Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok !
Eddig még nem találtam erröl témát itt a babanetben : mit adjunk a babának, ha már nem elég a tej.
Nekem már 7 hónapos a kislányom, de gondom lett az etetésével.
Mi Németországban élünk, ezért ezt a rendszert követtem :
Tej helyett elösször kap délben fözeléket (+ kis gyümölcs) majd kb. egy hónap mulva este tejbegrizt (gyümölcsös - itt porbol csináljuk). Majd tizóraira vagy uzsonnára gyümölcsöt gabonával (és kis vajjal) elkeverve - vezetünk be. Es itt van a böki.
Ugynis az én lányom erre a zabra (meg másféle gabonára-nevét magyarul nem tudom) borzalmas hasgörccsel reagált.
HOGY VAN EZ MAGYARORSZŔGON ?
Ti mit adtok a fö fogások között a babának ?
A német elv szerint, a 7 hónapos bébinek elég reggel és este tej (este tejbegriz formájában).
Amugy én még szoptatom, és lányom este a 210 ml tejbegriz után is még egy csomót szopik !
Köszönöm válaszaitokat elöre.
Krisztina
Krisztina
 


Szia!

Az én lányom hat hónapos és első gyerek, tehát nem vagyok túl tapasztalt. Viszont az etetéssel nagyon sokat szenvedtem, ezért gondoltam, hogy írok neked. Én csak 4 hónapos koráig tudtam kizárólag szoptatni, onnantól nagyon drasztikusan csappant meg a tejmennyiségem és ezért hirtelen kellett megemelnem a főzelék/gyümölcsadagot, valamint tápszert kellett elkezdenem adni. Innen ismerem a hasgörcsöket. Előtte is igen hasfájós volt, nem tudom, neked előtte nem voltak ilyen gondjaid? Egyébként honnan gondolod hogy a teljesértékű rizs (gondolom erre gondolsz) stb okozza a bajt? Szerintem, ha nem birja, hagyd el, próbáld meg 2 hét múlva újra, de csak óvatosan. Előbb utóbb nem lesz gond vele.
Bea
Bea
 


Sziasztok!

Én még annyira sem vagyok tapasztalt mint a Druszám, az én kicsim 4 hónapos múlt és most kezdünk gyümölcsöt enni, kóstolgatni ezért néztem meg ezt az oldalt, hátha majd lesz egy-két jó ötletetek egy-két hónap múlva. Kérdésem: szerintetek lehet már neki banánt adni? Erről eltérő dolgokat hallottam.

Krisztina!
Nem lisztérzékeny a babád? Szerintem meg kellene vizsgáltatni, ha a gabonaféléket nem bírja.
Betti
 

 
 

Betti!
Szerintem adhatsz a kicsinek banánt, az enyémek is 4-5 hónaposan kezdték a gyümölcsöket, a banán hamar menő volt, ráadásul elég tápláló, így esetleg főzelék nélkül is növelhető a tápanyag mennyiség. De javaslom a most szezonális őszibarackot, meg majd az almát, és jön a paradicsom, annak a levével is lehet próbálkozni.
(Használd ki amíg nyár van, és van szezonális gyümölcs, banánt egész télen adhatsz, akkor úgyse sok minden lesz)
Kriszti!
Magyarországon most a sokáig szoptatni, majd nem is elválasztani hanem hozzátáplálni a divat, azaz a főzelék stb. mellett ugyanazon étkezésnél is megkínáélják szopival. Amikor mi tartottunk itt, akkor ez még elválasztás formájában volt.
Én úgy csináltam, hogy előbb délben volt egy főzelék, majd este felé mégegy. Nekem a tejbepapi korszak teljesen kimaradt, amúgy sem kedveltem -és a gyerekek se- a bolti félkész trutyikat. Nálunk a harmadik étel uzsonnaként gyümölcs sűrítve pl háztartási keksszel (reszelgetve, ill. jól megáztatva szépen szétázik), ill. kicsit később ugyanez babapiskótával. Nálam kb. egyéves korig működött a külön koszt, utána már követelték a felnőtt ételeket, bár még válogatva. És ekkortájt jöttek a tejtermékes uzsonnák is (joghurt, krémtúró, puding stb). Kenyérhéjat meg viszonylag hamar adtam nekik rágcsálni, ahogy jöttek a fogaik, így a gabonafélék végül is nasi féle formában indultak, kis mennyiségekben.

Sziasztok:
Ildi
Pethes ILdikó
 


Kedves Betti!

Az én kicsi lánykám 3 és négy hónap között volt, amikor elkezdtem adni neki a banánt. Az első gyümölcs persze az alma volt, annak is a leve, majd a pép (mondani sem kell, hogy fokozatosan) és ezt követte a banán. Nagyon szerette, csak nagyon székletfogó, így vigyáznom kellett vele. Persze ez nem biztos, hogy minden babára igaz, Dorcsi nagyon hajlamos a székrekedésre. Ez a kenyérhéjdolog engem is érdekel, gondolkodtam már rajta, hogy hamarosan nekem is ki kellene próbálni, de félek tőle, mert nagyon darabokat is benyelhet. ??? Sziasztok, Bea
bea
 


Sziasztok!

Imádta a banánt a kicsi, az összes eddigi gyümölccsel nem volt ennyire kibékülve, de persze a szezonálisokat mindenképp előnyben részesítjük. Nálunk a székrekedés nem gond, napi 3-szori laza kaki még mindig van. Állítólag ez nem gond. Szerintetek sem? Csak szopik egyébként.
(Igaz ez nem ide illik, de nem akartam már kaki-pisi témakört nyitni.)
Betti
 


Szia Betti!

Szerintem nem gond a napi három adag, az én fiaim is ilyenek voltak, a kisebben pár óra alatt átment minden. Ahogy majd jönnek a főzelékek, főleg majd a krumpli, be fogja neki sűríteni, és akkor csökken a napi darabszám is. Amíg nem eszik semmi szilárdat, addig nem várható, hogy a széklet az legyen, nemdebár.
Örülök, hogy szereti a banánt, néha nagy kincs lehet ez a dolog.

Szia:

Ildi
Pethes Ildikó
 


Kedves Bea!
A kenyérhéj dologra nekünk azt mondta a gyermekorvos (és mind a két gyermeknél így tettünk), hogy ha már van 2-3 fogacska (fél éves kor körül jött nekünk), akkor lehet neki adni. Természetesen csak felügyelettel!!! Egyébként nálunk nem volt probléma a lenyeléssel. Nem tudom máshogy ez hogy működött, de az enyémek inkább csak szopogatták, és amikor már teljesen elázott, akkor kezdték el "enni".
Egyébként én a későbbiekben, mikor már nagyobbak voltak, akkor is hagytam, hogy próbálkozzon az "önálló evéssel" - ezt nagyon élvezték. Az egy éves kislányom még a mai napig is kap néha nasinak kenyérhéjat (főleg amikor egy-egy újabb fogacska bújik ki - nagyon jól maszírozza).
És még valami: sokszor előfordul, hogy telitömi a száját, már mindenki ugrana, hogy meg fog fulladni, de én már kiismertem, hogy kiveszi a "fölösleget" (persze azért mindig ugrásra kész vagyok) - valahogy mindent tudnak ezek a csöpségek!

Kedves Betti!
Az én gyermekeim is inkább "hasmenésesek" voltak, de mára már rendeződtek a dolgok napi egy székletre, bár a picinél még mindig van olyan nap, amikor kétszer is kakil. Szerintem ez teljesen normális.

Jó egészséget minden gyermeket és sok boldogságot a picikkel!
Bobo
Bobo
 


Sziasztok!

A babánk 9 hónapos, pár hete beteg volt, lázas, akkor csak inni volt hajlandó. Mióta meggyógyult, nem kell neki a bébiétel, csak a felnőtt kajából koldul. Pláne, hogy kapott etetőszéket, és velünk eszik. Mivel lehetne helyettesíteni a tejfölt és a lisztet, hogy nyugodtabban adjak neki rendes kaját???

Rágcsálni a sárgarépa is nagyon jó, csak az elhasznált véget mindig le kell vágni.

Zsumama
Hakapeszi
 


Kedves Bobo!

Dorcsinak is van már 2 foga, de még nem hiszem hogy a "fölösleggel" el tudna bánni. Mi még várunk úgy 2-3 hetet azzal a kenyérhéjjal. Én is nagyon szeretném, hogy minél önállóbb legyen, de ebben a pillanatban ez a saját kanál használatábanmerül ki. No meg a pohár felborításában... :)

Kedves Betti!

Széklet ügyben mindaddig szerintem nem kell aggódni, amíg nem nyákos, gennyes vagy véres, illetve hányással nem párosul. Teljesen normális, ha többször van egy babának laza széklete, de ha csak 2-3 naponta van, az is normálisnak tekinthető, feltéve, ha ez a szokásos nála.
Én nem adok a lánynak csapvizet amióta ez a nagy belvíz volt, a székredést nála az egyik forrásvíz okozta. Amióta lecseréltük, nálunk sincs gond.
( Azt hiszem lassan tényleg nyitni kell egy kaki-pisi oldalt is:-) )
Sziasztok, Bea
Bea
 


Sziasztok!
Ötletet szeretnék adni rágcsáláshoz. Az én Máté fiam most múlt 7 hónapos, már van némi fogacskája és persze mindent rág. Nekem is más kismama javasolta a Milupa Biskotti kekszét, ami 6 hónapos kor után adható a babának, és fincsi vaníliás íze van. Reszelni is lehet. Fiam előszőr furcsán fogadta, de már kezdi megszeretni. Arra azonban figyelni kell, nehogy nagyobb darabot lenyeljen. Szerintebb jobb mint a kenyér, és egészségesebb is.
Sziasztok
Gabi
Gabi
 


Hello mindenki!

Tanácsot szeretnék kérni BÉBIRIZZSEL kapcsolatban. Mi is ez pontosan? Milyet és hol lehet kapni? Mikortól mennyit adni? Jó-e? stb....
Köszi
Betti
 


Kedves Zsumama!
Liszt helyett (gondolom sűrítésre gondolsz) a krumpli a jó, mindenbe bele lehet tenni. Tejföl-tejtermék helyett, ha szoptatsz még, az anyatejet ajánlom. Ha nem szoptatsz, talán megpróbálhatod a tejet lassan bevezetni. Én a fiamat anno hét hónapios koráig csak szoptattam, aztán 9 hónaposan megpróbálkoztam a tejjel, nem lett semmi baja, azóta kap tejet. Óvatosan kell megpróbálni, ha hasmenése van, kiütése, bármi, állj le vele. De azt mondják, hogy a tej előtt be lehet vezetni a joghurtot, esetleg azt is használhatod a tejföl helyett.
üdv
Zsóka

ui: Azt hiszem, a könyvek egy éves kor után már "engedélyezik" a lisztneműeket.
Zsóka
 


Sziasztok!

A bebirizzsel, tejpeppel kapcsolatban:
eleg nagy valasztekban kaphatok mar a nagyobb elelmiszerboltokban. Van mindenfele: bananos, vanilias...stb. Ott kell keresni, ahol a bebietelek vannak. Altalaban negy honapos kortol lehet adni, de a kulonbozo izesitesuek kozott van olyan, amit csak hat honapos kortol. Eloszor lehet cumisuvegbol, bar ekkor egy kicsit higabbra kell csinalni. A legjobb, ha egybol kanallal adjuk ( foleg a fogak miatt). Hogy hogyan kell elkesziteni, az rajta van mindegyiken, bar bevallom , en elterek tole. Inkabb az allagat figyelem az elkesziteskor, hogy nem tul suru-e vagy nem tul hig-e.
Ezek eleg dragak. Ha problema, akkor talan meg lehet probalkozni avval, hogy felirja az orvos. Igaz ilyenkor HA tejpepet, vagy rizspepet ir fel, de ezek is izletesek es nem olyan dragak( kb. 200-300 FT).

A kenyerhajjal kapcsolatban:
probalkoztam keksszel, babapiskotaval, de nalunk a kenyerhej valt be. Az elozoeket allandoan felrenyelte. Szerintem nem kell megvarni, mig kijonnek az elso fogak. Igazabol nem is ertem, miert jobb, ha van mar elol ket foga? Igy konnyebb leharapnia nagyobb falatokat, ragni meg meg mindig nem tud. Na mindegy! Dorinak meg nincs foga, de vajas kenyeret reggelizik mar. Nem nyeli felre, szepen elmajszolgatja. Nagyon elvezi, a fogzo inyet pedig nyugtatja.

A tejjel kapcsolatban:
en nem batoritanak senkit, hogy egy eves kor elott adjon a babajanak rendes tejet. Persze mindossze tiz gyerekbol ha egynek gondja lesz belole, de akkor is varnek. Ha megis allergias lesz ra, akkor aztan nem egy eves korig kell majd varni, hanem tovabb. Es mindenkeppen eloszor a tejtermekeket kell kiprobalni. Azok kevesbe allergializalhatnak, egy jo bevezeto a tej adasahoz. Ha megis ugy dont valaki, hogy kiprobalja, akkor eloszor higitva, majd fokozatosan egyre tobb tejet tegyen a higitasba es egyre kevesebb vizet.
Eloszor fele-fele aranyban, es egy hetig varni, mi lesz az eredmenye ( kiutes, hig szeklet, hasfajas...stb). Fontos, mert van olyan allergia is, ahol a szervezet egy bizonyos mennyiseget meg a tejbol fel tud dolgozni, de azom tul nem. Ilyenkor ki kell tapasztalni, hogy mennyi az a mennyiseg, es csak annyit adni.

Szeklettel kapcsolatban:
Dori mar nagy mennyisegben eszik szilard etelt es megis naponta haromszor kakil. Valaki azt mondja, hogy ez egeszseges. A sok gyumitol van. Szerintem ez adottsag kerdese. Valakinek a szervezete mindent feldolgoz, valakin gyorsan atmegy az etel. Persze ezek a gyerekek sokat is esznek, de kevesbe latszik meg rajtuk. Ezek a gyerekek talan kevesbe lesznek hajlamosak felnott korukban az elhizasra.

Lassan a Dorit at kene szoktatnom a darabos etelekre, De ha nem pepes valami, akkor elkezd oklendezni. Erdekelne, hogy ki hogyan oldotta meg ezt a problemat.

Alma.
Alma
 


Sziasztok!

A pépes-nem pépesre a mi esetünk: (elsőnél így volt) ill. szerintem egy jó metódus. Ahogy elkezdtünk neki felnőttes ételeket adni, azokat a felnőttes formájában adtuk. Természetesen ez is szelektálja,hogy mit is adhatok a babának. De így pl. a rakott krumpli (eleinte csak a krumpli belőle), zöldséges levesek, paprikáskrumpli stb. És ezeket nem pépeltük, úgy kapta, ahogy mi is ettük. Alternatívaként választhatja a saját pépelt bébifőzelékét, de addigra már a felnőttes kaja sokkal inkább kellett neki. A dolog párja viszont, hogy a főzelékekkel sokkal tovább gondban volt, mert abban az szokta meg, hogy azt nyelni kell. Így kb. másfél évesen egy csomó ételt (krumplis, zöldésges, tésztás, de kenyérféle is) gyönyörűen evett, viszont pl. a borsófőzeléket továbbra is le kellett mixelni. Mindenesetre apránként a nem mixeltek aránya megnőtt. na, azt már nem tudom, végül a főzelékről hogy szokott le a pépelésről, de arra emlékszem,hogy azt még sokáig kellett.

A kenyérhéj szerintem szuper, enyémek sokszor az asztal alá is bespájzolták, volt hogy hagytuk is nekik, és evés után visszamásztak kenyérhéjat nassolni. (persze a padló akkoriban rendszeresen alapos takarításnak volt kitéve, enni lehessen róla). Nem tudom, a bébikeksz és egyebeket nem ismerem, de nem hiszem, hogy a kenyérhéj (nem kell feltétlen fehér kenyérnek lennie!) egészségtelenebb lenne bárminél!

Amúgy mi a véleményetek erről a sok bébi kajáról? Bébikeksz, bébirizs stb.? Ez ugyanolyan, mint a tejpépek meg a tápszerek. Szerintem addig nem kell ilyesmit adni, amíg nem elég koros a baba, utána meg minek a "mű" kaja? És ezek a négy meg hat hónapos kortól dolgok vajon milyen szemléletet tükröznek? Úgy értem -régebben legalábbis így volt- hogy úgy írták rá, ami a 3 hónapos kortól adj neki főzeléket stb. szemléletnek (benne a 6 hónapostól tejtermék ill. tej) feleltek meg (ilyen a régi babapiskóta is, rajta már nem is tudom 3 vagy 6 hónapos szöveggel, de tartalmaz tojásport!)
Mi a véleményetek ezekről?

Sziasztok:
ILdi
Pethes Ildikó
 


Sziasztok!

Megszárítottam a korpás kenyér végét, kibeleztem és nagy várakozással odaadtam a lánynak. Ő két kézzel megmarkolta, majd arrébrakta és azóta hozzá sem nyúlt. Hát mindenesetre ez egy időre megoldotta a problémámat:-) Bea
Bea
 


Sziasztok!

A bebikajarol:
sokszor a szukseg hozza, hogy kiprobalom. A sok utazas, na meg az, hogy csak 4 honapig szoptattam. Majd jott a HA tapszer. Most mar nem is issza meg. Valahogy potolni kell. Erre jo a bebirizs meg a bebipep. Persze ezeknek is van HA valtozatuk. A kor megjelolest pedig szerintem csak abbol a szempontbol kell nezni, hogy mikortol nem artalmas a babara. Attol meg hogy ravan irva, hogy harom meg negy honaptol ajanlott, az nem azt jelenti, hogy adni is kell.
Amugy az otthoni kajaknak vagyok a hive, a maniam peldaul a sutemenysutes.
Nem vagyok ellene a bebikajaknak. Nagyon sokszor tud segiteni egy-egy razosabb napon. Es szerintem megbizhato minoseguek is ( bar a Kecskemeti nem igazan nyerte meg a tetszesemet). Szoval az otthoni kaja izletesebb, nem tud unalmassa valni. Viszont neha napjan jol jon egy bebikonzerv.

A kenyerhejjal kapcsolatban:
Bea! En eloszor 7 honapos koraban probaltam ki a kenyerhajat. Nem beleztem ki a kenyer veget, ugy ahogy volt, odaadtam. Szerintem meg nem erett meg ra a lanyod, meg nem tudja mit kezdjen vele. Egy kicsit kesobb probalkozni lehet ujbol.

Alma.
Alma
 


Sziasztok!

Almának köszi a felvilágosítást bébirizzsel kapcsolatban. Ha jól értettem akkor tejpép=bébirizs, csak ki így ki úgy nevezi?
Nekem fogalmam sincs ezekről a bébikajákról egyébként, még csak a tájékozódás stádiumában vagyok, gyümit kóstolgatunk, és a főzelékeket is kezdjünk majd lassan. A kisfiam 4,5 hónapos és bár van tejem, de nem rengeteg, inkább ELÉG. Így ha a tápszereket el akarom kerülni, akkor szerintem jobb lassan a szilárdakat is bevezetni a szopcsi mellett. Igaz az, hogy a kicsik hajlamosak lemondani a szopizásról amint főzelékezni kezdenek?
Betti
 


Betti!

Nem feltétlen. Nálam az ikrek 5 hónap körül kapták az első főzeléket, 1 év körül felnőttes kajákat, ezzel együtt 19 hónaposan én mondtam azt, hogy na most már hagyjuk abba a szopit.
Ildi
Pethes Ildikó
 


Szia Betti!

Szerintem addig nem lehet baj, amig nem a cumisüveget használod etetésre. Nekem sajnos 4 hónapos kortól már nem volt elég a tejem, és mivel a tápszert üvegből kapta, drasztikus módon elkezdett még az a kicsi tejecske is apadni és hamarosan egyáltalán nem akart szopizni:( Bea
Bea
 


Bocs, elfelejtettem megkérdezni, hogy téged is Beátának hívnak? Múltkor utaltal rá, hogy névrokonok vagyunk... Sziasztok, Bea
Bea
 


Sziasztok!

Ildikó!
Köszi a megnyugtatást, bárcsak én is tudnék addig szoptatni! Még annyit árulj el, hogy szopcsi után, előtt vagy közben kezdtétek-e a főzelékeket, mennyit, meddig, milyen adagokban stb... ha emlékszel.
Bea!
Soma nem cumisüvegből eszik. Igazából azt sem tudja mi az, eddig még csak anyatejcsit kapott, teát, vizet el sem fogadott. Mostmár éjszaka ha felkel akkor vizet kap, de ezt is pohárból, ill. pár kanállal. A kóstolgatás is kanállal történik. A cumisüveget így már be sem fogom vezetni, csőrös pohárból akarom megtanítani inni, láttam már szelepest, amiből nem folyik ki a lé.

Igen, Beáta vagyok, legelőször Beának jelentkeztem be, csak mivel te is hozzászóltál(nem tudom később vagy korábban, lehet csak elkerülte a figyelmem a névazonosság), mindenesetre el akartam kerülni a névkeveredést.
Betti
 


Szia Betti!

Gratulálok hozzá, hogy elkerültétek a cumisüveget, mi is így voltunk. Mi a csőrös poharat is kihagytuk, a kiskanál után rögtön jött a pohár.
Szerintem a legegyszerűbb mindjárt azt tanítani meg a gyereknek, ami a végén is marad, és akkor nem kell kétszer tanítgatni.
Az én időmben még elválasztásnak titulálták a főzelékezést, így az volt az elv, hogy előbb a főzelék, és utána a szopi. Most itt sokaktól olvastam, hogy a fordítottja most a divat. Ez utóbbit én nem próbáltam, nem tudok róla mit írni. Szóval nekünk először jött a főzelék. Eleinte tényleg néhány kiskanál, de én nem voltam túl fokozatos, mert kb. két hét alatt jutottam el odáig, hogy egy rendes adagot tettem a tányérba. Alapelv volt, hogy annyit eszik belőle, amennyit kér, ha nem kell több, nem erőltetem. (általában mind megették a kis adagokat). És főzelék után lekaptam a partedlijét, pontosabban előtte pofimosás a fürdőszobában (az evés mindig az étkezőben -konyhában- volt, sose a szobában), be a szobába, és szopjon amennyit akar. Apránként el jut oda az ember, hogy jóllakik a baba a főzelékkel, és akkor már nem nagyon szopik rá, és akkor egy idő után meg se kínáltam, nem hiányolta.

Grammokat nem tudok mondani, ez nagyon változó, tényleg 3-4 kiskanállal kezdve, naponta kb. ugyanennyivel növelve. Az első gyerekem, piszok jó evő kis hakapeszi volt mindig, ő a kb. 4 dl-ig jutott el. Az ikreknek 1.5-2 dl körül elég volt.
Ja, és az elsőnél tudom még felírtam, hogy nagyon fügött a főzelék víz-tej arányától, meg sűrűségétől hogy tetszett-e neki. Ha túl sok vizet hagytam a főzővízből, akkor az kevésbé ment. Meg a sűrűséggel is lehet variálni, én azt szerettem, ami viszonylag jól megáll már a kanálon, az később is gyorsabb lapátolást tett lehetővé. (ez is ugyanis gond volt olykor, hisz szopásnál viszonylag folyamatosan jön a kaja, itt meg várni kell, míg anyu odaér az újabb kanállal. Pláne mikor az ikreknek egyszerre kanalaztam...)
Azt gondolom sok helyen hallottad, hogy krumpli, répa az elsők, aztán saláta, sóska, spenót, majd a sütőtök, ill. főzőtök jött. Legalábbis a mi időnkben. És mindegyik krumplival együtt, azzal jól lehet a sűrűségét is szabályozni. Bár pl. a sütőtökből elég hamar elhagytam, az amúgy is sűrű.

Jó étvágyat a babának, türelmet hozzá neked.
SZia:
Ildi
Pethes ILdikó
 


Sziasztok!

Van egy konyv, amit nagyon szeretek. Minden benne van, amit a szoptatasrol majd az elvalasztasrol tudni kell. Nagyon sok jo receptet tartalmaz a baba eletkoranak megfeleloen ajanlva. A konyv vegen pedig kulonbozo betegsegek dietaira ad peldat.
Cime: Csecsemok szakacskonyve
Iro: Devics Jozsefne

Alma.
Alma
 


Szia Ildi!

Köszi a pontos tájékoztatást, majd beszámolok az eredményekről. Lenne most még egy kérdésem, remélem nem túl bugyuta:
A könyvek szerint ha pár teáskanállal elfogad a gyerek egyfajta ételt, akkor utána jöhet a következő. Ezek szerint előbb kell teljesen az ízekhez szoktatni, majd ha már biztosan fog ízleni neki pár kaja akkor lehet igazi nagy adagokat adni, vagy egyféle főzelékkel / gyümölccsel addig etetni amíg rendes adag le nem megy ????
Betti
 


Szia Betti!

A dolog adni fogja önmagát. Nekünk nagyon gyorsan felfejlődött az egy adag, kb. 2-3 féle főzeléket próbáltunk ki közben. Én úgy csináltam az újakat, hogy olyankor a biztonság kedvéért csináltam valami olyat is, amit már tudtam, hogy megy. Ha ízlett neki a következő főzelék, akkor megkapta abból a teljes adagot, ha kudarc lett, akkor előkaptam a jól beváltat. (általában ilyenkor sima krumpli volt a régi, és akkor a főzöcske nem volt olyan zűrös). Szerintem, ha maga a tény, hogy főzelék nem okozott gondot, akkor egy-egy új nem hinném, hogy nagy katasztrófát tud csinálni. Inkább ha új összetevő (fehérje pl.) kerül bele, akkor azt kell újra fokozatosan csinálni.
(Végül is, nem próbálhatsz ki mindent az első időben, mert a K betűsöket (karfiol, kelkápi, kápi, karalábé) pl. sokkal később tanácsos csak adni (puffadást okozhat), viszont nem érdemes addig várni a főzelékkel. Viszont a pár kezdő ízt cserélgetheted az első hetekben. MOndom, nekem kb. 2 hét volt a teljes adagig, 3-4 napnál sűrűbben meg nem adtam új ízt).
Szia:
ILdi
Pethes Ildikó
 


Szia Betti!

Szerintem is adni fogja onmagat a dolog. En ugy csinaltam, hogy eloszor 2-3 kaveskanallal adtam neki par napon keresztul ugyanazt a gyumit. Ha izlett es nem okozott egyeb gondokat ( puffadas, szekrekedes...stb), akkor annyit adtam, amennyit megevett. Ha netan a banan szekrekedest okoz, az nem baj! Egy kis narancsle a bananba, es meg van oldva a dolog. Egyik heten egyfelet, a kovetkezo heten egy masikat. Nem kell elerni eloszor, hogy teljes adagot egyen egyfelebol, nyugodtan johet a kovetkezo. Ahogy egyre tobb etelfeleseget fogsz bevezetni, annal tobbet fog az uj etelekbol eloszorre megenni. Nalunk a sorrend a banan, alma, repa es krumpli volt. Majd mikor megette egyenkent ezeket, akkor jott az ezekbol osszeallitott fozelek. Alma krumplival, banan krumplival, repa krumplival. Elvoltunk ezekkel egy-ket honapig. Nem kell sietni. A csecsemoknek meg ilyenkor nem fontos a valtozatossag. Par izt ismerjenek meg, egyek elvezettel. Az anyatejben ugy is benne van minden, ami kell. Persze e kozben johetnek az ujabb gyumik. Azokkal sokkal konnyebb a dolog. A harmadig, negyidik gyuminel ( ha izlik neki ), akkor szinte azonnal megeszi a teljes adagot. Es hogy mennyi egy adagja egy csecsemonek? valtozo, azt Te magad fogod kitapasztalni.
Nem olyan nehez dolog. En is azt hittem, hogy meg fogok vele kuszkodni ( amugy en is feltettem ezeket a kerdeseket annak idejen). Aztam ment minden konnyen. Csak egy dolog fontos: nem szabad eroltetni! A baba jelzi, hogy mikor eleg neki, es akkor azonnal abba kell hagyni az etetest. Meg akkor is, ha nem evett csak egy kanallal.
Amugy valahol azt olvastam, hogy egy feleves csecsemonek csak negy evokanal etelt szabad egyszerre a tanyarjaba tenni. He ker meg, akkor persze adhatunk neki.

Sok sikert!

Alma.
Alma
 


Sziasztok !
Csak most vettem eszre ezt az erdekes temat es
szeretnek egy ket tapasztalt mamatol tanacsot kerni.
Az en kislanyom is majdnem 5 honapos ( mint Betti-č )
es ezen a heten kezdtuk el a gyumit.
Nekem az orvos azt mondta almaval kezdjem.
Persze a reszelt alma marhara nem izlett neki
igy vettem neki Plasmon Alma papi-t.
( Olyasmi mint a Milupa ha nem ismernetek )
Hat az persze nagyon izlik neki.
Viszont lenne egy kerdesem :
a gyumolcsozčst is minden nap ugyanabban az
idoben kell csinalni ?
Es szopi elott vagy utan ?
En elosszor este fele adtam neki szopi elott,
de neha mar inkabb delben vagy delutan adom.
Nem lesz ebbol baj ha nem tartom be a pontos ňrŕt ?
Ja es mčgegy ! A fozeleket hogy kčszětětek ?
Elore is koszi a valaszt,
sziasztok,
CSilla
Csilla
 


Sziasztok!

Én is kíváncsi lennék a Csilla által feltett kérdések válaszaira ill. arra, hogy ha már délben főzelékezünk, akkor mikortól mennyi és milyen kajcsi a következő lépés. Vagy pl. a főzelék-kóstoltatással egy időben délelőtti-délutáni gyümölcs? Valahol azt olvastam, hogy gyümit ne adjuk fő étkezésként csak szopik közben. Ez igaz?
Az én kicsim napi négyszer eszik csak. Mivel helyettesíthetném a délutáni szopcsit, hogy este is (akár reggel) csak anyatejcsit kapjon? Ugyanis mindent megpróbáltam, de nincs több tej, viszont így jól megtelne a mellem egy nap alatt. Egyáltalán egy öt hónaposnak elvileg elég lenne kétszeri szopás egy nap????? ....
Betti
 


Sziasztok!

Az en kicsim is naponta negyszer eszik negy honapos koratol. Tobb nem fer bele egy napba, mivel este 8-tol reggel 7-ig alszik egyfolytaban. A Dorim mar lassan 9 honapos. Most akarom leszoktatni a reggeli cumisuvegrol ( negy honapos koraig szopott).
En is negy honaposan kezdtem a szilard etelek bevezeteset. A deli ebeddel kezdtem, de igazabol mindegy, melyik napkozbeni szopast valtod le. Szerintem konnyebb ugy, ha megfigyeled, mikor szopizik a legkevesebbet napkozben, es azt csereled le eloszor. Egyszerre egy szopizast cserelj le, tehat ne ossze-vissza add a gyumit. Nem lesz baja a kicsinek tole, ha mindig mas idopontban adod a gyumit, de a rendszeresseggel hamarabb tudsz egy szopit lecserelni. Azt, hogy a gyumit szopas elott vagy szendvicskent a szopas kozben adod a babadnak, azt a kicsi temperamentuma fogja eldonteni. Valamelyik nem fogadja el szopas elott a gyumit, csak ha mar evett egy kicsit, az elso ehseget csillapitotta. De szerintem itt vigyazni kell, hogy ne egye tele magat, mert akkor nem fogadja el a gyumit. En a tejcsi elott adtam a gyumit. Mindig egyre tobbet evett a gyumibol, majd a vegen mar nem kert tejcsit.
Par dolgot mar leirtam korabban az adagokkal es elvalasztassal kapcsolatban. Azt most nem irom le ujbol.
Deli menu:
4-6 honaposan:
repapure+tejcsi (inni utana)
krumplipure+tejcsi
repapure krumplival+gyumolcsle
almapure krumplival+gyumolcsle vagy forralt viz
bananpure krumplival+forralt viz vagy gyumolcsle
spenot krumplival
sutotok krumplival

Elkeszitesuk:

a hozzavalokat megparolod( megfozod, kiveve a banant), es osszeturmixolod. Egy keves fozolevel felengeded, hogy ne legyen nagyon suru. A spenotos burgonyaba teszek egy kis banant is, ugy finomabb.

Uzsonnaetelek:

Eloszor tejbepepet, tejberizst adtam. Ezekbe lehet gyumit is tenni, ugy meg finomabb. Majd babapiskotat osszeturmixoltam kulonbozo gyumikkel. Ez eleg valtozatos tud lenni. A babapiskota helyett ketszersultet is lehet bele tenni. Ha bebipehelyt lehet kapni, akkor azt is lehet gyumivel csinalni. A rizs sem rossz! Feherrizst megfozod vizben, osszeturmixolod, majd kulonbozo gyumikkel izesited. Ezek eleg valtozatosak tudnak lenni. Majd a 9. honapban lehet probalkozni joghurttal, es turoval. Persze ezeket is gyumivel izesitve.

Betti!

"Egyáltalán egy öt hónaposnak elvileg elég lenne kétszeri szopás egy nap????? .... " - kerdezed.

Eleg is lehet, meg nem is. Ez babatol fugg. Ha nem szopja az ujjat sokat, mondgyuk csak akkor, ha faradt, vagy ehes, akkor eleg. De ha sokat szopja napkozben, akkor meg szukseges neki. Ez attol fugg, hogy milyen szopasi osztonnel szuletett.

Remelem - nagyjabol - mindenre valaszoltam. Ha pontosabban megszeretnetek tudni, hogyan kell egyes recepteket elkesziteni, akkor jelezzetek, leirom. Amugy sok otletet vettem a bebikajakbol. Egyszeruen megneztem, milyen eteleket keszitenek a babaknak a gyartok, majd otthon elkeszitettem oket.

Sok sikert!

Alma.
Alma
 


Kedves Alma !

Nagyon rendes vagy hogy ilyen rčszletesen
elmondtŕl mindent. Koszi szčpen.
A recepteidet ki is nyomtatom hogy mindig
kčznčl legyen.

En igazŕn nem azčrt vezettem be a gyumit,hogy
egy szoptatŕst leadjak, hanem mert a gyerekorvos
mondta,hogy kezdjem elvalasztani.
Pedig nekem rengeteg tejem van.
Sophie naponta 6 x eszik, de viszont csak 5-6 percig.
Viszont gyumi utan ehes marad ezt mar kifigyeltem.
Talŕn majd ha tobb gyumit kap akkor leiktatok
egy szoptatŕst.
Meg egy kčrdes ( lehet hogy nagyon hulyen hangzik )de tudjatok mostanaban rengeteget beszelnek a sterilizŕlŕsrol foleg itt Olaszorszagban. Szoval Alma Te mikor keszitetted
a kicsidnek a fozelkeket mindent kisterilazaltal ?
Es a turmixolot ?
Szia,
Csilla
Csilla
 


Sziasztok!

Csak egy tipp, én a gyümölcsöt nem szopi helyett, hanem két szopi között adtam. Csak a főzelék jött szopi helyett. Aztán később, mikor már sűríthettem a gyümölcsöt pl. háztartási kekszel, akkor váltott ki egy szopást. Addig viszont értelemszerűen az ideje is változhatott.
(nálunk csak az almás-krumpli-ban ment be a gyümölcs főzeléknek, a többi külön maradt.)

Alma-féle receptekhez még egy javaslat: a főzővizes felengedés helyett illetve mellett, ha van, javaslom az anyatejet erre a célra. Nálunk kedveltebb volt a főzelék, ha tejesebb volt.

Sterilizálás: nálunk nem volt. Már hogy a főzelék stb. körül. Csak az anyatejes dolgokat sterilizáltam. A főzelék nem nyers, az már elég. A gyümölcsöt meg jól megmosom stb. és frissen fogyasztjuk. Edényeket ennyi idősen én már nem sterilizálgattam.
És még Alma listájához: sóska krumplival
(És hamarosan jöhet a sima főzőtök is, krumplival. Később meg füstölt sajttal, hogy az milyen finom!, sokkal jobb, mint a kapros, azt én utálom...)

Ja, és a paradicsom is korai.
Gyümölcsből meg még az őszibarack, mint szezonális.

És aki teheti, ne siessen, a napi két szopit akár 1 éves korig is kényelmesen lehet fenttartani. És Betti: ha ritkábban szoptatsz, az nem jelenti azt, hogy majd sokkal jobban megtelik a melled, mert hozzá fog igazodni a ritkább szoptatáshoz, és nem lesz annyira tele, mint szeretnéd, ez sajnos tapasztalatom szerint így van.

Sziasztok:
ILdi
Pethes Ildikó
 


Sziasztok!

Én is köszönöm a részletes válaszokat, Ildi észrevétele nagyon meglepett, ugyanis az alapján, hogy egy éjszaka alatt jól megtelik a mell, én úgy gondoltam egy nap alatt is ugyanez történik. Ezek szerint nem az idő, hanem más pl. a pihenés játszik szerepet ebben.
Én egyébként egyáltalán nem akarom siettetni a dolgot,én lennék a legboldogabb, ha 1 éves korig tudna szopni a kisfiam. Kb. 2 hete - amikor észrevettem, hogy kevesebb a tejcsi - elkezdtem 2-3 óránként szoptatni éjjel-nappal 4 napig és persze fejtem is a maradékot. Ettem, ittam ... de sajnos több tej nuku. Akkor döntöttem a gyümik mellett. Azóta reggelre rengeteg a tejem, a nap vége felé pedig rendesen megcsappan, így Somának ez kevés és ezt jelzi is. Rátérek a lényegre, a konkrétumra: Mivel pótoljak délután és este? A déli főzelék rendben, az esti tejbepapi a délutáni meg pl. gyümölcs? Szerintetek????
Betti
 


Szia Csilla!

Ha rengeteg a tejed, akkor miert kell elkezdeni az elvalasztast? Szerintem szoptass tovabbra ugy, ahogy eddig!
Viszont egy-egy kanalka gyumit olykor-olykor adhatsz neki. De ezt csak azert, hogy szokja a kanalat. Egyenlore jatekkent. 6 honapos kora elott konyebben megszokja a kanalat. Utana mar tobb mindent fog fel a vilagbol es sokkal gyanakvobb lesz. Igy nehezebben fogadja el az uj dolgokat. Szoval az en velemenyem az, hogy meg a tejcsi legyen a fo taplalek. Amugy eloszorre nem lehet varni, hogy jol lakjon a gyumitol a baba. De kesobb sem. Minimum egy honapig kell a tejcsi utana. Majd ha a gyumit kevered valami laktatobb etellel, akkor eleg lesz neki csak az. De addig nem nagyon.
Sterilizalassal kapcsolatban:
mar nem kell sterilizalni. Eleg a masogatoszer, az megoli a bakteriumokat. Viszont semmit sem szabad eltorolgetni, hagyni kell megszaradni. Ha jol emlekszem, akkor 3 honapos korig javasoljak a sterilizaslast.

Kedves Betti!

Nagyon nehez kerdes! Voltam hasonlo helyzetben, nalam az lett a vege, hogy abbamaradt a szoptatas. Tehat, ha ilyen mertekben folytatod a kulonbozo kiegesziteseket adni, akkor sajnos - szerintem - , csak kevesebb tejed lesz. Hallottam olyat is, hogy valakinek sikerult. Szoval meg lehet probalkozni vele, vagy bejon, vagy nem.

Szerintem most el kene dontened, hogy megkezded az elvalasztast, vagy meg probalkozol , hat ha tobb tejcsid lesz.
Azt is ki lehetne probalni, hogy csak egyszer adsz valami kiegeszitest. Eloszor en ugy probalkoznek, hogy csak estere adnek. Mivel mar probalkoztal ejjel is szoptatni amilyen gyakran csak lehet, azert ajanlom ezt. ( A tejtermeles fokozasara az ejjeli szoptatas a legjobb. De hat azt nem lehet birni egy honapnal tovabb, es meg mellette nappal is 2-3 orankent szoptat az ember.) Ha befejezte a szopizast a babad, akkor adjal utana valami laktatot kanallal ( jo a tejbegriz, de a fozelek is). Ha meg ehes, el fogja fogadni ( ejjel pedig probaljatok pihenni). Nappal pedig tovabbra is szoptasd olyan gyakran, amilyen gyakran csak lehet. A masik megoldas, hogy megprobalod az egyik szopit lecserelni, mondjuk a delutanit. Es estere hatha lesz eleg tejed. Van ismerosom, akinel ez bejott, es meg sokaig szoptatott igy, es nem csappant a teje. ez alkat kerdese is.

Nagyon nehez, hogy mit csinaljon az ember ilyen helyzetben! Nalam eldontotte egyeb mas problema. De ha van meg energiad a probalkozasra, hogy amennyire lehet, fenntartsd a szopizast, probalkozz meg. Es Ildinek igaza van! A pihenessel, a stresszhelyzetek kerulesevel fog tobb tejed lenni. Nem mindig az ido szamit!

Ha megis az elvalasztas mellett dontesz:
Ha jol emlekszem, akkor a babad 5 honapos? Meg korainak tartom, hogy 3 etkezest lecserelj most. Eleg lenne ketto. Este szopizzon, delben fozelek+szopi majd kesobb gyumolcsle, delutan tejbegriz vagy gyumi ( vagy a kettonek a kevereke).

Azt, hogy mikor adjuk a gyumit ( etkezesek kozott, vagy etkezeskor), ezt az adott szitu fogja eldonteni. Ha elvalasztasrol van szo, akkor etkezeskor, de ha szopizik meg es csak meg akarjuk ismertetni a kanallal es uj izekket, de az anyatej a fo taplalek, akkor etkezesek kozott.

Elnezest, hogy ilyen hosszan irtam megint. Annak idejen en is legalabb ket honapot gondolkodtam rajta, mi legyen. Kozben meg idegesebb lettem. Aztan jott egyeb dolog, ami eldontotte. Jott a tapszer. Es ekkor minden problemam megoldodott. Nem volt beteg tobbe a Dori, en is kipihent vagyok.

Alma.
Alma
 


Sziasztok!

Azért bíztatni is szeretnék egy kicsit. Bálint az első gyerekem egy mindenevő volt. Napi kb. 800ml tejet tudtam termelni neki, többet sehogysem sikerült. Ő néhány hetesen átaludta az éjszakát, így reggel 6-7 -től este 10-11 ig, később 7-től este 8-ig tartott egy nappali nap. Ebbe 5 szopinál többet nem tudtam beiktatni. Lényeg az, hogy 3.5-4 hónapos kora körül nagyon lelassult a gyarapodása, és ekkor már a doktornő is nagyon nyúzott (ő még akkor a régi rendszerben gondolkodott) 4 hónaposan emiatt kezdtem a gyümölcsöt, és nagyon hamar utána a főzeléket. Bálint 2 hét alatt eljutott a 2 dl főzelékig, ekkor a 2. szopit kivettem. Estére ezzel együtt nem volt valami sok. Igyekeztem reggel fejni, pláne, hogy reggel az egyikből szopott, és a következő evés volt a főzelék, így a másik mellem csak délutánra (középső evés) került sorra, így azt reggel lefejtem, este pedig ezzel tudtam az utolsó szopit pótolni. Ezzel együtt csökkent a dolog. A főzelék viszont közel 4 dl.re nőtt, Báélint egy ilyen gyerek. Kb. 6-6.5 hónaposan kezdtem el kivenni a 4. szopi helyét egy újabb főzelékkel. (ja, ekkoriban a gyümölcs két szopi között futott). Ezután már viszonylag egyenletes idő telt el két-két szopi között, reggel kapta az egyiket, kora du. a másikat, amit ha jól emlékszem reggel továbbra is kicsit legalább lefejtem, és estére mindkettőt kiszophatta, ez így nagyjából elég volt. Valamikor 9 hónap táján a gyümölcsöt felerősítettem és az lett a középső szopás helyett. Végül az estit valamikor 11 hó után leváltotta egy bögre igazi tej, de erről nagyon hamar leszokott, mert ekkor már a du.-i főzelék rendesen vacsora időben volt, és ezután kicsi idővel (1-2 óra max) jött ez az esti ivás. És így a reggeli szopi (ekkoriban persze már mindkét mellből) megmaradt 13 hónapos korig.
Azt akarom az egésszel mondani, hogy meg lehet próbálni amennyire lehet, tartani a termelést, mindkét mell ürítésével, akár fejésseel és így esti pótlással. Du. valahogy mindig kevesebb tejem volt nekem is, pláne ha már délelőtt 7-8 óra is eltelik a két szopi között (ekkor du. is kell a 7-8 óra, hogy megteljen). Javaslatom tehét: mindkét mellet üríteni, pláne a kihagyott, lecserélt evés előtti szopinál és este, akár fejéssel is. És bízni magunkban! És nem szabad sietni szerintem se az új kajákkal, egy-két hónap legyen egy-egy lecserélés között.
Remélem valamennyit sikerül segítenünk, sziasztok:
Ildi
Pethes Ildikó
 


Betti !
A komečnymagos tčŕt kiprňbŕltad mŕr ?
Allitňlag nem csak a pici pocijanak jo hanem
a tejtermelčst is noveli. En minden nap megiszok
legalŕbb kčt pohŕrral nem is a tej hanem inkŕbb
Sophie-ka fŕjos hasa miatt.
Es arrol is hallottam,hogy lehet otthon gyňgynoveny
boltban olyan osszetetelu teŕt kapni ami direkt
a tejtermelest noveli. Sajnos a pontos nevet nem tudom
de egy barŕtnom itta minden nap mert keves volt a teje
( legalabb 2 litert megivott ) ehhez kčpest mčg
ma is szoptat , pedig Lindus mar 1 eves elmult.
Szerintem probald ki.
Szia, Csilla
Csilla
 


Sziasztok,

csak gyorsan irnék egy hozzaszolast az un. tejtermelö teŕkrol.

Olvastam is valahol, meg a tapasztalatom is az, hogy igazabol egy olyan gyogynövény sincs, amely fokozna, elösegitené a tejtermelöst.

Ezek inkabb a Te idegrendszerednek, testednek segitenek kikapcsolodni, pihenni, ellazulni, és ezért érzed, hogy több tejed lesz.

Példŕul én kb. 1 honapon keresztül esténként megittam egy kis üveg sört. Jokat aludtam töle, sok tejem is volt reggelre, szoval el voltal lazulva, jobban pihentem. A sörtöl...

A multkor pedig semmi különöset nem ettem-ittam,és estére olyan tele lett a mellem, hogy le tudtam fejni szoptatas utan 2-3 oraval még kb. 100 ml-t.

Amugy nem vagyok a fejés mellett, csak akkor tenném, ha tényleg szükség van ra. Pl. megduzzadt mellek, vagy munkabaŕllas, stb.

Felesleges pumpalasokat kihagynam, inkabb döljetek le egy-két orara, amig apuka sétal a babaval, higyjétek el csodakat tesz egy kis "semmittevés".


Végszora megjegyezném, hogy sokan berugnak az alkoholmentes sörtöl is. Csak az ize miatt...
Sokszor igy müködik az agyunk, latjuk, hogy valami arra meg arra jo, és ha hiszünk benne, akkor tényleg segit. :)
(ezt a mondatot nem ironikusra szantam, csak megjegyeztem).

Judit
judit
 


Kedves Alma és Ildi!

Köszönöm az ismételt pontos tájékoztatást, olyan jó, hogy van ez a babanet és persze jó, hogy mindenki ilyen segítőkész. Azt hiszem összemazsolázok a sok-sok tanácsból annyi jót amennyit csak tudok és majd meglátjuk mi lesz. Gondolom teljesen más, mint amit várok, hiszen ezért szép a gyereknevelés ...
Már volt is egy kis döbbenet: Három napja kezdtük a krumplifőzelék kóstolást, de csak idézőjelben kóstolást, ugyanis az én drága (egyáltalán nem nagyevő) babám benyakalt egy egész krumplit. Olyan közepes fajtát. És azóta is tartja a szintjét. Erről ennyit. Azért majd biztosan lesznek még kérdéseim, ha nem baj. Mégegyszer köszi!
Kedves Csilla és Judit!
Én naponta 1 liter szoptatós teát ittam (Laktoherb) a többi folyadék mellett a múlt hét végéig, és amióta abbahagytam egyáltalán nem csökkent a tejem. Szerintem az evés-ivás nem számít, csakis a pihenés. Juditnak teljesen igaza van!!!!Reggelre (ha nem kell a gyerekhez kelnem) rengeteg tejem van, de mivel nappal képtelen vagyok aludni, pihenni így estére egyre fogy. Szerencsére a fiam imád szopizni, így remélem a szilárd kaja sokáig csak pótlásként fog funkcionálni, nem pedig kizárólagos kajaként. Bár ki tudja mikor gondolja meg magát Soma úr....
Betti
 


Sziasztok!

Adjatok otletet, hogyan vegyem ra a lanyomat, hogy a tejet ( tapszert) ne csak cumisuvegbol igya meg!
alma
 


Sziasztok!
A lányom most 4 hónapos.Eddig imád szopizni. Naponta 5-ször eszik.Az első reggel 7 ill. 8 óra körül, az utolsó 9 ill. 10 óra körül van. Úgy veszem észre, hogy a 4 szopi is elég lenne neki, de akkor az esti szopi kicsit előbbre tevődne. Szerintetek elég egy ilyen idős babának 4 szopi és reggel akkor sokkal előbb lesz éhes?
Ha elégnek bizonyul a tejcsi akkor mikor kezdjük el a főzelékezést?
Üdv.:Sissy
Sissy
 


Kedves Alma!

Ez nem megy egyik napról a másikra! Egyáltalán ivott már pohárból? Ha nem, előbb próbáld meg a többi étkezés után a gyümölcslevet, teát pohárból(csőrös is jó, há máshogy nem megy) itatni. Ha már valamennyire megszokta a poharat, megpróbálhatod a tápszer egy részét pohárból itatni, ha elfogadja, fokozatosan növeld az adagot. Az idő szerintem nem számit, majd látod, hogy a gyerek mennyire fogékony rá. Ha egyáltalán nem akarja a poharat, próbáld meg 1 hét múlva megint. Persze ez attól is függ mennyi idős. Bea UI: Pohárból való itatásból nagyon profi vagyok, mert az én lányom ivás helyett nevet rám, közben két oldalt folyik ki a tea a szájából:)
Bea
 


Szia Bea!

Poharbol szepen iszik, csak nem tejet. Ha megerzi az izet, eltolja.
Sok mindent kiprobaltam, amit irtal azt is, de valahogy eldontotte magaban, hogy neki nem kell a tej poharbol.

Alma.
Alma
 


Szia Alma!

Ne aggódj! Mindennek eljön az ideje. Pihentesd egy kicsit a dolgot. Bea
Bea
 


Szia Bea!

Egyaltalan nem aggodom! Miert hiszi mindenki itt, hogy ha valaki valamit szeretne kerdezni, akkor biztos legalabb mar feleg ki van borulva miatta!!!
En csak masok tapasztalatat szerettem volna "hallani", semmi mast, nyugtatasra egyenlore - szerencsere - nincs szuksegem!
Remelem nem bantottalak meg, Bea!
Amugy nagyon sok olyan gyerekrol hallottam, aki egyszeruen nem itta meg a tejet ha poharbol adtak neki. Ilyen volt a ferjem is. 3 eves koraig cumisuvegbol kapta, utana meg egyaltalan nem ivott tejet.

Alma.
alma
 


Hát én úgy látom, hogy mégis sikerült kiborulnod, ha másért nem, azért, mert más azt gondolja, hogy aggódsz. Igen, az ember feltételezi, hogy azért kérdezel, mert már sok mindent kipróbáltál és nem működött, el vagy keseredve, keresed a megoldásokat. De nem hiszem, hogy mert ezt feltételeztem, ki kéne akadnod. Nem, nem sértődtem meg, de meglepődtem a kirohanásodon, az már biztos. Bea
Bea
 


Hat az biztos, hogy egy ilyen kirohanas uatn elgondolkodik az ember, hogy kinek adjon tanacsot es kinek nem...
Eva
Eva
 


Szia Bea!

Hat feladtad a lecket! Most nem tudom hogy fogalmazzak, hogy vegkepp ne hidd azt, ki vagyok borulva!
Amugy nem csak a Te leveled miatt irtam az elozoeket, ez szinte altalanossagba is el lehetne mondani. Es vegkepp nem hiszem azt, hogy valaki csak azert ir ide, es ker tanacsot, mert ki van borulva. Avval egyetertek, hogy azert ir valaki, mert mar sok mindent kiprobaltes nem megy a dolog! De akkor ne adjon senki olyan tanacsot, ami akarmelyik konyvben le van irva, ezereves jol bavalt dolog, foleg ne irjon "sallangokat"! Neha tenyleg azt hiszem mikor a kulonbozo oldalakat olvasom, hogy itt anyukak felhulye es tajekozatlan kismamaknak adnak tanacsot.
Megirom oszinten: engem a leveled egy kicsit felhaboritott, foleg az a resze, hogy "egyaltalan ivott-e mar poharbol"! Meg tovabbi kovetkezteteseket tudnek levonni, hogy mit tartasz rolam, de ebbe nem megyek bele. Igy is tul sok lett a szemelyeskedesbol. A masik meg az, hogy vegul is segiteni akartal.

Visszaterve az elozo problemahoz: ha vegkepp nem issza meg a tejet, nagyon jol tudom, hogyan lehet potolni. Tehat nem tortenik semmi, anelkul is okos, ertelmes, ugyes lehet egy gyerek. De azert megis jobb es egyszerubb lenne, ha a tejet is inna. Igazabol en arra lettem volna kivancsi, hogy valakinel elofordult-e hogy a gyermeke nem itta meg a tejet, majd valami "praktika" reven megszerette. Szoval, kinek hogy sikerult megszerettetnie a tejet?

Remelem nincs harag!

Alma.
alma
 


Kedves Alma, ha itt mindenki hülye, minek olvasod a babanetet? És főleg minek kérdezel? Jucó
Jucó
 


Mégegyszer elolvasva az jutott eszembe, hogy mi a bajod az ezeréve bevált dolgokkal? Csodák csak a mesékben vannak... Jucó
Kis Jucó
 


Kedves Alma!

Az en lanyom nem igazan itta a tejet, meg nem evet nagyon mas eteleket se. Praktikam soha nem volt idonkent asztalra tettem neki. Volt hogy megkostolta es ivott belole egy kortyot volt hogy nem. Aztan mitol fogalmam sincs, egyszercsak kozel 5 evesen elkezdte inni a tejet de majd egy litert egy nap. Mai napig ugy van hogy van hogy hetekig egy korty se, aztan meg megint napokig sok sok tejet iszik.
Teoriam es magyarazatom erre lehet nem jo de en magam ezzel nyugtatom. Mivel lanyom egy kulso szemelelot igazan kiboritana evesi szokasaval, valoszinu szervezete mikor hianyt erez akkor keri tole azt az etelt, ha meg felesleg van szervezeteben akkor keruli a dolgot. Ez vonatkozik nalunk minden etelre tojastol elkezdve barmire.

Hajnalka
Napocska
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: