Új privát üzeneted érkezett!

No, hogy megpróbáljak konstruktív ellenzék is lenni, utoljára megpróbálom leírni kételyeimet.

1. Nem olyan helyet keresek ahol ott lehet hagyni a gyereket. (Bár valóban kerestem sokáig ilyen óvodát). Olyan játszóra gondoltam, ahova az ember több órára megy (ha már végighurcolom a gyereket a városon), akár testvérekkel, velem együtt, (nem megörzést keresek) ahol van szakember, akinek minden ott lévõre jut valamennyi ideje, de csoportosan is lehet foglalkozásokat csinálni (szenzomotoros torna, éneklés, zenélés, stb), de a köztes idõkben a gyerekek spontán játszhatnak az ott lévõ gazdag eszközgyüjteménnyel, kicsit irányítva is akár. A beszélgetés folyamán meghallgatod a másik mama problémáját, és rájössz, neked is van hasonló, megnyugszol, stb.. Mondjuk óránként 1000-1500 lenne a belépõ? Van aki kifizetné, én kifizettem volna egy éve ezt az összeget, ha azt láttam volna, hogy a bennlévõk az én kölykömet is próbálják a játékokba bevonni. Ide valóban nem kéne mindenkinek szakképzett gyógypedagógusnak lennie. De ez miért baj? A gyógypedagógiai helyek is vegyes embergárdával dolgoznak, asszisztens, gyógypedagógus, óvónõ, konduktor, stb...Ha a fogyatékosoknak megfelel ez a felállás, az egészségesekkel miért csak gyógypedagógusok foglalkozhatnak? Itt külön megbeszélés alapján egy sarokban, másik szobában, stb lehet fejlesztéseket is csinálni megfelelõ szakemberekkel, megbeszélve a mamával, hogy mit gyakoroljon otthon, stb. Szerintem egy hasonlóba az állam is beszálna idõvel (valahol most épül olyan fizetõs játszótér, ami fogyatékosoknak ingyenes lesz, de pénzért bárki bemehet). Én adjak tanácsokat ezügyben? Ne magatoknak kérjetek pénzt, hanem a diagnosztizált eseteknek kérjetek támogatást a szolgáltatás árához. Egészségeseknek nem fognak adni, ez azt hiszem érthetõ. Ha egy szülõ úgy gondolja, van értelme hozzátok vinni az amúgy egészséges gyerekét, az az õ egyéni döntése anyagi értelemben is. Ezt nem hinném, hogy támogatni kellene. Ismerek valakit, akinek egy egész jó ötlete van arra, hogyan lehetne megoldani azt, hogy a szülõ maga dönthesse el, mire költi az állam által biztosított fejlesztési kvótát. Ebbe a Ti szolgáltatásotok is beleférne. Igazából nem a piacosítás ellen vagyok, hanem nem értem, mi értelme van annak, amit Ti csináltok? Mert ha a teljes palettát akarjátok ellátni, akkor ennek megfelelõen kell alakítani a kínálatot is. Vagy ne akard a teljes palettát ellátni. Hat éven aluli sokszor egészséges gyerekeket fejlesztésekre hordani? Nem lesz elég az iskolapadban?

Van Kaszásdûlõn egy bölcsöde, az ottani játszó elég jó, bár fejlesztés, felmérés nincsen, de van idõnként gyógypedagógus, akitõl lehet kérdezni. A felszereltségük se rossz.

2. Igen legyen felmérés, ez jó, KELL is, mert nincs könnyen elérhetõ hasonló. DE ha igazi komoly probléma van, csak akkor vállaljátok fel a gyerek fejlesztésést, ha a szülõvel megbeszéltétek, hogy a Ti határaitok itt és itt vannak. Ajánljátok fel az állami helyeket is, mert én úgy képzelem, ilyenkor egy diagnózisért fizetek, ami eldönti, van-e probléma (egyik gyerek sem átlag, orvosi ló esete), és ha van, akkor merre is tovább. Egy egészséges gyereknek spontán játékra van szüksége. Egy fogyatékosnak meg speciális komplex fejlesztésre de szintén játékosan, intenzívebben mint Ti csináljátok (egy helyen, igenis óvoda formájában, mert a hozzám hasonlók sokat mesélhetnének autókban útközben megszoptatott testvérekrõl, Mckikben bekapott vitt és vett ebédekrõl, pelenkacserékrõl, órákig tartó utazásokról az egyik helyrõl a másikra, kikészült gyerekrõl és szülõkrõl). és sajnos egy ilyen gyereknél a fejlesztés nem ér véget az iskoláskor kezdetével. Erre értettem az életfogytiglant. Ideig óráig tud egy család erõn felül teljesíteni anyagilag és fizikailag, de egy teljes életen át általában nem.
Ûr a kettõ közt van, ahol még nem nagy a probléma, nem életbevágó, de nem árt egy kicsit rágyakorolni. Egy jobb óvónéni ezeket észreveszi, de a többség nem biztos. Erre írtam, itt van jogosultságotok. És erre nagyjából meg is felel ez a csoportos fejlesztés.

Egy pervazív fejlõdési zavaros gyereket én nem mernék felvállalni. Nem szégyen valamirõl bevallani, nem értünk hozzá, de a hiteleteket erõsítené, ha ilyenkor továbbküldenétek a szülõt a megfelelõ helyre. Nincs olyan szakember, aki mindenhez ért, függetlenül a hangzatos reklámszövegektõl.

(Azt is tudom, ami bevállik x-nek, nem biztos hogy bevállik y-nak. Ilyen vetület is van.)

Bocs, ha olyat írtam, amit így csináltok. Csak leírtam, én hogy képzelem. Nem biztos, hogy így tökéletes, de két kemény évvel a hátam mögött belelátok sok mindenbe, és azt látom, a dolgok itthon akár van egy zsák pénzed, akár nincs nem mûködnek jól. Nekem is az az érdekem, egyre jobb legyen a helyzet akár pénzért akár nem. De ha már fizet az ember, azért valódi ellenszolgáltatást kapjon.

Ne itélj el azért szülõket, mert kritizálnak titeket. Hogy akarsz embereket rávenni arra, menjenek el hozzátok, ha nem tiszteled õket annyira, hogy lehessen más véleményük. Nem az a meggyõzés, akármit mondasz, akármilyen véleményed van, rosszul látod, és nekem van igazam, mert ... és itt jön a reklámszöveg...
Én sose kértem senkitõl ingyen semmit, bár akiknek adtam volna, mert megérdemelnék, nem fogadták el, vagy alig kértek valamit (nem tudom megmagyarázni, ez miért így van).

"Keke, szerintem neked elsõsorban az a bajod velünk, hogy nem tudod megfizetni a GEKKO szolgáltatásait, és ezért bennünket hibáztatsz! "
Meg tudnám fizetni, csak nem látom értelmét. Mint ahogy a duguláselhárító szakemberek közül is azt hívom ki, aki bevállt, és nem azt, akinek a legjobb a reklámja. Természetesen ez a kettõ lehet ugyanaz.
 
 


"A csoportokat gondosan válogatják össze a szakemberek, úgy hogy MINDEN csoportban a gyermekek jó hatással legyenek egymásra, egymás fejlõdését segítsék. "
es ha valamelyik gyerek kiszall? Vagy nincs megfelelo gyerekanyag, vagy nem megfelelo a szulonek az idopont?Egy otvenperces integracionak gyakran valtozo gyermekcsoporttal mi ertelme?
P.
 


Kedves Keke,

Elõszöris az elnézésedet kérem, hogy az általad feltett kérdést továbbítottam a cég szakembereinek. Az ezzel kapcsolatos hozzászólásokat töröltem a fórumunkból. Így (ha erre kifejezetten kérsz) megkérdezem telefonon valamelyik szakemberünket: hogyan diagnosztizálná és kezelné az enyhe hipotóniát a GEKKO kis csoportos foglalkozásain, és a válaszát itt közlöm veled.

Személyeskedni szabad-e? Persze. Ez a fórum errõl szól. Azért mert te nem egy személyt, hanem személyek egy egész csoportját igyekszel itt minden erõddel lejáratni, valóban személyeskedsz. Én is elmondom a véleményemet, a cég képviseletében, anélkül, hogy igazán bántót engedtem volna meg magamnak veled kapcsolatban. Veled ellentétben, aki sorozatosan sérteget bennünket.

Az alázatot és tiszteletet még nem sikerült tanulnom tõled: nem én becsmérlem más szervezetek szakmai tudását, és tisztességét. Én kizárólag saját magunkról beszélek, és ha kell, megvédem a nálunk dolgozó szakemberek becsületét, és tiszteletben tartom más emberek tisztességes munkáját, szorgalmát, tehetségét.

Keke, nekem ez a munkám. Nem szórakozásból írogatok neked, eszem ágában nincs "személyeskedni", reagálni a bennünket érõ támadásokra. De mivel ez a munkám, nem hagyhatom szó nélkül, ha tisztességtelenségel vádolsz bennünket. Értelmes emberek vitájában szívesen vagyok partner, pláne ha ennek valami elõremutató dolog a célja.

A konkrét felvetésekre:

Nem érzek felelõséget más szervezetek ismertségével, PR és marketingtevékénységével kapcsolatban. Magyarul: nem alap a lejáratásunkra az, hogy más (általunk is kiválónak tartott) szervezetek kevésbé ismertek, mint mi. Nem értem, ezért miért bennünket hibáztatsz?

A GEKKO nem számláz jutalékot semmilyen egyéb szakemberhez irányítás kapcsán. Ez a munka (is) bele van építve a GEKKO ügyfelek részére nyújtott szolgáltatás árába.

Magyarországon sem kizárólag piacelvû pedagógiai szervezetek léteznek, sõt. Világosan leírtam: mi egyáltalán nem kérdõjelezzük meg az állami, alapítványi szerepvállalás hatalmas jelentõségét, sõt... De nem is számoljuk fel a sikeresen mûködõ GEKKO-t, csak azért mert eddig nem találtunk állami / alapítványi finanszírozást az arra rászoruló családok számára.

Gazdagok. Elkerülte a figyelmedet: a GEKKO-ba járó gyermekek döntõ többsége nem a kifejezetten jómodú családokból kerülnek ki.

Magánóvoda. Egyszer én is átgondoltam egy képességfejlesztésre (is) berendezett nyugat-európai színvonalon felszerelt óvoda üzleti koncepcióját. Beszéltem is róla a GEKKO pedagógiai szakembereivel, de végül az derült ki (az okokat hosszas lenne felsorolni), hogy nem tartjuk sem pedagógialag, sem pedig gazdaságilag megvalósítható ötletnek a képességfejlesztõ foglalkozások és az óvoda funkcióinak az összevonását.

A konstruktív ellenzék pontjaira reakció: :-)

1.

Hasonlót csinálunk, mint amit leírsz, mint helyet, amit keresel. Néhány különbséggel. Nem hagyhatod nálunk a gyermeked megõrzésre (ez rengeteget drágítana az árainkon: nagyobb helyiség, dada, stb.) Az 1000-1500 Ft / foglalkozás veszteségessé tenne bennünket. A jelenlegi áraink biztosítanak egy - a továbbfejlõdéshez is szükséges - tisztességes üzleti hasznot. A szülõket bevonjuk, de nem azért, hogy (részben) õk és más képzettségû alkalmazottak is "beszálljanak" a fejlesztõmunkába. Szerintünk ez a gyógypedagógus feladata. A szülõt azért vonjuk be, hogy lássa a szakember munkáját, és otthon is folytassa a fejlesztést. A szülõk nálunk is kommunikálnak egymással, a foglalkozások elõtt és után. 50-percnél hosszabb idõre a szakemberink nem tartják hatékonynak lekötni egy kisgyermek figyelmét egy-egy fejlesztõfoglalkozás során. Ez nem emelné a GEKKO árait, de rontaná a fejlesztés színvonalát is. Ha több órát kellene a kisgyermekeknek nálunk tölteniük, ami alatt intenzíven mozgatjuk a kis agyacskájukat, sírnának, ha hozzánk "kell jönni". Így alig várják!

Állandóan forszírozod ezt az "egészséges" / "fogyatékos" kategóriát. A GEKKO ezt gyökeresen másképpen látja. Végtaghiányról, bizonyos fokú figyelemzavarról, hiperaktivitásról stb. beszél és nem kettõ db. fekete / fehér kategóriáról. Az állami támogatásról már N ízben leírtam: nem rajtunk múlik a dolog. Sem az államnak, sem alapítványnak nem tiltjuk, hogy az ARRA RÁSZORULÓK (ezt értsd, ahogy akarod)számláját részben, vagy egészben megfizesse. Nemhogy nem tiltjuk, erre keressük is a megoldást. Eddig nem találtunk, ezt nem vetheted a mi szemünkre, nem mi tehetünk róla. Soha nem MINDEN szülõ számlájának részleges megfizetését kértük különbözõ szervezetektõl, és a Magyar Államtól, hanem közösen egyeztett módon az arra rászorulókét. Ezt nyilvánvalóan az anyagi helyzet, és a fejlesztés indokoltságának a mértéke határozhatja meg.

Az "egészséges gyerekeknek minek?", "hat éves gyerekeknek minek?" "nem lesz elég az iskolapadban?" utalásaidra utoljára leírom ezzel kapcsolatban a GEKKO álláspontját, de többször nem ismétlem magam.

A GEKKO nem különböztet meg egészséges és fogyatékos gyermeket. Alapvetõ képességeket fejleszt, ott, ahol erre szükség van. Ahol nincs lehetõség semmilyen képesség fejlesztésére, semmilyen mértékben (tudtommal még nem fordult elõ), ott a GEKKO fent kívánja tartani ezt az ideális állapotot - azaz 100%-ban csak megelõzõ és megfigyelõ szerepet, és hasznos idõtöltést nyújt. Ezek azok a ritka esetek, amikor úgy állsz fel a fogorvosi székbõl, hogy "minden rendben, önnek tökéletes a fogazata." Minden szülõt precízen tájékoztatunk a gyermekével kapcsolatos megfigyeléseinkrõl, tehát tudja jól milyen céllal hozza a GEKKO-ba a gyermekét, vagy dönt úgy, hogy nem tart tovább igényt a munkánkra.

