Új privát üzeneted érkezett!

Biztosítás:
amíg tart a munkaviszony, feltéve, hogy közben nincs olyan fizetés nélküli, aminek az oka nem gyed, gyes igénybevétele (magyarul ha ezért kérted, akkor közben is biztosított vagy, ha más célból kéred, akkor nem) Táppénz, tgyás, gyed ideje tehát munkaviszonyban beleszámít, bizonyos passzív ellátások is, de ebbe - hacsak nem érdekel nagyon - ne menjünk bele részletesen. Több más biztosítási forma mellett - mert nem mindenki dolgozik munkaviszonyban - a munkanélküli járadék folyósításának az ideje is biztosítás.

Szülés időpontja:
Ha a tgyást korábban akarod megkezdeni, akkor a várható időponthoz képest kell számolni, onnan lehet max. mínusz 28 nap. Hogy a baba pontosan érkezik-e, annak utána nincs jelentősége, a kezdést csak azért kell rögzíteni, hogy lehessen onnan mérni a szülési szabadságot, mert a kezdéstől számított 168. napig tart a tgyás és utána jöhet a gyed, lényegtelen, hogy a gyed első napján a baba pl. 145 vagy 168 napos.

180 nap:
Naptári nap, ünnep, hétvége, minden beletartozik - amikor egyébként biztosított vagy. Ha pénteken véget ér egy munkaviszony és hétfőn kezdődik az új, akkor ott sem azért nem számít bele a hétvége, mert az a hétvége, hanem azért, mert ott nincs biztosítás. Érdekességképpen elmondom, hogy ez viszont ilyenkor folyamatos biztosításnak számít.

Jövedelem:
Amikor olyan jövedelmet kapsz, ami a 4%-os (tavaly 3) egészségbiztosítási járuléknak az alapja. Táppénz, tgyás, gyed, gyes, munkanélküli nem az, úgyhogy az nem számít bele az átlagba.

Egyáltalán nem jár automatikusan mindenkinek tgyás után gyed, a gyed feltételeinek újból meg kell felelni. Ebből az egyik közös: szülés előtt 180 napi biztosítás, a másik viszont eltérő. Tgyást pl. a biztosítás megszűnését követő 42 napon belüli, vagy biztosítás utáni passzív ellátás megszűnését követő 28 napon belüli szülésnél is lehet kapni és a tgyásnál egy előző passzív gyed előzetes biztosítási időnek számít, gyednél ilyenek nincsenek. Ott max. az előző passzív tgyás számít annak a gyedigénylés időpontjában (újra) biztosításban kell állni.

Több olyan esetet láttam, amikor tgyás után kicsit késve beadták a gyedigényt, nem járt, de mire ezt megtudták, már 1 havi gyestől is elestek, mert azt meg csak 2 hónapra visszamenőleg lehetett volna kérni. Automatizmus helyett úgy szoktam mondani, hogy aki egyszer tgyásra jogosult volt, az minimális időráfordítással gyedet is kaphat, csak újra biztosításba kell kerülnie.

Azért mondtam neked a munkanélkülit, mert ha nem sikerül határozatlan idejű szerződéssel felvetetni valahova, akkor a munkanélküli az egyetlen, amivel a gyed kezdetén "biztosítottá tudod tenni magadat". Ha nem tennéd, és ha csak egy rövid határozott idejű szerződésed lenne akkor is járna a gyed, mert ha a tgyás 1. napján biztosított vagy, akkor passzív jogon végig kaphatod a tgyást és a gyedet, csak jobb azt úgy kapni, hogy rendes biztosítottként, mert a későbbiekben (következő baba, munkanélküli után munkaviszony és ott táppénzt, gyermekápolási táppénzt igényelsz) ez jól jöhet még.

A folyamatábrád nagyon tetszett, teljesen jó, csak elég lassan tudtam kiigazodni rajta. Nem vagyunk egyformák, Te ebből érted meg, én inkább a törvényszövegből, de mindegy, hogy honnan, az a lényeg, hogy tudd, amit tudnod kell ahhoz, hogy jól járj.


Szakbarbar! nagyon kosz, hogy atnezted es ertelmezted
meg egy apro kerdesem: nekem 2003.06.30ig folyamatos volt a munkaviszonyom es a szules kiirt idopontja 2004.12.26.
Akkor 2003.01.01-2003.06.30ig mar meg is van a 180 (31+28+31+30+31+30=181) napom, tehat csak az a lenyeg, hogy most legyen valamilyen biztositasom. Munkanelkulinek is elmehetek akar most? Es akkor megkapom a minimalber duplajanak a 70%at? Ennel sokkal tobbet akkor sem kapnek, ha visszamennek dolgozni.
petine
 
 


A jogosultsághoz megvan az előzetes biztosításod, de ha a minimálbér kétszeresénél többet akarsz kapni, akkor bérezett napból is legalább 180-nak kell lennie, különben hiába több pl. 150 napban a minimálbér kétszeresénél az átlagod.
Ha rögtön munkanélkülire mész, akkor a minimálbér kétszerese után kapsz. Azért mondtam, hogy dolgozz annyit, hogy meglegyen a 180 nap (úgy vettem ki, hogy csak nagyon kevés hiányzik), mert 5*144-ből és 1*53-ból is bruttó 90-es tgyásod lehet bruttó 75 helyett. De ha meglenne a 180 bérezett nap, akkor egyetlen napot sem kell dolgozni, munkanélkülivel is kaphatsz a tényleges 2003-as átlagod után.

 
 

Kedves Szakbarbár!
Totál belekeveredtem itt a dolgokba, ezért kérlek, ha van egy kis időd, az alábbiakban leírt kokrétumaim alapján adnál nekem tanácsot?
Egyéni vállalkozó vagyok jópár éve, és ez év elején lettem terhes (először). Keveset tudtam dolgozni azóta, van elmaradásom: az idén még egyik negyedévben sem fizettem be a minimálbér után kötelezőket. Június óta kiírt az orvos táppénzre. Ezek szerint én most biztosított vagyok, vagy sem? Az Apehnél a tertozásom év végén kerül csak elszámolásra, vagy ilyenkor kivételt tesznek? Most egy kis pénzhez jutok, ha befizetem belőle az Eho-t és az Egészségbiztosítási alapot, akkor biztosított leszek az egész első félévre? Nem értem, az én esetemben hogyan van ez a folyamatosság-dolog. Az előző évem rendben van, csak az idei nincs. Szülés után én végül is mit kaphatok? A Gyedet az előző év alapján (minimálbér), vagy csak Gyest, vagy mit? Számomra teljes a káosz! Segítség!!
Köszönettel
H
 
 


Akár hiszed, akár nem, a járulékfizetésnek nem sok köze van ahhoz, hogy kaphatsz-e ellátást. Ez azért van így, mert a jogszabály azt mondja, hogy táppénzre, tgyásra, gyedre egyéb más feltételek (pl. előzetes biztosítási idő) az jogosult, aki biztosított és járulékfizetésre kötelezett. Arról, hogy bevallja-e, befizeti-e, arról sehol nem beszél és csak az egészségbiztosító eljárásrendje tartalmaz erről valamit.

Akinél ott van a vállalkozói igazolvány az biztosított és ez a jogviszony megalapozza a járulékfizetést, úgyhogy mivel teljesítetted mindkét feltételt, mindenre jogosult vagy, olyan sorrendben, ahogy fent elsoroltam. A járulékot az APEH-hoz fizeted, az ellátást a MEP-től igényled, a kettőn pedig nem ismeri a másiknál tárolt információkat, mert ezek nem futnak össze. A MEP egészen addig nem is törődik azzal, hogy be van-e vallva, be van-e fizetve a járulék, amíg a minimálbér kétszeresénél kevesebbet írsz be. Ha viszont ennél nagyobb számot lát, akkor felveszi a kapcsolatot az APEH-hal, de hogy ilyenkor mit néz, bevallást vagy befizetést, azt nem tudom.
Azt viszont tudom, hogyha megkeresel mailben, akkor havi 30-35.000 Ft-tal több tgyáshoz, gyedhez tudok receptet adni.

Azért nem mindenben ilyen szerencsések a járulékot nem (időben) fizető vállalkozók, ez még neked odébb van, csak érdekességképpen mesélem el, hogy nyugdíjbavonulásnál megnézik, hogy van-e tartozás, az elévülés miatt törölt is annak számít és a szolgálati időt csökkentik annyival, ahány havi minimálbér utáni járulék hiányzik. Természetesen a magánnyugdíjpénztárban az egyéni számlája sem gyapapodik senkinek azzal, amit nem fizetett meg.
A legfeleslegesebb adónem ebből a szempontból az szja és az ehó, mert ezekért később nem kapunk semmit, persze azért fizetni kell, mert inkasszálják, végrehajtják, ha nem, de ha nincs elég pénz, ezeket kell a végére hagyni.


Kedves Szakbarbár!
Nagyon köszönöm a választ, elég megnyugtató.
Különösen az keltette fel az érdeklődésemet, hogy volna recepted némi többletpénzhez, ami mindenképpen jól jönne. Sajnos azonban nem tudom az e-mail címed, így nem tudok veled más módon kapcsolatba lépni. Az én címem holly_@freemail.hu. Ha megírnád a címed, vagy azt, hogy hol találom meg, mindenképpen érdeklődnék a részletek felől. Egyébként október 29-re vagyok kiírva szülésre, úgyhogy talán még pont van idő egy kis variáláshoz. Csak azt tudnám, a könyvelőm miért nem ad tippeket, amikor ezért fizetem?!
Előre is nagyon köszönöm.
Üdv
H
 
 


Bocsánat, Szakbarbár, figyelmetlen voltam, megtaláltam a címed, írtam is.
Üdv
H
 
 


Kedves Szakbarbar!

Úgy látom te profi vagy a GYED-GyES témában. Nekem is lenne egy kérdésem Hozzád, remélem tudsz segíteni.
Az én lányom már elmúlt 2 éves, így már GYES-en vagyok vele. Most jött össze a második baba. Nem tudom, hogy járok jobban, ha GYES-en maradok végig és GYES-ről megyek TGYÁS-ra és utána GYED-re, vagy menjek el táppénzre, és utána TGYÁS-ra? A fizum elég magas /brutto 220 e/, így a táppénzem is jóval magasabb lenne gondolom, mint a GYES összege.
Szerinted hogy járok jobban?

Köszi

M Rita
 
 


Természetesen a táppénzzel sokkal jobban jársz, mint a gyessel, de táppénzre akkor mehetsz, ha beteg vagy. A céged nyilván nem fog örülni, amiért ahelyett, hogy úgy is otthon lehetnél, hogy nekik egy fillérjükbe nem kerülsz, kifizetteted a 15 nap betegszabit járulékostul, utána meg őket terheli a táppénz 1/3. Kérhetik a felülvizsgálatodat, úgyhogy csak akkor menj táppénzre, ha az állapotod valóban indokolja.
A táppénzed egyébként nagy valószínűséggel (dátumok nélkül csak tippelni tudok) a gyedhez beszámító átlagkereseted 70%-a lenne - ha maximális gyeded volt, akkor felső határ nélkül. A tgyást akkor érdemes mínusz 28-tól megkezdeni, ha az több, mint a táppénz. Ezt adatok nélkül nem tudom megmondani.


Köszi a gyors választ!

Ezek szerint marad a GYES a szülésis, vagy 28 nappal korábbanig. Nem nagyon szeretném, ha felülvizsgálnának, bajba sem akarom keverni a dokimat, úgyhogy ejtem ezt a táppénz dolgot.

Köszi,

M Rita
 
 


Hahó,
Szakbarbár,
nyaraltunk, ezért későn reagálok. Nagyon köszönöm a részletes, pontos és gyors választ (közben M.Rita esetéből is tanultam valamit). Ha legközelebb kérdésem lesz, megyek az Indexre (bár még nem jártam ott).
Még egyszer nagyon köszönöm,
üdv
Kriszi
 
 


Kedves Szakbarbár!
Engem az érdekelne , hogy gyes után mehetek e munkanélkülire?
Jövő májusban tölti a lányom a hármat a fiam a hatot. Ennyi ideig voltam itthon gyesen. Júniusban ugye nem lehet ovit kezdeni , viszont bölcsibe nem rakom a csajszit.A nyarat itthon szeretném velük tölteni ,szeptembertől meg valami tanfolyamot kéne keresnem.
Előre is köszi!
Kanga

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers
[img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/e49f5b8951.png[/img:ba0f9b55a6][img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/dceb25d9d6.png[/img:ba0f9b55a6]
 


Sziasztok!

Szakbarbár

Kb. hogy tudom kiszámolni, hogy mennyi gyes-t kapok? 2005. februárra vagyok kiírva. Akkor a 2004. jan. - dec.-i fizetésem veszik figyelembe? És a 70% az a bruttó vagy nettó?

Ide is írhatsz, vagy a nikcsi@mad.hu-ra Kép
Köszönöm szépen Niki
 
 


Kanga,

Ha megfelelesz a munkanélküli járadék feltételeinek, akkor kaphatod. Az elmúlt 4 évben, illetve ez meghosszabbodik annyival, amennyit a gyerekekkel otthon voltál, legalább 200 nap munkaviszony kell, ami után a járadékot még nem vetted igénybe.
5 nap munkaviszony után jár 1 nap járadék, maximális összege az átlagkereset 65%-a, de legfeljebb napi bruttó 1.392 Ft.

De együtt kell működnöd, különben nem kapod a járadékot, ha közvetítenek (megpróbálnak elhelyezni), akkor menned kell, aztán ha szerencséd van, akkor meg tudod beszélni a munkáltatóval, hogy azt írja a közvetítőlapra, hogy Te nem feleltél meg, nem azt, hogy neki jó lettél volna, csak Te egyelőre nem dolgozni akarsz, hanem más terveid vannak. Mert egyébkén csak objektív okok miatt lehet visszautasítani állást.

Képzést is fizetnek, ha úgy látják, hogy azzal nagyobb az esélyed a munkaerőpiacon, sőt a képzés alatt is jár a járadék, vagy ha az már lejárt, akkor keresetpótló juttatást fizetnek, ami még a járadéknál is kevesebb, de az is biztosítás és szolgálati idő.

Nikcsi,

Te biztos nem a gyesre, hanem a tgyásra és a gyedre vagy kíváncsi, mert ezek fizetésfüggőek, a gyes meg fix összegű, az mindenkinek bruttó 23.200, nettó 21.228. A tgyás és a gyed a bruttó fizetés 70%-a, az így kijövő összeg szintén bruttó, amiből a megfelelő levonások (tgyásnál csak adóelőleg, gyednél adóelőleg és 8,5% nyugdíjjárulék/tagdíj) után marad valamennyi, amit kézhez kapsz. A gyed maximuma bruttó 83.000, úgyhogy ha többre jönne ki a 70%, akkor sem kaphatsz ennél, vagy ha később ez magasabb lenne, akkor az akkori maximumnál többet.

Ha 2004. január 1. óta a folyamatos a biztosításod és van legalább 180 bérezett napod idén (hétvége, szabadság, ünnep annak számít), ha még nem voltál idén táppénzen, akkor már megvan, ebben az esetben az ideinek a 70%-a lesz a tgyás és a gyed.

Tényleg jobb lenne, ha ide jönnétek kérdezni:
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9036766


Szakbarbár!

Köszönöm szépen, igen arra gondoltam, ami fizetésfüggő. Megkérdeztem még táppénzen nem voltam és jövő márciusban lesz/lenne 5 éve, hogy a cégnél vagyok (közalkalmazott)....

További kérdésért, megyek a megadott részre.

Tényleg hálásan köszönöm szépen! Kép
 
 


És is köszönöm szépen!
Kanga

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers
[img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/e49f5b8951.png[/img:ba0f9b55a6][img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/dceb25d9d6.png[/img:ba0f9b55a6]
 


Én is köszönöm szépen!
Kanga

Lilypie - Personal pictureLilypie Third Birthday tickers
[img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/e49f5b8951.png[/img:ba0f9b55a6][img:ba0f9b55a6]http://www.tickerclub.com/cache/dceb25d9d6.png[/img:ba0f9b55a6]
 


Szia Szakbarbár!
Elkezdtük a dolgokat, amelyeket javasoltál. Eddig jól haladunk, de az egy hónap eléggé szűköske, úgy tűnik, mert a vállalkozás lezárása után ennyi idő van a bevallásra, és a befizetnivalók intézésére. A kiváltás feltétele a tartozás-mentesség ugyanis, úgyhogy olyan gyorsan kell csinálni a dolgokat, hogy az apeh is időben észrevegye. Kérdésem: mennyi csúszás férhet bele a dolgokba?
Remélem, érthető voltam, a meleg miatt kezd egy kicsit kusza lenni az észjárásom :-)
Üdv
H
 
 


Holly,
Küldtem neked mailt.


Sziasztok!

Kedves Szakbarbár! Kép
Kicsit össze vagyok keveredve. Annyi mindent olvastam már.
Jelenleg 8 hónapos babámmal vagyok max. GYED-en. A következő baba valószínűleg 2005. május 5-én fog érkezni, az első baba 16 hónapos korában.

1., A szülést megelőző 2 évben kell, hogy legyen 180 nap a GYED-hez és a TGYÁS-hoz? Akkor az is lehetséges, hogy mivel én 2005. májusában szülök, akkor újra lehet kérnem a a TGYÁs-t és a max. GYED-et? Hiszen 2003. májusától - 2003. október végéig dolgoztam ( ez 6 hónap) ás utána táppénzen voltam 2 hónapig az első baba születéséig.


2., Ha "munkára" jelentkezem a cégemnél, majd azonnal táppénzre megyek, hogy legyen 180 napom, akkor ez egyáltalán lehet-e alapja a következő babámmal a TGYÁS-nak és a GYED-nek. És így járhatok-e jobban?
1.a, Ha a fentiek lehetségesek: de időközben mégsem születne meg a 2. babánk és én megszüntettem a GYED-emet, akkor kérhetem-e újra? Ekkor már nem kaphatom a régi GYED-et, hanem csak kevesebbet?

3., Ha nem kivitelezhető a táppénzes megoldás, és maradok max. GYED-en az első babával, a második után jár egyszeri anyasági segély és TGYÁS? Vagy nemis éri meg, mert nem az lesz az alapja, ami az előzőnek.

Szóval nem látom át, hogy hogyan járhatnánk a legjobban. Mint sokunknak, nem mindegy. Kép

Előre is köszi. Próbálkoztam az Idex-szel de még nem küldte el a visszaigazolást a regisztrációmról, nagyon lassúak, és fontos lenne tudnom a választ.
Üdv
Tessa
 
 


Sziasztok!

Kicsit off de megírná nekem vki a Lőportár utca telcsiszámát, ahol gyes ügyben tudnak érdemben nyilatkozni. Sokat segítenétek. A tudakozó adott egy számot, de azt nem veszik fel.
köszi, Üdv, bepa
 
 


Bepa
350-2481
Andi
 
 


Mindjárt válaszolok, de valami most nagyon érdekel, mert kicsit furcsállom. 2005.05.05 körül szülsz? Akkor most 2-3 hetes terhes lehetsz.
Biztos, hogy májust akartál írni?


Psandi köszi
bepa
 
 


Szakbarbár! Kép

Igen éppencsak kb. 5 hetes a baba. Azért írtam, hogy valószínűleg, talán, lehet. Kép

Köszi
Tessa
 
 


Szakbarbár! Kép

Most nézem, hogy odaírtam, hogy május 5. Ezt honnan vettem, az passz. Kép Május eleje-közepét akartam írni. Nem tudom, miért dátumoztam. KépKépKép

Tessa
 
 


A szülést megelőző 2 évben 180 napi BIZTOSÍTÁSNAK kell lennie - ez a jogosultság egyik feltétele. Az irányadó időszakban, ami legkorábban az igénylés előtti év január 1. (tehát 2005-ben a 2003-as nem számít), 180 BÉREZETT NAPNAK kell lennie ahhoz, hogy ha a béred itt több, mint a minimálbér kétszerese, akkor ennél többet is kaphass. A kettő tehát nem ugyanaz, az egyiket már teljesítetted, a másikra meg úgysincs sok esélyed.

0 és 179 nap között ugyanis a maximum, amire pályázhatsz, az a minimálbér kétszeresének a 70%-a. 0 napod úgy tud lenni, hogy otthon maradsz és babázol tovább, ebben az esetben a szerződés szerinti bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz az alap. 1 és 179 közötti napod meg úgy tud lenni, ha kiveszel valamennyi szabit vagy dolgozgatsz, aztán táppénzre mész, mielőtt meglenne a 180 bérezett nap (a táppénz nem számít annak). Úgyhogy az azonnal táppénzre menetelből nem lesz maximális gyeded és valódi fizetésed 70%-ával megegyező tgyásod, ellenben jól összeveszhetsz a céggel amiatt, amit korábban (08.12) írtam valakinek.

Gyedet egyébként bármikor igényelhetsz újra, amíg biztosított vagy és valamelyik gyerek még nem töltötte be a 2-t. Ha egyszerre több gyerek után többféle ellátásra vagy jogosult, akkor választhatsz, hogy ki után és milyen ellátást kérsz. Érdemes egyeskével addig gyeden maradni, amíg 2 nem lesz, mert a maximális gyeded több, mint a minimálbér kétszereséből számított tgyásod. Ha vele lejárt a gyed, akkor jöhet ketteskével a tgyás (még valamennyi járni fog), majd a gyed.

Az anyasági támogatás az ezektől teljesen független, mert az alanyi jogon, vagyis biztosítástól, jövedelemtől függetlenül mindenkinek, minden gyermek után jár.

Ha váltogatnál a gyerekek között, hogy ki után kéred (aminek az előzőek miatt nincs sok értelme, mert az optimálisat már tudod és az egyben a legegyszerűbb is), akkor meg az a szabály, hogy amit az egyik gyerekkel megállapítanak, azt kapod őrá való tekintettel később is, akármi történik közben.


Szia Szakbarbár!
Közalkalmazotti állásban vagyok, tanár. 1997-óta vagyok egy iskola alkalmazottja, már véglegesítettek. Most itthon vagyok gyeden ami novemberben fog lejárni. Előtte a 9 hónapot táppénzen töltöttem. A Gyedem nettó 47 ezer Ft. Lassan szeretnénk még egy gyereket, de a gyes kevés, utána nem tudjuk hogy a gyedem mennyi lesz,hogy járnánk a legjobban.
Köszönöm segítséged!
 
 


Kedves SzakbarbárKép

Sürgősen segítségre lenne szükségem.
Az egyik ismerősöm babát vár, de nem tudjuk a jogszabályokat gyed ügyben

A lényeg, hogy július 1-én kezdett dolgozni, előtte 2 évig nappali suliba járt, előtte viszont egy évet dolgozott.
Most akkor hogy van a 180 biztosított nap?
A suli beleszámít? Olyan helyen dolgozik, ami a babának nem tesz jót, így minél előbb táppénzre szeretne menni. Szerintetek hogy van a dolog?

Előre is köszi a válaszokat!

Heni
 


Szia Szakbarbár!
Dolgaim haladnak, a tanácsod abszolút be fog válni, úgy látszik!!!
Egyik kolléganőm pácban van, mert könyvelője tanácsára jelenleg 80e után fizet járulékokat (hátha sikerül teherbe esnie), a gyermekáldás viszont késik, és elég rosszul érinti a családot, ha esetleg még pár évig ennyi plusszal jár a dolog! Főként, mert van olyan hónap, amikor alig keres szegény, de költenie éppúgy kell. Hozzád irányítottam a leányzót, hogy nézzen meg az indexen, illetve írjon neked mailt, ha gondolja, mert elég tarthatatlan az állapota. Sajnos a könyvelők alig értenek valamit a dologhoz, illetve túlságosan csak a számokat nézik, azt meg nem, hogy a tanácsuk alapján küszködnie kell időnként a családnak. Úgyhogy nagyon is szükség lesz a gyakorlatias tanácsaidra!
Üdv
H
 
 


Gamesz,

Ha úgy születik a második baba, hogy a gyed/gyes miatt nincs egyetlen bérezett napod sem a tgyás/gyed igényléstől a megelőző év elejéig, akkor a szerződés szerinti béredet veszik alapul, ennek, de legfeljebb az akkor érvényes minimálbér kétszeresének a 70%-át fogod kapni. 2002 szeptemberében elég sokat emelkedtek a tanári bérek, úgyhogy még a mostani minimálbérrel is számolva 70.000 körüli tgyásod és 2-3.000-rel kevesebb gyeded lehet.


Kedves Szakbarbár!

Nagyon szépen köszönöm a segítséged!!!!!!!!!!
Gamesz:-)
 
 


Szia Szakbarbár!

Segítenél nekem eligazodni ezekben a pénzügyekben?
Folyamatos munkaviszonyom van, viszont ez év 02.01-től új munkahelyen dolgozom. A babám ez év december 10-én születik(elöreláthatólag).Amit 168 napig kapunk- az egyébként mi is?-azt még a tavalyi béremből számfejtik? Amit a 168 nap után kapunk, azt már lehet, hogy ez évi béremből fogom kapni? Azért fontos, mert elég lényeges különbség van a februárig kapott és a jelenlegi bérem között. És azt az adókedvezményt, 3000Ft-ot amit a terhesség 13. hetétől kapunk az meddig jár?
Előre is köszönöm, ha tudsz nekem segíteni!
 
 


A 168 nap, ami a szülés várható idejét megelőző 28. naptól a szülés tényleges időpontjáig bármikor indulhat, az a terhességi gyermekágyi segély, én tgyásként szoktam emlegetni. Azt a tavalyi béred után fogod kapni. A gyedet majd az idei után fogod kapni.
A családi adókedvezmény a 91. naptól magzatra tekintettel addig jár, amíg meg nem születik, utána meg akkor és addig jár, amíg családi pótlékot kaptok (tehát nem elég jogosultnak lenni rá, igényelni és kapni is kell)

Az idei béred az, ami sokkal több? Ha igen, talán van egy nem publikus ötletem.


Szakbarbár!

Igen az idei bérem, amit februártól kapok az több, mint a tavalyi.
 
 


JA!

Mail címem, ha van ötleted, de nem publikus,
smille@freemail.hu.
Előre is köszi, az eddigit is.
 
 


És ami még lényeges lehet, hogy most határozott szerződéssel dolgozom és az 2005.01.31-ig szól. Ez változtat valamit?????????
 
 


Kedves Szakbarbár!
Én is hasopnló cipőben járok, mint társnőim többsége. Február közepére várom a babát. Már 6 éve uganannál a cégnél dolgozom, de hát nem annyival vagyok bejelentve, mint amennyit kapok. Szeretném részletesen leírni a dolgot és azt is, hogy mit ajánlottak fel nekem ennek kompenzálására, de ezt inkább egy magán levelezésben ha nem gond. Sajnos a közvetlen email címedet nem tudom, ha nem is szeretnéd megadni itt publikusan, akkor várom a jelentkezésedet az én email címemen: natalien1@freemail.hu (ezt csak esténként tudom megnézni). Ha úgy gondolod, képes vagy még egy információéhes kismamának segíteni, kérlek jelentkezz.

Előre is köszi, Nathalien
 


Szia Szakbarbár!

Megkaptad az emilem?
 
 


Kedves Szakbarbár!

köszönöm szépen a válaszod.

Üdv
Tessa
 
 


Kedves Szakbarbár!

Egy olyan kérdéssel fordulnék hozzád, amit itt visszolvasva nem láttam, bár már biztosan más is megkérdezte.

A kislányom most 1 éves, jelenleg GYED-en vagyok.
A kislányom születése elött a BT-m keretein belül be voltam jelentev 100 e forintra, járulékok fizetve lettek. 2 hónapos terhesen veszélyeztett terhesség miatt táppénzre kerültem egészen a szülésig.
A 2 babánkat tervezzük, egyenlöre csak idöben és pénzben, ezért szeretném tudni, hogy mikor járunk jobban annyagilag, ha a GYES lejárta elött esek újra teherbe, vagy a 3 év után, újra bejelentem magam legalább 100 e forintra, és utána vállajuk a babát? Ha a GYES ideje alatt születik a 2. gyermek, miböl számolják a TGYÁS-t és a GYED-et?
A korábbi jövedelmet veszik alapul?

Még egy kérdés: a GYES mellett lehet bejelentetten dolgozni?

Remélem nem voltam túl kesze-kuszaKép

Elöre is köszönöm a segítségedet!

Üdvözlettel
Tündér
 


Nem mindegy, hogy alkalmazottként dolgoztál a bt-ben vagy tagi jogviszonyban (ún. társas vállalkozóként), ezt nem írtad, úgyhogy elmondom mindkét variációt.
Alkalmazott: ha úgy szülsz bele a gyedbe vagy a gyesbe, hogy az irányadó időszakban (igényléstől visszafelé az előző év elejéig) egyetlen bérezett napod sincs, akkor a besorolási bér, de legfeljebb a minimálbér kétszerese lesz a tgyás és a gyed alapja. Tag: csak az egyszeres minimálbér az alap.

Ha gyes után születik a kistesó, akkor nagy valószínűséggel lesz valamennyi bérezett nap, akkor mindkét biztosítási formánál ebből a valahány napból számítanak átlagot, de ha 180-nál kevesebb a nap, akkor legfeljebb a minimálbér kétszeresét veszik figyelembe, akkor is, ha az 1-179 napban ennek sokszorosa van.

A korábbi jövedelmet csak táppénznél veszik alapul a mostani szabályozás szerint, ha a táppénz előtti nap és az előző év január 1. között azért nincs 180 nap, mert tgyásban, gyedben, táppénzben részesültél, akkor az utolsó ellátással - nálad ez a gyed - megegyező lesz a táppénz.

Gyes mellett, ha a gyerek elmúlt 1,5 éves, lehet dolgozni 4 órában vagy otthon bármennyiben.


Kedves Szakbarbár!

Nagyon köszönöm a segítséged és a gyors válaszod!

Üdvözlettel

Tündér
 


Kedves Szakbarbár!

Július 7-től dolgozom, előtte GYED-en voltam. Most derült ki, hogy jön a kistesó. Ennek mi nagyon örülünk, csak azt nem tudjuk, hogy így meg lesz-e a két gyerkőc között a szükséges biztosítási idő a fizu szerinti maximális TGYÁS-hoz! A szülés várható időpontja május eleje.

Köszönöm:
Philissa

Philissa
Csenge Boglárka 2002.09.23.
Kép
és Hanga Bíborka 2005.05.05.
Kép
 


Philissa,

Naptárilag meglehet a 180 bérezett nap, mert azt naptári napban mérik, úgyhogy már január 2-án meglehet a 180.


Kedves Szakbarbár!

Nagyon köszönöm a választ!

Philissa

Philissa
Csenge Boglárka 2002.09.23.
Kép
és Hanga Bíborka 2005.05.05.
Kép
 


Kedves Szakbarbár!

Én csak azt szeretném tudni, létezhet-e az, hogy csak a GYED első évére jár szabi? A munkaügyisünk ezt állítja.
A párommal azt találtuk ki, hogy július 12-én jöttem vissza dolgozni, dolgoztam volna október közepéig, akkor kivettem volna az idei, meg a GYED alatt felhalmozódott szabimat, aztán januártól a jövő évi szabit, és akkor bőven kilenne a 180 nap, aztán már terhesen szeretnék táppénzen lenni a tesó megszületéséig. De ha kevesebb a szabim, kicsit tovább kell dolgoznom, mint október közepe...

Köszönöm előre is a válaszodat.

Dió
 


Jól mondta a munkaügyes, kimásoltam neked a jogszabályt, amiben ugyanez van.

Szerintem ez a 1,5 évre (szülési szabadság 168 napja + az ezutáni 1 év)járó szabi is ajándék, mert semmi logikus oka nincs annak, hogy aki amúgy is otthon van, annak még fizetett szabadsága is legyen ugyanerre az időre.

Mt. 130. § (2) A munkaviszony szünetelésének időtartamára a következő esetekben jár szabadság:
a) a keresőképtelenséget okozó betegség tartamára;
b) a szülési szabadság tartamára;
c) a tizennégy éven aluli gyermek gondozása vagy ápolása miatt kapott fizetés nélküli szabadság első évére


Köszönöm!

Dió
 


Kedves Szakbarbár!

Hasonló kérdésem lenne nekem is szabi ügyben.
(Kis cégnél dolgoztam a kisfiam születése elött, igy nincs munkaügyesünk, ezért nem tudok onnan választ kapni.)

Szeretném megtudni, hogy mennyi szabadság járna, ha 2005. december 9. e után visszamennék dolgozni (akkor lesz két éves a kisfiam és jár le a GYEDem).
Alap helyzet: 2003-ban 6 nap szabadságot vettem ki, július 1-től táppénzen voltam, mint veszélyeztetett terhes, és november 10. kezdődött a szülési szabadságom.
Idén töltöm be a 38. életévemet, és egy gyermekem van.

Válaszod előre is köszönöm. Legyen szép napodKép

Ági

KépKép
KépKép
 

Vissza: Anyaságról

Jegyzetfüzet:

 

cron