Új privát üzeneted érkezett!

Helló mindenki!

Van egy 8 hónapos kislányom, aki még jóformán szopizik. Amit elfogad az a gyümölcs, de azt is csak mértékkel. Kellene egy-két jó tanács. Pl. Elegendõ folyadék az anyatej, vagy adjak mást is Lilinek? Nem gond-e, hogy csak gyümölcsöt eszik Lili. A tejciben elegendõ vitamin van-e számára.

Aztán jól jönne egy-két kajatipp is, de "recepttel" együtt, mert nem vagyok vmi konyhatündér.

A gond még az, hogy Lili a nem üveges kajától ekcémás lesz. Járt már vki így? Vagy figyeljem melyik kajától?

Remélem írtok majd sokan.

Puszi:

Anikó
Gerianikó
 


Geriani,
majd küldök Neked mailt, van egy-két tippem, receptem.
Jamina
Jamina
 


Jamina!

Imádlak!
Anikó
 

 
 

Anikó!

Azt hiszem, már hallottad tõlem, hogy Bori is több mint 9 hónaposan volt hajlandó elõször rendesen szilárd kaját enni... Addig tejcsi volt, és néha egy-két kanál gyümölcs.
A gyümölcsök elég vitamindúsak szerencsére, és a tejedben is van elég, emiatt ne aggódj. Esetleg dobd meg magad egy kis ELEVIT-tel, hogy a szervezetedben legyen mindenbõl elég.
Ha a gyümölcsleveket sem fogadja el szívesen, szerintem ne erõltesd. A kaját meg fõleg ne...

Bori szó szerint egyik napról a másikra kezdett el enni, de akkor rögtön bevágott egy egész üveg bébikaját. Már én is izgultam, de nem mertem erõltetni, úgy gondoltam, csak jobban tudja, mi kell neki. Ha meg elég neki a tejem és nem éhes, lelke rajta. Amikor éhes volt már a tej ellenére, akkor evett is.

Amúgy nála az elsõ kaja, ami teljes sikert aratott a banán-narancs püré volt. No, abból nyomott befelé rendesen. De akkor még nem hallottam, hogy a citrusfélék allergizálhatnak, szerencsére neki nem lett tõle semmi baja.

Amúgy Bori sokáig csak üveges kaját evett, én abban jobban megbíztam, mint a zöldségesnél vett cuccokban.

Az nem lehet, hogy Lili esetleg valami vegyszerszármazékra, ilyesmire érzékeny. Igen, figyeld, mitõl jön ki, aztán azt hagydd ki...

Csak nyugi és jó étvágyat:

Dia
Dia
 


Anikó!
Szerintem amiatt ne aggódj, hogy az anyatej kevés lenne tápértékileg, látni fogod, hogy a kicsik mindig azt eszik meg, amire éppen a szervezetüknek szüksége van. Ez késõbb is így lesz, lesz, amikor hetekig túró rudin fog élni, aztán majd jön a virslis korszak, majd a kakaós - nálunk volt, hogy Kamilla egy fél éven keresztül 'csupasz' spagettit evett kakaóval - teljesen egészséges a gyerek. A lényeg, hogy te egy kiegyensúlyozott étrendet kínálj neki, aztán hagyd, hogy azt egye, ami jólesik.
Én is mindig jobban megbíztam a jó minõségû bébiételben, mint a sarki zöldségesben, de elõbb utóbb azt sem fogja elfogadni, no meg az otthoni ízekhez is hozzá akarod szoktatni majd, gondolom. Az nekem nagyon furcsának tûnik, hogy kimondottan az általad készített ételektõl lett Lili ekczémás, utána kellene nézni a dolognak valahol, mert szerintem is csak vegyszer jöhet szóba. Én olyat még nem hallottam, hogy egy gyerek minden ételfélére allergiás lenne, meg fõleg most az elején még biztos nagyon egyszerû kajákat is csinláltál, tehát túl sok összetevõje nem lehetett. Nem tudom,hogy hogy lehetne kideríteni. Hol vetted a zöldségeket, mennyi ideig adtad neki? Az ételallergiát csak úgy lehet kiszûrni, hogy egyszerre egy fajtával próbálkozol, napokon keresztül, aztán nézed a tüneteket. Ha valami (pl. bõr) elváltozás van, akkor kihagyod, majd egy pár hét múlva esetleg újrapróbálod.
Végül is a Hippben is ugyanazok az összetevõk, mint az otthoni kajákban, csak biztosan vegyszermentesek, be vannak vizsgálva stb. De ha egy bizonyos ételösszetevõre lenne allergiás, az a Hipptõl is kijönne, ez tuti.
Mitõl lett ekczémája Lilinek konkrétan?

Aztán, ha esetleg a gond már csak az, hogy nem fogadja el a fõztödet, csinálhatod azt eleinte, hogy fõzöl egy krumplit és összekevered a Hipp-pel. Nálunk ez nagyon bevált. Vagy egy friss gyümölcsöt a bébiétellel. Stb.

Ha a gyümölcsöt megeszi, van egy jó receptem, amit Emma imád - padlizsánpüré banánnal (így zöldséget is megismer). A padlizsánt felkockázod (héja nélkül), besózod és fél óráig áztatod, utána jól lemosod, így megszabadulsz a kesernyés ízétõl. Kevés vízben megpárolod, aztán a banánnal és egy kis anyatejjel összeturmixolod, nagyon finom. Aztán én eleinte minden fõzelékbe (krumpli-zöldség) tettem egy almát, azzal ízesítettem. De az alap az mindig krumpli-zöldség-alma-tej/vagy fõzõvíz, ami éppen jobban tetszik.
Van még sok ötletem, majd folytatom, ha még szükséged van rájuk. A topic viszont jó ötled volt, mert az étkezés nagyon sokaknak problémát okoz. Én kb. két év után kezdtem el lazítani, és amióta nem az evés körül forognak a napjaink, sokkal könnyebben mennek a dolgok.
Andi
andi
 


sziasztok!
én is nagyon örülök enek a topicnak...
eric mar 3szor eszik rendes kajat. regel nekem nincs tejem, este meg csak hadján. és bajban vagyok mert nem akar más tejet inni. probáltam már a 1,5% és a 3,5%. hidegen is, melegen is, cukorral de pláne cukor nelkül. most vettem neki valami szuper-tejet, 3,8%. iszogadtam elöte, hátha megkivánja. ivott is egy kicsit. csak az a baj hogy foralatlan volt és nem merem igy adni.
ja, a milumil 1- meg ay aptamil 1-et is probáltuk már, de nem valami nagy sikerrel. majdnem 6 hónapos, lehet hogy a 2-esekel kéne probálkozni?

köszi,
ericmama
 


aláirás:
ericmama
ericmama
 


Szia mindenkinek!
Ericmama!

Nyugodtan próbáld ki a Milumil vagy Aptomil 2-t. Ezek az elválasztási tápszerek már 4 hónapos kortól adhatók és talán síkerül elfogadtatni. 1 éves korig én nem próbálkoznék a tehéntej adásával. Egyrészrõl allergiát válthat ki, másrészt az összetétele sem igazán megfelelõ egy 6 hónapos gyerkõc számára. Ha Eric kap még anyatejet és tápszert, nincs szüksége más tejre.
Kisfiam 8 hónapos lesz, szopik még és lefekvés elõtt Milumil 2 tápszert kap. Eszik gyümölcsöt, fõzeléket és imádja a tejpépeket. Nekünk ezek nagyon bejöttek. Próbálkozhatsz te is velük a tej helyett.
Sok szerencsét

Lívia
Lyvya
 


Sziasztok Lányok!

Gerianikó már biztos elfelejtetted, de pont a ti topicotokba írtam be a nyáron az én módszeremet:
bigacsiga 2001 Augusztus 26 vasárnap - 01h 58: Edit
itt a kivonat belõle:

"Nálunk a bevezetés sem ment úgy, ahogy a könyvbe le van írva kanalanként emelve. Már elsore 1 dl fozit megevett + 1 dl tejet. Külön csak a krumplit vagy a répát nem ette meg, de ha a kettot összekevertem úgy izlett neki. Nem is várogattam az új ízekkel sokáig kb. egy hónap alatt ette mind.

Na most nem azt mondom, hogy nektek is így kell csinálni, de szerintem képtelenség kanalanként melgetni az adagokat. Nekem az nem jött be.

Egyáltalán nem veszodség és pepecselés a gyereknek fozni! Én nagyon szerettem!
És gazdaságosabb is mint egy felbontott ébiételt a hütoben tologatni, majd fontolgatni, hogy jó-e még oda merjem-e adni vagy nem.

Érdemes a gyereknek egy éves koráig külön fozni és nem a felnöttek levesébol kivenni az o zöldség adagját. Nekem a védonom azt mondta azért nem jó ha a felnöttek ebédjébol veszem ki a zöldséget pl. húsleves, gulyásleves, mert a zöldség megszívja magát zsirral és azt nehezebben emészti a gyerek.

Minden nap mást adtam neki. A zöldségeket külön megfoztem, letumixoltam, nagyobb lyuku jégkockatartóba lefagyasztottam és csak hozzáraktam a frissen fozott krumplihoz.
Egy szem krumplit nekem kicsi jénai edényen a mikróban 10-15 perc alatt volt a legkönnyebb elkészíteni. (Gázon mindig odaégettem, mert elveszett a legkisebb lábosba és elfott a viz is.)

A paszirozást úgy oldottam meg, hogy a fott zöldségeket paradicsom paszirozon átdaráltam, így a nagyon rostos részek pl. cékla vagy borsó héja, bab héja nem került a fozelékbe.

Nálunk ez volt a menü:
zöldborsó, répa, krumpli
zöldbab, répa, krumpli
brokkoli, répa, krumpli
sütotök, krumpli
cékla, alma, krumpli
fozotök, krumpli
spenót, banán, krumpli
sóska, krumpli
alma vagy körte vagy meggy vagy öszibarack, krumpli

1 éves kora után húskockákkal dúsítottam pl. csirkemell, bojúhús, csikemáj, pulykamáj, tonhal.
A húst is natur megfoztem, pürésítettem, fagyasztottam és egy-két kocka húst tettem a fõzelékbe.

Rreszelt sajt, fott tojás, elöbb csak a sárgája uána a fehérje is, tehéntúró.

A sütotök akkor ízletesebb ha sütve van sütobe és úgy átpaszirozva.
A vizve fozott más ízu, vizesebb.

A zöldségeket kuktába, párolórácson szoktam fozni 5-10 percig. Kevés fõzõlével jobban lehet paszirozni.
A céklát sajnos legalább egy órát kell fozni, hogy puha és paszirozható legyen.
A spenótot és a sóskát elég leforrázni csak, utána paszirozni.

Én sóztam az ételt, de csak egy nagyon picit.
Cukrot csak sóskába, spenótba raktam ill. csak a sóskába, mert a spenót banánnal csináltam. Ha nagyon nem megy így lehet (anya)tejjel is csinálni vagy aki eszik tejpépet, tápszert abból egy kiskanállal.

Egy kicsi margarint szoktam még beletenni a fozikbe a zsirban oldodó vvitaminok miatt vagy lehet valami jobb hidegen sajtolt olaj, de annak lehet hogy kicsit vadabb íze van mint a margarinnak.

Olyan örömteli fõzést és babaetetést kívánok mint ami nekem volt.

Sziasztok

bigacsiga Kata
bigacsiga
 


Sziasztok!

Geri, jó ötlet volt ez a topic, futassuk fel ezt isKép

Én is evés körüli gondokkal küszködök, éppen a napokban konzultáltam ez ügyben Ibollyal. Sok segítséget kaptam, bár az én problémám más természetû.

Csongi 8,5 hónapos. Eleinte nagyon jó étvágya volt. Ma ott tartunk, hogy már csak 3-szor szopizik, félálomban hajlandó rá, mert egyébként annyi minden érdekli, hogy nem fogadja el.

Eleinte én is adtam neki répát, sütõtököt, borsót krumplival és almával elkeverve. Aztán elkezdett inkább bébiételeket enni. Most meg ott tartunk, hogy nem igen akar enni se bébiételt, se amit én csinálok.
Iboly ötletétõl vezérelve a tányéromra tettem krumplit, husit, répát (ezt harapva nagyon eszi), és úgy adogatom neki. Na de ez így nem túl változatos.

És azon is filozofáltam, hogy vajon egy ekkora baba hány óránként kérne is enni? Elég neki 3 fõétkezés? És közben mit adjak? Esküszöm tök jó volt, amíg csak szopizott. Elõ a cicit, és készKép

Amit Andi írt az én is észrevettem. Volt amikor napokig csak a sütõtököt fogadta el, aztán meg le nem nyelt volna egy darabot se! Most éppen a tejpép a sláger! De ez meg ugye tejfehérjét tartalmaz, félek, nehogy sok legyen neki!

Hú, mennyi bajom van nekem... De hát olyan nagy dilemma!

Recepteket én is szívesen fogadnék!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Köszi

Évi
Évi (Évi)
 


Évi,
recepteket már viszem gépbe, akkor majd Neked is megy mail.
Jamina
 
 


Szia Jamina!

Ha nem okoz nagy gondot, szeretném, ha nekem is küldenél pár receptet a címemre: lyvya@freemail.hu
Elõre is köszönöm.

Lívia
Lyvya
 


Na jó, akkor tudok egyszerûbbet: feltesszük a honlapunkra. (most így fejbõl nem tudom a címet, de ott van az érdekes linkeknél meg a karácsonyi készülõdésnél is, kb. www.webhely/napocska, de van tovább is.
Na, szóval pár nap mûlva ott mindenki megtalálja.
Jamina
 
 


Livia, megfogom probálni. Egyenlöre cumit cseréltünk és mintha valamivel jobban menne. Most már legalább a gyümölcslé-t onnan issza. A tej/tejpotlékokat még nem sikerült rávenünk.
Évi, tényleg milyen egyszerü volt a cicivel Kép.
Én nem problémáztam a parkba is megetettni, igy már 10 orákat is levegõn voltunk. De most, sajna, már alig jutt idö hogy bevásároljak. Mert hát hogy lehet-ne megoldani az alma-répa-papit kint? Eric könyökig maszatos szokot lenni. Meg a nyaka körül is csurom viz, gyümölcslé stb. Ti hogy oldjátok meg?
Köszi,
ericmama
ericmama
 


En Montrealban elek es itt elegge elutoek az etetesi szokasok, mint Mo-on. Az orvosom azt tanacsolta, hogy a gyermeknek (aki 10 honapos edi kislany) egy eves kora elott leginkabb csak tejre van szuksege, napi 1 literre(!). Pedig az en kicsim jobban kedveli a gyumolcsot, zoldseget, cerealt, joghurtot, szoval minden mast. Tejbol csak kb. fel litert iszik naponta. Szerintetek ez normalis, vagy a dokinak van igazaç Raadasul eleg konnyu szegenyke, csak 7 kg korul van, de egeszseges, mint a makk. Nem tudom eroszakkal belepumpalni a tejet. Csak tudja tan mit akar, nemç
Anett
 


Sziasztok Lányok!

Nagyon jó ez a téma, érdeklodve várom én is az ötleteket, amikbol, szerintem, sose elég.
Hadd tegyek hozzá pár gondolatot, amit kiindulási alapnak lehet használni az egyéven aluli babák táplálásánál.

Körülbelül 6 hónapos korig a babák kizárólag anyatejes (vagy tápszeres) táplálása javasolt.

Almával, oszibarackkal lehet kezdeni a szilárd táplálék bevezetését. Legújabb tapasztalatok szerint a banán allergizál.

Eloszor kínáld meg a babádat egy negyed teáskanál reszelt almával. Ha izlik neki és megeszi, akkor másnap adhatsz neki egy kicsivel többet. Lassan, fokozatosan emeld az adagot és közben figyeld a kicsit, hogy nincsenek-e kiütései, vagy egyéb, allergiára utáló jelek. (A reszelt alma is megfogja a székletet, úgyhogy egyszerre ne sokat belole!)
Egy étel bevezetése kb. 1 hétig tartson. Utána hasonlóképpen ismertesd meg a következovel. A kicsik általában imádják az oszibarackot, ha van rá idod, le is fagyaszthatsz belole, akkor télre is lesz. Bevezetoként még meggyet ehetnek a babák (cseresznyét nem) és a ribizli levét. Ezekbol is jó most felkészülni a télre. A körte is kedvelt gyümölcs, a szolo is, de ezektol fájhat a babák pocakja, óvatosan kell kísérletezni velük.

Én úgy tanultam valamikor, hogy a gyümölcsök szoktatása 2 hónapig tartson, majd újabb két hónapig a zölségeké, utána következzék a hús.
Ezt a gyümis dolgot én nem mindig tartanám be, különösen nyáridoben, amikor minden zöldség friss, zsenge, jóízu.
Zöldségek közül a krumpli jöhet elsoként szóba, a csicsóka, répa, sütotök, spenót, sóska, zöldborsó, zöldbab, cékla. Késobb káposztafélékkel, karfiollal, karalábéval bovítheto a lista. Ha egy-egy ételrol megbizonyosodtál, hogy nem allergiás rá a kicsi, akkor már kombinálható más, már kipróbált étellel. Fott krumplival szoktunk suríteni, lisztet egyéves korig nem ajánlott adni, az egyre gyakrabban eloforduló cöliákia, vagyis lisztérzékenység miatt.
10 hónapos kor körül már meg lehet próbálni a kukoricalisztet, bár a kukorica is allergén. A rizs viszont mehet. Újabban lehet kapni barna rizslisztet, aminek a segítségével pl. tej, tojás nélküli lepényt, palacsintát lehet sütni.

Nem muszáj külön pepecselni a gyerkocnek a fozéssel, nyugodtan eheti a családnak szánt levesben fott zöldséget, husit, de még lehetoleg a berántás, habarás elott vedd ki belole, amit neki szántál.
Ha a családi ebéd nem neki való, akkor persze külön kell fozni, de nyugodtan ízesítheted sóval, cukorral, persze csak módjával. Fuszerezhetok is a bébipapik, nem is annyira az általunk megszokott szárított fuszerekkel, hanem egyszeruen tégy a fozovízbe zellert, hagymát, fokhagymát, bármit, ami jó ízt ad az ennivalónak. Az anyatejes babák úgyis hozzászoktak már az ízekhez, hiszen a mama teje egy kicsit mindig más ízu, aszerint, hogy mit fogyasztott elozoleg.

<FONT COLOR="ff0000">Egyéves kor elott nem javasoltak a tejtermékek, a tojás (eloször a sárgáját kell majd adni, arra kevésbé valószínu, hogy érzékeny), liszt, hal, paradicsom, méz, citrusfélék, kivi, eper és hasonló aprómagvas gyümölcsök, sárgabarack, dinnye, sárgadinnye.

Kétéves korig nem ajánlott csonthéjasok, magvak és nyers répa adása, fulladásveszély miatt.

A mogyoró nagyon erosen allergizáló hatású étel, fogyasztása hároméves korig nem javasolt.</FONT>

Ha a kicsi nem fogadja el 6 hónaposan a kínált ennivalót, próbálkozz meg vele újra, 2-3 naponta, vagy hetente. Ha szépen fejlodik, és elég neki az anyatej, akár egyéves koráig is élhet kizárólag azon.

Gondolj mindig arra, hogy az elso életévben az anyatej a fo táplálék, ezért a szoptatást lehetoség szerint fenn kell tartani ebben az idoszakban. Biztos lehetsz benne, hogy a szilárd táplálék bevezetésével nem fog számottevoen csökkeni az anyatej mennyisége, ha mindig szoptatással kezded az étkezést és csak szopi után kínálod meg a babádat egyéb ennivalóval.


Üdv. Iboly
Iboly (iboly)
 


Kedves Iboly!

A mézet adhatom szerinted a 17 hónapos Hannámnak, sajna nem emlékszem a nagynak mikor kezdtem adni.
Puszi: F. Dia
fd (fd)
 


Ericmama! A BEBA tapszert robaltad mar? Nekem csak az jott be.
norcsa
Himesháza
 
 


Norcsa, kösz, még nem probáltam ki.
De közben rendezödött valamenyire, (délután, este és éjjel szopizik) az orvosnö szerint addig nem kel forszirozni más tejjel mig 3-szor szopik ... Szerinte is probálkozak 2szer hetente, hátha "belenött" már.
A tejbegrizt meg a tejberizst nagyon szereti. Ezt normál tejjel csinálom ...
De már eszik almát, banánt, körtét, zöldségeket, nagyon szereti a csirkelevest és a csirkehust.
A fö az hogy ujjbol normálisan nö, nem? Kép

köszi,
ericmama
ericmama
 


Kisfiam 8 hónapos. Reggel és este szopik, illetve a többi étkezés elõtt is cicizik. Úgy érzem, már nem elég a tejem reggelire és vacsorára. Tápszert illetve tejfehérjét tartalmazó dolgot nem szívesen adnék neki. Mivel egészítsem ki a reggelit és a vácsorát? Aki tud, kérem segítsen, mert tanácstalan vagyok. A válaszokat email-ben is várom.K0szi!
timi
 


szerintem pont erre való a védõnõ, gyerekorvos.õk biztos jobb tanácsot adnak, mint azok a mamák, akik jobb híján szintén csak "kísérleteznek" a gyereken. amúgy a tápszer tele van olyan hasznos vitaminokal, ásványi anyagokkal, amiket otthoni koszttal sosem fog tudni az ember olyan minõségben és arányban összeállítani, mint ahogyan az a tápban van. nem méreg az sem!
Névtelen
 


Van mar itt egy mukodo topic "Hozzataplalas" neven, oda kene benezned.
Névtelen
 


Sziasztok!

Kislányom jövõ héten lesz egy éves és szeretnék szülinapi tortát készíteni neki. Tehéntejet, tojást lisztet még nem adtam neki. Gondoltam rizstortára, babatejjel, vagy valami hasonló. Van valakinek jó ötlete? nagyon szívesen fogadnám. Elõre is nagyon köszi, Dóri
 
 


Sziasztok!
Én a Schöpf-Méreis topic lakója vagyok, csak azért nyergeltem át ide, hogy megkérdezzem:
Érdekelne-e valamelyikőtöket szép, permetszer-mentes sárgabélű őszibarack?
A szüleim termelik, elsősorban eladásra, tavaly nyáron én azt fagyasztottam le az akkor még pocaklakó gyermekemnek irdatlan mennyiségben és nagyon bevált (sajnos még így sem lett elég).
Ezért jutott eszembe, hogy ajánlom kisgyermekes anyukáknak is.

Az ára még bizonytalan, mert majd csak 1-2 hét múlva kezdődik a szüret és nyilván az akkori piaci ár fogja meghatározni. Mindenesetre lényegesen kedvezőbb áron szokták adni, mint a zöldségesek vagy akár a piacosok.

Pátyon van a barackos, de ha valakinek gondot okoz oda elmenni, úgy is megoldható a dolog, hogy hozzánk (Budafokra) elhozzák és innen viszitek el.

Ha érdekel valakit, írjon mailt (medvike@freemail.hu), mert mostanában nem nagyon érek rá olvasni a topicokat. Gyerkőc nagyon igényes

Üdv
Mackoo
 
 


Akkor nyergelj tovább, mert ezzel az erőszakos nyomulós stílussal, már más is próbálkozott és hidd el itt a babaneten ez nem jön be.

Kép

KépKép
 


Sziasztok,

Remelem tud nekem egy gyakorlott anyuka segiteni abban a kerdesben hogy lehet e babaknak adni itthon megfozott sargarepat, vagy csak bebietelt? Valahol olvastam hogy egyes helyeken a termofold magas nitrattartalma miatt nem szabad sargarepat adni, viszont en nem nagyon szeretnek uvegeset adni neki, csak ha muszaj. Szivesebben fozom magam. Szabad vagy nem?
A masik pedig hogy ehet e egy majdnem nyolc honapos pepesitett feher vagy barnarizst?
Koszonom a valaszt!!
Udv,
Ildi
 


Ildi!

Itt eggyel feljebb sokmindent olvashatsz:
http://www.babanet.hu/ujgep/discus4/messages/279/3364.html?1094494373

Egyébként répából a kora tavaszi, hajtatott (primőr) répák a veszélyesek, mert azokat keményen műtrágyázzák és a nitrit (?) tartalma lehet túl magas. A nyár végén, ősszel, télen vett -tárolt- répa már biztonságos általában. Persze külön nyerő, ha bio piacon, vagy ismerős kertjéből származik, vagy olyan árustól ,akiben megbizol és meg tudod kérdezni, alkalmazott-e vegyszereket. (nekem a saját kertemben termett a gyerkőcnek a répaKép)
Rizs mehet!

Ildi

Ildi
 
 


Pildi,

Koszi a valaszt!!!
 

Hozzászólás írásához be kell jelentkezned!

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet:

 

cron