Hat éves (és sokkal fiatalabb) gyermekekeknek azért, mert a korai fejlesztés kisgyermekkorban mûködik, az agyi érési folyamatok lezárulásáig a leghatékonyabban.

Nem, nem lesz elég az iskolapadban. Az iskolapadban majd matematikára, fizikára, biológiára, kémiára tanítják a gyermeket. A GEKKO-ban játszunk velünk, és közben felfejlesztjük a képességeit, hogy tudjon majd figyelni az órákon, ne akadályozzák tanulási zavarok az ismeretszerzés folyamatában.

Mindig örülünk, ha egy olyan pedagógiai intézményrõl hallunk, ahol nagy jelentõséget tulajdonítanak a képességek fejlesztésének, a gyógypedagógiai munka megbecsülésének, értékelésének. Így a kaszásdûlõi bölcsödének is! Nagyon jól teszik, is igazán lelkiismeretes munkára vall, hogy kikérik egy gyógypedagógus véleményét a kis lurkókkal kapcsolatban.

2.

A fogyatékos gyermekek ellátását a GEKKO nem tudja teljeskörûen ellátni, ezt sehol nem is állítjuk. A fogyatékos gyermekek szülei az esetek 99%-ban már tudnak a rendelkezésükre álló szervezetekrõl, nem szükséges õket informálnunk. A maradék 1%-ban informáljuk õket, az adott szakember legjobb tudása szerint. A GEKKO csak egyetlen dolgot állít a fogyatékos gyermekekkel kapcsolatban: nálunk semmilyen hátrányos megkülönböztetésben nincs részük, az õ képességeiket is fejlesztjük, testreszabott módon, hozzáértõ szakemberek munkájával.

Keke, nyilvánvalóan nem vállalunk fel MINDEN esetet. Arról beszélünk, hogy mit vállalunk, és nem arról, hogy mit nem. Amióta létezik a GEKKO, alig akadt 2-3 olyan eset, amikor olyan gyermek fordult hozzánk, ahol nem tudtuk volna vállalni az általunk vállalt feladatot: a képességek szakszerû fejlesztését. Emiatt teljesen feleslegesnek tartom a marketingkommunikációba belekeverni: milyen esetekben ne forduljanak hozzánk!

Talán az okozza a keveredést a fejedben, hogy a GEKKO azt állítja magáról: nem szükséges ide-oda cipelni a gyermekedet, mert itt komplex fejlesztésben részesül? Ezt nem úgy értjük, hogy meggyógyítjuk a vakokat, súlyosan pszichopata gyerekekbõl tündéri angyalkákat tudunk varázsolni, a szünetekben pedig elvégzünk egy-két gyors szívátültetést. Hanem, hogy a gyermekek összes alapvetõen fontos alapképességét is fejlesztjük, amivel általában több helyre viszik a szülõk a gyerekeket (zongora, sport, szakkörök, magántanárok stb.) Tehát: fejlesztjük a mozgást, kézügyességet, hallást, látást stb.

A fogyatékosok megfelelõ és teljeskörû ellátása egy nagyon erõtpróbáló és nemes feladat. A GEKKO-nak erre nincsenek meg az erõforrásai semmilyen téren. Nem is ez a GEKKO létrejöttének a célja. Ez mindenütt (tudomásom szerint) állami és jótékony emberek, cégek aktív szerepvállalásával történik. Én is szeretnék büszke lenni arra, hogy az országom hogyan bánik a fogyatékosaival. De ne bennünket hibáztass az esetleges hiányosságokért. Mi eddig is megtettünk minden tõlünk telhetõt, és a jövõben is meg fogunk. Az esetleges személyes érdekeltséged az ügyben megmagyarázza az irántunk érzett dühödet, amiért gyógypedagógusok nem a leginkább rászulókkal töltik az idejüket. Én azt gondolom, a gyógypedagógus nem hiányszakma, és minél több pénz lesz a fogyatékosok ellátására, annál több gyógypedagógus diplomán szárad majd meg a pecsét. Szerintem más megoldás nincs: ez a (szociális) piacgazdaság. Eddig senki nem talált ki jobbat, mi sem.

Amint már többször írtam, semmi bajom az ellenvéleménnyel, hidd el. Rutinszerûen válaszolok: én is leírom a magunkét, a GEKKO nevében. És: kiváncsi vagyok, hiszen ez is a munkám, hogy azok, akik elégedetlenek velünk, miért azok? Ha sikerül találnunk ilyen okokat, tudunk fejleszteni a munkánkon, és az ügyfélkörünk is megnõ. Ez gazdaságosabb mûködést is eredményez, amivel még tovább növelhetõ a munka színvonala, bezárul a kör. Tehát: eszem ágában sincs elitélni, kritizálni szülõket, és tiszteletben is tartom a döntésüket.

Szerintem (röpke néhány ezer sornyi iromány után) sikerült megértenem, mi lehet a bajod velünk: hogy nem biztosítunk teljeskörû ellátást egy megfizethetõen alacsony áron egy fogyatékos kisgyermeknek. Ezt el is fogadom, ezt valóban nem tudjuk. Nem is ajánlunk ilyet, csak heti 1-2 alkalmanként képességfejlesztõ foglalkozásokat.

Ugyanakkor, ha tehetek ilyet, én azt rónám fel neked tisztességtelen viselkedés gyanánt, hogy rossz hírünket akarod kelteni, azt állítod, hogy nem rendelkezünk elég szakértelemmel a munkánk elvégzéséhez.

Vagy: ha nekem még mindig nem sikerült: kérem fogalmazd meg egy világos, egyértelmû mondatban, mi a kifogásod a GEKKO Képességfejlesztõ Játszóházakkal, te miért vagy vele elégedetlen?

Volt, aki egy büdös, cigiszagú szakemberre panaszkodott, ez tiszta sor. Nincs is róla több vita. Idõközben ellenõriztük a dolgot, minden munkatársunk öltözéke tiszta, és nem áraszt kellemetlen szagot. Ennek az ellenõrzésére a késõbbiekben is fokozott figyelmet fordítunk majd.

Arra kérlek, ha tényleg azt állítod egy nyilvános fórumon, hogy a GEKKO munkatársainak szaktudását nem tartod megfelelõnek ahhoz a munkához, amit vállalunk, indokold is meg! Szerinted miért nem elégséges egy kimagasló eredménnyel végzett, gyógypedagógusokból, konduktorokból és pszichiáterekbõl álló csapat szakmai tudása a képességek korai fejlesztéséhez? Ha egyes szakemberrõl beszélsz, akinek kétségbevonod a munkáját, rossz tapasztalatod volt vele kapcsolatban, kérjük tudasd velünk, hogy megvizsgálhassuk a dolgot! írd le konkrétan, mi az, amit szakmai szempontból kifogásoltál a munkájában! Egyébként volt már rá példa, hogy a GEKKO megvált egy-egy munkatársától, de elsõsorban nem a szakmai munkájuk, hanem más okokból. Például, a szülõvel való elégtelen kommunikáció miatt. Mert hiába dolgozik szakmai szempontból kifogástalanul, ha szülõnek ebbõl csak az jön le: "ezek csak ellabdázgattak ott ennyi pénzért..." Ez is a munkatársaink dolga: tájékoztatni a szülõt, bevonni, és elmagyarázni mit, miért és hogyan csinál, mit fejleszt vele stb. Írásos formában is. Ha valaki ezt elmúlasztja (jól) csinálni, hibát követ el, és erre odafigyelünk.


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 

 
 

Kedves P.!

Ok, újrafogalmazom: "A GEKKO szakemberei nem össze-vissza, vagy érkezési sorrendben állítják össze a csoportokat, hanem tudatosan, hogy az egy csoportban lévõ gyerekek a LEHETÕ LEGJOBB hatással legyenek egymásra." :-)

Nos, igen, az állandóan változó gyerekanyag nem tenne jót. Ezért is igyekszünk elfogadtatni a szülõkkel, hogy rendszeresen járjanak hozzánk, ne esetlegesen. A szülõk döntõ többsége tisztában van vele, hogy nem elsõsorban játszani hozzák a gyermeket, hanem egy folyamatosan egymásra épülõ képességfejlesztõ foglalkozásra, és ezt ugyanolyan komolyan is veszik, mint például az iskolát. Szóval, egyre jobb a helyzet ezen a téren.

Miért kérdezed, volt már esetleg negatív tapasztalatod ( rosszul összeválogatott csoport)?

Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Kedves Bence!

Ha tõlem valaki egy gyerekkel kapcsolatban megkérdezi, a Kaszásdûlõi bölcsöde játszóházát fogom ajánlani, mint ahogyan már megtettem itt(van még egy játszóház a kerületben, amit szintén õ csinál) Zsókástól, azzal a Zsókástól, akire valóban "dühös" vagyok, mint Titeket, mert egészséges gyereknél nincs szükség tudatos képességfejlesztgetésekre, csupán a lehetõséget kell megteremteni a játékhoz. És mert tudom, arra jók, hogy észrevegyenek problémákat, és arra is jók, hogy egy szülõt megtanítsanak a gyerekével foglalkozni, és arra is jók, hogy a gyerekek megtanuljanak közösségben enni, egymással játszani, mondókákat, énekeket tanítsanak, rajzoljanak, de még a mama szoknyája mellett. Nem megõrzõ ez sem, bár nem ötven percre szól, és ide is szeretnek a gyerekek menni. (Ha jól emlékszem, a Ti megfigyelõitek is). A "dadájuk" (remélem még megvan) kenterbe veri a gyógypedagógusokat is, olyan kisugárzása van.

Ha egy mozgáskéséses gyerek, vagy egy neurológus által is kicsit hiponak talált gyerekkel kapcsolatban kér valaki tanácsot, annak is inkább a Dévényt fogom ajánlani, mint Titeket, stb... persze csak ajánlani.

Ha azt fogom látni, hallani problémás gyerekek szüleitõl, hogy haj, milyen jó hely a Gekko erre vagy arra a problémára akkor majd foglak Titeket is ajánlani. De ezek a szülõk nem hozzátok hordják a gyerekeiket, és nem csak a pénz miatt.

A gyerekeinket már az anyaméhben trenírozzuk, drukkolunk, õ lesz-e az elsõ, aki megfordul, feláll, beszél, stb. Csak egy dolgot felejtünk el, boldog gyereket nevelni belõlük.

A babaneten orvosoktól kezdve a törlõkendõkig mindenrõl leírják a mamák a véleményüket, ez egy ilyen hely. Aztán ki ki döntse el, mit gondol, melyik törlõkendõt, vagy szolgáltatást veszi meg.
Az általatok készített honlapon viszont úgy dicséred magatokat, ahogyan akarod. Ez a dolgod.

Én csupán annyit tettem, leírtam, mit gondolok egy csoportos ötven perc hatékonyságáról, hogy mire elég. Szerintem az apróbb problémák korrigálására, mamák megtanítására gyermekükkel foglalkozni. Hogy ez nektek nem tetszik? Nekem meg az nem tetszik, hogy a gondosan felépített PRotok olyanokat sugall, hogy a foglalkozásaitok nélkül egy gyermek hatalmas hátrányokat fog majd elszenvedni az iskolában és az életben.

Eddig a pénz miatt voltam dühös, most a teljeskörû megfizethetõ alacsony árú ellátást hiénya miatt, amit nem Ti csináltok meg? Kezd paranoiád lenni. Elárulom, csak van némi rálátásom a korai fejlesztés mibenlétére, és amit Ti csináltok, az nem az. Ha az lenne, már ott állnék nálatok sorba.

Azt hiszem, tényleg nincs értelme, mert csak azt a választ fogadod el, ami a szájízed szerint való. De ha olyan topikot akarsz, ahol csak dicsérik a Gekkot, akkor nyiss egy másikat Gekko csak pozitiv vélemények címmel. Oda lehet írni a vég nélküli marketingdumát kritika nélkül. Igérem nem dumálok bele. Kép


Üdvözlettel:
Keke
[url=http://users.freestart.hu/autizmus" TARGET="_top]http://users.freestart.hu/autizmus[/url]
(A szakembereidnek ajánlom a fenti linket)

Utóirat: az itteni K nem én voltam.
Keke
 


Bence! A válaszomat miért törölted ki?
Keke
 


Felfogtam magyarazat nelkul is. De mi a biztositek, hogy ugyanaz a gyerekcsoport lesz hat het mulva is, mint amivel a gyerek kezd? alairattok egy papirt, hogy x honapig nem lehet kiszallni, vagy hogyan oldjatok meg, hogy ne legyen fluktuacio? Egy uj gyereknek egy csoportba mindig be kell illeszkedni.
egy serult gyerek integraciojanal fel kell kesziteni a fogado kozeget is gyermeket szulot egyarant es hosszas folyamatot jelent maga az integralas.erre nem eleg alkalmankent otven perc valtozo gyerekekkel. Mennyire tudjak a mamak, mi a masiknak a problemaja? Megtanulja az egeszseges kezelni a serult gyereket, es forditva?
P.
 


Mi a hatása annak, ha az óvodáskorú gyereket játékosan fejlesztik ( tehát tanítják) az óvodában, ha sok kötöttséggel terhelik, túl sokat várnak tõlük? Származik-e ebbõl hátránya egy egészséges kisgyereknek?

Válasz:
Az óvodás korú gyerek legfõbb tevékenysége a játék legyen, abban is elsõsorban a kötetlen, ún. szabad játék. Ez azt jelenti, hogy a gyermek a körülötte lévõ játékokból azzal és azt játszik, amivel és amit akar. Ez a játékforma az, amivel igazán fejlõdik és épül a lelke és a szelleme. A játék a gyerek számára nélkülözhetetlen, mert a játék során sok belsõ tartalmat –élményt, félelmet – dolgozhat fel. A játék tehát eszköz is a gyereknek, ugyanolyan fontos, mint a mese, és itt a mesélt, nem pedig a nézett (TV, videó) mesére gondolok.
Az Ön által említett fejlesztõ foglalkozások során meghatározott cselekvéseket – feladatokat – kell a gyermeknek végezni. A foglalkozások, gondolom kötelezõek, tehát a gyerek nem választhat szabadon, hogy részt vesz-e a feladatban, vagy sem. A kötelezõ voltával pedig hiába játékos, hiába a gyerek szintjéhez szabott, olyan mint az iskola. Elveszti az óvoda a szabad jellegét, azt, hogy ha nincs kedve, nem csinálja. Lényegesnek tartom megemlíteni, hogy a gyerek általában nem érdektelenségbõl nem kapcsolódik be a felkínált feladatba –ha van választási lehetõsége – hanem azért, mert valami más jobban foglalkoztatja, tehát fontosabb számára.
A gyerekbõl a sok kötöttség és a túl nagy elvárás ugyanazt váltja ki, mint egy felnõttbõl. Fáradtságot, hiányérzetet, ingerültséget. Amikor pedig sorozatosan nem tudunk megfelelni egy elvárásnak, nem leszünk túl jó véleménnyel önmagunkról.
Ez a “kis iskola”, nem is titkolt formája a gyermekekkel való foglalkozásnak ott, ahol Önök élnek. Azt javasolom, nézzen körül a nagyobb gyerekek és a felnõttek között, milyennek látja õket? Ott láthatja ugyanis az oktatási rendszer eredményét. Szimpatikusak, jól neveltek, biztos tudással rendelkeznek, kiegyensúlyozottak? Ha igen, nincs mit aggódnia, mert az oktatási rendszer mûködik. Ha nem, akkor töprengjen el, vajon mi lehet a hiba oka?
Izsó Ildikó
Névtelen
 


Kedves Keke!

Tömör, összeszedett leszek, egymás kölcsönös sértegetésében nem leszek a partnered, hiába provokálod. Arra voltam kiváncsi, hogy egy rólunk elnevezett témában mi a bennünket sértõ véleményednek az oka. A válaszodból a következõket sikerült leszûrnöm.

1., Más szakembereket jobbnak tartasz a GEKKO szakembereinél. Ezért ezeket az intézményeket ajánlod a szülõknek.

- Ezen nincs mit vitatkoznunk veled. Ha valakivel szakmai vitába bocsájtkoznánk, azt csak építõ jellegû eszmecsere formájában tennénk, kizárólag az érintettekkel. Az általad említett nevekrõl én még csak elismeréssel hallottam nyilatkozni a GEKKO szakembereit. Értem, elfogadom, hogy mások munkáját egyszerûen többre értékeled a miénknél, szerintem a vitának ez az ága lezártnak tekinthetõ mindkét fél részérõl. Teljes mértékben a magánügyed, kinek, kit, miért ajánlasz. Viszont mint ennek a nyilvános fórumnak érintett résztvevõje, mi is élünk a lehetõséggel, hogy vitába szálljunk a kijelentéseiddel, amíg ennek kölcsönösen értelmét látjuk. Ha nem érted miért csináljuk, gondolj bele egy fordított helyzetbe! Vajon, te nem szállnál-e vitába, ha valaki ezen a fórumon egy sor olyan dolgot állítana rólad, ami a meggyõzõdésed szerint egyáltalán nem igaz? (Tényleg csak illusztráció és példaképpen, valaki azt írná rólad: hogy egy lelketlen alkoholista anya vagy, aki rendszeresen veri a gyerekét, és szexuálisan zaklatja. Mielõtt ez további félreértéseket szülne: szándékosan hoztam olyan példát, ami nem, és nem is lehet igaz rád, és semmi köze a rólad alkotott véleményemhez.). Nyilvánvalóan te is elmondanád a magad verzióját az igazsággal kapcsolatban. Nem?

2., Szerinted az "egészséges" gyerekeknek nincs szükségük a képességeik korai fejlesztésére, az csak súlyos esetben, "problémás" gyerekeknél indokolt. Ezért úgy gondolod, hogy a szülõk félrevezetésével, tisztességtelen módon kérünk pénzt a munkánkért.

- Ezzel kapcsolatban nyilvánvaló az ellenvéleményünk, többször leírtam az indoklást. Újabb érvet nem mutattál fel a vitában, csak az álláspontodat ismétled. Amíg nem hozol fel érvet, miért csak a már súlyossá vált esetekben van szükség speciális pedagógiai munkára, és miért nincs értelme a súlyos problémák megelõzésének, öncélú sértésnek tudom csak értékelni, hogy tisztességtelennek állítasz be bennünket. Újabb érv nélkül ez a vita is meghal.

3., Szerinted a GEKKO nem kíván segítséget nyújtani a szülõknek abban, hogy "boldog gyermeket neveljenek".

- Lásd: az elõzõ pont. Kérem, indokold, hozz fel érvet! Mi ennek a negálását, pontosan az ellenkezõjét állítjuk.

4., Szerinted a hetenkénti 1-2 x 50 + 10 perces foglalkozások nem alkalmasak azon célok elérésére, amit hirdetünk, csak apróbb eredmények elérésére, és a szülõi tanácsadásra.

- Kérem, indokold, hozz fel érvet! Az én érveim: a tapasztalataink azt mutatják: a hozzánk járó gyermekek képességei szembeötlõ fejlõdést mutatnak, rövid idõ alatt jelentõs eredményeket érünk el például a figyelemzavar, hiperaktivitás terén. Az eredményes tanuláshoz szükséges képességek fejlesztése egyetlen félév alatt gyakran több osztályzatnyi javulást eredményez. A szakembereink szerint hetenkénti 1 vagy 2 folyamatosan egymásra épülõ céllal megtartott foglalkozás, rendszeres otthoni ismétléssel a szülõk aktív bevonásával minden szempontból ideális a képességek fejlesztéséhez. A., alkalmanként ennyi ideig intenzíven szinten tartható a gyermekek figyelme. B., Van idõ az otthoni ismétlésre, gyakorlásra a következõ foglalkozásig. C., Megfizethetõvé válik a magasan képzett szakemberek rendszeres igénybevétele. Kérem, mondd el a véleményedet ezen a vitafórumon, miért nem tartod ezt a módszert alkalmasnak a korai képességfejlesztésre!


5., Szerinted a GEKKO félretájékoztatja, félrevezeti a szülõket, azáltal, hogy azt sugallja: ha nem jönnek hozzánk, hátrányokat fog szenvedni a gyermekük.

- Nem értek veled egyet. Azt elismerem, hogy a GEKKO kommunikációja markáns kijelentésekre épül, hogy az felkeltse a szülõk figyelmét. De egyetlen mondatunk sem tartalmaz valótlan állítást. Kérlek, ha találsz valótlan állítást a kommunikációnkban, jelezd: az munkám, hogy változtassak rajta! Azt gondoljuk, hogy a kisgyermekek korai képességfejlesztésével nagyszerûen, pozitívan befolyásolhatjuk egy gyermek jövõjét, amire késõbb már sokkal kevésbé van lehetõség. Ha egy idõben (korán) nem kezelt apró hiányosság a késõbbiekben súlyos problémává növi ki magát, az valóban hátrányosan érinti egy ember életét. Ezt nem tartom félrevezetésnek, ezt a véleményünket bármilyen fórumon hajlandóak és képesek vagyunk megvédeni. Kérem, hozz fel érveket, miért nincs szükség a kisgyermekek képességeinek korai feltérképezésére, az esetleges hiányosságok fejlesztésére!

6, Van rálátásod a korai fejlesztés mibenlétére, és szerinted, amit a GEKKO csinál, az nem az.

- Ez a vita is meghal, ha nem definiálod másképpen a korai fejlesztés mibenlétét, mint azt mi tesszük! Kérem, mondd el, mit is jelent, miben rejlik a korai fejlesztés!

7., Azt gondolod, hogy a paranoia a részemrõl, ha nem vagyok képes megérteni, milyen tapasztalat és / vagy ok vezetett oda, hogy rossz legyen a véleményed rólunk, és azt egy nyilvánosan hangoztasd.

- Szerintem ez nyilvánvalóan nem paranoia. Egyrészt, nincs jelen a félelemérzet. Az egyetlen elképzelhetõ okom a félelemre az lenne, hogy a véleményed hangoztatása miatt reális veszélyét érezném a GEKKO jövõjének. Másrészt nem ok nélkül alakult ki bennem az a képzet, hogy neked rossz véleményed van a GEKKO-ról, ezért ha félnék sem nevezném a jelenséget paranoianak.

8., Szerinted én csak olyan választ fogadok el, ahol dicsérik a GEKKO-t, ezért arra utalsz, hogy így nincs is kedved vitába szálni velem, sõt úgy állítod be a dolgot, mintha igyekeznék elkerülni, hogy írj ide! Azt javaslod, hogy nyissak egy másik topic-ot, ahol elhelyezem a GEKKO marketing célzattal fogalmazott írásait, és kizárólag a céget dícsérõ üzeneteket hagyjak ott, a többit töröljem le.

- Szerintem itt nem én fogadok el, vagy nem fogadok el hozzászólásokat. Ez egy nyilvános vita / ötlet fórum jelenleg éppen vita üzemmódban. Az idelátogatókban kialakult kép számít, nem az, hogy én, vagy te mit fogadunk el, és mit nem, ebben a kialakult vitában. Az ötlet funkciót sokkal hasznosabbnak tartom, de szükség esetén a vitában is részt veszünk. Ezt a témát nem mi hoztuk létre, hanem egy anyuka, aki tippként megosztotta a tapasztalatait a többi szülõvel. A rólunk elnevezett témára mi is felfigyeltünk, és reagálunk a hozzászólásokra. Vitatkozunk, ha nem értünk egyet valakivel. Szerintem az én részemrõl sem lenne helyénvaló, ha megkérnélek ne írj többet, és fordítva sem! Én csak annyit kérek, ha elfogynak az érvek, a vita a lényegét veszti, üres pocskondiázássá fajul. Ezért kérlek (ezt nem vagy köteles megfogadni persze), a további vitához hozz fel új érveket, vagy hagyjuk abba egymás untatását! :-) A GEKKO marketing üzeneteinek célbajuttatására rengeteg más, szülõk nagy tömegét elérõ eszközöket használ a cég, ezért és - reklám etikai megfontolásokból ezt a fórumot nem kívánjuk marketing céllal igénybevenni. Ezért nem nyitunk ilyen célú topic-ot.


Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]

Utóirat: köszönjük a link tippet! Én megnéztem! Az mit jelent, hogy az "itteni K nem én voltam."?
Bordás Bence
 


Kedves Keke,

A válaszod törlésére több jó okom volt.

A GEKKONET fórum egyetlen célt szolgál: azoknak a szülõknek, akik igényt tartanak rá, a GEKKO szakemberei ingyenes tanácsot adjanak a gyermekük nevelésével, fejlõdésével kapcsolatban. Itt, a Babaneten tettél fel nekünk egy kérdést: "hogyan kezeljük..." amire csak õk tudhatják a választ, ezért az utólagos engedelmeddel odamásoltam a kérdést. Megkértél, hogy mellõzzem a nickneveddel való visszaélést, amiért az elnézésedet kértem, majd töröltem a hozzászólást a Gekkonet fórumról. Ezek után válaszoltál saját magad, az általad feltett kérdésre. Ennek, így ebben a formában nem láttam értelmét megjelenni a Gekkonet honlapon, ezért töröltem. Nem akartam ezzel semmi rosszat tenni, remélem nem sikerült akaratomon kívül ilyet tenni. A GEKKONET fórum egy moderált, tanácsadásra szakosodott fórum, ott csak az ilyen jellegû üzeneteket tartjuk fennt. Egyenlõre elég kevés szülõ tud róla, ezért kevés kérdés érkezik hozzánk, nemrégiben kezdtük el tudatni, hogy létezik. Ha van kedvetek, látogassátok!

Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Kedves P.!

Nem íratunk alá olyan papírt, amiben köteleznénk a szülõket arra, hogy X ideig járjanak. Szerintem ez ellenérzést szülne, és nem is lenne hatása. Aki nem tartja fontosnak, úgysem fog rendszeresen járni. A fluktuációt nem sikerült teljes mértékben kiküszöbölni. Azzal igyekszünk a szülõket rávenni, hogy tartósan járjanak hozzánk, meghatározott rendszerességgel, hogy igyekszünk megértetni velük ennek a fontosságát, és jelentõs kedvezményt adunk azoknak, akik ebben jó partnereink.

Azt hiszem túlmutat az én határaimon, hogy arról nyilatkozzak, hogyan valósítják meg a szakembereink az integrációt, és a csoportok kialakításait, átalakítását, az összeszoktatást. Én úgy tudom, sokat tanultak errõl elméletben és gyakorlatban is, és ezeket az ismereteiket igyekeznek jól kamatoztatni. Mint laikus (sok videofelvételt néztem végig foglalkozásokról) úgy láttam, nagyon jó és összeszokott szokott lenni a hangulat a foglalkozásokon, de ennél sokkal szakmaibb választ én személy szerint nem tudok adni.

Ha ez a válasz nem elégít ki, szívesen megkérdezem a szakembereinket, õk biztosan tudnak mit hozzátenni.


Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Kedves Izso Ildikó!

Láttam már sok GEKKO foglalkozást, és laikusként egyáltalán nem hasonlítanám egy iskolai órához, ránézésre sem. Számomra úgy tûnik, mintha önfeledten viháncolnának, játszanának a gyerekek,- a "tudomány" része nekem szinte észrevehetetlen marad. A pedagógus magyarázatából persze megértem, hogy miért játszottak "ûrhajóst" az egyik kisfiúval, és miért egy másik játékot a másikkal, de ránézésre eszembe nem jutna, hogy a foglalkozásokon látott gyermekek túl lennének terhelve, kötelezve bármire is, vagy valamiféle teljesítménykényszernek kitéve. Nincs bizonyítvány, jegy, körmös, és igazgatói. Csak játék. Ahogy megfigyeltem, nem "erõltetnek" a gyerekekre játékokat, hanem mindenféle "trükökkel" kedvet, hangulatot csinálnak nekik hozzá. A gyerekek mintha észrevétlenül pont azzal a játékkal akarnának játszani, amit a pedagógus akar! :-) Ránézésre szerintem nem követnek el hibát, de ezt Ön nyilvánvalóan jobban meg tudja ítélni! Ahogy visszaemlékszem, milyen volt óvodásnak lenni, én nem hiszem, hogy egy GEKKO foglalkozás hatalmas lelki törést okozott volna bennem, bár, az emlékeim ezzel kapcsolatban már nagyon homályosak... :-) Annyit a munkám során én is megtanultam "GEKKÓBÓL", hogy megértsem annak a lényegét, amit Ön felvetett az óvodás korú gyermekek életével, a játékkal és annak fontosságával kapcsolatban. Csodálkoznék, ha heti 1-2 alkalommal 50 perc (jól) irányított játék a képességek korai fejlesztésének érdekében keresztre feszítené az Ön által említett elveket.

De gondolom, Ön nem is egy laikus véleményére volt kiváncsi ezen a téren, hanem a szakembereink "hivatalos" állásfoglalására. Az én munkám abban merül ki, hogy képes legyek egy laikus szülõ kérdéseit feltenni a szakembereinknek, és ezáltal összeállítani egy olyan marketing kommunikációt, ami a szülõk számára könnyen érthetõ marad, és azt az információt tartalmazza, ami egy pedagógiai szaktudás nélküli átlagembert érdekel. Néha veszekszünk, amikor "csúnya szavakat" húzok ki a szövegekbõl, õk meg ráncolják a homlokukat, hogy ez így nem precíz, de hát ilyen az élet! :-) Mindenképpen megkérem a szakembereinket, hogy reagáljanak erre az elgondolkodtató szakmai felvetésre, mert én is csak addig tudom jól végezni a munkámat, amíg én magam elhiszem, hogy, amit a GEKKO-ban csinálunk, az egy nagyon jó dolog!


Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Izso Ildiko a babanet pszichologusa.
Nevtelen
 


Szerintem a korai felismeres fontosságáról ha valaki itt sokat papol, az én vagyok. Írok valamit, aztán nekem esnek érte, egyik azért mert beparáztatom a szülõket, a másik meg azért, mert alulbecsülöm a korai felismerés fontosságát. Ha tudnék, ide most egy tanácstalan fejet rajzolnék.
Nem könnyû. Hogy ne keressünk ott problémát, ahol nincs, és hogy idõben felismerjük kezeljük, ha van. És ez utóbbbira nem mindig a Gekko a legjobb megoldás (persze ezt itt ezen a fórumon kijelenteni nem tanácsos, mert még sértett irigy szülõ leszel, aki azért ír ilyeneket, mert nem tudja a gyermekének megfizetni a szolgáltatást).

A válaszomat azért sajnálom, mert segíthetett volna az ott maradt kérdésben. Hogy neurológust meg gyógytornászokat ajánlottam, akik megnézik, van-e oka a mozgáskésésnek, eltrésnek a Gekko helyett? Egy szakember is azt ajánlana. Vagy a Gekko szakembere nem?

A babanet viszont tényleg szabad fórum, ahonnan nem törlik ki a válaszod.
Keke
 


A szulot nem a szakmai becsvagy vagy a penz hajtja. nem ritkan tobbet es jobban ert gyerekehez, mint a szakemberek. Rengeteget lehet tanulni toluk, csak az a magas lo nem mindig engedi.

Bence
Ha tanultak a szakembereitek errol, akkor tudjak, hogy ez így nem integracio.Kepzavarban vagytok a fogalmakkal.
P.
 


Én ennyi pénzbõl inkább játékot veszek, festéket, ujjfestéket, papirokat, készségfejlesztõjátékokat, kerékpárt. Elviszem inkább gyermektáncházba, kirándulni, zeneoviba, gyermekpancsolásra. ûrhajóst is tudok vele játszani, még mozgással kisért verseket is tudok (bizonyKép).

És én se értem, egy komolyabb foglalkozásra szoruló gyereknél elég-e ennyi idõ. Enyhébb problémákra biztos jó a Gekko, de hát ezt írta Keke is. Akkor most mi van. Nem azt írta rossz a Gekko, csak annyit, van amire nem elegek, és van amire nem érti, minek. De ha valaki erre akar pénzt áldozni, mert így érzi azt, hogy mindent megtett a gyereke boldogságáért, tegye. Hipotóniára biztos nem jó, van ezért errõl itt pár írás a babaneten. Kissé hitelrontó, ha a marketinges ezzel nincs tisztában. És én is aggódnék, ha sorozatban diagnosztizálták volna félre a gyerekemet, és itt olvastam valahol, nálatok is csak százalékokat kap az ember. Elég teljesítményszagúnak tûnik.


"A gyermekének boldogsága az egész életét meghatározó alapvetõ képessegeiben rejlik. Játszóházainkban ezeket fejlesztjük 0-12 éves korig, kis csoportokban."

Ez meg mosópor.
 
 


Kedves Keke,

Érvek? Csend?

Magyarul, világosan leírtam miért töröltem a VÁLASZOD. A GEKKONET fórumon a szülõ KÉRDEZ, a szakembereink VÁLASZOLNAK. Az a fórum errõl szól, a Babanet pedig egy vitafórum.


Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Kedves P.!

Hm. Szerintem a szülõk válaszokat, megoldásokat és a szakértelem magabiztosságát várják tõlünk. Legalábbis, én így tudom elképzelni, én az emberséges, lelkes, tehetséges, de felkészült, magabiztos szakembereket keresem az élet minden területén. Nem örülnék például, ha egy orvos engem kérdezgetne: szerintem milyen gyógyszert kellene bevennem... :-) Felkészült embereknek tartjuk magunkat. Ez magas ló? Valóban: veszélyes dolog elkerülni az álszerénységet, és ha az ember magabiztosan állítja magáról, hogy tudja mit csinál, támadások fogják érni. Én magamat, és mindenkit, akit személyesen ismerek a cégnél, kifejezetten segítõkész, barátságos, nyílt embernek tartok - és nem az orrát fennhordó, nagyképû "seggfejnek". :-)

Az integrációról ma beszéltem egy szakemberünkkel, hogy tudjak precízebb választ adni. Azt mondja: a csoportokba nem lehet "csak úgy" beesni, a csoportok változását gondosoan elõkészítik. A szülõrõl levállásról: a kisgyermekeknél mindenképpen bent van a szülõ is. A sérült gyermekek integrációja tálalás kérdése, ebben sok gyakorlati tapasztalatuk van. Az egyik csoportunkban van elit iskolába járó zseni és dawn szindrómás kisfiú. Jó hatással vannak egymásra. Nagyon jól befogadja, tetszik neki a légkör: ahogy a dawn kisfiú meglátja és a nyakába ugrik. Az elit iskola teljesítményorientált légköre után... Nem hinném, hogy képzavarban lennénk, azt hiszem ennyi kitünõ eredménnyel diplomázott gyógypedagógus között biztosan akad valaki, akinek pontos képe van a szegregált és integrált oktatás mibenlétérõl, gyakorlati mûködésérõl.

Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Kedves Lama!

Nekem úgy tûnik, te egy kifejezetten kreatív, lelkes, jól informált szülõ vagy, és biztos vagyok benne, hogy nagyon jó mama! Sok szülõ viszont nem tudja otthon, egyedül megoldani azon a színvonalon a korai képességfejlesztést, ahogyan mi tesszük, õk járnak hozzánk. Szerintem emiatt kár lenne ellenséges hangulatot szülni. :-)

Keke írt, amit írt, és mi is, elolvashatja mindenki, nem akarom veled is ezt tovább göngyölíteni.

Miért lenne hitelrontó? Nem én foglalkozom a gyermekekkel. Nekem az a dolgom, hogy amig õk békésen, nyugodtan dolgoznak a gyermekekkel, legyen aki odafigyel, rengeteg dolog között, például arra, ha valakik, valamilyen okból azt állítják: a GEKKO egy szakértelmet nélkülözõ, pénzhajhász, a szülõket félrevezetõ, stb., stb., banda. Erre nekik sem idejük, sem lehetõségük, sem idegzetük nincs reagálni.

Konkrétan a hipotóniával kapcsolatban: errõl is beszéltem az egyik szakemberünkkel, megkérdeztem, mirõl is van szó. A GEKKO nem "hipotóniát kezel", hanem gyermekekkel foglalkozik. Ez óriási szemléletbeli különbség. Az akár enyhébb hipotóniát is sikeresen szoktuk diagnosztizálni, ez abszolút el is várható egy jó gyógypedagógus, konduktor szakembertõl. Ezt követõen a foglalkozások során, a hipotónia kezelésére természetesen nagy figyelmet fordítunk, de ami a lényeg: ezen kívül rengeteg egyéb dologra is. Mert nem a hipotónia kezelését tartjuk a célnak, hanem a gyermek komplex boldogságát. Például a gyenge nyaki izomtónus megadályozhatja, hogy egy kisgyermek jól tudjon fixálni egy tárgyra, és ez nagyon károsan befolyásolhatja fontos funkciók (látás, gondolkodás) fejlõdését is. Ezért egy gyermek fejlesztését komplex rendszerben kell vizsgálni, természetesen figyelembe véve egy olyan fontos tulajdonságot, mint a gyenge izomtónust. A GEKKO többek között együttmûködik a tûzoltó utcai gyermeklinika igazgató profeszerával, Dr. Fekete György professzor úrral, neurológus és egyéb szakemberekkel, intézményekkel. A gyermekklinika küld hozzánk hipotóniás kisgyermekeket, hogy a tünetet és annak a következményeibõl eredõ "mellékhatásokat" a foglalkozásaink alkalmával igyekezzünk kiküszöbölni. A gyermekklinika szakemberei pedig a játszóház segítségére vannak az orvosi kezelést, diagnózist illetõen. A szakembereink tisztában vannak a kompetenciájukkal, és általában már a gyanú is elég ahhoz, hogy a szülõt a megfelelõ szakemberhez irányítsuk.

A szakemberünk véleménye szerint a GEKKO felkészült bármilyen problémás gyermekkel a foglalkozásra. Józan, paraszti ésszel ez érthetõ is: gyógypedagógusok, gyógypedagógus-pszichológusok és konduktorok foglalkoznak nálunk a gyermekekkel, akik kifejezetten a "legproblémásabb" gyermekekkel való foglalkozás ismeretének érdekében folytatták a tanulmányaikat. Az egy más kérdés, hogy az a tudás, ami a birtokukban van, nem CSAK a NAGYON problémás gyermekek érdekében használható fel.

Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Kedves Lama,

Megismétlek egy korábban már leírt dolgot: "A GEKKO nem számláz jutalékot semmilyen egyéb szakemberhez irányítás kapcsán. Ez a munka (is) bele van építve a GEKKO ügyfelek részére nyújtott szolgáltatás árába."

Tudtommal nem diagnosztizáltuk félre egyszer sem Keke gyermekét. Vagy igen?

Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Kedves Izso Judit!

Köszönöm a felvilágosítást, az írásából is kiderült, hogy minden bizonnyal pszichológus szakemberhez van szerencsém!

Ígéretemhez híven, megkérdeztem a szakembereink véleményét.

A "FEJLESZTÕ PEDAGÓGIA" c. szaklapban az idén jelent meg Bordás Gergõ egy írása a GEKKO Képességfejlesztõ Játszóházak szakmai munkájáról. Az írás megtalálható az alábbi archívumban:

[url=http://www.gekkonet.hu/marketing/sajto-2002.htm" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu/marketing/sajto-2002.htm[/url]

Bordás Gergõ szerint ez az írás alkalmas arra, hogy egy szakember is megfelelõ képet nyerjen, pontosan milyen szakmai munka áll a GEKKO hátterében. Így nem kell ezt itt külön ismertetnem.

Megkérdeztem a spontán / irányított játékkal kapcsolatban is. Alapvetõen nem kaptam nagy "fejmosást" azért, amit én írtam. Õ a következõket tette hozzá:

1., A gyermekek képességprofiljának pontos feltérképezését követõen, tudnak pont olyan feladatot kínálni a gyerekeknek, amelyek pont megfelelõ kihívást jelentenek (tehát sem túl megterhelõ, sem túl könnyû), ezért a gyermekek élvezik azokat.

2., A GEKKO nem helyettesít más intézményeket, például az óvodát, hanem kiegészíti azok tevékenységét. A spontán játék mellett, heti 1-2 óra olyan jól irányított játék, amely összhangban áll a gyermek képességeivel, nem káros, hanem jótékony hatással van a gyermekekre, - a tapasztalataink szerint is.

3., A GEKKO alkalmaz pszichológus végzettségû szakembereket a fejlesztõmunkában, akiknek a magas elméleti tudása fejlõdéslélektan terén kiemelkedõen jó diagnózisokat tesz lehetõvé. Ugyanakkor a nálunk végzett fejlesztõmunka gyakorlatában a gyógypedagógus - pszichológus végzettségû szakemberek váltak be a leginkább, mert az irányított játékhoz a gyógypedagógusok sajátítják el a megfelelõ gyakorlati ismereteket (a légkör kialakítása, a figyelem irányítása, terelése stb.).

Kedves Judit, kiváncsian várom a reakcióját, tényleg érdekel, hogy a szakemberek által vitatható-e, hogy a GEKKO foglalkozásai jó hatással vannak a kisgyermekekre, és nem elhibázottak-e azok a célkitûzések, amelyek mentén haladunk.

Üdvözlettel,

Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


[url=http://www.c3.hu/~babgrade/" TARGET="_top]http://www.c3.hu/~babgrade/[/url]
[url=http://www.alapozoterapiak.hu" TARGET="_top]http://www.alapozoterapiak.hu[/url]
[url=http://www.hypotonia.org" TARGET="_top]http://www.hypotonia.org[/url]
[url=http://mappa.prim.hu/data/10/1046c10b/2eeb29f1/tnmed_Barbieversion.jpg.jpg" TARGET="_top]http://mappa.prim.hu/data/10/1046c10b/2eeb29f1/tnmed_Barbieversion.jpg.jpg[/url]
[url=http://www.dyslexia.civilport.hu/intkorai.htm" TARGET="_top]http://www.dyslexia.civilport.hu/intkorai.htm[/url]
[url=http://www.biharinfo.elender.hu/vetacsav/ayres.html" TARGET="_top]http://www.biharinfo.elender.hu/vetacsav/ayres.html[/url]

›› Korai Fejleszto Közppontot Támogató Alapítvány , Korai Fejleszto Központ Budapest, Csantavér köz 9/11. 1146 Vezeto: Czeizel Barbara Tel.:363-0270, 251-7669, 363-0270
A Budapesti Korai Fejlesztõ Központ a Budapesten és vonzáskörzetében élõ 0–6 éves korú, eltérõ fejlõdésû, fogyatékos kisgyermekek vizsgálatát és ellátását végzi. Értelmi fejlõdés elmaradásával, mozgásproblémával, megkésett beszédfejlõdéssel, viselkedészavarral, hallás- és látásproblémával, étkezéssel, alvással és szobatisztasággal kapcsolatos gondokkal, problémákkal fordulhatnak hozzájuk. Szolgáltatásaik: vizsgálat, fejlesztés, tanácsadás, terápia. Szakembereik: gyógypedagógusok, orvosok, konzulensek, gyógytornászok, pszichológusok, ügyintézõk.
Névtelen
 


A gyogyszert ha nem is valasztja ki,de a gyereket o veszi ra, hogy bevegye, es o keres masik orvost, ha azt latja a gyogyszer nem hat.Lattal mar szulot rengeteg foglalkozassal megtanitani halmozottan serult gyereket ulni enni jarni. Naponta tornaztatni, ha beteg, ha nyugos. Egy gyogypedagogus megmondja, mit, de a szulo vegzi a munka dandarjat. Es esetleg latja is ha valami nem jo o van 24 oraban a gyerekkel.Erre nagyon keves heti egyket csoportos ora. Hol van ido a szulore, a feladatok alapos megtanitasara. Nagyon kiszolgaltatottak a szulok, laikuskent nehezen tudnak donteni, hogy melyik szakembernek higgyenek. Nem tv vasarlas, ahol osszehasonlitom a prospektusokat, es valasztok.
P.
 


[url=http://www.ank.sulinet.hu/ank/korai/koraifej.htm" TARGET="_top]http://www.ank.sulinet.hu/ank/korai/koraifej.htm[/url]
Névtelen
 


Kedves Bence!
Leírtam már az érveimet.

"A fõiskolán megtanulták, ami a témában megtanulható: mi a teendõ, ha egy gyermek autisztikus."

Ja. Érzékelem is napról napra ezt a hatalmas tudást. Fõleg, hogy mekkora profizmussal kozlik ezek a gyógypedagógusok, hogy a gyerekem félre van diagnosztizálva, majd két hónap múlva kissé autisztikusan küldenek el messzi tájakra, hogy õk ehhez nem értenek, vigyem mashová.
Tudod, hogy tanulási zavarhoz erto tenyleg kituno szakember ugy kezdte, hogy fogalma sincs, jut-e vele valamire. Na o vallt be.

Az alábbi pont az Érdekvédelmi Egyesület javaslatainak egyike volt 99.-ben.

. Az autisták fejlesztésére szakosodott gyógypedagógusok íntézményes képzésének bevezetése graduális és posztgraduális szinten a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Tanárképzõ Fõiskolán
Keke
 


Kedves P.!

Persze, tudjuk, hogy egy gyermek milyen fontos dolog az ember életében. Ha a szakemberek is egymással ellentétes dolgokat mondanak, valóban nagyon megnehezítik a dolgukat. Mi a magunk részérõl igyekszünk a legjobban felkészülni, a legjobb szakembereket alkalmazni, majd magabiztosan állítjuk: tudjuk, mit csinálunk, nyugodtan ránkbízhatják a szûlõk a kisgyermekük korai fejlesztését. A lehetõ legkorábban felfedezzük a kezdõdõ problémákat, korrigáljuk azokat - szükség esetén más szakemberek, intézmények bevonásával.

A szülõk szerepét mi magunk is a legfontosabbak között emeljük ki, ha beleolvasol a tájékoztatóinkba: szinte ordítjuk ezt! :-) Nem tudunk minden szülõ mellé egy szakembert állítani a nap 24 órájára, de ez szerencsére abszolút nem is lenne szükséges.

Gondolj csak bele. Alapvetõen, a legtöbb kisgyermek úgy cseperedik fel, hogy soha, egyetlen alkalommal sem látja a fejlõdéslélektanhoz, a képességek kialakulásához, egymásra épüléséhez jól értõ gyakorlati szakember. Szerintünk ez az oka a tanulási zavarok, és rengeteg más gyakori probléma nagyon magas arányának. Ezek rengeteg egyébként nagyon jóeszû, tehetséges gyermek egész késõbbi életét befolyásolják negatívan. Hány olyan barátom van, akikrõl tudom: zseniálisak az adottságaik, de amióta foglalkozom a GEKKO-val, tudom róluk miért utálnak olvasni, miért voltak annak idején "nehezen kezelhetõ", rossz tanulók. Nem azt mondom, hogy csõdtömegekké váltak, de ez rányomta a bélyegét az életükre.

Ezek a problémák nem biztos, hogy kialakulnak, ha nem foglalkoznak velük (csak kb. a gyermekek 20-30%-nál, kisebb-nagyobb mértékben), viszont biztosan nem alakulnak ki, ha foglalkoznak velük.

Ezzel szemben, azok a kisgyermekeket, akik hozzánk járnak, minden héten 1 vagy 2 alkalommal is látja ilyen szakember. Nem csak látja, hanem 50 percen keresztül foglalkozik is vele. A szülõvel pedig 10 percet tölt, beszélget vele, és írásban is átadja a meglátásáait, tanácsait.

Szerinted ez valóban nem ér semmit? :-)


Üdvözlettel,

Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Most akkor én vagyok félrevezetve, vagy valóban nincs erre képzés a fõiskolán.
Az a probléma, úgy próbálsz dolgokat nekem beadni, mintha én is az egészséges ygerekemmel ülnék itt, és morfondíroznék azon, elvigyem-e hozzátok. Én tudom kihez jár az utazótanár, és nehezen fogadom el, mennyivel jobb helyette a Gekko. Legalábbis etikátlannak érzem ezt sikerszroriként könyvelni, mint ahogy etikátlannak tartom azt kijelenteni, hogy bármilyen problémás gyerekre fel vagytok készülve.
Keke
 


Kedves Keke!

Az érveidet nem írtad le. Állítottál rólunk N dolgot, eddig egyet sem támasztottál alá indoklással, érvekkel. Ez így nem több, mint méltatlan sértegetés, üres pocskondiázás, rosszindulatú lejáratási kampány.

Tisztázzunk valamit: tényleg elküldött a GEKKO Képességfejlesztõ Játszóházak valamelyik szakemberre, azzal, hogy nem értünk az autisztikus gyermekekhez? Kérlek erre válaszolj IGEN-nel, vagy NEM-el! Ha igen, kérlek próbáld megírni mikor történt ez, melyik játszóházban, és ha emlékszel, írd meg melyik gyógypedagógusunk tette ezt! Ha ez igaznak minõsül, és az illetõ még mindig a cégnél dolgozik, közeleg az utolsó munkanapja.

Keke, én megértem a hatalmas dühödet. Gondolom, a gyermeked nevelése nagyon nehéz utat rótt ki neked. De arra szeretnélek kérni, hogy próbáld ennek ellenére tiszteletben tartani tisztességes emberek, tisztességes munkáját - ellenkezõ esetben nem segíted, hanem rombolod az ügyet.

Az autizmusról annyit én is tudok: a jelenlegi tudásunk szerint nem betegségnek, hanem állapotnak tekintjük. Sem a GEKKO, sem más szakember nem fogja "meggyógyítani". Foglalkozunk autisztikus gyermekekkel, és szüleikkel, hitünk szerint olyan jól, amilyen jól egy felkészült, lelkiismeretes gyógypedagógusokból, konduktorókból és pszichológusokból álló csapat, a lehetõ legjobb eszközökkel felszerelve foglalkozhat. Hidd el, igyekszünk hétköznapi "csodákat" mûvelni. Néhény ilyen csodával határos eredmény, a gyermek látványos fejlõdése, és a szülõk öröme nagyon erõsen motivál bennünket. Gondolhatsz rólunk, amit akarsz, de nem elsõsorban a pénz, nem csak a pénz az egyetlen és fõ hajtóerõ. A pénz nagyon fontos. Akármivel is foglalkozik az ember, szeretne jó életszínvonalon élni. Ezért, és mert másképpen nem tudunk színvonalas munkát végezni.

Volt egy eset, amire a mai napig emlékszünk. Egy nagyon erõsen hiperaktív gyermeket kezdtek el hozzánk hozni, akinél az "ûrhajós" terápia bámulatosan gyors javulást eredményezett. Az anyukája sírásban tört ki örömében, amikor látta, hogy a gyereket fél órákra le tudjuk kötni, nyugodtan rajzolgat stb. Ne gondold, hogy nem erre a jó érzésre, hanem arra a 2000 forintra gondulunk vissza, amit a szülõ fizetett azért a foglalkozásért. Lehet, hogy nem vagyunk neked szimpatikusak, és lehettek velünk kapcsolatban rossz tapasztalaid is. Mi sem tökéletesek vagyunk, csak igyekszünk, nagyon igyekszünk. De azért nem vagyunk a Sátán. :-)

Nem a tisztességtelen haszonszerzés motiválta egyikünket sem abban, hogy elvégezze a tanulmányait, és szinte EMBERTELENÜL SOK munkával építsük ezt a játszóház hálózatot. Ha ennek az ellenkezõjét nyilvánosan hangoztatják rólunk, az egyrészrõl emberileg is nagyon rosszul esik nekünk. Bánt. Ez a dolog emberi oldala. A másik oldalról pedig vitába szállunk ezzel az állítással. Ez a dolog professzionális oldala.

Keke, én azt hiszem, neked is el kellene gondolkodnod azon, amit írtam, és vagy valamilyen módon "elszívni a békepipát", vagy érvekkel alátámasztani mindazt, amit állítasz rólunk.

Én alapvetõen a jóindulatot feltételezem rólad. Nem tudom elképzelni, hogy azzal akarod tölteni az idõdet, hogy minden ok nélkül, "csak úgy" lejárass más embereket. Valamilyen okának kell lennie, ha nem "bírsz" bennünket. A GEKKO mindig odafigyelt a szülõk véleményére, és rengeteg dolgot vezettünk be / változtattunk meg emiatt. Elõfordultak olyan esetek is, ahol az alapító tulajdonosok tudta nélkül, nem úgy történt a munka, ahogy azt õk elvárták volna. Ezek ügyében annyit tudtunk, és tudunk tenni, hogy figyelünk, reagálunk és intézkedünk. Ezért is figyelünk oda minden apró jelre, ha azt állítják rólunk: a szülõk nem azt kapját tõlünk, amit állítunk magunkról.

Üdvözlettel,

Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Még mielõtt megkapom már megint a sértett, meg dühös jelzõket, magyarázatot is adok, hátha valaki nem értené.
Az utazótanári szolgálat egy egészen más réteget lát el, mint amit a Gekko, a kettõt nem lehet összehasonlítani. Ezzel nem vonom kétségbe Gergõ szaktudásást, és mindazt, amit utazótanári tevékenysége során tett.

"Ezt megelõzõen "utazótanárként" családokhoz járt képességfejlesztõ foglalkozásokat tartani. Eredményei szájról-szájra terjedtek a szülõk körében, így hamarosan már nem tudta több gyermek fejlesztését vállalni. Ekkor jött az ötlet, jobb lenne, ha nem õ menne a családokhoz, hanem a gyermekek hozzá. "


-------
Megkaptam. Kép

Nem azért vagyok dühös, mert ilyen gyerekem van (ha kritizálni merek dolgokat, olyan könnyen megkapom), hanem emiatt értek a témához, és látom, hol írtok, mondtok olyanokat, amit egy egészséges gyereket nevelõ szülõ bevesz, én nem fogok. Te állítasz itt sikersztorikat, én meg beszélgetek olyanokkal, akik hasonló cipõben járnak mint én, és tényleg mindent kipróbáltak. Tanulási zavarok felismerésére adhattok megoldást, ennek fentebb sem állítottam ellenkezõjét, de van amire nem. Sok szakirodalmat olvastam, sokat kirpóbáltam, egyéni és csoportos fejlesztéseket, sok szakhelyet megnéztem, filmek tömkelegét az adott témában. Öt perc alatt szúrom ki, ha a velem szemben ülõnek gõze sincs az autizmusról.
Mit mond a szakemberetek a szülõnek, ha a gyereke ököllel és ujjal esik a szemének? Én megoldottam. (Szerénységemnél már csak ...)
A Gekko is csak egy a sok lehetõség közül, amit a szülõ kipróbál. Nem ad teljes körû megoldást egy autisztikus gyereknél. Ha lenne idõm és energiám, elvinném hozzátok egy felmérésre a fiam, hogy mit mondanátok rá. Tényleg kiváncsi lennék. Sok profi, tényleg jó, empátiával is rendelkezõ szakember látta már, olyanok akik évek óta ilyen gyerekeket diagnoszzizálnak, és mégis különbözõ volt a véleményük.

Ismerem az autista gyerekeket nevelõk érzéseit is, tudom melyik helyrõl mi a véleményük. Persze mindenkinek más vállik be, minden gyerek különbözõ, de az autista gyerek sokkal másabb a többieknél. A Te szakembereid is azok közül kerülnek ki, akik az országban dolgoznak, a pár hetes Gekkosítást, nem teszi õket profivá egy olyan témában, amihez mások évek multán sem merik magukat hozzáértõnek nevezni. Van olyan szakemberetek, akinek többéves gyakorlata van ilyen gyerekekkel? (a fõsulin nem tanítják, és gyakorlat nélkül nem szakember a szakember). Szerinted ezekkel a gyerekekkel lehet csoportban megfelelõen foglalkozni? Mert a gyakorlat azt mutatja, hogy intenziv egyéni alapozás nélkül nem.

De az az igazság, van jobb dolgom is, mint méteres irormányokra reagálni. (bár kezdem közelíteni).
És még mindig nincs válasz, lehet-e csoportosan laza hipotóniát kezelni. De nem is vártam más választ, mint hogy erre is Ti vagytok a profi megoldás. Nekem nélkületek is sikerült a kisebb gyerekemet "meggyógyítani", a nagyobbnál pedig jelentõs javulásokat érni el. Ez az én sikersztorim.
Keke
 


Kedves Keke!

Én úgy tudom, nincs kifejezetten az autizmusra SZAKOSODOTT képzés a fõiskolán. De ez nem jelenti azt, hogy egy gyógypedagógusnak nem lennének meg a megfelelõ ismeretei az autizmusról.

Ezt egy hasonlattal szeretném megvilágítani. Az orvosi egyetemen nincs lábszártörésre szakosodott képzés, nincsenek "lábszártörésológus" orvosok. Viszont egy traumatológus, baleseti sebész pontosan tudja, mit kezdjen egy ilyen esettel, ha a rendelkezésére állnak a megfelelõ eszközök, a munka jól szervezett, nincs háromszor annyi törött lábú beteg, mint amennyit el tud látni, és megoldott: mibõl vásáráljon a kórház gipszet, sínt, a mûtétekhez szükséges modern eszközöket.

Bordás Gergõ saját maga, és több más gyógypedagógus, a GEKKO elõtt évekig utazótanárként dolgozott, méghozzá nagy sikerrel. Bordás Gergõrõl tudom, hogy kifejezetten a halmozottan fogyatékos, hatalmas kihívást jelentõ esetekben ajánlották õt az ország szaktekintélyei, többek között a fõiskola tanárai. Olyan esetekben is nagy eredményeket tudott elérni, amelyekben más szakemberek, és a szülõk sem számítottak már jelentõs javulásra, fejlõdésre. Ez elsõsorban a fiatal vehemenciának, "robot" szorgalomnak, és egy speciális hozzáállásnak volt köszönhetõ, ami a mai napig átjárja a GEKKO-t. Az egyik oka annak, hogy játszóházat alapított az volt, hogy jóval több felkérés érkezett, mint ahány családhoz ki tudott járni (hetenként 5-6 x maximimum 3-4).

A játszóház ötlete így merült fel:

1. a kiszállás során nem tudott minden szükséges eszközt magával vinni, csak a kis méretûeket. Pénze nem volt autóra, BKV-vel közlekedett. Ha autóval közlekedett volna, a több évvel ezelõtti 3,000 forintos (sokan kritizálták, hogy nagyon magas) foglalkozásonkénti díjba az autó fenntartásának, tankolásának költsége nehezen fért volna bele. Drága volt a foglalkozás, kevés gyereknek tudott segíteni, és az életszínvonala is elég alacsony volt. Az õ munkájára ez nem nyomta rá a bélyegét, de hosszú távon (10-20-30 év), nem lehet garancia a jó munkára, ha a (szak)embernek gondot okoz a számlái kifizetése, túlterheli magát, nem jut ideje (pénze) pihenésre, kikapcsolódásra.

2. Nem tudott csoportos foglalkozást tartani, így bizonyos területeket nem tudott fejleszteni. Ennél azoban sokkal fontosabb volt, hogy nem tudott elég gyermekkel foglalkozni. A játszóházban a mai napig jóval olcsóbban, Gergõ szerint ugyanolyan hatékonysággal fejlesztjük a gyermekeket, mint õ maga tette néhány éve. Legalábbis ez a GEKKO célkitûzése, amit igyekszik elképesztõen kemény, szorgalmas munkával jól megvalósítani.

3. A súlyos problémák esetén, kifejezetten indokolt esetben a GEKKO intenzív fejlesztést (heti 2 alkalom) javasol. ÉS természetesen más szakemberek bevonását is. Van egy kisfiú, Máténak hívják, már én is többször találkoztam vele. Tudom, vele kb. 10-20 különbözõ szakember dolgozik, beleértve neurológust, dadát, házhoz járó gyógypedagógus utazótanárt és még sokan másokat. Máté esete annyira komplex, hogy egy egyszerûnek látszó CT vizsgálat például egy 5-6 fõs külsõ team munkáját igényelte. Ezt a komplex munkát a GEKKO hangolta össze és szervezte meg. Természetesen csak segítséget tudott hozzá nyújtani, elsõsorban az kellett hozzá, hogy a szülei mindent meg akarjanak tenni érte, meg is tegyenek, és abban a szerencsés helyzetben is legyenek, hogy azt a nagy anyagi áldozatot is képesek legyenek felvállalni, hogy a GEKKO mellett számos szakember is dolgozzon Mátéval rendszeresen.

Röviden: azt hiszem, a GEKKO szokta javasolni, hogy egy-egy funkció fejlesztését, egyénileg, gyógypedagógus utazótanár végezze, azokban az esetekben, ahol ezt indokoltnak látják. Az esetek többségében azonban ez nem indokolt. Az esetek többségében (hála Istennek) nem fogyatékos, hanem tanulási, viselekdési, enyhe mozgási problémákkal küszködõ gyermekek szülei keresnek meg bennünket, mert hála Istennek a gyermekek döntõ többsége nem fogyatékos. És: a legtöbb fogyatékos gyermek esetében, azoknak a szülõknek, akik hozzánk (is) járnak, ezt nem kell külön javasolni. Az ilyen szülõk általában nagyon jól informáltak a gyermekükkel, és a rendelkezésükre álló lehetõségekkel kapcsolatban.

Nyilvánvalóan, ha létrejön egy kifejezetten autizmusra szakosodott szakértõ csoport, különbözõ szakemberekkel, kutatókkal, orvosokkal, terápiás szakemberekkel, és ennek a területnek szentelik a tudásuk, munkájuk legjavát: az egy ideális hely egy autisztikus ember számára. Ez több, mint nyilvánvaló.

Ahogy korábban már írtam valakinek, a GEKKO nem autizmust, hipotóniát, vagy mást dolgot "kezel", hanem gyermeket. Komplex módon arra koncentrálva, hogy a gyermek élete a lehetõ legboldogabb lehessen. Erre tették fel ezek a szakemberek az életüket, ezt a munkát végzik naponta, évek óta, már számos játszóházban az ország területén. Tehát, mindenféle szakmai vita nélkül is elfogadjuk: egészen biztosan nem a GEKKO szakemberei rendelkeznek az autizmussal kapcsolatos legteljesebb tudással, hanem egyetemi professzorok, kutatók és más jeles tudós emberek. Még a gyakorlati tapasztalat is jóval magasabb lehet egy-egy speciális területen azoknak, akik csak egy-egy területtel foglalkoznak egész életükben. Ezen sincs mit vitatkozni. A GEKKO a szemléletében más, igyekszik újat nyújtani a gyakorlat terén. Komplex, integrált fejlesztést végez, és ebben tartjuk magunkat jónak. Egy (szándékosan) extrém példát mondok: a GEKKO szerint egy végtaghiányos gyermek boldogságában nem kifejezetten a végtaghiány kezelése a kulcskérdés. Hanem többek között az, végtaghiánya hogyan befolyosálja a gondolkodosását, szellemi érettségét, tanulási képességeit, lelki egyensúlyát: és a szocializációját! Alkalmas, képes lesz-e barátokat szerezni, közösségekbe beilleszkedni, milyen lesz a humora, lesz-e családja, felesége, gyermekei. Ez a GEKKO komplex szemléletének a magva.


Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Kedves Keke!

Elõ sem vettem semmiféle csatabárdot! :-) Rengeteg dolgot sértõnek találtam azokkal kapcsolatban, amiket mondtál ránk, ennek ellenére nem mentem bele sértegetésbe. Hidd el, nem a nyelvi eszközeim hiányoznak ahhoz, hogy megbántsalak, hanem az okom. Ezért el sem kell ásni azt.

Mert nincs okom megbántani egy olyan szülõt, aki olyan aktívan gondoskodik a gyermekeirõl, mint te, a legjobb belátása szerint, akkor sem, ha lejárat bennünket. De meg kell értened: az a munkám, hogy informáljam a szülõket egy lehetõségrõl, ezúttal azt igényelte a munkám, hogy igyekezzek megvédeni a GEKKO (szakmai) becsületét, tisztességét. Leírtam már többször miért tartjuk magunkat magabiztosan jó szakembereknek, és miért ezt kommunikáljuk magunkról. További érvek nélkül sem errõl, sem másról nem látom értelmét tovább vitatkozni.

Azt hiszem, mindketten bõségesen megírtunk mindent, amit lehet. Mindig találunk egymás mondataiban reagálnivalót, de azt hiszem ideje befejeznünk. Ha eddig nem változott a véleményed, nem sok esélyét látom, hogy ezután megváltozzon, de nem is ez a lényeg. Mindkét fél elmondta a véleményét, így mindenki kialakíthatja a sajátját.

Õszintén, gratulálok a sikersztoridhoz! Nem tudom, hogyan mellõzhetném az eddigi kommunikációnk után az irónia gyanúját: de õszintén gratulálok. Biztos vagyok benne, hogy nagyon nehéz éveken vagy túl, és rengeteg nehézségen mentél keresztül. Senkinek nem kívánom, hogy a gyermekeivel ilyen nehézségeken kelljen keresztülmennie. Nekem nincs még gyerekem, de azt tudom, hogy ez az egyik legrosszabb lehet, amit ember átélhet. Örülök, hogy a gyermekeid jövõje a lehetõ legjobb kezekben van, sok boldogságot kívánok nekik, és neked is! Mert az egész "hóbelebanc" végén végülis ez a lényeg és nem más. :-)


Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Ma láttam egyszünidei GEKKO-s tábort reklámozó plakátot, olyan napközis tábor félét. Ezek egységesen szervezõdnek, egységes normákkal, árakkal, mehet sima átlaggyerek is?, és jobb-e mint pl. egy mûvház szervezése?
üdvözlet
Zsomimama
zsomimama (zsomimama)
 


Kedves Bence!

Nincs képzés, és a gyógypedagógia becsõdöl náluk. Még olyan szinten sem tanulnak róla, mint ahogy azt az orvosi példát említetted. A dokik is csak érintõlegesen tanulnak valamit, nem ismerik a tüneteket (egy neurológus nem ismer fel egy ilyene esetet!)
Ezért félnek a logopédusok, gyógypedagógusok autisztikus gyerekkel foglalkozni (a Gézengúz már telefonban mondta, hogy nem). Mert az is lehet, hogy az egy óra alatt egyszer nem tud vele kontaktusba kerülni. Egy autisztikus gyereknél a tanulás képességével van baj, a motivációval, meg azzal, hogy egyéltalán megértse mit akarsz tõle. Hiába kezeled komplexen a gyereket. Mindenki komplexen, gyerekként kezeli a gyereket, kivétel a mozgás, de még az se csak arról szól. A beszédindítás sem csak arról szól, hogy kimondjunk egy szót, de egy autisztikus gyereknél ez sem annyira egyszerû.

A hozzátok kerülõ fogyatékos gyereknél elõre tudott a baja, de fog hozzátok beesni néhány szülõ, akinek fogalma sem lesz arról, gyermeke autisztikus (legalább kétszer gyakoribb mint a Dawn), úgy fog odamenni hozzátok, hogy késik a gyerke beszéde, vagy viselkedésproblémái vannak, vagy hogy valahogy olyan "más" a gyerek.

Ezért tényleg ajánlom (mindenféle gúny nélkül), hogy tanulmányozzátok a diagnosztizálás részt az ajánlott linket. Megtalálható, hogy mik a korai jelek. Ha a Ti diagnosztáitok ismernék, már hatalmas lépés lenne ennek az ügynek. Ha profik akartok lenni, ebben a témában is annak kell lennetek, azaz tudnotok kell, ebben az esetben hova, kihez, mit érdemes még, mik a magyar lehetõségek, mik a kilátásrok. Én valami ilyesmit várnék el a pénzemért, ha hozzátok vinném.

És egész idõ alatt azt próbáltam belõled kiverni, ha több kell, akkor más szakemberek, valóban azok az alapítványok, emberek is képbe kerülnek, akik az adott témában a legprofibbak. Akiknek a tudását nagyobbra mertem tartani a tiéteknél. Csak sikerült. Mea culpázzak? Bár ezt a CT-t nem értem.

És, én legalábbis ezt érzem, leírtam, jó hogy van felmérés, mert nincs hasonló. De jó lenne, ha ez minden gyermekre kiterjedhetne, nem csak pénzért, ha minden feszes nyak (nem tudom a rendes szakszót) kibukna pár hónaposan, minden enyhe hipotónia kibukna még egy év alatt, mert sok mindent meg lehetne elõzni vele. És az amit csináltok, jó a kisebb problémákra, enyhébb tanulási zavarokra. De komolyabb eseteknél több/más kell a heti két csoportos óránál.

Bármilyen furcsa, nekem is az az érdekem, jó szolgáltatások legyenek. Szerintem fogyatékos gyereknél lehet próbálkozni államtól vagy önkormányzattól pénz kiverésre, , van nálunk is, akinél kifizeti az önkormányzat az adott hely több tízezer forintját.

De vannak szülõk, akik sok mindent meg is tudnak fizetni. És keresik azokat a helyeket amik jók, függetlenül mennyibe kerül. Az az alagsor, amirõl beszéltem, egy nap majd négyezer, heti két nap (ez a max amire fogadnak) egy hónapban ha kiszámolod, közel egy magán óvoda ára, és csak két nap. De megfizetik, mert jó, és ott állnak sorban azok, akiknek már nincs hely. És sok mindenre lenne szükség a témában, csak kicsi ország vagyunk, és ezért senki nem hozza be a módszereket, amik máshol már évek óta léteznek.
Az a gond, hiába próbálok sokszor itt írni dolgokról, a többség nem sokat ért belõle, mert nincs benne. Engem meg valóban sokszor dühít, hogy már megint az egészséges gyerekeknek van valami, mikor én akár sokkal többet is kifizetnék, ha valaki mondjuk az ABA vagy valami mást hozna be, és pénzért megosztaná az arra kiváncsiakkal (amerekaban sem adják ezeket ingyért, egy hét intenzív betanítás többezer dollárba kerül, bár többnyire nonprofit szervezetek csinálják, vagy vannak biztosítók, ami kifizetnek dolgokat). De a mienk kicsi ország, és a fizetõképes kereslet még kisebb, így nem érdemes. (Ezért nem titeket tartalak hibásnak). Pedig ha lenne pénzért piaci alapon, akkor már lehetne nyomulni, hogy ne csak a tehetõsebben jussanak hozzá a bevállt fejlesztésekhez, kezelési módszerekhez.
Keke
 


A CT vizsálat elvégzését az adott intézmény vagy kórház szervezi meg, a neurológus eldönti, szükséges-e a vizsgálat, anaszteziológia megvizsgálja a gyermeket, hogy altatható-e, stb. Nem tudom, mi lehet az a komplex dolog, amelyhez az orvosok és a többi szakember összehangolt munkája nem elegendõ. A vizsgálat ingyenes.

Az utazótanárt többek között azokra az esetkre találták ki, amikor a gyermek fejlesztése csak otthon oldható meg. Ezt a szakértõi bizottságok biztosítják, törvény írja elõ, ingyenes, mint ahogyan az egészséges gyermekeknek is az iskolai képzés.
Ha pénzért történik, akkor lehet ugyan utazótanárnak hívni, de az magánbiznisz, ugyanúgy, mint amikor egy matekból rossz gyerekhez a szülõ magántanárt fogad.
Tádé
 


Kedves Zsomimama!

Elnézést kérek, egy ideig nem volt módon reagálni a fórum hozzászólásaira.

A képességfejlesztõ nyári napközis táborról minden fontos információ felkerült a megújult honlapunkra. Telefonon is kérhet bõvebb felvilágosítást a 06-30-2100-800-as telefonszámon.

Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Kedves Keke!

Én úgy tudom, hogy a szakembereink képesek az autisztikus gyermekek diagnosztizálására, és tudják milyen helyeket ajánljanak a szülõknek.

A hozzánk kerülõ gyermekek közül rengetegnél mi diagnosztizáljuk a problémákat, és irányítjuk õket más szakemberekhez is.

Dolgozunk egy ingyenes, leegyszerûsített (szülõk által elvégezhetõ) on-line állapotfelmérésen. Ha elkészülünk, reményeink szerint alkalmas lesz rá, hogy a lehetõ legtöbb problémára idõben fény derülhessen.

A GEKKO foglalkozásainak finanszirozását illetõen úgy tudom, hogy a kormányváltást követõen újra megkezdtük az illetékes szervezetekkel a kapcsolatfelvételt. Állami szerepvállalás nélkül azonban nem várható árcsökkenés a jövõben. Én úgy tudom, hogy eddig fogyatékos gyermekeknél sem jártunk sikerrel, sem az önkormányzatoknál, sem pedig más szervezeteknél. Ennek nem tudom az okát, ténykérdés, hogy a GEKKO elsõsorban arra törekszik, hogy az esetleges támogasoktól függetlenül is életképes (piacképes) szolgáltatást tudjon nyújtani.

Én úgy látom, hogy a véleményünk különbségét leginkább félreértések sorozata okozta. A veled folytatott vita tanulságait több ponton is beépítettem a megújult honlapunk tartalmába. Ezért köszönettel tartozom! :-)


Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Kedves Tádé!

A kisfiút többen kisérték el a CT vizsgálatra, hogy azt zavartalanul, altatásban el tudják végezni, mert a CT vizsgálatot végzõ szakembereknek nem dolguk felkészültnek lenni egy halmozottan sérült gyermek megfelelõ kezelésére. Rengeteg kórházi beavatkozáson van már túl, ezért már a kórházba belépéshez is szükséges a megszokott gyógypedagógus és a dada jelenléte a nemkívánt reakció elkerüléséhez a várakozás idõtartama alatt. Ennél sokkal többet nem tudok az esetrõl, errõl és ennyit is csak véletlenül.

Tudjuk, hogy ingyenes a CT vizsgálat, a GEKKO sem kér pénzt azért, hogy segítséget nyújt az ügyfeleinek hasonló esetekben, ahogy ezt már többször leírtam.

Az utazótanári munka mibenléte szerintem sem attól függ, hogy milyen finanszírozással történik. Az orvosi munka is orvosi munka, attól függetlenül, hogy egy állami rendelõintézetben, vagy magánpraxisban folytatják. Szerintem az utazótanár attól utazótanár, hogy utazik a családokhoz, és egyéni fejlesztést végez. Egyébiránt Bordás Gergõ fizetésért dolgozó utazótanárként kezdte a munkáját, amelyet csak akkor váltotta fel a "magánbiznisz", amikor erre rengeteg felkérést kapott.

Nem is ártott váltani. Nem csak azért, mert azóta lett pénze párizsis zsemlére, hanem mert ebbõl a kezdeményezésbõl fejlõdött ki a GEKKO Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata. Alig 2 év alatt 7 játszóház nyílt országszerte, ahol sokkal több, és színvonalasabb munka zajlik, mint amit õ maga egyedül el tudott volna végezni.


Üdvözlettel,


Bordás Bence
Gekko Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Egy gyereknek az anyjára van szüksége, az altatóteamtõl sokkal többen nem is férnek oda a gyerekhez, a vizsgálatnál pedig már senki nem lehet benn. Nem igazán értem, miért kell még hat ember a vizsgálathoz, amikor úgyse tudnak semmit se csinálni. Egy gyógypedagógus ilyen helyzetben mi olyat tud, amit az anya nem.
Tádé
 


Bordás Gergõ és a kisfiú között szoros a kötõdés, épp ezért kérték meg a szülõk a részvételre. És mûködött a dolog, hiszen sokkal természetesebb, „objektív” segítségnyújtásra képes egy a gyermekhez közel álló, azonban mégsem rokoni kapcsolatban álló szakember. Természetesen a szabályokat ilyenkor azok diktálják, akik „otthon” vannak, az orvosok. Hallott már olyan sebészrõl, aki a saját gyermekét mûtötte volna? Még nézni sem szívesen nézné meg a mûtétet… A szülõk sem szívtelenségbõl kérték meg a szakembert... Természetesen nincs kényszerhelyzet, a szülõ dönt, a szakember javaslatokat tesz. A jó szakember használható tanácsokat, a rossz szakember rossz tanácsokat.

Higyje csak el, a legritkább esetben megyünk a szabadidõnkben kedvtelésbõl olyan helyekre segítséget nyújtani, ahol a segítség nyújtásra semmi szükség nincsen, sõt a jelenlétünkel még akadályozzuk is más emberek munkáját. Az ominózussá duzzadt CT vizsgálat ügye egyébként is csak egy (talán nem tökéletes) példaként szolgált annak az állításnak az alátámasztására egy korábbi vitában, hogy a GEKKO igenis együttmûködik más szakemberekkel, szervezetekkel és intézményekkel, amikor erre szükség van.

Kedves Tádé! Hosszú az út odáig, hogy az egészségügyben dolgozó szakemberek, a pedagógusok, a szociális munkások, védõnõk hatékonyan segítsék egymás munkáját. Rendkívül fontos szegmense ez a hatékony munkának. Még a mozgás fejlesztésében jártas szakemberek között sem kielégítõ a kapcsolattartás (pl. gyógytestnevelõ – konduktor – gyógytornász - szomatopedagógus) jelenleg a gyakorlatban. De vannak sikeres kezdeményezések is. Mint korábban említettem, Fekete György professzor úr, és más széles látókörû orvosok fontosnak tarják az együttmûködést például a GEKKO Képességfejlesztõ Játszóházak szakembereivel - gyógypedagógusokkal, gyógypedagógus-pszichológusokkal, konduktorokkal. Az utóbbi évtizedekben egyre inkább felismerték, hogy a fejlett orvosi technikák segítségével életben tartott embereknek nem csak a száma a döntõ, legalább olyan fontos ezeknek az életeknek a minõsége is. A lehetõ legmagasabb életminõség elérése érdekében elengedhetetlen - a szükségtelen tekintélyelvûségen felülkerekedve - a széleskörû munkakapcsolatok kialakítása. Így elengedhetetlen például egyes fül-orr-gégészeti beavatkozást követõen a szurdopedagógiai (hallássérültek pedagógiája) megsegítés, vagy a gyógypedagógiai szakvélemény, illetve konzultáció a neurológus számára, akinek munkáját segítik a visszajelzések, pl. az epilepsziával kapcsolatos gyógyszeres terápia beállítása során.

Üdvözlettel,

Bordás Bence
GEKKO Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
Bordás Bence
 


Az orvos is ott áll, amikor be meg kitolják a gyerekét a mûtõbõl.
A CT inkább hasonlít egy röntgenvizsgálathoz, semmi horrorisztikus nem történik, csak nem szabad a gyereknek mozognia. Altatáskor lehet ott a szülõ, vagy valaki más, hogy a gyerek lásson ismert arcot, utána ki kell mennie. Ezt a legtöbb mezei szülõ túl szokta élni.
Tádé
 


Kedves Tádé!

A leírtakból egyértelmûen érezhetõ, hogy szülõként (hála Istennek) nem került még hasonló helyzetbe. A központi idegrendszeri sérülés eredményeképpen kialakult állapot szükségessé teszi a gyakori (sokszor fájdalmas és a gyermek számára érthetetlen) orvosi vizsgálatokat. Biztosan hallott már Pavlov figyelemreméltó felismerésérõl, a fehér köpeny idõvel önmagában elegendõ az elkeseredésre, hisztérikus reakcióra.

Ezek a szülõk nem „mezei szülõk”. A halmozottan sérült gyermekek szülei rengeteg kudarcon vannak túl, de valóban „túlélik” az ilyen megpróbáltatásokat. Egyszerûnek tûnhet egy ilyen vizsgálat, valójában nem az, sem a gyermek, sem a szülõ, sem a jól felkészült orvos számára.

Nem tudom mire vélni a felvetést. Az orvosok és a szülõk kérték a segítséget, meg is kapták. Részemrõl ennyit errõl.


Üdvözlettel,

Bordás Bence
GEKKO Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


"Máté esete annyira komplex, hogy egy egyszerûnek látszó CT vizsgálat például egy 5-6 fõs külsõ team munkáját igényelte. Ezt a komplex munkát a GEKKO hangolta össze és szervezte meg. "
Nem én kérkedtem, ezért nem értem a részemrõl ennyit. Nem válaszolt, hogy milyen külsõ teamrõl van szó, miért szükséges ez a külsõ team? Legalább halvány vonalakban. A dada, gyógypedagógus nem külsõ team.
Mi nehezebb, simogatni beszélni egy gyerehez, mikor a maszkot ráteszik, csititgatni, ringatni, ölelni, mikor öklendezve sírva ébred az altatásból, vagy másra bízva várni? És mi a jobb a gyereknek? Van gyereke?
Tádé
 


Kedves Tádé!

Mivel részletesebb választ vár tõlem, mint ami egy marketingszakembertõl elvárható lenne, kikértem fejlesztõpedagógusaink véleményét. Három momentum van, amit érdemesnek tartok tisztázni.

