Új privát üzeneted érkezett!

Sziasztok,

Tanultam allattenyesztest, igy talan mondhatom, hogy a tejelo szarvasmarhak nem kapnak sem hormonokat, sem antibiotikumokat. Sot, ez itthon szigorubb mint az USA-ban!
Ezert felesleges aggodni.
A tejado anyukakrol nem akarok rosszat mondani, mert nem ismerek egyet sem. Az biztos, hogyha anyatejet vennek csakis az anyatejgyujtobol tennem. Mert bocsanat a rosszindulatu feltetelezesert, de mi van ha valaki kozonseges tehentejet ad el anyatejkent? Ranezesre nem hiszem hogy meg lehet kulonboztetni.
Egyebkent biztos vagyok benne, hogy a tapszert ado kismamak tudataban vannak hogy az anyatej a legjobb. De hat ha egyszer nincs nekik! Oszinten szolva en is inkabb tapszert adnek, mint idegen anya tejet.
Par napja hallottam egy vedonotol, hogy van egy kismamaja akinek dol a teje, a babaja megsem gyarapszik. Ugy gondoljak tul vizes. Szoval az anyatej sem mindig tokeletes.
Udv,
Szimat
Névtelen
 


Szia Szimat!
Úgy látom még nem láttál anyatejet.
Egy csöppet más mint a tehéntej.
Színe,illata,zsírossága stb.
Aki látott az meg tudja különböztetni.
Én nem hiszem hogy létezik olyan anyuka aki tehéntejet adna anyatej helyett.
Az meg hogy a baba nem gyarapszik,sok mindenen múlhat.
Ami a szopi elején jön tej,az hígabb hogy szomjoltó legyen.
Ilyenkor azt szokták tanácsolni,hogy fejje ki az elejét ami hígabb,és akkor hozzájut egy kalóriadúsabb tejhez.
Olyan nincs hogy az anyatej nem jó vagy vizes.
Lehet hogy ez a hozzászólásom sem tetszik valakinek,mindenesetre ha bármi kérdésed van ezzel kapcsolatban,szívesen válaszolok.
Emil címem profilomból elérhetõ.
Pusz,Mariann
zmariann
 


[url=http://www.hazipatika.com/services/articles?f=show" TARGET="_top]http://www.hazipatika.com/services/articles?f=show[/url];aid=20010514163734

Csak úgy!
zmariann
 

 
 

[url=http://www.hazipatika.com/services/articles?f=show" TARGET="_top]http://www.hazipatika.com/services/articles?f=show[/url];aid=20010514163734
Névtelen
 


Na ez nem sikerült.
Itt az anyatejrõl írtak.
Névtelen
 


Szia Mariann,

Hat most nagyon mellefogtal!
1. Szoptatok.
2. Idonkent szoktam fejni is.
Teny hogy nem szagolgatom amit lefejek, mert kezi mellszivoval, zart edenybe csinalom, hogy steril maradjon. Nem tudom lattal-e mar nyers tehentejet. Az is sargas es zsiros. (Budapest kulso keruleteben van egy "tsz", ott arulnak ilyet.)
En nem jelentenem ezt igy ki, hogy nem letezik olyan anyuka aki tehentejet adna anyatej helyett. Magyarorszagon elunk! Volt mar itt paprika es bor hamisitas, olajszokites stb.
Nem tudom hany gyereked van. Nem tudom volt-e gondod a szoptatassal. De engem mar zavar, mikor azt mondjak, ami te is, hogy "az anyukák nagy része csak a megfelelõ info hiánya miatt nem tud szoptatni". Ezt en is igy hittem, amig meg nem szulett a kislanyom. A terhesseg allatt ugyanis szinte mindent elolvastam a szoptatasrol. De az elso idoben a gyerekem mindig "elajult" szoptatas kozben, igy nagyon keveseket evett. Egy rovidke alvas utan viszont orditott az ehsegtol. Aztan megint szopi es alvas ... A cumisuvegen bezzeg nem aludt el, igy kenytelen voltam azzal etetni. Ha volt lefejt tej azt adtam, ha nem, akkor tapszert. Iszonyatos kinlodasok voltak. Ki voltam borulva hogy tele van a mellem, de a baba nem szopik. Es kifejni sem tudtam, mert folyton ideges voltam es egyszeruen nem jott ki. De mara nagyjabol megoldodott. Szopik es szepen gyarapodik. Ezt reszben a tapszernek koszonhetem, mert ey nap ugy dontottem, hogyha nem eszik eleget, kap potlast. Igy aztan megnyugodtam es idovel elkezdett rendesen szopizni. Hat ennyi!
Egyebkent rengeteg "jotanacsot" kaptam. Az foleg tetszett, hogy ne cumisuvegbol adjam a potlast, hanem kiskanallal, vagy poharbol. Nem tudom hanyan probaltatok egy bombolo gyerek szajaba kiskanalat dugni... a poharrol nem is beszelve. Az a tej, amit nagy keservesen lefejtem pillanatok alatt a ruhajan folyt. Szerencsere az en gyerekem nagyon szereti a cicit, igy kozvetlenul a cumisuveg utan is hajlando volt szopni.

Szimat
Névtelen
 


Csak az lenne a javaslatom, hogy maradjon már meg ez a topic legalább annak, aminek indult. Legalább itt ne kelljen a tápszert adó mamáknak megvédeni magukat, magyarázni, hogy miért nem tudnak szoptatni, hogy jól informáltak, hogy miért adnak tápszert. A szoptatásról gyõzködõk úgyis találnak maguknak ezer más fórumot, próbáljanak már ott gyõzködni és lelkiismeret furdalást kelteni. Ez a topic szerintem azért indult - jól emlékszem? - hogy azok az anyukák, akik KÉNYTELENEK tápszerrel etetni a babájukat, tanácsot tudjanak egymástól kérni, kapni, adni, és mindenféle nyomás nélkül megvitathassák ehhez kapcsolódó problámáikat.
Mariann, van Szoptatás topic is!!!!
andi
andi
 


Kedves Andi,
csak egyetérteni tudok.
Részemrõl MINDENT megtettem a szoptatás érdekében, de nem jött össze.
Mielõtt éhenhalna a gyerek, felírta a dokinéni a tápszert.
Ez viszont valóban felvet egy csomó problémát, amit jó Veletek megbeszélni.
Máris megnyugodtam, hogy láttam, hogy mennyien nem tartanak több száz liter anyatejet a mélyhûtben (hiszen eddig csak ilyet hallottam).
További segítséget nyújtott, hogy az adagolással sem csak nekem van a problémám (a kislányom 3 hónapos, 6 kg és naponta hatszor 150-170 gr-t eszik).
Egy szónak is száz a vége,
szerintem a topic tök hasznos.
Merci
 
 


Háááát Lányok!
Szerintem is tök hasznos a topik!
Ti itt megkövezitek a Mariannt!
Átgondoltátok-e azt amit leírtatok? Azt hiszitek, hogy rajtatok kívül mindenki hülye és csak meg akar gazdagodni a tejadáson, meg a szoptatás népszerüsitésével!
Komolyan belegondoltatok ebbe? Anyatejen meggazdagodni? Csalni vele? Szerintem át sem gondoltátok miket írtok itt össze-vissza! Különben nem irtatok volna ilyet! Ti találkoztatok már olyan ANYÁVAL, aki a tejleadásból építette a házát, vette a kocsját és éli az életét?
Egyébkény ez érdekes, régi mondás:"Mindenki magából indul ki!" Ebbõl is látszik, hogy nem szoptattok! Mert aki szoptat ilyet nem tenne és nem tesz. Tudjátok miért? Mert máshogy gondolkodik mint Ti!
Névtelen
 


Szia névtelen!
Legalább Te tisztán látod a dolgokat,és azt hiszem rajtad kívül itt nincs is olyan ember aki értette volna a mondanivalómat.
Ezzel én innen el is húzom a csíkot,itt nincs értelme még jótanácsot sem adni!
Mariann
zmariann
 


En nem neveznem tisztanlatasnak ha valaki azt hiszi, azon mulik hogy ki jo vagy ki rossz, hogy szoptat-e vagy sem. De ezek szerint legalabb en jo ember vagyok!
Egyebkent meg valami eszmbe jutott az idegen anyatejjel kapcsolatban. Mindig mondjak, hogy a tej minosege a baba koratol is fugg. Vajon jo-e ha egy ujszulott egy egy eves babanak valo tejet kap? Ez inkabb koltoi kerdes volt.
Bocs, hogy off voltam.

Szimat
Névtelen
 


Hat Lanyok, en is orulok, hogy van ez a topik, egyaltaln nem szamit, hogy nehanyan ITT IS a fejunkre olvassak, hogy milyen gyarlo anyak vagyunk, pfujjj, le velunk! Szerintem eppen ok azok akik a sajat maguk igazat hajtogatjak es meg sem probaljak megerteni masok gondjat. Na, mindegy.

Az adagokrol, az en kislanyom feleves. Idaig kepes volt, akar 240 ml-t is legyurni es meg se kottyant (igaz, idaig kapott anyatejet is, de most mar semmiert sem hajlando meginniKép). De amiota kapja a gyumiket alig eszik 100-120-at. Persze arra mindig figyelunk, hogy meglegyen az ajanlott mennyiseg osszesen.

Puszi


Erika
Erika
 


Merci, en is pont igy jartam, mint Te. Es informaciot is kaptam megfelelo mennyisegben. Nem is tudom, hany szuleszno segitett, mind a mellrehelyezesnel, mind a fejes elsajatitasasnal, etkezesi tanacsokkal, stb. En 4 liter vizet ittam meg naponta!!!! (Lehet, hogy beka nott a hasambanKép)

Bea, igazad van!!!!

Puszi


Erika
Erika
 


Bocsi, az elobb kimaradt.

Szimat, mi is pont ezzel szenvedtunk, legalabb 1 honapig poharbol itattam vele a potlas anyatejet, ennek a 60 %-a a ruhajan kotott ki a maradektol meg majdnem megfulladt! Kép

Erika
Erika
 


Örülök, ha ez a topik nem lesz második "Szoptatás" topik. Örülök , ha valakit ez a vita hozott össze Mariannal és tud tõle tanácsot kérni, és esetleg megoldódik a problémája. Úgy gondolom, hogy az ilyen mondatok: "Ebb?l is látszik, hogy nem szoptattok! Mert aki szoptat ilyet nem tenne és nem tesz. Tudjátok miért? Mert máshogy gondolkodik mint Ti!" csak az indulat szüleményei lehetnek. Kár, hogy így elmérgesedett a hangnem (én is berágtam egyszer kétszer), de azt hiszem nem mi, tápszert adó mamák kezdtük (stílust én elvbõl nem kritizálok a neten, de most néha alig bírtam ki...) Lehet, hogy túlzásokba estünk (vizezik a tejet stb) de azt hiszem a sarkított, túlzó, agresszívan megfogalmazott hozzászólások sorát nem mi kezdtük... Dehát ez egyéni, hogy ki mit érez sértõnek vagy bántónak, úgyhogy errõl kár is lenne vitatkozni.
Egyébként én összehasonlítottam az anyatejet a tehéntejjel annak idején és azt a bizonyos kékes színárnyalatot csak erõnek erejével véltem felfedezni, nagyobb különbségre számítottam. Szóval ránézésre tényleg nehéz megkülönböztetni (persze illat, íz...).
Kicsit utánagondoltam a hormonkezelt teheneknek is (bár nem hiszem hogy ez igaz) és eszembe jutott valami nagyon megnyugtató: ha szoptatok és eszek (mert azt ugye kell) honnan tudom, hogy pl a hús vagy bármi nem tartalmaz olyasmit, ami káros és átmegy az anyatejbe? A csirkével etetett csirkébõl pl? Vagy amennyi zacskós levest én ettem...
Ismét: nem a szoptatás ellen beszélek, de sterilen felnevelni egy gyereket lehetetlen.

Ne haragudjatok , de ez még nagyon kikivánkozott.

Nálunk a cumi nem okozott gondot, a gyerek iszik pohárból, cumisüvegbõl. csõrösbõl, és szívószállal is. Ha mégis féltek cumiztatni, akkor esetleg érdemes csõrös pohárból itatni, vagy szívószállal: ezek nagyon különböznek a cumitól, talán nem zavarják meg annyira.
M
moncaberta
 


Sziasztok!

Végigolvastam a topicot, és számomra nagyon hasonlít a Szoptatás topicban folyt régebbi vitához...Kép!

Az biztos, hogy aki tud szoptatni sosem fogja megérteni, hogy milyen az, ha mindent megtettél, és mégsem sikerül.
Az én fiam most 10 hónapos, és lassan-lassan elfordul a cicitõl. Az elsõ tiltakozása számomra nagy megrázkódtatás volt. Valamiféle olyan érzésem volt, hogy miért nem kellek a fiamnak hirtelen? Ma már elfogadom, hogy lehet nem sikerül 1 éves koráig szoptatnom. De belegondoltam, hogy mi van ha nem vagyok ilyen szerencsés, és nem sikerül még eddig sem szoptatni. Nagy lelki teher lehet! És biztos sok erõ kell ahhoz is, hogy az elfogadja, akinek így hozza sora!

Emese tápszerrõl való eszmefuttatása nagyon elgondolkodtató. Nem tudhatjuk, mit adunk a gyereknek. DE! A terhességem alatt kezdtem arra odafigyelni, mit is eszek. Nem volt olyan élelmiszer, ami ne tartalmazott volna, adalékanyagot, tartósítószert, és ki tudja miket. És most nem a zacskós levesekrõl, mélyhûtött fasírtokról beszélek, hanem a sajtról, margarinról, joghurtról, kenyérrõl, kiflirõl, amik tulajdonképpen alapvetõ élelmiszerek! Biztos vagyok benne, hogy megisszuk még ennek a sok mûanyagnak a levét! Bízzunk benne, hogy gyermekeink immunrendszere már jobban fog alkalmazkodni a megváltozott étkezési szokásokhoz.
Még csak annyit, hogy nekem tuti nem lett volna havi 30.000 Ft-om anyatejre!

Ma ott tartunk, hogy csak reggel szopizik Csongi, de a tápszert sem akarja meginni, pedig már mindennel próbálkoztam. Azt szeretném megkérdezni van-e valami ötletetek, hogy itassam meg a gyerekkel?

Ja, és még valami! Amikor elkezdett Csongi mást is enni az anyatejen kívül, akkor a szívem is megállt, amikor anyukám megetette krumplipürével, ami tejjel lett kikeverve! Ma már nem parázzok annyira ilyenen, de sok idõnek kellett ehhez eltelnie!

Sziasztok

Évi
Évi (Évi)
 


Szia Évi
a lányom sem akarta mindjárt elfogadni a tápszert, egy hétig tartott, mire hajlandó volt meginni. Én kicseréltem a cuclit (anatómiairól sima kúp alakúra) és tápszert váltottam, a védõnõm tanácsára, mert állítólag nem egyforma az ízûk, valamelyik gyerek az egyiket elfogadja, a másikat nem. NÁLUNK a Nutrilon jött be. (Azért írtam kiemelve, hogy hangsúlyozzam: nálunk, nehogy reklámnak tûnjék a dolog.).
M
moncaberta
 


Sziasztok,

Nekunk a gyerekorvos a Nutrilon premiumot irta fel. A lanyom minden gond nelkul elfogadta.
Az orvos a kis adagot (450g-ost) irta fel, de az nem volt a patikaban. Mindegy vettunk nagyot. A vedono mondta, hogy azert a kisebbet adjak eloszor, mert nem minden baba fogadja el. De ezek szerint nalunk "belenyult" az orvos. Igaz mast nem is probaltunk.
Egyebkent a januari Kismamaban van egy cikk a tapszerekrol.

Szimat
Névtelen
 


Sziasztok Lanyok!
En kulfoldon elek, ughogy itt masfajta tapszerek vannak es valo igaz, hogy mindegyik mas izu. A kis bitangomnak ugylatszik minden izlett, mert mar tobb felet is kiprobaltunk es mindegyiket szo nelkul megitta, ugyhogy legalabb ebben szerencsesek vagyunk.

Erika
Erika
 


Sziasztok!
Azért van még egy érdekes dolog, amirõl beszámolnék - annyit beszélnek a cumisüvegfüggõségrõl manapság!!! Emma 8 hónapos, majdnem születésétõl fogva tápszert kap és cumisüveget. Kb. egy hónapja nem fogad el semmilyen tápszert, és a cumisüveg sem kell neki!!! Próbákloztam csõrös pohárral, persze nem kell. A rendes pohár nagyon tetszik neki, igaz, egyenlõre még több melléfolyik, mint bele, de gyakorlunk. Évi, mi ezt a fürdõkádban tesszük leginkább, a 'legtisztább' megoldás. Tápszerrõl annyit, hogy nem minden gyerek nõ fel tejen. Nálunk ez olyan családi vonás lehet, a férjem egy évig szopott, azóta SEMMILYEN tejterméket nem fogadott el SOHA, ma is utálja, szagát is, színét is. Nagyobbik lányom imádta mindaddig, amig az apaimádata fel nem erõsödött, mióta rájött, hogy az apja nem tejezik, neki sem kell - bár õ rejtett formában elfogadja. Hogy mit csinálhatsz Csongival? Marad a tejpép egyenlõre (valamit muszáj adni, mert a napi tejadagjuk állítólag fél liter, bár szerintem amelyik gyerek 8-12 hónaposan ennyit megiszik, ott nem is nagyon maradhat hely sok másnak). Én nagyon tudom ajánlani a Milupa 7-gabonás pelyhét, ez hétfajta gabonából készült, és a többséggel ellentétben nem vízzel, hanem tápszerrel vagy anyatejjel kell elkészíteni (200 ml-be 20g). Ezenkívül a Nestlé sima rizspelyhe az még, amiben nincsen semmifajta dúsítás, és az összetevõk címszó alatt nem egy féloldalas listát találsz, hanem csak két-három szót. Evésrõl egyébként már leveleztünk régebben - hogy álltok, tele még a hûtõ félig telt üvegekkel?
A pohárhoz sok türelem kell, de egy-két hét alatt meg lehet tanítani, hiszem. Nagyon fontos, hogy sok folyadékot kapjon a baba, fõleg ha már nem szopik, és ha a tápszerbõl sem fogyaszt jelentõs mennyiséget, mert csak ha hozzászoktatod a bõséges iváshoz, tudsz felkészülni egy esetleges lázas betegségre, amikor is muszáj innia, hogy ki ne száradjon!
andi
andi
 


Szia Andi!

Lehet kicsit off leszek, de itt válaszolok.

A helyzet úgy néz ki, hogy napi két tejpépet adok neki, imádja. Nálunk a Mildipép jött be, de majd megkeresem az általad ajánlott Milupát is. Köszi.
Reggel végre elfogadja a cicit pár napja. Ez nekem nagyon kényelmes, mert ez kb. 6 óra, ami nekem hajnalKép Másrészt így meg is nyugszom, hogy legalább egyszer kap anyatejet. Este meg vagy elfogadja a tápszert, vagy nem. Azért nem adom fel! Muszáj neki azért még valami tejfélét ennie-innia!

Az étvágytalanság kb. 2 hétig tartott, amikor panaszkodtam. Aztán kibújt 2 foga is, valószínû az zavart be.
Leginkább a levesbõl kivett zöldséget, husit eszi, néha bébiételt, néha fõzit, de végülis a mennyiség többszörös, mint volt. És ma már nem idegesít,ha pár kanállal eszik, ráhagyatkozom, hogy tudja õ, mennyi esik jól neki. Sõt, nagy nehezen meg is érteti, mit akar enni. Érdekes volt pl. tegnap, hogy bármivel kínáltam vacsira (már tök régen evett elõtte, tutira éhes volt), mindentõl fordult el. Kavartam neki tejpépet, szó szerint õrjöngött érteKép Hát ezt is ki kell tapasztalni!

És még annyit, hogy teát viszont sokat iszik, így szomjan tuti nem hal a gyerekKép

Köszi a segítséget mindenkinek!

Évi

Kovács sándorné
Évi
Sopron
 
 


Kedves Bóbita!
Ment a mail, várom a válaszod, és elõre is köszi.

A fenti vitához: NO COMMENT
Javaslom induljon mindenki tiszta lappal, duzzogni meg fölösleges. Abból senki sem tanul.
Üdv: Remama
 
 


Sziasztok!
Emese nem birom szo nelkul az anyatej fanatizmusodat! Leszolod a tapszert, hogy semmi nincs benne, pontosabban ami benne van az mereg... Nem igy irtad, de ezt lehet kiolvasni a soraidbol. De te pasztorizalod a kapott tejet, mert, idezlek: "Az anyatejet pedig csak pasztörizálva adtam a kislányomnak, ami kiöl belole mindent, ami bajt okozhatna. " Abba nem gondolsz bele, hogy a pasztorizalas soran nemcsak a karos anyagokat olod ki a tejbol, hanem a hasznosakat is? Mert azokat is megoli... Szoval inkabb tapszer... En egyaltalan nem ringatom magam illuziokban, de tobben irtak mar fentebb a felelmeiket mas tejetol, es egyet ertek veluk. Nem akarom ismetelni oket.
Van egy ismerosom, aki adott le tejet, es o maga mondta, hogy minden szopas elott lefejte a hig tejet, es azt adta csak le... Na erre mit tudsz mondani Emese? Szoval soha nem tudnank, hogy milyen tejet kapnank.
ZMarinn! Elegge naiv vagy, ha azt hiszed, hogy nincsenek olyanaok, akik "mergeznek" a sajat gyerekuket. Es akik isznak, dohanyoznak, gyogyszert szednek...stb.?
Szimat! Mintha a sajat gondolataimat irtad volna le! En az elso gyermekem nem tudtam szoptatni, meg ha belebolondultam volna akkor sem tudtam lefejni a tejet, es alig szopott. Maradt a tapszer. Nem beteges, szep, okos kisfiu. Kislanyomat sikerul szoptatnom, most mult 5 honapos, de csak potlassal, mert keves volt neki.En is cumisuvegbol adom, es nem zavarta meg. Kiskanalazast es poharbol itatatast elvetem en is, mert egy ehesen ordito gyereket nem lehet ugy etetni.
Moni
Moni
 


Névtelen, nagy kár, hogy névtelenül puffogsz! Amikor használod az azonosítódat, akkor más a hangnem, igaz?
Miért nem hagyod meg ezt az oldalt annak, aminek indult? Majd ha az ideíró mamáknak kérdésük lesz a szoptatással kapcsolatban, s felteszik azokat, akkor jön el a te idõd. Névvel...

Iboly
 
 


Sziasztok!

Hát, gondoltam, hogy nem tudom megváltoztatni a világot egy nap alatt....de ekkora elzárkózásra mégsem számítottam. Én azt a tanulságot vontam le, hogy aki a tápszerben hisz, azt nem lehet meggyõzni arról, hogy az idegen anyatej nem vizezett, nem tehéntejjel higított, nem gyógyszeres, iszákos, dohányzó AIDS-es anyától származik, ugyanis ezek mind mind leellenõrizhetõk, azonkívül, aki veszi a fáradságot, hogy anyatejet ad az nem érdekbõl csinálja, hanem sajnálja a csapba önteni, amikor más kisbabák nem jutnak hozzá.

Sajnos azt kell, hogy mondjam, hogy részetekrõl elméleti a vita és egy-egy kiragadott rossz példán alapszik, mert Ti, velem ellentétben, a legtöbben ki se próbáltátok milyen is ez VALÓJÁBAN, és felültök másodkézbõl kapott pletykáknak, félinformációknak. Ha személyesen ismernétek azokat az anyákat, akiktõl anyatejet vettem, köztük ZMariannt (aki nekem vadidegen volt mindaddig, amíg meg nem ismertem), akkor most nem lenne mirõl vitáznunk. De Ti el sem juttok odáig, hogy van más megoldás.

Az viszont garantált, hogy "hivatalos" forrásból SOHA nem fogtok egyetlen negatívumot sem hallani a tápszerekrõl, hiszen jó pénzt fizetünk, hogy megérje MINDENT eltitkolni, és csak a felirat mélységéig jusson el a földi halandó, ami pedig arról szól, hogy a tápszerek tökéletesek a kisbabáknak. Úgyhogy NE legyen lelkiismeret furdalásotok!

Én sem azért írtam, hogy valakiben lelkiismeretfurdalást keltsek, hanem azért, hogy felkínáljak egy másik megoldást, de olyan mértékû rosszindulatú alulinformáltság zúdult rám, hogy kénytelen voltam válaszolni.

A lefejt anyatejrõl köteteket tudnék írni, úgyhogy csak nyugodtan jöhetnek a kekec kérdések, mindenre van válaszom!
1. nem lényeges, hogy a lefejt anyatej azonos korú kisbaba mamájától származzon, mert simán tud adaptálódni a gyerek, mint ahogy simán(?) tud adaptálódni a kifejezetten a kisboci számára készült, mesterségesen feldolgozott nem emberi fehérjéket tartalmazó készítményhez, azaz a tápszerhez. Nem gondoljátok, hogy az utóbbi egy kicsivel nehezebb?? Mégsem utasítja el "csak" emiatt a tápszert senki.

2. az Anyatejgyûjtõben a kb. azonos korú kisbabák mamájától származó tejeket összekeverik, tehát nem egy bizonyos anyától kapod a tejet (pl. attól aki az elsõ, vizesebb tejét adja le), így nem fenyeget az a veszély, hogy nem kap megfelelõ zsírtartalmú idegen anyatejet a kisbaba. Gondolom, a teheneknek sem azonos a teje, ezeket is százezerliterszámra összeöntik, mielõtt még valaki azzal jönne, hogy "hogy lehet összeöntött anyatejjel etetni, micsoda felelõtlenség"?
Én itthon is kevertem a tejeket, ha látszott, hogy X-nek hígabb a teje, mint Z-nek, de ha nem kevertem, érdekes módon akkor is ugyanannyi ideig ugyanúgy jóllakott a kislányom.

3. az anyatej "kékes" színe csak bizonyos anyák tejére igaz, én annyit láttam, hogy tudom mit beszélek, ritka a kékes szín. A legtöbb anyának sárgás zsíros a teje. De mindez nem minõségbeli különbség. Függ az évszaktól is, nyáron vizesebb a tej, kékesebb (5-6 hónapos babakor után, elõtte nyáron is inkább sárgás).

4. a 30 perces pasztörizálás valóban kiöli az immunanyagokat is, de még ekkor is sokkal jobb az anyatej a kisbabának mint a tápszer, a fehérjeszerkezet és egyéb, csak a humán anyatejre jellemzõ anyagok miatt, amit egy tehén nem tud nyújtani és mesterségesen sem lehet elõállítani.

5. abba belegondoltatok már, hogy ha vérre lenne szüksége a kisbabátoknak, azt ugyanúgy elutasítanátok, mint az anyatejet?? Az is egy vadidegen ember testnedve, mint az anyatej, és mindent közvetlenebbül tartalmaz. Ott sem szûrnek minden létezõ betegségre, lappangó betegségek vannak, kimutathatatlan gyógyszer és alkohol maradványokat tartalmazhat a vér. Talán megegyezhetünk abban, hogy egy életmentõ vérátömlesztés elõnyei messze meghaladják az esetleges hátrányokat. Az anyatej is élet, csak mivel nem vér, hiányában nem pusztul el az ember, mert nagyon jól alkalmazkodik. Talán túl jól is, egy ideig.... (sok állatnak pl. nem lehet pótmamát találni, mert meghal más állat tejétõl vagy bármi mástól, mint a saját anyja teje).

6. külföldön az anyatejadás véradás alapon mûködik, azaz egyetlen fillért sem kapnak a tejadók, minden cseppje puszta szeretetbõl és segítségnyújtásból van. Ha egyszer Mo-on is bevezetik ezt a rendszert (és lesz még anyatejgyûjtés), értelmetlenné válik ez a buta "vita" azon, hogy az anyatejadók haszonlesõ, felelõtlen anyák, és ebbõl következõen a idegen anyatej veszélyes. NEM AZ!!!

Egyébként hozzám sokszor azok fordulnak, akiknek a kisbabája nem tud kakilni a tápszertõl (ez nagyon gyakori gond a Babanetes gyerekorvos szerint is, és nálunk ugyanez volt a gond), és ezért nem kívánják kínozni ezzel a gyereküket tovább. Az anyatejtõl, ha pasztörizált is, azonnal helyreállnak a nagydolgok. Érdekes, nem?

Az én mondanivalómat se igen értettétek meg, mert nem arról szólt, hogy milyen rossz anyák vagytok (egyénbént ÉN is ide tartozom, mert nem tudtam szoptatni!), vagy hogy milyen nagy méreg a tápszer, hanem arról, hogy infóhiányra, beszûkültségre, csõlátásra, naivitásra vall úgy elutasítani az idegen anyatejt, hogy fogalmatok sincs róla, hogy nem veszélyesebb a tápszernél, sõt!

Emese

Ui.: a körötökben átélt kudarcaim egyébként nem veszik el a kedvem a további anyatejközvetítéstõl, mert már két örökbefogadott kisbabának is sikerült anyatejet szereznem, és ha csak ennyi embernek segítettem az életkezdésben, mint eddig, már akkor sem éltem hiába az eszméimért.

És nagyon-nagyon mély hálával tartozom mindazon anyáknak, szervezeteknek, egészségügyi dolgozóknak, akik nem úgy gondolkodnak az anyatejrõl (nem a szoptatásról beszélek!), mint Ti. Ezúton is köszönök nekik mindent, azok nevében is(koraszülöttek, beteg csecsemõk, állami gondozottak, stb.stb.), akiknek ezt személyesen soha nem lesz módjuk megtenni. Köszönet az odaadó szeretetükért, amit anyatej formájában adnak!
emesemama (emesemama)
 


Emese! Azert ez mar tulzas amit irsz! Ne haragudj, itt senki sem mondta, hogy az osszes anya, aki leadja a "felesleges" tejet, az csalo, AIDS-es, kabitoszeres, beteg, penzsovar, stb. En tisztelem Mariannt es a tobbi lelkes es segito anyukat es szerintem a tobbiek is. Mi is tudjuk, hogy az anyatej a LEGJOBB ES TOKELETES TAPLALEK a babanak. Es senki nem gondolkodik UGY az anyatejrol, mint ahogy te azt gondolod. 1000 okbol nem tudnak elni ilyen lehetoseggel a mamak, csak a piszkos anyagiakat emlitve (ez nem az kismamak "penzsovarsaga" miatt). Mi is nagyon-nagyon mely tisztelettel gondolunk mindenkire, aki ebben a misszioban reszt vesz! Hidd el en is ezt tennem, ha lenne "felesleges" tejem. (Es szerintem kozulunk masok is.) Ezt most utoljara irtam le, mert ugy latom Te csak kotod az ebet a karohoz. Nem artana egy kicsit ertelmezni, amit irtunk, nem csupa gonosz no ir ebbe a topikba.

Erika
Erika
 


Lányok!
Zárjuk már le a vitát végre valahára és ne ragozzuk tovább. Így is sikerült már jó néhány embert megbántani. Rohadtul unalmas így olvasni a topicot, hogy csak egymás haját tépitek. Akinek nem tetszik valami az ne jöjjön ide!!! Én sem értek egyet mindenkivel, de azért nem fogok a torkának ugrani. Felfogom emberi ésszel amit Emese mond, de én továbbra is a tápszert választom, pedig Réci babának is okoz gondot a kaki tõle. És azért mert Õ másképp gondolja, vagy bárki akivel nem értek egyet még nem fogok nekiesni. Vitatkozni lehet, hiszen az jó, de ez már túlhaladta azt a határt.

Egyszóval enyém az utolsó szó és kész !!! Kép Kép Kép Kép Kép

Ti milyen tápszert használtatok, használtok? Miket hallottatok róla? Engem leginkább még az 1-es érdekel, Réka 3,5 hónapos. Mikor érdemes áttérni másik fajtára, 2-esre? Ott is lesznek kakilási gondok?

Na remélem sikerült témát váltanom, és aki mégegyszer elõhozza a fentieket, annak velem gyûlik meg a baja. Hihihihi.
Kép
Puszi Remama.

Akik továbbra is ölni kívánják egymást, azok cseréljenek email címet, mert mi nem vagyunk rá kiváncsiak Kép
 
 


Szervusztok, fentiekkel egyetértek.

Én írtam korábban, hogy a Kismamában megjelenõ cikkek tudományos szempontból nekem nem mérvadóak, de azért ha valakit érdekel: a januári számban van egy cikk a tápszerekrõl (valaki mintha már írta volna) és a Veres doki egyik válaszában az anyatejgyûjtõs tej rizikóiról ír. Nekem a cikk elég informatívnak tûnt , (egyébként marhára elcsodálkoztam rajta, mert az újság eddig nagyon szûken foglalkozott ilyen témávan, annyira szoptatás -párti a profil, nem tudom most mi történt).
Nagyjából egybevág egy gyermekorvos ismerõsöm tájékoztatásával. Bár lehet hogy csak burkolt fizetett hirdetés :-)))

M
moncaberta
 


Remama, most nagyon megijedtem, remelem nem harapsz? Kép

Sajnos a kakival nekunk is bajunk lett, amiota nem issza meg a tejemet (elotte segitett, ha ittam egy kis szilvalevet Kép). En probalok neki minel tobb kortet adni. Az allitolag szekletlagyito hatasu.

Pusz

Erika
Erika
 


Sziasztok!

M, ha jól emlékszem valamelyik elõzõ számban vettette fel egy olvasói levél a Kismamában, hogy miért nem írnak bõvebben a tápszerekrõl is. Ahogy írtad, ebben a számban aránylag részletesen kielemezték. Bár én még mindig vacilálok, hogy mit vegyek a fiamnak a Beba 2 helyett, amit meg is inna.
Olvastam a Beba 2+ ról, de õrült drágának találom.

Emese, Te nagyon berágtál, és általánosítassz! Nem kellene!

Lányok, legyünk már egy kicsit toleránsabbak a másik iránt!

Évi

Kovács sándorné
Évi
Sopron
 
 


Sziasztok,
szerintem is olvasói nyomásra kezdett el foglalkozni a Kismama újság a tápszerrel. Olyan nagy volt az elmúlt években a csakanyatejet adunk dicsekvés, és tényleg, sok beírt levélbõl azt tûnt ki nekem, hogy a szoptató anyák a szoptatást anyaságuk mércéjének tartják (akarom mondani, sokan közülük). Mivel négy éves a nagylányom, négy éve követem figyelemmel ezt a témát is, és tényleg, négy éve még szinte bújkálni kellett anyatársai elõtt annak, aki nem tudott szoptatni. Most mintha kezdene enyhülni a beszûkült látás, és legalább tolerálni kezdik többen, hogy nem mindenki TUD szoptatni...
Évi, kösz a beszámolót. Én is BEBA 2-t adok/adnék Emmának, ha meginná, de már próbáltam mást is, eddig sikertelenül. Ha rábukkansz a megoldásra, mondd el nekem is. Az az igazság, hogy nem akarok minden tápszerbõl egy dobozzal látni a szekrényben... kicsit pazarlás lenne, nem?

Emese (utoljára), ha figyelmesebben olvasol, akkor észrevetted volna, hogy olyanok is voltak, mint én, aki több hónapig hozta az anyatejet, és ezután tért át a tápszerre...
andi

És kösz, Iboly, a hozzászólásodért, nagyon rendes tõled.
andi
 


Kedves Lányok!
A kezdetektõl olvaslak benneteket és minden tiszteletem, hogy van erõtök kiállni az igazatok mellett (nemcsak itt a neten), és a macerásabb etetést végezni a kisbabátok érdekében.

Kaki ügyben találtam, hátha segíthetek:
Spock könyv kétféle gyógymódot ajánl (kimondottan mesterségesen táplált csimutáknak):
kamillatea (ebbõl lehet kapni granulátumot kimondottan csecsemõknek), az egyik eü-is barátnõm éhgyomorra ajánlotta,
a másik idézem: "sokszor az is segít, ha a baba szilvalét vagy szilvapürét kap. A du 6 órás etetésnél kezdetben adjunk neki 2 kávéskanál szilvát (frissen fõtt vagy kompótszilvából) vagy szilvalevet (amit magunk készítünk friss gyümölcsbõl vagy szilvakompótból). Ha nem elég, adhatunk 4 kanállal vagy még többel is. Némelyik kisbabának hasgörcsöket okozhat a szilva, illetve a szilvalé, de a legtöbbnek semmi baja nem lesz tõle."
Remélem vmelyik bejön.
Üdv:
Ágci

Kép
 
 


Lányok, kérlek benneteket, tekintsétek embernek azokat is, akiknek sikerült szoptatni! Lehet, ti nem érzitek, de nagyon sok olyan sor szerepel az írásokban, ami nagyon rosszul esik a szoptatásban sikert (?) elért embereknek. Szerintem igenis lehet büszke rá valaki, hogy sikerült neki, ez nem szükségszerûen jelenti a másik elítélését. Tényleg nehéz befogni az embernek a száját, mikor sok bántó dolgot olvas. Látom, odaírjátok a tisztelet a kivételnek jellegû sort is, de mégis, azért talán nem lesznek õk rossz emberek attól, hogy szoptattak, sõt attól sem, ha anyatejet adnak le.
Ildi

Ildi
 
 


A kamillateás ötlethez: kell bele egy kis cukrot tenni (sajnos) hogy hatékony legyen. Nálunk az õszibarack jött be és esetleg a paradicsompüré (persze ez már csak a nagyobbaknak, akik esznek pürét, mert lé kiszerelében még nem láttam.)
moncaberta
 


Bravó Pildi!-Jó, hogy leírtad.
Szofi
 


Na akkor most én rágtam be!

Pildi, Szofi és ...
Egyetlen betût sem írtatok ebbe a topicba. Elárulnátok, hogy milyen jogon bíráltok itt ti bárkit is???
Ha elolvastátok volna a fenti sorokat, látnátok, hogy a maga módján már mindenki bocsit kért mindenkitõl. És ha egymással továbbra is bajunk van, azt elintézzük kúltúrált módon nincs szükségünk óvónénikre. Nekem úgy tûnt, hogy mindenki meg tudta védeni magát.
Már témát szeretnénk váltani !!! Ez kinek nem világos? Annak szívesen kifejtem bõvebben, csak adjon egy email címet, mert a többieket szeretném megkímélni ettõl.

Idézek : "Lányok, kérlek benneteket, tekintsétek embernek azokat is, akiknek sikerült szoptatni!"
Na ezen röhögnöm kell. Hol olvastál Te ilyet???

Idézek: "Lehet, ti nem érzitek, de nagyon sok olyan sor szerepel az írásokban, ami nagyon rosszul esik a szoptatásban sikert (?) elért embereknek. "
Akinek nem inge ...
Már csak azt áruld el légyszi, hogy egy magát szerencsétlennek érzõ szoptatni nem tudó anyuka mi a jó fenével tud megbántani egy olyat, aki tud szoptatni.
De tudod mit, nem is vagyok rá kíváncsi.

Tudom, hogy büszke vagy rá, hogy ilyen ügyesen szopiztok a babáddal, de az elítélõsdit nem a szoptatni képtelenek kezdték, senki közülünk, ez nem ebben a topicban indult, hanem évtizedekkel ezelõtt.
Mi csak próbálunk örülni, hogy nekünk is van egy csomó lehetõségünk, hogy mivel tápláljuk a babánkat. És ha mi arról vitázunk, hogy mása anya teje, vagy a táp jobb, vagy arról, hogy milyen színû a tehéntej ... azt hiszem az szívünk joga.

Örülök, hogy más bajotok sincs, mint az itteni dolgokat bírálni. Szeretnénk továbbra is eszmecserét folytatni a tápszerekrõl és társairól. Ha érdekel Titeket és tudtok okos tanácsot adni, szívesen látunk. Ha nem ...

Remama
 
 


Sziasztok!

Mint tudjátok, én az Aptamil HA tápot adtam a kislányomnak, amíg nem sikerült anyatejet vennem, és utána is, ha nem tudtam megcsinálni neki idõben a tejeket (pl. éjszaka, utazás).

Nekem az tûnt fel, hogy HA tápból nincs olyan, hogy 1-es, 2-es, stb. mert azt hiszem úgy veszik, hogy a HA táp 0-6 hónapos korig adható, utána pedig már nincs szükség HA tápra. Én ezzel nem értek egyet, de mindegy, viszont kitaláltam egy olyat, amivel sûríthetõ az alap táp (vagy lefejt anyatej) 7-8 hónapos kortól és hipoallergén, ami mint tudjátok a mániám. Ez a Milupa HA-pép névre hallgat, és tulajdonképpen rizspép, ha olyan arányban kevered, de rá is van írva, hogy folyékony formában, a normál tápnál egy kicsit tartalmasabb italnak is elkészíthetõ (Ja, nem, bocs, ez a Bio-7 gabonás pehelyre van írva, de a lényeg ugyanaz). A kislányom nem volt hajlandó szilárd ételt enni 1 éves koráig, tehát a pép ki volt zárva nálunk, valamint nem ízlett neki a folyékony változat önmagában (pedig felnõtt fejjel sem rossz ízû, sõt), viszont semmi hipoallergén cuccot nem találtam a tápszerpiacon nagyobb babáknak csak ezt. (A bio-7 gabona pelyhet nem ette meg, de nem is olyan finom mint ez!)

Ezért továbbgondolva a fentieket, úgy etettem meg vele mégiscsak ezt a töményebb dolgot, hogy a normál módon elkészített tápjába vagy tejébe 2-3 tápszeres merõkanálnyi HA-rizspépet kevertem. Így szinte ugyanolyan az állaga, de mégis sokkal laktatóbb. Azért is bejött ez nekem, mert így sokkal tovább tart egy doboz rizspép, mintha egy étkezésre csak azt kapná, nem enné meg, kidobnám a felét, és tuti megissza, mert finom (édesebb lesz tõle a táp/tej) és semmi állagváltozást nem okoz a megszokotthoz képest. Viszont tele lesz tõle rostanyaggal a táp!

Az van a dobozra írva, hogy 4-6 hónapos kortól, de szerintem semmi bajt nem okozhat elõbb sem, és lehet, hogy a kakigondokra jó gyógyír, mert rostot tartalmaz! Én tuti, hogy a következõ gyereknél, ha megint nem tudok szoptatni, akkor "bevetem" elõbb, mert a "kaki elõbányászásnál" kevesebb borzalmas dolgot ismerek....

Ha valaki esetleg kipróbálja, nagyon kíváncsi vagyok az eredményekre, feltétlen írja meg a tapasztalatokat!

Emese
emesemama (emesemama)
 


A ti stílusotok sem tetszik, nem csak névtelené. Ahelyett, hogy gyakorlati tanácsot adnátok egymásnak a tápszeres táplálással kapcsolatban, arra használjátok ezt az oldalt, hogy siránkoztok és földbe döngölitek azokat, akik az anyatejes táplálás elõnyeit sorolják (amivel állításotok szerint ti is tisztában vagytok, mi több, egyet is értetek, de mégis elítélitek az információ-átadást), meg azokat is, akik segítségetekre lehetnének. Ha valaki nem ért velem egyet, javaslom, olvassa át elejétõl fogva ezt a topicot.
Ja, és akinek nem inge...

Iboly
 
 


Sziasztok Anyákok,

akkor én most a topik eredeti rendeltetésének megfelelõen szeretném veletek megosztani csecsemõetetési kalandjaimat. Jó hosszú leszek, de megpróbálok regényesen írni.
Fiam és lányom születése között épp 9 év telt el, ezalatt csak annyit változott a világ, hogy mással idegesítik magukat az emberek - de idegesítik...
Nagyfiam csecsemõkorában nem volt kérdés, hogy szoptatni kell-e egy babát, vagy sem, mint ahogy ezelõtt száz évvel és most sem kérdés ez. Minden anya tisztában van vele, hogy az anyatej a baba táplálására találódott fel, a felmenõim és ismerõseim között nem találtam senkit, aki ennek ellentmondott volna vagy arról akart volna bárkit meggyõzni, hogy ne szoptassak, sõt, olyan embert sem találtam, aki emlékezne valamilyen antiszoptatási propagandára.
Szóval szoptattam a babámat, aki nem evett sokat, ámde átlagon felül gyarapodott, nem volt semmi baj sem a tejjel, sem az õ technikájával. Nem kifejezetten szopni szeretett a lelkem, hanem jóllakni, s mivel evés közben az evéssel volt elfoglalva, én több regényt kiolvastam ezalatt az idõszak alatt. Ebben az idõben az volt az ügyeletes táplálási tanács, hogy 2 hónapos kor körül lehet adni gyümölcsöt, gyümölcslevet, például narancsot, majd 3-4-5 hónaposan fõzeléket. Szóval a fiacskám falta a gyümölcsöket, majd amikor kevesedett az anyatej, megpróbálkoztunk a fõzelékkel. A hatás frenetikus volt: a gyerek két pofára zabálta a répapürét. De volt egy bökkenõ: ebben az idõszakban azzal nyírták a mamák idegeit, hogy szigorúan tiltották a cumisüvegbõl való etetést - fõzeléket csak kanállal! De errõl elfelejtették értesíteni a fiamat, mert õ kizárólag üvegbõl óhajtott enni, a kanálból kapott trutymót elegánsan kifolyatta a szájából. Megjegyzem, a gyümölcspüré jó volt kanállal, a bébik lelke nem egyszerû...
S mivel én még nem láttam érettségi banketten cumizót, néhány kínos próbálkozás után beadtam a derekam és betoltam a cumit a szájába. Fénykorában 57 másodperc alatt evett meg a szentem egy üveg fõzeléket, mindenféle káros mellékhatás nélkül.
4 hónapos korára a fiatalember nem volt hajlandó szopni, meggyõzõdésem, hogy a fõzelék jobban esett neki, mert néha volt olyan érzésem, hogy a tej csak lötyögött benne. így fejtem még két hónapig, és reggelire anyatejes banánturmixot kapott a fiú, bizonyítván, hogy tényleg a majomtól származunk.
Máig sem tudom, milyen oknál fogva elhatároztam, hogy a gyereknek nem adok tápszert, helyette gyümit, fõzeléket, krémtúrót, stb. Ja, merthogy akkor a túró és a sajt nem volt még oly veszélyes egy 5 hónapos gyerekre, mint manapság, fiam imádta a friss gyümölcsbõl készített krémtúrót. Végül is annyiféle kaját adtam neki, hogy nem hiányzott a tápszer, a gyarapodása sem csökkent, a fickó mindent jóízûen megevett, csak az a cumisüveg... Ráadásul két hét úgy telt el, hogy csak hideg fõzeléket volt hajlandó kiszívni, néha még azt sem, csak teát: utólag rájöttem, hogy ez volt a fogzás idõszaka.
De - mint minden más - ez is megoldódott. Mivel hat hónapos korára nyolc foggal rendelkezõ állampolgár lett, elkezdtem úgy fõzni, hogy õ is részesüljön szülei kulináris élvezeteibõl. S mivel mi az asztalnál tányérból kanállal ettünk, rájött, ha tartani akarja velünk a lépést, neki is azt kell tennie. Ekkor kidobtuk a cumisüvegeket. Illetve a vizest nem - ja, elvileg itatni is csak pohárból lett volna szabad, csinálja, aki kitalálta - , de épp egy éves korára megérett benne a gondolat, hogy komoly ember poharat használ, tehát megváltunk az utolsó cumisüvegtõl is.
A lányom most lesz féléves, õ tovább bírta kicsivel a szopást, de három hónaposan neki is kevés lett a tej. Õ nagyon béketûrõ jószág, így három nap délutáni nyöszörgés után jöttem csak rá, hogy éhes, elõbb utóbb ugyanis mindig megnyugodott - ha nincs kaja, akkor nem eszem...
Az egyszerûség kedvéért nála tápszerrel kezdtük a pótlást, és nem bántuk meg: nagy megkönnyebbülés volt látni a lány kielégült fejét, amikor jóllakott végre. Nála például nem vált volna be a "szoptasson gyakrabban" módszer, mert õ beletörõdve aludt, amennyit szokott, csak elalvás elõtt nyöszörgött, akkor se mindig.
Egyébként a szakember (védõnõ) szerint vannak olyan béketûrõ babák, akik belenyugszanak az éheztetésbe, csak nem gyarapszanak - hát például én mindjárt ismerek egy ilyet.
Na azért õ is adott némi fejtörést: a vizes cumisüvegén levõ cumi formája eltért a tápszeresétõl, márpedig neki az jobban tetszett...de beszereztük azt is.
És elkezdtük a banánt, almát, majd a fõzelékeket, húst - amikor kiderült, hogy a lányom nem valami korszerû baba, aki csak szopni akarna féléves koráig, az orvos és a védõnõ is megadta magát.
Most naponta kétszer kap tápszert a babám - Beba HA-t írt fel a dokinéni - , állítólag ezzel egyéves koráig is ellesz.
Én megpróbálok lépést tartani a korral és még nem adtam neki semmilyen tejterméket, de már nem bírom sokáig krémtúró nélkül.

S hogy miért írtam le mindezt?
A fiam pikk-pakk született, a lányomra éveket vártunk és így sem ment külsõ segítség nélkül. Mikor megszületett, elhatároztam, hogy az elkövetkezendõ idõszak a felhõtlen kikapcsolódásé, a babázásé lesz és nem leszek hajlandó olyan hülyeségeken idegesíteni magam, hogy kanál vagy üveg és hány gramm anyatej. A gyerek és én közösen eldöntjük, hogy mi jó nekünk és nem hagyjuk magunkat belekergetni a legújabb õrületekbe.
Ugyanis ha becsukjuk az ajtót, csak mi vagyunk, senki sem kérhet rajtunk semmit számon, nem tartozunk senkinek felelõsséggel. Én tartozom neki azzal, hogy a lehetõségeimhez képest a legjobbat adjam, s ebben benne van az is, hogy kiegyensúlyozott, kellemes körülmények között nõjön fel. Ebbe az is beletartozik, hogy a családja és most fõleg én is nyugodt és jókedvû legyek.
És például attól jó lesz a kedvem, ha látom a maszatos pofiját, ahogy nyeli a fõzeléket vagy tolja be a kanalat a szájába vigyorogva, engem ez sokkal jobban feldob, mint amikor rácuppant a cicire, szívta, majd lecuppant és elaludt. És attól is jól érzem magam, hogy egy banánnal már világgá tudunk menni vagy az apukájával is kettesben tudnak maradni, a nagyfiamnak nem kell itthon penészednie, mert menetrendszerûen szopnia kell a hugának.
Aztán meg: legyetek rugalmasak! Nem csak tápszer van a világon, a gyümölcsökkel és fõzelékekkel meg javítani ill. befolyásolni is lehet a baba emésztését. Ha valami 4 hónapos kortól adható, az nem azt jelenti, hogy három hónapos és huszonkilenc naposan még méreg! Minden gyerek más, más a fejlõdési ütemük és nem utolsósorban az ízlésük. Ti ismeritek a csemetét, kísérletezzétek ki: hidegen vagy melegen, sûrûbben vagy hígabban, többet vagy kevesebbet, sõt, cukrosan vagy savanyúan. Lehet, hogy egyik nap 30 grammot eszik, másnap ugyanakkor 200-at. Nem kell kétségbe esni, lehet, hogy pl. csak a hidegfront viseli meg a bébi lelkivilágát, vagy tényleg jön a foga.
S végezetül néhány adalék: a fiammal én kaja-ügyben nagyon bátor voltam (pl. 9 hónapos korában együtt fagyiztunk), de soha semmi baja nem volt, egy barátnõm lánya pedig a félévi kizárólagos szoptatás ellenére tej- és szénhidrátallergiás lett, még ovis se lehetett emiatt. Egy másik barátnõm lánya nem tudott szopni, de annyira, hogy még a cumisüvegbõl se tudta kiszívni az anyatejet, így nagyobb lukat kellett szúrni a cumira. A mamája fejte a tejet, és három hónapos korában elkezdett szopni a baba, annak ellenére, hogy már sokféle kaját kapott, és úgy belejött, hogy szopott is hónapokig.
De ismerek gyönyörû egészséges kizárólag tápszeres babákat is, higgyétek el, ami most probléma, néhány év múlva senkinek az eszébe se fog jutni. Ki látná egy iskolásról, hogy mit evett élete elsõ hónapjaiban?

Bocsánat a hosszért, de ez nagyon kikívánkozott belõlem, annak ellenére, hogy nekem a szoptatás nem okozott problémát, de megértem azokat, akik másodrendûnek érzik magukat, mert nem tudnak vagy akarnak szoptatni, hiszen tényleg a csapból is ez a fajta szemlélet folyik (ez most egy jó kis képzavar).
Higgyétek el, hülyeség ezen rágódni, inkább legyetek boldogok és vidámak, mert akkor a babátok is az lesz, és ez a lényeg.

Üdv és még egyszer elnézést: Bimbi
Névtelen
 


Sziasztok!
Lehet hogy szokatlan kérdéssel állok elõ,de tanácstalan vagyok.Én abban a szerencsés helyzetben vagyok,hogy már 2 éve szoptatom a kisfiamat,de szeretném már elválasztani,ezért elkezdtem tápszerezni.Muszáj volt,mert nagyon keveset eszik,szinte semmit.Szerintetek helyes döntés volt vagy inkább hagyjam abba és várjam meg hogy elfogadja a szilárd ételt?Meddig lehet,érdemes tápszert adni egy kisgyermeknek?Gyakorlatilag ezen él.

Bocs,de szeretnék névtelen maradni.
Névtelen
 


Sziasztok!


Szeretnék a kaki gondokhoz hozzászólni.Talán segít valakinek.
Kislányom is tápszert kap,most vagyunk négy és fél hónaposak.
Nálunk a kakilás soha nem volt probléma,pedig én is gyakran hallottam,hogy a tápszeres babáknak szorulásuk van.Nálunk nem volt.Viszont mi már kezdettől fogva teázunk.Már a kórházban is teáztatták a babákat .
Talán ez az ,ami segítette a székletét.Általában édeskömény-kamilla-ánizs keveréket adok neki.Ez kifejezetten babák számára készült .De van,hogy csak kamilla teát iszunk.Naponta csak maximum hatvan millilitert iszik a picurka , de van,hogy még annyit sem.

Elkezdtük a hozzátáplálást is ,írta valaki a körtét,hogy hashajtó hatású.Valóban nagyon jó.Nekünk soha nem is volt székrekedésünk,és remélem,nem kell szegénykémnek ilyesmivel ezek után sem szenvednie .

Esetleg,ha valakinek segítettem ,annak örülök.


Sziasztok.
Kriszti.
Kriszti
 


Sziasztok Lanyok!

Bimbi, nagyon jol mondtad! KépKép

Kedves Nevtelen!
Sajnos nem tudom. Szerintem nem baj, ha adsz a babanak tapszert, persze a megfelelot, mindenbizonnyal a vedono vagy az orvos meg tudja mondani melyik az. Es semmit nem eszik meg a babad? Gyumiket sem?

Emesemama! Kép Koszi az otletet, bar en magam sajnos nem tudom kiprobalni. KépKép

Erika
Erika
 


Sziasztok Mamócák !

Emesemama! A kevert táp nagyon jól hangzik, fõleg ha a kakira gondolok. A rostosabb biztosan sokat segítene. Réci 3,5 hónapos, szerintem fokozatosan belecsempészhetném neki, nem? Mi próbáltuk a Nutrilon anti refluxos tápszert, ami sokat bukó babáknak jó, mert sûrûbb és laktatóbb. Na a gyermekem ezt egy az egyben kihányta, nemhogy segített volna. Lehet ez segítene a bukáson is?


Bimbi! A gyümölcsös krémtúró mikéntjét és hogyanját megosztanád velünk? Finom lehet. Ha esetleg van más jó recepted, arra is kiváncsi lennék.

Tud valaki olyan könyvet ahol babáknak készíthetõ receptek vannak? Én még csak egyet találtam : Geday Ildikó és Gábor: Baba konyha

Névtelen! Nagyon ügyi vagy, hogy ennyi ideig szoptattad a picit. Szerintem nem okoz semmi gondot, ha már elválasztod. Nem próbáltad esetleg gyümölcs, fõzelék, puding ... adását. Lehet azzal könnyebb lenne, persze ha ízlik a picikének.

Kriszti! Körtét mikortól lehet adni? Azt is reszelva, mint az almát?

Össze kellene gyûjteni egy táblázatba, hogy milyen tápszerek vannak, kinek ajánlott, milyen korban, és be lehetne szúrni ide. Szívesen megcsinálom, ha gondoljátok, esetleg írjátok le, hogy mi legyen még benne. Ha van már ilyen valahol kiindulásnak jó lenne. Pl. Kismama januári száma. Várom a véleményeket.

Köszi elõre is a segítséget!
Puszi mindenkinek
Remama
 
 


Sziasztok!
Tápszer-kiegészítésnek nagyon ajánlom még a Sinlac-ot, ez hasonló lehet az emesemama által említett rostos cucchoz: rizs és szentjánoskenyérmag alapu tápszer fokozottan veszélyeztetetteknek (van aki a szentjánoskenyérmagra is allergiás, de minden kockázat rajta van a dobozon). Az íze nem olyan jó, de amikor a lányom fogzás vagy nemtudommimiatt nem volt hajlandó rendesen szopni, kanálból viszont szívesen evett, akkor este ezt adtam neki fél éves kora elõtt, ha úgy éreztem aznap nagyon rosszul evett. Ja és imádta (sokszor víz helyett anyatejjel higítottam -ezt nem tudom szabad e, csak idegesített, hogy a gyerek sehogy nem fogadja el az anyatejet, így viszont bele tudok még csempészni 50-60 ml-t) Kizárólagos táplálásra viszont nem alkalmas!!!
moncaberta
 


Remama! A hozzászólásod bizonyítja, hogy milyen érzelmi f?töttséggel viszonyulsz egy finom megjegyzéshez. Képzeld vannak olyan kismamák is akik most vannak abban a stádiumban, hogy vívódnak és küzdenek azért, hogy tudják szoptatni a gyereküket és ezt a topicot is elolvassák, hogy milyen alternatíváik vannak még (vagy nekik tilos ide benézni?). Nem eshet valami jól a megnyilatkozásod nekik, nem azért van a babanet, hogy egymást sértegessük. Egyébként a szoptatáshoz nyugalom és kiegyensúlyozettság szükséges, a némely hozzászólásból nem csodálkozom, hogy a baba tápszert kap...
Szofi
 


Hahó!

Krémtúrót úgy kell csinálni, hogy a sima túrót és a bármilyen gyümölcsöt géppel összekevered, így sima lesz. Nem tudom, a sima turmix is megbirkózik-e vele, én a merülõs Braunnal csinálom, annak fémkése van. A gyümölcstõl függõen kell bele pici cukor is. Én csináltam naranccsal, almával, meggyel, barackkal, stb. Szerintem így gyümölcsjoghurtot is lehet gyártani, bár azt még nem próbáltam.
Kakilás-ügyben: jó a barack is a szorulásra, lehet kapni télen is fagyasztottan. Egyébként a legtöbb gyümölcsöt meg lehet venni fagyasztva, ha felengeditek elég trutymó lesz, de a babáknak úgyis összetörnétek, tehát nekik nem gusztustalan.
A körtét én feldarabolom és szintén a géppel zúzom simára.
Nagyon szeretek olyan rejtvényekkel foglalkozni, hogy pl. hogyan tegyük babák számára ehetõvé a mi vacsoránkat, úgyhogy kérdezzetek bátran, rengeteg ötletem van.

üdv: bimbi
Névtelen
 


Sziasztok!


Remama!Én a körtét most kezdtem adni egy hete.Van,hogy almával keverem össze.Persze ugyanúgy lereszelem,mint az almát.De ha a picinek székelési gondjai vannak, akkor csak körtével próbálkozz!Tulajdonképpen akkortól adhatod,amikortól almát is kap a baba.
A táblázati dologhoz sajnos nem tudok hozzászólni,mert itt nálunk egészen más tápszerek vannak,mint otthon.De jó ötletnek tartom.

Emesemama!Mi is ettünk már tejpépet.írod,hogy összekeverted a tápszerrel.Én is kipróbálnám,de mi van akkor az arányokkal?Nem baj ez? Én elég elővigyázatos vagyok,és minden újdonságtól félek,csak azért kérdezem.Mi a Milupa banános tejpépet próbáltuk,aminél egy normál adag(az elkészítésnél van írva)öt evőkanálhoz 130ml víz.Ez egyébként is nagyon kevés ,kislányom mindig megeszik pluszba még egy egész almát is.Most ha egy-két evőkanállal a tápba teszek belőle,akkor nem lesz baj?

Ja,olvastam valahol ,hogy a legújabb kutatások szerint a banán is allergizálhat.Ti adtok banánt a picinek? Doktornéni szerint nyugodtan adhatom.Ti mit csináltok?


Sziasztok.
Kriszti.
Kriszti
 


Sziasztok!

En hasonlo okbol nem tudok hozzaszolni a tablazathoz, mint Kriszti, mi is kulfoldon elunk. Te honnan vagy Kriszti?

A kortet - legalabbis itt - mar negy honapos kortol ajanljak. Ugyanugy reszelve vagy turmixolva.

En adok banant a babanak (kedvence a bananos korte)

Pusz


Erika
Erika
 


Sziasztok!

Létezik HA tápszerbõl 2-es is, csak valami rejtélyes okból ezt nem gyártják itthon, vagy nem hozzák be. Mi nagyon sokáig ilyet adtunk a gyerekeknek. Úgy hozta mindig valaki a szomszédból. Pontosan a nyugalmam miatt.

Szofi:
"Egyébként a szoptatáshoz nyugalom és kiegyensúlyozettság szükséges, a némely hozzászólásból nem csodálkozom, hogy a baba tápszert kap... "

Ha a hozzászólásod ezen része igaz lenne, akkor szerintem te sem tudtál volna sokáig szoptatni.
Úgyhogy ne ítélkezz mások felett ameddig tenmagad nem gakorlod a türelem bölcs erényét.

Piglet
Piglet
 


Piglet! Szerintem túlreagáljátok a dolgokat és akármilyen fájó igaz, amit írtam. Ha nem figyeltél volna nem írtam ,hogy KIZÁRÓLAG nyugalom... stb. Egyébként nam ítélkezdtem senki felett, csak megkértelek benneteket, hogy ezt a szektás hangot mellôzzétek Kép
Szofi
 

Vissza: Gyermeknevelés

Jegyzetfüzet: