Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok

azért indítom ezt a topikot, mert ma este a 13 hónapos kisfiammal az történt, hogy én véletlenül ráléptem a lábára mivel a hátam mögött volt és nem láttam, s ettõl annyira megijedhetetett?! hogy elkezdett volna sírni, de hang nem jött ki a száján, majd elszürkült !!! Nem is tudom mennyi idõ múlva vett levegõt, de mi nagyon megijedtünk, ilyet még eddig nem csinált. Elõfordult már másnál is ez? Mitõl van ez? Az ijedségtõl vagy az is lehet, hogy már nagyon fáradt volt és azért? Normális dolog ez?

Elõre is köszi a válaszokat.

Móni73
Móni
 


Szia Moni!

Nalunk egy ilyen ill. ehhez hasonlo 7 honapos kora korul fordult elo. Egy mukit probaltam kipiszkalni az orrabol, de annyira nem tetszett neki, hogy a boges "benn akadt" es mikor felvettem a pelenkazorol, meg akkor sem vett levegot, aztan kivittem a szobabol, kozben beszeltem hozza, es meg akkor sem, es egyszercsak hatrahanyatlott a kezemben. Hat mit mondjak, en teljesen kifordultam magambol, egy akkorat orditottam, hogy a ferjem az utcan hallotta, de persze egybol magahoz tert, mert ahogy elvesztette az eszmeletet egybol automatikusan feloldodott ez a gorcs es vett levegot. Csak en bogtem egy oran at, meg remegtem es nem tudtam megszolalni. Aztan utana meg tobbszor volt ilyesmi, hogy igy bennt akadt a levego siraskor, foleg, ha valamitol nagyon megijedt, vagy ha becsipte az ujjat, meg ilyesmi. En mar fel voltam ra keszulve, es hala Istennek azota ajulas nem lett belole, mert mindig idoben sikerult hideg vizet az arcaba frocskolni, de volt olyan tobbszor, hogy mar kekult a szaja szele.
Az orvos azt mondta, es a konyvek is azt irjak, hogy ez nem koros, rengeteg gyerek produkal ilyet, de a szulok idegeinek a lazulasan kivul semmi baj nem szarmazik belole. Hat mit mondjak, koszi!
Egyebkent a Bence most mar majdnem 2.5 eves, es durvan egy eve hagyta abba az ilyesfajta sirasokat. Vagyis kinonek belole.
Szia!

Agi

Kép
Kép
agi
 
 


Sziasztok!

Nekem a fonokom fia volt ilyen "beteg". Emlekszem, a jatszoteren voltak es eppen lekevert egyet a fianak, en meg csak neztem teljesen ledobbenve, mert egy vegtelenul kedves es nyugodt urge egyebkent. Aztan mikor eszrevett, gyorsan elmeselte, hogy a fia, ha elkezd sirni, hisztizni, akkor ugy bele tudja lovallni magat, hogy nem vesz levegot. Es ebbol a sirasbol kell kizokkentni, megelozni /persze nem igazi pofonnal, csak meglegyintette jelzeskepp, de az epp eleg volt arra, hogy a gyerek abbahagyja a hisztit/. Biztos vannak egyeb modok is ra, gyereke es helyzet, helyszin valogatja. O azt mondta, idegrendszeri dolog es kinovi idovel.

-Afonya
 
 

 
 

Sziasztok!
Mi is éltünk át hasonlót. A lánykám alapvetõen nagyon kiegyensúlyozott baba (dr-néni szerint is), de ugyanakkor nagyon nyüzsgõ és akaratos.
Hasonló jelenetek vannak, mint amit Áfonya leírt: Õ is a hisztis sírásnál szokott hasonlót produkálni. A hisztiket próbálom látszólag "nem figyelembe venni" (sokszor hatásos is), de ha nagyon bepörgeti magát, odáig jut õ is, hogy nem vesz levegõt. Ájulás még nem volt. Én egy nagyot tapsolok és erre felfigyel.
Most már próbálom kerülni azokat a helyzeteket, ami kiválthatja a hisztizést, de itt mindig felmerül az a nagy kérdés, hogy mennyit lehet ahhoz ráhagyni vagy megengedni, hogy késõbb ne legyen rossz értelemben mondva egy akaratos hisztérika, akire mindent ráhagynak.
Ez utóbbi egy kérdés is. Ti mit gondoltok errõl?????

A víz fröcskölést egyszer próbáltam én is, de nála csak rosszabb lett a hatás.

A dr-nénink ugyanazt mondta nekünk is, mint Áginak és egyszer vmelyik Kismamában is ezt olvastam. Normális reakció és kinövik. Hát vhogy engem sem tud vigasztalni Kép

Egyszer a barátnõm azt mondta, amikor az õ fia hisztizik, a csap alá dugja, de szerintem ez nagyon durva és nem is tetszik. Másik módszere, hogy megrázza a kölköt -> ez sem tetszik és úgy tudom, hogy nem is szabad a kicsiket megrázni. ??????????????? Állítólag náluk ez a hatásos Kép

sziasztok, Phaedra
 


Megrázásba bele is lehet halni. Volt is egy ilyen per Amerikában v. Angliában, már nem emlékszem. Egy fiatal babysitter rázta meg a csecsemõt, aki nem élte túl. A (nyak)csigolyáknál fut a gerincvelõ és abban mindenféle vegetatív, létfontosságú mozgató,-érzõ pályák. (nem túl szakszerû, de v.mi ilyesmi). Még tornaórán sem szabad fejkörzésnél hátrafelé hajlítani, pedig az nem ilyen akaratlan mozgás. Egy gyereknek sokkal gyengébb a nyaka, arányaiban nagyobb a feje, könnyen hátrabicsaklik úgy, hogy megsérülhet. Szóval, szerintem szólj a barátnõdnak, hogy ne csinálja.
 
 


Sziasztok!
Nekem a dokonénim azt ajánlotta, hogy fújjak rá a baba arcára, akkor egy pillanatra abbahagyja a sírást és levegõt vesz. Mindig mûködik a dolog.
Üdv.
Malacka
 
 


Sziasztok!

Nálunk az egyik oltás után volt ilyen, szegény Martin úgy meglepõdött, hogy csak lilult a feje, és nem vett levegõt. A doki nénivel gyorsan fújtuk az arcát, és ez használt is, kitört belõle a sírás. Azóta szerencsére nem fordult elõ ilyen, de azt tanácsolta még a doki, hogy vagy ezt kell csinálni, vagy pici vizet belefröcskölni az arcába, de tényleg csak keveset.

Lina
 
 


Sziasztok!
RJuli! Már többször szóltam neki, sõt össze is zördültünk miatta. Ösztönösen vmi hasonlóval érveltem neki, de inkább nem minõsítem, mert azért szeretem õt...
De most elfogom neki mondani, amit leírtál! Remélem lesz eredménye!

Malacka! Lina!
Az arcra fújást majd kipróbálom, de azért reménykedem, hogy nem lesz rá szükség Kép

sziasztok, Phaedra
 


Sziasztok!

Akkor én is hozzászólok, mert nekem sajnos mindhárom lányom csinálta ezt, vagyis tényleg profi vagyok benne.

A legnagyobb annyira, hogy 2 éves koráig nem mertünk sehová menni, hogy ne legyen nálunk egy üveg víz. Nála ugyanis más nem használt. Nála volt olyan, hogy görcsbe rándult a gyerek és mindkét keze kifordult csuklóban. Anyukám addig a pillanatig nem akarta elhinni, hogy Anita ilyeneket csinál. Ekkor viszont õ is jelen volt. Én a gyerek arcát locsoltam a csapnál, az apja az egyik kezét, anyukám pedig a másik kezét.
Tudom sovány vígasz, de 2-3 éves korára kinõtték mindketten.

Ami nekem mindig bejött (sajnos Dóri 9 hónapja alatt már kétszer is megtörtént), szóval rázni tényleg nem szabad!!!!

1.Vízet fröcskölni az arcába
2.Pofont adni neki (nem nagyot, csak akkorát, hogy meglepõdjön)
3.Rákiabálni (Áginál ez jött be, amikor ordított a férjének)
4.Belefújni az arcába
És amit én nem próbáltam, mert nem volt rá szükség, de egy óvónõ ismerõsöm mondta, hogy pl. sétánál ha nincs víz és semmi nem használ, fejjel lefelé kell fordítani, persze az egész gyereket megtartva, szóval nem lógatva.
A lényeg, hogy hirtelen hatás érje a gyereket ilyenkor.

Remélem eszetekbe jut majd az írásom ha szükség lesz rá, de inkább ne legyen! Kép

Ja, még valami: bárkire rábízzátok a gyereket, erre készítsétek fel az illetõt!!! Már csak azért is, hogy elõször ne meglepõdjön, aztán ne megijedjen, hanem azonnal tudja mit kell tennie!

Kata

KépKép


KépKép
 
 


A gyereket SOHA NEM SZABAD megrazni!!!
Se kicsit, se nagyot! Valoban akar bele is halhat, ezen kivul olyan maradando agyserulest szenvedhet, ami egy eletre tonkreteszi nemcsak az o, hanem a csaladja eletet.
Ezenkivul buntetendo cselekedet is.
Kép Kép Kép Kép Kép
doki
 


Sziasztok!

Kata! Nekem az elso alkalommal mikor orditottam egy nagyot, nem az orditas segitett, hanem az, hogy elajult, mert olyan sokaig nem vett levegot. Errefel orditottam en egy nagyot, mert egyszercsak elernyedt es hatrahanyatlott a kezemben! Aztan minden tovabbi esetnel nekunk a viz valt be, az arcba fujast eszre sem vette. A pofont en nem probaltam. Hala Istennek mar kinotte ezeket, de o nem hisztibol csinalta, hanem mikor valamitol nagyon megijedt. Pl. beutotte a szaja szelet a konyhapult szelebe mert megcsuszott a samlin, vagy becsipte az ujjat, es hasonlo esetek.
Azzal egyetertek, hogy ha mas vigyaz a gyerekedre, akkor feltetlenul fel kell erre hivni a figyelmet, mert nagyon ijeszto az egesz. Foleg akinek mar ajult el gyereke! Nekem ajulasig csak egyszer fajult a dolog, de utana minden alkalommal mikor benn akadt a levego en is teljesen panikba estem es olyan szivdobogas jott ram mikor mar vegre vett levegot, hogy egy fel oran at csak remegtem. Szornyu, es en is azt kivanom, hogy ne tudja meg senki milyen erzes ez.
A megrazas a leheto legrosszabb amit tehet valaki!!!!! En azt olvastam, hogy ilyenkor gyakorlatilag a nyaki ideg seruleseken kivul meg egy agyrazkodas is tortenhet, ami lehet, hogy nem rogton okoz problemat. Ugyanis az agy a koponya falanak utodik a razas soran es ha kisebb beverzesek ill. serulesek keletkeznek, lehet, hogy csak kesobb, lassan (amikor mar nem is tudja a szulo, hogy mi a fene lehet a gyerekkel, hiszen olyan regen tortent az megrazas) egyszercsak rosszabbul kezd beszelni, vagy a mozgasaban kezd "visszafejlodni" ill. nem elore haladni, es egeszen piciknel, csecsemoknel azonnali halalt is okozhat. Szoval ezzel tenyleg nem szabad jatszani!

Agi

Kép
Kép
agi
 
 


Tudom elhalt a topik, de hátha valaki erre jár és végigolvassa, ahogy én is teszem.

Csak még egy aprócska gondolat:
Amennyiben a gyerek nem vesz levegőt, és neadjisten elájul, az ájulás következtében a légzés automatikusan visszaáll.

Üdv,
Moni
 


Moni!

Az én kisfiamnal nem tér vissza automatikusan a légzés.(Most 15 honapos,eddig 4-szer ajult el.)Mar kivizsgaltak és nem talaltak semmi korosat.Nalunk sem hiszti miatt torténik,hanem nagyobb baleseteknél.

Edit
 
 


Sziasztok!

Az én kisfiam is csinált ilyeneket, ez egy kórkép, aminek neve is van: affectiv apnoe. Nálunk úgy jelentkezett, hogy a gyerkőc sírás közben egyszerűen elájult és nem vett levegőt. Kivizsgálták, epilepsziát kizárták, és elmondták, hogy ez lényegében teljesen ártalmatlan dolog, mégcsak nem is betegség. Egyszerűen vannak ilyen kis méregzsák babák. Az apnoé nem okoz semmilyen maradandó károsodást, mert ahhoz sokkal hosszabb idejű légzéskimaradás kell. Az a lényeg, hogy mikor ez a "roham" jelentkezik, akkor gyorsan ki kell zökkenteni. Az eszközök között az ésszerűség határain belül nem kell válogatni. Értem ezalatt, hogy néha elég az arcba fújás, néha pedig tényleg drasztikusabb eszközt - hideg víz, esetleg pofon - kell alkalmazni. Bevallom, én egyszer megráztam a kisfiamat, mert elájult, bejelzett a légzésfigyelő és 50 mp után még mindig nem vett levegőt. 2 hónapos volt akkor, a rázás segített, de én is csak azért csináltam, mert nagyon-nagyon bepánikoltam.
Az affectiv apnoét amúgy bármi kiválthatja, ijedtség, fájdalom, hiszti és a rosszindulatú pletykákkal ellentétben ez nem zsarnokoskodás a szülőkkel szemben. Az én gyerekem újszülött korától csinálta és 9 hónaposan volt az utolsó apnoéja. Az első 2 hónapban naponta többször előadta, később ezek ritkultak.

Annamari
 
 


Szia Annamari!

Szerintem ez a razas egy reflex,mert legelso alkalommal én is raztam a fiamat,de nem kétkézzel erovel,hanem inkabb csak lotyogtettem.Az egyik kezemben volt,a masikkal telefonaltam Apanak,mert épp egyedul voltam itthon a gyerekkel.Masodik alkalommal,amikor nem ajult el,csak bent akadt a levego,Apa reflexbol hatbautotte és ez is hatott.Utana annyit beszéltunk a dologrol,hogy azota mar nincs semmi meggondolatlan reflex cselekedet,hanem tudatosan nyulunk a vizért.Barhova megyunk én viszek vizet.

Hogy birtad ezt a naponta tobbszori alkalmat?Gondolom egy ido utan mar te is "megszoktad" és tudtad mit kell tenned.
Viszont ez az 50 masodperc nekem kicsit soknak tunik.Ugy tudom 20 mp-en belul nem koros.Nalunk csak par mp volt,de azt is szornyu volt atélni.Legutoljara julius elején is elajult,mert beutotte a fejét.

Edit
 
 


Sziasztok!

Látom újra él a topik.

Nekem Dórinál (14 hónapos) szerencsére már egyre ritkább, de még előfordul néha. Vagyis inkább már csak bepörgeti magát.
Nem tudom mennyire tiszta ilyenkor az agyuk, de én azt vettem észre, hogy újabban ha rákiabálok, hogy "viszlek a hideg víz alá" mindig vesz levegőt. Talán csak a hirtelen kiabálás zökkenti vissza, hiszen alapjában nem vagyok hangos ember, de a lényeg, hogy nála már régen elég ennyi.
S az, hogy megrázzátok? Nálam is előfordult néha. A nagy után 8 évre jött a középső, persze, hogy elfelejtettem mit is kell csinálni. Aztán a középső után 7 évre jött a kicsi. Szintén nem volt már eszemben. Hiába tudjuk, hogy nem szabad, a reflex... Ezt csak az érti meg, aki már átélte a gyerekével. Mindig figyelni, készenlétben lenni ha sírni kezd.

Móni!
Nekem Dancsinál fordult elő egyszer, hogy ájulásig fajult, de neki sem állt vissza a légzése. Isteni szerencsénk volt, hogy éppen csecsemős nővér volt akiknél vendégségben voltunk és elkezdte lélegeztetni. Akkor ő is azt mondta, hogy utólag bevallja, marhára megijedt, mert a légzésnek vissza kellett volna állni, de nem így volt.Kép

K.

KépKép


KépKép
 
 


Sziasztok!

Edit!
Igen, sajnos ezt is meg lehetett szokni, de persze, mikor elmúlt, ahhoz gyorsabban hozzászoktam Kép Az 50 mp sacc/kb, mert a légzésfigyelő 20 mp-nél riaszt, mikor kivettem a kisfiamat az ágyból, elfelejtettem kikapcsolni, így 20 mp múlva újra riasztott (az első riasztást abbahagyta, mert ahogy kikaptam a kisfiamat, azt mozgásnak érzékelte), és utána még egy kis idő eltelt, mire vett levegőt. Amúgy azt hiszem, 2-3 perc az a határ, ami alatt nem károsodik az agy.

Annamari
 
 


Sziasztok
Nekem 6 hetes a kislányom és ma este nyugtalan volt de ilyen volt már ugyhogy nem tulajdonitottam neki semmi különöset egyszer aztán csak azt vettem észre,hogy kimered mindene keze,lába,hasa megfeszül és nem vesz levegőt. Nagyon megilyedtem mert ilyet még soha nem csinált. Csak egy kis nyál jött ki miután rászoltam picit hangosan,hogy vegyen levegőt meg hirtelen felálltam vele.
Ez mitől van és meddig fordulhat elő?

Köszönöm a segítséget előre is.
csapcsi82
Oroszlány
 
 
 


Sziasztok
Az én fiam is csinálta
Affektiv apnoe a neve
9 évesen volt az utolsó

Lilypie - Personal pictureLilypie Maternity tickers Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers
gabibaba78
Budapest IV. kerület
 
 
 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: