Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok!

Sokszor eszembe jutott, hogy ezt a témát felvetem. Erről itt még nem találtam semmit se, ezért gondoltam, hogy hát ha ti tudtok tippeket és okos dolgokat írni.
Kristóf 13 hónapos és szinte nem mond semmit se. Értelmes szót meg pláne nem. Olyanokat tud pl. hogy megkérdezem, mit mond a boci, arra mondja, hogy bú, a kiskakast meg a motort tudja utánozni. Egyébként egy nagyon értelmes kisfiú, megért nagyon sok mindent. Beszéltem anyukákkal, akiknek a kicsijük olyan idős mint Kristóf, és van, aki másfél évesen még nem mond semmit, de ennél kisebb viszont mondja pl. hogy vau-vau, vagy cica, vagy gyere. Igazából nem vagyok elkeseredve, csak kíváncsi vagyok, hogy ti mivel fejlesztitek a piciteket. Mi Kristóffal képeskönyvet szoktunk nézegetni, és én meg mutogatom neki az állatokat, mellé mondom, hogy mit mond, mit csinál. Sokat beszélgetek neki én is, a férjem is, meg a nagymamák is.

Vagy inkább ne erőltessek neki semmit se?
Köszi a tippeket, jó tanácsokat.

Andi
Andi
 


Szia Andi!
Az én fiam 13 hónapos korában a következőket mondta:
cica,cipő,csüccs,tik-tak,bú. (Fel van írva)
Viszont 2 évesen olyan szépen és tisztán beszélt,hogy idegenek is tudtak vele beszélgetni.
Ugyanígy csináltuk, mint Te, nem erőltettük, viszont sokat beszéltünk hozzá. Állítólag ez a legokosabb, amit ilyen korú gyerekkel tehet az ember. Ha valamit nem értett, elmondtam neki egyszerűbben, de nyelvtanilag mindig helyesen, utána pedig úgy, ahogy eredetileg mondtam.
Valahol azt olvastam, hogy azok a gyerekek, akikhez többet beszélnek, később szólalnak meg, de utána gyorsabban fejlődik a beszédük, és nagyobb lesz a szókincsük.
Szerintem erőltetni nem szabad, mert esetleg szégyenlősséget v. dadogást okozhat.

I.T.
I.T.
 


Kedves Andi,
Az en fiam oktoberben lesz 3 eves. O kialakitott maganak egy sajat nyelvezetet, nagyon edes volt, ahogy gagyogott, hosszu szonoklatokat tartott, de semmi ertelme nem volt(legalabb is szamunkra.:-))
amikor keteves koraban meg mindig nagyon ritka volt a beszedeben az ertelmes szo, akkor kezdtunk elgondolkodni a dolgokon, es akkor hirtelen olyan fejlodesbe kezdett, hogy az ismerosok csodajara jartak. Nyelvtanilag meg nem mindig helyes, de nagyon szepen beszel, erdekes szoalkotasokkal.
Szoval szerintem nagyo n jol csinalod, ha nem erolteted, megjon az magatol, kesobb majd leloni sem fogod tudni, annyit beszel:-))))
Udv
EVa
Eva
 

 
 

Szia Andi,
az én fiam 15 hónapos koráig csak "zagyvaságokat" mondott. 15 hónapos korában mondta az első szót, aminek már - számára - értelme is volt, azaz: tita (ami cicát jelentett erdeteileg, de később minden szőrös állat "tita" lett.) Attól kezdve ragadtak rá a szavak (három hónapig kint voltunk az USA-ban, még az angol is ragadt rá). Most 26 hónapos, folyékonyan, bár selypítve beszél, hihetetlen gyorsasággal bővül a szókincse, már kezd helyesen ragozni, szerintem az év végére folyékonyan, hibátlanul fog beszélni. sokat beszélget(t)ünk vele, sokat énekelek neki, néhány dalocskát és mondókát már együtt "mond" velem.
Semmiképp se aggódj, 13 hónapos kor a beszédre még nagyon korán van! A legtöbb lurkó másfél éves kora körül kezd el igazából beszélni, onnan aztán már pörögnek az események. Persze kivételek mindkét iráényban vannak, hallottam már olyat is, hogy egy kislány egy (!) évesen már beszélt (könnyű volt neki, három nagyobb textvére volt), és olyat is, hogy egy kisfiú két és fél évesen két szót mondott, kakó (kakaó), és fáj (minden fáj cvolt, még a pelus is). Nagyon jól teszed, hogy mesélsz neki s beszélgetsz vele, ez a legjobb és a legtöbb, amit most megtehetsz és meg "kell" tenned.
üdv
Zsóka
Zsóka
 


Sziasztok!
Nekem 4 gyerekem van, 19,fiú, 13lány, 10, 2 fiú a legkisebb mutogat, néhány szót mond, de folyamatosan magyaráz a saját nyelvén. A többiek ilyen idősen folyékonyan beszéltek.Mivel sokan vagyunk a Keve (legkisebb fiú)körül állandóan foglalkoyik vele valaki. Mág családon belül is ilyen nagy különbségek vannak! Ha amúgy korának megfelelően fejlődik a csemete, szerintem nem szabad keseregni, erőltetni úgy sem lehet semmiben őket!
Azért csak most írok ehhez atémához, mert most találtam meg az oldalakat (Babanet )
Kisrózsa
 


[url=http://www.freeweb.hu/logopedia/szulok/index.html" TARGET="_top]http://www.freeweb.hu/logopedia/szulok/index.html[/url]

A megkésett- és akadályozott beszédfejlődés

Amennyiben a beszéd- és nyelv fejlődése 3 éves kor körül sem indul meg annak ellenére, hogy a központi idegrendszer és a hallás ép, megkésett beszédfejlődésről van szó. Hátterében az idegrendszer érési késése, valamint különféle negatív környezeti hatások állhatnak. Jellemző, hogy a gyermek beszédértése megfelelő, de az aktív, használt szókincs nagyon kevés. Miután később indul meg a beszéd, az élettani beszédhibák is elhúzódhatnak. A gondolkodás, a figyelem, az emlékezet, a játék, a környezethez való alkalmazkodás az életkornak megfelelő, míg a nagy- és finommozgás gyengébb az átlagnál. Az időben elkezdett logopédiai fejlesztés a beszéd és nyelvi fejlődést felgyorsítja, így az elmaradások jól leküzdhetők.

Az akadályozott beszédfejlődés háttérben ezzel szemben központi idegrendszeri eltérések húzódnak meg. A beszéd-, nyelvfejlődés elmaradása nemcsak mennyiségi (kisebb aktív szókincs), hanem minőségi is. Ezek a minőségi eltérések megmutatkoznak mind a beszédészlelés, beszédmegértés, mind pedig a beszédkivitelezés területén. Az időben elkezdett logopédiai terápia segíti az elmaradások csökkentését és az esetleg másodlagosan kialakulható pszichés tünetek kiküszöbölését.

Szabóné Vékony Andrea
logopédus
Névtelen
 


[url=http://www.freeweb.hu/logopedia/szulok/beszedfejlodes.html" TARGET="_top]http://www.freeweb.hu/logopedia/szulok/beszedfejlodes.html[/url]
Névtelen
 


[url=http://www.freeweb.hu/logopedia/szulok/diszlexia.html" TARGET="_top]http://www.freeweb.hu/logopedia/szulok/diszlexia.html[/url]

Milyen tünetei vannak a diszlexiának óvodáskorban?

A diszlexiaveszélyeztetettség tünetei már óvodáskorban megmutatkoznak:

Mozgás területén:

Jellemző a motoros ügyetlenség, koordinálatlan nagy- és finommotoros-, beszédmozgások, egyensúlyérzékelés zavara.

Irány- és téri tájékozódás területén:

A diszlexiaveszélyeztetett gyermekeknél gyakran találkozunk a jobb-bal irányok tévesztésével, lateralitásproblémával, testsémazavarral, jobbról bal irányba végzett soralkotással, téri orientációs zavarokkal.

Diszlexiások között szép számban akadnak bal kezesek. A bal kezesség azonban önmagában sosem utal egyértelműen diszlexiára. Nagyobb probléma az, ha a gyermeknél keresztezett preferencia van, vagyis nem az azonos oldali szeme, keze, lába a domináns, hanem pl. jobb szem, bal kéz, jobb láb a domináns.

Beszéd területén:
-----------------

Megkésett-, akadályozott beszédfejlődés, elmosódott artikuláció, zöngétlenítés, általános pöszeség, szegényes szókincs, beszédészlelés és megértés zavara egyaránt megjelenhet.

Emlékezet területén:

Vizuális (látási), akusztikus (hallási), verbális (beszéd) emlékezet zavara jellemző tünet lehet.

Figyelem területén:

Tartós figyelemre nem képesek, figyelmük könnyen elterelhető, többnyire csak néhány percre tudnak bizonyos dolgokra koncentrálni.

Egyéb területeken:

További jellemzők a percepció (észlelés), analízis-szintézis gyengesége.
Névtelen
 


Az én gyerekem 2 éves és 1 hete dadogni kezdett, Elõtte már folyékonyan beszélt. Mindenki azt mondja, hogy elmúlik, de én meg vagyok ijedve, mert erõsen dadog. Azóta kevesebbet beszél.Az elsõ szótagot és néha az elsõ betût ismétli 4x 5x is.
Van valakinek ilyen tapasztalata?

Krisztina
Krisztina
 


Krisztina, nézd meg a dadogás topikot, hasonló gond miatt inditottam.
ZA
ZA
 


sziasztok era vagyok a kisfiam 26 hónapos 1 évesen már mondott szavakat másfél éves kora óta teljesen megérteti magát de mondatokat nem akar tudom hogy tudná de valamiért nem hajlandó és amit már másfél évesen kimondott tisztán pl.paprika gorilla esernyõ stb most nem hajlandó sokat beszélek hozzá igaz sok mesét is néz de nem akar beszélgetni teljesen kétségbe vagyok esve úgy érzem bennem van a hiba pedig nagyon okos kisgyerek nagyon ügyes a logikai játékokban is eleven minden tökéletes csak úgy érzem ahhoz képest hogy milyen régóta beszél nem fejlõdik hiszen nem folyékonyan és nem mondatokban beszél másnak is van ilen problémája?
erika
 


Biztos, hogy jól hall? Biztos, hogy nem nagyobb a mandulája?
Nincs lenõve a nyelve? Kizártátok már (szakemberrel) minden szervi probléma lehetõségét?
Ezek után jöhetne egy logopédus és, ha õ elakad, és indokoltnak tartja, akkor egy gyerekpszichológus.
Lehet, hogy ez az õ egyéni tempója, de lehet, hogy van v.mi oka. Így a neten bárki is írja le a saját tapasztalatait, az még messze nem biztos, hogy a te fiadra is érvényes.
Ha aggaszt, keress szakembert, ne mások történeteivel próbáld esetleg megnyugtatni magad!
 
 


kedves rjuli
aggódó anya vagyok nem pedig hülye szerinted nem vettem volna észre ezeket a dolgokat amit irtál? a kisfiam egyáltalán nincs még igyse llemaradva valószinûleg ez a tempója és ettõl függetlenül igenis vannak hasonló esetek mégha 2 egyforma gyerek nincs is .pont ezért kérdeztem meg hátha ez tipus dolog mellesleg lehet hogy nem beszél folyékonyan de már tud úszni stb stb és olyan logikai érzéke van hogy megnéz egy kirakós játékot és elsõre ki is teszi igen jól nevelt mindent elkér és megköszön nem hiszem hogy pszichológushoz kellene vinnem ugyanis a lelkével semmi gond már csak azért is mert õ az életem de azért köszönöm a pozitiv reagálásodat és a tanácsodat hogy ne hallgassak meg mást amit ugyan nem értek hiszen azért vagyunk itt
erika
 


Erika, ne haragudj, kisse tuskes vagy...hiszen Te kertel tanacsot, es Juli pont azt adott.
Nos, akkor most en is adok: a tunetek amiket irsz (mondott szavakat, de mar nem mond, kirakos jatek elsore,stb) az autistak igen jellegzetes tunete. Javaslom, hogy gyerekneurologussal vizsgaltasd meg a kisfiadat, ezenkivul valoban szukseg lenne hallas es egyeb vizsgalatokra is. De ezekhez beutalot a helyi gyerekorvosod adhat csak.
Sok sikert!
doki
 


Erika!
Igazad van, ne halgass Rjulira! Hidd el, az én gyerekem is ilyen, ez nyugtasson meg, és ha majd késõbb esetleg kiderül, hogy egy szakember segíthetett volna, vagy egy ilyen szemtelenül-jószándékú ember mint Rjuli, akkor lebegjen az a szemed elõtt, hogy más gyereke is ilyen volt, és õk is jól tették, hogy nem fordultak szakemberhez. Minek is azt megtenni? Még a végén megnyugodna a lelkiismereted, és esetleg idõben kiderülne, hogy gond is lehet.
Névtelen
 


drágáim hihetetlenek vagytok már bánom hogy hozzátok fordultam mint emlitettem a kisfiam mindent mondd azokat a szavakat is mondja amit régen csak akkor ha van kedve van autista ismerõsöm tudom hogy az milyen mindenkit megnyugtatok hogy a fiam olyan messze van tõle mint makó jeruzsálemtõl szakemberek szerint a kisfiúk kettõ és fél évesen kezdenek el folyékonyan beszélni persze van kivétel de ez az átlagos ugyanekkor lesznek szobatiszták ami nálunk már két évesen bekövetkezett teljesen önálló bemutatkozik tudja a szülei nevét tud már mondókát is persze segitséggel tehát vagy én nem jól fejeztem ki magam vagy pedig szerencsétlenségemre nem jókor kerültem erre a lapra gondoltam ha olyan piti problémával mint a szinek tudása lehet tanácsot kérni ami nálunk nem okoz gondot akkor talán ez a dolog is megbeszélés tárgya lehet de úgy látsziktévedtem nem tudom mi köze a hallásnak ahhoz ha szavakat mondd csak még mondatokat nem akkor a szavakat se kellene hallania és mondania egyébként a háziorvosunk szerint nagyon okos sok mindent beszél kiegyensúlyozott jól fejlett kisbaba okosabb és fejlettebb a koránál picit selypit ami attól van hogy koránál fogva hamarabb el kezdett beszélni az én hibám szrinte hogy maximalista vagyok csak azért fordultam hozzátok hogy hátha van valakinek olyan kisfia aki mindent mondd csak nem folyékonyan hogy tanácsot adna nála mikor indult el a folyékony beszéd de úgy látszik vagy félrelettem értve vagy az irigység dominál vagy az a hatalmas jóindulat de azért köszönöm még jó hogy bizom a fiamban és magamban és ezeken a megjegyzéseken csak nevetek majd ha kiderül hogy folyékonyan beszél nem tudom hogy julika és a névtelen mit reagál szevasztok
erika
 


Erika!
Akkor tulajdonkeppen MI A PROBLEMA???
Van egy kisfiad, aki tokletesen fejlodik..Es???
Az igazan nem a babanet "olvasoinak" a gondja, ha szegeny gyerek anyukaja egy ilyen bartsagtalan, "misz" no! Kép Kép
Happy
 


igazad van happy elég misz csaj vagyok persze csak ilyenkor amikor nem értik meg hogy mirõl is beszélek igazad van van egy gyönyörû fiam aki igen boldod az anyukájától szegény gyereknek biztos rossz lehet hogy az anyja aggódik és tanácsot kér de látom ez egy olyan kör hogy csak bizonyos dolgokkal foglalkoznak ugyhogy el is köszönök tõletek és még egyszer köszönöm a megértéseteket a türelmeteket és ezt a pozitivizmust sziasztok miss
erika
 


Huu, de hosszu mondatokat irsz! Kép
Nalatok nincs se pont, se vesszo, se mondat vege?Kép
valaki
 


csoda hogy a gépet be tudom kapcsolni
erika
 


csoda hogy a gépet be tudom kapcsolni
erika
 


Hát ez az erika nem normális. Kép Lehet, hogy tényleg nem... Kép Ilyet még nem láttam itt a babaneten.
Mókusnyúl
 


esküszöm, hogy HÜLYE vagy, erikácska!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ahogy így olvaslak, hogy pszichiáterhez kéne fordulnod!!!!! és, ha te ilyen vagy, az sem kizárt, hogy a gyerek tényleg pszichésen sérült, bár eredetileg ezt senki sem állította!
névtelen
 


e!

ha így ömleszted a szót, nem csoda, ha a gyerekben meg bennreked
névtelen
 


az a lényeg hogy ti okosak vagytok köcsögök
erika
 


Most, hogy így felpörgött ez a topic, kérdeznék néhány dolgot, amire KOMOLYAN választ várok, és TÉNYLEG érdekelne a véleményetek, és tapasztalatotok.Kép
Fiam egy évesen azt mondta/ezt többen hallottuk/, hogy vau-vau. Aztán két és fél éves korában szólalt meg legközelebb, akkor azt mondta: "Szia Enci" /ez a tesó neve/. Azon a napon már több szót is mondott, és ha valamit kértünk, hogy mondjon ki, akkor azt mondta, "nem tudom még mondani". Gyakorlatilag a megszólalása napjától folyamatosan beszél, szerintem hatalmas a szókincse. Viszont NEM hajlandó egyetlen mondókát sem visszamondani. Persze, ha én tévesztek, akkor azonnal kijavít. Hogyan vehetném rá arra, hogy mondókát-verset mondjon vissza? A neki olvasott meséket visszamondja, sõt, mesél a testvérének is.
Még valami: õ három és fél éves, nincs "R" betûje. Azt mondták az oviban, hogy ennyi idõs korban ez nem gond, majd kialakul. Szerintetek meddig fogadható el a beszédhiba?
Köszi
Csi
 
 


erika!

Én lassan 3 éve babanetezek, de még soha senki így fel nem bosszantott. És akkor nagyon finoman fogalmaztam. Azt sem írtam még soha senkinek-pedig néha vitába szoktam keveredni másokkal-, de neked megteszem: többet ne gyere ide se kérdéssel, se véleménnyel, se pocskondiázással. Ez a stílus nem stílus és nem is szolgált rá senki. Talán egy szakember tényleg nem ártana neked.
 
 


szerintem a reakcióid, a kirohanásaid nem egészséges lélekre vallanak. vagy csak szórakozol. végülis mindegy, hiszen az sem normális dolog
névtelen
 


drágáim szerintem elég normálisan jöttem ide de higgyétek el már én is bánom.én legalább megadtam a nevemet nem úgy mint egyesek.a tanácsaitok igenis sértõek voltak nincs e leragadva a nyelve stb.stb.hogy feltételezhet ilyet bárki ,hogy egy anya ilyet nem vesz észre.de inkább ne menjünk bele a válaszaitok után tény és való hogy nem vettelek benneteket komolyan de igen jól szórakoztam.tetszik ahogy felháborodtok az igazságon természetesen álszent intellektuell módon.de a tény akkor is tény marad.a gyengébbek kedvéért arra lettem volna kiváncsi hogy másnak a gyereke is csinál e ilyet hogy nem beszél folyamatosan 26 hónaposan és ha igen akinek már idõsebb mikor indult be a beszéd.de már nem is vagyok rá kiváncsi.utánnam bejelentkezett csi akinek a fia még ennyit se beszélt remélem õt nem külditek szakorvoshoz.én teljesen jól érzem magam a bõrömben kimondom amit gondolok minden rosszindulat nélkül.ti ugyanezt teszitek csak finoman mégsem mentek dilidokihoz-kedves rjuli rád nem vagyok kiváncsi és nem érdekel a véleményed legalább felráztam ezt az unalmas nyavalygást amit többek között te is produkálsz.de egy valamit te ahhoz rohadtul kevés vagy hogy nekem dirigálj és hogy ééééééén neked szót fogadjak.még egyszer köszönöm ezt a sok okos tanácsot amivel elláttatok csak kár hogy nem tarthatom be tiltja az egóm.érdeklõdve elolvasom majd a reakciókat de sajnos nemválaszolhatok nektek mert a rjuli nem engedi és én úúúúgy félek tõle.szia rjuli jó éjszakát neked és nektek is névtelenek erikácska
erika
 


Kedves erikácska,
képzeld, igenis van olyan nyelvletapadás, amit a laikus nem vesz észre. Ebben semmi sértõ nincs. De a te stílusodban elég sok.
Egyébként látok némi összefüggést az albumot megszálló félkegyelmûek és közötted.
névtelen (én is aláírtamKép)
névtelen
 


Erikacska, kiscsillag! Mondd csak, te hany eves vagy? Elerted mar a nagykorusagot, mehetsz pld. szavazni?
ET
 


e.
te tényleg beteg vagy. a te reakcióidnak semmi közük nincs az egészségesen aggódó, tájékozódni vágyó anyákéhoz.
sértegetõ, frusztrált, primitív senki vagy!!!!!!!!!!!!!!!
névtelen
 


regisztráció nélkül beírni, hogy erika, az pont annyi, mint névtelennek lenni. nyavajogni pedig épp te kezdtél, azzal, hogy nem beszél a gyerek folyamatosan. rajtad kívûl itt senki sem nyavajgott. ez igazi öngól. az értelmezõ szótárt érdemes lenne lapozgatnod.
névtelen
 


Erika!

Ismered a viccet: Mufurc malacka beleesik a gödörbe. Arra jár a nyúl és azt mondja: "Várj malacka, hozok segitséget"
Mire a malacka: NEM VÁROK!!!!!

Rólad jutott eszembe Kép
Szia
Milla
 
 


Milla Kép, én úgy ismerem a viccet, hogy "rosszindulatú kismalac", így még találóbb volna! Kép

Méri
 
 


aranyosak vagytok jót nevettem kac-kac.azért pocskondiázásban ti sem vagytok pitik.de veletek ellentétben ez engem nem zavar.jók legyetek és csámcsogjatok még egy kicsit az is legalább annyira szórakoztató,mint a vicceitek.nekem erre már sajna nincs idõm mert uncsik vagytok .többet nem jövök fellélegezhettek.remélem örültök.puszi nektek erikácska
erika
 


nekem az ámokfutós jutott eszembe, az, amelyik azt hiszi, hogy mindenki õrült, mert a forgalommal szemben közlekednek.
névtelen
 


Sziasztok,
Azért ez borzasztó, hogy a babanet ide jutott. Jön vki, segítséget kér, meg is kapja, erre megsértõdik.
Erika, senki nem írta, (míg el nem kezdtél köpködni), hogy hülye a gyereked, és te is hülye vagy. Tanácsot kértél és kaptál. Gondolom, az ijesztett meg, hogy te igazából olyasmit vártál volna, hogy ne aggódj, minden renbden van, az én gyerekem is ezt csinálta. Ehelyett azt írták, hogy valszeg semmi baj, de ezt és ezt nem ártana orvossal megnézetni. Te pedig megijedtél, hogy talán mégis baj van.
A fej homokba dugása nem vezet jóra. Biztos vagyok benne, hogy a gyerkõcödnek valóban semmi baja, egyszerûen az õ beszédfejlõdése ilyen. Vannak hihetetlen ugrások, ahogy írták itt többen is. (én fiam, akirõl fentebb írtam is, lassan öt éves, minden hangja szép tiszta, verset mégsem hajlandó mondani. Nem és kész.
A lányom egy évesen kedzett el beszélni, másfél évesen már mindenki megértette, most, két és fél évesen pedig a selypítés kivételével azt hiszem elmondható, hogy tökéletes a beszéde. De pl engem a járásával akasztott ki, már orvoshoz vittem, másfél évesen kezdett el járni. Látta pszichológus /egy barátnõm psz.,/, szemész /gondoltam, hátha a látása/, a gyerekorvos, mind azt mondta, semmi gond, én mégis majd' frászt kaptam.)
Hidd el, senki nem nézett hülyének, egyszerûen segíteni akartak. De te visszautasítottad azt a feltételezést, hogy a gyerekednek vmi akár fizikai (nyelv letapadás) akár értelmi baja lehet, Ahogy valószínûleg nincs is. De ezért nem a többieket kell okolni... Miért baj az, ha vki azt írja, teljsen jó szándékkal, hogy figyu, én a helyedben elvinném orvoshoz. Magadban esetleg azt gondolod, hogy oké, lehet, hogy szerinte kellene, de én úgy gondolom, én vagyok az anyja, ismerem a gyerekemet, úgy gondolom, nincs baj, és nem viszem orvoshoz. Még.

Kész. Ennyi.
nyugi!!
És gyere továbbra is a babanetre, névvel vagy név nélkül, de kevésbé harciasan Kép.
Zsóka

Zsóka
 
 


CSi,
KOMOLYAN próbálok válaszolni: amit leírtál a kisfiad beszéd fejlõdésérõl az nem ismeretlen a "szakirodalomban", még vicc is született róla, biztosan ismered, amikor a 3 éves kisfiú életében elõször szólal meg a vasárnapi ebédnél: Sós a leves! A szülõk csodálkozva kérdezik: Miért nem szóltál eddig semmit? Eddig nem volt sós...

NA de komolyan, a fiúknál gyakrabban fordul elõ és nincs benne semmi kóros, ha azt mondod, ezután hibátlanul, összetett mondatokban beszél.
"R" kérdéskör: teljesen normálsi, ha egy 3 és fél évesnek még nincs r-je. Az a lényeg, hogy elõször legyen L-je, azaz, képes legyen a nyelvét felemelni, azaz a felsõ ajkát megnyalni.(a nyelvfék lenövésrõl rjuli is írt erikának).
Ezt a legkönnyebben úgy tudod megnézni, hogy megpróbáltatod felemeltetni, a nyelvét "Mintha fagyit nyalna a szájáról".
Segítség lehet még ha csettintést gyakorolntok ("mint a lovacskák") vagy ha csak simán felszívja a nyelvét, mintha csettinteni akarna, de nem engedi le ("nézze meg a vitorláshajót a szájában"). Ezek mind elõkészíthetik majd késõbb az r hangot.
DE fontos: ne erõltesd a gyakorlást, mert egy ennyi idõs gyereknek NEM KELL még R-t ejtenie! Ha van l-je, az késõbb spontán módon bepördülhet, de ha "RÉpa,retek mogyoróztatod", ahogy általában a nagyszülõk lelkesen gyakorloltatják az unokát, azzal nagyobb károkat csinálhatsz, mert a nagy igyekezetben hátul a nyelvcsap bepördülhet, és ebbõl lesz az a jellegzetes "arisztokratikus", franciás "erh".

Ha 5 évesen még mindig nem lesz R-je,és a többi hangja rendben van, akkor nagycsoportban, 1 év alatt simán lehet korrigálni. (ISmerve a logopédiai hálózat leterheltségét, úgysem venné fel korábban a logopédus Kép )

Sok sikert és türelmet,
Enci
Enci
 


Enci!
Köszi! Tényleg úgy mûködik-mûködött a fiam, mint a sós példádbanKép. A nyelv letapadása, amibe a fentiek miatt nem akartam belemenni, az nálunk megvolt, de azt mondta egy gégész, hogy még kinõheti, ez hat hónapos korában volt. Aztán egyszer játék közben feltépte a nyelvféket, és így végülis megoldódott a probléma, azóta mindenki "normálisnak" mondja a nyelvfékét.
Egyébként pont emiatt kérdeztem az "R" betût, mert az oviban rögtön azt mondták, hogy a logopédusok nem is foglalkoznak vele, valószínûleg az általad említett leterheltség miatt.
"L" betûje az megvan, a többi is, már amennyire én meg tudom ítélni. Összetett mondatokban beszél, többnyire helyesen is ragoz, csak azok a szerintem tipikus problémák fordulnak elõ nála, amikor logikusan akar egy szót kimondani, pl. azt mondja: "búvárszivatjú" , és nem szivattyú. De ezek csak az új szavaknál fordulnak elõ. Most azzal idegesít, hogy néha úgy kezd el beszélni, mint a TIBI reklámban, de ha szólok neki, hogy nem kéne, akkor kiröhög, és rendesen beszél tovább.
De tényleg köszi, megnyugtattál az "R" betûvel kapcsolatbanKép!

Csi
 
 


CSi,
IRigykedek a megoldódott nyelvfék miatt Kép. én sem vágattam fel a lányomnak,bízván benne, hogy majd csak elmegy a dolog, és most már 2,5 évesen egyértelmû, hogy nélküle nem lesz sem l, sem r...

Ugye, nem hiába mondják, hogy a cipésznek a cipõje, a logopédusnak a gyereke.. Kép Kép

UI: A TIBI reklám katasztrófa. És a logopédust doktor úrnak szólítják, jaj, jaj, jaj...

Enci
Enci
 


Enci!
Korán örültem.Kép
Mondom a fiamnak: Mondd,hogy ló! Mire õ: "szerintem paci.."
Ennyit a közremûködésérõl. Nincs tiszta "L" betû, de nem is "j", hanem a kettõ között, inkább "L", mint "J". Viszont tudott csettinteniKép. De csak egyszer. Nem volt hajlandó velem kommunikálni.
Az "L" már kéne, vagy az is belefér még?
Csi
 
 


Csi!

Én iskolában mondtam ki elõször rendesen az R betût, addig csak J ment helyette (nem volt semmi gond a nyelvfékemmel).
A szomszéd néninket pedig pont Rózsi néninek hivták, az összes gyerek rajtam röhögött, hogy Józsi néniztem Kép.

Milla
 
 


Enci! Az eszmefuttatásotok után lettem kíváncsi:
ha egy 11 hónapos mond tiszta l-t ("lidó-lidó-lidó" Kép), az már a késõbbi l elõfutára (szavakat még nem mond, csak hanglejtést utánoz), vagy nem jelent semmit?

Méri
 
 


Minket meg a beszed nem nagyon erint, ezert lehet, hogy a kerdesem is butasag, de:
ha a 10 honaposs lanyom auto berregesenek utanzasakor szepen, tisztan ejti /magatol/, hogy "trrrrrrr", akkor velhetoen az R betui rendben lesznek, vagy ez nem jelent még semmit?
Azert erdekel, mert a "Reka" eleg nehezen ejtheto lesz szamara, gyanitom.
Afonya
 
 


Sziasztok!
Csak most találtam rá erre a topikra. Enci, nekem 3 éves a fiam és nincs se L-je, se R-je. Mindkettő helyett j-t mond. Egyébként teljesen érthetően beszél és csettinteni is tud :-), csak néhány "nehezebb" hanggal (gy,cs) van még gond. Ha ilyen korban még nem mond L-t, akkor biztos, hogy gond van a nyelvfékjével? Vagy ez még belefér?
Kivel lehet átvágatni a nyelvféket, ha tényleg az a baj?
Móni
Móni
 


Sziasztok beszélni tanítók! Kép

Hú, hogy ez az erika milyen harcias nőszemély!
Az se semmi, hogy valaki a 13 hónapos gyereke miatt aggódik, miszerint nem beszél! Az én fiaim 13 hónapos korukban épphogy ültek, meg tapsolni tanultak Kép
No de. Benedek 27 hónapos, és eddig egyetlen mondat-szerűt sikerült összehoznia: hammalaa. Eszik a ló, ha nem lett volna egyértelmű. Kép Igaz, akkor rögtön cifrázta is, laahamm-ként. Kép Teljesen elemében volt! Különben csak szavakat mnond, azokból se túl sokat, de naponta bővíti. Ugyanakkor bizonyos, egészen egyszerű szavakra nem tud ráérezni. Pl nála vava szinte minden négylábú, pedig szerintem nem túl nehéz szó a cica sem. Viszont ha egyszer fennhangon közli, hogy vava, mármint hogy látott egy olyat, akkor ha én éppen nem látom, amit őt, és ráhagyom, hogy vava, miközben az cica volt, vagy maci, vagy nyuszi, akkor addig nem hagyja abba a kiabálást, amíg én nem mondom ki a megfelelő szót. Kicsit úgy érzem, kettőnk közül én tanulok beszélni Kép
Szerintetek ez elfogadható? (szerintem még igen, de a határon vagyok)
Kíváncsi
 


Szia Kivancsi!

Korabban is talalkoztunk mar e temaban. Kép
A "szomszed" topicban azt irod, autista a kisfiad.En nagyon jo szivvel ajanlanek egy kivalo szakertot ebben a temaban

www.kunsagi.com (az a-n vesszo van!)

O egy kivalo pszichologus, egyben egy autista kisfiu csodalatos anyukaja.
Nagyon klassz a honlapja.Nezd meg!!!
Szerintem ha irsz neki, biztos jo tanacsokkal tud ellatni.Ennyit meger, nem?

Majd ird meg, hogy mire jutottatok! Kép
Udvozlettel: egy sorstars.
Zita
 


Sziasztok!

Irtál ilyet Kiváncsi?? Én csak azt olvastam, ahol pszichohóz küldenek a kedves névtelenek...

Gergő fiam, valahol fentebb olvasható. 38 hónaposan ment oviba úgy, hogy ikertesója volt a tolmács, ezt persze csak 4 évvel később vallották be az óvónők. De tény, 2,5 évesen véges 15-20 szavas szókincse volt, meg az, hogy öö-őő-ö, de utóbbival mindent megértetett. Később is volt olyan, hogy remekül megoldott feladatokat, amiben pl képeket kellett párositani (lakathoz a kulcs pl) de ha megkértem, mondja meg mi az, nem tudta! Most a tannéni szerint szuper érzéke van a helyesiráshoz. Olvasásból 5-ös. A bebiflázandó dolgoktól viszont félek, tavaly a karácsonyi pársoros verset kb 50-60-adik nekifutásra sikerült megtanulnia. De tannéni nyugtat, fog menni neki, különben is most tanitja nekik, miképp kell bemagolni a bemagolandó verseket.

Nővérem kislánya 34 hónapos, és szintén tolmács kell hozzá. Mindent megért, sokszor beszél is, de megérteni.... brrr.

Szerintem sokat kell foglalkozni az ilyen gyerekekkel, énekelni, mondókákat mondani neki stb stb. De ha megérti a dolgokat és tkp kommunikál velünk, akkor szerintem még belefér. Ha nem is reagál, nem érti meg, nem kommunikál, akkor viszont szakember kell szerintem.

Ildi

Ildi
 
 


Kedves Zita!
Csak poénkodom az autistával, mert egy másik topikban jóindulatúnak kevésbé nevezhető névtelenek ezzel bombáztak. De mintha a múltkor már megírtam volna neked, hogy nincs ilyen gondunk, nem?

Ildi,
ki is követeli, hogy sokat foglalkozzam vele, mert amikor épp "beszédórát" tart (majdnem egész álló nap Kép), akkor állandóan foglalkoztat, hogy mondjam, amit hallani akar. Kicsit olyan, mint az Activity Shaw-ban, ő mutogat és rávezet, én meg a jó megoldásig kérdezgetek Kép.
Köszi a példákat, megnyugtattál kicsit.
Kíváncsi
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: