkor én leteszem a lantot Kép
Mégegyszer köszi

bea
 
 


Lenne még egy kérdésem Ágiboszi!
Tp alatt ha megszünik a munkaviszony mert a cég megszünik akkor mi van?Gyed az tudom hogy nem jár csak gyes,és a Tgys jár vagy nem?
Köszi a választ!!!!

bea
 
 


SziaKép

Ez most jó kérdés, ennyire nem vagyok benne profi, de nézzük józan ésszel, ami persze nem jellemző az OEPre, de ha jól tudom, van passziv alapu táppénz vagy nem tom pontosan hogy hivják, ennek a hosszát változtatták meg most, vagy csak akarták ezt most nem tudomKép
De ha az alatt szülsz szerintem a tgyás az jár, de erre ne végy sajna mérget, hivd fel az oepet. Ennyire nem merültem el a dolgokban, mert a megszünés engem akkor nem fenyegetett hála, bár mostmár nyugodtan megszünhet mert már kapom a Gyedet.
Bocsi de csak ennyit tudtam segiteniKépKépKép

Ági

KépKép
KépKép
 


Szia Beatron!
Gyed csak akkor jár, ha munkaviszonyban vagy. A tgys-ről mellékelem a jogszabályt: Erika<!--attachment: Terhess_gi_gyermek_gyi_seg_ly-84539.doc*mime_msword.gif*application/msword*31.7**Terhess%e9gi+gyermek%e1gyi+seg%e9ly%2edoc --><center><pre>
Kép
Terhességi gyermekágyi segély.doc (31.7 k)</pre></center><!--/attachment-->
 
 


Beatron,
es el tudsz menni munkanelkulire utana?

Abszolut laikuskent, ez alapjan:
http://www.eszcsm.hu/eszcsm/eszcsm.news.page?pid=DA_11900

ha munkanelkulit kap, akkor biztositottnak szamit, igaz? Es ebben az esetben, ha az elozo /ket?/ evben megvan a 180 nap munkaviszonya, akkor jar a gyed, nem?

-Afonya
 
 


Sziasztok!

Mi a helyzet akkor, ha valakinek munkaviszonya úgy szűnik meg, hogy lejár a határozott idejű szerződés a szülés után, és azt nem hosszabbítják meg? (van 180 biztosított nap)

Más(nekem nagyon fontos)
Ha valakinek felmondanak, akkor az a munkaviszony megszűnése után hány napig mehet el táppénzre az előző munkahelye jogán?
Régebben ez "sok hónap" volt, de nemrég hallottam, hogy csak három naptári napig jelentkezhet az orvosnál, aztán nem.
Tud valaki erről valamit?

Köszönöm:
Csi
 
 


Csi!

Igen három naptári nap, de már azt hiszem, ebben nem vagyok biztos, hogy ha megszűnik a munkaviszony és utánna mész betegállományba akkor csak 3 hónapig lehet "betegnek" lenni.

A határozott idejű szerződésnél nem tudom hogyan van, de azt biztos, hogy kismamák esetében is van 30 nap amig nem lehet nekik felmondani.

De azért lehet, hogy valaki többet tud erről mint én.

üdv. Melinda
 


Sziasztok!
Nem nagyon igazodok ki ezek között a jogszabályok között. Le tudnátok nekem írni, ha még egyetemi hallgató vagyok, nincs és még nem is volt munkám, akkor igényelhetek-e valamit, és ha igen akkor mit, és annak mennyi a havi összege.
Segítségeteket előre is köszönöm!
Ja és esetleg az lehet-e megoldás, hogy 3 hónapra "alkalmaz" egy cég ezalatt az utánam fizetendő dolgokat én kifizetem, akkor kaphatok-e gyest?
Mom
mom
 
 


Szia Mom!
Gyes alanyi jogon jár, nem kell hozzá munkaviszony. Terhességi-gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőző két éven belül legalább 180 napon át biztosított volt, és a biztosításának fennállása alatt vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon belül szül, vagy a biztosítás megszűnését követő negyvenkét napon túl táppénz, illetőleg baleseti táppénz folyósításának az ideje alatt vagy a folyósítás megszűnését követő huszonnyolc napon belül szül.
A jogosultsághoz szükséges előzetes 180 napi biztosítási időbe be kell számítani a biztosítás megszűnését követően folyósított táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, valamint a közép- vagy felsőoktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány idejét is.
A terhességi-gyermekágyi segély a szülési szabadságnak megfelelő időtartamra - huszonnégy hétre - jár, amit a foglalkoztató köteles kiadni, mégpedig úgy, hogy négy hét lehetőleg a szülés várható időpontja elé essen. Terhességi-gyermekágyi segély a gondozásba vétel napjától a szülési szabadság még hátralevő tartamára annak a nőnek is jár, aki a csecsemőt örökbefogadási szándékkal nevelésbe vette, ha a fent részletezett jogosultsági feltételek a gondozásba vétel napján fennállnak.
Gyermekgondozási díjra jogosult:
1.
 
 


Sziasztok,
jelenleg GYEDen vagyok 10 hónapos lányommal, tervezzük a 2. babát is ,de nem tudom mikor a legjobb anyagi vonatkozásban. GYED 2 éves korig jár. Ha addigra teherbe esem , kapom - e uat az összeget, vagy el kell mennem dolgozni újra 180 napot? Hogy célszerű a 2. babát betervezni? Kérlek benneteket, adjatok tanácsot! Köszi
 
 


Szia Erika!
Köszönöm a válaszodat.
Már csak azt nem értem, hogy így az ösztöndíjam 70%-át fogják nekem GYED-nek fizetni, met az nem túl sok, vagy van valamilyen minimum összeg?
Különben még másfél évig tanulok, de a suli mellett lenne lehetőségem elmenni egy félnapos állásra, ahol a havi fizetésem több lenne, mint az ösztöndíjam. Ilyenkor a nagyobb összeget vszik figyelembe? Illetve a gyedről a gyerek 2 éves kora után át lehet "váltani" gyesre?

Móni
mom
 
 


Sziasztok!

Az én sztorim:
2001. novemberében szünt meg a munkaviszonyom. Ezen a napon (ill. három napon belül kell) mentem el passzív táppénzre, mivel időközben terhes lettem, de az elbocsájtáskor még nem tudtam róla. Ekkor még 1 évre szólt a passzív táppénz max. (most már csak 3 hónap). Szülés előtt kb. 1 hónappal, vagyis 2002. Június elején elmentem a munkaügyi központba, ahol regisztráltak, folyósították a munkanélküli segélyt (ez itt a lényeg,hogy megkaphassam a GYED -et) és így valóban megkaphattam először a GYÁS &#8211;t, hiszen megvolt az a bizonyos 180 nap, majd a GYED &#8211;et. Egy kicsit izgultam, hogy a baba ne július 17 &#8211;én szülessen, hanem pár nappal korábban, mert akkor a GYÁS úgy járt volna le, hogy a GYED &#8211;et a következő évben (2003. Január 1.) kezdték volna folyósítani és akkor már csak a 2002 &#8211;es évi jövedelmem alapján kaphattam volna GYED &#8211;et, amikor ugye nem volt másom csak passzív táppénz(ezután nem is jár GYED) ill. munkanélküli segély. Szerencsém volt, a baba július 10 &#8211;én született &#8211; rábeszéltem, így most a fizetésem alapján kapom a GYED &#8211;et.
Ha viszont második gyermeket szeretnék, nem tudom, hogy alakulnak a dolgok. Még kaphatok munkanélküli segélyt, de nem hiszem, hogy a fizetésem alapján kapom majd a GYED &#8211;et, hanem a segély alapján. Ill jár még így a GYÁS? (ez két kérdés volt&#61514;)

Üdv: Ágota
 
 


Rabgab kérdése engem is érdekelne. Nálunk ugyan már 17 hónapos a babó, én még egy picit várnék a tesóval, de nem nagyon sokat. GYED-en vagyok, határozott idejű szerződésem van, amibe a gyed-gyes nem számít bele, azaz ha és amint visszamegyek dolgozni, a szerződési idő a szülésem időpontjától ketyeg tovább. A kérdésem kb. ua, mint Rabgabé, azzal a variációval, hogy vajon mi történik, ha gyes alatt szülök (gyed alatt már tutira nem fogok), és mi, ha utána. Mikor jár gyed, tgyás, és mi alapján számolják majd ki. Elég kaotikus a dolog nekem.
Ja, és Erika, a gyedhez kellő biztosított időbe beleszámít a biztosítás megszűnését követően folyósított táppénz, baleseti táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, valamint a közép- vagy felsőoktatási intézmény nappali tagozatán egy évnél hosszabb ideig folytatott tanulmány ideje (azaz mindaz, amit írtál a tgyásnál)? Illetve ide vonatkozóan, ha táppénzen vagy fizetés nélküli szabin vagyok, akkor a munkaviszonyom szünetel, igaz? Ajaj, egyre kevésbé értem Kép
Üdv
Kriszi
 
 


Szia Ágota!
Én is ebbe a cipőbe járok.A lényeg hogy most 14 hetes vagyok,jun.27-étől megszűnik a munkaviszonyom.Ha táppénzre megyek el akkor nem kapok gyedet de Ha elmennék munkanélkülire akkor ezek szerint kapok?Megvan a 180napom is. köszi a választ

bea
 
 


Beatron!
Hasonló a helyzetünk,csak én kicsivel előrébb járok ezügyben.Kár hogy nem jöttem előbb.Azért hátha segíthetek.
Jár a gyed,de csak akkor,ha úgy mégy táppénzre,hogy a szerződés lejárta előtt.Ez aktív tpz.Utánna megszakítás NÉLKÜL! írathatod ki magad passzív táppénzre.A munkaügyi központban ha jelentkezel arra ügyelj nagyon,hogy a szülés napja biztosított nap legyen még,mert csak és csak akkor,jár a gyed.Aztán szüneteltetheted a munkans.-t,és megigényelheted a tgyást.Így jársz jobban anyagilag.Utána következhet a gyed.
Nagyon körbe kellett járnunk a párommal a témát,mert majdnem ráfáztunk.Remélem ,hogy mostmár minden oké lesz.KépSok sikert!E.

Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie Kids Birthday tickers

Lilypie Maternity tickers
szilde
Szeged
 
 
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet:

 

cron