Szervezés: A GEKKO részérõl formális (idõpont-, és adategyeztetés), valamint tartalmi (anamnézis, gyógypedagógiai szakvélemény és személyes konzultáció) egyeztetés zajlott Fekete György professzor úrral. Tapasztalataink felhasználásával a továbbiakban Õ irányította (természetesen) az egészségügyre háruló feladatokat, a szükséges vizsgálóeljárásokat, diagnózis felállítását, az epilepszia kezeléséhez szükséges gyógyszer beállítását. A CT vizsgálatot kiegészítették egyéb mûszeres, és nem mûszeres vizsgálatok is. Ezt követõen a GEKKO egyeztetett professzor úrral a további teendõket illetõen, majd megtörtént a megfelelõ sérülésspecifikus terápiák (pl. szenzomotoros integrációs terápia) meghatározása fejlesztõpedagógusaink (szomatopedagógus és gyógypedagógus-pszichológus) felé, egyeztettünk a DSGM kezelést végzõ gyógytornásszal, a beszéd indításával foglalkozó logopédus kollégával, valamint segítettük a kisfiú óvodába integrálását. A folyamat természetesen összetett, hiszen egyidejûleg nem pusztán a Salaam jellegû rosszullétek kombinált antiepileptikus kezelése mellett javasolt pedagógiai megsegítést kellett koordinálni, hanem az ICP (hemiparesis l. d.), valamint megkésett pszichomotoros fejlettség következményeként szükséges feladatokat is, mind a szociális érettség (önkiszolgálás, társas beilleszkedés szabályainak elsajátítása), beszéd (beszédértés, beszédprodukció), mozgás (beleértve a perzisztált aszimmetrikus tónusos nyaki reflex leépítését, a pes planovalgus l. s. korrekcióját, a finommotorika fejlesztésével a teljes artikulációs bázis kialakítását), valamint a megismerõ tevékenység (észlelés, figyelem, emlékezet, gondolkodás stb.) fejlesztését is. Természetesen a hatékony együttmûködésnek van kialakult protokollja, ezt a szakemberek ismerik, betartják azokat.

Külsõ team: Megismétlem, a probléma nem pusztán orvosi természetû. Ebbõl adódóan az Ön fogalomértelmezése szûkös, elavult. Alkalmas ugyan egy statikus, egyoldalú állapot meghatározására, azonban napjainkban már összetettebb, interdiszciplináris együttmûködésre, és dinamikus megfigyelésekre van szükség, amelynek vannak ugyan olyan stádiumai, amely során elõtérbe kerülhet az egészségügy (pl. orvosi diagnózis felállítása a Svábhegyi Gyermekkórház Csecsemõneurológiai Osztályán), a szociális szféra (pl. önkormányzati támogatások, egyéb járandóságokkal kapcsolatos ismeretátadás) a lélektan (pl. másodlagos következményként kialakult személyiségproblémák kezelése, anya-gyermek kapcsolat optimalizálása), valamint a pedagógia (pl. tanulási zavar prevenció, korrekció) szerepe, azonban egymástól elválaszthatatlan módon épülnek ezek egymásra. A "külsõ team" nem orvosi, és nem is pedagógiai természetû fogalom – a team valamely munkát együttesen végzõ csoport - a lényege az építõ jellegû összefogás különbözõ szakirányú végzettséggel rendelkezõ, vagy különbözõ végzettségû szakemberek között. A célkitûzés nem az epilepszia tünetmentesítése, hanem a gyermek életminõségének javítása, amelyhez szervesen hozzátartozik pl. az éberségi szint optimalizálására törekvõ gyógyító nevelés is. Napjainkban már nem az epilepsziát kezelik, hanem a gyermeket... A hatékony, gyakorlatban is mûködõ viszony ilyenkor mellérendelõ, nem tekintélyelvû. Minden szakember munkája fontos. A GEKKO esetében gyógypedagógusok, gyógypedagógus-pszichológusok, konduktorok vesznek részt a munkában, a problémák megelõzésében és kezelésében.

Mi a nehezebb, várni vagy vizsgálaton részt venni? A szülõk részérõl a vizsgálaton való részvétel lett volna nehezebb. Õk már döntöttek. Okafogyottá válik döntésük felülbírálása, annál is inkább, mert sikeres együttmûködésnek köszönhetõen a problémát már megoldottuk.

Amennyiben felmerülnének tényleges szakmai jellegû kérdések is, örömmel válaszolnak szakembereink www.gekkonet.hu honlapunkon mûködõ ingyenes tanácsadó fórumunkon. Szükség esetén konzultálunk neurológus vagy más orvos munkatársakkal, de elsõdlegesen gyermekneveléssel kapcsolatban várjuk kérdéseiket!

Üdvözlettel,

Bordás Bence
GEKKO Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
Bordás Bence
 


DSGM = Dévény
Az epilepsziát nem EEG-vel nézik?
Névtelen
 


Most vagy félreért, ír dolgokat, vagy a másikat nem is feltételezem. Mi köze a CT vizsgálat elvégzéséhez annak a teamnek, aki a gyermek fejlesztésével foglalkozik, azonkívül, hogy ezek a vizsgálatok támpontot adnak a gyerek problémájával kapcsolatban?
Tekintélyelvûségról beszél, közben egy laikus már a harmadik sornál elveszti leírásában a fonalat. Mint az orvosok, amikor latinul beszélnek a páciens feje felett.

Egy írásos szakvéleményt 2500 Ft-ért állítanak ki, mennyibe kerülne a gyerek komplex ellátásának megszervezése, koordinálása, ha tömeges lenne az igény? Az a tíz perc az óra végén, vagy az ötvenperces felmérés nem kevés?

Üdvözlöm, ha egy orvos szivén viseli páciensei sorsát. :-)
Tádé
 


Kedves Tádé!

Higgye el, semmit nem értek félre! Csak nem látom a koncepciót a gondolkodásmenetében.

„Nem válaszolt, hogy milyen külsõ teamrõl van szó, miért szükséges ez a külsõ team? Legalább halvány vonalakban. A dada, gyógypedagógus nem külsõ team.”
Elõször feltesz egy kifejezetten szakemberek által megválaszolható, ugyanakkor csak összefüggéseiben átlátható kérdést. Ezt követõen bírálja, hogy igyekeztem a teljesség igényével válaszolni. Vagy általánosságban beszél az ember - ilyenkor könnyen „fogyasztható” a szöveg – vagy pontosan, ilyenkor valóban kevésbé lesz közérthetõ. Mi az elsõre törekszünk, de szükség esetén belemegyünk a részletekbe.

„Mi köze a CT vizsgálat elvégzéséhez annak a teamnek, aki a gyermek fejlesztésével foglalkozik, azonkívül, hogy ezek a vizsgálatok támpontot adnak a gyerek problémájával kapcsolatban?”
Majd újra felteszi a már megválaszolt kérdést…

„Tekintélyelvûségról beszél, közben egy laikus már a harmadik sornál elveszti leírásában a fonalat. Mint az orvosok, amikor latinul beszélnek a páciens feje felett.”
Ezt követõen összekeveri az általunk említett, egészségügyben olykor-olykor feleslegesen fellelhetõ tekintélyelvûséget, az igényes, szakszerû válaszadással.

„Egy írásos szakvéleményt 2500 Ft-ért állítanak ki, mennyibe kerülne a gyerek komplex ellátásának megszervezése, koordinálása, ha tömeges lenne az igény?”
Köszönöm a konstruktivitást!

Sajnos rengeteg család nincs abban a helyzetben, hogy a képességfejlesztõ foglalkozások díját megfizessék. Igyekszünk támogatókra találni az egyre öntudatosabb civil szférából, egy olyan képességfejlesztõ rendszer létrehozása érdekében, ami struktúrájában teljesen megegyezik jelenlegi játszóházainkéval, a finanszírozási rendszer átalakításával azonban ingyenessé válna a szülõk felé. Jelenleg az egészségügyi-, és az oktatási tárcával is tárgyalásokat folytatunk száz új GEKKO Képességfejlesztõ Játszóház létesítésérõl és a normatív támogatás elnyerésérõl, állami támogatással folyamatosan tömegessé tehetnék szolgáltatásunkat. Pontos választ nem tudok adni a szülõkre háruló díjakkal kapcsolatban, annyit elárulhatok, hogy állami szerepvállalás esetén differenciált díjazási rendszert kívánunk megvalósítani, a fejlesztés indokoltsága és az egzisztenciális háttér szempontjainak figyelembevételével.

Állami szerepvállalás nélkül is biztosan csökkennének a díjak valamelyest - a tömeges keresletre való tekintettel - de nem jelentõsen, hiszen nem tudunk önköltségi áraink alá menni…

„Az a tíz perc az óra végén, vagy az ötvenperces felmérés nem kevés?”

Nem, ugyanis szerencsére árnyaltabb a kép ennél. Kiterjedt intézményes kapcsolatrendszerünknek köszönhetõen elégséges rálátásunk van a gyermekekkel kapcsolatos Intézmények (beleértve a pedagógiai szakszolgálatokat is) tevékenységével kapcsolatban ahhoz, hogy tanácsokat tudjunk adni a szülõknek legjobb tudásunk alapján. Az alábbi eszközöket igyekszünk felhasználni a szülõk tájékoztatására:

Állapotfelmérés során „testreszabott” választ kap a szülõ gyermekével kapcsolatban. A gyermekrõl kialakult kép (teljesítményprofil) még nem ad alkalmat végérvényes következtetésekre, a fejlesztés irányvonalát határozza pusztán meg. Az állapotfelmérés idõtartama 60 perc. Állapotfelmérés végén írásban is átadjuk megfigyeléseinket.

Személyes jelenlét. A szülõknek a foglalkozás ideje alatt nem kell a játszóházban tartózkodnia, de szívesen vesszük, ha a szülõk is részt vesznek a foglalkozásainkon. Tapasztalataink szerint elsõsorban a szülõrõl való leválásig (2-3 éves korig) hatékony a szülõi jelenlét. De a lehetõséget fenntartjuk a szülõ számára…

Szóbeli és írásos tájékoztatás. A gyermekek sokkal több törõdést, figyelmet igényelnek, mint heti egy-két óra. Ezért töltünk minden foglalkozást követõen 10 percet a szülõkkel. A szóbeli tájékoztatás során adunk tanácsokat intézményekkel, szakemberekkel kapcsolatosan. Ilyenkor írásban is átadjuk, mit, miért, hogyan tettünk a foglalkozáson, és arra a kérjük a szülõt, hogy otthon is gyakoroljon a gyermekkel. Az érthetõen megfogalmazott Egyéni Fejlesztési Terv látja el azt a feladatot, miszerint folyamatos visszajelzést kap a hozzánk járó szülõ gyermekérõl, tovább árnyaljuk az állapotfelmérés során elvégzett, gyermekkel kapcsolatos megfigyeléseinket. Ugyanakkor nem csak megfizethetetlen, hanem felesleges is lenne a nap 24 órájában szakembert állítani minden gyermek mellé! Garantáltan, bizonyítottan elegendõ, ha a gyermek felcseperedésének útját heti rendszerességgel ellenõrzi, egyengeti a szakember.

Tanúsítvány. A fejlesztési év végén tanúsítványt, részletes pedagógiai jellemzést bocsátunk ki a gyermekrõl. Az írásos szakvélemény a fejlesztési év végén díjmentesen jár. Ha a szülõ a fejlesztési év közben igényli a részletesebb szakvéleményt, ennek a díja 2500 Ft. Adminisztrációs, nyilvántartó rendszerünknek köszönhetõen folyamatosan rögzítjük a gyermekekkel kapcsolatos tapasztalatainkat, így bármikor kérhetõ tõlünk.

Ingyenes szaktanácsadás. A www.gekkonet.hu honlapunkon ingyenes szaktanácsadással szülõk és pedagógusok rendelkezésére állunk bármilyen, gyermekneveléssel kapcsolatos kérdés felmerülése esetén. Bárki igénybeveheti, szakembereink örömmel tesznek javaslatokat, válaszolnak a kérdésekre!

Üdvözlettel,

Bordás Bence
GEKKO Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
Bordás Bence
 


Kedves Névtelen!

Még néhány ilyen kérdés, és inkább elvégzem az orvosi egyetemet Kép Most inkább az egyszerûbb utat választottam, egyeztettem neurológus munkatársunkkal.

Az epilepszia nem "morbus sacer", tehát szent betegség, "kit" tisztelni kell. Az organikus szemlélet alapján ideggyógyászati kórság, ami minden agy "sajátja". Ebbõl adódóan az orvosnak azt kell eldöntenie, hogy organikus betegségrõl vagy alkalmi epileptiform /pl. convulsív/ rosszullétrõl van-e szó. Ezt eldönti a kórelõzmény, a neurologiai status, az EEG /beleértve a prvokációs módszereket is, igy a hyperventillatio, photo-, phonostimulatiót, alvásmegvonást követõen készült felvételt, EEG-map-et, idegsebészekkel közösen elkövetetett mélyelektródák EEG "bambulásokat". Hazánkban Halász és Vajda profok között van igen jó együtmûködés. De az EEG-n kívûl igen is szereppel bírhatnak a modern képalkotó eljárások /CT, MRI, MR-AG, PET/. A CT-t az ember inkább a negatív lelet biztos volta miatt kéri.
Bordás Bence
 


Kedves B. Bence!

Neked nincs barátnõd?
Vele kéne inkább foglalkoznod. Az kamatosabban megtérül, hidd el! Kép Kép Kép

jóakaró
jóakaró
 


Kedves Jóakaró!

:-) Van barátnõm, nem is rossz befektetés... :-) Sokat tanulmányozom a tranzakció kamatait. De mielõtt kezdeném a barátnõ befektetést túlfinanszírozni, önmegtartóztatásként a Babanet fórumra menekülök szélmalom harcot vívni.

Egyébként teljesen egyetértek, túllihegtük a dolgot... A "túllihegést" a barátnõk tényleg sokkal, sokkal többre értekelik. :-)

Üdvözlettel,

Bordás Bence
GEKKO Képességfejlesztõ Játszóházak Országos Hálózata
[url=http://www.gekkonet.hu" TARGET="_top]http://www.gekkonet.hu[/url]
Bordás Bence
 


Kedves Bordás Bence!
Azt írod több helyen, hogy az ország legkiválóbb gyógypedagógusai dolgoznak nálatok. Nem tudom, hogy engedhetik meg maguknak azt a luxust, hogy nettó 600 Ft-os óradíj fejében tartsák a foglalkozásokat?! Mert akárhogy is számolok, 50000 Ft (amit kapnak havi fizetésként)elosztva minimum 80-nal (heti 20 óra), az annyi... Nem létezik, hogy a kiváló képességeiket ne tudnák több pénzért kamatoztatni!!!
 
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: